REGIO Buurt protesteert tegen hoge flats in Molenhoek Extra geld redt peuterspeelzalen Symposium over ethiek in de zorg Zet er maar in dat ik geen mensen opeet' R5 l^e Veel belangstelling voor woningbouwplan in Hazerswoude-Rijndijk wincie sjiiet met iatuin Booteigenaar gezocht Scala College kampt met ruimtegebrek Modevakschool showt creaties I iar gewond janrijding aan den run - Een 70- /rouw uit Alphen aan den akte gisteravond als pas- Ijn een taxi ernstig ge- bij een frontale aanrij- p de Hoorn in haar jlaats. Zij kwam bekneld h en moest door de 'Veer worden bevrijd. In toestand is de vrouw bracht naar het LUMC. de toedracht van het voor de politie nog niet jk is, bestaat het vermoe dt een 46-jarige Alphense '^g onbekende reden met ^tto op de verkeerde weg- kwam. De taxi, be een 21-jarige •jur uit Zwammerdam, Ir niet meer ontwijken te frontaal op de auto. bestuurders zijn met een bond en kneuzingen naar het Rijnland juis. De ravage was ^breekt niet: liak mislukt you de—dorp - Een po in te breken vanoch- leg in het tanksstation in Hazers- mislukt. De politie niddellijk naar de plek inbraakalarm was af ,T)aar troffen zij een be- je veiligheidsruit aan vSegangsdeur. De dader ciet in geslaagd binnen donderdag 5 DECEMBER 2002 pden in bezit door Marieta Kroft hazerswoude-rijndiik - De plannen voor de bouw van twee appartementencomplexen in de nieuwe woonwijk Molenhoek in Hazerswoude- Rijndijk roepen veel weerstand op bij omwo nenden. Met name de bewoners van de Swee- lincklaan vrezen voor hun uitzicht als de flats meer dan drie lagen krijgen. Wethouder Uljee van ruimtelijke ordening kon ze gisteravond niets toezeggen. Verschillende bewoners drongen tijdens een drukbezochte informatieavond in het gemeen tehuis tevergeefs aan op duidelijkheid van de wethouder. Het enige dat Uljee zei, was dat als het ernaar uitziet dat de gemeente geld over houdt aan de ontwikkeling van het gebied, een flat met vier woonlagen wellicht niet nodig is. „We kijken er daarom nog eens kritisch naar." De andere kant is dat de bewoners van de Sweelincklaan blij mogen zijn, aldus de wet houder, dat de bedrijvigheid als gevolg van het vertrek van delicatessengroothandel Les Chanterels is verdwenen. De gemeente Rijnwoude kocht anderhalf jaar geleden voor twee miljoen euro de grond van Les Chanterels aan de Corellistraat Het bedrijf verhuisde naar Zoetermeer. Op de vrijkomen de grond, en de grond van het nog vertrekken de taxibedrijf Van Overbeek en het braaklig gende terrein van de voormalige waterzuive ring moeten nu zo'n zestig huizen komen. Als het de gemeente lukt om ook het bedrijfsver zamelgebouw naast de Rhynenburchermolen te laten verhuizen, kunnen er vijf huizen extra worden gebouwd. De sloop van dit gebouw zou betekenen dat de laatste bedrijvigheid uit dit woongebied weg is. Volgens wethouder Uljee staat de eigenaar die het pand aan drie bedrijven verhuurt, niet onwelwillend tegen over een vertrek. „Er zijn echter nogal wat kos ten mee gemoeid." Uit het inrichtingsplan dat stedebouwkundige G. van Loenen van RBOI presenteerde, bleek dat er behalve twee appartementencomplexen aan de Sweelincklaan, vier straten met huizen in de noord-zuid-richting komen. Er komt een extra sloot en een kleine plas in het gebied. Eén rij huizen is bestemd voor starters op de woningmarkt. De gemeente streeft ernaar hiervan sociale koopwoningen te maken. Verschillende aanwezigen maken zich zorgen over het aantal parkeerplaatsen. „De parkeer druk aan de Sweelincklaan is nu al zo hoog", klaagde een bewoner. „Het is vooral een chaos als de scholen beginnen en uitgaan." Wethou der Uljee beloofde hem dat het plan Molen hoek geen parkeerdruk voor de omgeving mag opleveren. Voordat de eerste spade de grond in gaat, moet de gemeente nog allerlei procedures doorlopen. Voor de omwonenden komen er nog mogelijkheden om bezwaar te maken en eventueel naar de rechter te stappen. In het al lergunstigste geval, dus wanneer er geen ver traging als gevolg van bezwarenprocedures optreedt, kan de bouw in het voorjaar van 2004 beginnen. De verkoop van de huizen be gint in dat geval in de tweede helft van vol gend jaar. „Dat is dus in het beste scenario", zei Uljee, uitdagend lachend in de richting van het publiek. „Ons streven is om ook eens het meest optimistische scenario te halen. Meestal is het anders." Stichting kan voorlopig jaar vooruit Ian den rijn - De poli- ^isterochtend een 18- n^henaar aangehouden 1 verboden wapens in irj had. De man viel door B toen hij een van die 30 november °Vkeerplaats van het i trum De Schakel in etj aan anderen toonde. Lijden geleden werd de 3!Xipt. De Alphenaar dl« bij zijn aanhouding etls tijdens zijn vakantie ^aitenland te hebben ge- atj wapens zijn in beslag en de Alphenaar d menkort voorgeleid van justitie. B t i Offers en :k's bekijken diETERiNG - De 95-jarige mtimvee- en konijnen- uiniging (LPKV) houdt en zondag 8 decem- hentoonstelling. Lief- orunnen in de loods eeBosdijk aan de Ach- ofr Nieuwe Wetering zihoenders, cavia's, t en watervogels be- jat collectie wordt door ikfernationale keur- in mder de loep geno- de tentoonstel- >or;n de toeschouwers terecht met vragen ïree. rla b( door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Alphen trekt voor de stichting peuter speelzalen Alphen (SPA) het ko mende jaar 80.000 euro extra subsidie uit de knip. Daarmee komt de totale tegemoetkoming voor 2003 op ruim 240.000 euro. De financiële zorgen van de stichting en het dreigende fail lissement zijn daarmee voorlo pig van de baan. Als de gemeente nu niet over de brug zou komen, legt de SPA in de zomer van volgend jaar het loodje. De stichting is immers van plan door te hoge perso neelskosten per 1 januari het faillissement aan te vragen. De gemeente is verantwoordelijk voor de peuterspeelzalen. Zij bepaalt zelf het beleid en beslist daarom ook of ze de peuter speelzalen wil behouden. Er is geen geld van de provincie of het Rijk beschikbaar. De stichting heeft zestig betaal de krachten in dienst. Het drei gende ontslag gaat onder ande re gepaard met een leegstaand van drie gemeentelijke panden. Dat breng extra kosten met zich mee, waarvan de hoogte nog niet duidelijk is. Wethouder Klaas Tigelaar maakt duidelijk dat de raad zich over de toekomst van het peuter- speelzalenwerk moet buigen; „Voor 2003 houden we de peu terspeelzalen nog op de been. Het is nog niet duidelijk hoe het verder gaat. Van cruciaal belang is welke afspraken er worden gemaakt tussen Rijk, provincies en gemeenten over het te voe ren beleid voor 0 tot 6-jarigen. De gemeente voert weliswaar de regie, maar de stichting behoort op eigen benen te staan." De SPA biedt peuters van twee tot vier jaar de kans om zich spelend te ontwikkelen en te ke ren. De peuterspeelzaal wordt beschouwd als een preventieve basisvoorziening. Het wegvallen van deze stichting wordt in het kader van het gemeentelijk ach terstandenbeleid en het inte graal jeugdbeleid onwenselijk geacht. oude wetering - Zelfs een buurtonderzoek in Oude Wetering heeft geen antwoord opgeleverd op de vraag van wie deze praam is. De gemeen te Alkemade is naarstig op zoek naar de eigenaar van de boot die al geruime tijd in de Oude Wetering op de hoek van de Bruggestraat en de Kerkstraat ligt. De praam moet weg: het is namelijk verboden om op deze plek langer dan 24 uur aan te meren. Burgemeester en wethouders zijn nu van plan om bestuursdwang op te leggen: als de eigenaar van de praam zich vóór 18 december nog niet gemeld heeft, dan wordt het vaartuig verwijderd. Foto: Hielco Kuipers alphen aan den run - Omdat het Scala College in Alphen aan den Rijn nog steeds met ruimte gebrek kampt, speelt het plan om een aantal leerlingen tijde lijk onder te brengen op het ter rein van de vestiging aan het Burgemeester Visserpark. De precieze gang van zaken wordt op donderdag 12 december be kendgemaakt tijdens een in loopavond voor omwonenden. Deze begint om 20.00 uur in het gebouw van het Scala College aan het Burgemeester Visser park. Belangstellenden kunnen ook van 13 tot en met 31 december de tekeningen inzien en een in formatieblad afhalen bij het Ser vice Centrum Alphen in het stadhuis. Het Scala College heeft al langer te weinig ruimte om al haar leerlingen onder te brengen. Vo rig jaar moesten zes noodloka- len bij het hoofdgebouw aan de Diamantstraat dienst doen als leslokaal. De reden voor de snel le groei is volgens directeur Van Gils de innovatieve inslag van de school. Zo werkt de school al enige jaren met sportklassen die erg bij de leerlingen in de smaak vallen en kunnen VWO-leerlin gen tweetalig onderwijs volgen. Noordwijkse 'zonderling' Maarten Hazenoot weigert zomerhuis te verkopen De provincie weigert ite Ter Aar toestem den om het onder- or(.e rotonde bij de krui- 'e Oostkanaalweg en in particuliere han- n n. Ze vreest dat daar- id Snveilige situatie ont- 0 egt woordvoerder Je- 1 fest daarmee op de na- vawens van het college ienr van Ter Aar om het aan het plaatselijke °ratuin te gunnen, Nico Jonker had de een brief min of simeerd om toestem- ktejenen. ise' provincie zijn wij dat de gemeente hiet kan uitbesteden. S^dan komt de veilig- Joht verkeer in gevaar. en ie wordt dan toch eclame-uiting. Men- •pti'an minder goed op. kP°hden we dat niet opp f°'Jonker had de pro- Daar weken geleden 01 snel antwoord te en op het idee van auMers zou de gemeen- in deze zaak onder- eri%e doelstelling is dat i aangeklede roton- Maj niet een met alleen id. Wat die reclame ael rngt nu al een bord- 19*1 tuin aan een lan- ncb) die rotonde. Dat- roor de bewegwijze- (Qidere plaatsen. Het lier geen sprake van der nere provincie gaan 16 ïer om de tafel. door Jan Preenen noordwijk - Hij zit met een win terjas aan in zijn huiskamer. Een jas die even oud lijkt als hijzelf is. 73. Met gaten, zoals die door een beroerte vier jaar geleden ook in zijn geheugen zitten. Om hem heen ligt alles overhoop. Alsof in brekers hebben huis gehouden. Maar zelfs die komen niet bij hem op bezoek. Meestal is hij al leen, zoals het een zonderling, een kluizenaar, of hoe hij in de buurt ook wordt genoemd, be taamt. Maarten Hazenoot weet hoe hij in Noordwijk bekend staat. Hij kan er alleen maar om lachen. Alsof hij dat beeld van excen triekeling bewust heeft gecre- eerd. „Als je nooit getrouwd bent geweest, ben je een zon derling. Maar laten ze maar zeg gen dat ik kinds ben. Mij maakt het niets uit. Toen ik die proble men met m'n hoofd had gehad, kwam er een verpleegster. Die durfde niet eens binnen te ko men en ging een collega erbij halen. Vreemd toch? Zet maar in dat verhaal dat ik echt niemand zal opeten. Dus ook geen ver pleegsters." Hij woont aan de Nicolaas Barn hoomweg. Op twee a drie adres sen tegelijk. Tegenover zijn huis heeft hij ook nog twee zomer huizen met loods en schuur. Die grenzen aan het zogeheten Haakterrein, dat wordt omslo ten door de Binnenweg, de Barnhoomweg en de Van Speijkstraat, waar 23 apparte menten moeten verrijzen. De gemeente wil de verpauperde panden van Hazenoot er het liefst bij betrekken, maar daar voelt hij niets voor. „Ik zal u even laten zien hoe mooi het daar is. Alleen moet u wel even geduld hebben." Ha zenoot is door zijn problemen met zijn hoofd niet meer zo snel ter been. Hij schuifelt. „Daarom heb ik mijn jas aan in huis. Als ik buiten iemand zie en ik wil naar die persoon toe dan duurt het tenminste niet zó lang. Voorzichtig. Ik mag niet vallen. Dan ben ik nog verder van huis. Kijk, dit is het. Honderden jaren oud. Mijn opa heeft dit spulletje in 1913 gekocht. Hij woonde achter de boulevard, maar wilde meer ruimte voor z'n bollen. Zonder dat m'n opoe het wist, is hij naar de veiling gegaan, stak Eeuwig dilemma: veiligheid of vrijheid Maarten Hazenoot voor zijn zomerhuizen met loods en schuur (links) aan de Nicolaas Barnhoomweg. „De gemeente wil dit alleen maar af breken. Dat is toch zonde. Dit is honderden jaren oud." Foto: Dick Hogewoning z'n vinger op en was de koper. M'n opoe hoorde het later pas, maar durfde niets te zeggen. M'n opa was nogal bazig. De Keesbaas werd hij genoemd. Wat hij zei, gebeurde." 'Maarten van Jan de Draaier', zoals zijn bijnaam luidt ('Er wa ren wel vijftig Hazenoten op Noordwijk die Jan heetten, van daar') heeft de huizen later ge- erfd. Van de hoofdwoning heeft hij een tweede zomerhuis ge maakt. „Jarenlang had ik daar gasten in zitten. Duitsers. Maar de laatste jaren niet meer. Ik kan niet goed meer op m'n poten staan, 't Is ook niet meer nodig. Oud wil niet zeggen dat je arm lastig bent. Ik maak gewoon op wat ik heb." Wethouder Gerard Duijndam van ruimtelijke ordening zou er graag vier of vijf nieuwe wonin gen willen neerzetten 'om dit stukje Noordwijk mooi af te ma ken'. Daarover wil hij binnen kort eens met Hazenoot gaan praten. „Maar het is moeilijk om contact met hem te krijgen. Hij zondert zich zo af. Ik weet alleen dat hij er niets voor voelt om te verkopen", zei de wethouder. Dat klopt, zegt Hazenoot. „Ik weet dat ze het dolgraag willen hebben, maar ze hebben daar nooit met me over gesproken. Een jaar of tien geleden zag ik opeens vanuit m'n huis drie mannen over de poort klimmen. Later hoorde ik van de jongen die hier z'n trekker heeft staan en z'n bollen droogt dat het twee ambtenaren en een wet houder waren. De woningstich ting heeft pas nog gebeld. Ik ben niet van de gemeente hoor, zei die. Ja, ja. Het is allemaal één pot nat. Ze willen alleen maar— afbreken." Als hij had gewild, had Hazen oot de panden al tien, twintig keer kunnen verkopen. „Maar wat moet ik met het geld? Rei zen? Wil ik niet. Ik had jaren ge leden naar Canada gekund. Daar woonde een oom van me, maar het trekt me niet. Duits land en België ook niet. Ik ken wel drie woorden Duits, Engels en Frans. Daar ligt het niet aan. Ik heb hbs-b gehad en ik heb ci viele techniek in Delft gestu deerd, maar daar doe ik niets meer mee. Laat mij hier maar gewoon zitten. Als ik verkoop, komt het geld op de bank en zie ik het nooit meer." Steunend op een wandelstok vervolgt Hazenoot zijn rondlei ding. Langs een oude, verroeste auto, diverse volgestouwde ver trekken, een buitentoilet, een strookje-groen- dat is overwoe kerd met onkruid, bierblikjes en een wc-pot ('Die jeugd gooit al les maar neer en maakt alles ka pot'), maar vooral langs plekjes waar hij rustig kan zitten. „In mijn woning aan de overkant kan ik dat bijna niet. Daar heb ik 79 vierkante meter en is het al leen maar koud. Hier heb ik dui zend vierkante meter en vind ik altijd wel een stukje waar het warm is. Tenminste, in de zo mermaanden natuurlijk." Dat omwonenden en de wet houder bang zijn voor nieuwe brandjes, zoals een paar maan den geleden toen een inmiddels afgebroken schuur in de hens vloog, verbaast Hazenoot in ho ge mate. „De mensen kunnen rustig slapen. Vanuit m'n huis kan ik alles goed in de gaten houden. En 's avonds om elf uur maak ik altijd nog even een rondje. Kijken of alles op slot door Roelf Reinders noordwijk - Wat doe je als een verstandelijk gehandicapte, die dol is op auto's kijken, soms de zomaar de weg oploopt? Een bankje is al speciaal voor hem bij de weg geplaatst en een re flecterende jas heeft hij al aan. Z'n familie is doodsbenauwd voor een ongeluk en wil dat de instellingen hem binnen houdt. De zorgverleners vinden opslui ting wel een hele grote inper king van het geluk van de ge handicapte; buiten lopen en au to's kijken is zijn leven. Wat nu? Wat is belangrijker; vrijheid of veiligheid? Dit dilemma kwam gisteren aan de orde op een symposium van zorgcentrum Willem van den Bergh in Noordwijk. Het werd gehouden ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de ethische commissie van deze instelling voor verstandelijk gehandicap ten. De Willem van den Bergh was één van de eerste zorgin stellingen in Nederland met zo'n ethische commissie die zich over moeilijke kwesties rond euthanasie, sterilisatie, seksualiteit en dood buigt. En dus ook dilemma's rond de te genstelling veiligheid en vrij heid, zoals het probleem van de autogekke cliënt die woont op het instellingsterrein in Noord wijk. Het gekke is dat de ethische commissie niet met een concre te oplossing kwam. „Werken in de zorg is wikken en wegen", legde zorgmedewerkster M. Zeeman uit. „Wat is wijsheid en wat is waanzin?" De commissie gaf slechts een opsomming van alle ethische aspecten zoals au tonomie, weldoen en rechtvaar digheid die bij de aanpak van het probleem een rol spelen. Mede naar aanleiding van deze kwestie kwamen er stoplichten en een rotonde bij de weg voor het terrein. „En nog zijn we er niet uit", meldde Zeeman. Maar dankzij het advies van de com missie is iedereen nu wel tevre den, zegt zij. „En tevredenheid is in de zorg een schaars goed." Allemaal mooi en aardig, zo'n commissie, oordeelde prof. dr. H. Reinders, hoogleraar aan de Willem van den Bergh-leerstoel van de Vrije Universiteit, maar het bestaan van de ethische commissie tekent in feite de cri sis van de gezondheidszorg. Want eigenlijk zou er geen ethi sche commissie moeten zijn, vindt hij. De mensen op de werkvloer zouden zélf ethische problemen aan moeten kunnen, zonder het af te schuiven naar zo'n club van wijze mensen. Maar door het personeelstekort is er geen tijd en ruimte meer voor nadenken. Bovendien is het vertrouwen in eigen kunnen verdwenen. Vroeger, aldus de hoogleraar, was de werker in de zorg oppermachtig. Zijn wil was wet, zijn ijkpunt in de ethiek was de godsdienst. Maar het ge loof is niet meer zo belangrijk. Ook de opmars van de emanci patiefilosofie gaf het zelfvertrou wen in de zorg een belangrijke knauw, aldus Reinders. „In deze filosofie gelden autonomie en emancipatie van patiënten en cliënten als de hoogste waarden, wat ondermijning van het gezag van professionals tot gevolg had. De traditionele medicus of or thopedagoog die met gezag voorschrijft wat een goede be handeling is, bestaat niet meer." Volgens Reinders dreigt de na druk op het redit van zelfstan digheid van paronten in de zorg - en dus ook van verstandelijk gehandicapten - door te schie ten. „Ik hoor de laatste tijd steeds meer stemmen die zeg gen dat het bevorderen van de autonomie van de cliënt in de praktijk vaak neerkomt of pro fessionele gemakzucht. Zo van: geef de cliënt maar z'n zin, dat scheelt een hoop gedoe." alphen aan den run- De aula van het Scala College in Alphen aan den Rijn transformeert zaterdag 14 december tot catwalk. Leerlin gen van de modevakschool CREA 2000 tonen dan hun zelfgemaakte creaties tijdens een modeshow. De modevakschool organiseert jaar lijks een show. Voor de tweede keer wordt die show in Alphen ge houden. Niet alleen mode wordt geshowd. Demonstraties moeten het publiek een beeld geven van andere creatieve activiteiten die met mode en textiel te maken hebben. Bijvoorbeeld quilten. Be langstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom in het Scala College.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17