LEIDEN REGIO Nuon zit zwaar in de schuld bij gemeenten Groningse nuchterheid houdt sigarenhandelaar op de been Poelgeest stapelen de problemen zich op Artsen en directie van Leythenrode zwijgen oetbal of inspraak? Der hoge ributie HBOL igeluk p de Sbaan Voorschoten claimt half miljoen euro Opstellen persverklaring lukt niet Zoeterwoude blij: rijk trekt subsidie voor tunnel niet in voor claims beheerst gemeente Oegstgeest Boem is ho orp - In een berichtje pagina is vorige week t geslopen. De contribu tie Huurders Belangen latie Leiderdorp (HBOL) rt 4,80 euro per jaar en I euro. Veel verontruste ts hebben hierover ge- liurders van de Algeme- ingbouwvereniging Lei- (AWL) kunnen zich lijk melden als lid van (Wederikkreek 9, Lei- Dinsdag tekenen in AWL een samenwer- jereenkomst. donderdag 5 december 2002 door Judith Kloppenburg voorschoten - Dochter Nathalie van de Voorschotense si garenhandelaar B. Kooy weet het zeker. „Het is zijn Gro ningse nuchterheid geweest, waardoor hij zich niet zo makkelijk klein liet krijgen." Kooy werd dinsdagmiddag overvallen in zijn winkel aan het Kamerlingh Onnesplant- soen. Hoewel haar vader geen man is die zich snel uit het veld laat slaan, moest hij gisteren wel bijkomen van de schrik en zijn verwondingen. Nathalie en haar moeder hielden de winkel draaiend. Als de 59-jarige sigarenwinkelier op dinsdagmiddag 3 de cember alleen aan het werk is, stapt een jonge man de si garenzaak binnen. Op dat moment is er niemand aanwezig en ook buiten loopt niemand. De man loopt meteen door naar de kassa. De winkelier voelt zich bedreigd en grijpt naar een kruk. Maar de overvaller is sneller en steekt hem met een vlijm scherpe dolk in zijn hand. Hij eist dat Kooy het geld uit de kassa in een plastic zak doet. Kooy heeft even daarvoor zijn andere kassa's geleegd en probeert dat geld snel in zijn zak te stoppen, maar de overvaller heeft het gezien. Met de dolk op de keel geeft de winkelier uiteindelijk zijn geld af. In een laatste poging de overvaller te pakken te krijgen zet de sigarenhandelaar de achtervolging in, maar zonder suc ces. Het is mistig en donker en de overvaller kan gemakke lijk ontsnappen. De winkel zit inmiddels onder het bloed en te midden van de troep belt Kooy het alarmnummer. De zaak krijgt meteen de hoogste prioriteit en meerdere politiewagens, agenten op mountainbikes en zelfs speur honden gaan naar de overvaller op zoek. De hele omgeving wordt uitgekamd, maar de vogel is gevlogen. Volgens dochter Nathalie gaat haar vader straks gewoon weer aan het werk. „Hij runt de zaak al drieëndertig jaar. Dat geeft hij echt niet zomaar op." jf$t - De ene ver- isrtreding leidt aidere. Terwijl tfjragent gisteren van Oud i|t in Oegstgeest amobilist stond «ren wegens het Jnder gordel, n automobilist cnond op de twee •jarige Warmon- robeerde via de k zijn broer in te aar had niet ge- p de agent en eder. De motor- st nog net op te springen, i motor en de lense automo- men er slechter rt een bekeu- flink beschadig- n een hoofd- ij afgevoerd UMC. Het 'in- sfoutje' van de list uit War- tte hem zijn rij- o Kuipers door Nancy Ubert regio - Niet alleen Oegstgeest is de dupe van administratieve fou ten van Nuon. Ook andere ge meenten in de regio hebben claims bij het energie- en water bedrijf neergelegd. Honderden burgers hebben de laatste vijfja ren geen riool- en/of reinigings recht betaald. Nuon moest dat geld voor de gemeenten innen. 'Meeliftersbedragen', noemt Nuon-woordvoerster M. van Kruiningen het geld dat Nuon voor tal van gemeenten incas seert. Tegen een kleine vergoe ding brengt het energiebedrijf reinigingsrechten bij haar klan ten in rekening. De jaarlijkse be dragen, die variëren van 80 tot 300 euro per huishouden, wor den doorgesluisd naar de ge meenten. „Ik schat dat we bij zo'n 800 aansluitingen in de Leidse regio de plank hebben misgeslagen." Voorschoten heeft nog een half miljoen euro tegoed, laat een voorlichter desgevraagd weten. „We zijn er inmiddels wel uit, als het goed is maakt Nuon het geld binnenkort over." Noord- wijkerhout claimt ongeveer 35.000 euro. Ook die gemeente is van mening dat Nuon niet voor voldoende aansluitingen in het dorp rioolrechten en afval stoffenheffing heeft afgedragen. Hillegom meent dat het over de afgelopen twee jaar nog onge veer een halve ton te goed heeft. „Claim is een veel te zwaar woord", zegt een gemeente ambtenaar. „We hebben name lijk geen conflict. De zaak is al afgedaan, na goed overleg. Nuon maakt het geld over." Nuon-voorlichtster Van Krui ningen: „Door de fusie is het al lemaal misgelopen. Toen het voormalige EWR en de andere partners samengingen, zorgden de verschillende administratie systemen voor een probleem." Met elke gemeente afzonderlijk probeert Nuon eruit te komen. Van Kruiningen: „Onze insteek is dat de burgers niet de dupe mogen worden, dus huishou dens die vijf jaar lang geen reini gingsrecht hebben betaald, vra gen we niet alsnog voor al die jaren te betalen." Volgens Van Kruiningen is Nuon ook Lisse en Noordwijk nog geld schuldig. De woord voerders van die twee gemeen ten reageren verbaasd. Ze weten van niets, maar een ambtenaar gaat zeker de zaak uitzoeken. Valkenburg gaat per 1 januari 2003 de reinigingsbelasting weer zelf heffen. De gemeente heeft al een deal gesloten met Nuon. Valkenburg krijgt tussen de 10.000 en 20.000 euro. 'Bouw tunnel niet' door Janneke Dijke leiderdorp - De raad van be stuur en de vier artsen van ver pleeghuis Leythenrode weigeren mededelingen te doen over het gesprek dat zij gisterochtend hadden. In dat gesprek eiste de raad van bestuur opheldering over het voorgenomen vertrek van de artsen, die niet langer in het Leiderdorpse verpleeghuis willen werken uit onvrede over de reorganisatie. De ruziënde partijen probeerden gisteren en vandaag een gezamenlijke pers verklaring op te stellen, maar waren daar vanochtend nog niet in geslaagd. Dat het moeilijk is voor de twee partijen om een verklaring op te stellen waar ze allebei achter staan, is niet vreemd. De artsen willen weg uit het verpleeghuis omdat voor hen de maat vol is. Eind 2001 waarschuwden zij al, dat in hun ogen de zorg aan pa tiënten in gevaar zou komen. Volgens de artsen is er destijds niet naar hen geluisterd en is de zorg nog steeds niet verbeterd. Aan de andere kant staat de raad van bestuur, die uiteraard wil dat de artsen blijven. Als een verpleeghuis in één klap al zijn artsen kwijtraakt, komt de zorg ernstig in gevaar, zo meldden deskundigen vorige week. Zowel directeur J. Verhagen als de art sen weigeren aan de telefoon te komen sinds het conflict uitlek te. Het rommelt al lange tijd in het Leiderdorpse verpleeghuis. Be gin dit jaar kwam het tot een uitbarsting, toen directeur J. Wagenaar opstapte tijdens een directiecrisis. Enkele maanden later werd bekend dat Leythen rode een torenhoge schuld had opgebouwd. Het tekort van 725.000 euro is nog altijd niet aangezuiverd door het College Tarieven Gezondheidszorg, dat bij toekenning overigens maar twee-derde van het tekort sa neert. De rest moet het ver pleeghuis zelf betalen. Leythen rode kan dit alleen door nog verder te bezuinigen, maar maakt dit plan pas als er duide lijkheid is over de schuldsane ring. Directeur C. Mulder van het Al- phense verpleeghuis Ouds- hoom, waarmee Leythenrode in fusie is, leidde het verpleeghuis na het vertrek van Wagenaar korte tijd. In mei stelde de raad van bestuur van de fusie-organi satie J. Verhagen aan, die sinds die tijd als interim-manager aan de slag is. Zij deelde deze zomer mee dat het ziekteverzuim is af genomen en dat de lopende be groting weer op orde is. Ook met de reorganisatie ging het volgens haar de goede kant op. Volgens de vier artsen is Ley thenrode echter nog lang niet op de goede weg. Zij zijn nog steeds van mening dat de zorg aan patiënten niet gewaarborgd is in de nieuwe organisatievorm, en drigen om die reden te ver trekken. zoeterwoude - Zoeterwoude mag de circa 700.000 euro sub sidie houden, die het rijk heeft beloofd voor de aanleg van een fietstunnel onder de Dr. Kort- mannstraat. De gemeente dreig de het geld te verliezen, omdat de tunnel niet op tijd klaar is. Wethouder van der Kooi is blij met de mondelinge toezegging over het doorgaan van de subsi die. Hij verwacht dat de bouw van de tunnel, die eigenlijk al over een maand af moest zijn, volgend jaar kan beginnen. De bouw neemt een tot anderhalf jaar in beslag. Het plan voor de fietstunnel be staat al enkele jaren. Volgens Van der Kooi staat het belang ervan voor fietsers anno 2002 nog steeds overeind. „Tussen de stedelijke bebouwing en het Groene Hart is dit de ontbre kende schakel." Door een aantal tegenslagen is het van bouwen nog steeds niet gekomen. Zo moest de tunnel een stukje opschuiven toen de gemeente verontreiniging aan trof in de grond. Hierdoor moest een extra stuk grond wor den aangekocht^erder gooide een vergissing van een ingeni eursbureau roet in het eten. Dat schatte de kosten voor de aanleg te laag. Toen de rekening werd gepresenteerd, moest Zoeter woude op zoek naar extra subsi die. BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 ten over een schadevergoeding. „De bewoners hebben ooit een bemiddelingsvoorstel gedaan. Je zou van een hoop trubbels af zijn als je daar toch op ingaat." Wethouder Meester, die zwaar onder vuur lag, wilde daar niet op vooruitlopen. Zij stelde voor de uitspraak van de rechter af te wachten en in beslotenheid met de raad verder te praten. Daar mee kon de commissie leven. Meer moeite hadden de raadsle den met de procedure voor de bouw van het nieuwe deelplan Kwaakhaven. Hier moeten 44 eengezinswoningen komen en een woontoren van zeven lagen. De raadsleden weigerden gister avond om de procedure voor de bouw in gang te zetten. Ze wil len van de wethouder weten hoe het daar zit met claims. Die helderheid kon Meester niet ge ven. Ze erkende wel, dat het bouwplan er anders uitziet dan de bewoners van de Comelis van Steenishof destijds is voor gespiegeld. Volgens de wethouder past het huidige bouwplan wel in de om geving. Ze peinst er niet over de woontoren te schrappen. Dat verwonderde WD'er Huizing niet. Hij is ervan overtuigd dat de toren nodig is om het finan ciële plaatje voor de Kwaakha ven rond te krijgen. Volgens Meester is de toren een 'wezen lijk onderdeel' van het plan. „We doen het héle plan of we doen het hele plan niet." Wethouder Meester voelt er niets voor de geplande tim nel van Poelgeest naar de Merenwijk te schrappen. Over de tunnel zijn afspraken gemaakt met Leiden. „Die gemeente hecht nadrukkelijk aan het convenant," aldus Meester. De wethouder reageerde daarmee op een suggestie van Poelgeest-bewoner P. van Gessel om de tunnel niet te bouwen. Dan houdt Oegst geest veel geld over, en dat kan de gemeente gezien de financiële problemen in Poelgeest goed gebruiken, was zijn redenering. Uit een handtekeningenactie bleek afgelopen zomer, dat voor veel wijkbewoners de tunnel niet hoeft, aldus Van Gessel. Nihof t - De angst voor een ïnanciële strop zit er ij de Oegstgeestse poli- roblemen in de nieuw- Poelgeest stapelen De omwonenden van orens aan de Lobelius- )en weer een kort ge- gespannen. Dat dient De kans bestaat dat t de bouw opnieuw stil iwer Jos Jansen depo- ti hoogstwaarschijnlijk de gemeente. het nieuwe deelplan Ven lijkt de gemeente enen op een strop. On- van dat plan is een 1n van zeven etages. j i Die zou in strijd zijn met mon delinge toezeggingen van amb tenaren aan bewoners van de Comelis van Steenishof. Bij de koop van hun huis was hen ver zekerd dat er op de Kwaakhaven alleen laagbouw zou komen. En dan is er nog de vervuiling van de Kwaakhaven, waarbij na de ontdekking fouten zijn ge maakt. Het is nog onduidelijk wat dit voor financiële gevolgen heeft voor de gemeente. Fractieleider Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest sloeg giste ren in een commissievergade ring met name alarm over de woontorens. Hij vreest dat de omwonenden van de torens op nieuw gelijk krijgen, met als ge volg dat de bouw wordt stilge legd. „En dat gaat de gemeente heel veel geld kosten." De rechter heeft de eerste bouwvergunning voor de flats vernietigd. De rechter bepaalde dat de flats zes lagen mogen worden, en niet zeven. Die uit spraak is gebaseerd op het ont wikkelingsplan voor Poelgeest. Volgens Eegdeman hebben de omwonenden nog iets om de gemeente mee om de oren te slaan. „In het ontwikkelingsplan staat iets over twee woningen per bouwlaag. Maar Jos Jansen bouwt er tweeënhalf per laag." Volgens Eegdeman dreigt het in Poelgeest zo uit de hand te lo pen, dat de gemeente er ver standig aan zou doen om met de bezwaarmakers te gaan pra- spraakcommissie, de naam zegt het al, is bedoeld voor klachten op het gebied van inspraak. Het gemeentebestuur moet vaak keuzes maken. Komen er scho len, winkels of huizen op een bepaalde plek? Moet de bin nenstad autovrij worden? Over dat soort onderwerpen wil de gemeente de burgers graag ho ren, wordt beweerd op het stad huis. Het kan dat een inspraakavond over zo'n onderwerp veel te laat wordt aangekondigd. Of dat zo'n avond juist op dezelfde avond valt als een belangrijke voetbalwedstrijd. Dan kunnen Leidenaars een klacht indienen. Mocht blijken dat die klacht ge grond is, dan kan er een nieuwe inspraakavond worden ge pland. En dat gaat wel weer erg ver. Kunnen ambtenaren eigenlijk wel inparkeren? Dat vragen de gebrui kers van het parkeerterrein aan de Smaragdlaan zich regelmatig af. Een complete rij bordjes staat er scheef. En dat zijn juist de bordjes die aangeven dat de parkeervakken tussen rugbyclub DIOK en de 3 Oktoberhal overdag zijn bestemd voor medewerkers van het Sport- bedrijf Leiden, die naast de sporthal hun kantoor hebben. Pikant de tail is dat de 3 Oktoberhal ook startpunt is voor het rijexamen. Zou dat er soms iets mee te maken hebben? Foto: Henk Bouwman Immers, maandag is Opsporing Verzocht op de buis, dinsdag en woensdag Champions League, donderdag UEFA-cup en vrij dagavond wordt er door ambte naren niet of slechts bij hoge uitzondering gewerkt. Kappen dus met die onzin, ge meente. Dat er een klachten commissie bestaat, is uitste kend. Maar als er genoeg capa bele én betrokken ambtenaren zijn, hoeft zo'n commissie maar een handjevol keer per jaar te worden aangesproken. En dat kan dan best op een avondje als er een keertje géén voetbal is. Black hair kapper Leiden kent nu ook een Black Hair Kapsalon. Wat in grotere steden al gewoon was, is nu ook te vinden aan de Doezastraat 15. Eergisteren is daar de winkel World of Hair geopend. Onder auspiciën van de bekende kap per Hans van Tongeren zwaait bedrijfsleidster Esmé Jacobs er de scepter. Zij werkt al ruim vijf jaar als kapster en heeft twee jaar scholing gehad in het knip pen van afro-haar. „Het is een vak op zich. Afro-haar vergt een andere techniek dan Europees haar. Veel 'gewone' kappers zijn vaktechnisch niet voldoende opgeleid om dat te modelle- Eric-Jan Berendsen udscommissie en de in- immissie van de ge- bestaan al jaren, maar paar weinig mensen die ik van maakten. oor Leiden om er maar is een pr-offensiefje te- e gooien. Vindt u dat u ihandeld bent door de e? Of dat u onvoldoen- ilijkheden op inspraak »ad? Dan moet u naar imissie. En volgens het emeenteverhaaltje kan lissie fouten herstellen tevredenheid bij bur- nemen. ïdscommissie neemt in behandeling van die ontevreden zijn nanier waarop ze zijn ld door de gemeente, eeld omdat hun brief tantwoord. De in- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbólische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15