LEIDE 'Deelname prominenten oorzaak PvdA-onrust' D66 stelt geen vragen over Groen Stichting Surinamers krijgt concurrentie De heilige geest onder de mensen ellingI R1 REGIO Oud-wethouders Waal en De Vreeze gepasseerd voor burgemeesterschap Leiden Afkicken van valium goed mogelijk Finale NK debatteren in Leiden Stelende buren veroordeeld Het nieuwe gezicht van Kamerlingh Onnes in meiworiam e verslaving consul liand Rijsdam lanciële i i Poelgeest zich op ipende Leidenaar (30) is kort voor half vijf psburgerweg beroofd. '1 daar met zijn auto 'Dmdat er een planten- 'i weg stond. Toen hij om de bak opzij te verschenen twee ge- mannen die hem be- jmet een op een vuur- Mijkend voorwerp en Nadat het slachtof- nbekend bedrag had renden de twee weg Jet station. 'ien vallen idder lij het weghalen van doek op de hoek van arstraat en Hoge- i gistermiddag twee s van 18 en 21 van gevallen. Zij vielen der meter toen de 'zijn bevestiging let onbekend letsel ar het Rijnland Zie- '^ebracht fd van sle telefoon in 36-jarige vrouw uit [istermiddag op de paan van haar mo- oofd. Zij had de tele- |ar hand toen twee een scooter voorbij - iet toestel uit haar eding ndum et kort geding dat een n over het tracé van n Rijn Gouwe Lijn veren, dient volgende lag 10 december. De rint om 11.00 uur in I van Justitie in Den e wijkverenigingen vonerscomité verzet- gen het in hun ogen racé door de binnen- ovendien een ver- zou opleveren van aar vervoer in de wij- meenteraad heeft ek om een referen- "advertenties) den krijgt gemeester t verdient tef uw mening |eidschdagblad.nl Gewijzigd treinverkeer Wcik .i.tn het -.poor v.in 6 12 dprpmbor n de overheid werkt ;r aan het spoor, lamheden moeten treinen ide route of dienst- n. Als er geen treinen 1, zet NS bussen in. Houdt :t een langere reisduur. ^jc ('Internationaal) "en Utrecht C- n C-Schiphol-Leiden C f8 op kstpagina 754. W.ns.nl. >r aan een NS-loket. 17 9292 (€0,50 p.m.). 9296 0,25 p.m.). •s staan u graag donderdag 5 DECEMBER 2002 door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Dat de gerenommeerde Leidse oud-wethouders S. de Vreeze en C. Waal in de race wa ren voor het burgemeesterschap van Leiden, is volgens ingewijden al eerder doorgedrongen tot de PvdA-fractie. Deze bronnen me nen dat dit de ware reden is voor de onrust die de afgelopen dagen in deze fractie is ontstaan. De so ciaal-democraten zouden liever hun partijgenoten als burge meester zien dan WD'er H. Groen, die enkele keren in op spraak is geweest door - nooit bewezen - declaratieperikelen. Raadslid H. Jansen liet in deze krant weten dat ze 'spijt heeft als haren op haar hoofd' van haar instemming met de voor dracht van Groen. Haar fractie genoten zouden er volgens haar precies zo over denken, meldde ze toen. Inmiddels willen PvdA- raadsleden niets meer kwijt over de kwestie. Raadslid M. van den Berg zegt dat in de fractie is af- leiden - Het is goed mogelijk om van een valiumverslaving af te kicken. Dat blijkt uit on derzoek van psycholoog Jaap Couvée van het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMQ onder verslaafde, depressieve patiënten. Nadat eerst de depressie is be handeld, lukt het twee derde van de patiënten om met een afbouwprogramma van hun verslaving aan slaappillen en kalmerende middelen af te ko men. Hoewel veel mensen wel weer een kalmerend middel gaan gebruiken, slikken de meeste patiënten aanzienlijk minder dan ervoor. Daarmee is bewe zen dat een afbouwprogram ma kan werken, aldus Couvée, die binnenkort op zijn onder zoek promoveert. .Aandacht voor de ontwenningsverschijn selen en een actieve benade ring van de huisarts zijn door slaggevend voor succesvol af bouwen.'' Honderdduizenden Nederlanders zijn verslaafd aan slaappillen en kalmerende middelen als valium. Vooral bij ouderen kan dit leiden tot ern stige problemen zoals sufheid en vallen. gesproken dat over de burge meesterskwestie voorlopig niets meer wordt gezegd. Ze wü zelfs de vragen niet afwachten. Fractievoorzitter C. Broeyer zegt dat ze niet weet of er namen van sollicitanten bij de fractie be kend zijn. Welke namen er ook circuleren, benadrukt ze, haar fractiegenoten hebben die niet van haar te horen gekregen. Ook Broeyer wil bevestigen noch ontkennen dat De Vreeze en Waal tot de sollicitanten be hoorden. Volgens ingewijden was De Vreeze, die tien jaar actief is ge weest in de Leidse gemeentepo litiek, waarvan twee jaar als frac tievoorzitter en drie jaar als wet houder financiën, doorgedron gen tot de groep van vier gega digden op het lijstje van de commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen. Dat de ver trouwenscommissie De Vreeze afwees, zou te maken hebben met een aantal voorwaarden dat hij stelde aan zijn deelname aan het referendum op 22 januari. „De Vreeze had te veel noten op zijn zang", was volgens ingewij den de slotsom van de negen fractievoorzitters. Exit De Vree ze. Van Franssens lijstje bleef toen maar één kandidaat over en dat was Groen. Voor een re ferendum zijn er twee nodig. Vandaar dat de vertrouwens commissie een sollicitant uitno digde die Franssens voorselectie niet had gehaald. Deze nummer vijf zou Waal zijn geweest. Waarom de fractievoorzitters Waal hebben afgewezen, is on duidelijk. Bekend is wel dat Waal belangrijke gemeentelijke projecten te vuur en te zwaard heeft bestreden. Halverwege de jaren negentig lokte hij een refe rendum uit over een bouwplan van het voormalige Koninklijk Militair Invalidenhuis. Zijn op ponenten van toen waren de huidige PvdA-wethouder R. Hil- lebrand en oud-wethouder T. van Rij. Waal was ook fel gekant tegen het gemeentelijke plan voor het Aalmarktgebied. Ook dat plan dreigde door een refe rendum te sneuvelen. Een spe ciale projectgroep onder voor zitterschap van Waal heeft in middels een alternatief plan Cees Waal. Foto: Mark Lamers voor het Leidse stadshart ge maakt, waarover de Leidse ge meenteraad nog moet oordelen. Oud-PvdA-raadslid E. van der Veen, die in zijn column op de website van de PvdA weer ui terst kritisch is over Groen en de gevolgde procedure, hoort op van het nieuws over Waal en De Vreeze. „Niet iedereen bij de PvdA is het altijd met ze eens geweest, maar hun bestuurlijke ervaring doet absoluut niet on der voor die van Groen. Belang rijker is nog dat ze volstrekt van onbesproken gedrag zijn. En dat kun je van Groen niet zeggen. Ik vind zowel De Vreeze als Waal veel betere kandidaten dan Groen." Het nieuws over Waal en De Vreeze is vermoedelijk niet van invloed op de verdere gang van zaken. De Leidse waarnemend burgemeester W. Lemstra heeft gistermiddag tijdens een beslo ten bijeenkomt met prominen ten uit de regio gemeld dat de benoeming van Groen nog voor de kerst afkomt. Hij kan dan per 1 februari 2003 de fakkel van Lemstra overnemen. Op de website van de PvdA ver scherpt intussen de discussie hevig. Daar wordt openlijk ge sproken over de mogelijkheden om de unanieme voordracht ongedaan te maken. leiden - Voor de vijfde maal op rij wordt in Leiden op zaterdag 7 december de finale van het Ne derlands Kampioenschap de batteren voor middelbare scho len gehouden. Tijdens de finale dag debatteren teams van twee scholieren met elkaar over actu ele zaken, maar ook over wat meer ludieke stellingen. Het centrale thema van dit jaar is 'Duurzaam ondernemen'. De fi nale vindt plaats in het Acade miegebouw van de universiteit Leiden en begint om 10.30. Debatteren, onderdeel van het vak Nederlands, heeft zijn intre de gedaan met het begin van het Studiehuis vijf jaar geleden. Na een langzame start is debatteren uitgegroeid tot een van de po pulairste vakken binnen het Stu diehuis. Volgens de organisatie blijkt dit uit het grote aantal aanvragen voor het kampioens- hap. Na aanmelding voor het NK moesten leerlingen eerst de themastof bestuderen, ook kre gen zij een training van het Ne derlands Debatinstituut. Hierna volgden drie voorrondes waar door uiteindelijk 16 scholen overbleven. Van de scholen uit de regio heeft alleen het Groene Hart Lyceum uit Alphen zich ge kwalificeerd voor de finaledag. leiden - Na enige vertraging is de verbouwing van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het Steenschuur nu in volle gang. Waar ooit helium vloeibaar werd gemaakt, zijn nu bouwvakkers met cement en beton aan de slag. De Leidse universiteit, eigenaar van het gebouw, wil het oude laboratorium een compleet ander aanzicht geven. Inmiddels zijn grote delen van het complex aan de Nieuwsteeg, de Zonneveldstraat en de Langebrug gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Als het werk achter de rug is, vestigt de universiteit de rechtenfaculteit in het pand. Foto: Hielco Kuipers den haag/leiden - Voor de bru tale diefstal van ruim 4000 kle dingstukken uit het bedrijfspand van Mexx in Leiden en diverse andere bedrijfsinbraken zijn twee buurmannen uit Nieuw- Vennep (35 en 47 jaar) gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uur en voorwaardelijke cel straffen van zes maanden. Ook werd hen een celstraf gelijk aan hun voorarrest opgelegd (191 en 131 dagen). Uit geldgebrek gin gen de vrienden in juni en juli samen uit stelen. Door de inbraak bij Mexx werd het boevenduo opgepakt. Met een breekijzer forceerden ze de roldeur van het bedrijfsgebouw aan de Rooseveltstraat De grote hoeveelheid kleding paste niet ineens in hun bestelbusje. Ze re den drie keer terug om de buit in te laden. Een getuige waar schuwde de politie. De agenten merkten door de telefoon af te tappen dat er al een bloeiende handel in de kleding bezig was. Bij de aanhouding bleek dat de buren nog veel meer bedrijfsin braken in de regio op hun gewe ten hadden. Het openbaar ministerie eiste twee weken gelden een hogere voorwaardelijke straf voor de 35-jarige man, omdat hij de ini tiatiefnemer zou zijn geweest. den haag/leiden - De staten fractie van D66, lid van de op positie in Provinciale Staten, ziet ervan af om Commissaris van de Koningin Jan Franssen op heldering te vragen over Harry Groen. Groen is de enige burge meesterskandidaat voor Leiden. Publicaties in deze krant deden fractieleider Linze Schaap ver moeden dat aan de voordracht een luchtje zit. Volgens zeer be trouwbare bronnen is Groens benoeming allang beklonken. Groen, Franssen en minister Remkes van binnenlandse za ken zijn van de WD. Schaap laat weten dat hij binnen zijn ei gen partij, ook in Leiden, na vraag heeft gedaan. Toen is hem verzekerd dat zijn wantrouwen onterecht is. „Waar we nog mee zitten in Ne derland is dat burgemeesters benoemd moeten worden", zegt Schaap. „Ongetwijfeld zal de politieke kleur van een kandi daat nog wel eens een rol spe len." Maar zolang het land niet democratisch gekozen burge meesters krijgt, is daar" 'niks meer mee te doen'. Over Groen of over hoe de ver trouwenscommissie van de Leidse gemeenteraad is omge gaan met zijn omstreden verle den, heeft D66'er Schaap verder geen oordeel. Ook al draagt Lei den maar één persoon voor, waar dat er twee hadden moe ten zijn. „Gegeven de hoeveel heid sollicitanten - twaalf - heeft de commissie gedaan wat ze kon." Een van de kandidaat-lijstrek kers voor Leefbaar Zuid-Hol land, een partij die in maart vol gend jaar voor het eerst mee doet aan de verkiezingen van Provinciale Staten, vindt dat de Leidse gemeenteraad zich niet had mogen neerleggen bij een - kennelijk schrijnend - gebrek aan geschikte kandidaten. „Ik adviseer de raad dringend toch een referendum te organise ren", schrijft Ed Braam aan deze krant. „Laat de burger uitspre ken of ze voor of tegen de voor dracht van Groen zijn. Of laat ze kiezen uit de eerste twee kandi daten zoals is afgesproken met de bevolking." Een dergelijke oproep klonk de afgelopen dagen overigens al meermalen. Leefbaar Zuid-Hol land is de 'moederpartij' van Jéf Burger, die vergeefs solliciteerde naar de post van Leiden. Van de twaalf kandidaten was hij een van de acht die door Franssen waren afgewezen. door Robbert Minkhorst leiden - De Stichting Surina mers Leiden (SSL) krijgt concur rentie. Onlangs is de Werkgroep Surinamers Leiden (WSL) opge richt. Die aast nu op gebruik van hetzelfde gebouw dat de SSL huurt. De SSL en de WSL zijn geen vrienden van elkaar. De motor achter de nieuwe organisatie is de Haagse advocaat R. Diel- bandhoesing, familie van de voorzitter van de SSL, H. Ram das. Dielbandhoesing stelde het misbruik van subsidiegeld door de SSL aan de kaak. De gemeen te heeft inmiddels bijna het vol ledige bedrag over 2000 op de SSL teruggevorderd, een subsi die van ruim 14.000 euro. Uit accountantsonderzoek naar de jaarrekeningen van de SSL, dat in opdracht van de gemeen te is gedaan, bleek dat de stich ting lang niet zoveel activiteiten organiseert als ze in haar begro tingen steeds aankondigt. Voor tal van activiteiten had de SSL wel een beroep gedaan op de gemeente. Hoewel Leiden het te veel gegeven subsidiebedrag op eist, is volgens het onderzoek 'geen sprake van fraude of mal versaties'. De SSL had verder het alleen recht op een onderkomen aan het Eksteipad in de Slaaghwijk. De gemeente vindt dat nu over dreven luxe en heeft al aange kondigd ook andere huurders in het pand toe te laten. De SSL blijft overigens onverminderd enthousiast over haar activitei ten; voor de komende jaren is nauwelijks minder subsidie aan gevraagd dan wat zij in 2000 ontving. De SWL denta weer in het gat te kunnen springen dat de SSL heeft laten ontstaan. Artikelen in het Leidsch Dagblad en schriftelijke vragen van de SP over de problemen bij de stich ting zijn voor Leefbaar Leiden aanleiding geweest vragen te stellen. Uit de antwoorden van burgemeester en wethouders blijkt dat de SSL over 2001 nog een subsidie had aangevraagd van bijna 20.000 euro. Over 2003 is dat nog bijna 16.500 euro. Leefbaar Leiden was verder be nieuwd of de gemeente bereid was het pand aan het Eksterpad ook aan de WSL te verhuren. Wethouder H. Buijing (welzijn) had in deze krant aangekondigd dat hij het onderkomen aan der den zou gaan verhuren. Dat zal niet de WSL zijn, blijkt nu. B en W geven drie redenen. De eerste is een hele praktische: 'op zeer korte termijn' neemt het Plat form Vluchtelingen Leiden al zijn intrek in het gebouw. „Een tweede reden is dat deze werkgroep deels wordt gevormd door mensen die een conflict hebben met de SSL, dan wel met leden van het bestuur", schrijven B en W. „Het zou on gewenst zijn om deze groep in hetzelfde pand als de SSL hun activiteiten te laten uitvoeren. Verder is het vinden van huis vesting de verantwoordelijkheid van de werkgroep zelf." Steven de Vreeze. Foto: Theo de Groot In de jaren zestig en ze ventig was pater De Ponti een van de meest be kende en ge ziene mensen in Leiden- Noord. Dins dag overleed hij op 81-jari ge leeftijd in een bejaar denhuis in Zevenaar. Pa ter M.G. de Ponti wordt zaterdag be graven op het kerkhof van de paters Franciscanen te Alverna. De Ponti werd in 1957 aangesteld als directeur-aalmoezenier bij de stich ting Bijzondere Gezins- en Jeugdwerk (voorheen het Franciscus Liefdewerk). In die hoedanigheid zette hij zich jarenlang in voor het buurthuiswerk in Leiden-Noord. Hij spande zich in voor betere samenwerking tussen de verschillende instellin gen voor jeugd- en gezinswerk en was betrokken bij de oprichting van jongerencentra. De opkomst en ondergang van een van deze buurthuizen, clubhuis Het Honk 1961-1979, heeft hij nauwge zet bijgehouden in zijn dagboek. Deze aanteke ningen werden bij zijn afscheid van Leiden-Noord in 1981 gebundeld. In 1975 kreeg De Ponti de erepenning van de ge- Marijn Kramp meente Leiden. Burgemeester Vis die de zilve ren penning aan de voor avond van Lei- dens Ontzet overhandigde, kenmerkte De Ponti als een man die zich rechtstreeks richt op het Helzijn van de individuele mens en op ie der moment voor iedereen bereikbaar is. Hij werd in de wijk wel eens de Heilige Geest onder de mensen ge noemd. „Hij loopt niet rond op een manier dat iedereen hem ziet, maar dat hij iedereen ziet. Een man van het volk dus." Een mens die het welzijn liet prevaleren boven de po litieke of de maatschappijvisie. In 1981 hield pater De Ponti het voor gezien in Leiden-Noord. Hij wilde het op 60-jarige leeftijd wat rustiger aan gaan doen. Hij trok in bij zijn zuster in Didam en verbleef zijn laatste dagen in een bejaardenhuis Zevenaar. In deze plaats heeft aanstaande zaterdag om 11.00 de uitvaartviering plaats in de Andreaskerk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13