I WAO-plan FNV valt slecht ECONOMIE UPC gaat megaschuld te lijf met 'Versatel-truc' Commissarissen besluiten over toekomst Cori BEIJING. Concurrentie won_ Philips Hasselt fatr Eerste kweekkabeljai op Nederlandse mal TRIP-TIP Irritatie bij werkgevers over roep om meer 'blauw' op de werkvloer EU blokkeert douceurtje voor bedrijven Werf mist order door staatssteun Langste en snelste spoorwissel SNS-aanval op Randstad BTW-tarief voor kapper blijft laag brussel - Kappers en schoen makers hoeven niet per 1 janu ari hun BTW te verhogen. De twee jaar oude proef waarbij dit soort 'arbeidsintensieve beroe pen' onder het lage tarief val len, wordt met een jaar ver lengd. Dat hebben de EU-mi- nisters van financiën gisteren besloten. Na twee jaar zou be keken worden of het doel was bereikt: meer banen door goed kopere diensten. Maar de stu die is nog niet klaar, zodat het lage tarief nog een jaar blijft. Voordeeltje bij ontslag bondslid Amsterdam - Bouwbedrijf Bal last Nedam geeft vakbondsle den een voorkeursbehandeling. Van de 200 mensen die ontsla gen worden zijn er 40 tot 50 lid van een bond. Zij krijgen vier weken salaris meer mee dan de niet-leden.Het is wettelijk toe gestaan zegt hoogleraar ar beidsrecht Verhulp van de Uni versiteit van Amsterdam. „Het is bijzonder, maar juridisch zit het wel goed." Niet-leden profi teren volgens hem van de dien sten van een vakbond, terwijl ze geen contributie betalen. Energieprijs voor ex-Kema-topman terneuzen - De Arnhemse on derzoeker Co van Liere heeft dit jaar de Dow-energieprijs ge wonnen. De prijs (25.000 euro) is toegekend door de Koninklij ke Nederlandse Academie van Wetenschappen en werd giste ren uitgereikt door staatssecre taris Van Geel. Van Liere (57) was tot voor kort directeur re search van onderzoeksinstituut Kema en is nu mede-eigenaar van Alpha Power Systems. Hij kreeg de prijs voor zijn onder zoek naar een alternatieve, duurzame energievoorziening waarbij efficiënt gebruik van olie en aardgas centraal staan. 'Nachtarbeid van drukker beperken' Amsterdam - De vakbond FNV Klem vindt de nachtarbeid bij drukkerijen en in krantenbe- drijven te zwaar. Bij de komen de CAO-onderhandelingen Grafimedia gaat de bond voor grafici en media daarom eisen dat nachtwerkers voortaan maximaal 34 uur per week mo gen werken. „Bij krantendruk kerijen komen roosters van zes nachten achter elkaar nog re gelmatig voor. Die worden als zeer belastend ervaren", aldus een woordvoerder van FNV Kiem. Meer geld voor relatiegeschenken amsterdam - Het bedrijfsleven besteedt ondanks het slechte economische klimaat dit jaar aanzienlijk meer geld aan rela tiegeschenken dan vorig jaar. In totaal geven bedrijven voor 677 miljoen euro weg aan relaties en personeel, zo blijkt uit on derzoek van onderzoeksbureau Intomart en vakblad Incentive. In 2001 was dat nog 564 mil joen euro. Populairste geschenk is nog altijd een fles drank. Het kerstpakket blijft het favoriete presentje voor personeelsleden. Acht op de tien bedrijven geven dit als extraatje in december. Werkloosheid eurozone hoger brussel - De werkloosheid in de twaalf eurolanden vertoont een stijgende lijn. Het percentage werklozen steeg van 8,3 in sep tember naar 8,4 in oktober. In oktober vorig jaar was het nog 8 procent, zo meldde Eurostat. Nederland behoort tot de lid staten met de laagste werkloos heid met 2,8 procent. Actiedreiging in schoonmaaksector utrecht - Het overleg over een nieuwe CAO voor de 200.000 schoonmakers em glazenwas sers in Nederland is afgebro ken. „Verder onderhandelen heeft geen zin. De werkgevers willen ons veel te weinig tege moetkomen", aldus bestuurder Stam van FNV Bondgenoten. De werkgevers bieden 2,5 pro cent en de vakbond wil 3,5 pro cent loonsverhoging voor een jaar. De vakbond gaat haar 13.000 leden voorstellen om stakingsacties te voeren. (advertentie) woensdag 4 DECEMBER voor uw bedrijfs/verenigingsreis 9 DAGEN INCL. VLIEGREIS PER KLM, TRANSFERS EN HOTEL MET ONTBIJT! t m. 20 personen door Hans Certsen den haag - Kabelbedrijf UPC gaat Ver- satel achterna. Net als dat telecombe- drijf eerder dit jaar deed, wil UPC haar schuldenlast via een financiële truc fors verlagen. UPC heeft daartoe giste ren in zowel de VS als in Nederland uitstel van betaling aangevraagd en gekregen. De stap heeft geen gevolgen voor de abonnees van UPC, verzekert bewind voerder Deterink. „Die zullen er niets van merken. De surseance betreft al leen het moederbedrijf en niet de werkmaatschappijen waarmee de abonnees te maken hebben." Bijna 40 procent van de Nederlandse tv-kijkers heeft een kabelabonnement bij ÜPC. Het nieuWs over de surseance kwam niet als een venassing. UPC zei het enkele maanden geleden al. Daarmee dwingt UPC haar schuldeisers ak koord te gaan met het omruilen van schulden tegen nieuwe aandelen UPC. Zestig procent van de obligatie houders heeft in september al gezegd te zullen meewerken aan de sanering. Door de ruil wordt vreemd vermogen in eigen vermogen omgezet. De Amsterdamse rechtbank stelde Deterink als bewindvoerder aan. Hij loodste onlangs Versatel met succes door een vergelijkbare surseance, al waren de schulden daar relatief gering vergeleken bij die van UPC. Versatel stond voor 1,7 miljard euro in het krijt, terwijl de totale schuldenlast van UPC bijna 11 miljard euro bedraagt. Bijna de helft, 5,2 miljard aan obliga tieleningen, wil UPC via de omwisse lingstruc kwijtraken. Als de operatie slaagt, is UPC financieel weer gezond. Door het wegvallen van honderden miljoenen euro's aan rentelasten, ver wacht UPC volgend jaar dan zelfs weer winst te maken. Daarmee kan de schuld verder afgelost worden. Bewindvoerder Deterink gaat ervan uit dat de operatie bij UPC gaat luk ken. „Zestig procent van de obligatie houders heeft al ingestemd. Volgens de Amerikaanse regels moet tenmin ste 50 procent van de schuldeisers in stemmen met een dergelijke operatie en moeten ze samen tenminste twee derde van de totale schuld in handen hebben. De Nederlandse regels zijn iets strenger; hier moet tenminste tweederde van de schuldeisers ak koord gaan en moeten ze samen goed zijn voor tenminste driekwart van de totale schuld. Daar zitten we dus niet ver meer van af." Dat veel obligatiehouders willen mee werken komt volgens Deterinli doordat het gros van de obligq lang niet meer in handen is va| mensen die ze oorspronkelijk schaften. „Vooral in de VS is e vendige handel in schuldpapu meeste obligaties zijn inmiddt handen van mensen die ze mc hele grote korting ten opzichtte oorspronkelijke waarde hebbe kocht. Die zijn daardoor ook der geneigd een regeling te ac< Sluiting fabriek kost duizend bane,'! den haag/anp - Werkgevers hebben geïr riteerd gereageerd op het gisteren gepre senteerde WAO-preventieplan van de vak centrale FNV. Vooral de roep om meer controles -'meer blauw op de werkvloer* is bij hen verkeerd gevallen. De Tweede ka mer heeft verdeeld gereageerd. „De controle op veilige en gezonde ar beidsomstandigheden in bedrijven is momenteel een lachertje", stelde vice- voorzitster Roozemond van de vakcen trale FNV. Bedrijven verkiezen volgens haar vaak de kans op een boete voor slechte werkomstandigheden boven het aanbrengen van verbeteringen op de werkplek. Een ondernemer krijgt gemiddeld eens in de dertig jaar een bezoekje van de Ar beidsinspectie. Stuit de inspectie op een misstand, dan heeft ze bovendien te wei nig middelen om in te grijpen, meent de FNV. Volgens het FNV-plan moet daar om het aantal inspecteurs verdubbeld worden, de hoogte van de boetes voor werkgevers vervijfvoudigd en de Arbo- wet aangescherpt. Volgens het ministerie van sociale zaken, waaronder de Arbeidsinspectie valt, wor den werkgevers wel degelijk hard aange pakt bij overtreding. „De Arbeidsinspec tie richt zich op bedrijven waarvan be kend is dat daar de hoogste risico's zijn op het gebied van arbeidsomstandighe den. Prioriteiten stellen is doeltreffender dan zomaar een blik extra inspecteurs opentrekken aldus een woordvoerster van Sociale Zaken. „Het heeft nu iets weg van de gedoogsi tuatie in de horeca van voor de caféramp in Volendam", stelde Roozemond daar entegen. Zij verwijt politiek Den Haag te veel over de beleidsmatige kant van de WAO en de hoogte van uitkeringen te praten. Hierdoor zou worden verzuimd de oorzaken van arbeidsongeschiktheid aan te pakken. Strengere regels en hand having op de werkvloer kunnen volgens de FNV per jaar het aantal nieuwe ar beidsongeschikten met 18.000 verminde ren, ofwel 20 procent Dat zou een be sparing opleveren van ruim 200 miljoen euro. De Kamerleden Bussemaker (PvdA), Van Gent (Groenlinks) en De Ruiter (SP) zei den de FNV-voorstellen volgende week te zullen inbrengen bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Het CDA voelt er niets voor om via hogere boetes, meer inspecteurs en extra wetgeving be tere arbeidsomstandigheden af te dwin gen. De WD wilde nog niet reageren. Werkgevers noemden de plannen van de FNV onnodig. „Koud nadat bekend is ge worden dat afspraken tussen werkgevers en vakbonden in de zogeheten arbo-con- venanten goed werken en voor veel min der verzuim zorgen, komt de FNV weer met wetgeving aanzetten", stelde VNO- NCW. De ondernemersorganisatie voelt zich ten onrechte door de FNV in een cri minele hoek geplaatst. brussel/anp - Een Nederlands belastingdouceurtje voor grote bedrijven, dat in de Europese Unie onder vuur ligt omdat het feitelijk staatssteun zou zijn, gaat op slot. Voor de bedrijven die er nu al gebruik van maken, verandert er voorlopig niets, maar de fiscus accepteert geen nieuwe aanvragen meer. Dat heeft staatssecretaris Van Eijk van financiën gisteren aan gekondigd. Dankzij de concern financiering kunnen Nederland se multinationals fiscaal gunstig geld uitlenen aan dochterbedrij ven. De regeling staat op een EU-lijst van belastingmaatrege len die aangepast moeten wor den. Los van die lijst, waarover de EU-landen met elkaar onder handelen, dreigt de Europese Commissie de regeling aan te pakken, omdat het staatssteun zou zijn. De schorsing van nieuwe aan vragen is deze week ingegaan. Volgens Van Eijk moet een 'be trouwbare overheid' geen nieu we aanvragen in behandeling nemen als bekend is dat de re geling onder vuur ligt krimpen aan den ussel/gpd - Scheepswerf Van der Giessen-de Noord heeft bij de Europese Commissie, een klacht inge diend tegen overheidssteun voor de Spaanse wervencombi- natie Izar. Die dreigt voor de neus van Krimpense werf een Venezolaanse order voor de bouw van drie chemicaliëntan- kers weg te kapen. De prijs ligt bijna 40 procent onder die van Van der Giessen en van een Duitse concurrent De werf heeft inmiddels de Eu- ropése mededingingsautoritei ten ingeschakeld. Ook wordt ge probeerd via de Vereniging van Nederlandse Scheepsbouw In dustrie en het ministerie van economische zaken druk op 'Brussel' uit te oefenen. eindhoven/hasselt - De malaise in de computermarkt en de concurrentie uit lage-lonenlan- den doen de Philipsfabrieken in Hasselt de das om. De Philips- vestiging in Belgisch-Limburg gaat midden volgend jaar dicht. Van de 1.415 banen gaan er 957 verloren. Ook het voortbestaan van de printplatenfabriek, die in afgeslankte vorm wordt ver kocht aan het Amerikaanse Jabil Circuit, is niet gegarandeerd. Hasselt wordt het slachtoffer van de op 9 oktober aangekon digde herstructurering van de divisie Components. Philips maakte toen bekend dat de divi sie wordt ontmanteld en dat de resterende activiteiten binnen twee kwartalen uit de rode cij fers moesten zijn. Daarvoor zijn vooral harde ingrepen nodig bij het zwaar verliesgevende Philips Optical Storage, dat cd- en dvd- drives in allerlei formaten maakt. Philips wil zijn positie op de da ta-markt niet prijsgeven. Het is van plan zijn activiteiten op het gebied van dvd-rw (rewritable) en nieuwe standaards te verster ken. De innovatie en lange ter- mijn-ontwikkeling daarvan zul len in Eindhoven plaatsvinden, waar nu ruim 300 mensen wer ken bij Optical Storage. De op de consumentenmarkt gerichte '3 activiteiten van Optical— (drives voor audio, vid? recorders en comput^ hebben een leidende pf£l zijn volgens, Philips i vend. Ook de eerder aangek verkoop van de Philips Manufacturing Services aan Jabil heeft ingrijpe volgen voor Hasselt. N de verkoop verdwijnen nen bij de printplatei Voor de 458 werknemei_ overstap naar Jabil m, werk gegarandeerd tot e Al gend jaar. Nu al is belekl dan opnieuw 220 arbeigj sen op de tocht staan_ heeft last van concurr^ei lagelonen-landen. Boer zijn er volgens Philips,21 klanten die inspelen op dere Europese integraüi door in 2004 invoerrecP- producten uit Oost-Euri vallen. Verder zet Philips een pfl ter de productie vanl boxen in Hassselt VaiP mensen die daaraan L kunnen er 42 naar Phil™ ven. De Hasseltse afdejp het CFT die testappar^ productiemiddelen voon Storage ontwikkelt, gai Van de 96 werknemers Pq er 23 aan de slag in Eindf Amsterdam - Constructiewerkers van Nedrail Infrabeheer zijn in de buurt van de Arena in de hoofdstad begonnen met de aanleg van een bij zondere hoge-snelheidwissel. Met een lengte van 150 meter wordt het niet alleen de langste spoorwissel van Nederland, maar dankzij speciale dempingsblokken tussen de rails en de betonliggers, kunnen de treinen er met een snelheid van 170 kilometer per uur passeren. De wissel gaat toegang bieden tot de Utrechtboog. Deze twee kilometer lange spooruitbreiding maakt straks een directe verbinding tussen Utrecht en Schip hol mogelijk. Om de wissel aan te leggen is extra rails naast het spoor aangelegd om de snelle aanvoer van prefabmateriaal mogelijk te maken. Foto: ANP/Ton Borsboom rotterdam/gpd - Het aanbod van gekweekte consumptievis, zoals zalm, zeebaars en tarbot, is uitgebreid met kabeljauw. Zeevishandel Schmidt in Rotter dam beleefde gisteren de Ne derlandse primeur met de ver koop van de eerste kilo's Noorse kweekkabelj auw. Culinaire deskundigen die ge bakken filets keurden, waren het er roerend over eens: „Helder wit, stevig visvlees, sappig, met een iets neutralere smaak dan wilde kabeljauw." Uiterlijk on derscheidt een kweekexemplaar zich door kleinere vinnen en staart omdat hij nooit op prooi hoefde te jagen. Ook is het li chaam iets compacter. Verkoopleider Van Merkensteijn noemt kweekkabeljauw een ant woord op jaren van overbevis- sing. „Wilde kabeljauw is een schaarse, beschermde vis ge worden die flink aan de prijs is. Daardoor kan de gekweekte ver sie nu meteen concurreren met de wilde. De consument gaat 7 tot 9 euro per pond betalen voor een filet." De kweekkabeljauwen komen ontdaan van ingewanden en kop per vrachtwagen uit Noor wegen. „De vis wordt onder ide ale, hygiënische omstandighe den gedood, schoongemaakt en meteen op koeltransport ge zet", adverteert Van Merken steijn. De 'gefokte' kabeljauw is afkom stig van de Noorse kwek|P Fessmar, waarin eigena. nemer Vis van Schmidt 3 een meerderheidsbelang Met de verkoopprimeur1 dit bedrijf concurrent Ni| de loef af. Deze grootste kweker ter wereld heeft u op de kweek van kabelj af stort evenals enkele N00R Britse bedrijven. Nutrecd® wacht de eerste kweekkajw volgend jaar op de markjjj kunnen brengen. Jaren waren bedrijven infl Noorse fjorden bezig de methode te perfectionerfi van de grootste problemB dat kabeljauwen in gevafi schap in de eerste weke J hun leven de gebruikelijk reis droogvoer weigerden eten. De oplossing besto:lui algen en garnaaltjes. Oucj^ exemplaren lusten het di<(> voer wel en groeien als kj^ wel 1,7 procent per dag. ruim 5 kilo zware exemp] zijn 3 jaar oud. De komende twee jaar w een productie van hoogu kele honderden tonnen 1 jauw verwacht. Volgens A Merkensteijn voldoende een beperkte maar const aanvoer. De Noorse rege voorziet een explosieve s tot wel 190.000 ton in 20( is drie keer zoveel als hetg plete wilde bestand in dq Noordzee nu. MEER TRIP-TIPS/INFORMATIE? bel 073-5999796/95 of mail m.leijnse@kras.nl amsterdam/anp - SNS Bank opent de aanval op de Randstad en de grote banken. De bank die vooral in het noorden, oosten en zuiden van het land zit wil de komende drie jaar in middelgro te steden als Nieuwegein, Delft., Leiden en Alkmaar 20 tot 25 nieuwe kantoren openen. SNS heeft nu ongeveer 200 kan toren. Buiten de Randstad zul len wellicht een aantal filialen dichtgaan. De bank wil nieuwe klanten trekken met 'bankwin- kels' die geen balies kennen, maar meer lijken op supermark ten. Hoofddirecteur Hinssen zei gis teren zich ervan bewust te zijn dat in de verzadigde banksector groei eigenlijk alleen mogelijk is door verdringing. SNS zal even tuele nieuwe klanten dus bij de concurrentie moeten weghalen. Volgens topman Van Keulen van SNS Reaal, de groep waar toe de bank behoort (naast on der meer verzekeraar Het Hooge Huys), lijkt dit geen probleem. „We hebben de voordelen van schaalgrootte, maar zijn klein genoeg om goed met de klanten te communiceren. De grote ko lossen hebben het daarmee moeilijker." SNS poogt in het gat te springen dat ontstaat nu concurrenten nog bezig zijn met afslankings operaties. Het hoofdkantoor verhuisde dit jaar van Den Bosch naar Utrecht. Bij de aan val op de markt wordt de na druk gelegd op hypotheken en vermogensvorming (sparen en beleggen). SNS Bank begeeft zich met de gang naar het westen op histo risch verboden terrein. De bank kwam voort uit de Centrale Volksbank en de regionale bondsspaarbanken. De spaar banken in West-Nederland klonterden samen in de VSB Bank, die later opging in Fortis. SNS Bank is het grootste onder deel van SNS Reaal. Het balans totaal van ruim 33 miljard euro vormt driekwart van het totaal van de groep. Besluit over verkoop aluminiumdivisie weer tegen het licht gehouden door Pieter van Hove ijmuiden - De vergadering van vandaag van de raad van com missarissen van Corus Nederland kan grote gevolgen hebben voor de toekomstige strategie van het noodlijdende Brits/Nederlandse staalconcern. Op het programma staat onder meer de voorgeno men verkoop van de aluminium- tak. De kans is levensgroot aanwezig dat de commissarissen de ver koop afwijzen en Corus een nieuwe weg moet inslaan. De weg voor deze onverwachte ont wikkeling werd dinsdag gepla veid door de centrale onderne mingsraad van Corus. Die sprak onomwonden zijn afkeuring uit over de aluminiumverkoop. Vol gens de Wet op de onderne mingsraden is de ondernemer verplicht de uitvoering van zijn besluit met een maand op te schorten. De cruciale vergade ring van vandaag valt ruim schoots binnen die termijn. Cruciaal, omdat de aluminium- poot valt binnen Corus Neder land, het voormalige Hoog ovens, en de raad van commis sarissen het machtswoord kan uitspreken. Saillant detail: Co rus-topman Tony Pedder, voor stander van de verkoop, is com missaris van Corus Nederland. Het niet afstoten van de alumi- niumpoot zou een einde maken aan het voornemen van Corus zich in de toekomst alleen te richten op de productie van staal en de overige activiteiten (roestvrijstaal, aluminium) op te doeken. De Nederlandse bonden volgen met ingehouden adem de ont wikkelingen. Zij hebben tot hun afschuw moeten constateren dat sinds de fusie in 1999 van British Steel en Hoogovens de Britten de dienst uit zijn gaan maken binnen de nieuwe on derneming. Eerst verdween in 2000 de voormalige Hoogovens topman Van der Velden uit de Raad van Bestuur, op 5 decem ber van dat jaar moest de be stuursvoorzitter Fokko van Duy- ne met zijn Britse collega John Bryant het veld ruimen. Vorig jaar nog gooide bestuurder Frans Willem Briët er 'om per soonlijke reden' het bijltje erbij neer. Het duo Van Duyne en Bryant werd tijdelijk opgevolgd door de Brit Brian Moffat en - later - Tony Pedder, eveneens afkomstig van het voormalige British Steel, evenals de opvol gers van de Nederlandse be stuurders. Tot ongenoegen van de bonden werd de meermetalen-strategie van het voormalige Hoogovens overboord gezet; in de vestiging <1 in IJmuiden werd nauwelijks meer geïnvesteerd. Dit tot groot ongenoegen van de bonden die op hun achterste poten stonden over zoveel Britse arrogantie, te meer daar de resultaten in het Verenigd Koninkrijk daar hele maal geen aanleiding toe gaven. De winsten van het voormalige Hoogovens in IJmuiden werden geheel teniet gedaan door de grote verliezen in Groot-Brittan- nië. Ook een grootschalige reor ganisatie waarbij de afgelopen twee jaar 10.000 banen werden geschrapt, veranderde niets aan de slechte situatie aan de over kant van het Kanaal. Geen won der dat de vakverenigingen en de werknemers herhaaldelijk spraken van een 'mislukte fusie'. Zij zullen zich ongetwijfeld de laatste weken gesteund hebben gevoeld door de opmerking van L. Bemdsen, voorzitter van de raad van commissarissen van Corus Nederland, dat Corus de opbrengst van de verkot de aluminiumtak moet tj den aan verdere sanerini Britse staalfabrieken en gen van nieuwe invested^ de IJmuidense vestiging. wijst erop dat Bemdsen, I malig topman bij Nedllol daag van mening zal ver® ren. De Britse bonden - beurt - schreeuwen om ll hardst dat van een verdel ganisaüe in hun land geel ke kan zijn en dat het geit het hele concern ten goej moet komen. Ongeacht de uitkomst v overleg is één ding heldel glas: de verhoudingen ti het Britse deel van Con rest zijn nog nooit zo slet weest als op dit moment! geeft te denken over de v zichten voor het eens zo I vol gestarte fusieproductjr British Steel en Hoogovef 1 r

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8