Barghouti wil Yasser Arafat kwijt BUITENLAND Vrijgelaten AEL-leider eist vooral eerherstel Strijdlustige Abou Jahjah laat zich niet opzij zetten VS oefenen pressie uit op inspecteurs in Irak Verdachten al-Qaeda staan wereldwijd voor de rechter Compromis in Britse jachtruzie Pracht en praal in Saddam Husseins woonstee -ii leveren jeen niet uit sen - Denemarken le- jetsjeen Achmed Zak- lit aan Rusland, en i onmiddellijk vrijge- heeft justitie in Ko- i laten weten. Zakajev iste medewerker van enleider Asian Ma- Hij werd in oktober k van Rusland aange- 1 Denemarken, waar de gijzeling in een theater een congres e. De Deense justitie ►r al gesteld dat de ivoldoende bewijs verlegd van Zakajevs ïheid bij terrorisme. t vuren op en Koeweit Een Iraaks schip eren het vuur geopend loten van de kust- i Koeweit. Het inci- hebben plaatsgevon- ieweitse wateren. Nie- ikte gewond door de maar wel botsten de weitse boten op el- bemanningslid zou :htgewond zijn ge- rgelijke incidenten i vaker voor aan de sen Irak en Koeweit, e Verenigde Naties louden. De VN zeiden eten van het voorval. irde verliest ran staart Een Concorde van rways heeft tijdens it van Londen naar t een deel van het r verloren, zo is giste- idgemaakt. De piloten »en trilling vlak voor de a New York, maar kon- Destel normaal aan de tten. Geen van de 105 en is gewond geraakt. Dl stortte een Concor- r France door techni- reken neer bij Parijs, sonische toestellen daarna geruime tijd •ond blijven. proces voor tische activist e Egyptisch-Ameri- lensenrechtenactivist ihim (64) krijgt een oces. Dat heeft de echtbank van Egypte aesloten. Ibrahim werd roordeeld tot zeven regens 'het bezoedelen mago van Egypte' en listeren van subsidies jropese Unie. Volgens en mensenrechtenor- s is het een politiek tigegeven door Ibra- iek op de regering. Het -re het besluit niet toe. is kort na de uitspraak 'oeten gesteld. jese kust tngeveegd De Albanese regering Ieren honderden ille- buwde hotels, restau- andere gebouwen aan tische en Ionische kust dozers laten verwijde- inië wil zijn 300 kilo- istlijn aantrekkelijk ma- buitenlandse toeris- laarom moeten eerst de ïn verdwijnen die sinds tn het communisme »nder vergunningen iuwd. De eigenaars van «este gebouwen pro- 3 zoveel mogelijk bezit- redden, maar hebben Ineel bezwaar aangete- jf grond is van de staat. jghai krijgt j van 2010 I - Shanghai kan begin- de voorbereidingen 10 2010. Het Internatio- toonstellingsbureau teren besloten dat de wereldtentoonstelling inese metropool komt. vas onder de indruk ilan van Shanghai. De ft voor de Expo een ran 3 miljard euro. 11 wil 70 miljoen bezoe- cen. Het is de vraag of ikken. Het Duitse Han- eef na de Expo 2000 zit- een flinke kater. Nog aelft van de verwachte ien bezoekers kwam, en nisatie zat met een te- 11,2 miljard euro. van Prestige e Franse kust Aan de Franse Atlanti- fct is gisteren een nood- werking getreden nadat zee was gesignaleerd, komt van de tanker waarvan de lading ïlen van de kust van het Galicië heeft vervuild. :er verging vorige Het Franse ministerie asport heeft bekendge- lat op 250 kilometer van westkust olie uit de l drijft. De olie wordt pas n aantal dagen aan de rwacht, maar er zijn al lode vogels aangespoeld. antwerpen-hilversum/anp - De Belgische premier Verhofstadt 'heeft zichzelf en België te schande gemaakt' door de Ara bisch-Europese Liga (AEL) te omschrijven als criminele orga nisatie. AEL-voorman Abou Jah- jah, die gisteren vrijkwam na een detentie van vijf dagen, eist daarom vooral eerherstel voor hemzelf en zijn organisatie. „Het gaat ons niet om geld." Dat zei hij gisteravond in het tv- programma Nova. „Je zou toch zeker moeten zijn van wat je zegt voordat je je mond open doet", aldus Abou Jahjah in een kort na zijn vrijla ting opgenomen interview. Hij eist ook het ontslag van Verhof stadt, hoewel de AEL-leider weet dat het daarvan niet zal komen. „Dat verwacht ik niet van hem." Abou Jahjah zegt verder politie en cipiers niets te verwijten, en zich te zullen houden aan de af spraak met justitie om drie maanden niet deel te nemen aan manifestaties. Jahjah werd vorige week opge pakt, omdat hij de onrust zou hebben opgestookt die in Ant werpen ontstond nadat een 66- jarige Belg een buurman van Marokkaanse herkomst had doodgeschoten. De moord leid de tot twee dagen van rellen in de Scheldestad. Een politieman beweert dat Jahjah relschoppers in het Arabisch aanspoorde om de boel kort en klein te slaan. Letterlijk zou hij hebben geroe pen: 'Wij gaan hier de baas wor den. Wij zijn de sterksten. We zullen laten zien we zijn, al moeten we alles kapot slaan. Gehoorzaam niet. Biedt weer stand'. De AEL-voorman ontkent dat ten stelligste. Zijn organisatie stond al in het nieuws omdat burgerpatrouilles van de AEL de in de ogen van veel migranten racistische Antwerpse politie sinds enige tijd schaduwen. Jus titie in Antwerpen onderzoekt vooral de financiering van de AEL, die ook naar Nederland wil komen. Abou Jahjah noemt deze onder zoeken 'wanhopig'. Hij ontkent banden met terreurorganisaties of geldstromen uit het buiten land. Er zijn alleen giften bin nengekomen ter waarde van 30.000 euro voor een aanklacht tegen de Israëlische premier Sharon. Desondanks is de AEL 'een onafhankelijke organisatie'. „Wij weigeren ook subsidie van de Belgische staat." Ook spreekt hij tegen banden te hebben met organisaties in het Midden-Oos ten. door Romain van Damme Antwerpen - Abou Jahjah, de omstreden leider van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL) is giste ren na vijf dagen cel vrijgelaten. Bij een vriend in de Antwerpse deelgemeente Hoboken kwam hij even op adem. „Politie en justitie hebben zich in de nesten ge werkt. Wij zullen alle aantijgin gen weerleggen." In het appartement van vriend en AEL-bestuurslid Youssouf zit Jahjah grappend en grollend op de bank. Arabisch, Engels en sappig Vlaams vinden elkaar in vreugdekreten en innige omhel zingen. De tafel is uitnodigend gedekt, maar niemand gunt zich de tijd om uitgebreid te eten. Er is genoeg te doen. Jahjah zegt correct behandeld te zijn in de gevangenis aan de Antwerpse Begijnenstraat die hij gisteren aan het einde van de middag als vrij man verliet. La chend: „Iedere avond demon streerden mijn medegevange nen. Ze scandeerden mijn naam en vonden dat ik vrijgelaten moest worden." Gsm's rinkelen onophoudelijk. Vrienden en bestuursleden van de AEL hangen aan de lijn, en Abou Jahjah werd gisteren na zijn vrijlating door vrienden verwel komd. Foto: Belga/Olivier Hoslet heel veel pers wil weten waar de een drukke tijd", zegt Jahjah aangekondigde persconferentie tussen twee lepels soep door. gehouden wordt. „Het wordt „Nu gaat het goed beginnen. Politie en justitie hebben zich in de nesten gewerkt. Wij zullen al le aantijgingen weerleggen." Pas om vier uur hoorde hij dat hij naar huis kon. „Ik had ver wacht dat het parket in beroep zou gaan tegen de beslissing van de onderzoeksrechter. Daarom ben ik akkoord gegaan met de voorwaarden die gesteld wer den. Drie maanden mag ik niet deelnemen aan openbare mani festaties. Mij goed. Ik had geen zin om nog eens veertien dagen te zitten." Zelfverzekerd zit hij aan de eet tafel, bijna hautain. „Politie en justitie manipuleren. Ongeloof lijk. Zo laten ze doorsijpelen dat een Arabisch sprekende agent gehoord heeft dat ik opruiende taal gesproken heb op de avond van de moord en de rellen. On zin! Ook dat kunnen we weer spreken." Ach, hij had de inval len wel verwacht. „Maar niet dat ik zelf opgepakt zou worden. Ik heb niets te verbergen. Dat heb ik meteen gezegd. Als je toch ziet hoe de politiek op ons rea geert, dat is toch shockerend? We worden afgeschilderd als terroristen, maar dat zijn we ab soluut niet." Ahmed Azzuz, de rechterhand van Jahjah, probeert hem tussen allerlei telefoontjes en begroe tingen van vrienden bij te pra ten. Dat er nu overal in het land forums worden opgericht om de kloof tussen allochtonen en Vla mingen te dichten. Azzuz: „We willen de dialoog aangaan, maar dan moet de andere kant ook willen. Als ze dat niet willen, tsja, dan moeten ze de conse quenties maar dragen." Grijnzend na het zoveelste tele foongesprek: „Een oud vrouw tje. Ze is blij dat Abou weer vrij is en wordt lid van AEL. Straks kunnen we nog een seniorentak oprichten." De woonkamer vult zich met bulderend gelach. De commerciële Vlaamse tv-maat- schappij VTM meldt zich bij het appartement. Jahjah schudt het hoofd: „De VTM zeker niet. Laat ze maar naar de persconferentie komen. De Belgische media - niet allemaal trouwens - heb ben van alles geschreven en uit gezonden. Ongelooflijk wat er allemaal is bijgehaald." Om zeven uur is er een be stuursvergadering. Om iedereen op hetzelfde spoor te zetten. Ah med Azzuz: „We mogen nu geen fouten maken. Geloof maar dat justitie en politie op ons loeren. Bij het minste of ge ringste grijpen ze opnieuw in." Jahjah knikt. „Denk ik ook. Maar we laten ons niet meer opzij zet ten." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het gedetineerde Palestijnse parlementslid Marwan Barghouti heeft zijn volk gevraagd zo snel mogelijk een nieuw en jonger leiderschap te kiezen. Barghouti, tevens commandant van de Fatah-militie op de Westoever, deed zijn oproep in een schriftelijk interview met het Amerikaanse persbureau AP. Het is voor het eerst dat Barghouti zich open lijk tegen president Yasser Arafat keert, al noemt hij hem niet bij naam. „Voor veel Palestijnse leiders en rege ringsvertegenwoordigers is de tijd ge komen hun functies neer te leggen, omdat ze in de loop van deze beslis sende slag hun taken en verantwoorde lijkheden hebben verzaakt", schrijft Barghouti in antwoord op vragen die hem door zijn advocaat zijn overhan digd. Barghouti zit op dit moment ge vangen in Israël. „Dit moet zo snel mo gelijk gebeuren, en op de best mogelij ke, democratische en wettige manier." De uitlatingen van Barghouti worden in de Palestijnse gebieden gezien als een belangrijk teken van groeiende onvrede met Arafat en zijn bestuur. Vorige maand was het Arafats tweede man, Abu Mazen, die zich zeer kritisch uitliet over de opstand die de Palestijnen al twee jaar tegen Israël voeren. Barghouti wil echter niets weten van het neerleggen van de wapens. „Verzet tegen de bezetting is een heilig recht van de Palestijnen," schrijft hij. „Nie mand moet vergeten dat het Palestijnse volk tien jaar lang heeft onderhandeld en moeilijke en vernederende overeen komsten heeft aanvaard. Uiteindelijk heeft het slechts bestuur over het volk gekregen, en geen macht over grondge bied." Volgens Barghouti zagen de Pa lestijnen zich gedwongen naar de wa pens te grijpen toen Israël zijn lucht macht inzette. Barghouti's oproep voor een jonger en standvastiger leiderschap valt samen met een uitgebreide campagne van zijn aanhang op de Westoever. Zijn aan hangers proberen te voorkomen dat de Fatah-lijst met kandidaten voor de ko mende algemene verkiezingen wordt gedomineerd door Arafat-getrouwen. Twee maanden geleden heeft Arafat bekendgemaakt dat er op 20 januari 2003 Palestijnse verkiezingen zullen worden gehouden, maar de kans dat het werkelijk gebeurt is nihil. Op Jericho na heeft het Israëlische leger alle Palestijnse steden opnieuw bezet en uitgaansverboden zijn er eerder re gel dan uitzondering. In een recent door het kwartet VS, EU, VN en Rus land gelanceerde 'routebeschrijving' voor een regeling van het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict zijn de Palestijnse ver kiezingen voorzien voor niet eerder dan mei. In de aanloop naar de Palestijnse presidentsverkiezingen heeft zich nog geen serieuze rivaal aangediend voor Arafat. Barghouti is populair - volgens de jongste peilingen wil 21 procent van de Palestijnen hem als leider, tegen 35 procent steun voor Arafat - maar zo lang hij gevangen zit kan hij in prakti sche zin weinig doen. Het Israëlische leger heeft Barghouti in april opgepakt en naar Israël overgebracht. Hij wordt beschuldigd van het plegen van een moord, en daarnaast van medeplichtig heid aan moord op 26 Israëliërs. londen/ap - De Britse regering is bereid tot een compromis in de kwestie van de vossenjacht. Er komt geen verbod, zoals eer der gepland, maar een wets voorstel dat de hazen- en her tenjacht verbiedt en de oude traditie van de vossenjacht deels in ere houdt. In Groot-Brittan- nië wordt tijdens de jacht niet op vossen geschoten, maar vol gen jagers te paard honden die de prooi moeten doden. Veel Britten vinden die jacht wreed. Voorstanders stellen dat de jacht een belangrijk deel uit maakt van het landleven, en dat een verbod duizenden banen zal kosten. Tijdens de inspecties deden journalisten, fotografen en cameramensen hun uiterste best een glimp op te vangen van wat er op het paleisterrein in Bagdad gebeurde. Later gingen de poorten ook voor hen open, en kon de wereld voor het eerst een blik werpen op een van Saddam Husseins 'optrekjes' met zijn honderden meters lange gevels en zijn modern-islamiti sche architectuur. Foto's: AP/Jerome Delay washington/rtr-dpa - De Ver enigde Staten hebben druk uit geoefend op de inspecteurs van de Verenigde Naties om agres sievere methoden toe te passen bij hun zoektocht naar wapens in Irak. Het team van inspec teurs wil echter geen gehoor ge ven aan die wens. Een hoge Amerikaanse ambte naar zei gisteren tegen het Britse persbureau Reuters dat zijn re gering het hoofd van het inspec tieteam, Hans Blix, heeft ver zocht om de tot nu toe gevolgde methoden te verruilen voor 'in tensievere operaties' die Irak meer onder druk zetten. De VS willen dat het VN-team ophoudt met het uitvoeren van systematische controles waarbij verdachte locaties plek voor plek worden bezocht. „Wij gaan er van uit dat je Irak het best kunt testen door tegelijkertijd op ver scheidene plaatsen binnen te vallen", aldus de ambtenaar. „Dat maakt het moeilijker voor Saddam Hussein om zijn wa pens te verstoppen." Washington lijkt de druk op Irak sowieso weer op te voeren. De Amerikaanse opperbevelhebber generaal Richard Myers zei gis teren dat Irak wapensystemen verstopt in woongebieden. De VS hebben hiervoor volgens hem bewijzen die zijn vastge legd op een videoband. Daarop is vaag een vrachtwagen te zien die door een straat rijdt en voor ëen huis stopt. Volgens Myers vervoerde de auto radar- apparatuur die in woongebie den beschermd moest worden tegen mogelijke aanvallen. My ers zei niet wanneer de opname is gemaakt. De termijn waarbin nen Irak een lijst met massaver nietigingswapens moet over handigen loopt zondag af. Daar na moeten de VN beslissen of Irak zich aan de afspraken heeft gehouden. De wapeninspecteurs hebben zich gisteren voor het eerst sinds hun terugkeer in Irak gestort op een van de paleizen van Sad dam Hussein. Na afloop ver klaarde VN-woordvoerder Hiro Ueki dat de insepcteurs elke ka mer en elke verborgen hoek hadden kunnen inspecteren. De bewakers van het paleis in Bag dad leken eerst verrast, maar na tien minuten konden de VN-in- specteurs met zes voertuigen naar binnen bij het grote com plex in het centrum van de stad. De inspecteurs bleven bijna twee uur. De paleizen van Saddam Hus sein zijn in het verleden ëen grote bron van onenigheid ge weest tussen de VN en Irak. Ze staan hoog op de lijst van 'ver dachte plaatsen' waar de Iraakse leider massavernietigingswa pens zou kunnen verbergen. door Charles J. Hanley bagdad/ap - Het brede gazon, de lanen, de toegangspoort en de grote ontvangsthal waren onnatuurlijk stil en verlaten. Niemand verscheen voor een van de ontelbare ramen, en nie mand kon de geur van de tallo ze lichtgele rozen in de tuinen opsnuiven. Als een president als Saddam Hussein tientallen paleizen tot zijn beschikking heeft, kan elk van hen, zoals al-Sajoud, dagen achtereen in verborgenheid en stilte leeg staan. Die stilte werd gisteren echter verbroken, eerst door een tiental VN-wapenin specteurs die zich bij twee in gangen aandienden en onmid dellijke toegang eisten. En na het vertrek van de inspec teurs werd de rust nog verder verstoord door ruim honderd journalisten, die een zeldzame blik mochten werpen op de le vensstijl van een autocraat in het Midden-Oosten. Wat de journalisten daar zagen, deed zelfs de meest doorgewinterden onder hen verstommen. Het paleis, dat is gebouwd in een moderne islamitische stijl, heeft hoge, spits toelopende ra men, een enorme hemelsblau we koepel en een geelbruine fa cade van honderden meters breed. Op de toegangspoort prijkt de naam van het paleis in gouden, gekrulde Arabische let ters: al-Sajoud, een woord dat het geknielde gebed aanduidt. De deuren van prachtig bewerkt hout zijn versierd met een ander gouden zegel waarop de initia len 'SH' staan. Achter de hoge deuren bevindt zich een ont- vangsthal die de groep bezoe kers met stomheid slaat. Het is een achthoekige ruimte die drie etages beslaat, en waarvan de marmeren muren zijn bewerkt met islamitische patronen. Een schitterende kristallen kroon luchter verlicht het geheel. In het midden van de hal staan beelden die beschadigd raakten door de Amerikaanse bombar dementen tijdens de Golfoorlog in 1991, maar inmiddels weer gerestaureerd zijn. Al-Sajoud staat aan de Tigris, in een wijk in het westen van Bag dad waar veel presidentiële ge bouwen staan, zoals het Iraakse Witte Huis, het paleis waar Sad dams regeringsbureaus geves tigd zijn. Aan de overkant van de straat bevindt zich het enor me hoofdkwartier van de rege rende Baath-partij, een pand dat de meeste overheidsgebou wen in Washington in het niet doet vallen. Nadat Saddam in 1979 de macht had gegrepen in het olie rijke Irak, begon hij door het he le land paleizen te bouwen. Naar verluidt reist hij nu regel matig van het ene naar het an dere, deels uit angst voor een aanslag op zijn leven. Meestal verblijft hij maar korte tijd in een van zijn onderkomens voor dat hij vertrekt naar het volgen de. De weelderigheid van de palei zen staat in schril contrast met de armoede waarin de Iraakse bevolking leeft. Het overdadige decor en de enorme afmetingen passen slechts bij het giganti sche ego van de president wiens portret prijkt op honderden openbare plaatsen in Bagdad. Voordat de journalisten het pa leis weer werden uitgezet, mochten zij de muren van de achthoekige hal van dichtbij be kijken, waarin in gouden letters spreuken zijn gegraveerd die Saddam loven. 'Wïent de glo rie', stond er op een van hen. sanaa-hamburg-rio de janeiro/efe-dpa- rtr - Over de hele wereld zijn dezer da gen processen begonnen tegen vermeen de leden van het terreurnetwerk al-Qae da. Verder vonden op diverse plekken ar restaties plaats van mensen die worden verdacht van banden met het terrorisme. In Jemen worden momenteel zeventien mensen berecht wegens vermeende ban den met al-Qaeda. De Jemenitische auto riteiten hebben dit gisteren bekendge maakt. Magistraat Hamud al-Hittar zei dat de zeventien de doodstraf kunnen krijgen. Jemen, waar de centrale regering weinig tot geen gezag in het binnenland heeft, wordt onder meer door de VS ge- zien als een uitvalsbasis van terroristen. Die zouden behoren tot groepen van al- Dat netwerk wordt onder meer verant woordelijk gehouden voor de bloedige aanslagen in de VS van 11 september 2001. De familie van het boegbeeld van al-Qaeda, de Saudiër Osama bin Laden, komt oorsponkelijk uit Jemen. De Brazili aanse politie is volgens plaatselijke kran ten een onderzoek begonnen naar het doen het laten van een broer van Osama, Khalil bin Laden, een frequent bezoeker van Brazilië. Advocaten hebben tijdens een proces in Hamburg tegen een man die wordt ver- 1 dacht van betrokkenheid bij de aansla gen van 11 september gisteren verklaard dat er helemaal geen zaak is tegen hun cliënt, Mounir al-Motassadeq. De vast stelling van die betrokkenheid hangt voor een belangrijk deel af van een in de VS gevangen zittende getuige, maar die mag niet komen getuigen van de Amerikaanse justitie. De Britse politie heeft maandag in Man chester op grond van speciale antiter reurwetgeving een 22-jarige verdachte, Hassan Butt, aangehouden. Hij wordt volgens een politiewoordvoerster niet verdacht van specifieke gewelddaden maar is opgepakt 'in relatie tot het terro risme'. Volgens Britse moslimleiders is de arrestant net als zijn chef, sjeik Omar Bakri Muhammad, 'een stapelgekke randfiguur'. De internationale troepenmacht in Bos- nië-Herzegovina (SFOR) heeft gisteren gemeld dat een man die wegens spiona ge werd opgepakt waarschijnlijk banden heeft met het al-Qaedanetwerk van Bin Laden. De islamitische Bosniër had bij zijn aan houding op 26 oktober een anti-tankwa pen bij zich. Vorig jaar zijn in Bosnië al zes Arabieren aangehouden die banden zouden hebben met al-Qaeda.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7