'Buitenlandbeleid heeft spruitjesgeur' Dutchtone geeft garantie op huwelijks aanzoeken. 4* BINNENLAND 2 Zwerver Robert (over)leeft al vier jaar in Veluwse bossen Minister: Niet zomaar in oorlog met Irak Extra geld tegen ontslagen in Melkertbanen Ratelband maakt knieval voor Teeven Stemwijzer geeft advies Tbs-klinieken overtraden interne veiligheidsregels Tweede Kamer wil toch noodopvang asielzoekers r kstraf voor Jrijden kind dam - Een 72-jarige man ,/telveen is gisteren door ^tbank in Amsterdam ert leeld tot 240 uur dienst- ■ïg en een ontzegging Hijbevoegdheid voor ^fer. De rechter vindt dat H 'zeer onzorgvuldig en Htend' reed, waardoor hij Hg is aan de dood van het Hzoontje van voormalig g^tballer John Bosman. Beval gebeurde vorig jaar in Amstelveen. De e in een busje voor ge- ^iptenvervoer reed, |het jongetje op zijn g p)e rechtbank realiseert 4 man door rijontzegging oman verliest, maar meent ie« onvermijdelijk is gezien l^jt van het ongeval. din onderzoekt 'Stijgingen "rerAC - Van kinderopvang- nadie hun prijzen 'exces sen stijgen, zal de kosten- Exdiing onder de loep wor- :enoomen om na te gaan ™re prijsstijging door wordt Kaakt. Dat zei staatsse- Phoa (sociale zaken) Jji in de Tweede Kamer Sen van PvdA-parlemen- Jlamer. Die heeft vemo- 093t de prijzen volgend jaar Jtot 40 procent kunnen Ouders moeten daar- [imiddellijk navraag doen gemeente, aldus Phoa, ;t dat de gemiddelde jging slechts 8 of 9 pro- ïdraagt. tie pakt linelen >ven - De regionale re- ie heeft gistermorgen bij n in Eindhoven, Bakel en tp zes 'kopstukken van de itse onderwereld' opge- )e actie volgt op een eer- ïval, waarbij 80 kilo zui- - poeder was gevonden, 'entig politiemensen, on- e een arrestatieteam, n behalve niet nader ge- ceerde 'grote hoeveelhe- Dcaïne en amfetamine en pillen in een ondergronds torium negentien jerry- aet xtc-grondstoffen, een eermachine met een kilo eder erbij en een verpak- nachine met een hoeveel- illen. I weigert riasispatiënten _ïen - Thermaalbad Sana- in Nijmegen heeft afgelo- taand het jaarlijkse be an de Psoriasis Vereni- federland geweigerd. Vol- 4e directie zijn er teveel gen over het zwemuitje i psoriasislijders. Psoriasis niet-besmettelijke huid die zich kenmerkt door »n dikke, rode huid met ïrs. De leden komen al ja- ig in november een dagje annen in de kuurbaden anadome om er daama aenlijk te dineren. „Wees t: het oogt niet plezant", dj unct-directeur Tonies Mtadome. ieubeweging >s over verdrag - Milieubewegingen in rland, Vlaanderen en Wal- Eijn niet te spreken over itemationale verdrag voor fecherming van Schelde en dat Frankrijk, België, tnburg, Duitsland en Ne- nd gisteren in Gent heb- »ndertekend. Het verdrag i geen enkele garantie voor rachtdadig grensover- (dend waterbeleid', aldus fczamenlijke verklaring. Ze ien vooral het ontbreken juidelijke richtlijnen. torrijden na tsing doodslag' em - Tegen een beschon- lutomobilist uit Bergent- L die in maart de 17-jarige er Kim van Nuil doodreed, teren in hoger beroep we- doodslag zes jaar onvoor- jdelijk geëist plus tien jaar ^gging van de rijbevoegd- i De man houdt vol dat hij |t 'een grote vogel' te heb- beraakt. Hij stopte niet na uirijding. De openbare Bager verweet de 50-jarige vooral dat hij na de aanrij- Iniet was gestopt en was te- treden om hulp te bieden. irtuyn beste ropees politicus' «ei - Pim Fortuyn is door zers van het Brusselse iblad European Voice pos- i uitgeroepen tot 'Euro- politicus van het jaar'. Dat teravond in Brussel be- Igemaakt op een galabij- omst van het blad. Aan de iezing deden ruim 7500 le en kiezers mee via een iming per e-mail. De bij de behorende oorkonde, als- e een bedrag van 5000 eu- ijn gisteravond in ont- ;st genomen door een me- ïrker van de LPF. door Rob Hirde* en Nils ten Brinke Apeldoorn - Diep verscholen in de Apeldoomse bossen (over)leeft al bijna vier jaar de 41-jarige dakloze Robert Rheine. Zijn schamel onderkomen is een. door schimmel aangevreten tentje, deels bedekt met verdord blad en bruine dennennaalden. Een flakkerende kaars en een eenvoudige spiritusbrander moeten hem warmte schen ken. Ook als straks de vorst invalt. De komende feestdagen laten hem koud. Huiselijke ge zelligheid beroert hem niet. Hij heeft genoeg aan wat hij noemt zijn 'spirituele bosplek', waar slechts konijnen, veldmuisjes, vogels, zwijnen, bosuilen en af en toe een vos naar hem omkijken. Zijn enige luxe zijn een tegen een boom leunende spiegel, waar het weer in zit en wat gammele fietsen of restanten ervan. Vooral met de everzwijnen heeft hij een speciale band. Hij noemt ze liefdevol 'evertjes'; een zelf verzonnen ver bastering vanuit het Engels. Met een vage glimlach om de schrale lippen: „Het Engelse 'ever' betekent 'altijd'. Nou, die zwijnen zijn er altijd, ever." Dat kan niet worden gezegd van de wilde kat, die hem vorig winterseizoen een tijdlang gezelschap hield. Op een kwade dag was zijn spinnende metgezel zo maar ineens verdwenen. Als het ware opgeslokt door het donkere, schier ondoordringbare naaldbos. Dat deed pijn. Meer dan hij wil toegeven. Nog steeds kijkt hij uit naar de kat. Tot nu toe tevergeefs. Maar hoop doet leven. „Misschien dat 'ie van de winter weer aan komt sluipen." Zijn gitaar is nu zijn enige metgezel. „Ik concentreer me op muziek. Het is heerlijk rustig zo in de natuur. Hier kan ik mijn muziekinspiratie uitwerken." Net als de boskat heeft ook het leven hem in de steek ge laten. Een aaneenschakeling van mislukkingen en ont sporingen ging daaraan vooraf. Hij was acht toen zijn ou ders uit elkaar gingen. Daama kwam hij in een jongens- internaat terecht. „Maar sinds mijn twaalfde zorg ik al zo'n beetje voor mezelf." Zijn eigen huwelijk was ook geen lang leven beschoren. Twee dochters kwamen er uit voort. Hij heeft ze al een jaar of tien niet gezien. „Soms schrijf ik ze, maar ik krijg nooit antwoord", stamelt hij vanuit zijn op een kier geopende tent van waaruit de geur van wierook opstijgt. Hij kijkt vermoeid, rochelt af en toe slijm op en drinkt wat opgewarmd 'natuurwater' uit een conservenblikje. Af en toe permitteert hij zich een warme maaltijd; rijst met blokjes spek. En als hij wat centen overhoudt, koopt hij daarvoor bouwpakketjes. Het liefst van ruimtesche pen. Die passen in zijn streven om 'een interkosmisch keizerrijk' te stichten. Hij heeft nooit vast werk gehad, maar ziet voor zichzelf 'een baan om de aarde' in het ver schiet. Een tijdje heeft hij nog in de stad rondgezworven; in slaaphuizen gebivakkeerd. „Maar dat was 'down to the ground'. Ik werd daar regelmatig tegen de vlakte gesla gen." Vandaar ook dat hij zijn toevlucht zocht tot het bos als kwetsbare schuilplaats. Ontwortelde en afknappende bomen die tijdens de oktober-storm bijna zijn tentje ver woestten heeft hij in 'een gebed tot de natuur tot mild heid gestemd'. Trots toont hij een stapel foto's, zorgvuldig opgeborgen in een plastic doosje om ze te beschermen tegen vocht. Foto's van vooral herenhuizen in gegoede Apeldoomse buurten. Een schrijnend contrast met zijn ingevallen tentje, waar de wind dwars doorheen blaast. Stilletjes heeft hij er wel eens van gedroomd in zo'n pa leisje te wonen, ook al weet hij dat hij er niet past. Niet in zo'n woning, niet in zo'n buurt. Net zoals hij weet nooit in Egypte te zullen komen waar hij zo graag de piramides zou willen bezoeken. Hij beseft het maar al te goed; het zijn hersenspinsels ter opvulling van een doelloos en verward bestaan. Pleisters op een geschonden bestaan. Of hij nooit genoeg krijgt van zijn eenzaam, bitter leven als zwerver? „Hoezo zwerver...?! Ik ben een ridder! En in Robert Rheine in zijn onderkomen: een door schimmel aangevreten tentje, deels bedekt met verdord blad en dennennaalden. mijn hart ben ik ook nog eens miljonair...!" Foto: GPD/Marianne Stevens Nawijn: Nederland onderzoekt AEL De Nederlandse regering stelt een onderzoek in naar de mos limorganisatie Arabisch Europese Liga (AEL). Het onderzoek wordt uitgevoerd door de AIVD, zo heeft minister Nawijn van vreemdelingenzaken gisteren gezegd. De AEL heeft aangekon digd zich begin volgend jaar in Rotterdam en Amsterdam te willen vestigen. Vorige week werd de leider van de AEL, Abou Jahjah, opgepakt, als vermeend aanstichter van rellen in het Belgische Antwerpen. Gisteravond werd hij weer vrijgelaten. Het is nog niet duidelijk of de AEL daadwerkelijk in Nederland actief is. „Als die signalen er wel zijn, zitten we er bovenop", zei binnenlandminister Remkes gisteravond. Het CDA is er voor om bepaalde terroristische organisaties in Nederland te verbie den. De regering heeft zich tot nu steeds uitgesproken tegen het verbieden van terroristische organisaties, omdat een verbod er veelal toe leidt dat deze clubs ondergronds gaan en dan nog moeilijker in de gaten te houden zijn. den haac/cpd-anp - De regering voert een veel te terughoudend buitenlands beleid. De oppositie hekelde gisteren bij de bespre king van de begroting van Bui tenlandse Zaken 'de spruitjesgeur van provincialisme die opstijgt uit de pot van deze coalitie' (PvdA). Maar ook regeringspartij WD veroordeelde 'de neiging te rug te vallen tot een zekere schroomvalligheid'. Het kabinet voert een onduide lijk beleid en staat te veel met de mg naar de buitenwereld, ver weten PvdA, Groenlinks en D66 buitenlandminister De Hoop Scheffer. „Nederland is een dolende in de internationale arena", oordeelde Groenlinks- woordvoerster Karimi hard. Zo heeft Nederland sinds deze zomer geen minister voor ont wikkelingssamenwerking meer en stelde het kabinet de uitbrei ding van de Europese Unie ter discussie, somden de fracties op. Bovendien sprak minister Nawijn (vreemdelingenzaken) zich onlangs uit voor de invoe ring van de doodstraf, terwijl de regering juist actie voert om die in Turldje en de Verenigde Sta ten uit te bannen. „Dat is niet goed voor de geloof waardigheid van Nederland", waarschuwde PvdA'er Koen- ders. Ook de WD benadrukte dat Nederland, juist nu de ban den tussen landen steeds hech ter worden, internationaal een actieve rol moet blijven spelen. WD en PvdA vonden elkaar in een herziening van de bezuini gingen die bij Defensie zijn aan gekondigd. WD-woordvoerder Van'Aartsen zei dat Nederland internationaal minder schuchter en schroomvallig moet zijn en bereid moet zijn mee te doen bij militaire operaties. Daarom moeten voor Van Aartsen de be zuinigingen op de Patriots wor den teruggedraaid. Groenlinks en D66 betoogden dat de regering op internatio naal terrein, bijvoorbeeld bij ac ties tegen Irak, te slaafs de Ver enigde Staten volgt. „Loyaliteit is goed, afhankelijkheid niet", aldus D66-fractievoorzitter De Graaf. Er is echter volgens De Hoop Scheffer geen sprake van dat Nederland sluipenderwijs betrokken raakt bij een oorlog tegen Irak. „Er ligt geen besluit voor om mee te doen", zei hij. Morgen komt een Amerikaanse delegatie naar Den Haag om te bespreken of Nederland mee wil doen aan een eventuele militai re actie tegen Irak. Volgens de oppositiefracties heeft Neder land de indruk gewekt bereid te zijn om mee te doen aan een Amerikaanse militaire actie. De regering heeft immers gezegd een verzoek van de Amerikanen om mee te doen 'ernstig in over weging te nemen'. „Dan heb je toch een positieve grondhou ding", voerde PvdA'er Koenders aan. den haac/cpd - Het kabinet trekt 30 miljoen euro extra uit om te voorkomen dat bezuini gingen op Melkertbanen leiden tot ontslagen. Dat meldt staats secretaris Mark Rutte (sociale zaken) vandaag de Tweede Ka mer. Op de begrotingen van Volksge zondheid, Onderwijs en bij de kinderopvang wordt in totaal 29 miljoen euro vrijgemaakt. Met dit geld kunnen mensen die nu nog een gesubsidieerde baan hebben, in vaste dienst komen. Oppositiepartij PvdA reageert voorzichtig positief. „De neer gaande lijn dat mensen met een Melkertbaan in de bijstand dreigden te verdwijnen, lijkt hiermee gekeerd. Voorlopig, want dat extra geld komt er vooralsnog alleen voor volgend jaar", zegt Kamerlid Jet Busse- maker. De aankondiging van Rutte (WD) is de tweede in korte tijd om de korting op Melkertbanen te verzachten. In het najaarsak koord maakten kabinet en soci ale partners onlangs afspraken over de Melkertbanen. Gemeenten hebben afgelopen weken aangegeven te vrezen dat zij de stevige bezuiniging (850 miljoen) niet op kunnen vangen zonder dat mensen in de bij stand belanden. Rutte wil het aantal gesubsidi eerde Melkertbanen met acht duizend verminderen. Melkert banen moeten voortaan ingezet worden als tijdelijke werkplek voor moeilijk bemiddelbare mensen, als opstap naar vast werk. Gemeenten verdelen deze ge subsidieerde werkplekken over instellingen als scholen, kinder opvang, ziekenhuizen en thea ters. Daar dreigen financiële te korten door de bezuiniging. cilze/gpd - Emile Ratelband wil niet schuldig zijn aan de ruzie binnen Leefbaar Nederland. Uit 'wroeging' greep hij gisteravond in Gilze de gsm om bij opponent Teeven zijn hart te luchten. Daar was wel even tijd voor, want er was niemand op de belegde kennismakingsbijeenkomst met de po tentiële lijsttrekker afgekomen. „Meneer Teeven, zeg dan wat moet ik doen, ik voel me verantwoordelijk voor de ruzie die nu is ontstaan. Ik wil geen ruzie, we kunnen het toch samen doen." Maar Fred Teeven geeft geen krimp. Voor de ogen van de verbaasde pers zet Ratelband zijn pogingen om zich met Teeven te verzoenen voort en maakt een diepe knieval, hoe wel hij dat zelf anders ziet. „Zeg dan: 'Ratelband, trek je terug'. Dan kan ik dat tenminste in overwe ging nemen." Teeven vraagt het niet. Ratelband gooit het over een andere boeg. „Samen halen we toch meer zetels binnen dan jij alleen." Teeven antwoordt: „Ik kan met vier zetels voor Teeven se rieuzere politiek bedrijven dan met twaalf voor Teeven en Ratelband samen." Ratelband ziet zijn verzoeningspoging voor de draaiende camera's op een mislukking uitlopen en doet nog een laatste poging door een beroep te doen op Teevens ka meraadschappelijkheid. „Man, het zou toch het mooiste zijn als we zondag op het congres ge armd binnenkomen. Ik ben een heel volgzaam ty pe hoor." Teeven moet er niet aan denken. „Ik heb niets persoonlijks tegen Ratelband. Zijn manier van po litiek bedrijven is de mijne niet. En op het partij congres heb ik geen appeltje te schillen met Ratel band, maar met het bestuur van de partij. En dat Ratelband mij op zijn eerste bijeenkomst in Aker sloot als leugenaar heeft weggezet, dat deed voor mij de deur dicht. Je hoeft geen hekel aan mensen te hebben om er niet mee samen te kunnen wer ken." Op een andere bijeenkomst gisteravond, in de Wouwse Tol bij Bergen op Zoom, kwamen tien belangstellenden af, onder wie vier journalisten. den haag WD-lijsttrekker Gerrit Zalm test de nieuwe Stemwijzer 2003. Op de website www.stemwij- zer.nl kunnen geïnteresseerden sinds gisteren een dertigtal vragen beantwoorden, op basis waarvan zij een stemadvies krijgen. Zalm bleek bij de voor hem juiste partij te zitten. De website verstrekte bij de ver kiezingen in mei ruim twee miljoen adviezen. Foto: ANP/Jasper Juinen (advertentie) groningen/gpd - Het veilig heidsbeleid in de negen justitië le tbs-klinieken in Nederland is lange tijd onder de maat ge weest. De Arbeidsinspectie con stateerde in .een vier maanden durend onderzoek 44 overtre dingen. Onder de instellingen bevinden zich de Groningse Van Mesdagkliniek en het Pieter Baancentrum in Utrecht. Bij alle bezochte instellingen werden overtredingen vastge steld. De meeste tekortkomin gen hadden betrekking op de veiligheid (agressie en geweld). Zo hadden tbs-patiënten in sommige klinieken zelf het be heer over messen een scharen, 'voorwerpen', aldus de inspec tie, 'die mogelijk gevaar kunnen opleveren voor personeel en pa tiënten'. Ook constateerde de inspectie dat bezoekers bij een aantal klinieken zo door konden lopen, terwijl bezoekers bij an dere klinieken uitvoerig werden gescreend en gescand. Interne persoonbeveiligingssys temen (piepers) werkten niet adequaat, waren (verplichte) protocollen bij 'ontvluchtings- en gijzelsituaties' onvoldoende bekend en waren nooduitgan gen soms geblokkeerd. Het onderzoek is uitgevoerd door de Arbeidsinspectie, regio noord. Volgens hoofdinspecteur J.P. Laemers zijn de tekortko mingen de afgelopen maanden onder toeziend oog van de in spectie weggewerkt. Laemers: „Wanneer wij een in specteur op pad sturen, stuiten we altijd op tekortkomingen. Wat ik zorgelijk vond irr dit on derzoek was dat we nogal wat overtredingen constateerden op het gebied van de veiligheid. In een tbs-kliniek mag zoiets niet voorkomen." De bevindingen van het onderzoek van de Ar beidsinspectie worden vandaag gepubliceerd door het ministe rie van justitie. „De toon zal mild zijn", zegt Laemers. „De nadruk ligt op het feit dat de on derzochte instellingen tal van verbeteringen hebben aange bracht en dat ze de zaken nu op orde hebben." In vier maanden tijd constateer de de inspectie 44 overtredingen bij de tien onderzochte instellin gen. Bij een kliniek waren de mannen- en vrouwentoiletten niet gescheiden, zoals verplicht. Ernstiger waren de overtredin gen die ertoe leidden dat de vei ligheid van personeel en patiën ten in het geding was. „Dat heeft ook geleid tot een aantal vervelende incidenten", aldus Laemers. De tekortkomingen zijn niet veroorzaakt door slecht beleid, zo wordt gesteld. Overal trof de inspectie de bereidheid aan de zaken 'beter te doen'. NetwerkGarantie Waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat, in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot 1 gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen, www.dutchtone.nl Goed bezig, dutchtone til ttll VtlUIIIUIlIg den haag/gpd - Asielzoekers die beroep aantekenen tegen hun eerste afwijzing moeten worden opgevangen. Dat vindt een meerderheid in de Tweede Ka mer, zo bleék gistermiddag. Het gaat om de periode dat zij wachten op een voorlopige voorziening van de rechter. De rechter bepaalt in die voorzie ning of asielzoekers hun beroep in Nederland mogen afwachten. Deze uitspraak van de rechter kan tot veertien dagen duren, in de tussentijd hebben asielzoe kers geen recht op opvang en staan zij op straat. Door plotselinge steun van het CDA aan de linkse partijen ont staat er echter een meerderheid in de Kamer om toch in tijdelij ke opvang te voorzien. Volgens fractieleider Verhagen van het CDA is 'sobere opvang' nodig, omdat gemeenten anders in de problemen komen. „De kans op criminaliteit wordt gro ter als deze specifieke groep asielzoekers op straat komt te staan." Verhagen geeft wel aan dat afgewezen of uitgeproce deerde asielzoekers het land uit moeten. Minister Nawijn (vreemdelin genbeleid en integratie) ziet wei nig in deze tijdelijke opvang. Volgens de minister verblijven de asielzoekers immers niet rechtmatig in Nederland. Na wijn heeft de steun van LPF en WD. Beide regeringspartijen houden vast aan de nieuwe Vreemdelin genwet, waarin is afgesproken dat asielzoekers die in beroep gaan geen recht hebben op op vang. .Anders gaan meer men sen in hoger beroep. Dat kost veel tijd, geld en energie", zei WD'er Blok. Groenlinks wil een motie indie nen, nu hetXDA zich aan de linkerzijde sdraart, om Nawijn toch te dwingen maatregelen te nemen. Of dat noodopvang voor asiel zoekers wordt, is niet helemaal zeker. Want het CDA noemt als alternatief het naar voren halen van de uitspraak over de voorlo pige voorziening. Dan valt er niet langer een gat tussen het indienen van het beroep en de uitspraak van de rechter of asiel zoekers dat beroep in Neder land mogen afwachten. Groen links kan ook met dat alterna tiefleven. Minister Nawijn is ook met die optie niet gelukkig, laat hij we ten. Rechters zouden dan sneller moeten gaan werken, terwijl de vreemdelingenkamers het vol gens hem al druk genoeg heb ben.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5