LPF-bestuur weer gekozen, dissidenten uit partij gezet BINNENLAND 1 middel effectief 'Bomdreiging als voor afpersing erg Meubelboulevard ontwricht Groter risico op kanker door IKEA, het levenswerk van één man 569 ta Marten Fortuyn: Erfenis Pim nu in goede handen combi enzymdefect en roken Studente niet besmet met HIV Diamanten in bezit Portugees koningshuis voor Edah!' ER herinnering stemmen Kiezers die op 22 ja- Rjtem willen uitbren- ubang zijn het te ver- Hicn-cen herinne- ftanvragen. Een uit- |U tekst op het scherm- Bjmobiele telefoon een Iworcn, moet het ge- I n de kiezer tijdig op- Msms-actie is onder en campagne van het Hvan binnenlandse Hneer mensen naar R te krijgen. lissen: Bil benzine de ke- Als het aan SP-lei- ggjissen ligt, komt er y^l op het gebruik van oqicsel en steenkool. e Aril hij gebruikers iktjebruik te maken van ;h}en, zoals auto's op e^t. Marij nissen doet polken in een interview Mplenblad van vereni- e ur en Milieu. we vwoers ■ren beter ZO De eerste lichting ieuwe stijl' op de Ka- niversiteit Nijmegen -fSteerl beter dan de ude stijl'. In het stu- 51-2002 hebben ze I twee volle studie- m eer gehaald. De 'nieu- ingevoerd om de g tussen het vwo en deusejaar op de uni- verbeteren. irspray rottweiler •e politie in het Lim- leen heeft gisteren :ay gebruikt om een t loslopende rottwei- len overmeesteren, vas samen met een ttweiler bezig met het n en verscheuren van konijnen. Om hun gheid te waarborgen le agenten pepper- ruiken. Een van de it uiteindelijk te ont- ar Ze inie vindt igaretten - De douane en de hebben in Etten- ^dinxveen en Rotter- inpartijen van in totaal v^n sigaretten onder is de sigaretten op de vyse markt zouden zijn nzou de overheid 1(_iro aan belasting zijn ^n. Dat heeft de doua- uh gemeld. R. helpt 1 *n vangen m - Door kordaat op- tv-maker Peter R. de 12gisteren twee Rotter- aangehouden wegens ;H;. De Vries was via in- - koop overeengeko- fCde twee mannen, laangekomen in Rot- lleken de Rotterdam- -fen 20 jaar oud- niet ^öm zich aan de af- ^houden mobiele tele- -feveren in ruil voor bwee werden aange- via een achtervolging ^el De Vries als leden Productieteam, li solde last ïk Clinton af i - De Amerikaanse ident Clinton komt 13 r niet naar Zeewolde. eester Vïezee heeft de :sbijeenkomst van Fle- waar Clinton te gast afgelast. Viezee vindt fligheid rondom het nt niet goed in elkaar eft de gemeente giste- ndgemaakt. ticomplex langestoken - De brand op het uwe cellencomplex ietjeslikkers van de ma- iee op Schiphol is niet •ken. Dat heeft de poli- '•ofddorp bekend ge- inderzoek van de tech- ^cherche heeft uitgewe- »et vuur vermoedelijk Isluiting is ontstaan, tolex zou over twee we- Ibruik worden geno- 1 (advertentie) (OB JENSEN j Oor dichtstbijzijnde dealer: 64633 (tijdens kantooruren) LPF-olifant was illegaal De olifant, waarop onder meer LFP-coryfee Mat Herben gis teren bij het congres van zijn partij in de Utrechtse Jaarbeurs arriveerde, was illegaal. De gemeente Utrecht eist voor het ge bruik van dieren voor vermaaksdoeleinden een vergunning en die was volgens een woordvoerster van de gemeente niet aangevraagd en dus niet verleend. Door ingrijpen van mede werkers van de Dienst Stadsbeheer is de gehuurde olifant eer der vertrokken dan de bedoeling was. De gemeente Utrecht bekijkt nog of de LPF op de bon geslingerd wordt vanwege overtreding van de plaatselijke regels rond het welzijn van dieren. den haag/gpd - Bomdreigingen op IKEA-vestigingen zijn als middel voor aipersing of wraak zeer effectief. „Een verschrikke lijk scenario", zegt Hans Slaman van International Security Part ners (ISP) in Lelystad, een bevei ligingsbedrijf gespecialiseerd in bestrijding van afpersing. Afpersing van bedrijven door producten te saboteren of wraak tegen multinationals uit ideële motieven is in Nederland niet nieuw. Eerder dit jaar nog meld de ISP een toename van afper sing door verontreiniging van voedingsmiddelen. In de jaren tachtig waren er de aanslagen op Shell en groothan del Makro vanwege betrokken heid van die bedrijven met het toenmalige Zuid-Afrikaanse apartheidsregime. Een belangrijke vraag voor de autoriteiten is hoe de aangetrof fen explosieven verborgen wa ren. Het antwoord daarop kan meer vertellen over de dader, stelt Slaman. „Stel dat het mate riaal op een zodanige plek lag dat het gevonden had moeten worden, dan heeft het meer het karakter van een waarschuwing. Dat is toch van een andere orde dan wanneer explosieven zeer goed verborgen zijn." De Amsterdamse politie, die het onderzoek naar de IKEA-bom men coördineert, wil niks zeg gen over een mogelijke melding van de explosieven per brief, te lefoon of fax. Feit is dat de bom men in de vestigingen in Am sterdam en Sliedrecht gister- den haag/gpd - Het zevenkoppi ge bestuur van de Lijst Pim For tuyn is gisteren tijdens een beslo ten partijcongres in Utrecht op nieuw gekozen. De dissidente le den Everard Witvoet en Lodewijk Koenen zijn tijdens het congres uit de partij gezet. Witvoet en Koenen hadden vori ge week geprobeerd de partij met een kort geding te dwarsbo men. Ze wilden onder meer dat de rechter een nieuwe datum zou bepalen voor de eerstvol gende ledenvergadering. De rechter vond dit echter niet no dig, zodat deze vergadering ge heel volgens plan komende za terdag kan worden gehouden. De leden die gisteren aanwezig waren, besloten Witvoet en Koe nen hierom uit de partij te zet ten. „Enkele vooraanstaande le den dienden een motie in en die is zo goed als unaniem aange nomen", lichtte bestuurslid Hammerstein toe. „Met als ge volg dat de twee met ingang van vandaag geroyeerd zijn. We zijn geen club van watjes. Het is goed om te ontdekken wie je verraders zijn." Witvoet verliet na het royement onder begeleiding de zaal. „Ik voel me klote", reageerde hij verbolgen. „Bij de LPF kunnen ze blijkbaar niet tegen kritiek." Het bestuur moest gisteren op nieuw worden gekozen omdat de verkiezing in oktober op on rechtmatige wijze had plaatsge vonden. Volgens de rechter wa ren de procedures voor het kie zen van een nieuw bestuur niet goed doorlopen. De zeven, on der wiq vastgoedondernemer Maas en advocaat Hammer stein, werden gisteren met een grote meerderheid herkozen. Zo stemden er van de bijna zeven honderd aanwezigen slechts twintig niet op Maas. Het be stuur bepaalt de komende da gen wie de nieuwe voorzitter wordt. Marien Fortuyn, de broer van Pim en adviseur van de partij, reageerde na afloop opgetogen. „Ik heb volledig vertrouwen in de komende weken. We komen met een groot aantal zetels de verkiezingen uit." Volgens For tuyn is 'de erfenis van Pim nu in goede handen'. utrecht/gpd - Het gillen van de sirenes scheurt de onwezenlijke stilte op de Utrechtse meubel boulevard aan flarden. De wei nige mensen die in de vroege ochtenduren al aanwezig zijn, schrikken op. 'Elf september' schiet hen door het hoofd. Poli tiemensen en medewerkers van andere hulpdiensten manen toeschouwers nog meer afstand te nemen van het EKEA-gebouw. Gezichten staan grimmig. Dit is echt. De wijde omgeving van de IKEA-vestiging in Utrecht is voor autoverkeer afgezet in een straal van 100 tot 200 meter. In de verte is te zien hoe bij een van de magazijn-openingen een gele auto van de EOD uit Cu- lemborg staat geparkeerd. Rond half negen komt de brandweer met hekken, die de omgeving beter afsluiten dan de roodwitte linten die in de loop van de nacht zijn bevestigd aan bomen en lantaarnpalen. In de eerste ochtenduren rinkel den vandaag overal in Neder land de telefoons bij medewer kers van het Zweedse woonwa- renhuis. Bij alle tien vestigingen zouden bommen zijn geplaatst. Bedrijfsleider Michel Koppen van IKEA in Utrecht begon van morgen om zeven uur vanuit een noodkantoortje ingericht bij de buren van drukkerij Pantijn- Casparie zijn bijna 400 collega's te bellen. Hij werd om even voor twee uur uit zijn bed gebeld. De winkel zou om tien uur open gaan. Het personeel komt echter al veel vroegen de eersten wor den normaal gesproken al om zes uur verwacht. Volgens Kop pen had vandaag een van de topdagen van het seizoen moe ten worden, de dag voor sinter klaas. „Maar we zijn op dit mo ment nog niet bezig met de schade. We vinden het vreselijk voor onze collega's wat er in Sliedrecht is gebeurd. En we vinden het vervelend voor ons eigen personeel en onze klan ten. Je vraagt je af: in wat voor wereld leven we eigenlijk?" Vroeg in de ochtend lijkt de bel- actie aardig geslaagd: er komen nauwelijks vergeefs IKEA-mede- werkers aanlopen. Bij andere bedrijven is dat wel anders. Tientallen personeelsleden van installatiebedrijf Kersbergen kij ken naar de afzettingen. In het kantoorpand werken 45 man, die nu niet behoorlijk kunnen communiceren met de meer dan 100 monteurs in de buiten dienst „Ik wist van niks", zegt directeur Suthoff. „Ik heb mijn auto geparkeerd en ben maar gaan lopen. Agenten kunnen me ook niets vertellen." Overigens toont hij alle begrip voor het on gemak: „Wie had me moeten bellen? De politie? Ze hadden hooguit op het antwoordappa raat kunnen inspreken. Het is niet anders." Van zeven tapijtenleggers van tapijtbedrijf Carpetland mogen de 'bommenleggers gemoles teerd worden': „Ze weten niet wat ze mensen hier aan doen." Directeur A. Franken van de Kwantumhal vreest tienduizen den euro's schade te lopen door de sluiting van het filiaal op de avond zijn gevonden. Vanmor gen is gezocht naar nog een ex plosief, dat in de Utrechtse IKEA is aangetroffen. Dat zou erop kunnen duiden dat de daders hebben laten weten dat het om drie locaties met explosieven ging. Ook dat is van grote invloed op het daderprofiel en een risico analyse, meent Slaman. „Op het moment dat je bij één vestiging iets vindt, is dat al heel bedrei gend. Maar is er sprake van ex plosieven bij meerder vestigin gen van een zelfde concern, dan is dat veel ernstiger. Dat toont vastberadenheid van de dader en mogelijk veel meer professio naliteit dan bij een of andere ge legenheidsdader. woonboulevard. Het zijn echter niet alleen ondernemers die schade lopen. Ook klanten on dervinden hinder van de bom bij IKEA. Normaal gesproken staan al in de vroege ochtend transporteurs klaar om bestelde meubels en tapijten bij de win kels in te laden en bij klanten af te leveren. Naarmate de och tend vorderde belden steeds meer boze mensen naar de chauffeurs om te vragen waar hun bestelling bleef. Ook het mobieltje van Henk Groenendal, chauffeur bij HG Transport in Appingedam rin kelde om de haverklap. „Ik sta hier al vanaf vijf uur, maar ik kan helemaal niets doen." De magazijnmedewerkers die chauffeurs helpen bij het inla den van de spullen, staan even eens werkeloos bij elkaar.Je voelt je zo machteloos", vertelt Eric Schrijver. „Ik sta hier ook al vanaf vijf uur niets te doen. Echt een rotsituatie. En het is niet de eerste keer. Een half jaar gelden hadden we ook al een bommel ding, toen bij Ballast Nedam. Maar dit is iets heel anders." De LPF-dikhuid die gisteren de algemene ledenvergadering opluisterde. Foto: ANP/Vincent Jannink. (advertentie) utrecht/gpd - Iets minder dan de helft van de Nederlandse vrouwen heeft een defect aan li chaamsenzymen. Wanneer deze vrouwen roken, lopen zij moge lijk meer risico op borst- en dik ke darmkanker dan vrouwen die niet roken en een goede enzy menvariant hebben. Dat blijkt uit onderzoek van de Utrechtse medisch biologe Van der Hel die daarop vrijdag aan de Universiteit Utrecht promo veert. Aan het onderzoek deden de afgelopen 4,5 jaar een kleine tweeduizend vrouwen mee. Bij de helft van hen was de diagno se borst- of darmkanker gesteld. De overige vrouwen waren ge zond. Van der Hel: „Wij wisten dat rokende vrouwen een twee keer hoger risico lopen op borstkanker dan vrouwen die zonder sigaretten door het leven gaan. Maar naar het waarom moesten we tot dusver gissen. Nu blijkt er een belangrijke rela tie te bestaan met erfelijke, door genen bepaalde enzymen." Kankerverwekkende stoffen uit rook worden in het lichaam door enzymen afgebroken. Van der Hel ontdekte echter dat wanneer een aantal enzymen dat niet of te weinig doen, de gevoeligheid voor borst- of darmkanker verhoogd is. Naar schatting heeft veertig procent van de Nederlandse vrouwen het enzymdefect bij de geboorte meegekregen. Van der Hel: „Wanneer dit in ander onderzoek wordt beves tigd, hopen we uiteindelijk vrouwen te kunnen opsporen die gevoeliger zijn voor borst en dikke darmkanker." Dit kan dan eenvoudig met DNA-onder zoek uit urine en bloed. den haag/gpd - IKEA is het we reldwijde succes van Ingvar Kamprad. Een eigenzinnige Zweed die in zestig jaar een be wonderd maar zeker ook ver guisd wereldconcern wist op te bouwen met meer dan 150 ves tigingen in 31 landen en een omzet van dik 11 miljard euro. Een concern ook dat met ge heimzinnigheid en duistere ver halen is omgeven en tegen woordig officieel is gevestigd in Nederland, met het hoofdkan toor in Leiden. Kamprad was nog maar net twintig toen hij begon met de productie en verkoop van meu- utrecht/anp - De studente ge neeskunde van het Universitair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht die in mei tijdens een praktijkles met besmet bloed in aanraking is gekomen, is niet besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken gisteren gezegd. De Arbeidsinspectie heeft het UMC maatregelen opgelegd om herhaling van het voorval te voorkomen. Zo mogen docen ten tijdens practica alleen getest materiaal gebruiken. Het UMC heeft schriftelijke en mondelin ge instructies voor studenten aangescherpt en verbeterd. Tij dens het eerste studieblok krij gen studenten bovendien trai ning in veilig werken. Zij moe ten na afloop daarvan een toets -afleggen. Al deze maatregelen komen overeen met die vanjie Arbeidsinspectie. bels. Vanuit Zweden bestelde Kamprad de onderdelen voor zijn meubels in Polen, verpakte ze in platte dozen en verkocht ze als doe-het-zelf pakket. In 1963 trok IKEA voor het eerst de grens over en werd een vesti ging geopend in het Noorse Os lo. Dat is het begin van een we reldwijde expansie die het con cern in 1979 ook naar Neder land drijft. Als in 1989 het ijze ren gordijn valt, is IKEA er als de kippen bij om ook de voormali ge communisten te voorzien van kapitalistische meubeltjes. IKEA krijgt een mentale dreun als in 1994 in een Zweedse krant het nazi-verleden van Kamprad geopenbaard wordt. In de jaren veertig en vijftig was Kamprad actief in diverse organisaties die openlijk de nazi-ideologie idea liseerden. „Een grote fout", zegt Kamprad achteraf. Toch hangt rond IKEA altijd het aura dat het concern fout is. Als de wet dan al niet wordt over treden dan toch wel de fat soensregels, is een altijd voortle vende gedachte. De vakbonden hadden lange tijd geen goed woord over voor het concern omdat de directie van geen CAO's wilde weten en de bon den niet aan de onderhande- (advertentie) lingstafel toe liet. Ook blijft het onduidelijk onder welke omstandigheden de on derdelen voor de meubels ge maakt worden. IKEA laat tegen woordig veel onderdelen maken in Zuid-Oost-Azië. En hoewel het concern via een eigen ge dragscode bezweert dat er geen kinderarbeid bij te pas komt, twijfelt vakbond FNV hieraan. De bond wijst erop dat IKEA haar producten voor de laagste prijs probeert te krijgen en daar door leveranciers uitknijpt. Maar over het concern wordt ook de loftrompet geblazen. Max Havelaar prijst het concern vanwege haar maatschappelijk verantwoordelijk manier van ondernemen en Greenpeace is zelfs bereid gezamenlijke pers conferenties te geven over de milieumaatregelen van IKEA. Zo wordt sinds september 2000 he lemaal geen hout meer gebruikt uit oerbossen. De inmiddels 76-jarig Kamprad heeft dit jaar bekend gemaakt dat hij zijn bedrijf over doet aan zijn drie zoons. Maar of hij zon der verdere bemoeienis gaat ge nieten van zijn 25 miljard euro is de vraag. Bekend is dat Kamp rad zich nog steeds graag met 'alles bemoeit. den haag/anp - Ben deel van de Portugese diamanten, die in de nacht van zondag op maandag uit het Haagse Museon zijn ge stolen, was afkomstig uit het be zit van de koninklijke familie Bragancja, die Portugal regeerde tot de proclamatie van de repu bliek in 1910. Dat zei cultuurmi nister Roseta gisteren. Hij voeg de eraan toe dat als gevolg van de diefstal het Portugese beleid inzake de uitleen van koninklij ke sieraden zal worden ver scherpt. De dieven hebben voor ruim zes miljoen euro buitgemaakt Vol gens Museon-directeur Mols- bergen zijn in totaal vijftig ob jecten gestolen. Naast de Portu gese diamanten zijn ook kost baarheden gestolen die het Am sterdams Historisch Museum, enkele Parijse musea, het Haags femeentemuseum en particu- eren hadden uitgeleend. Runder/kalfsgehaktballen per kilo m met 50%korting &99 Kijk voor adressen van alle Konmar-winkels op wwwJmnmar-nt of bel gratis met de Konmar Klantenservice 0800-0809 Geldig t/m 8 december 2002 /Q\ Prijswijzigingen, zetfouten en/of drukfouten voorbehoudeo-^" \jk\/ J IxOfimSr K3F1 t i Edah Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen Handperen Doyenné FHah du Cornice of stoofperen Gieser Wildeman per kilo |0P=0P| 24 rollen .ft»-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3