'Rund' is opgegeven bij campagne GESPREK VAN DE DAG Koningslinde voor prinsessenkinderen Ook tweede butler Diana gaat vrijuit In nieuwe formule staat onnadenkendheid bij afsteken vuurwerk centraal If Barometer MENSELIJK Een Italiaanse man die 44 jaar geleden zijn koffers pakte en zei dat hij ging EMIGREREN naar de Verenigde Sta ten, is gisteren dood gevonden in zijn vroegere woning nabij de Italiaanse stad Lucca. Een Amerikaanse vrouw die onlangs het huis in Toscane had gekocht, ontdekte de stoffelijke resten van de man achter een muur, inclu sief twee koffers, een troffel, cement, een geweer, een fles wijn en een zelfmoordbriefje. Hieruit bleek dat de man leed aan een ongeneeslijke ziekte en had besloten een einde te maken aan zijn leven. Hij had het verhaal van de emigratie opgedist om zijn familie niet bedroefd te maken. Volgens de politie heeft de man, nadat hij zijn koffers had gepakt, een muur om zich heen gebouwd en zich vervolgens doodgeschoten. Het personeel van de Franse vliegmaatschappij Air France zal over ruim twee jaar gekleed gaan in een uniform dat is ont worpen door de couturier CHRISTIAN LACROIX Het uniform dat Lacroix gaat ontwerpen zal 'een toonbeeld zijn van de Franse elegantie en de wens om andere culturen te omhelzen', aldus de vliegmaatschappij in een verklaring. Zo'n 35.000 personeelsleden van Air France zullen zich vanaf het voorjaar van 2005 kunnen steken in het nieuwe pak, dat marineblauw zal zijn, zoals de Air France-uniformen dat de afgelopen zeventig jaar altijd zijn geweest. Eerder deze maand diende Lacroix een ontwerp in voor de nieu we uniformen van het personeel van de Franse hogesnel heidstrein. de TGV. In april wordt bekendgemaakt welke van de modeontwerpers die daarvoor een voorstel hebben gedaan, onder wie Kenzo, de opdracht zal krijgen. Foto: AP In Stockholm is een tot nu toe onbekend kerstverhaal over de Zweedse kinderboekenheldin PIPPI LANGKOUS opgedoken. Een werkneemster van de Koninklijke Biblio theek vond 'Pippi Langkous viert Kerstmis' in het ar chief. Het korte verhaal gaat over drie kinderen die een eenzame en ongezellige kerst tegemoet gaan omdat hun vader voor zijn werk op zee is en hun moeder in het zie kenhuis ligt. Maar dan komt Pippi Langkous binnenstor men, met paard, aap, een kerstboom én cadeaus en wor den de feestdagen toch nog leuk. Het werd in 1949 ge publiceerd in een tijdschrift voor kinderen, op de achter kant van een zelfmaak-pop van Pippi Langkous. Omdat veel kinderen in het verhaal hebben geknipt bestaan er waarschijnlijk nog weinig versies van. De schrijfster, As- trid Lindgren, overleed in januari op 94-jarige leeftijd. Foto: AP Het openbaar ministerie in Los Angeles eist een voor waardelijke straf met een proeftijd van drie jaar te gen actrice WINONA RY DER. De 31-jarige filmster werd onlangs schuldig be vonden aan winkeldiefstal. Ryder moet vrijdag voor de rechter verschijnen die een uitspraak in haar zaak zal doen. De aanklager staat er wel op dat de politie tij dens de drie jaar durende proeftijd zonder huiszoe kingsbevel de woning van Ryder mag betreden om te onderzoeken of ze gestolen spullen in huis heeft. Ook wil het OM dat Ryder 480 uur vrijwilligerswerk ver richt, hulp zoekt voor haar psychische- en drugspro blemen en 20.000 dollar aan boetes betaalt. Daar naast moet de door haar veroorzaakte schade bij de winkel worden vergoed. Een groep Argentijnse burgers die al jaren in een rechts zaak is verwikkeld met Shell, heeft de hulp ingeroepen van PRINSES MAXIMA. De burgers vragen haar te be middelen in een ruzie over olievervuiling die in 1999 is veroorzaakt door een ongeluk met een schip van Shëll op de rivier Rfo de la Plata. Het Nederlands-Britse concern Shell zou volgens de omwonenden proberen door allerlei juridische procedures onder de betaling van een schade vergoeding uit te komen. De Argentijnse burgers hebben hun petitie gisteren afgegeven bij het huis van de ouders van Maxima in Buenos Aires. In hun briefschrijven zij: ,,Wij vertrouwen erop dat jij ons niet zult vergeten, wij behoren tot jouw volk, bescheiden, hard werkende men sen die van jou houden en jou respecteren, en wij weten dat jij ons zult helpen, opdat de Gerechtigheid gerespec teerd moge worden in Argentinië." De Amerikaanse zan ger Michael Jackson is dooreen GIFTIGE SPIN in zijn voet ge beten. De superster verscheen gisteren op krukken in een Californische recht bank. De popster moest voor de rech ter komen in verband met een zaak over twee afgezegde con certen in Australië en op Hawaii tijdens de millenniumwisse ling. Concertorgani sator Marcel Avram eist ruim 21 miljoen dollar schadevergoe ding van de King of Pop omdat hij de optredens zou heb ben afgezegd. Jackson legde de aanwezige journalisten uit dat hij op krukken liep omdat hij in zijn huis was ge beten door een spin. „Het is een heel erge beet", zo lichtte de zanger toe. „Jullie zouden echt schrikken als ik de voet zou laten zien. Het doet dan ook erg veel pijn." Jackson verklaarde tegenover de rechter dat niet hij maar Avram zelf de concerten heeft afgezegd met een tele foontje. Foto: Reuters Een AAP die vermoedelijk op zoek was naar een partner heeft in het noorden van Japan 23 vrouwen aangevallen. De aanvallen begonnen maandag, toen de aap veertien vrouwen beet terwijl die het afval buiten zetten of naar hun werk vertrokken. Gisteren werden nog eens negen vrouwen het slachtoffer van het dier, dat hen voorname lijk in de benen beet. De meeste vrouwen waren tussen 50 en 80 jaar oud. Hun verwondingen zijn niet ernstig. De autoriteiten maken met verdovingspistolen en kooien jacht op de wilde aap. Mensen (ook mannen) worden op geroepen zich niet in hun eentje op straat te begeven. Rubberen laarzen aan de voeten en een schop in de hand. De prinsessen Annette, Laurentien en Marilè- ne (vlnr) deden gisteren iets anders dan het gebruikelijke doorknippen van een lint, door prins Claus de core business van het koningshuis genoemd. Gisteren ging het echter om de opening van het derde ge- boortebos van de Stichting Nationale Boomfeestdag. Daarom bestond het startsein uit het planten van een koningslinde voor de kinderen van de prinsessen. Foto: ANP/Bas Rutten De butler heeft het weer niet ge daan. Nog geen maand nadat Paul Burrell, steun en toeverlaat van wijlen prinses Diana werd vrijgesproken van diefstal, mocht gisteren diens collega Harold Brown (50) de rechtbank als vrij man verlaten. Brown werd twee jaar geleden gearres teerd op beschuldiging van dief stal en verkoop van bezittingen van wijlen prinses Diana, ter waarde van enkele duizenden euro's. Maar op de dag dat Browns proces zou beginnen, trok het openbaar ministerie de aanklacht schielijk in. Burrell werd een maand gelden vrijgesproken van diefstal van honderden spullen van de prin ses van Wales, toen koningin Elizabeth het voor hem opnam. In een zeer laat stadium meldde de majesteit dat zij een paar maanden na de dood van Diana door Burrell persoonlijk op de hoogte was gesteld van het feit dat die een aantal spullen van Butler Harold Brown verlaat glimlachend de rechtbank. Foto: Reuters/Stephen Hird de prinses in bewaring had ge nomen. De vrijspraak van Brown staat rechtstreeks in verband met die van Burrell. Brown zou na de doocj van Diana volgens de poli tie een houten modelscheepje (een cadeau van de emir van Bahrein), een paar oorbellen en een speld met een diamantje uit het bezit van de prinses hebben gestolen en verkocht. Brown be weerde dat hij de voorwerpen gekregen had van BurreU, die dat bevestigde. De politie be schouwde BurreU echter als een onbetrouwbare getuige, maar nu hij gezuiverd is van blaam, heeft het openbaar ministerie geen poot meer om op te staan. Tijdens de zaak tegen B was al duideUjk gewordt leden van de koninklijke geregeld spuUetjes wegg aan personeelsleden. V( politie gaat het aUeen oi kope pruUaria, maar de caat van Brown beschik een briefje van prins Ch waaruit blijkt dat deze e dure gouden ring aan pi gaf onder het motto: „M kan iemand er iets mee. vertelde BurreU dat de k prins eens een houten c geschonken door een b west van het Britse rijk - open haard had laten gc Harm Harkema Geen stompjes of afschrikwekkende brandwonden: de nieuwe vuurwerkcampagne is veel minder hard dan die van vorige jaren. De campagne, vandaag van start ge gaan, is niet langer gericht op jongeren die met vuurwerk stunten, maar op dege nen die met onvoldoende kennis vuurwerk afsteken. 'Laatje niet verrassen', is het nieuwe motto. Het is de 'opvolger' van de slogan 'Je bent een rund als je met vuur werk stunt' die sinds 1989 werd gebruikt. De campagne, die er op is gericht het aantal vuurwerkslachtoffers te vermin deren, bestaat uit een aantal bülboards en een serie filmpjes die vanaf 6 de cember tot de jaarwisseling dageUjks te zien zijn op aüe televisiezenders. Er zijn geen speciale radiospotjes. Wel be steedt Radio 538-diskjockey Rick van Velthuysen in zijn programma aan dacht aan de campagne via enkele speUetjes. De echte vuurwerkstunters zijn opge geven. Die zijn toch onverbeterlijk, zegt de Stichting Consument en Veiligheid. Daarom richt de jongste vuurwerkcam pagne zich op jongeren die denken dat ze het vuurwerk veilig afsteken, maar toch gevaarlijke fouten maken. „We hebben gekozen voor een minder bloedige aanpak. Met de nieuwe for mule mikken wij meer op degenen die denken dat ze vuurwerk veilig afsteken, terwijl ze toch fouten maken", zegt Shireen Eyer, woordvoerder van de stichting Consument en Veiligheid die de campagne uitvoert. De onnaden kendheid blijkt onder meer uit een filmpje waarin een jongen een vuurpijl afsteekt. Hij doet dat volgens de voor schriften vanuit een fles waarvan hij enkele meters afstand houdt. Maar de fles is niet verzwaard met zand waar door deze omvalt en de pijl in zijn rich ting wordt gelanceerd. „Er zullen altijd vuurwerkstunters blij ven", zegt Eyer. „Dat zijn vooral jonge ren die zich nergens iets van aantrek ken. Daar hebben we mee gesproken ter voorbereiding op de nieuwe cam pagne. Een jongen zei, dat het hem niks uitmaakte als hij een hand zou kwijtra ken door een vuurwerkstunt. 'Dan pro beer ik het gewoon met één hand', zei hij." Zelfs die jongen gaf achteraf toe dat hij zich iets aantrekt van de campagne. Het is de vraag of hij voortaan een fles met zand verzwaart bij het lanceren van een vuur pijl zoals in de campagne wordt gezegd. Maar hij is wel van plan om zijn kleding aan te passen. „De jongen was gewend om altijd een 'vuurwerkjas' aan te trek ken: een oud geval waar best brandga- In een campagne-filmpje steekt een jongen een vuurpijl af. Hij doet dat volgens de voorschriften vanuit een fles waarvan hij enkele meters afstand houdt. Maar de fles is niet verzwaard met zand, waardoor deze omvalt en de pijl in zijn richting wordt gelanceerd. Foto: GPD/PR laat JE niet verrassen. CONSUHENT EH VEILIGHEID ten in mogen komen. Aan de zijne zit een capuchon. Hij schrok toen hij in een campagnefilmpje zag hoe daar een weggegooid rotje in kan komen. Voort aan stopt hij de capuchon naar binnen", aldus Eyer. Volgens Consument en Veiligheid blijft de campagne hard nodig, ook al is het aantal vuurwerkslachtoffers in Neder land de afgelopen tien jaar gehalveerd. Gebaseerd op een steekproef zegt de stichting dat in 1992 zo'n 1900 vuur werkgewonden in een ziekenhuis te recht zijn gekomen. Vorig jaar waren dat er 960, merendeels tussen de tien en twintig jaar oud. Eyer kan niet zeggen of de sterke daling te danken is aan de vuurwerkvoorlich ting. Zij denkt dat de vuurwerkrampen in Volendam en Enschede en strengere vuurwerkvoorschriften een rol spelen. „Sindsdien is het vuurwerk veiliger ge worden. Bóvendien wordt er steeds minder illegaal vuurwerk over de grens gekocht." jan Tinga, directeur van vuurwerkfabriek Schuurmans en secre taris van de Branche vereniging Consumen tenvuurwerk Neder land, bestrijdt dat in Nederland steeds min der illegaal vuurwerk wordt afgestoken. Veel mensen laten zich volgens hem niet afschrikken door het nieuwe ver bod in België op de verkoop va: vuurwerk aan particulieren. „Zi gewoon kopen." Tinga verwacht dat er dit jaar ir land voor ruim 50 miljoen euro afgestoken. Volgens hem bestet vuurwerkliefhebbers een vergel bedrag door vooral in België ille vuurwerk aan te schaffen. En ju illegale vuurwerk is volgens her gevaarlijk. Tinga: „Het illegale v moet door deskundigen wordei stoken. Je hoort er een cursus v volgen. Een handleiding zit er n Dus behandelen mensen het ill» vuurwerk op goed geluk alsof b vuurwerk is. Maar een legale vu van maximaal veertig gram krui draagt rich anders dan een illeg met een kilo kruit. Bij zo'n pijl n omstanders minstens honderd verderop staan. Dat red je niet i volle straat." Uit onderzoek blijkt dat bijna ee van de vuurwerkongevallen pla; op nieuwjaarsdag doordat jong» blindgangers proberen af te stel Sneeuw en regen verkleinen de ongelukken. Dat verklaart waar< rond de jaarwisseling van 1995 800 slachtoffers waren, tegen 11 jaar eerder. Maar de Stichting C ment en Veiligheid wacht de we standigheden liever niet af. Daa muleert ze sinds vijf jaar gemeei om snel na middernacht 'zwerfi werk' op te ruimen. Driekwart v, gemeenten werkt daar aan mee. honderd gemeenten doen dat b kort voor het eerst met speciaal memateriaal. Daarmee kunnen veeg- en vuilniswagens verbouw voertuigen van de 'explosieven mingsdienst'. Marc Brink lAAT je niet verrassen. CONSUHENT EH VEILIGHEID ,,ng| Vannacht droomde ik dat ik op een terrasje zat in Boedapest. Ik had een kerstpakket gekregen waarin een barometer die ik zeifin elkaar moest zetten. Niet zomaar een barometer maar een hele mooie, waar van de 19de-eeuws aandoende cijferplaat op vier prach tige klassieke zuiltjes zou rusten. Probleem in die droom was, hoe deze dragers aan de baro meter te monteren. Schroeven en ringen ontbraken of vielen van de terrastafel op een vuil pla veisel vol kieren en gaten. Onbe kende mensen aan mijn tafel hielpen daarbij een handje. Zij veegden moertjes pardoes van het tafeldek. Ik vond er maar enkele op de stenen terug. Dus moest ik mijn poging om van het bouw pakket een complete barometer te maken, opgeven. Het bleef een onvoltooide operatie. Meer verdrietig dan boos ging ik over tot de orde van de nacht. Freud is niet meer in de mode. Dromen zijn weer bedrog. Maar wat deed ik daar in Boe dapest op een zonnig terras? En trouwens, wat moest ik met een kérstpakket, terwijl het nog sinterklaas moest worden? Daarover peinsde ik langdurig en tenslotte kwam ik tot een verklaring die misschien niet bevredi gend was voor een toegesnelde psychiater maar wel voor mezelf. Het moest te maken hebben met de professionele roof met braak van de diamanten uit het Museon. Mijn ba rometer stond symbool voor het peifeet ge achte beveiligingssysteem in dat onderwijs museum. In theorie dan, want zo perfect was de barometer alleen afgebeeld op de verpak king. Hij moest nog wel even doe-het-zelvend in elkaar. Dat voerde in mijn droom tot het drama van de ontbrekende schroeven, zoals dat tijdens de ongeziene nachtelijke roofpar tij in het Museon leidde tot het drama van de suffende bewakers. Met één verschil. Ik droomde, maar realiseerde me tegelijk alsof ik klaarwakker was dat de barometer niet deugde en waarom niet. De veiligheidsmen sen daarentegen realiseerden zich kennelijk niet dat er ringen en schroeven aan hun be veiligingssysteem ontbraken. Het waren echt kinderen van deze technologische tijd geble ken. Soms is tussen waken en slapen niet veel verschil. Een mens moet wat. Omdat we niet langer met dromen omgaan als primitieve driftui tingen die we op een verhevener plan heffen, ben ik over de barometer nog wat meer uitleg schuldig. Waarom Boedapest als droomloca- tie? Dat Museon staat toch in Den Haag en niet in de Hongaarse hoofdstad? Antwoord: dat heeft met Amsterdam te maken, ook hoofdstad. Uit Coster Diamonds daar ter plaatse, erkende fuik voor toeristen uit Japan en Amerika, was eveneens een superdiamant ontvreemd, blijkbaar op aanwijzing van een video in het Museon vertoond, gesponsord door Coster zelf. Dat had het de dievei stuk eenvoudiger gemaakt bij hun zoi Dus was het Boedapest van mijn droó, genlijk Amsterdam. Daarmee resteerde nog slechts één los j aan de verpakking van de droom met\ rometer. Waarom droomde ik van eei\ tijdig kerstpakket en niet van een mee, de hand liggende sinterkladssurprise?j één reden bedenken. Wie een misdaaó waar hij als vakman trots op is moet l hoe verstopt ook, even kiuijt. Hij spree[ barometer, als hij diamant bedoelt. Vt schroeven in plaats van trillingssensoi1 Van Boedapest in plaats van Amsterdi Van een kerstpakket in de sinterklaasi Dus waar was ik zélf eigenlijk in de m van zondag op maandag de nacht va diamantenroof? Lag ik in mijn bedje, ik door het Museon of heb ik dat inaa droomd? Wat vind jij ervan, mijn bes son?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2