Bommeldingen leggen Ikea plat Morgen tot vijf uur open! Hongersnood bedreigt 38 miljoen Afrikanen 'Diamantroof kon niet zonder hulp van binnenuit' Leidsch Dagblad grijs Openbaar ministerie sluit terroristische actie uit IMENTAAR Aan onze abonnees Taxibedrijf bedenkt zelf vervoersplan voor Leidse regio Hulp aan Marokkaanse probleemjeugd mist effect Turkije: VS mag bases gebruiken voor actie Irak Politiek toont zich 'bezorgd' en afwachtend Treinverkeer stil na knokpartij Vocht in tegels taxistandplaats Leidsch Dagblad acmn NR. 43097 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATEROAC 1,55 woensdag 4 DECEMBER 2002 liustige Abou ih laat zich J opzij zetten rver leeft trjaar tluws bos er sluit deuren n 'vergeet' gings recht erekenen oft veiligheid T WEER 07/6° Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Bommeldingen hebben het IKEA-concern in Ne derland vandaag platgelegd. Bij zeker een en mogelijk drie van de tien vestigingen van het woon- warenhuis zijn gisteravond en vanmorgen verdachte pakketten aangetroffen. Deze zijn inmiddels allemaal tot ontploffing ge bracht. Alle IKEA-vestigingen werden vanmorgen onderzocht. Volgens het openbaar ministerie (OM) is het uitgesloten dat het gaat om een terroristische actie. Hoe de incidenten dan wel be schouwd moeten worden, kon de persofficier van justitie van morgen niet zeggen. Het lijkt te gaan om wraak of afpersing. Alle vestigingen van woonwarenhuis IKEA zijn vandaag in ieder geval gesloten. Het ministerie van binnenland se zaken liet vanmorgen vroeg al weten geen aanleiding te zien het Nationaal Coördinatie Cen trum, het crisiscentrum dat bij groot nationaal gevaar in wer king treedt, te activeren. Het hoofdkantoor van Ikea, aan de Leidse Bargelaan, is vanoch tend niet ontruimd. Volgens de politie Hollands Midden waren er geen aanwijzingen om tot zo'n maatregel over te gaan. Wel houdt de politie vandaag extra surveillances rond het hoofd kantoor van de meubelgigant. Bij de ontmanteling van de gis teravond in Sliedrecht gevonden bom raakten twee medewerkers van de EOD (Explosieven Oprui- mings Dienst) lichtgewond. Het tweede verdachte pakket, dat in Amsterdam werd gevonden, kon op het politiebureau on schadelijk worden gemaakt. Het is onduidelijk of deze pakketten gevonden zijn in de Ikea-vesti- gingen of elders. Ook het van morgen gevonden pakje in Utrecht is inmiddels tot ontplof- Politie-agenten surveilleren rondom de Ikea-vestiging in Amsterdam. Het warenhuis is uit veiligheidsoverwegingen de hele dag gesloten. Foto: CPD/Phil Nijhuis fing gebracht. Dat gebeurde op' de parkeerplaats van het waren huis. „Het aantreffen van de pakketjes was aanleiding alle IKEA-vestigingen te onderzoe ken", aldus een politiewoord voerder. Rond de IKEA-vestiging in Utrecht ontstond vanmorgen een enorme verkeerschaos, om dat diverse snelwegen tijdelijk werden afgesloten. Ook het scheepvaartverkeer op het Am sterdam-Rijnkanaal moest voor korte tijd worden stilgelegd. In de rest van Europa zijn de veiligheidsmaatregelen rond de IKEA-winkels verscherpt, zo meldt een woordvoerder van het Zweedse bedrijf. Er zijn geen concrete dreigingen binnen ge komen. Ook het persbureau ANP te Rijswijk moest na een te lefonisch bomalarm op last van de politie worden ontruimd. Het persbureau kan pas later worden onderzocht omdat de bomspecialisten van de EOC eerst him onderzoek bij IKEA in Delft moesten afronden. Pagina Binnenland i: Meer over de verdachte pakketjes bij Ikea Borreltje in het jargon ge- geheten, wordt met 2003 zo'n achttien uurder. Een fles jene- dtijd 's lands meest ge- orreltje, wordt een eu- duurder. Den Haag zit kas en kan blijkbaar Iginelere manier beden- j de schatkist te spekken orrel bijna onbetaalbaar Niet dat ze er op het bf een whisky minder drinken. Het is de i die weer de rekening itatie achter de ac- btw-verhoging is prach- in nobele voome- het ontmoedigen van eb ruik. Wie kan daar te- j vf Maar feitelijk gebruikt J44ing de geneugten des le- melkkoe. Zoals met ie- slaving, of het nu auto- linken, gokken of roken bruiker laat zijn gedrag >r kunstmatige prijsop- •n veranderen. Dat we- 1 Den Haag dondersgoed »m is een accijnsverho- zo'n trefzekere maatre- onmiddeflijk geld op- diging is dus een drogre- nerzijds bestrijdt Den vuur en te paard de gok- iker en roker, anderzijds l^irt de staat de belang- _jasino's en loterijen en Ij aan het einde van het aVg meer geld in haar zak c'producenten van benzi- (öêtten en alcohoL het allemaal niet zo erg als de economie als een draaide en de koop- liet zo zwaar onder druk "In het sociaal akkoord _ide vakbonden een loon- ïbracht dat er niet om _4 dat terwijl de pensioen en ziektekostenverzeke- ilgend jaar de premies htallen procenten gaan au Koppel dit alles aan de "inte prijsverhogingen die Ben de horecabazen zich llge van de invoering van _j menen te kunnen ver- n, en het koopkracht- ziet er in 2003 voor heel tisen heel beroerd uit _jnsverhoging is dan ook d voor het gebrek aan leit van dit kabinet In "an de koopkracht te sti- '9», dwingt de overheid de lent zijn uitgaven te be- Ïmet alle nare gevolgen voor de economie. In verband met de sinterklaasvie ring zijn onze kantoren morgen middag 5 december om 16 uur ge sloten. Voor klachten over de bezorging kunt u van 18 tot 19 uur (ipv 19.30 uur) bellen naar 071-5128030. new york/dpa - In Afrika drei gen 38 miljoen mensen het slachtoffer te worden van een hongersnood. De directeur van het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN, James Morris, sprak gisteren voor de Veilig heidsraad van een „crisis zonder precedent". Ooizaak van de honger is droogte die een gebied teistert van de Hoorn van Afrika tot aan het zuiden van het continent. Volgens Morris is het gebrek aan politieke wil het enige obstakel voor adequate hulpverlening. „De schaal van de ramp die zich in Afrika aftekent, is nog niet he lemaal doorgedrongen tot de in ternationale gemeenschap", al dus Morris. „Er is dringend be hoefte aan een buitengewone inspanning om een grote ramp af te wenden." door Robbert Minkhorst leiden - Het taxivervoer voor gehandicapten en ouderen kan in de Leidse regio simpeler, beter en stukken goedkoper. Een voorstel van Taxi Wielkens, gisteravond gepresen teerd in een raadscommissie in Leiden, le vert al gauw een besparing op van enkele honderdduizenden euro's. Bovendien is het klantvriendelijker. Directeur D. Wielkens van het Leiderdorpse taxibedrijf heeft een ogenschijnlijk eenvou dige oplossing bedacht voor de aanhouden de problemen met de OV-Taxi. Hij wil klan ten voortaan zelf hun taxibedrijf laten uit kiezen. Vervoerder Connexxion en de Mobi liteitscentrale, die nu de ritten verdelen, ver dwijnen dan naar de achtergrond. De Leidse ouderenbonden zouden dat ook willen: zij noemen dat 'baas in eigen taxi'. Wielkens wees er gisteravond in de commis sie economie en verkeer op dat ouderen en gehandicapten grote moeite hebben om te bellen naar een anoniem nummer en om niet te weten welke chauffeur hen komt op halen. Bij de oude regeling hadden mensen hun budget ondergebracht bij één taxibe drijf. Klant en vervoerder kenden elkaar. Sinds de invoering van de OV-Taxi, een jaar geleden, komen van elke tien taxi's er twee te laat en klagen klanten over de slechte ser vice. „De persoonlijke relatie is verloren ge gaan", zei Wielkens. „Tante Miep die erg langzaam loopt en van drie hoog moet ko men is niet meer als zodanig bekend bij de centrale, zodat de taxi is weggereden voor dat zij beneden was." Bestelde taxi's komen binnen bij de Con- nexxion-centrale in IJsselmuiden. Vandaar gaat de bestelling naar de Mobiliteitscentra le, die de rit toewijst aan een taxibedrijf. Wielkens en een aantal andere bedrijven doen niet mee aan dat systeem, omdat de kwaliteit volgens hen ver onder de maat is. De Leidse regio wilde destijds bij de aanbe steding te veel, betoogde Wielkens. „Die is naar de Rolls Royce-dealer gestapt en heeft zich een tweedehands Mini laten aanpraten voor de prijs van een nieuwe Mercedes. Het is niet vreemd dat de passagiers nu een beetje krap zitten." (advertentie) Sinterklaasavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. Ma t/m vr 10-21 uur. Zo 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) leiden/anp - De hulpverlening aan Marokkaanse probleemjon geren in internaten en opvang huizen heeft te weinig effect. Een scherpere controle op hun gedrag is noodzakelijk. Dat heeft pedagoge Mariska Kromhout in het proefschrift over Marok kaanse jongeren vastgesteld. Daarop promoveert zij vandaag aan de Universiteit Leiden. Om betere resultaten in de hulpverlening te boeken, is ook meer aandacht nodig voor de motieven van de jongeren, een grondiger methodiek bij de op vang, deskundiger begeleiding van de groepsleiders en nauwer contact met de ouders. Het gaat om jongeren die zulke psychosociale problemen heb ben dat te niet meer thuis kun nen wonen en opgevangen moeten worden in opvanghui zen of internaten. Kromhout interviewde voor deze studie zeventien Marokkaanse jonge ren, verdeeld over zes instellin gen, tien ouders of ouderparen en negentien mentoren. Ze nam de eerste vier tot zes maanden dat de jongeren in een instelling verblijven onder de loep. De pedagoge constateerde dat ruim de helft binnen een half jaar weer naar huis werd ge stuurd wegens ernstige ge dragsproblemen. De hulpverle ning faalde onder meer door dat het aanvankelijk sociaal wenselijke gedrag niet tijdig werd doorgeprikt. Etnisch-culturele verschillen bleken hierbij echter slechts een zeer beperkte rol te spelen. Dat bleek ook uit de gesprek ken met de jongeren. ankara/ap - De Turkse minister van buitenlandse zaken Yaser Yakis heeft vandaag verklaard dat zijn land bereid is het Ame rikaanse leger gebruik te laten maken van militaire bases in het land als het tot een oorlog met Irak komt. Zijn ministerie ver klaarde later echter dat de mi nister had bedoeld dat Turkije slechts overweegt zijn bases be schikbaar te stellen aan de VS. Yakis had benadrukt dat Turkije gekant is tegen een oorlog tegen buurland Irak, maar gezegd dat het 'natuurlijk' zal samenwer ken met de VS, als het op een oorlog uitloopt, „omdat ze een grote bondgenoot zijn en wij uitmuntende betrekkingen heb ben met de Verenigde Staten". Hij zei wel dat de VS alleen ge bruik mogen maken van de ba ses, als ze toestemming hebben van de Verenigde Naties om Irak aan te vallen. Enkele uren later gaf het minis terie van Yakis een verklaring uit, waarin stond: „Het feit dat hij deze opties heeft genoemd betekent niet dat Turkije zich hierop heeft vastgelegd". Momenteel controleren zo'n vijftig Amerikaanse vliegtuigen vanuit Turkije de no-flyzones boven Noord- en Zuid-Irak. De steun van Turkije bij een even tuele actie tegen Irak wordt door Washington als cruciaal gezien. den haag/gpd - Politiek Den Haag toont zich 'zeer bezorgd' na de bedreigingen, maar is voorachtig met het trekken van conclusies. „We moeten eerst een beter beeld hebben", zegt veiligheidswoordvoerder Theo Rietkerk van het CDA. Ook de WD is geschrokken van de bedreigingen aan het adres van de meubelfirma. „Het lijkt me dat iedereen daar van schrikt", zei Ruud Luchtenveld van de WD in een eerste reac tie. „De regering neemt mo menteel de nodige maatregelen en ik heb er het volste vertrou wen in dat er adequaat wordt gehandeld. Maar vervelend is dit wel, zo vlak voor sinterklaas." De LPF-fractie noemt de bedrei gingen 'heel vervelend'. „Wij maken ons immers sterk voor de veiligheid in Nederland. Als het een persoonlijke actie is, kunnen we hier weinig tegen doen. Maar als het terrorisme is, dan komt het door het softe be leid van Nederland. We mogen geen vluchtplaats zijn voor ter rorisme", stelt Olaf Stuger van de LPF. Stuger sluit niet uit dat de bedreigingen 'van links' ko men. „Misschien gaat het om acties tegen kinderarbeid, daar heeft de Ikea in het verleden va ker last van gehad. Links extre misme hebben wij altijd ge doogd met een knipoog. Dat moet afgelopen zijn." De PvdA-fractie noemt 'specule ren zeer gevaarlijk'. „Ik heb de indruk dat minister Remkes er bovenop zit, ook al omdat hij dit weekeinde met vermeende be dreigingen naar buiten kwam. Laten we eerst de feiten afwach ten en de zaak niet onnodig op blazen", aldus Aleid Wolfsen. leioen - Het treinverkeer van en naar Leiden heeft gister avond hinder ondervonden van een vechtpartij op station Leiden Centraal. Twee man nen, een Leidenaar (40) en een 24-jarige Hagenaar, zouden daar zijn geschopt en gesla gen, onder meer met een fles, door drie nog onbekende mannen. In de hal is vervol gens ook nog met stenen naar de twee gegooid. De slachtof fers spraken de daders eerder aan op het stoken van vuurtje op het perron van station De Wik. De politie gaf opdracht om het treinverkeer stil te leg gen omdat een aantal mensen over de sporen liep. Sommige treinen hadden vertraging tot 45 minuten. De daders zijn ge vlucht. leiden - De gemeente moet een groot aantal glazen tegels van de taxistandplaats op het Sta tionsplein laten vervangen. Door een constructiefout is er water tussen de lagen glas ge komen. Zodra de temperaturen onder nul komen, kan de boel daardoor stukvriezen. De taxi standplaats is pas vorige week geopend. Pagina R1 den haag/gpd - Hans Kattenburg (77), internationaal bekende muntenhande laar in Den Haag, is ervan overtuigd dat er een lek in het Museon moet hebben gezeten die heeft geleid tot de miljoe- nenroof van diamanten en juwelen af gelopen weekeinde. „Mijn ervaring is dat het altijd bekenden zijn. Het is een opgezet valletje. Meer zie ik er niet in." De politie wil niet ingaan op suggesties dat er van binnenuit hulp is geweest. Kattenburg, die bijna vijftig jaar erva ring heeft in de handel in voornamelijk gouden en zilveren antieke munten, werkt vanuit een privé-adres.„Je moet je spullen wel beveiligen. Ik begrijp ook niet dat zo'n museum zo onoplettend is geweest. Je kunt niet nonchalant om gaan met goederen die niet jouw eigen dom zijn. Hadden ze extra maatregelen getroffen? Dan hebben die toch gefaald. Kijk, als ik tien mensen over de vloer krijg, dan zie ik meteen wie er vals en slecht is. Dat zie je in zo'n museum niet" Hans Kattenburg heeft uit zijn ei gen kring van cliëntèle en relaties niets gehoord over juwelen die zij in bruik leen hebben gegeven aan de tentoon stelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' in het Museon. Volgens Kattenburg zijn er altijd men sen die geïnteresseerd zijn in bijzondere en beroemde stukken, die daardoor praktisch onverhandelbaar zijn. „Er zijn altijd mensen die ontzettend vermo gend zijn, hebben verdiend in de drugs handel, die kopen zo'n stuk voor geld belegging. De mensen die dit hebben gestolen die weten van wanten, zijn he le slimme rakkers en hebben de tijd voordat ze de spullen gaan aanbieden. Misschien hebben ze wel in opdracht gehandeld. De juwelen komen op een markt waar wij geen greep op hebben. Vroeger had je nette mensen, die iets niet wilden als ze hoorden dat het gestolen was, maar mensen zijn asocialer geworden. De grote vraag is volgens Kattenburg of de juwelen nog terugkomen. „Ze zijn wel verzekerd, maar daarmee komt het stuk niet terug. Je weet nooit wat voor soort opzet hierachter zit. Het is een moeilij ke zaak, die door de politie lastig te ach terhalen zal zijn. Niemand weet iets. Ie dereen is stijf in zijn oren. Zulke spullen verdwijnen allemaal naar het buiten land. Want de grenzen zijn zo lek als een mandje. Misschien zijn ze al in Amerika." Pagina Binnenland i: Diamanten in bezit Portugees koningshuis 7 Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automatische betaling is m^n 712141 v1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l Uagl ■i'i'wni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1