REGIO I voor fietsers Rijndijk wordt veiliger Nieuw bezoel raadsleden aa De Kleine Oa OfiLj Overval sigarenzaak Voorschoten Sïnge "oort Werkstraf geëist voor gewelddadige afrekening met Wassenaars tanda Afkicken na tientallen tropenjaren in de horect Van Gils Business suit aktie 114,- HDC 973 WOENSDAG 4 DECEMBER. (advertentie) Bij aankoop van een kostuum GRATIS shirt en das Ter waarde van Van Gils Stores: Alkmaar, Houttil 58, 072-5208064 Den Haag, Plaats 14, 070-3927951 Haarlem, Grote Houtstraat 125-127 door Marieta Kr oft hazerswoude-runduk Rijks waterstaat betreurt de vele onge vallen op de Rijndijk in Hazers- woude als gevolg van de werk zaamheden die er plaatshebben. J. Zeilmaker, één van de hoogst verantwoordelijken bij de rijks dienst, beloofde de Rijnwoudse politici gisteravond er alles aan te doen om de veiligheid voor de fietsers te waarborgen. „Het is jammer dat ik hier ben", zei hij schoorvoetend in de commissie vergadering. „Dat had eigenlijk niet nodig moeten zijn." Rijkswaterstaat maakt sinds be gin dit jaar de Rijndijk tussen Al phen aan den Rijn en Zoeter- woude verkeersluw. Zo verrijzen er op diverse plekken rotondes, wegversmallingen en drempels. Hoewel Zeilmaker spreekt van een kleine klus, is het wel een lastige. Diverse keren riep wet houder De Best hem al op het matje over de onveilige situaties voor met name fietsers als ge volg van de wegopbrekingen. Diverse valpartijen, die slachtof fers soms hun tanden kostten, deden zich al voor. Ook de on verwachte afsluitingen wekken ergernis bij zowel de politici als de bedrijven en bewoners. Bin nenkort gaan Zeilmaker en een delegatie van rijkswaterstaat op nieuw om de tafel met de wet houder. „Wij zijn veel grotere klussen op grote wegen gewend", probeer de Zeilmaker begrip te kweken bij de politici. „Hier gaat het om werk in de bebouwde kom en moeten we rekening houden met fietsers. Wij leren hier ook van." Zeilmaker gaf aan dat voortaan één aannemer verant woordelijk is voor de hele klus. „Normaal werken we met twee aannemers. De ene is verant woordelijk voor de veiligheid en de andere voor de uitvoering. Door op dit project een aanne mer voor alles verantwoordelijk te maken, hebben we een aan spreekpunt" Verder gaf hij aan dat er wel eens waarschuwings borden worden omgedraaid en dat fietsers zich soms onverant woord gedragen. De volledige wegafsluitingen zijn onontkoombaar, aldus Zeil maker. „We hebben te maken met de Arbo-wet die ons afslui ting verplicht." Zo zijn er tussen de tweede week van januari en eind april nog zes afsluitingen te verwachten. Daarna volgen er bij de afwerking korte afsluitin gen over de hele lengte van de Rijndijk. „Het bestemmingsver keer en de hulpdiensten kunnen te allen tijde overal bijkomen", benadrukte Zeilmaker. Ijs en weder dienende is de weg voor de bouwvakantie helemaal klaar. Wethouder De Best wilde dat het al zover was, verzuchtte hij even later op de gang. „Rijks waterstaat deelt nu volop boetes uit, maar het lijkt erop dat ze die aannemers niet in de hand heb ben." Intussen is er een aantal scha declaims bij de gemeente bin nengekomen. Hoeveel wist De Best gisteren niet. Zeilmaker wil de claims allemaal hebben. „Dan worden de problemen helder. Wij sturen ze weer door naar de aannemer." voorschoten- Een sigarenwin kel aan het Kamerlingh Onnes- plantsoen in Voorschoten is gis termiddag overvallen. Rond half zes kwam een man de zaak binnen. Hij dwong de 59- jarige winkelier om hem de in houd van de kassa te geven. Er ontstond een worsteling waarbij de winkelier gewond raakte aan een hand. De overvaller wist met een onbekend geldbedrag te ontkomen. Hij rende in de richting van de Lorentzlaan. De politie kamde hierop de om geving uit, maar de man bleek onvindbaar. Ook een buurton derzoek bleef, ondanks de inzet van speurhonden, zonder resul taat. De politie zoekt getuigen van de overval Zij kunnen bellen met 0900 - 8844. oegstgeest - Een 42-jarige Leid- se is gisteren op de Lange Voort in Oegstgeest van haar porte monnee beroofd door drie jon gens van een jaar of dertien. Een man die de drie zakkenrol lers bezig had gezien, deed nog een poging om de jongens te achtervolgen. Vanuit zijn auto verloor hij de jongens echter uit het oog. Klok weg bij inbraak oegstgeest - Een Zaanse klok is gisteren in de vroege avond ver dwenen bij een inbraak uit een huis aan de Duinzichtstraat in Oegstgeest. De inbreker kwam binnen door een raam open te breken. Rijkswaterstaat belooft beterschap door Wim van Wanrooy den haag/wassenaar - Twee Hagenaars die een rekening wilden vereffenen met een tand arts in Wassenaar en een opdrachtgever lopen kans op een werkstraf. De officier van justitie eiste gisteren voor de rechtbank in Den Haag tegen de drie 240 uur dienstverlening en een voorwaardelijke straf van zes maanden. De rechter hield de zaak tegen een andere ver meende opdrachtgever, de opvolger van de af geperste tandarts, aan. De overname van een tandartsenpraktijk in Wassenaar leidde vorige zomer tot heftige ta ferelen. Financieel mankeerde er aan die over name nogal wat, reden voor de nieuwe tand arts om twee potige Hagenaars van 38 en 41 jaar op de oude eigenaar af te sturen. Er moest nog een schuld van 50.000 euro vereffend wor den. En de twee zouden er namens de nieuwe eigenaar wel even voor zorgen dat dat in orde kwam. Desnoods met geweld. De twee Hagenaars, die de schuldzaak zouden regelen, hadden de tandarts in zijn praktijk in Wassenaar bezocht en hem daar te verstaan gegeven zijn schuld te voldoen. Een dag later kwamen zij dat geld opeisen. Toen is er ge weld gebruikt, zowel tijdens de vlucht van de tandarts door de tuin als in het huis. Beiden ontkenden dat ten stelligste en vertelden dat de daarbij opgelopen verwondingen van de man onder andere te wijten waren aan zijn vlucht door een hordeur. De officier geloofde daar niets van. „De zaak was vooraf besproken en tijdens dat overleg hadden de twee toegezegd de zaak te regelen, desnoods met geweld. Daardoor kv in een situatie van afpersing terecht bij de tandarts kwamen,werd de sin hem dreigend. Hier is het recht in ei genomen. Ik weet niet precies hoeve ze gebruikt hebben, maar dat het gel duidelijk. Het doel van hun bezoek maar om geld te incasseren." De rechtbank doet over twee weken -e Lies en Albert van Harskamp in hun restaurant De Lachende Kikker: „Het is beter voor het dorp dat er weer een Van Harskamp met ervaring in komt." Foto: Hielco Kuipe l ll Echtpaar Van Harskamp stopt met De (Lachende) Kikker in Koudekerk r koudekerk aan den run - „Een jaar: 365 dagen, vijf uren, 48 minuten en 45 secon den. In de horeca lijken ze wel eens lan ger." Zo begint de uitnodiging voor de af scheidsreceptie van Lies en Albert van Harskamp. De eigenaars van snackbar De Kikker en het restaurant De Lachende Kik ker in Koudekerk aan den Rijn zetten een punt achter hun horecaleven. Na twintig jaren vrijwel dagelijks te hebben gewerkt in hun cafetaria's, wacht hen vanaf 1 janu ari een zee van vrije tijd. Het horecapaar telt de dagen af. Lies (55) en Albert (66) kenden tropenja ren. Het viel niet altijd mee om voldoen de personeel te vinden. Als er dan weer iemand uitviel, stonden zij er weer zelf voor. Dat kwam de laatste tijd zo vaak voor, dat de twee de knoop nu hebben doorgehakt. Per 1 januari zwaaien broer Rijk en zijn vrouw Joke van Harskamp er de scepter. De twee verkochten onlangs hun cafetaria aan de Van Nesstraat in Al phen aan den Rijn. „Rijk dacht voorlopig niets te gaan doen, maar kwam er achter dat dat ook niet al les is", legt broer Albert uit. Hij is blij dat Rijk in zijn zaak stapt. „Het is beter voor het dorp dat er weer een Van Harskamp met ervaring in komt. Van Harskamp staat voor kwaliteit, hygiëne en klant vriendelijkheid." Albert van Harskamp zegt het zonder een spoor van bescheidenheid. Hij weet dat het zo is. Vijf jaar geleden verkocht hij de zaak in Koudekerk ook al. Maar de nieu we eigenaar stopte er na drie jaar weer mee omdat hij de boel niet draaiende kon houden. Albert en Lies, toch een beetje verslaafd aan de horeca, kochten hun voormalige bezit terug. „We wisten dat er omzet in zat. De zaak had dan wel geen goede naam, maar wij wel." Daarmee heeft Van Harskamp niets mis zegd, zo bleek. De klanten kwamen weer terug. „We hebben er best even aan moeten trekken, maar wij laten een ge zond bedrijf achter. Zondag nog, toen zat het restaurant helemaal vol. Alle zestig zitplaatsen waren bezet." De Kikker en Van Harskamp zijn onlos makelijk met elkaar verbonden. Begin ja ren negentig kocht het Koudekerkse echtpaar voor het eerst de cafetaria aan de Hoogewaard en het aangrenzende eetcafé dat toen nog Eetcafé-bar Bommel heette. De cafetaria kreeg de naam De Kikker. „Dat is mijn scheldnaam", zegt Albert lachend. „Mijn vader werd vroeger al zo genoemd vanwege zijn kromme be nen." Café-bar Bommel met een terras langs de Oude Rijn behield de eerste periode dat Lies en Albert er de scepter zwaaiden nog zijn naam. Dat veranderde twee jaar ge leden in De Lachende Kikker. Lies en Al- bert besloten toen het kroeggedeelte in 'Bommel' niet voort te zetten, maar er een restaurant van te maken. „Die kroeg was ons de eerste jaren slecht bevallen", legt Albert uit. „Dan liet er iemand een grote boer vanwege het pilsgebruik en zat er een paar meter verderop iemand te eten. Ik ging ik 's avonds als de kroeg nog open was naar huis. Dan dacht Uc 'als dit maar goed g«fat'. Vandaag de dag vliegen ze mekaar zo in de haren." Twintig jaar zaten Albert en Lies in de horeca. Ze begonnen met een cafetaria in Amstelveen. Van bijna niets groeide de zaak uit tot één van de beste van de hele stad, vertellen ze. Verder hadden ze cafe taria's en broodjeszaken in Hoofddorp, Waddinxveen en twee in Alphen. 365 Da gen en nog een paar uur per jaar waren ze actief in de horeca. Met de van de zaak in Koudekerk krijge zee van vrije tijd. Hobby's he niet. „Daar hebben we nooit tijcL had", zegt Lies. Inmiddels hebbé boot besteld. Zo kunnen ze er i eens een paar dagen vandoor g zich op zijn nieuwe leven voor den, is Albert zich ook gaan toel{j de fokkerij van Friese paarderi stukje weiland bij Alphen. Zijn deren rijden er af en toe paard, zien de Van Harskampen het v voorlopig niets doen", zegt Lie: langen. „In elk geval ga ik geen tingen meer aan. Over het nieuwe leven van Alberr twijfels in zijn omgeving. Is hl staat om de horeca achter zich. vraagt menigeen af. Maar de KT ker is nu vastberaden: „Ik ga m ste best doen om niet in de hort te keren." Wie wil kan tijdens een afschel tie op 31 december tussen 1 20.00 uur afscheid van Lies e van Harskamp nemen in het re De Lachende Kikker. Ook de ni genaars zijn dan aanwezig. RANDVERSCHIJNSELEN Bezwaar Je komt van de universiteit en je wilt in de buurt van Leiden blijven wonen. Dan kies je gewoonte getrouw voor Oegstgeest. Prima dorp: net geen Wcissenaer maar ook niet zo volks als de stad, en toch op een steenworp van het Rapenburg. He laas ben je dan niet de enige die dat denkt. Daar om puilt Oegstgeest uit van ruimbehuisde bolle bozen. Is de oude dorpskern vol, dan wijken zij uit naar buitenwijk Poelgeest. Zitten de doctorandussen, meesters en ingeni eurs daar eenmaal, dan rusten zij het liefst op hun lauweren. Huisje, boompje, baantje en voor de rest geen gezeur. Tot zij lucht krijgen van een doldriest plan voor twee woontorens, niet ver van hun bed, maar nota bene in hun achtertuin. Dat nooit, roepen zij in koor. Eensgezind duiken de juristen onder de buurtbewoners in hun ver geelde studieboeken bestuurlijk recht voordat zij hun vrindjes van vroeger nog eens raedplegen. Het resultaet van die huisvlijt en dat gelobby is bekend. De rechter in Den Haag maakte de ver foeide woontorens op voorhand een kopje klei ner door ten hoogste zes in plaats van zeven ver diepingen toe te staan. Bovendien houdt elk hieuw bezwoer van de buurt de bouw weer maanden op. Prettig voor de buurtbewoners, want nu krijgen zij de zon nog langer op hun ge studeerde hoofden. Dat al die oppositie ook een schaduwkant heeft, is kennelijk nog niet doorgedrongen tot hun bril jante breinen. Want als hun knappe kindertjes straks groot zijn, willen zij natuurlijk net als paps en mams dichtbij de stad wonen. Bij voorkeur in Oegstgeest, dat dan nog meer uit zijn voegen barst. Desnoods op de zevende etage van zo'n woontoren in Poelgeest. Maar daar komt niets van in. Want tegen die tijd bepaalt de rechter, de onophoudelijke bezwaren beu, dat er helemaal geen woontorens komen in Poelgeest. En om protesten voor eens en voor al tijd het hoofd te bieden raadt deze meester in de rechten wethouder Rianne Meester aan om de bestemming voor de woontorengrond drastisch te wijzigen. 'Zet er alsjeblieft een rechtbank neer van hoogstens één verdieping, maar met een he le brede entree. Dan kan tout Oegstgeest lekker' dichtbij huis procederen. Zijn we meteen ook af van het fileprobleem in de regio'. Strop Het is zo klaar als een klontje. Als burgemeester Amy Koopmanschap volgend jaar naar Diemen vertrekt om daar de ambtsketen om haar hals te hangen, blijft Zoeterwoude bungelend achter. Want wat gebeurde er met Warmond toen Ineke van der Wel naar Rijswijk vertrok? En hoeveel kans maakte Valkenburg op een eigen burge meester toen An Hommes naar 's-Gravenzande afreisde? Het is een raadspelletje waarbij het antwoord van tevoren al bekend is. Kleine dorpen die hun bur gemeester kwijtraken, hoeven niet te rekenen op een nieuwe. Een waarnemer kunnen ze krijgen, en vervolgens een fusie met één van de buren. De politiek kan nog zo hard roepen dat Zoeter woude dat niet verdient, maar da's nou eenmaal de ervaring. Wij zetten alvast honderd euro in op Rijnwoude, dat niet voor niets al een hele tijd met een waarnemend burgemeester zit. Nee, het mag duidelijk zijn dat Amy Zoeterwou de laat barsten. Haar sollicitatie naar Diemen gaat de geschiedenis in als het begin van het ein de van iets meer dan zeven en een kwart eeuw zelfstandig Zoeterwoude. En toch hoeft Amy zich nergens voor te scha men. Zij heeft tenminste lef. Zij durft te kiezen voor haar eigen carrière. Terwijl een stemmetje in haar achterhoofd fluisterde dat zij bezig was het doodvonnis te tekenen voor haar gemeente, schreef zij een ferme sollicitatiebrief. Gewoon omdat zij eens zin had in wat anders. Een nieuwe uitdaging in het dorp onder de rook van Amster dam, dat drie keer zo groot is als Zoeterwoude. Het is haér schuld niet dat Zoeterwoude alleen zelfstandig kan blijven door het simpele feit dat het dorp een burgemeester heeft. In Diemen is haar brief natuurlijk enthousiast ontvangen. Amy Koopmanschap is, in Amster damse termen, een pittig wèffie. Zij heeft de per fecte ervaring: zij was eerst wethouder in een deelraad van Amsterdam en vervolgens ruim vijf jaar burgemeester van Zoeterwoude. Verder is Amy een krachtige vrouw die geen blad voor de mond neemt. Eén van haar raadsleden in Zoeter woude zei het vorige week zo: „Wat ik zo positief vond, was dat zij als vrouw kon optreden als een kerel. Dat zijn haar woorden, maar we snappen wat zij bedoelt. Dat Amy promotie maakt, verdient zij van harte. Dat zij daarmee Zoeterwoude en passant de strop om de nek hangt, is jammer voor Zoeterwoude. Maar daar moet Amy niet de schuld van krijgen. Tekening: Maarten Wolterink Tekst: Tim Brouwer de Koning en Janneke Dijke I I 1 Uitnodigingen niet verstuurd LEiMuiDEN - De leden van de ge meenteraad van Jacobswoude krijgen een nieuwe kans om de losliggende tegels van het zwembad De Kleine Oase in Lei- muiden te bekijken. Afgelopen zaterdag lieten de genodigde raadsleden het bestuur van de stichting Vrienden Kleine Oase met warme koffie en speculaas jes 'in de kou staan'. Gisteren bleek dat er met de uitnodigin gen, die het bestuur bij het ge meentehuis had afgegeven, iets is misgegaan. Om dat recht te trekken wil wethouder Vink za terdagochtend om elf uur een nieuw bezoek regelen. „Iedereen is gebaat bij een goe de afweging", zegt Vink, die als voorzitter van de raad van toe zicht van het geprivatiseerde zwembad de uitnodiging op nieuw verstuurt. Het zwembad- bestuur is dan in de gelegenheid om niet alleen de losliggende te gels en het werk van de vrijwilli gers te laten zien, maar kan ook nogmaals proberen de, van te overtuigen dat h\ ten, geraamd op 12.Oj voor zijn rekening moej Zoals het er nu uitziet \t meente niet verder gaaf helft. 1 „Daarmee zijn we nie^ zegt secretaris Van Puff\ zwembad heeft wel j maar die zijn bestemd j dere zaken. Van Puffelj is voor het functioneren zwembad en niet voo^ stallen. Daarover zijn afi gemaakt bij de overdraq Het bestuur blijft van dat het loslaten van de| als gevolg van constnn bij de renovatie in 19! het probleem van de is, omdat die opdracht) van die renovatie. Dat mer van toen inmiddi is, ziet het bestuur dam als zijn probleem. De 4 zegt dat hij de gemeel destijds al op heeft gewd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16