olitiekorps regio oeit uit zijn jasje LEIDEN REGIO Wassenaar doet experiment met houten lantaarnpalen In de race voor het Nationale Compliment Wan vriendschap iar samenwerking Nuon 'vergeet' reinigingsrecht R3 ische commissies markeren crisis zorg' Oegstgeest blij met lonkend Warmond RUIM BAAN I^V VV J® J SJZ vulling IUDE - De Zoeter- oetbalclub SJZ is blij. en meevaller bij de ge- an de vereniging toch Itie voor het berege- le velden krijgen, die st wilde. Die installa- i gemeente aanvanke- ir. Op aandringen van woudse politiek is gekeken naar moge- om SJZ uit de brand Afgesproken is nu jld dat de gemeente aan de aanleg van de p voetbalclub Meer- zetten voor SJZ. SJZ hogere huur betalen. woensdag 4 december 2002 door Judith Kloppenburg wassenaar Langs de Noordelijke Randweg in Wassenaar worden in april 2003 zes houten lantaarnpalen ge plaatst. Zij maken deel uit van een proefproject van Rijkswaterstaat om het gebruik van meer duurzame mate rialen te stimuleren. Als de palen aan dezelfde eisen voldoen als de normale aluminium palen, worden ze ook op andere plaatsen in Nederland neerge zet. Het materiaal waar lantaarnpalen nu van gemaakt worden, aluminium, gaat lang mee, maar na gebruik gaat het de finitief verloren. Dat geldt voor hout niet, stelt uitvoeringsleider J. Haring van de Noordelijke Randweg. „In de periode dat een lantaarnpaal mee gaat, zo'n twintig a dertig jaar, is er allang weer een nieuwe boom gegroeid", legt hij uit. Om verrotting aan de onderkant te voorkomen bestaat dit gedeelte van de lantaarnpalen uit speciaal gekweekt, duurzaam hardhout uit Brazilië. Het bovenste deel van de paal wordt ge maakt van een zachtere, inlandse hout soort. Het Rijswijkse architectenbureau M3 Architecten heeft het ontwerp voor de lantaarnpalen gemaakt. Daarbij hoorde een divers eisenpakket. „Er zijn alge mene voorwaarden waaraan alle lan taarnpalen moeten voldoen en aan de vormgeving worden ook weer eisen ge steld", vertelt architect Edwin Smit. De lantaarnpalen mogen bijvoorbeeld uit veiligheidsoverwegingen niet te veel opvallen. Het is niet de bedoeling dat automobilisten hun nek gaan verdraai en. Houten lantaarnpalen zijn op zich niets nieuws, maar dit ontwerp voldoet als enige aan de huidige normen. Zowel technisch als klimatologisch. De hout soort uit Latijns-Amerika is prima ge schikt voor een land als Nederland met een hoge vochtigheidsgraad. Volgens uitvoerder Haring is het be drijfsleven al erg enthousiast over de houten lantaarnpalen. Of het publiek deze mening deelt, moet nog blijken. Mocht niemand van de omwonenden de palen mooi vinden, dan is er een kans dat ze worden verwijderd. „Niet iedereen vindt dezelfde dingen mooi. Dat is een kwestie van smaak", zegt Haring. „Maar de houten palen ogen vrijwel hetzelfde als de huidige." De uitvoerder verwacht dan ook niet veel tegenstand van het publiek. De palen moeten overigens nog wor den gemaakt. De projectleider is daar voor op zoek naar een producent. - De politie Hollands eit uit haar jasje. Om jaren de verwachte n 1800 tot 2000 t hoofd te kunnen bie- e huisvesting op bijna ngen worden uitge- itbreiding van het aan de Elisabeth- rdorp springt het :t oog. Alle verschui- verbouwingen samen iljoen euro kosten. irder Hugo Vos licht estingsprogramma tot ,We zijn in Leiderdorp een aantal locaties jien te brengen." Een aan de Elisabethhof, bij het teambureau floogmadeseweg, gaat j teambureau, waar in- Leiderdorp, Rijn- l Zoeterwoude aangifte jloen, verkast naar de 1 die naast het huidi- ntoor aan de Elisa bethhof wordt gebouwd. Vol gens plan is deze uitbreiding eind 2004 gereed. In het huidige politiebureau aan de Hoogma- deseweg komt ondersteunend personeel te werken. Het heeft straks geen publieksfunctie meer. Een andere grote verandering is het verdwijnen van de centrale meldkamer uit het hoofdkan toor. Die verhuist naar Leiden. Waar en wanneer precies, is op dit moment nog onduidelijk Maar zeker is dat behalve de po litie ook de brandweer en de GGD daarvan gebruik gaan ma ken. Dat staat in het beleidspro gramma van Hollands Midden. Volgens Vos zullen in en buiten Leiderdorp nog meer verande ringen plaatsvinden. „In andere plaatsen gaat veel veranderen, maar de politie trekt niet weg. We gaan er vooral toe over om via de nieuwe communicatie middelen, zoals onder andere internet, veel vragen van men sen te beantwoorden. Daardoor geven we direct informatie, die ander veel tijd kost." In Alphen aan den Rijn gaan de huidige politiebureaus de ko mende jaren op slot. De huidige vestigingen aan de Oudshoom- 'seweg, de Wühelminalaan en de Prins Bemhardlaan gaan dicht. Er komt een nieuwe bureau aan de Nieuwe Sloot en een onder komen in het nieuwe stadhuis voor terug. In het gunstigste ge val is dat allemaal in het tweede kwartaal van 2004 gereed. Aan de Nieuwe Sloot komt een nieu we arrestantencomplex. „Die breiden we in de komende jaren over Alphen, Leiden en Gouda van 40 tot 60 plekken uit", zegt Vos. In Alphen wordt ook de huidige trainings- en schietbaan uitgebouwd. In Ter Aar sluit het huidige bu reau. Daarvoor in de plaats komt er een steunpunt, hoogst waarschijnlijk in het gemeente huis. Jongeren interesseren zich niet alleen voor geld en uitgaan, maar ook voor de gehandicapte of zieke medemens. Chantal zet zich wekelijks in als mantelzorger. Particuliere foto f Reinders 'Jvik - Wat doe je als een lijk gehandicapte, die auto's kijken, soms zo- weg oploopt? Er is al je voor hem bij de weg hij heeft een reflecte- Z'n familie is doods- voor een ongeluk en j binnen wordt gehou- _r de zorgverleners vin- liting wel een hele gro- ■ng van het geluk van fidicapte. Buiten lopen kijken is zijn leven. elangrijker: vrijheid of I? Dit dilemma kwam laan de orde op een Hm van de Willem van [h-stichting in Noord- *.<werd gehouden ter ge- van het twintigjarig Iran de ethische com- deze instelling voor ijk gehandicapten. De ierg-stichting was één :orginstellingen in Ne derland met zo'n ethische com missie die zich over moeilijke kwesties rond euthanasie, steri lisatie, seksualiteit en dood buigt. En dus ook dilemma's rond de tegenstelling veiligheid en vrijheid, zoals het probleem van de autogekke cliënt die woont op het instellingsterrein in Noordwijk. Het gekke is dat de ethische commissie niet met een concre te oplossing kwam. „Werken in de zorg is wikken en wegen", legde zorgmedewerkster M. Zeeman uit. „Wat is wijsheid en wat is waanzin?" De commissie gaf slechts een opsomming van alle ethische aspecten die bij de aanpak van het probleem een rol spelen. Mede naar aanlei ding van deze kwestie kwamen er stoplichten en een rotonde bij de weg voor het terrein. En nog zijn we er niet uit, meldde Zeeman. Maar dankzij het ad vies van de ethische commissie is iedereen nu wel tevreden. Zeeman: „En tevredenheid is in de zorg een schaars goed." Allemaal mooi en aardig, zo'n commissie, oordeelde prof. dr. H. Reinders, hoogleraar aan de Willem van den Bergh-leerstoel van de Vrije Universiteit, maar het bestaan van de ethische commissie tekent in feite de cri sis van de gezondheidszorg, ei genlijk zou er geen ethische commissie moeten zijn, vindt hij. De mensen op de werkvloer zouden zélf ethische problemen aan moeten kunnen, zonder zo'n club van wijze mensen. Maar door het personeelstekort is er geen tijd en ruimte meer voor nadenken. Bovendien is het vertrouwen in eigen kunnen verdwenen. Vroeger, aldus de hoogleraar, was de werker in de zorg oppermachtig. Zijn wil was wet, zijn ijkpunt in de ethiek was de godsdienst. Maar het ge loof is niet meer zo belangrijk. Ook de opmars van de emanci patiefilosofie gaf het zelfvertrou wen in de zorg een belangrijke knauw, aldus Reinders. door Rob Onderwater oegstgeest/alphen aan den rijn - 'Zorg voor de mantel van sin terklaas'. 'Dierenverzorger'. 'Mantels schoonmaken'. 'Een zorgsector voor vrouwen die van mooie mantels houden'. De jongeren aan wie gevraagd werd wat 'mantelzorg' inhoudt, gaven de meest uiteenlopende ant woorden. De mantelzorg, de zorg van bij voorbeeld familieleden voor een zieke of gehandicapte, heeft een stoffig imago. En wie graag jon geren als vrijwilliger wü hebben, zal wat aan die beeldvorming moeten doen. Bij het Regionaal Bureau Gezondheidszorg bogen ze zich over dat probleem. Iemand opperde het idee om een film te maken, waarin jon geren centraal staan. Als jonge ren zelf vertellen dat ze plezier beleven aan de mantelzorg, dan heeft dat een grotere kans op succes. Maar het maken van een film kost geld. Een projectteam vroeg aan de provincie of de film in aanmerking kon komen voor een speciaal budget, dat de mantelzorg ondersteunt. Die steun kwam er: 60.000 euro. Daarna ging het snel. „Het was een peulenschilletje", stelt Mar- tine Wassenaar. Het team ging heel praktisch en voortvarend aan de slag. Ze zochten en von den een regisseur, de Leidse Wil van der Voort. Die maakte vier portretjes van jongeren die zich al verdienstelijk maakten in de mantelzorg. De film, Let's Volunteer, was in een mum van tijd klaar. Nu was het zaak de film onder de belangstelling van de jongeren te brengen. Die klus was zwaarder dan het maken van de film. Martine Wassenaar en haar collega's van de vrijwillige thuishulp probeer den een voet tussen de deur te krijgen bij scholen. Dat ging al lemaal niet zo simpel. „Het is op zich al moeilijk om de juiste personen te spreken te krijgen", weet Wassenaar uit ervaring. Zeven middelbare scholen, on der meer in Katwijk, Alphen, Lisse en Oegstgeest, werden be zocht. En het werd een succes. Het streven was om tien vrijwil ligers te krijgen. Het werden er twintig. Daarmee is het beeld dat de jeugd zich alleen maar interesseert voor geld en uitgaan gelogenstraft. Ook 'liefdewerk oud papier' slaat aan. Wellicht aangewakkerd door de beelden van de zestien minuten durende film (langer heeft volgens Marti ne Wassenaar geen zin, want dan verflauwt de interesse bij de jeugd), waarin de hoofdrolspe lers enthousiast vertellen over hun ervaringen. Als Chantal een glimlach ziet op het gelaat van de gehandicapte Marco, dan is dat voor haar al genoeg. „Dat is niet in geld uit te drukken." Arjen (17) uit Katwijk rijdt wekelijks met Ab over de Boulevard. Ab is 70 en geniet el ke keer van het uitstapje. Nikkie struint met de motorisch ge stoorde Nadia de winkels af op zoek naar leuke kleren. „Het is alleen maar lachen met haar", zegt Nikkie in de film. De film heeft indruk gemaakt. Er meldden zich niet alleen vrijwil ligers, scholieren vroegen ook om informatie in verband met een examenopdracht. Er zijn al heel wat films verstuurd naar vergelijkbare organisaties elders in het land. Het bracht Greet Vaneman, een collega van Martine Wassenaar, op het idee de film voor de dra gen voor het Nationale Compli ment. Dat is een instantie die jaarlijks aanmoedigingsprijzen uitdeelt. Het thema van het Compliment is 'Kansen in Be weging'. Dat heeft betrekking op vorig jaar, het Internationaal Jaar van Vrijwilligers. Er schre ven 550 instanties in. Toen ze in Katwijk hoorden dat er zovéél gegadigden waren, verminderde het enthousiasme. Dat borrelde weer op na de mededeling dat Let's Volunteer was doorge drongen tot de 'beste' twintig van Nederland. Komende zaterdag wordt in Utrecht bekendgemaakt wie de prijs van 12.500 euro in ont vangst mag nemen. Het project team heeft er al een bestem ming voor. Een nóg bredere campagne om vrijwilligers te krijgen. De provincie gelooft ook in het project en heeft besloten het uit te breiden naar andere regio's in Zuid-Holland. Martine Wassenaar: „Maar weet je wat het mooiste zou zijn? Als scholieren worden beloond voor hun vrijwilligerswerk. Dat ze er bijvoorbeeld studiepunten voor krijgen. Dat zou pas een erken ning zijn van het belang jonge ren in de van manterlzorg." door Nancy Ubert oegstgeest - Dat War mond lonkt naar Oegst geest, klinkt de burge meester van de 'geest gronden' als muziek in de oren, zegt ze. Timmers wil maar wat graag dat Oegst geest en Warmond inten sief gaan samenwerken, maar daarbij wél hun zelf standigheid behouden. In de vergadering van de Oegstgeestse commissie 'burger en bestuur' is de vrijage met de buurge meente deze dinsdag avond een geliefd ge spreksonderwerp. De af gelopen maanden was het 'aantrekken en afstoten' tussen het prille liefdes paar, concluderen de le den vertederd. De provincie wil dat War mond met één of meer omliggende dorpen fu seert, maar Warmond vecht als een leeuwin voor haar onafhankelijkheid. In die strijd maakt de ge meente rare sprongen. Zo was Oegstgeest voor een tijdje buitenspel gezet. Nu staat de buurgemeente weer hoog genoteerd in het balboekje van de War- mondse politici. En daar van zijn hun Oegstgeestse collega's beslist gechar meerd. „Geen liefde op het eerste gezicht", beseft raadslid Poelmans van Progressief Oegstgeest. „Juist een mooi begin van een lang en gelukkig huwelijk", vindt CDA-wethouder De Ruijter. Hoe dan ook, in Oegstgeest worden de steelse blikken van het dorp aan de Leede met een warme glimlach be loond. Timmers: „Het lijkt me een fantastische uitdaging om met Warmond een pi- lot project op te zetten." Op die manier kunnen de twee dorpen de provincie en de rest van Nederland laten zien, dat dankzij nauwe samenwerking klei ne gemeenten prima zelf standig kunnen opereren en dat zo'n verbond tal van voordelen oplevert. Timmers is vast van plan om de provincie ervan te overtuigen dat Warmond een kans moet krijgen. „Onze zelfstandigheid is niet in het geding, dus dat is totaal mijn probleem niet." Mocht de burge meester van Oegstgeest niet in haar missie slagen, dan ziet zij voor Warmond toch nog een gouden toe komst weggelegd: fuseren met Oegstgeest, de beste huwelijkskandidaat van de regio. gi atbeeld in Leiden en tig gaat de komende tn veranderen, als beetje (Ie de veertig wit-blauw- uedrijfsauto's van Ener- ctrotechniek, Klimaat- k en Loodgieterswerken ndrijden. Het nieuwe l^s een nauw samenwer- rband tussen Elfa Lei- °thnisch Installatiebu- P|J.J. de Jong Klimaat- nk, die al meer dan 40 'Heiden en omgeving ac- 'n, Er werken in totaal H personeelsleden bij de ombinatie. De kan to- n voorlopig aan de Nieuwenhuizenweg (industrie terrein Roomburg) en de Flevo- weg (Merenwijk). Erik Fasseur van Elfa en Arjen Veis van J.J. de Jong zwaaien de scepter over de nieuwe bedrijfe- combinatie. Fasseur: „Wij de den bijvoorbeeld geen centrale verwarming maar kregen wel verzoeken om die te installeren. Dan speelden we de bal door naar De Jong. Zo langzamer hand ga je elkaar beter kermen en worden de lijnen wat korter. Begin dit jaar zijn we voor het eerst over samenwerking gaan praten. Hoe zie jij de toekomst? Kunnen we voor elkaar iets be- Oegstgeest eist duizenden euro's van energiebedrijf Erik Fasseur (links) en Arjen Veis: „Opdrachtgevers willen één telefoonnummer." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 tekenen? Hoe benader je een klant en hoe benader je een project? Dat soort dingen heb ben we elkaar gevraagd, en het klikte." Veis: „We zijn gestaag gegroeid en kregen steeds grotere klan ten. Momenteel hebben we grote opdrachtgevers. Gemeen te, woningbouwverenigingen, scholen en zorginstellingen. Maar we waren een relatief klein bedrijf. Dat betekende een enorme druk op de medewer kers. We kwamen elkaar al ja ren op werken tegen. En een beetje samenwerken werd meer samenwerken en uiteindelijk samengaan." Dat heeft volgens beide direc teuren ook voor de klant zo zijn voordelen. „Opdrachtgevers willen één telefoonnummer en vragen vervolgens: willen jullie de techniek doen. Door de sa menwerking kunnen we nu een totaalplaatje leveren. Daarbij moet je echt breed denken. Zo installeren we ook computer netwerken." Toch benadrukt het tweetal dat de combinatie van hun bedrij ven flexibel blijft. „We kunnen ook afzonderlijke componenten leveren", aldus Veis. „Soms heeft een opdrachtgever al een loodgieter, maar kunnen wij de techniek en de verwarming doen." „Maar die mevrouw met een kapotte voorbei wordt door ons ook nog steeds geholpen", zegt Fasseur. „Want ook voor die klanten staan we altijd klaar." Leiden helpt Malawi Wij berichtten vorige week over Sandra Verbaan uit Leiden, die in Malawi projecten opzet om de lokale bevolking te helpen. Speciaal daarvoor heeft zij de Stichting Healthy Malawi (ge zond Malawi) opgericht. Die zet zich in voor een school, een ziekenhuisje en schoon water. Voor die projecten heeft zij fondsen nodig. Helaas is bij het artikel van vorige week het re keningnummer weggevallen. Dat moet zijn: ING Leiden, 659114364. Eric-Jan Berendsen door Nancy Ubert oegstgeest - Nuon, één van de grootste energie- en waterbe drijven van Nederland, is de af gelopen vijf jaar 'vergeten' in Oegstgeest de reinigingsrechten in rekening te brengen. De ge meente eist nu het geld op dat het energiebedrijf haar nog schuldig is. Nuon int voor tal van gemeen ten, waaronder Oegstgeest, af val- en/of rioolrecht. Het ener giebedrijf maakt het grootste ge deelte van dit geld weer over op de rekening van zijn opdracht gevers. Oegstgeest is duizenden euro's misgelopen, doordat in het klantenbestand van het energiebedrijf 'gaten' zitten, zegt financieel wethouder De Ruijter. Hij heeft een accountantskan toor de opdracht gegeven de zaak tot op de bodem uit te zoe ken. Nuon-woordvoerster M. van Kruiningen geeft toe dat er pro blemen zijn, maar heeft geen verklaring voor de 'administra tieve fout'. „Lastig te achterha len hoe dat allemaal zo geko men is. We hebben een fusie achter de mg." Maar het kan De Ruijter niet schelen hoe de moeilijkheden zijn ontstaan. Hij wil ze zo snel mogelijk opgelost zien. Alleen al over het jaar 2001 meent Oegstgeest nog 218.000 euro te krijgen van Nuon. De energieleverancier en de ge meente ruziën al geruime tijd over het aantal adressen dat Nuon had moeten aanschrijven. Volgens Oegstgeest zijn er veel meer huishoudens overgeslagen dan het energiebedrijf beweert. „We eisen dan ook een accoun tantsverklaring", aldus De Ruij ter. Inmiddels hebben 106 Oegst geestse klanten van Nuon een brief gekregen met de vraag of zij het rioolrecht over de afgelo pen twaalf maanden alsnog wil len betalen. „Dat hadden er dus meer moeten zijn", zegt de wet houder. De bedragen op de no ta's schommelen tussen de 80 en 300 euro per onderneming of huishouden. Betaling in termij nen is mogelijk. Wethouder De Ruijter eist elke-, cent op die zijn gemeente recht-., matig toekomt, dus ook de bij dragen van voorgaande jaren. Van Kruiningen: „In dat geval zijn wij dus een dief van eigen portemonnee. We vinden het niet echt netjes om de volle vijf: jaar op onze klanten te verha len." De Ruijter zegt dat hij de accountant opdracht gaat geven om meer druk op de ketel te zet ten. (advertentie) BEDRIJVEN EN ONRERWI TST ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 januari in het Kennemer Sportcentre NOORD - HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. v.ru imbaanin.nl tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15