Doe eens lekker gek REGIO 'Niet meegaan in ratrace van steeds maar duurdere cadeaus NAVRAAG Sinterklaas en hei; suikerfeest strijden op sommige scholen in de Randstad om voorrang. Veel allochtone leerlingen staan deze week stil bij het einde van de ramadan, waarin moslims vasten. Het vol gende suikerfeest, met volop lekkernijen, valt dit jaar op of vlak na 5 december. Ook Sint Nicolaas houdt elk jaar vast aan die datum. Moe ten basisscholen met veel allochtone leerlingen dit jaar een keuze maken of vieren zij dubbel feest? Medewerker M. H AN NAY van de is lamitische basisschool An Noer in Alphen aan den Rijn pleit voor een eenvoudige oplossing. Het klinkt nogal stil bij u op school Is er nog geen feeststemming? „Vast wel, maar de school is enkele dagen dicht. De leerlingen heb ben maandag en dinsdag nog les gehad, maar zijn de rest van de week vrij. Dan kunnen zij feestvieren met hun familie. Dat hebben wij bewust zo gepland." Welk feest spreekt u het meest aan? „Voor mij is het suikerfeest belangrijker. Het volgt op de ramadan, een periode van vasten en heeft te maken de openbaring van de koran. De diepere betekenis van sinterklaas zie ik niet." Wat lindt u van de maatregelen die de Lijst Pim Fortuym eist te gen scholen die het suikerfeest vieren in plaats van sinterklaas? „Daar weet ik weinig van. Ik kan u wel zeggen dat de feesten steeds meer op elkaar gaan lijken. In beide gevallen speelt zoetigheid een rol. Bij sinterklaas en het suikerfeest krijgen kinderen vaak cadeaus van ouderen. Op onze school geven we elkaar ook surprises, net als bij het sinterklaasfeest." Is een combinatie van suikerfeest en sinterklaas voor herhaling vatbaar? „Ik werk op de administratie en vind dit een goede planning. Maar hoe het volgend jaar gaat kan ik u op dit ogenblik nog niet zeggen. Het suikerfeest houdt verband met de stand van de maan en valt elk jaar op een andere dag." Tekst: Tim Birouwer de Koning Archieffoto: Eric Taal UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie, ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-S 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr-18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. WUtNSUAli 4 L»bLt(VlötK COLOFON lt Leerlingen basisschool Leiderdorp met gedichten in boekje Jantje Beton ANNO 1977, zaterdag 3 december LEIDEN - De Leidse popscene laat tegenwoordig steeds meer van zich spreken. Naast groepen als 'Catapult', 'Hail', 'Trail' en 'Spirit of Sint Louis' heeft nu ook de groep 'Doop' de publiciteit gezocht. De groep werd vorig jaar in januari opgericht en maakt een soort muziek, dat omschreven wordt als 'Musical Madness'. De groep wordt beïn vloed door de stijl van de voormalige 'Bonzo Dog Doodah Band', die ook veel capriolen en muzikale grapjes in haar optreden deed. KATWIJK - De Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) is op haar grondgebied nabij de watertoren langs de Cantineweg in Katwijk aan den Rijn momenteel een langzaam-zandfilter aan het bouwen. De bouw van dit filter is noodzakelijk in verband met de groei van de om zet van de LDM. Met dit extra filter, dat een oppervlakte van 2400 vierkante meter krijgt, heeft de LDM de beschikking over 7000 vier kante meter langzaam-zandfilter-oppervlakte. Per uur kan daar door heen een kolom water van een halve meter wegzakken. Dat betekent dat dit 3,5 miljoen liter water per uur oplevert. De langzaam-zandfil ter is slechts een laatste onderdeel van de totale zuivering van het water dat de LDM levert. Anno 1977, maandag 5 december LEIDEN - Eigenaar Ton Menken heeft zaterdagavond kort voor acht uur de half miljoenste bezoeker van de ijsbaan aan de Vondellaan verwelkomd. De gelukkige was de 16-jarige Riana Kagenaar uit Rijns burg. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. KLANKBORD Karin Castelijn (42), boerin t wetering: „Het is mijn probleem niet zo kinderen zijn al weer uit de sp goedleeftijd. De twee oudsten en 13 en die krijgen vooral din die ze goed kunnen gebruiken gen die ze nodig hebben voor paardrijden, bijvoorbeeld. En heb ik er nog eentje van 10. M is ook niet zo met speelgoed b Dat is ook meer een buitenme Het zijn alledrie buitenkinden Gelukkig hebben mijn kindert van die dure wensen. Misschi< komt het ook wel omdat we oj boerderij wonen en ze heel ve ten spelen. Je hoort wel eens dat ouders h kinderen een dure X- door Janneke Dijke Schrijf een gedicht voor Jantje Beton. Moeilijk? De meeste kinderen uit groep 7 van basisschool De Leeuwerik in Leider dorp vonden dat vorig jaar helemaal geen gekke of moeilijke opdracht. De gedichten kwamen haast als vanzelf op papier. Dat ze succesvol zijn in het dichten blijkt wel, want 23 verzen van leerlingen van De Leeuwerik zijn opgenomen in het boekje 'Doe eens lekker gek'. De opbrengst van het boekje is uiteraard bestemd voor Jan tje Beton, de instantie die zich ervoor inzet dat kinderen buiten kunnen spelen. Lizanne Rekelhoff (11), Anouk Schuit (11) en Diederik van Egmond (12) zijn drie van de leerlingen die kunnen zeggen dat er ooit een gedicht van hen is gepu bliceerd. Inmiddels zitten ze in groep 8 en is het alweer een poosje geleden dat ze de poëzie schreven. Echt bijzonder vonden ze het niet om te doen, want ge dichten schrijven ze wel vaker. „Ik schrijf soms een gedichtje als iemand jarig is, voor bij een cadeautje", vertelt lizanne. „En voor een goede kennis van ons had ik een keer een gedicht geschre ven vanaf de geboorte tot nu." Anouk doet het ook wel eens, 'gewoon voor de lol, thuis'. Diederik gebruikt zijn huis werk er voor. „Soms zie ik een zinnetje staan bij mijn huiswerk, en daar maak ik dan een gedichtje bij. Dit schreef ik ge woon tussen de lessen door." In het boekje staan gedichten over aller lei onderwerpen: over jezelf, over ver driet, verliefd zijn, liefde en geluk, oorlog en vrede. Anouk, Diederik en Lizanne kozen voor het onderwerp 'Spelen met Jantje Beton'. Diederik schreef daarover: Spelen is gezond Je draait tien keer in het rond Jantje Be ton vindt dat goed Want spelen geeft moed Jantje vindt dat fijn Want buiten spelen doet geen pijn! Met het gedicht van Lizanne gebeurde iets bijzonders. Een zin uit haar gedicht werd gebruikt als titel van het boekje: Jantje Beton, Het leukste is spelen Het is goed voor je hart en gezond Nu hoefje je niet meer te vervelen Lekker spelen op het rek. Doe eens een keer lekker gek Met je vriendjes èn vriendinnen een leuk spelletje verzinnen Verstoppertje of tikkertje Maar zorg dat je je niet bezeert Dus bli jf spelen, ik hoop dat je ervan leert. De zin 'Doe eens lekker gek' vond de jury zo leuk, dat die gebombardeerd werd tot titel. „?ik wist helemaal niet dat je daar voor uitgekozen kon worden", zegt Li zanne. „Dat ze mijn gedicht hebben ge- nomein, vind ik wel bijzonder." De families van alle dichters van De Leeuwerik hebben inmiddels al diverse boekjes gekocht. Van de prijs (3,50 euro) gaat 2,50 euro naar Jantje Beton. Hoe het boekje 'Doe eens lekker gek' te bestellen is, staat op de website van de uitgever: www.kluitman.nl Het is. natuurlijk de bedoeling dat er zo veel mogelijk exemplaren verkocht wor den, vinden de leerlingen. „Dat was ook het louke hiervan, dat je het voor een goed doel schrijft", vindt Lizanne. Anouk voncl het zo belangrijk, dat ze haar ge- dicht als volgt eindigde: Dan wil ik nog tegen Jantje Beton zeggen, Dat ik er best een handje bij wil leggen. Is het sinterklaasfeest zo duur door de euro? Of komt het doordat de winkeliers de prij zen kunstmatig hoog houden? Hoe het ook zij, 82 procent van de stemmers op internet bleek het eens met onze stel ling dat 'Speelgoedprijzen van sinterklaas een onbetaalbaar feest maken'. Een selectie uit de reacties: Lisette Steinz, Voorhout: „Mijn zoontje is helemaal gek van Bob de Bouwer. Een auto kost bijna 10 euro, maar ja, er zijn er vijf van en dan nog de tractor... Je bent zo 60 70 euro kwijt voor een paar-autootjes. Zelfs een houten puzzel is te genwoordig al meer dan 10 eu ro!" A. van der Laan, Leiderdorp: „Het feest is niet onbetaalbaar, maar de cadeaus. Je kunt net zoveel plezier hebben met één enkel cadeau. Wellicht doet de prijs mensen eens nadenken over wat ze (moeten) kopen, in plaats van maar lukraak wat aan te schaffen." Speelgoedprijzen maken van sinterklaas een onbeta albaar feest Hans van Poelgeest, Leider dorp: „Ik heb geen probleem met die prijzen. Sinterklaas is niet voor grote, dure cadeaus. Het moet een aardigheidje blijven. De creativiteit bij het maken van gedichten: en surprises, is mijns Leiden krijgt de burgemeester Tot de duurste cadeéus die sint dit jaar aanschaft, behoren de computerspelletjes. Die g« die het verdient. voor 50 en 60 euro per stuk over de toonbank. Foto: United Photos De Boer cadeau geven. Zo'n spelcom puter kost 250 euro. Dat is toch niet leuk meer?" Lizanne Rekelhoff (links), Diederik van Egmond en Anouk Schuit: „Leuk om voor een goed doel te schrijf Foto: Hielco Kuipers ,j inziens veel belangrijker voor dit feest." Gebke van Gaal, Leiden: „K-doos kopen is kuddegedrag. Dure k-doos kopen is erger dan dat. Wie geen dure cooluh K- doos krijgt (of geeft) is min of meer een buitenbeentje, een aansteller of een idealist. Vol gens mij was sinterklaas in hoofdzaak toch bedoeld voor de verrassing, de traditie en een fijn gevoel om met naasten een feestje te bouwen? Sinds wan neer is dat afhankelijk van de prijs van een K-do?" De stelling van deze week gaat over de burgemeestersbenoe ming in Leiden. Het al door tal van bestuurlijke problemen geteisterde Leidse gemeente bestuur heeft een kandidaat voorgedragen die uiterst om streden is. De stelling waarop u tot en maandag kunt reage ren via www.leidschdagblad.nl luidt dan ook: Hebben de leerlingen van uw school een voorkeur voor sinter klaas of voor het suikerfeest? „Ik deiik dat sinterklaas onze leerlingen meer aanspreekt. Zij zien hem vaak en horen over hem, ook al doen wij er op school weinig aan. Het suikerfeest vier je vooral in familie kring. Maar op school besteden wij volgende week vrijdag nog aan dacht aan het feest. De kinderen mogen dan op het podium in de aula zingen of iets op voeren, en de ouders nemen lekkere hapjes mee. Reinier Verbeek (37), architect te Leiden: „Je hoeft niet mee te gaan in die ratrace van steeds maar duurdere cadeaus. Dat is een druk die we el kaar opleggen en waar je zelf ook weer kunt uitstappen. Wij hebben sinterklaas al gevierd en duidelijke afspraken gemaakt over het budget. Nou, hoe laapper het budget, hoe leuker de cadeaus, vind ik. We ko pen veel tweedehands en halen ook veel speelgoed van de straat. Op zondag- en maandagavond zetten de mensen hun grofvuil buiten en daar zit gigantisch veel bruikbaar materiaal tussen. Bij Intertoys betaal je voor Bob the Builder 20 euro, maar in feite is het gewoon een stuk je plastic dat de fabri kant een paar dubbeltjes kost. Onze sinter klaas was zeer succesvol. Ik kan me niet voorstellen dat mijn kinderen blijer zijn met een nieuwe achtbaan dan met een tweede hands acht baan." Kamal Khodor al Cheikh (37) uit Syrië, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn, voorzitter Syri sche Culturele Stichting, bestuurs lid Marokkaanse vereniging Moul- taka: „Ik doe mijn best om sinterklaas te vieren, bij vrienden. Het valt dit jaar ook nog eens samen met het suiker feest aan het einde van de ramadan. Ik heb zelf geen kinderen maar ik zie wel dat de prijzen van speelgoed door de invoering van de euro een stuk zijn gestegen. En rondom dit soort feesten zijn de prijzen van speelgoed nog weer een stuk hoger. Ik hoop dat de regering daar iets aan kan doen. Verder denk ik dat ouders hun kinderen niet al te veel moeten verwennen. De mensen zijn hebberig. Goed naar de prijzen kijken bij het kopen. En wees wat selectiever, zou ik zeggen." Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet- baltrainster van de damesselectie van SJZ Noordwijlc „Voor een deel ben ik het met de stelling eens. Het hele leven is duur der geworden, dus sinterklaas ook. En Idnderen spiegelen zich aan el kaar. Als de één een dure spelcom puter krijgt, wil de ander dat ook. Vroeger was je tevreden met een bal of een pop, maar tegenwoordig red je het daar niet meer mee. Het is na tuurlijk ook een kwestie van opvoe ding: misschien kun je kinderen ook leren om tevreden te zijn met iets kleiners. Maar je weet hoe het gaat: ze steken elkaar aan. Ik denk dat je er als ouder dan niet meer omheen kunt om iets duurders te geven. Ou ders worden gedwongen om mee te gaan in de trend van dure spelcomputers. En dan is sinter klaas inderdaad onbetaalbaar." Cees van Duijn (41), vastgoedcon sultant/belegger te Warmond: „Ik ben het voor een deel niet eens met de stelling. Speelgoed was jaren terug ook al kostbaar. Door die me- gawinkels als Toys'r'us is speelgoed juist iets goedkoper geworden. Mis schien moeten we het gewoon weer doen als vroeger, op z'n Hollands: 'ons bin zunig'. Vroeger kreeg je een bal en daar was je blij mee. Ik klink als een ouwe lui als ik dat zeg, maar het gaat bij sinterklaas toch om de surprise? We hebben twee kleintjes, van 3 en 1, en we proberen 't klein te houden. Financieel kunnen we mak kelijk flink uitpakken, maar als je tien dingen geeft staat alles na een jaar bij de kraak of in de schuur. De kinderen krijgen één of twee dingen or. oon letter, Jf's it. De lste wil een npet. Zo'n itic trompe- Daar zit 'ie 1 drie dagen voor te zin gen bij de open f haard. Die L krijgt hij, I mis- I schien."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14