LEIDE OV-Taxi vanwege kritiek onder curatele gesteld Glazen tegels moeten vervangen Het individu redden of de soort? REGIO Ambulancedienst De Jong gaat alsnog naar gemeeente euw onderzoek naar lek op stadhuis Een zwoeger met gevoel voor stijl ichte van ak opgepakt Jen ruimt rijs voor jne stoep WAARSCHUWING woensdag 4 DECEMBER 2002 R1 door Robbert Minkhorst leiden - De OV-Taxi in de Leidse regio komt onder curatele te staan van de Leidse gemeente raad. De PvdA is de problemen met het vervoerssysteem zat en eiste gisteravond in de raadscom missie economie en verkeer meer controle. PvdA-wethouder H. Buijing (zorg/ouderen) moest die toezeggen. Op de agenda stond gisteravond het rapport van de COSBO, de koepel van vijf ouderenbonden, die samen meer dan duizend le den hebben. In dat rapport staat felle kritiek op de huidige OV- Taxi, vooral bedoeld voor ver voer van ouderen en gehandi capten, en op het tevreden- heidsonderzoek dat in opdracht van de Leidse regio is gemaakt. Dat is misleidend, stelt de COS BO, omdat klachten over stipt heid en service te weinig mee tellen in het eindoordeel. Van de COSBO krijgt de OV-Taxi een dikke onvoldoende. Het eind oordeel van de Leidse regio is een 6,5. Wethouder Buijing moest gister avond door het stof en nog wel het meest door toedoen van zijn eigen partij. Alle commissiele den hadden aanmerkingen op de OV-Taxi, maar niemand ging zo ver in zijn kritiek als PvdA'er H. Jansen. Juist de groep die zo afhankelijk is van het taxiver voer, lijdt er het meest onder, al dus het raadslid. Zij eist dat Buijing de oorzaak van de pro blemen achterhaalt, elke drie maanden rapporteert over de voortgang en binnen een afzien bare termijn een 'toptien van problemen' verhelpt. Ook wil Jansen dat de regio vervoerder Connexxion sneller boetes op legt. Daarvoor pleitte trouwens eerder al de Leiderdorpse PvdA- wethouder Molkenboer. Twintig procent van de taxi's komt te Iaat soms zelfs uren. De service valt tegen. „Het is echt schrijnend als je de klachten hoort", zei COSBO-voorzitter HL Schuurman tegen de commis- )e politie arresteerde In Den Haag een 55-ja- i jner van die stad die in was van post van een van de Boerhaavelaan i. Na contact met de in Leiden bleek dat er voor in een woning r oerhaavelaan was in- -1. Bij die inbraak is ook ran de bewoner gesto- ermoedelijke dief is agen aan de Leidse po- 3St „Er zijn nog maar zo ■^nensen die iets voor en doen. Jongeren vra- ;en: wat verdien ik er- /och ging gisteren ook f,T rief (77) niet met lege naar huis. Hij ontving - ouder R. van der Sande ijkbeheer) de Leiden prijs van 250 euro. Dat ij met vier anderen van jengroep Paramaribo- londerd meter stoep in ibostraat heeft maakt „En als het on- Ihet voorjaar weer aan- n ik niet te beroerd om weg te halen." als dit zijn nodig in de idt Vijlbrief. „Het is zoals vroeger. Wat je geld te kort had, had je nhorigheid. Nu is dat xd." De Leiden ruimt is bedoeld voor bewo- lolen en bedrijven die >en bedacht om hun buurt op te knappen, lemers moeten ook zelf 'len om het plan uit te In het voorjaar kunnen rs en ondernemers op- lannen indienen. De taxistandplaats lijkt wel een onbetrouwbare ijsvloer. Foto: Hielco Kuipers Vocht in vloerplaten taxistandplaats kan glas laten springen bij vorst door Silvan Schoonhoven leiden - Nauwelijks opgeleverd, moet de taxistandplaats op het Stationsplein alweer op de schop. Er is een probleem met de gla zen tegels die tegelijk het plafond van de fietsenstalling vormen en de vloer voor de taxi's. Wie nu over het taxidek loopt, kan het ge voel bekruipen op een laag ijs van één nacht vorst te staan. Onder de groenblauwe glas tegels bubbelen luchtbellen als er een voet op wordt gezet Wie er met beide voeten op stampt, wordt zelfs beloond met een minia tuur fonteintje van vocht dat uit de voegen omhoog spuit H. van der Wiel van de gemeente is op de hoogte van het water tussen de tegels. „Het Leiden Centraal Project is een vernieuwend project Dit soort tegels wordt voor het eerst toegepast, anders hadden we deze proble men niet gehad. Het is een duidelijke tegen valler voor ons, maar de verantwoordelijk heid ligt bij de leverancier. Ik bedoel dan ook de financiële verantwoordelijkheid." De fietsenstalling is begin vorige maand op geleverd. Meteen is toen geconstateerd dat een aantal tegels zwarte plekken vertoont Die zijn ontstaan doordat de aansluiting van de toplaag op het onderliggende glas niet goed is. Meteen is toen een aantal platen vervangen, maar daarbij zijn fouten ge- sie. De indruk bestaat inmiddels dat het beter gaat - de regio heeft Connexxion al vaker op de problemen aangesproken - maar volgens Schuurman is die indruk onterecht „Er is geen enkele aanwijzing voor." Hij haalde een recent voorbeeld aan, van twee dames die vorige week het Anjerconcert in de Pie terskerk bezochten. Op de heen weg ging het allemaal nog goed. „Ze hadden een prachtige avond en om half elf stonden ze buiten. Om kwart over elf ging maakt, waardoor er vocht tussen de giasla- gen is gekomen. Het ruwe glas is voor de bouw uitgebreid getest met ijs, bladeren en water. Dat was om de gladheid van het op pervlak te onderzoeken. „Maar we hebben niet kunnen bevroeden dat er water tussen, kan komen", zegt Van der WieL Binnen twee weken moeten de natte tegels zijn vervangen. Dat moet zo snel gebeuren, omdat het glas kapot kan springen als het laagje water bevriest en uitzet De tegels met zwarte vlekken, waar geen water tussen zit, worden pas in het voorjaar vervangen. De bouw van de taxistandplaats en fietsen stalling heeft ruim een jaar geduurd en kost te 4,5 miljoen euro. de kerk dicht, maar geen taxi Twee verkleumde dames van 80 jaar. Het was afschuwelijk." Ze zijn uiteindelijk maar meegere den met een bekende. Volgens Buijing gaat het toch beter. De laatste cijfers laten zien dat inmiddels zo'n negentig procent van de taxi's op tijd komt Aan het verbeteren van de dienstverlening wordt hard ge werkt „Maar u moet niet verge ten: we hebben het over men,- sen", zei raadslid J. de Coo (LWG/De Groenen) tegen Buij ing. „Dan moet het honderd procent deugen." De wethouder: „Er zijn veel te veel klachten over de OV-Taxi. Het is treurig. Maar de stiptheid is gestegen. Mijn mening is dat de lijn uitkomt op bijna hon derd procent" De wethouder willigde de eisen van de PvdA in. Hij beloofde dat hij voor de zo mer de toptien aan klachten heeft verholpen. „Mensen die in de kou blijven staan: dat soort geluiden willen we niet meer horen." r Bobbelt Minkhorst - Ambulancedienst De Jong komt alsnog in handen van de gemeente Leiden. Het bedrijf kost 700.000 euro. De gemeente praat nog wel met de Zorggroep Utrecht-West (ZUWe), die ook eigenaar is van enkele ambulancediensten in het verzorgings- en vervoersge bied Hollands Midden. Mogelijk wordt een nieuwe joint venture opgericht ZUWe is lange tijd zelf kandidaat geweest om De Jong over te nemen. „Het is ze ker de bedoeling dat de zorg groep gaat deelnemen", zegt ge- meentevoorlichter F. Delemarre. „De gesprekken daarover lopen nu. Er is een goede kans dat er afspraken komen." Als ZUWe mede-eigenaar wordt van De Jong, scheelt de ge meente dat in de prijs. Die is met 700.000 euro fors, en bo vendien stukken hoger dan an derhalf jaar geleden, toen De Jong ook al te koop stond. „Het is de marktwaarde", zegt Dele marre. „Vergunningen voor am bulancevervoer zijn schaars en dus duur." Met De Jong in bezit krijgt Lei den meer grip op het ambulan cevervoer. Doel van de aankoop is behoud van de kwaliteit van de ambulancevoorzieningen in de regio. De Eerste Hulp Dienst (EHD) van de gemeente gaat op in de nieuwe onderneming. Zo krijgt de overheid meer zeggen schap over het ziekenvervoer, en meer invloed op de prijs maakt Voor de Witte Kruis Hol ding heeft de ambulancedienst uit Leiden geen strategisch be lang meer. Den Haag valt ook onder een andere vervoersregio dan Leiden; het zijn aparte Re gionale Ambulancevoorzienin gen (RAVs). Het gedraal van de gemeente, in het bijzonder wethouder R. van der Sande (financiën) en oud burgemeester J. Postma, is bei den destijds niet in dank afge nomen. Vooral de Christenunie had zware kritiek. Hoe hoog de prijs van die eerdere mislukking uitvalt, is niet duidelijk. Wat de Haagse ziekenvervoerder voor De Jong heeft betaald, wil De Jong niet bekend maken. „Waarom dan toen niet ge kocht? Omdat iemand anders sneller gereageerd heeft en De Jong toen heeft kunnen kopen", zegt Delemarre. „Een overheid kan veel moeilijker snel opere ren en is niet altijd zo slagvaar dig als een particulier bedrijf" Oud-bemiddelaar P. de Jong, anderhalf jaar geleden al betrok ken bij de onderhandelingen, vindt dat Leiden 'een prima deal' heeft gemaakt Over de zeggenschap in het ambulance vervoer woedt al tijden een he vige strijd. Overheden en parti culieren bevechten elkaar wie krijgt de macht? „Er is heel veel beweging geweest Nu sluit de puzzel zich." Dat Leiden een meerprijs betaalt, vindt De Jong terecht „Ik durf te zeggen dat de gemeente een gouden zaak in handen heeft gekregen." Als een van de weinige ambulance diensten in Nederland slaagde De Jong er voortdurend in om winst te maken. Aan goede re sultaten hangt een prijskaartje, aldus De Jong. (advertentie) Ambulancedienst De Jong werd anderhalf jaar geleden verkocht aan de Witte Kruis Holding in Den Haag. Lange tijd werd ex clusief met de gemeente onder handeld Door getreuzel van Leiden besloot De Jong zaken te doen met de familie uit Den Haag. De gemeente bedong ver volgens wel het eerste recht van koop. Daarvan is nu gebruik ge- GAMMA heeft de oplaadbare halogeenlamp uit de verkoop gehaald. Op de doos staat vermeld: Oplaadbare handschijnwerper, streepjescode: 8711247430377. Dit artikel staat op de achterpagina van GAMMA-krant nummer 48 van vorige week, verkoopprijs €8.99. Het is gebleken dat dit artikel niet voldoet aan de door ons gestelde veiligheidseisen. Vanwege mogelijk veiligheidsrisico verzoeken wij u dit artikel niet te gebruiken en terug te brengen naar de GAMM A-bouwmarkt. U ontvangt dan het aankoopbedrag retour. Het betreft uitsluitend bovenstaand model. De waarschuwing geldt niet voor andere modellen. Onze excuses voor dit ongemak. Directie GAMMA. IN MEMORIAM m Koevoet - Naar nu blijkt komt er lerzoek naar het infor- op het Leidse stadhuis, "luit hierover is gevallen sloten zitting van de ge- jaad, vorige week dins- !t was diezelfde avond deel bekend werd dat de -factievoorzitters WD'er roen als enige kandidaat achten voor de post "gemeester van Leiden, fractievoorzitters maar ididaat capabel achtten "het referendum van 22 niet door zou gaan, I enkele weken eerder in int. Het bericht was me- iseerd op vertrouwelijke bronnen. Het was de tweede keer in enkele maanden tijd dat vertrouwelijke informatie - van uit gemeentelijke optiek - voor tijdig in deze krant belandde. Eerder was dat het geval met be richten over het functioneren van burgemeester J. Postma, waarover grote ontevredenheid bestond. Postma zag zich ge dwongen af te treden. Onder aanvoering van WD- voorman L de Lange is toen een onderzoek ingesteld naar dat lek. Over de bevindingen is nooit iets bekendgemaakt maar duidelijk is wel dat de naspeu ringen, voorzover daar sprake van is geweest, nooit iets heb ben opgeleverd. Of het nieuwe onderzoek ook gericht is op het 'Postma-lek' is niet bekend. Waarnemend bur gemeester W. Lemstra is ge vraagd 'een rol te spelen' in het onderzoek. Hij heeft het ver zoek, dat afkomstig is van L. Hesselink van de PvdA, in be raad genomen. Oud-PvdA- raadslid E. van der Veen had eerder felle kritiek geuit op de 'laisser faire'-houding van de Leidse gemeentepolitiek. Vol gens de PvdA'er moet 'de on derste steen' boven komen. Zo lang dat niet gebeurt, kan nie mand elkaar op het stadhuis vertrouwen, meent hij. Dat er informatie is 'gelekt' uit de vertrouwenscommissie, waarin de negen fractievoorzit ters zitting hebben, wordt hoog opgenomen op het stadhuis. In toenemende mate beseffen de raadsleden dat Leiden in be stuurlijk Nederland een niet al te beste reputatie heeft. De fractievoorzitters, die ge sprekken hebben gevoerd met verschillende burgemeesters kandidaten, hadden geheim houding beloofd. Hen was ook verboden de eigen fractie bij te praten. Ook de gesprekken met Postma over zijn functioneren waren volstrekt vertrouwelijk. Als zij zich niet aan de afspraken houden, zo wisten de fractie voorzitters van tevoren, riskeren ze strafrechtelijke vervolging. Of ervan wordt uitgegaan dat één of meer fractievoorzitters het lek vormen, is onduidelijk. Debat tussen dieren- en natuurbeschermers in museum Naturalis ^irens Foudraine Een hond beschermen hij mishandeld wordt, of nen dat de tijger als ras L Anders gezegd, moet lividueel dier beschermd i, of kunnen wetenschap- Ich beter bezighouden bescherming op het ni- an soorten? Deze vraag Centraal bij het gisteren len symposium in na- torisch museum Natura- Jtudiedag werd georgani- >mdat het verleden van chermers en natuurbe- ers zich kenmerkt door, ïarde, conflicten en te lingen. emational Union for the Conservation of Nature' (TUCN) en de Nederlandse Dierenbe scherming besloten het sympo sium te organiseren om zo de dialoog te beginnen tussen de twee organisaties. Vertegen woordigers van beide kampen konden hun visie geven over te nemen stappen om tot een be tere samenwerking te komen. Volgens Doeke Eisema, voorzit ter van het Nederlands Comité voor IUCN en medeorganisator, is dit noodzakelijk om de belan gen van zowel natuur- als dier- beschermers beter te kunnen behartigen. De oorzaak van de conflicten is vooral het feit dat het werkter rein maar voor een klein gedeel te overlappend is. Natuurbe scherming is gericht op de be scherming van ecosystemen met flora en fauna als soort Dierenbescherming daarente gen richt zich in de eerste plaats op het individu en de eigen waarde van een dier. Uit de ge schiedenis van de twee organi saties blijkt dat hieruit nogal eens conflicten ontstonden die de productiviteit van beide in de weg stonden. De afgelopen twintig jaar is daar geleidelijk aan verandering in gekomen, al vindt Eisema dat het ideale samenweridngsniveau nog niet bereikt is. „Ik bespeur een gemeenschappelijk belang tussen dier- en natuurbescher mers dat betere samenwerking in de nabije toekomst nodig maakt" Veel tijd voor een discussie bleek er gisteren niet te zijn. Desondanks is Maaike Werner, woordvoerster van de Dierenbe scherming, tevreden over de dag. „Een echte samenwerking zal er waarschijnlijk nooit ko men. Maar desondanks zijn er goede afspraken gemaakt en is er een hoop duidelijk gewor den." Als resultaat van het sym posium werd een intentieverkla ring ondertekend door zowel het IUCN als de Dierenbescher ming. Hierin staat dat een com missie met vertegenwoordigers^ uit beide kampen zich gaat bui gen over vraagstukken en ont wikkelingen op het gebied van dieren- en natuurbescherming. Een man met flair, en een uitge sproken persoonlijke stijL „Hij is zeer ontvankelijk voor mensen en kan soms zeer doortastend optreden, al is dat voor de bui tenwereld vaak minder zicht baar." Dat waren woorden van Cees Waal in 1978, oud-wethou der van de gemeente Leiden, over zijn vroegere collega en partijgenoot, PvdA'er Martinus van Aken. Van Aken is op 28 no vember overleden. De geboren Haarlemmer was van 1974 tot 1978 wethouder met onder meer economische zaken in zijn portefeuille. Hij was in die tijd 'grondlegger' van het Leidse kabelnet In totaal is hij, met een korte onderbreking, 27 jaar raadslid geweest, waarbij hij ook een periode fractievoor zitter was. Zijn familie heeft het overlijden gisteren bekendgemaakt Van Aken was al geruime tijd ernstig ziek. Hij is inmiddels gecre meerd, op eigen verzoek in be sloten kring. Na zijn afscheid van de raad, in het voorjaar van 1982, bleefVan Aken nog jarenlang in dienst als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand. „Hij heeft die functie vele jaren met plezier en toewijding uitgeoefend", schrijft de gemeente in een rouwadvertentie die vandaag in deze krant staat „Met zijn mar kante en persoonlijke optreden heeft hij bij vele bruidsparen een bijzondere herinnering ach tergelaten." De PvdA'er trad in 1955 toe tot de gemeenteraad. Oud-hoofdre dacteur Ruud Paauw van deze krant noemt in zijn Leidse kro niek van 23 december 1981 de eerste tien jaren Van Akens 'glo rieperiode!._Een_tijd waarin de Martinus van Aken 1926 - 2002 politiek vooral werd vertegen woordigd door mensen „die niet in hun slaap wensten te worden gestoord". „Met zijn buitenkant-allure kon Van Aken daar lang de indruk wekken de man van de toekomst te zijn. De illusies gingen in 1966, het revo lutiejaar, in scherven. Zijn gene ratie bestuurders werd plots ge attaqueerd door woedende, goed opgeleide jongeren met psychedelische haartooi, spij kerpak, open hemd en vormloos schoeisel Vlotte types die dach ten de problemen van hun tijd in een handomdraai op te kun nen lossen." Over de wethouderscarrière van Van Aken was Paauw niet zo te spreken.Als wethouder en als loco-burgemeester zwoegde Van Aken harder dan wie van zijn collega's ook. Zijn tassen waren voller dan ooit tevoren. Indische jaren maakte hij. Maar zo groot als zijn ijver was, zo ge ring zijn besluitvaardigheid." Huidig CDA-fractieleider Wïm Bleijie zat tussen 1974 en 1978 in de gemeenteraad. „Het was het eerste en enige linkse pro gramcollege van Leiden", herin nert Bleijie zich. „Hij was een buitenbeentje in een club van angry young men. Hij deed alles met gevoel voor stijL Het wet houderschap was duidelijk een bekroning van zijn lange carri ère. Ik kon altijd wel aardig met hem opschieteiv' Dankzij Van Aken kwam er een aparte ge meentelijke dienst voor econo mische zaken. Vooral op dat ter rein heeft de PvdA'er zich ver dienstelijk gemaakt, vindt de CDA'er. Van Aken nam het initi atief voor een structuurplan voor de binnenstad. Burgemeester Vis zei in 1978 over hem: „Hij heeft kans gezien om tot en met vanochtend vol ledig actief te blijven in alle za ken die hij als wethouder behar tigde. Van Aken is niet tot tem povermindering in staat Zelfs als zijn dokter of echtgenote dat wensen." Van Aken was Ridder in de Orde van Oranje Nassau, een onder scheiding die hij kreeg bij zijn afscheid als wethouder in 1978. Robbert Minkhorst

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13