Bush: Reactie Saddam niet bemoedigend BUITENLAND Recorddroogte verschroeit Australische oogsten Britten: Heel Irak leeft onder bewind in doodsangst Brussel wil zwarte lijst wrakke boten Inspecteurs voor het eerst in paleis Karzais leger moet alle krijgsheren ontwapenen Vluchtelingen versneld weg uit kamp Sangatte Israël wist van plannen voor aanslagen in Afrika 2°C e brandweer =af van staking - De Britse brandweer an een nieuwe acht- r«taking, die morgen had Tbeginnen. De vakbond Jr praten met de werkge- it onverwachte besluit ïadat de regering giste- ien rapport had gecon- Ïdat de invloed van de randweerstaking 'mini- geweest. De brandweer de zaterdag een acht- staking, en zou morgen volgende beginnen. De ^st een loonsverhoging wrocent, maar de rege- Jigert meer te geven dan :ent over vier jaar, en g onder voorwaarden, unf !iiir Israël blies dselpakhuis op /Hem - Het Israëlische le- Ift zaterdag in de Gaza- ^en pakhuis van het We- ^Vidselprogramma (WFP) ^Verenigde Naties opge ld j waar voor ruim 270.000 an voedselhulp voor de inen lag. Op het pand ^volgens de VN-organisa- .edelijk aangegeven dat het was. Het Is- r, ke leger zegt echter dat terroristische activiteiten 1 k ontplooid. VN-topman zei dat het bericht hem ^leeft verontrust'. Het WFP de Israëlische regering n schadeloosstelling. dlend bellen: jenden doden ^icton - Het toenemende van de gsm tijdens het kost in de VS steeds ermensenlevens. Weten- n pers van de Harvard Uni- lv7 hebben berekend dat nomeen op Amerikaanse i jaarlijks 2600 levens eist. derzoekers ramen het I gewonden op 570.000. ns de Los Angeles Times JJegen 22 van de 50 Ameri- e staten een verbod op of jóngen aan gsm-gebruik .VS het rijden in te voeren, lden alleen in de staat fork restricties. öDIng Italië eist |j$e kinderleven 18 - In een ziekenhuis in Ro- gisteren een 27ste kindje *erven aan de gevolgen van idbeving die het dorpje di Puglia eind ok- ïn teisterde. Het dodenaan- ÏV(n de beving loopt daar- le Dp tot dertig. Bij de ramp e het dak van een school aarbij kwamen 26 kinde- n een onderwijzeres om =}ven. Twee andere vrou- fctierven toen hun woning rtte. Het kind dat gisteren was een van de weinigen ivend van onder het puin Oen gehaald. De aardbeving }en kracht van 5,8 op de rf van Richter. >cflen laat 36 rroristen' vrij :5H - In Jemen zijn 36 man- 3 Vrijgelaten die na de aan van 11 september 2001 S VS waren gearresteerd op Pfenking van lidmaatschap Mü-Qaeda of van terroristi- activiteiten. Een rechter 'pet hooggerechtshof zei dat Hjgelaten gevangenen had- 'zich aan de wet te nlen, extremisme af te zwe- C(tn buitenlanders en hun te respecteren'. Hij jde er aan toe dat er geen ijzen zijn gevonden van be- pcenheid bij terreur. In Je- .1 zouden veel leden van al- da zijn ondergedoken in ge len waarop de regering n greep heeft. «dental brand p disco naar 50 ;lijncAS - Het aantal doden dat dbij de brand van zaterdag- iajht in een nachtclub in de hoofdstad Cara- is opgelopen tot vijftig. De vond gisteren nog stoffelijke overschotten. De r,de vrouwen en een man wa- gestikt. De brand ontstond n e nacht van zaterdag op eijidag. De nooduitgangen bjiden allemaal op slot hebben eten. Op het moment van de >ejnd bevonden zich ongeveer p] ehonderd mensen in de lePhtclub. eel doden Bali «ïdentificeerd jcjtARTA - De Indonesische po rt e en buitenlandse forensi- jjjie experts hebben tot nu toe jj3 mensen kunnen identifice- ii die in oktober bij de aan rijg op Bali om het leven kwa- ^n. De gegevens van 22 do- jjn moeten nog worden ach- njhaald. Het uiteindelijke do- ;i|ntal van de aanslag in Kuta jfcch is 191. Het merendeel njn de geïdentificeerde slacht ers (78) komt uit Australië, fchder de doden zijn verder on- firmeer 22 Britten, 17 Indone- Ltrs, 7 Amerikanen, 6 Duitsers, o 2 Nederlanders. Cameramensen proberen over de muur van een raketfabriek een glimp van de inspecteurs op te vangen. Foto: AP/Jerome Delay door onze correspondent Harm Harkema londen - Gevangenen worden de ogen uitgestoken, oren en tongen worden af gesneden, sommigen worden in baden met zoutzuur gedompeld en onder stroom gezet, handen worden bewerkt met elektrische boren, vinger- en teenna gels worden uitgetrokken, vrouwen wor den verkracht en er vinden massa-execu ties plaats: de Britse regering heeft giste ren een rapport uitgebracht waarin de misdaden onder het regime van de Iraak- se president Saddam Hussein nog eens uitgebreid uit de doeken worden gedaan. Volgens minister van buitenlandse zaken Jack Straw beoogt het rapport de wereld te herinneren aan 'de veelomvattende gruwelijkheid' van Saddam Hussein, die veel verder gaat dan diens schendingen van internationale verplichtingen op het gebied van massavernietigingswapens. Waarnemers beschouwen het rapport, dat gebaseerd is op grotendeels bekende gegevens, als een poging van de regering om meer steun te verwerven voor een eventuele oorlog tegen Irak. Amnesty International beschuldigt de Britse regering daarom van 'koelbloedige manipulatie.' De mensenrechtenorganisatie wees erop dat Groot-Brittannië en de VS voor het uitbreken van de Golfoorlog nooit enige aandacht aan haar meldingen over de wreedheden van Sadam Hussein hebben besteed. Het Westen steunde Saddam toen nog in zijn oorlog tegen Iran, en hield zich bijvoorbeeld stil toen in 1987 en 1988 naar schatting 100.000 Koerden onder het regime van Saddam zijn ver moord of verdwenen. Het zijn cijfers die nu alsnog door de Britse regering in haar rapport zijn opge nomen. Verder wordt er op gewezen dat drie tot vier miljoen Iraki's, ofwel 15 pro cent van de bevolking, hun land zijn ont vlucht. In 1999 zijn honderden sji'itische moslims tijdens een vreedzame demon stratie gedood toen veiligheidstroepen het vuur op hen openden. Politieke gevangenen werden en worden gruwelijk behandeld, aldus het rapport. In verscheidene gevangenissen zijn op grote schaal gevangenen gedood, zoals in de Anu Ghraib-gevangenis, waar in 1984 4000 gevangenen zijn geëxecuteerd. El ders worden gevangenen in stalen kisten vastgehouden totdat zij bekennen of sterven. De kisten worden per etmaal slechts een half uur geopend en de ge vangenen krijgen geen vast voedsel. Des ondanks blijven sommigen onder derge lijke omstandigheden nog meer dan een jaar in leven. Het rapport wijst er op dat de gruwelijk heden geen incidentele acties van overij verige individuen betreffen: „Marteling in Irak is systematisch. De allerhoogste per sonen in het regime zijn persoonlijk be trokken." Minister Straw voegde er voor de BBC-radio aan toe: „De enige persoon waar het echt om gaat, is Saddam Hus sein zelf, want ieder ander leeft in doods angst, tot zijn eigen kabinetsleden aan toe." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush vindt het gedrag van de Iraakse leider Saddam Hussein tot nu toe 'niet bemoedi gend.' Dat heeft hij gezegd in zijn eerste openlijke commentaar op de VN-wapeninspecties in Irak, die vorige week zijn hervat. Bush waarschuwde Saddam om vóór komende zondag volledige opening van zaken te geven over de Iraakse programma's voor raketten en nucleaire, chemi sche en biologische wapens, zo als in de vorige maand aangeno men VN-resolutie wordt geëist. Het overzicht moet correct en geloofwaardig zijn, anders be wijst de Iraakse dictator op nieuw dat hij zijn gedrag niet heeft veranderd, aldus Bush. Als Irak daaraan niet voldoet is een oorlog de consequentie, zo maakte Bush opnieuw duidelijk. „Saddam Hussein heeft de ver antwoordelijkheid het bewijs van totale ontwapening te leve ren. Elke daad van uitstel, mis leiding of verzet bewijst dat hij niet heeft gekozen voor de weg van medewerking en vrede." Verwacht wordt dat de VS het Iraakse lijstje naast eigen infor matie zullen leggen, en verschil len zullen doorspelen aan de in spectieteams. Bush waarschuwde de Iraakse leider gisteren dat de inspec teurs niet in Irak zijn om 'ver stoppertje te spelen'. Bush sprak op het Pentagon, het hoofd kwartier van het Amerikaanse ministerie van defensie, waar hij de begrotingswet ondertekende die de defensieuitgaven van de VS volgend jaar verhoogt tot 355,5 miljard dollar. De VN-inspecteurs brachten gisteren een bezoek aan een ra- kettenfabriek in Bagdad, die ze vier jaar geleden ook hadden onderzocht. Na een bezoek van zes uur zeiden inspecteurs dat ze vier jaar geleden achtergela ten bewakingscamera's misten, alsmede onderdelen die ze toen hadden gemerkt. Vandaag stortten de inspecteurs zich voor het eerst sinds hun te rugkeer in Irak op een presiden tieel paleis in Bagdad. De acht paleizen van Saddam waren in het verleden de grootste bron nen van onenigheid tussen de VN en Irak. Het inspectieteam van de VN dat in 1998 Irak ver liet, kreeg geen toestemming er te kijken. Een speciaal team dat secreta ris-generaal Kofi Annan had sa mengesteld in overleg met Sad dam mocht dat uiteindelijk wel, mits het zijn komst aankondig de. Dat team constateerde toen dat er recentelijk 'grote verhui zingen' hadden plaatsgevonden. De paleizen, waarvan er drie in de hoofdstad staan, staan hoog op de lijst van verdachte plaat sen waar mogelijk massavernie tigingswapens zijn opgeslagen. Het VN-konvooi dat vanmorgen onaangekondigd voor de poort van het paleis Al-Sajoud in het westen van Bagdad verscheen, werd al na enkele minuten door bewakers binnengelaten. Kort daarna arriveerde de secretaris van Saddam, Abid Hamoud. Een tweede inspectieteam ging het paleis binnen via een andere ingang. Het paleis omvat zowel woonvertrekken als kantoren. Waar Saddam vanmorgen zelf verbleef, was onbekend. Na anderhalf uur was de inspec tie voorbij. De inspecteurs noch Iraakse functionarissen legden verklaringen af tegen wachtende journalisten. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - Eurocommissaris De Palacio (transport) wil snel een zwarte lijst van de ruim zestig gevaarlijkste zeeschepen ter wereld opstellen. Die zouden in geen enkele haven in de Europese Unie nog mogen aanleg gen. Daarnaast bepleit De Palacio een verbod op het transport van de uiterst vervuilende zware stookolie in enkelwandige tankers. De Spaanse Commissaris wil met de plannen die zij vandaag presenteerde laten zien dat het haar menens is om rampen zoals met de Prestige voor de Spaanse kust te voorkomen. Een beperkte zwarte lijst van wrak ke schepen zou in julie volgend jaar al worden gepu bliceerd, maar De Palacio wil deze lijst langer maken en eerder invoeren. Bij de 66 geselecteerde boten zitten acht olietankers. De overige schepen zijn zogenoemde bulkcarriers (49), die allerlei vracht kunnen vervoeren, chemische tan kers (8) en één passagiersboot: de 37 jaar oude Ga- brielle uit Bolivia. Het gaat steeds om niet-EU-schepen die onder verdachte vlag varen en reeds eerder een tijdje aan de ketting zijn gelegd omdat er iets aan man keerde. De Palacio sprak twee weken geleden over 'ecologische tijdbommen'. De Prestige zou overigens niet op de 'zwarte lijst' te recht zijn gekomen als die momenteel al had bestaan. Vandaar dat De Palacio de EU-landen tevens voorstelt het vervoer van zware stookolie met enkelwandige tankers in EU-wateren te verbieden. De Prestige was zo'n enkelwandige tanker van 26 jaar oud. Zware stookolie is volgens de Europese Commissie een wei nig winstgevend product, maar wel zeer giftig en ver vuilend. De Commissaris meent ook dat de verantwoordelijken van een olieramp strenger bestraft moeten worden. Zij pleit voor zowel boetes als gevangenisstraffen. De Spaanse koning Juan Carlos (rechts boven) bezocht gisteren de met olie be smeurde kust van Galicië. Foto: AP/Denis Doyle londen/afp-rtr - Het vluchte- lingencentrum in het Franse Sangatte, van waaruit asielzoe kers via de Kanaaltunnel Groot- Brittannië proberen te bereiken, wordt al op 30 december geslo ten. Dat heeft de Franse minis ter van binnenlandse zaken Sar- kozy gisteren in Londen gezegd na een ontmoeting met zijn Britse ambtgenoot Blunkett. Eerder was voorzien dat het centrum pas volgend jaar april de deuren zou sluiten. Met het oog op de toekomstige sluiting hield het opvangcentrum al sinds 5 november de deuren dicht voor nieuwkomers. Dit leidde ertoe dat vorige maand een kleine honderd asielzoekers hun toevlucht zochten in een kerk in Calais, waaruit ze later door de politie werden verdre ven. Het kamp in Sangatte, dat drie jaar geleden werd geopend, leidde tot veel irritatie tussen Londen en Parijs. De Britse re gering vond dat Frankrijk veel te weinig deed om illegale immi gratie aan banden te leggen. Beide landen zijn nu overeenge komen dat Groot-Brittannië 1000 Iraakse Koerden en 200 Af- ghanen uit het kamp opneemt. Frankrijk neemt de rest van de vluchtelingen voor zijn reke ning. agenda stonden behalve de in stelling van een nieuw veilig heidsapparaat ook thema's als de nieuwe grondwet, de opvang van de vluchtelingenstromen en de aanpak van de weer floreren de drugssmokkel. Volgens president Karzai, die in eigen land spottend 'de burge meester van Kabul' wordt ge noemd, is aan een aantal be langrijke voorwaarden uit de ak koorden van Bonn voldaan. Amerikaanse experts schatten dat op tachtig procent van het Afghaanse grondgebied relatieve rust heerst. Maar nog afgelopen weekeinde moest een B52-bom- menwerper in actie komen na dat Amerikaanse troepen bij de stad Herat onder vuur kwamen. En bij gevechten in de stad Kandahar tussen politie en aan hangers van een lokale militie leider kwamen zondagavond drie mensen om het leven. In het westen van het land werd gisteren ook gevochten. Gastland Duitsland neemt begin volgend jaar samen met Neder land het commando over van de internationale troepenmacht IS- AF. Die is alleen actief in Kabul en directe omgeving. De VS en Groot-Brittannië overwegen om ook buiten Kabul een vredes macht op te zetten. Die zou bui ten ISAF om moeten opereren. door onze correspondent Wierd Duk berliin - Afghanistan krijgt een 70.000 man sterk nationaal le ger, dat zal worden opgeleid door de VS en Frankrijk. Tijdens de eendaagse vervolgconferen tie over de toekomst van Afgha nistan, op de Petersberg bij Bonn, ondertekende de Af ghaanse president Hamid Kar zai gisteren een decreet waar mee de privé-legers van de riva liserende krijgsheren in het door oorlog verwoeste land buiten de wet worden gesteld. De Afghaanse militairen zullen rechtstreeks onder de president dienen. Zij krijgen ondermeer tot taak om de talloze lokale mi lities, die buiten de hoofdstad Kabul veelal de dienst uitmaken, te ontwapenen. Die milities be schikken naar schatting over zo'n 30.000 krijgers. Op het mo ment telt het Afghaanse leger zo'n 1500 man. Precies een jaar na de eerste conferentie, die een eind maak te aan twintig jaar oorlog, kwa men op initiatief van de Duitse minister van buitenlandse zaken Fischer delegaties uit 32 landen en vertegenwoordigers van in ternationale hulporganisaties bijeen in Bonn om een tussen balans op te maken. Op de Jeruzalem - dpa-ap - De Israëli- sche inlichtingendiensten be schikten voor de aanslag van vo rige week op een Kenyaans ho tel over informatie dat het ter reurnetwerk al-Qaeda van plan was toe te slaan in Afrika, met Mombasa als mogelijk doelwit. Dat meldde de Israëlische radio vandaag. Volgens het radiobericht wisten de diensten niet of de aanslagen tegen Israëli's zouden zijn ge richt. De leider van het onder zoek van de militaire inlichtin gendienst, brigadier Yossi Ku- perwasser, heeft tegenover het parlement en de ministeries van buitenlandse zaken en defensie verklaard dat de informatie over een aanslag in Afrika algemeen van aard was. Een datum of doelwit was niet genoemd. Drie Israëli's en tien Kenyanen kwamen om bij de zelfmoord aanslag op het hotel in Momba sa^ waar veel Israëli's komen. Vrijwel op hetzelfde moment werden twee raketten afgevuurd op een Israëlisch passagiers vliegtuig dat net was opgestegen van het vliegveld van Mombasa. De projectielen, die waars- schijnlijk uit Somalië kwamen, misten op een haar na hun doel. Op internet verscheen gisteren een verklaring die van al-Qaeda afkomstig zou zijn, waarin het terreurnetwerk de verantwoor delijkheid voor de aanslagen op eist. In de verklaring wordt gere fereerd aan de aanslagen die al- Qaeda in 1998 pleegde op de Amerikaanse ambassades in Ke nya en Tanzania. „Op dezelfde plek waar de jood se kruisvaarderscoalitie vier jaar geleden werd getroffen, zijn de strijders teruggekomen om die kwaadaardige coalitie opnieuw zwaar te treffen. Maar dit keer waren de joden het doelwit", zo staat in de verklaring, die is on dertekend door 'Het politieke bureau van al-Qaeda Jihad Or ganisatie'. door onze correspondent Theo Haerkens Canberra - Australië maakt op dit mo ment de ergste droogte sinds een eeuw door. Al maanden heeft het niet geregend. In het zuidoosten, waar de meeste men sen wonen, is vrijwel geen groen meer te bekennen. En de hete zomer moet nog be ginnen. 'Eet vlees, help de boeren'. De slager in Melbourne heeft het goed begrepen. Veel boeren in Australië zijn gedwongen hun veestapels deels op te ruimen omdat het voer op is. De massale slacht van scha pen en rundvee drukt de prijzen in het land waar de barbecue een fundamen teel onderdeel is van de eetcultuur. De twintig miljoen Australiërs zijn wel wat gewend. Schilderijen in de musea verbeelden de heroïsche strijd van twee eeuwen om het kurkdroge continent te veroveren. Een klassieker toont een scha penhoeder te paard die vergeefs probeert een kudde uitgedroogde schapen te ke ren- Door zich massaal op een waterpot te storten, dreigen de dorstige beesten el kaar in het water te drijven en te verdrin ken. Rond de Tweede Wereldoorlog en aan het begin van de vorige eeuw bezwe ken tientallen miljoenen schapen en an der vee aan de droogte. In delen van Australië, op het ijzige Ant arctica na het droogste continent, heeft het al zeven maanden niet meer gere gend. Afgelopen jaar viel een derde van wat normaal is. De landerijen van veel boeren, die niet zelden duizenden hecta ren beslaan, zijn volkomen uitgedroogd. Het eindeloze heuvelland met zijn af bladderende eucalyptusbomen tussen Sydney en Adelaide in het zuidoosten is geel. Een meer tussen Sydney en de hoofdstad Canberra is verdampt. Alleen over lager gelegen percelen hangt nog een groene zweem. De heldergroene percelen waar honderden meters lange sproei-installa- ties op wielen rijden, zijn een uitzonde ring. De droogte wordt veroorzaakt door El Nirio, het verschijnsel dat eens in de vijf jaar het water van de Stille Oceaan opwarmt en zorgt voor abnormale patro nen van wind en regen. In de done vlaktes drinkt het Tjpe uit on diepe, uitgegraven vijvers, die met de dag kleiner worden. Op het heetst van de dag schuilen de beesten in de schaduw van de grijsgroene eucalyptusbomen. Rund vee, waaronder blaarkoppen en lakenvel- ders, scharrelt zijn kostje bij elkaar in rui ge velden. Geschoren schapen schrapen de laatste plukjes gras weg, en lopen soms op land dat niet geel meer is, maar stoffig zwart, de kleur van de bodem. Hier en daar ligt een rafelige bundel van haar en botten. De graanboeren zien hun productie van tarwe en gerst halveren. Menige boer heeft zijn koeien maar de akkers opge jaagd. Wat er staat is toch waardeloos. Katoenbedrijven hebben zelfs niets aan geplant; er is te weinig water voor irriga tie. Zelfs kangoeroes, hét symbool van de dorre natie, trekken weg uit gebieden die het hardst getroffen zijn. Een professio nele kangoeroejager uit het oostelijke Queensland zoekt ander werk. De bui deldieren, die in geval van extreme droogte de ontwikkeling van hun jong een jaar kunnen ophouden, zijn naar voedselrijker oorden uitgeweken. Verwilderde kamelen sneuvelen bij bos jes als ze dauw likken/an de spoorrails die de woestijnen doorsnijden. Ze gaan niet opzij, maar draven voor de aanstor mende treinen uit die hen uiteindelijk verpletteren. Milieuorgaakaties vragen zich af of het wel nodig is dat het van na ture zo droge land vijf keer zoveel land bouwproducten produceert als het zelf verbruikt. Zij willen herstel van de na tuurgebieden die in het verleden door boeren in cultuur zijn gebracht. De droogte jaagt het risico op bosbran den, die normaal al duizenden hectaren per jaar verschroeien, verder op. In de buitengebieden hangen borden die elke vorm van vuur verbieden. Toch waren er vorige week in de omgeving van Sydney op één dag maar liefst vijftig branden. Alsof het om een routineklus ging, vlogen helikopters af en aan met water om het vuur te doven. Het is nog maar enkele ja ren geleden dat een groot aantal huizen aan de rand van de miljoenenstad in vlammen opging. Eén man echter ziet wel brood in de droogte: Duncan Thompson. Hij is een bedrijf begonnen om zout uit het stroomgebied van de Murrey-Darlingri- vier te winnen en aan de man te bren gen. tjij ziet goede mogelijkheden:,de ri vier is volledig drooggevallen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7