Kamer steunt terugdringen criminaliteit DE LAATSTE KANS OM MET GULDENS TE BETALEN! BINNENLAND 2 Nog één keer zijn uw oude kwartjes, guldens en tientjes bij C&A geld waard. Diepe ergernis over bureaucratie in zorg 'Sms-abonnementen zijn pure wildwest' U kunt met guldens betalen van zaterdag 30 november t/m zondag 8 december. Lagere straffen in drugszaak 'Snel hoger beroep brandstichter' Allochtonen hoopvol over integratie Zwervers opgelapt Verrassend... C&A Zie de actievoorwaarden bij de kassa in de winkel den haag/gpd - Nederlanders ergeren zich groen en geel aan de ellenlange procedures die ze moeten doorlopen om de zorg te krijgen die ze nodig hebben. Bovendien zijn de criteria voor het toewijzen van die zorg vaak onduidelijk en voelen patiënten zich van het kastje naar de muur gestuurd. Volgens een onder zoek van de Consumentenbond zorgt vooral het verstrekken van hulpmiddelen door gemeenten voor veel frustraties. Mensen moeten vaak eindeloos wachten op een scootmobiel, of krijgen geen vergoeding voor aanpas sing van een schuur, maar wel voor een nieuwe, dure schuur. Veel patiënten begrijpen ook volstrekt niet op welke gronden de Regionale Indicatie Organen (RIO's) bepalen hoeveel hulp ie mand krijgt. Zo vindt de ene RIO dat een kind van twaalf kan helpen in de huishouding, maar een andere RIO vindt dat weer niet De Consumentenbond vindt dat er één loket moet ko men waar alle aanvragen kun nen worden ingediend voor zo wel de zorg die onder de AWBZ valt als de voorzieningen voor gehandicapten. Deze ene dienst bepaalt samen met de consu ment wat hij of zij aan zorg no dig heeft, regelt de bijbehorende financiering en zorgt ervoor dat alle aanvragen bij de juiste in stanties worden ingediend.Voorwaarde voor de nieuwe werkwijze is volgens de bond dat volstrekt duidelijk is welke aanspraken op zorg wel en niet worden vergoed, zodat er geen willekeur kan ontstaan. Ook moeten consumenten meer mogelijkheden Jpij gen om zelf zorg in te kopemD aarvoor moet het Persoons Gebonden Budget (PGB) worden uitgebreid, zodat daarmee ook gemeentelijke voorzieningen voor gehandicap ten kunnen worden betaald. in drugs en het witwassen van criminele geld. Hij kreeg ook een boete van een slordige 560.000 euro. Volgens de rechter heeft de advocaat een belangrij ke rol gespeeld als juridisch ad viseur van de hoofdverdachte. Hij kreeg 7,5 jaar en een boete van 170.000 euro. Het OM had veertien jaar cel geëist. Een andere verdachte kreeg zes jaar cel opgelegd; de eis was twaalf jaar. Willemstad/ANP - De rechtbank in Willemstad heeft aan de ver dachten in de drugszaak Campo Alegre lagere straffen opgelegd dan het OM had geëist. De hoofdverdachteen eigenaar van het bordeel Campo Alegre op Curasao, kreeg gisteren twaalf jaar cel. Het OM had twintig jaar geëist. De rechter achtte bewezen dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan onder meer handel door Mare Brink den haag - Er moet een gedragscode ko men voor leveranciers van sms-diensten. Dat vindt de Stichting de Ombudsman. Die maakt zich zorgen over het feit dat honderden mensen, vooral jongeren, op gescheept zitten met dure sms-abonne- menten. Hoe ze daarvan af moeten ko men, weten ze vaak niet. In afwachting van een oplossing ontvangen ze dagelijks een bericht, waarvoor ze gemiddeld ze ventig eurocent betalen. „De mensen weten vaak niet eens dat ze aan een abonnement vastzitten. Door een gebrek aan wettelijke regels zijn er pure wild-westtaferelen", zegt Contijn van Marle, woordvoerder van Stichting de Ombudsman. Hij krijgt bijval van de Opta, de toezichthouder op het telecom- verkeer. Die heeft intussen 'tientallen klachten' ontvangen. De gewraakte sms- berichten zijn divers van aard. Zo ont vangen sommige abonnees elke dag een grap of hun horoscoop op de mobiele te lefoon. Ook is er informatie over het weer, files of televisieprogramma's ver krijgbaar. Er zijn tientallen 'telefoonma kelaars' die via de zogenoemde providers zoals Ben en Vodafone dergelijke infor matie naar geabonneerden sturen. .Aan melden is eenvoudig, maar afmelden niet", zegt Van Marle. Abonnementen zijn af te sluiten door via de provider een 'shortcode' (soort tele foonnummer van vier cijfers) naar een telefoonmakelaar te sturen. De betaling lijkt op automatische incasso. Na toe stemming ontvangt de makelaar dage lijks of wekelijks geld via de prepaidkaart of het telefoonabonnement. De provider krijgt daar een deel van. Volgens Van Marle beseffen lang niet alle abonnees dat zij dagelijks boodschappen krijgen waarvoor zij moeten betalen. „Vooral jongeren melden zich snel aan voor een of andere dienst en zijn verrast als het maar doorgaat. De rekening kan oplopen tot honderden euro's." De abonnees hebben ooit bij het aangaan van hun abonnement een sms-bericht gekregen hoe ze zich kunnen afmelden. Maar dat bericht hebben ze niet be waard. Hierover bellen met de provider heeft volgens Stichting de Ombudsman weinig zin. Want de provider is slechts een soort postbode. „Het kan even duren voordat je bij de goede telefoonmakelaar bent en voordat je weet hoe je moet af melden", zegt Van Marle. Om het afmelden te vergemakkelijken heeft stichting de Ombudsman op de website www.stichtingdeombudsman.nl een afmeldlijst staan. Hierop staan ru brieken, shortcodes en de namen en tele foonnummers van telefoonmakelaars. Stichting de Ombudsman pleit voor een gedragscode, die ertoe leidt dat abonnees regelmatig gratis een sms krijgen met in formatie over afmelden. Er zou ook een sms moeten komen waarin wordt ge vraagd of iemand echt een abonnement wil. Golden Bytes, een telefoonmakelaar die onder meer sms-diensten verkoopt over horoscopen, PSV, Formule I en het tv- programma Big Brother, vindt de kritiek 'sterk overdreven', maar is bereid om de problemen te bespreken. „Bij ons is het eenvoudig om te stoppen met het abon nement," zegt Golden Bytes-woordvoer- der Marco Sark. „Dat kan via een 0900- nummer. Maar er zijn cowboys waar dat lastiger is." den haag/anp - Het kabinet heeft gisteren op hoofdlijnen de steun gekregen van de Tweede Kamer voor het nationale veilig heidsplan. Kritiek kwam vooral van de oppositiepartijen Groen links, PvdA en SP over het ont breken van aansprekende maat regelen om te voorkomen dat jongeren in de criminaliteit ver zeilen. Het kabinet heeft tot 2006 een kleine miljard euro uitgetrokken om de samenleving veiliger te maken. Het gaat in totaal om meer dan honderd maatregelen, waaronder meer blauw op straat. Repressieve maatregelen voeren de boventoon. De na druk ligt op de aanpak van veel plegers, de draaideurcriminelen, en de jeugdcriminaliteit, waarbij vooral het tegengaan van ge weld prioriteit heeft. Het veiligheidsplan 'gaat om het terugwinnen van de publieke ruimte', stelde minister Remkes van binnenlandse zaken. Maar in de ogen van het kabinet bete kent dat ook dat de politie onei genlijke taken moet afstoten. Er is ruimte voor noodhulp, maar niet voor structurele hulpverle ning aan mensen die bijna da gelijks problemen veroorzaken. Die hulpverlening moet door andere spelers worden opge pakt, zoals lagere overheden. Gemeenten hebben ook een zelfstandige verantwoordelijk heid om straten schoon en veilig te houden, vindt Remkes. Daar in past ook een eigen bijdrage van burgers en bedrijfsleven. Ondernemers en winkeliers hoeven niet te rekenen op een fiscale tegemoetkoming bij het beveiligen van hun eigendom men, zoals D66 en PvdA graag zouden zien. Zij moeten die kosten overslaan op de prijs van hun producten of diensten, stel de minister Donner van justitie. Donner is overigens niet van plan om maatregelen als twee gedetineerden in één cel en de identificatieplicht, al voor de verkiezingen als wetsvoorstellen aan de Kamer aan te bieden. Wel laat hij zijn ideeën circule ren langs een aantal partijen. De Kamer diende na afloop van het ruim acht uur durende over leg een kleine twintig moties in. PvdA-woordvoerder Van Heem st was koploper met tien moties. De meeste werden door het ka binet overbodig verklaard of ontraden. enschede/gpd - De strafzaak in hoger beroep tegen de veroor deelde Enschedese rampbrand stichter moet snel door het ge rechtshof in Arnhem worden behandeld. Zijn proces dient daarom te worden losgekoppeld van de processen tegen de twee Fireworks-directeuren. Advo caat A Moszkowicz hepft dit gis teren aan het gerechtshof ge vraagd. Aanleiding voor zijn ver zoek is een recente uitspraak van het Europees hof voor de rechten van de mens in een En gelse strafzaak. In dat vonnis be paalde het hof dat de inzet van een politie-informant in de ge vangenis om een bekentenis van een verdachte los te krijgen, in strijd is met het recht op een eerlijk proces. Volgens Moszko wicz legt de 'Europese' uit spraak een bom onder de straf zaak tegen zijn cliënt. Ook tegen de Enschedeër werd een politie- informant ingezet in de bajes. Tegen deze 'medegedetineerde' bekende de verdachte de brand stichting. den haag/gpd - Allochtonen hebben veel meer vertrouwen in het slagen van de integratie dan autochtonen. Slechts 19 procent van de Nederlanders is hoopvol gestemd tegen ruim de helft van de Turken, Marokkanen, Suri- namers en Antillianen. Dat blijkt uit de Integratie-en quête van het Nipo in opdracht van het tijdschrift Contrast. De uitkomsten van het onderzoek laten grote verschillen zien in de zienswijze van allochtonen en autochtonen. Vindt de meerder heid van de allochtonen dat ze voldoende moeite heeft gedaan om zich aan de Nederlandse sa menleving aan te passen, bijna driekwart van autochtonen vindt de inspanningen onvol doende. Ook over de belangrijk ste voorwaarden voor integratie wordt verschillend gedacht. Vin den autochtonen Nederlandse normen en waarden net zo be langrijk als beheersing van de Nederlandse taal, voor allochto nen telt vooral de taal. De nood zaak tot aanpassing wordt door allochtonen veel minder sterk ervaren dan door autochtonen. Ruben Gowricham, hoogleraar multiculturele samenleving aan de Universiteit Tilburg, is aller minst verbaasd over de uitkom sten van het onderzoek. .Al lochtonen zijn veel optimisti scher over de integratie omdat zij van dichtbij de successen zien. Allochtonen zien de demo cratisering in gezinnen. Meisjes die studeren, mannen die bood schappentassen dragen voor hun vrouw, meisjes met spijker broeken, hakken en een hoofd doekje om. Aanpassen betekent niet per se dat je je identiteit op geeft." Niettemin vinden Nederlanders dat allochtonen nog lang niet genoeg op hen lijken. „Er is veel onbegrip bij Nederlanders. Dat komt omdat media de proble men opkloppen en Nederlan ders de afstand onderschatten die allochtonen afleggen. Stel je voor dat je als 4-jarig meisje uit het Marokkaanse Rifgebergte naai- Nederland komt en je haalt als 20-jarig meisje je mbo-diplo- ma. Dan heb je toch een on voorstelbare afstand afgelegd?" Volgens Gowricham moeten Nederlanders verschillen leren accepteren. „Verschillen wor den hier gekoppeld aan sociale problemen zoals criminaliteit. Maar een allochtoon wordt niet crimineel omdat hij geen Hol landse normen en waarden heeft." Volgens de hoogleraar willen autochtonen het liefst iedereen omvormen tot Nederlander. Als of alle problemen dan zijn opge lost. Deze redenering getuigt volgens hem van superioriteit en een dédain voor andere normen en waarden. Rotterdam - Een klant wordt geknipt in de Pauluskerk in Rotterdam. De kerk werd gisteren omgetoverd tot een heuse beautysalon voor dak- en thuislozen. De mannen en vrouwen konden er terecht voor een gratis knipbeurt en andere schoonheidsbehandelingen. Foto: ANP/Fred Ernst

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5