'Tweede verdachte' ontkent BINNENLAND 1 Terrorismerechtszaak gaat tweede dag in Fusie IJsselmeerziekenhuizen wordt mogelijk teruggedraaid Fortuynisme in huidige campagne dominant Conservatieven.nl presenteert kandidatenlijst voor verkiezingen 'Ontmoedig komst van nieuwe moslimscholen' CDA zakt terug in peiling Wakende röntgenogen Nederlandse krijgt dubbeltransplantatie :fl Ie generaal h verhoord iC - De parlementaire icommissie Srebrenica ïjdag de Britse generaal 5mith. Hij was in 1995 bber van de vredes- an de VN in Bosnië. De ndse VN-militairen i onder zijn bevel. Smith "ste buitenlander die xhoord. erbriefman kliniek - Een 36-jarige man lerbrieven naar hindoe organisaties stuurde, n jaar naar een psychia- liniek. De rechtbank in ig achtte de man giste- jens schizofrene para- (ledig ontoerekenings- I waardoor hij verder It vervolgd. In mei ont- lim honderd organisa- jbrieven met een poe- ige substantie die bleek in uit ontbijtpap. De af- erklaarde dat het 'An- Allah' was en dreigde Itanen met dood en ver- »g- man stopt coop natuur 1c - Het komende jaar niets gedaan aan de /an de ecologische ructuur (EHS), de slin- aaneengesloten natuur- n door heel het land. r Veerman (landbouw) geen geld voor, en leen de verplichtingen waar hij echt niet on- ^an. Dit heeft Veerman fi gezegd in de Tweede ^De bewindsman zit met jprt van 80 miljoen euro ,pegroting. tips over ilbrieven j jm - De politie heeft lf0 tips binnengekregen kogelbrieven die beken- ,prlanders en media dit evingen. Mensen hebben ijlende namen genoemd ^mogelijke afzender, zo ,rsteravond in het televi- xamma Opsporing Ver bet OM maakte vorige jïkend dat alle brieven f i persoon afkomstig zijn. Rijver gebruikte woorden lalenhersens'. Dat blij- 'e onesische scheldwoor den, aldus de politie. iw (8i) schrikt evaller af yi/EN - Een vrouw van 81 ,^ft gisteren in Eindhoven ,^eveer 18-jarige overval ue ur uitgewerkt. Zij riep ^rd dat er politie aan- pe overvaller schrok van dat de vrouw hem .(üten kon duwen. Hij is dinsdag 3 DECEMBER 2002 in fiets vandoor gegaan. geëist voor I in Thailand 6dam - Officier van justi- ino heeft gisteren bij de ink in Amsterdam negen geëist tegen een 43-jari- voor het doden van zijn partner in Thailand in e Amsterdammer is ook it van een poging tot tg van een stadgenoot eedijk in de hoofdstad De Amsterdammer d enige jaren in Thai- ;n hij in juni 1998 ruzie iet een zakelijke partner, i had geld geïnvesteerd i toéristische ondeme- aar mocht niet meede- e winst, zo verwoordde gisteren het motief voor linele daad. ar gestraft ontucht De rechtbank in Breda steren een 40-jarige aar uit Oosterhout ver- Id tot een gevangenis - in twaalf maanden, in vier voorwaardelijk ontucht met een 15-ja- trlinge. Ook mag de man, ;t een liefdesrelatie met hebben gehad, geen les leven aan minderjarigen, is de rechtbank bestaat er ^voor herhaling, omdat ,^r eerder is veroordeeld ^tucht met kinderen. 'l >ieus schrapt ^(vergunning jtAG - Minister De Geus .ciale zaken schrapt de te- ellingsvergunning voor Jekers met een tijdelijke ffsvergunning. Dit schreef pen in een brief aan de Kamer. De minister ^hiermee de asielzoekers 1 aan het werk te helpen, ïkloosheid onder de ;jigt hoger dan onder Ne gers. Een werkgever had •toe de vergunning nodig n erkende asielzoeker aan rk te kunnen stellen. De Ie Kamer had er al eerder "Igedrongen de vergun- Lschrappen. rotterdam/anp - De tweede ver dachte van de vier mannen die justitie beschuldigt van terroristi sche activiteiten, heeft vanoch tend voor de rechtbank in Rotter dam ontkend dat hij iets afweet van het voorbereiden van aansla gen. Cisteren deed een 28-jarige Franse verdachte dat al. Twee an dere verdachten hebben aange kondigd geen verklaring af te leggen. De 28-jarige tot de islam bekeer de Fransman en de 'tweede ver dachte' kennen weliswaar een aantal sleutelfiguren in de Euro pese extremistische moslimwe reld, maar ze zeggen dat ze die niet kennen wegens het bera men en ondersteunen van aan slagen op de Amerikaanse am bassade in Parijs of de Ameri kaanse legerbasis Klein Brogel in België. De aanslag zou in op dracht van terreurorganisatie al- Qaeda worden gepleegd door de Tunesische oud-profvoetballer Nizar Trabelsi. Het proces rond de Fransman en zijn drie medeverdachten is de eerste inhoudelijke behande ling in Nederland van een zaak rond terroristische activiteiten 'uit extremistisch - islamitische hoek. De rechtbank hoorde de Fransman als eerste van de vier verdachten. De politie arresteerde drie van de vier verdachten twee dagen na de aanslagen van 11 septem ber 2001 in New York en Was hington. De vierde verdachte werd afgelopen zomer in Cana da opgepakt en naar Nederland overgebracht. Volgens de officier van justitie bewijzen tapverslagen van de AIVD en getuigenverklaringen dat de Fransen en de later in Ca nada gearresteerde man deel uitmaken van een internationale criminele organisatie. Volgens de verdachten en hun advoca ten is dat onzin. De 28-jarige Franse verdachte kent een hele boel mensen, onder wie een man die Osama bin Laden per soonlijk kent en leiding zou hebben gegeven aan de Europe se tak van al-Qaeda. Voor de Fransman bewijst dat nog niks. „Ik heb hem in Engeland ge zien. Hij woonde in Leicester toen mijn broer daar ook woon de en wij hadden een auto no dig. Die heeft hij geregeld. Dat is alles." Ook achter de contacten met Trabelsi - die zelf heeft bekend dat hij een aanslag zou gaan plegen - moet niets worden ge zocht. De Fransman heeft de oud-voetballer naar Schiphol gebracht voor zijn reis naar Af- De rechtzaak tegen vier vermeende terroristen wordt extra streng beveiligd, maar deze agent gisteren had toch even tijd voor een kopje koffie. Foto: ANP/Robin Utrecht ghanistan, omdat hij als 'auto- gek' dan in Trabelsi's Mercedes mocht rijden. En ze kwamen el kaar toevallig tegen in een res taurant in Brussel waar later grondstoffen voor een bom zijn gevonden. Zo is er voor ieder contact wel een logische verkla ring. Volgens de Fransman heeft jus titie slechts in een paar dingen gelijk. Hij handelde inderdaad in valse merkkleding en credit cards. En hij had een tas met valse paspoorten meegenomen vanuit zijn vorige woning. Maar die tas was van iemand anders. „Voor die dingen verdien ik straf, die zit ik uit en dan ga ik weer naar huis om mijn oude werk als slager op te pakken." den haag/anp - Waarnemend minister De Geus van volksgezondheid laat met spoed onderzoeken of het mogelijk is de fusie tus sen de IJsselmeerziekenhuizen in Lelystad en Emmeloord terug te draaien. Voorwaar de is dan onder meer dat de beide locaties zich richten op samenwerking met andere ziekenhuizen. De bewindsman heeft dat gisteren bespro ken met een delegatie van de IJsselmeerzie kenhuizen. Aanleiding voor het spoedover leg was de nieuwe bestuurlijke crisis waarna de minister donderdag een opnamestop in stelde voor de twee instellingen. Mogelijk kan de locatie in Lelystad vandaag van de opnamestop afkomen. De opname stop voor het ziekenhuis in Emmeloord blijft zeker tot en met donderdag gehand haafd. De Geus staat open voor de mogelijkheid tot 'ontvlechting' van de fusie tussen de twee ziekenhuizen. Reden daarvoor is dat het ge ruzie al tien jaar lang duurt, sinds de fusie- voomemens bekend werden. Dat ontaardde de afgelopen maanden in de huidige crisis. Kem van het conflict is de verdeling van de door Ap van den Berg den haag - Vrijwel alle grote par tijen hebben hun huiswerk voor de komende verkiezingen klaar. In manifesten, bijsluiters en 'ze venpuntenplannen' wordt de koers voor de volgende vier jaar uitgezet. Het Fortuynisme blijkt wortel te hebben geschoten. Botweg negeren, in de pan hak ken, bloedserieus nemen of met fluwelen handschoenen aan pakken? Vrijwel alle lijsttrekkers van de 'oude' politieke stromin gen zaten met hun handen in het haar, toen Pim Fortuyn am per een jaar terug definitief doorbrak als hun grootste oppo nent. Niet de minste partijleiders moesten nadien hun biezen pakken: Ad Melkert (PvdA), Hans Dijkstal (WD), Paul Ro- senmöller (Groenlinks) en Kars Veling (ChristenUnie). En For tuyn is dood en begraven. Maar diens opvattingen en bood schappen beklijfden, getuige de aangescherpte en geactualiseer de verkiezingsprogramma's voor de Tweede-Kamerverkie zingen van 22 januari. De LPF heeft nog geen programma; dat van het CDA werd alleen in fi nanciële zin aangepast. Al met al is er meer dan ooit ruiqa aandacht voor versterking van de krakkemikkige funda menten onder de zorg (wacht lijsten, huis- en tandartsente kort) en het onderwijs (leraren tekort, schoolverlaten zonder di ploma). Veiligheid (of beter: on veiligheid) geniet inmiddels evenzeer politieke topprioriteit. Misstanden en overtredingen - door de vingers zien, naar het traditioneel-Hollandse gedogen, is er absoluut niet meer bij. De rode draad in de programma's is: wie niet wil luisteren, moet maar voelen. En niet te zuinig ook. Zelfs Fortuyns voormalige poli tieke vijanden - PvdA en Groen links - bijten wat dat aangaat venijnig van zich af, of het nu gaat om het strenger straffen van zware misdadigers of het bouwen van meer gevangenis sen. De overeenkomsten met centrumrechts (CDA, WD en LPF) zijn opvallend groot, met dien verstande dat PvdA en Groenlinks - alsook SP en de kleine christelijke partijen - veel meer nadruk willen leggen op het voorkómen van criminaliteit onder jongeren en werklozen. „Er moet veel meer geld worden vrijgemaakt om te voorkomen dat mensen de fout in gaan", roepen PvdA en Groenlinks in koor. Ook op het gebied van vreem delingenbeleid en integratie volgt de PvdA deels het spoor van Fortuyn. In het PvdA-ver- kiezingsmanifest staat het plei- do^.voor een specifiek pardon voor illegale asielzoekers die zijn ingeburgerd, maar wier ver blijfsvergunning is verlopen, zo'n 5.000 in getal. Fortuyn pleitte voor een identieke maat regel, maar die werd niet in het regeerakkoord van het kabinet- Balkenende opgenomen. De WD deelt de globale opvat tingen van Fortuyn. In het ze venpuntenplan staat: „Minder immigratie, meer integratie en geen discriminatie." De PvdA benadrukt dat migranten 'gelij ke kansen' als autochtonen moeten hebben, zoals bij het bemachtigen van een baan. Maar zij voegt er duidelijk aan toe: „Participatie is een plicht, wetten en vaste waarden moe ten worden gerespecteerd." Door de verminderde welvaart zijn de hoofdstukken financiën en economie ten opzichte van vorig jaar flink opgepoetst. Er is straks immers veel minder te verhapstukken. Links hamert op solidariteit en wil dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. De WD houdt stevig vast aan de afschaffing van de onroerende-zaakbelasting (OZB) voor particulieren en pleit voor meer individuele ontplooi ingsmogelijkheden. Van indivi duele inkomensondersteuning, zoals huursubsidie, wil de WD af, zoals ook Fortuyn dat wilde. Maar de WD wil dat al heel lang. Dat is dus eigenlijk een punt dat Fortuyn op zijn beurt heeft 'geleend'. Zo ïhopt' eenieder naar belie ven in het winkeltje vol electora le kostbaarheden van Fortuyn door Rudi Buis den haag - In een donker man telpakje spreekt lijsttrekker Win- ny de Jong van de partij Conser- vatieven.nl over haar kandida tenlijst. „Welke conclusies u ook trekt, ze kloppen niet." Dus dat zich onder de dertien kandida ten slechts twee vrouwen bevin den en ze vrijwel allemaal uit de Randstad komen, is volgens De Jong niet erg. En over het aantal wil ze ook nog wat kwijt: „We zijn niet bijgelovig." De lijst telt, naast de eerste plaats van De Jong, één beken de: Cor Eberhard, het voormalig LPF-Tweede-Kamerlid dat na een ruzie uit de fractie werd ge zet en nu samen met De Jong de twee zetels van Groep De Jong in de Kamer bezet houdt. Overi gens staat Eberhard op de twaalfde plaats. „Tja, ik heb me toch laten verleiden om mee te doen. Maar dan wel op de ach tergrond. En na 22 januari blij ven Wïnny en ik goede vrien den, maar zal mijn rol klein zijn. Ik heb het wel gezien in de poli tiek." Verder staan er drie raadsleden van Leefbaar Rotterdam op de kieslijst van De Jong, die door het bestuur is samengesteld. De rest is onbekend, of het moet André Wisselink zijn, de levens partner van De Jong die op nummer elf staat. Maar wie zit ten er eigenlijk in het bestuur? „Dat moet je aan de voorzitter vragen, ik vind dat een beetje een onnozele vraag. Ik kom hier om te vertellen over de nieuwe politiek", zegt De Jong. heerhugowaard/anp - WD-lei- der Zalm wil de komst van nieu we islamitische scholen in Ne derland ontmoedigen. Volgens hem dragen ze niet bij aan een goede integratie van islamiti sche jongeren in de Nederland- Se samenleving. Op een partijbijeenkomst, gis teravond in Heerhugowaard, zei hij de regels die de oprichting van een islamitische school mo gelijk maken, te willen verscher pen. De WD onderzoekt nog hoe dat binnen de grenzen van de grondwet kan, omdat daarin de vrijheid van onderwijs is vastgelegd. „Maar ook binnen die grenzen kun je eisen stellen aan bijvoorbeeld de omvang van de school of de kwaliteit van het bestuur. Want daar is ook vaak iets op aan te merken", zei de WD-leider. Hij adviseerde allochtone ouders om hun kin deren niet naar islamitische scholen te sturen, maar naar an dere scholen waar ze Neder landse kinderen tegenkomen. Nederland kent ongeveer 35 is lamitische scholen. De WD maakte eerder al duidelijk dat zij meer zicht van de onderwijsin spectie wil op de godsdienstles sen op islamitische scholen. De VVD wil ook dat de overheid stopt met het uitdelen van sub sidies aan organisaties die daar 'louter op basis van hun etnici teit' recht op zouden hebben. „Een subs'idie is geen stimulans voor integratie." rijswijk/anp - Het CDA zakt voor het eerst sinds mei onder de 43 zetels die toen bij de Tweede-Kamerverkiezingen werden behaald. De christen democraten verliezen drie zetels in vergelijking met de peiling van vorige week en komen uit op 42. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond gisteren voor SBS6. De uitslag is gebaseerd op ondervraging van ongeveer 2000 mensen. Als mogelijke oorzaak geeft De Hond de aankondiging van het CDA om het 'kwartje van Kok' als benzine-accijns niet direct terug te geven aan de burger maar in een fonds te stoppen. De drie zetels die het CDA ver liest, gaan niet naar de WD maar komen terecht bij de klei ne partijen. Ook de WD verliest een zetel en komt uit op 27, nog altijd drie meer dan bij de ver kiezingen. De vier vrijgekomen zetels worden verdeeld onder Groenlinks (9), D66 (7), Chris tenUnie (3) en SGP (3). De PvdA, LPF, SP en LN blijven gelijk aan de peiling van vorige week. De PvdA zou volgens de Hond met 27 zetels een gedeel de tweede plaats bezetten sa men met de liberalen. De SP blijft onveranderd op sterke winst staan: 24 zetels tegenover negen nu in de Tweede Kamer. De LPF blijft hangen op zeven. Bij die nieuwe politiek staat één woord centraal: internet. Vol gens de Conservatieven.nl be schikken vrijwel alle jongeren en ouderen over dat medium en is het daarom zeer geschikt voor de partij. „Iedereen die mij een mailtje met een vraag stuurt, krijgt antwoord", zegt De Jong. Het programma is duidelijk. De partij is tegen de uitbreiding van de Europese Unie en de toe stroom van immigranten moet drastisch worden beperkt, want dat lost veel problemen op. De naam Fortuyn valt erg vaak. En met welk zetelaantal staat Winny de Jong op de late avond van 22 januari tevreden met een glas wijn in haar hand? „Mini maal één. Dan hebben we een voet tussen de deur." Bonden tegen inhouden bijstand agressievelingen amsterdam/anp - De vakbewe ging is tegen het idee om bij standsgerechtigden enkele maanden geen uitkering te ge ven als ze zich agressief gedra gen aan de balie van de sociale dienst. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) pleitte zaterdag voor een dergelijke strafkorting. De vakcentrale FNV heeft geen goed woord over voor het voor stel. „Volgens ons beseft Rutte niet wat de gevolgen zijn. De bijstand is al het laatste redmid del voor veel mensen. Die moe ten anders brood gaan stelen om te overleven", aldus FNV- bestuurder M. Laboui gisteren. De FNV is zeker voor de aanpak van agressief gedrag, maar dan wel via de gebruikelijke proce dure voor de strafrechter. Bo vendien kan de bejegening door de bijstandsmedewerkers wel iets beter, concludeert La boui na een dit voorjaar uitge voerd onderzoek in wachtka mers. „De centra voor werk én inkomen zijn nogal aan het re organiseren, waardoor de dienstverlening te wensen over laat." Ook de vakcentrale CNV is te gen stopzetting van iemands bijstandsuitkering. „Dat gaat wel erg ver", aldus een woord voerster. „Wel vinden we dat ie mand niet ongestraft tekeer kan gaan tegen de baliemedewer kers. Overtreders mogen best rechten worden afgenomen. Rutte verklaarde zaterdag de uitkering van agressieve bij standstrekkers voor maximaal drie maanden te willen stopzet ten. Eventueel kan die termijn worden verlengd. medische specialismen. In ieder geval kan het ziekenhuis in Emme loord niet zelfstandig voortbestaan. Daarom moet een alternatieve fusie- of samenwer kingspartner beschikbaar zijn. Volgens een woordvoerder van de inspectie wordt ge dacht in de richting van Zwolle. Het zieken huis in Lelystad zou zich dan meer moeten richten op Amsterdam. De artsen in Emmeloord staan positief te genover de 'ontvlechting' van beide zieken huizen. Samenwerken met Lelystad gaat volgens hen niet meer. met maar één simpel doel: meer kiezers. Voor die fel begeerde stembuswinst moet nog een paar weken campagne worden gevoerd. Of de hoofdrolspelers het welhaast onbeschaamd po pulisme van Fortuyn overne men is nog niet duidelijk. Maar schoten voor de boeg, zoals die van LPF-voorman Hilbrand Na- wijn (over de doodstraf) en VVD's vice-premier Johan Rem- kes (vaker levenslang opleggen), wijzen wel in die richting. Daarbij mag het nu al opmerke lijk heten dat de meeste partijen in de campagne opnieuw een stevig punt maken van sociaal- economische vraagstukken. Een klein jaar geleden bleek dat een miskleun van jewelste want on der de bevolking draaide het vooral om migratie en veiligheid op straat. Nu het hebben van een baan voor een aanzwellen de groep Nederlanders geen vanzelfsprekendheid meer is, lijkt het aan de orde stellen van onderwerpen als ingrijpen in de WAO en de toekomst van ge subsidieerde Melkertbanen zelfs een aanbeveling. Dat is temeer van belang nu het onderscheid tussen de grotere politieke par tijen op het punt van de 'For- tuyn-thema's' veiligheid, zorg, onderwijs en - in mindere ma te - migratie door consensus over de grote lijnen sterk aan kracht heeft ingeboet. In cam- pagjbeüjd heeft de kiezer nu eenmaal geen oog voor nuan ces. schiphol - Schiphol beschikt sinds gisteren over een stel nieuwe 'wakende ogen'. Met behtfp van speciale röntgenapparatuur houdt het beveiligingspersoneel op de luchthaven de ruimbagage van vertrekkende passagiers in de gaten. De extra bagagecontrole wordt voorlopig uitgevoerd bij de incheckbalies in de ver trekhallen. Dit omdat Schiphol nog werkt aan het inbouwen van de screeningsapparatuur in het bagage systeem in de kelders onder de luchthaventerminal. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater door Jacob van der Meulen hoofddorp - Jolanda Kriek uit Hoofddorp zal in het Belgische Leuven een dubbeltransplanta tie van hart en lever ondergaan. Na een zoektocht die maanden duurde heeft de ernstig zieke vrouw een ziekenhuis gevonden dat de expertise heeft en bereid is haar te opereren. Jolanda Kriek (42) - moeder van twee kinderen - raakte eerder dit jaar volledig verstrikt in de nettan van de bureaucratie. Na dat bij haar de ongeneeslijke stofwisselingsziekte amylóïdose werd geconstateerd, begon zij samen met haar man Ed een ge vecht voor een levensreddende operatie. Engelse specialisten waren bereid haar te helpen, maar Europese regels stonden dat in de weg. Vervolgens bogen artsen van het Erasmus Medisch Centrum zich over haar zaak. Ed Kriek: „De Nederlandse artsen hebben ons eerlijk verteld nog geen ervaring te hebben met de ze zeldzame dubbeltransplanta tie. Zij waren wel bereid om te bemiddelen in een opname in Leuven of Berlijn." Vandaag reizen Ed en Jolanda Kriek af naar Leuven om daar volledig op de hoogte te worden gebracht van de verdere proce dure. Vanaf vrijdag staat Jolanda, wiens conditie de afgelopen maanden aanzienlijk is ver slechterd, op een wachtlijst voor donororganen. De verwachting is dat zij voor eind januari wordt geopereerd. In Leuven is al een aantal keren een dubbeltrans plantatie van hart en lever uitge voerd. De Belgische artsen spre ken over een slagingspercentage van 80 procent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3