Meesterkraak die eigenlijk niet kar GESPREK VAN DE DAG Wereldrecord juwelenroof: 40 miljoen Diamantdieven slaan grote slag ondanks camera's, sensoren en nabijheid bewakers Leuk leren DINSDAG 3 DECEMBER 2 ENSELIJK Met Kerstmis zal het Witte Huis zijn ver sierd met afbeeldin gen van presidentië le huisdieren. Dat heeft first lady Laura Bush gisteren ge zegd na de bezorging van een 5,5 meter hoge kerstboom voor de ambtswoning. ,,We hebben geko zen voor dieren, om dat er een boeiend verhaal zit aan de dieren die in het Wit te Huis hebben ge woond, maar ook omdat onze dieren een bron van troost voor ons waren na 11 september 2001", zei Laura Bush. Als KERSTVERSIERING dienen beeldjes in papier-ma- ché en plaatjes van de dieren van de huidige president, de honden Spot en BARNEY. Zo zijn straks in het Witte Huis ook de beeltenissen te zien van het paard Nelson van George Washington en kat Soeks en hond Buddy van de Clintons. Er komen ook beeldjes van de schapen die tijdens de Eerste Wereldoorlog het gazon van het Witte Huis kort hielden toen er te weinig personeel was. Foto: EPA Een Britse vrouw heeft haar BABY rrloeten gebruiken om een auto te starten nadat het kind een deel van de elek tronische sleutel van het voertuig had ingeslikt. In de krant The Daily Telegraph verklaart de 34-jarige moeder vandaag dat ze de wegenwacht had ingeschakeld omdat haar auto niet meer wilde starten. Voordat ze in de auto stapte, had haar zoontje Oscar gesabbeld op de sleutel waarmee de ELEKTRONISCHE STARTONDERBREKER van de wagen uit wordt gezet. Na inspectie van de we genwacht bleek dat het piepkleine zendertje dat in de sleutel zit, was verdwenen. De baby had dit vermoedelijk had doorgeslikt. ,,Ze nam het kind op haar schoot en drukte zijn buik tegen het stuur aan", aldus de wegen wachter. ,,Toen ze daarna de sleutel in het contact om draaide, sloeg de motor wel aan. Dit is waarschijnlijk de ultieme manier om een auto te beveiligen." Het onder deeltje heeft het lichaam van de baby inmiddels via de natuurlijke weg verlaten. Een recordaantal van 54 landen heeft films ingezonden voor de prestigieuze filmprijs de Oscar. Dat heeft de Aca demy, die de OSCARS elk jaar uitreikt, deze week be kend gemaakt. De landen strijden om de prijs in de cate gorie beste buitenlandse film. Onder de inzendingen zit ten drie landen die voor het eerst meedingen naar het fel begeerde beeldje: Tsjaad, Afghanistan en Bangladesh. De Academy beoordeelt alle inzendingen en kiest er uit eindelijk vijf uit waarvan er één bij de volgende editie van de Oscar-uitreikingen op 23 maart in de prijzen valt. De vijf genomineerde buitenlandse films worden samen met de nominaties voor de andere categorieën op 11 februari bekendgemaakt. De Nederlandse filmindustrie wordt ver tegenwoordigd door de tragikomedie Zus zo (foto) van regisseuse Paula van der Oest. Foto: GPD Bij driekwart van alle plotselinge sterfgevallen tijdens seks is er sprake van BUITENECHTELIJK geslachtsver keer. Dat zei de Londense hoogleraar Graham Jackson gisteren op een in Hamburg gehouden congres van sek- suologen. Vooral oudere mannen die met een jonge vrouw het bed in duiken lopen grote kans zichzelf eèn hartinfarct te bezorgen. Toch is seks geen groot gevaar voor de volksgezondheid: minder dan 1 procent van alle plotselinge sterfgevallen vindt plaats tijdens de daad, al dus hartspecialist Jackson. De politie in Emmen heeft gisteren een 33-jarige man uit die plaats gearresteerd op verdenking van groot schalige oplichting, onder meer met onroerend goed. De man haalde dit jaar ge regeld hét nieuws als 'MAANVERKOPER'. Naar eigen zéggen had hij het alleenrecht op de verkoop van stukken maan in Ne derland. Hij presenteerde zich als vertegenwoordiger van het Amerikaanse be drijf The Lunar Embassy. Voor dertig euro zou ie mand zich eigenaar mogen noemen van een kleine vierduizend vierkante me ter maangrond. Toch zijn hét niétde maanverkopen die de Emmenaar in de problemen hebben ge bracht. Volgens een poli tiewoordvoerder is er zelfs geen enkele klacht over die commerciële activiteit binnengekomen. Geruime tijd geleden tekende de man een huurcontract voor een gloednieuw kantoor pand in Emmen. Daar wil de hij zijn bedrijf Mona- bundo vestigen, dat zich bezig zou gaan houden met het in de ruimte lan ceren van boodschappen en dna-monsters (haren) van mensen. De Emme naar kwam echter nimmer met de toegezegde aanbe talingen voor het pand over de brug. Een papierknipsel van de Deense sprookjesschrijver HANS CHRISTIAN ANDERSEN heeft gisteren op een vei ling in Kopenhagen 520.000 Deense kroon (70.000 eu ro) opgebracht. Dat was aanzienlijk meer dan de 150.000 kroon waarop het veilinghuis, Bruun Rasmus sen, het werk had getaxeerd. De koper is het Hans Chris tian Andersen Museum. Het kunstige papierknipsel da teert vermoedelijk uit 1864 en is door de schrijver ge maakt voor een liefdadigheidsbazaar. Het meet 42 bij 34 centimeter en omvat enkele met de hand geschreven re gels van de auteur: „Dit knipsel is enigszins duur; de prijs is een halve rijksdaalder, maar het is een volledig geknipt sprookje, en uw vriendelijke hart zal er voor moe ten betalen." Het knipsel werd door de oorspronkelijke koper, een bakker uit Kopenhagen, in een eerste editie van een boek van Andersen geplakt. Zanger LIAM GALLAGHER van de Britse popgroep Oasis stond gisteren op de bühne met een mond vol nieuwe tanden. Nadat hij zaterdag bij een vechtpartij in een kroeg in München twee voortanden had verloren, hebben tandartsen twee implantaten ingebracht. Vijf bandleden van Oasis waren opgepakt na de vechtpartij. De zanger moest vervolgens met vier andere bandleden de nacht in een politiecel doorbrengen. De groepsleden zijn berucht om hun wilde levenswijze. Maar volgens de website van Oasis werden ze geprovoceerd door een groep jongeren. Na enig duw- en trekwerk ontstond een gewelddadige matpartij, waarbij geen van de musici zich onbetuigd liet, aldus een ooggetuige. Liam Gallagher zou na de ra ke klappen die hij had gekregen een aantal van de agen ten die een einde aan de vechtpartij maakten met een staande asbak hebben proberen te slaan. De grootste diamantroof uit de vaderlandse geschiedenis, kwam zonder ingewikkelde in braken en slinkse plannen tot stand. Geen gelikte Hollywood- film. In de zomer van 2001 ging diamantsorteerder Dennis P. er bij zijn werkgever Gassan Dia monds in Amsterdam vandoor met 6,8 miljoen euro aan dia manten. Gewoon in een doos van een magnetron, vijftig kilo zwaar, dat wel. De roof verliep kinderlijk een voudig. Dennis P. was zoge naamd zijn jas vergeten 's avonds en kwam even terug 'op de zaak'. Met 8137 diamanten onder zijn armen liep hij weg. Dennis vluchtte naar Mexico, de diamanten verdwenen in een kunstwerk langs de snelweg. Eenmaal in Mexico vroeg Den nis P. zich af 'waar hij mee bezig was'. Hij gaf zich aan bij justitie in Nederland en kreeg tweeën half jaar gevangenisstraf. Een maand later werden vier mannen veroordeeld bij de 'Old Bailey' in Londen voor de mis lukte roof van slechts twaalf dia manten uit de Millennium Do- me in Londen. Gehoopte op brengst: vijfhonderd miljoen eu ro, de grootste diefstal aller tij den. De politie wist de 'roof van het millennium' te voorkomen toen de mannen zich na ope ningstijd met een bulldozer een weg probeerden te banen in de Dome. Eenmaal in bezit van de buit wilden ze in een speedboot vluchten. Dat leek wel op een film, James Bonds 'The Word is Not Enough' om precies te zijn. De politie had een tip gekregen en was met honderd man pa raat toen de vier rovers hun slag sloegen. Voor alle zekerheid wa ren de juwelen, waaronder de 203-karaats Millennium Star, één van 's werelds grootste dia manten, vervangen door na- maakspullen. De daders van de mislukte roof in Londen kwa men er minder goed af dan Dennis P.: Raymond Bentson en William Cockram kregen acht tien jaar cel, Robert Adams en Aldo Ciarocchi vijftien jaar. Volgens het Guinness Book of Records werd 's werelds groot ste juwelenroof in augustus 1994 gepleegd in het Carlton Hotel in Cannes. Terwijl de ju welier van het hotel zijn winkel wilde sluiten, schoten de dieven zich een weg door de deur. Ze gingen er vandoor met veertig miljoen euro aan juwelen. Later bleek dat de juwelendieven met losse flodders hadden gescho ten. De Grote Treinroof uit 1963 in Buckinghamshire is een kleintje vergeleken bij de roof in het Carlton. Ronnie Biggs en zijn kompanen maakten 2,6 miljoen pond buit. De grootste kunst- roof aller tijden werd gepleegd in Boston, in maart 1990. Twee als agenten vermomde mannen bluften zich een weg door het Isabella Stewart Gardner Muse- tun waar ze doeken van Rem brandt, Manet, Degas en Ver meer roofden. Geschatte waar de: driehonderd miljoen dollar. De schilderijen zijn nog niet te ruggevonden. De Grote Treinroof in 1963 spreekt nog altijd tot de verbeelding. Foto: AP Het Museon in Den Haag had ex pres geen brochures gemaakt van de kostbare juwelen op de tentoonstelling 'Diamant, van ru we steen tot sieraad'. Uit veilig heid. Maar de meesterkrakers die zondagnacht hun slag sloegen, wisten toch wel wat ze wilden hebben: het duurste. Ongestoord door alarm, beveiliging en politie. „Eigenlijk kan dit niet" De resten van het ingeslagen raam waardoor de diamantdie ven zondagnacht het Museon zijn binnengekomen, worden door de recherche afgevoerd. Een speurhond snuffelt nerveus in de dichtbegroeide klimop op de grond voor het met fors ge weld ingeslagen raam. Dubbel glas. Daar ben je volgens de ex perts al gauw een minuut of twintig mee bezig. En dat pal te genover de centrale meldkamer van de beveiliging die het Muse on en het ernaast gelegen Ge meentemuseum delen. „Als de bewakers naar buiten hadden gekeken, hadden ze het wellicht gezien", zegt Museon- directeur Bert Molsbergen. „Ze keken misschien op hun moni toren." Waren de inbraakactivi teiten daar dan niet op te zien? De zwaar geteisterde museum directeur moet het antwoord schuldig blijven. Hij weet het niet en anders moet het 'in verband met het 9- politieonder zoek' onder de pet blij ven. De techni sche re cher cheurs, politie mensen van de speurhon denbrigade en Museon-mede- werkers zwijgen in al le talen. Is het alarm wel of niet afgegaan? Zijn er sporen gevon den? Was er hulp van binnen uit? „Nog in onderzoek." Hoe wel Molsbergen over dat laatste wél duidelijk is: „Ik kan het me echt niet voorstellen. Ook gezien de ravage in de vitrines, denk ik dat het mensen van buitenaf moeten zijn geweest. Maar je kunt niets uitsluiten." De spectaculaire miljoenenroof uit het educatieve museum kan eigenlijk helemaal niet, zegt di- De plaats van het misdrijf: het Museon in Den Haag, met op de voorgrond een affiche van de tentoonstelling. Foto: ANP/Koen Suyk recteur Molsbergen. „Het muse um zeifis goed beveiligd en de tentoonstelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' nog eens extra. Op de expositie zijn dia manten en sieraden uit de hele wereld te zien, waaronder een broche van Willem van Oranje, een zwarte diamant en Portuge se kroonjuwelen. In de Portuge se collectie zitten ook twee on geslepen Braziliaanse diaman ten, waaronder één van 135 ka raat." Aan de tentoonstelling is een lange voorbereidingstijd vooraf gegaan, waarbij behalve het per soneel ook de beveiliging nog eens is doorgelicht..Anders hadden de bruik leengevers hun spullen niet aan ons uit geleend", zegt Molsbergen. Ook de verze kering is goed geregeld, maar daarmee heb je een na tionaal erfstuk als de broche van Willem van Oranje nog niet terug. 'Een ramp', noemt de directeur de inbraak. In de elf jaar dat Mols bergen directeur is in het ge bouw aan de Stadhouderslaan in Den Haag, is er nog nooit in gebroken. „Je gaat nu kijken naar het beveiligingssysteem. Maar ik heb het idee dat het museum en de collectie goed beveiligd waren. Het gebouw is op z'n zwakst als het publiek binnen is", aldus Molsbergen. „Dan werkt de ruimtebeveili ging niet." Toch denkt hij niet dat de die ven zich zondagmiddag na vijf uur, sluitingstijd, hebben laten insluiten. „Ik durf te be weren dat je dat niet lukt. Zelfs niet op een wc of een ander plekje in het museum." De beveiliging bestaat be halve uit de 24-uurs bewaking door men sen, uit camera's en ruimtebeveiliging, sen soren. De vitrines van hardglas waarin de kostbare juwelen zaten, hadden bovendien een trilalarm. „Je moet fors tekeergaan om door het hardglas te komen", zegt Molsbergen. Voor de binnenste laag van het raam waardoor de diamanten- dieven het museum zijn binnen gekomen, is vermoedelijk een glassnijder gebruikt. Daarna moest ook een gordijn achter het raam worden weggesneden. Op het raam staat bovendien een camera gericht. Maar of daarmee beelden van de daders zijn opgenomen, wil de politie niet zeggen. Zes van de nes in de 'Schatkamer' tentoonstelling zijn ingi De directie weet inmid< cies welke stukken zijn maar zegt daar voorlop niets over. „We zullen 1; sprekken moeten voere bruikleengevers. De da» ten wat ze moesten het constateert Molsbergen welen zijn volgens hem nig bekend, dat het moi zijn ze te verhandelen. „Deze stukken zijn zo b dat de eigenaren er afbi gen van hebben laten n Op een veiling kun je zi kwijt, want iedereen he ze juwelen", zegt direct Brom van juwelier Stelt Den Haag. Hij is een va slachtoffers van de roof had enkele stukken uit 1 Deco-tijdperk (grofweg 1930) uitgeleend aan he on. Hij verwacht niet de nog boven water komei criminelen zullen de sie snel mogelijk uit Neder ten verdwijnen. Ik ben triest man vandaag." Dat de stenen onder ha zullen worden genomei voor directeur Van Wez het gelijknamige Haags» liersbedrijf zo goed als halen de diamanten uit ting en smelten het rest het sieraad om. Als ze o ties hebben met een slij bijvoorbeeld Antwerper ten ze de diamanten ovi Je raakt wel een derde v gewicht kwijt, maar de ten zijn dan niet meer tt ren." Maaike Oppier Museon-directeur Bert Molsbergen herhaalt vertwijfeld dat het museum goed beveiligd was. Foto: ANP/Koen Suyk Bereik je er iets mee als je onderwijs leuker maakt? Het lijkt dom om die vraag te stellen. Maar toch. Zo is de afgelopen decennia het wiskunde-onderwijs stukken leuker gemaakt. Wat eerst puur jongleren met getallen en begrippen was, wordt nu bij voorkeur gebracht als ver haaltje. Een meetkundeprobleem wordt voorzien van pianoverhui zers met een piano van zo hoog en zo breed, die ergens in een gang een hoekje om moet. Kan die piano nu het hoekje om zonder op de zijkant ge legd te moeten worden? Ook statistiek plaatsen we bij voor keur in een zo herkenbaar moge lijke situatie. Jannie heeft een mandje met spekkies en dropsleu tels, van allebei precies evenveel. Jannie pakt willekeurig iets uit haar mandje. Hoe groot is nu de kans dat zeven kinderen achter elkaar van Jannie een dropsleutel krijgen? Verzonnen voorbeelden, maar sla er eens een wiskundeboek op na en u zult zien dat ik er niet ver naastzit, inderdaad, het wiskunde- ondenvijs is stukken leuker geworden sinds 'Getal en Ruimte', het boek waarmee juf Riet ons brugklasje nog teisterde. Maar heeft het iets opgelost, al die toegevoegde woordjes en tekeningetjes? Lang is beweerd van wel. Vooral meisjes, gemiddeld zwakker in exacte vakken dan jongens, scoren tegenwoordig re latief beter in wiskunde. Al vele jaren zit een stijgende lijn in hun eindexamencijfers voor wiskunde. Maar het rare is: op de universi teiten is daar nog altijd vrijwel niets van te merken. Er zijn niet méér vrou welijke hoog leraren in de wis- en natuurkunde gekomen. Hoe kan dat nou? De reden is waarschijnlijk simpel: zodra je die er niet zo goed in zijn. Maar in het echte wiskundige leven, dat van de universiteit, bestaat alleen echte wiskunde. Met pagina's vol droge formules en getallen en nergens leuke tekeningen van spekkies, dropsleutels en piano's. Leukere wiskunde is dus geen goed middel om het aantal goede wiskundi gen te vergroten. Zo blijkt. Sterker nog het is - blijkens de cijfers - eerder zo dat er alleen maar minder mensen wiskunde gaan stude ren. Ook minder jongens. Dat zou best eens kunnen komen doordat kinderen met enig wiskundig talent helemaal geen zin hebben om zich eerst door een leuk verhaaltje te moeten worstelen, voordat het werkelijk in teressant wordt. Maar hoe zit het met het talenonderwijs, is het zinvol om dat leuker te maken? Hoe die verleuking aangepakt wordt is in het alge- meen simpel.) Het leren van rijtjes en van wiskunde leuker maakt, wordt het minder grammaticale regels wordt zoveel mogelijk wiskundig en dus makkelijker voor breinen naar de achtergrond gedrukt. Nu is het voor deel van domme rijtjes en regels dat, eenmaal kent, die voor eeuwig toepa zijn, en op alles van die taal wat je v\ nog tegen zult komen. Ze zijn je kaai kompas. Maar veel leuker is natuurh eerst losse zinnetjes te leren, je snapt 1 waar het goed voor is en je hebt eerdx taat. In feite is dat taalonderwijs vol£ ANWB-methode: wat moet je zeggen in een Franse garage, een Spaans hol Italiaanse disco en op een Deens naa strand. Maar daar wordt de zelfde fo maakt als in de exacte vakken: je kul allemaal wel versimpelen, maar wat je daarmee als het in het vervolg en 1 kelijkheid, helemaal niet zo simpel is in opleiding moeten toch echt midde beentjes in hun kop stampen tot zest zien. Een tolk die zich vergist kan hel van een verdachte ruïneren. Wie den leren leuk moet zijn, leert nooit meer Chinees.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2