PvdA-fractie Leiden laat Groen vallen i J1 Dure diamant gestolen De leugens van Büch CDA: Nederland moet lijst van verboden organisaties opstellen 'Spijt als haren op m'n hoofd' MENTAAR 4dee- TARGA VISIONARY Mïfej ïïiWM Mtfftfi) DVD-Speur CD-RW Brander -tëxèdS Meeste Leidenaars zien Groen als burgemeester niet zitten Joden vieren Chanoeka Suzanne de Goede wielrenster van het jaar 'Vrije postmarkt geeft woud aan brievenbussen' Minister laat seksbord staan Dode bij ongeluk in Nieuw-Vennep Verkoop divisie Corus onzeker Kabelaar UPC in surseance W7Ï Leidsch Dagblad NR. 43096 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 lisme is campagne aanwezig mann ipt nog banen nsgevaarlljk dinsdag 3 DECEMBER 2002 Leidsch üSfe Dagblad S door Wim Koevoet leiden - De grootste fractie van de Leidse gemeenteraad, de PvdA, staat niet meer achter het besluit om WD'er Harry Groen voor te dragen ais burgemeester van Leiden. „Ik heb spijt als haren op mijn hoofd", aldus PvdA- raadslid H. Jansen. En: „Als ik de dingen die ik nu weet van Groen en zijn declaratiegedrag al had geweten toen het besluit werd genomen, had ik tegen ge stemd." Jansen zegt dat haar fractiege noten er precies zo over denken. Jansens uitlatingen gaan nog veel verder dan de open brief van de PvdA-fractie die gisteren op de website van de partij ver scheen en waarin de sociaal-de mocraten hun beklag deden over de procedure die tot Groens aanstaande benoeming leidt. De PvdA'ers L Hesselink, C. Schreuder en D. Wijfje ontwij ken sinds gisteravond vragen over Jansens uitlatingen. Maar zij bevestigen wel dat de PvdA- fractie afgelopen vrijdag in een spoedzitting bijeen is geweest om over de onvrede te vergade ren. Ook vice-fractievoorzitter Hesselink weigert de vraag te beantwoorden of zij spijt heeft van haar 'ja' tegen Groen en of ™.OE JAHJAH fórballentaal van de Bei- mier Verhofstadt tegen tch-Europese Liga (AEL) enigrantenvrees over te no aar Nederland. Het ierlid Eurlings pleit verbod van de AEL, olie ook in ons land ac- Volgens de parlemen- AEL 'een vijand van •/atie, een militante, op- urganisatie die zich afzet m samenleving waarin ïren samen te leven', nks lijkt wel herrezen, /staat alleen in zijn op- f tok partijgenoot en mi rt justitie, Donner, voelt ?<r een verbod van deze ie buitenlandse organi- dat is maar goed ook. naakt dezelfde fout als is politici, die dezer da- de muziek uitlopen. uit een justitieel on- uog maar blijken dat de fcijn leider Aboe Jahjah, sJdig heeft gemaakt aan feiten. Pas daarna eventueel verbod aan 7 lijken Belgische politi- l iweinig oog te hebben ?>achtergronden van de b Antwerpen. Niemand n ontkennen dat Marok- smgeren relatief moeilijk fcbaan en een huis ko- gelijkertijd zorgen mi- veok voor overlast Maar ted opgeleide en welbe- p woordvoerders van de ^schilderen als gevaarüj- eigogen, zonder daarbij >g het bewijs te leveren, slechts de tegensteDin- jet verscheurde Antwer- le pad is er vrijheid van ver- cDat is een groot goed, d al te licht mee moet ?i, omgesprongen. Waar la allochtoon of autoch- 1 Jigeren zich aan te pas- wilgemeen geldende nor- kregels moet de overheid Politie en justitie heb- oende armslag om het onder onderscheid des tl - te handhaven. Het i van organisaties die er maar niet strafbare, [en op nahouden, past aze tolerante en vrijzin- Itie. zij voldoende is geïnformeerd over Groens declaratieverleden. Wel zegt ze dat de minister van binnenlandse zaken zich iets ge legen moet laten liggen aan alle ophef die in Leiden is ontstaan over Groen. Dat staat haaks op de uitspraak van haar eigen fractievoorzitter Broeyer. Die vindt dat de minister alleen eventuele 'nieuwe feiten' over Groen moet meewegen. Raadsleden van andere partijen, zoals G. Gruting (WD), P. Peper (Leefbaar Leiden) en G. van Hees (Groenlinks) hebben geen klachten over de manier waarop de gemeenteraad is geïnfor meerd. Van Hees: „Ik heb geen enkele aanleiding om terug te komen op het besluit." P. Boots- ma van D66 echter zegt zich te kunnen voorstellen dat Jansen en haar fractiegenoten zich voor het blok voelden gezet „Er zat wel degelijk iets van een over- valtechniek in. Maar ik denk dat dat de enige manier is om zoiets voor elkaar te krijgen. Voor mij geldt dat mijn teleurstelling over het niet doorgaan van het refe rendum groter was dan mijn twijfels over Groen. Als mijn fractievoorzitter zegt dat Groen een goede kandidaat is, wie ben ik dan om dat te bestrijden?" Pagina Ri: PvdA voelt zich overvallen amsterdam/anp - Bij CoSter Diamonds in Amsterdam is zondagmiddag een diamant ter waarde van ongeveer 50.000 eu ro gestolen. Dat heeft directeur B. Meier van Coster bevestigd. Volgens hem is het niet uitgeslo ten dat de diefstal iets te maken heeft met de roof in het Haagse museum Museon. Volgens de politie heeft het dia manthuis vanmorgen aangifte gedaan van de diefstal. De ruwe steen van 181 karaat is volgens Wassenaarse broer: Beeld klopt niet een inrichting gezeten; hij is op 7-jarige leeftijd op advies van de schoolarts wel zes weken naar een katholiek vakantiekamp in Vught geweest. „De mensen die zich nu vrienden noemen, put ten die informatie uit zijn ro man 'Het dolhuis'. Hij heeft nooit een gestorven zoon Mic key gehad, maar dat halen ze dan weer uit 'De kleine blonde dood'", aldus Buch. Patrick heeft in Leiden een com municatieadviesbureau maar woont nog steeds in Wassenaar. Hij is in Voorschoten benzine gaan tanken, omdat hij in Was senaar wordt aangesproken door Wassenaarders die ineens allemaal bij zijn overleden broer in de klas hebben gezeten. De één herinnert zich Boudewijn Büch als een briljante leerling op de Van Heeckerenschool die een hele dag voor de klas ging staan als een onderwijzer ziek was. Een vijftiger uit dezelfde klas die twee bankjes achter de schrijver heeft gezeten, spreekt van een niet zo slimme, ziekelij ke, eenzame jongen. „Eenzaam, dat is waar", zegt Patrick Buch. door Leo van der Velde wassenaar - Boudewijn Büch heeft nooit in een psychiatrische jeugdinrichting gezeten. Ook had hij geen gestorven zoon. En zijn vader heeft geen zelfmoord gepleegd. De media geven een totaal verkeerd beeld van de overleden Boudewijn Büch, ook al zijn veel verhalen door hem zelf in de wereld gebracht. „Boudewijn zat in een onom keerbaar proces van patholo gisch liegen", zegt zijn in Wasse naar woonachtige broer Patrick. Patrick Buch (zonder trema, want die had Boudewijn toege voegd om de familienaam een Duits aureool te geven) noemt het ook een leugen dat zijn broer een 'bloedhekel' aan zijn moeder had. „Verschrikkelijk voor haar. Ze is 81 jaar en kapot van zijn dood. Ze was dol op hem en hij op haar. Nu moet ze lezen dat mijn vader Pools- joods was en rij Italiaans-joods. Dat mijn vader zelfmoord heeft gepleegd en dat Boudewijn een gestorven zoon had. Allemaal niet waar. Mijn vader is in 1975, na al eerder een hartinfarct te hebben gehad, aan een hartstil stand overleden." Ook heeft Boudewijn nooit in Pagina R6: Patrick Buch verbaasd dat broer na dood zoveel vrienden heeft (advertentie) ..kl/k am»t^K0w^0r door Robbert Minkhorst leiden - Het overgrote deel van de Leidse bevolking keert zich tegen de benoeming van Harry Groen tot burgemeester van de stad. Dat blijkt uit een steek proef onder 500 inwoners, ge daan in opdracht van het Leidsch Dagblad. Van alle ondervraagde Leide naars vindt slechts 11 procent dat Groen burgemeester moet worden. Voor 43 procent is de WD'er niet welkom. Bijna de helft weet het niet of heeft geen mening. Wordt die groep twijfe laars buiten beschouwing gela ten - volgens onderzoeker A Coenen van het Leidse bureau ISEO Marketing Research mag dat zonder dat de betrouwbaar heid van de test geweld wordt aangedaan - dan is het beeld nog slechter. Van alle mensen die van de kwestie-Groen op de hoogte zijn, zegt acht op de tien 'nee' tegen de oud-wethouder van Amsterdam. Een keihard cijfer, vindt Coe nen. „Ik vind 80 procent een markante uitslag. Voor de men sen die deze zaak van belang vinden, is er dus een overduide lijke afwijzing van Groen: We motten hem niet als burgemees ter." De onderzoeker noemt dat 'de belangrijkste uitkomst van het onderzoek'. Volgens Coenen mag de groep twijfelaars buiten beschouwing worden gelaten omdat het merendeel van hen bestaat uit mensen die niet of nauwelijks op de hoogte rijn van de voordracht van Groen, en dus ook niet weten dat rijn kandidatuur omstreden is. Na een willekeurige selectie uit het telefoonboek heeft ISEO Marketing Research 500 mensen benaderd. Bijna de helft van hen werkte aan de telefonische en quête mee. Coenen noemt die respons 'vrij hoog". Het onder zoeksbureau legde drie vragen voor: Moet Harry Groen burge meester van Leiden worden, vindt u het terecht dat de ge meente het beloofde burge meestersreferendum heeft afge blazen, en is deze gemeenteraad in staat een goede burgemeester te selecteren? Een meerderheid van de onder vraagden betreurt het dat de voordracht van Groen ten koste gaat van het referendum (60 procent). De stad is volstrekt verdeeld over de vraag of de gemeente raad wel capabel is om een ge schikte kandidaat te vinden: 38 procent vindt van wel, 35 pro cent van niet en 28 procent heeft geen mening of weet het niet. de directeur tussen 13.00 en 15.00 uur gestolen. De zaak was toen open voor publiek. Het slot van de vitrine was opengebro ken. „Normaal gesproken rit er de hele dag iemand naast de diamant, maar die persoon was even weg", zegt Meier. De directeur vermoedt dat de diefstal te maken heeft met de roof in het Museon. Pagina Gesprek van de Dag: Meesterkraak die eigenlijk niet kan Amstelveen - Rabbijn Shimon Evers ontsteekt in Amstelveen het vierde lichtje van de Meno ra, de achtarmige kandelaar. Tussen 29 no vember en 7 december viert het joodse volk Chanoeka, het feest dat herinnert aan de her inwijding van de tempel in Jeruzalem. Die werd in 165 voor Christus ontheiligd door een Romeins veldheer. Acht dagen lang wordt el ke avond een arm van de Menora, die sym bool staat voor de overwinning van het goe- den bosch - Suzanne de Goede is gisteren uitgeroepen tot wiel renster van het jaar. De Zoeter- woudse wereldkampioene bij de junioren bleef verrassend vier voudig winnares Leontien Zij laard-Van Moorsel en Mirjam Melchers voor. De Goede (18), die ook Nederlands kampioen werd, boekte dit seizoen dertig overwinningen. Voor de jury was dat reden genoeg om haar de Keetie van Oosten-Hage Tro fee/Zilveren Spaak toe te ken nen. De oud-profs van de Club 48, le zers van het blad Wieier Revue en leden van de wielervakbond WBW wezen bij de mannen Mi chael Boogerd als de beste aan. Het was de derde keer dat Boo gerd, wiens opmerkelijkste pres tatie dit jaar het winnen van de koninginnerit in de Tour op La Plagne was, de Gouden Spaak- /Gerrit Schulte Trofee won. Eer der gebeurde dat in 1998 en 1999. De twee daaropvolgende jaren won ploeggenoot Erik Dekker, die samen met Neder lands kampioen Stefan van Dijk Michael Boogerd en Suzanne de Goede tonen hun trofeeën. Foto: ANP/Vincent Jannink wel genomineerd was. De prijs voor de beste cros ser/mtb'er ging naar Bart Brentjens. Bij de beloften (ren ners tot 23 jaar) won Bobbie Traksel. Moet Harry Groen burgemeester van Leiden worden? de, ontstoken. De joodse gemeenschap van Amstelveen beschikt over de grootste menora van Nederland. Foto: ANP/Jasper Juinen door Frans van den Berg leiden - De rode brievenbus sen voor het ophalen van post, moeten in de toekomst niet het monopolie blijven van TPG Post. Als in de toekomst de postmarkt helemaal wordt vrij gegeven, wil Selekt Mail tegen betaling ook van de brieven bussen gebruik maken. Selekt Mail Nederland is een onderneming van Deutsche Post en uitgever Wegener. Het bedrijf wil onder leiding van directeur John Kuiper uit Heemstede de tweede postbe zorger in Nederland worden. „Wanneer er meer concurren ten komen staat er straks een woud aan bussen op straat", aldus Kuiper. Pagina Economie: Selekt Mail wil in Nederland tweede postbezorger worden Pagina Ri: Slecht beeld verrast politici niet roelofarendsveen - Minister De Boer (verkeer) kan niets doen tegen het grote seksrecla- mebord langs de A4 bij Roelof arendsveen. Het bord bevindt zich niet op rijksgrond en heeft voorzover de LPF-minister weet nog niet geleid tot gevaarlijke situaties of kijkfiles, antwoord de hij gisteren op vragen van de Tweede-Kamerfractie van de SP. Op het reclamebord voor een sekslijn staan twee blote dames afgebeeld, en de tekst "Wil je weten hoe ik rij?'. Op dit moment heeft het seksreclame- bord plaats gemaakt voor recla me van de partij van LPF-er De Boer, en binnenkort de WD. Daarna keren de 'dames' terug. nieuw-vennep - Een 44-jarige vrouw is gistermiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de N207 in haar woonplaats Nieuw-Ven- nep. Dat gebeurde tussen de af slag van de A4 en de Hoofdweg. Volgens de politie is de be stuurster door nog onbekende oorzaak in een flauwe bocht op de verkeerde weghelft beland. Daar klapte ze met haar auto frontaal tegen een vrachtwa gen. De vrouw was op slag dood. De 37-jarige bestuurder van de vrachtauto, een man uit Voorhout, bleef ongedeerd. ijmuiden - De verkoop van het grootste deel van de alumini- umtak van Corus is twijfelach tig geworden. De Centrale On dernemingsraad Corus (COR) heeft gisteren een negatief ad vies uitgebracht over het afsto ten van de aluminiumactivitei- ten aan de Franse branchege noot Péchiney. Of de commis sarissen de verkoop willen doorzetten, is zeer de vraag. Amsterdam - Kabelbedrijf UPC heeft uitstel van betaling aange vraagd in zowel de VS als in Ne derland. De rechtbank in Ne derland heeft het bedrijf inmid dels surseance verleend, zo maakte UPC vanmorgen be kend. Door uitstel van betaling aan te vragen wil het bedrijf obligatiehouders dwingen om schulden om te ruilen in aan delen. Eerder dit jaar deed tele- combedrijf Versatel hetzelfde. UPC heeft een schuldenlast van bijna 9 miljard euro na de aan koop van diverse kabelnetwer ken. den haac/anp - Nederland moet de Europese lijst van ver boden organisaties overnemen en ook zelf een dergelijke lijst gaan invoeren. CDA-parlemen- tariër Eurlings wil dat de gangen van organisaties als de Arabisch- Europese Liga (AEL) van de Bel gische moslimleider Abou Jah jah worden nageplozen om te kijken of deze club al dan niet verboden moet worden. Dit standpunt gaat Eurlings vanavond namens het CDA tij dens de behandeling van de be groting van buitenlandse zaken inbrengen. Daarmee komt de partij in aanvaring met de eigen minister Donner (justitie) die vooralsnog niets voor een der gelijk verbod voelt. Donner meent dat zolang een organisa tie legaal is, rij zichtbaar blijft in de samenleving. Bij een verbod gaat zo'n club ondergronds en is het lastiger voor justitie om doen en laten te controleren. Eurlings meent dat dit een drog reden is. Hij vindt dat de voor delen van een verbod ruim schoots opwegen tegen het ge dogen van organisaties als de AEL. In Frankrijk, Engeland, Duitsland en Spanje bestaan de risico's van onderduiken ook en daar hanteren de autoriteiten een dergelijke lijst. Daarnaast weten de niet verboden organi saties zich volgens Eurlings pri ma te vermommen als bij voor beeld liefdadigheidsinstellingen. Dat Nederland er geen lijst op na houdt, betekent volgens Eur lings een verkeerd signaal, na melijk dat dubieuze clubs zich hier ^makkelijk kunnen vesti gen en eenvoudig een organisa tie kunnen opbouwen. Als het verbod erdoor komt, moeten organisaties als de Koerdische PKK en de 'martela renbrigade' al-Aqsa hun biezen pakken. De Arabisch-Europese Liga (AEL) is nergens verboden, maar Eurlings zou het niet on verstandig vinden als er na ge degen onderzoek toch een ver bod komt De gemeenteraad van Antwer pen laat de Arabisch-Europese liga (AEL) voorlopig onge moeid. Voorstellen van het Vlaams Blok om harde maatre gelen, zoals een verbod op de straatpatrouilles waarmee de Li ga sindskort racisme onder de politie aan de kaak wil stellen, haalden het gisteren in een spe ciale zuring van de raad niet. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon va\ (Lvm. controle natoezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling □€19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatische betaling is mjn barfc-glronunmg- MIMI 212141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l.lJfrU UITVIHÜUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1