LEIDEN REGIO RA, de wandelende robotarm Oegstgeest beloont in dienst nemen werkloze vrijwilliger Leidse Kees baalt van fietsen zonder licht Vier maanden cel geëist voor stalken ex rel kijkers, maar geen kopers voor goedkope Bentley dinsdag 3 december 2002 de berg Cerro Paraxial in de An des. De tweede volgt binnen kort. „Het gekoppelde beeld is beter dan dat van de Hubble", zegt Mennenga trots. Even trots is hij op zijn, weliswaar kleine, geheime militaire projecten. En al popelt hij van verlangen om het toch te doen, déél kan hij natuurlijk niets over zeggen. den haag/voorschoten - Te gen een 66-jarige man die zijn ex-vrouw lastigviel en be dreigde, is bij het gerechtshof in Den Haag vier maanden cel geëist, plus een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden. De man uit Voorschoten werd eerder door de politie rechter veroordeeld voor zijn stalkgedrag. Daar werd hem vier maanden cel opgelegd. Maar die straf vond de aan klager bij het hof te mild. Te meer omdat de man na zijn veroordeling gewoon door ging met het terroriseren van zijn ex-vrouw. Hij belde haar na dat vonnig nog regelmatig op om haar uit te schelden en te bedreigen. „Kijk maar uit want anders krijg je een schot hagel in je smoel", en: „Ik ga je naar het hiernamaals schoppen", wa ren enkele van de teksten die de vrouw de afgelopen jaren naar het hoofd geslingerd werden. Ook kwam de man naar de school waar zijn ex werkt om haar te bedreigen. De reden voor de bedreigin gen was, dat de man 'zich be stolen voelde'. Zijn voormali ge echtgenote streek een deel van zijn pensioen op. Maar volgens de vrouw was dat niet de ware reden voor de telefoonterreur. „Hij kan ge woon niet zonder mij", ver klaarde zij gisteren op de zit ting. „Als ik nu zou zeggen dat hij bij me terug mocht komen, dan zou het ophou den." Volgens de vrouw heeft haar ex-echtgenoot psychi sche behandeling nodig. Daarnaast zou hij aan alco- hoil verslaafd zijn. De aankla ger vond het echter niet no dig om behandeling te eisen. Het hof doet over twee we ken uitspraak. WIJK LADDER de camp - In het Leidse Volks huis wordt morgen een lezirig gehouden over de Leidse ge7 schiedenis. Het thema is 'Over leven na de dood, weduwen in Leiden in de 17e eeuw*. De le zing begint om 19.30 uur en kost 6,50 euro. Inschrijven kan tijdens kantooruren bij Het Leidse Volkshuis, Apothekers- dijk 33a, telefoon 5149180. meerburg - In buurthuis Matijo aan de Zaanstraat 126 is morT gen van 20.00 tot 22.00 uur een Sinterklaasbingo, waar leuke, prijzen zijn te winnen. De toe gang bedraagt 3,50 euro. pancras - De Centrale Biblias theek aan de Nieuwstraat 4 ver koopt in het weekeinde weer een grote collectie boeken. Ro mans, informatieve boeken eü jeugdboeken worden voor l.en 2 euro per stuk aangeboden. Deze verkoop wordt gehouden tijdens de openingsuren: zater dag 7 december van 11.00 tot 17.00 uur en zondag 8 decemT ber van 13.00 tot 17.00 uur. v pancras - In het Digjtaal Lokaal van de Centrale Bibliotheek is zondag 8 december van 14.00 tot 16.00 uur een thema work shop over reizen 'Daarheen én weer terug". Een vakantie boe ken kan tegenwoordig heel eëü- voudig met behulp van inter net. Hoe dat in zijn werk gaaé wordt uitgebreid behandeld lil deze workshop. Enige basisken nis van de computer is wel ge wenst Voor leden van de bi bliotheek zijn de kosten 14,50 euro. Kaarten zijn te koop bij de receptie van de bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. noorderkwartier - De Leidse Ruilvereniging Koningskerk verzorgt vrijdag 6 december een ruilavond voor verzamelaars van onder meer postzegels, prentbriefkaarten en telefoori,- kaarten. Iedereen die zijn ver zameling wil uitbreiden is wél- kom tussen 19.00 en 21.45 ip buurthuis 't Spoortje, Bem- hardkade 40. De toegang be draagt 0,75 euro, voor jeugd iot en met 15 jaar is de toegang 0,50 euro. ,'j" haagweg - Vogelvereniging De Vogelvrienden Leiden e.o. houdt vrijdag, zaterdag en zon dag een tentoonstelling in het Vijthovenhuis aan de Hoflaan 169. De openingstijden zijn: vrijdag 6 december van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag 7 de cember van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 8 december van 10.00 tot 16.00 uur. Die dag is er tevens een beurs van kleine die ren. leeuwenhoek - Naar aanleiding van de tentoonstelling 'Alle vo gels tellen mee' in de galerie van Naturalis verzorgt Hein van Grouw, technisch assistent op de afdeling vogels, dinsdag 10 december van 14.00 tot 15.00 uur een lezing. Hij vertelt ovèr zijn specialiteit en passie: dui- ven. De toegang tot de lezing bedraagt 2,50 euro. Indien de lezing gecombineerd wordt piet een bezoek aan het museum aan de Darwinweg 2 is er een, korting van 1 euro. Jongeren laten het nog afweten door Judith Kloppenburg oegstgeest - Om instellingen te motiveren langdurig werklozen een onbetaalde baan te geven, wil de gemeente Oegstgeest or ganisaties belonen en straffen met subsidie. Dat staat in de be leidsnotitie gemeentelijk vrijwil- ligersbeleid. Oegstgeest richt zich met de maatregel vooral op grotere in stellingen als de bibliotheek en de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO). Burge meester en wethouders stellen voor organisaties te verplichten een bepaald percentage langdu rig werklozen als vrijwilligers in dienst te nemen. Als het aantal werkzoekenden bij een organi satie beneden een vastgesteld aantal blijft, dan houdt de ge meente de hand op de knip. In Oegstgeest doe ongeveer tweeduizend mensen vrijwilli gerswerk. Als het aan B en W ligt, worden dat er in de toe komst nog veel meer. Daarom werkt de gemeente aan een 'vrij- willigersstrategie'. Het eerste doel van die strategie is, de hui dige vrijwilligers in het zadel te houden. Dat lukt volgens de ge meente wellicht door hen een blijk van waardering te geven. Vorig jaar is voor het eerst een groot feest gehouden voor vrij willigers. Dat moet een jaarlijks terugkerend evenement wor den, net als de uitreiking van de vrijwilligersprijzen. Om het vrijwilligerswerk toegan kelijker te maken, ligt een plan voor de gemeentelijke website klaar. Op een speciale pagina kan men informatie vinden over alle organisaties in het dorp die met vrijwilligers werken. Vrijwil ligerswerk is een goede opstap naar een betaalde baan en werklozen kunnen daarmee hun tijd zinvol besteden, vinden B en W. Om de burgers duidelijk te tria- ken dat vrijwilligerswerk niet, al leen belangrijk is, maar ook leuk kan zijn, wil het college het on betaalde werk intensief proitio- ten. Vooral de jongere generatie moet zich aangesproken voélen door de campagne. Juist déze groep legt zich niet gemakkelijk voor lange tijd vast. Een eenma lige campagne om de vrijwilli- gerssite bekendheid te geven en speciale activiteiten voor jonge ren moeten de jeugd stimulerèn om ook onbetaald werk te gaan doen. Want in vergelijking met de oudere inwoners, laten de jongeren het nog flink afweten. r etjlancy Ubert pDwiJK - Herman Heinsbroek heeft Hans en Conny Breukhoven sbn er allebei een. Emile Ratelband It. er al tien versleten, zegt hij. Wellicht lireen simpele volksjongen zich straks hel rijtje BN'ers aan, want voor 14.500 je Itaat een Benüey Tl te koop. rd< John Driessen een advertentie met at a de krant plaatste, is hij bijna 'stuk- and' door potentiële kopers. „Maar na alldag ben ik er wel achtergekomen, te| dat die zogenaamde klanten gewoon eens in zo'n klassieker wilden rijden. Ik heb het afgelopen weekeinde wat proef- ritjes gemaakt." Driessen heeft het afge lopen weekeinde bijna onophoudelijk door de Leidse regio getuft. Zonder resul taat, de Bentley is nog niet verkocht. „Kij kers genoeg, maar kopers: ho maar. Aan de prijs kan het niet liggen, die is beslist netjes te noemen." De Engelse oldtimer is ruim dertig jaar oud, maar is nog lang niet afgeschreven. Of hij ooit heeft toebehoord aan één van de rijken der aarde, weet Driessen niet. „Ik heb geen logboek of zo. Ik kan alleen maar zeggen dat het een juweeltje is. Van dit model zijn er maar 7000 gemaakt. Met zijn leren bekleding en bordeauxro de kleur is de kar een echte chique auto. 26.000 mijl staat er op de teller. En je hoeft er geen wegenbelasting voor te be talen", promoot Driessen. Driessen, eigenaar van de gelijknamige trouwservice in Noordwijk, wil de Ben üey kwijt omdat de auto 'uit' is. „Hij wordt nog amper verhuurd, misschien ook vanwege de kleur. Bruidsparen kie zen toch sneller voor een witte auto." Driessen verwacht dat hij de auto uitein delijk zal slijten aan een echte liefhebber. „Voor 14.500 euro zijn immers genoeg andere karretjes te vinden. Bovendien zit ik met een inruilprobleem. Verzamelaars begrijpen wel hoe het werkt, maar de man die voor de show eens een tijdje in een Bentley wil rijden, hoopt bij mij zijn andere auto in te ruilen. Maar wat moet ik nu met een Fiat Panda, Nissan Micra of Subaru Mini Jumbo in mijn bedrijf?" dien wordt hij dagelijks getest. De robotarm heeft een paar snufjes waar Dutch Space trots op is. Met zijn drie gevoelige vingers kan hij zelf de kracht be palen waarmee hij zich vast grijpt. Het mag niet hardop wor den gezegd, maar 'dat kunnen zelfs de Amerikanen niet.' Met behulp van een camera en een laserstraaltje kan hij zelf een vol gend steunpunt (technici van Dutch Space zeggen liever 'in terface') op het ISS opsporen. Zijn 'polsen' kunnen precies de zelfde bewegingen maken als 'echte' - op en neer, heen en weer en draaien. En het mooiste van alles: hij is bijna net zo sim pel te bedienen als een brom mer. De knoppendoos waarmee astro- en kosmonauten hem in de ruimte zijn bewegingen kun nen laten maken, bevat alleen de eenvoudigste opdrachten. Bediening van binnenuit is ook mogelijk, met behulp van een computer. Het mechanische deel van de ERA gaf nog de minste proble men. Die moest licht zijn en stijf, en bestand tegen snelle temperatuurswisselingen. Alle systemen zijn dubbel uitge voerd. Met het maken van zulke constructies heeft Dutch Space veel ervaring. Tachtig procent van alle werk ging zitten in de software die de arm bedient. Soms, mijmert Mennenga wel eens op verloren momenten, lijkt Dutch Space meer op een ICT-bedrijf dan op een ruimte vaartfirma. Dutch Space heeft het afgelopen jaar wel te lijden gehad van de malaise in de Europese telecom- en computerindustrie. Die is verantwoordelijk voor de mees te opdrachten voor de bouw van satellieten. Er is bezuinigd, er zijn ontslagen gevallen. Dit jaar verwacht Dutch Space quitte te draaien, voor volgend jaar is weer winst voorzien. Toch ligt het werk in de nieuwe montage- en testhallen aan de Newtonweg niet stil. Het bedrijf ontwerpt, assembleert en test zonnepanelen voor satellieten. Ook wordt gewerkt aan de ont wikkeling van O MI, het Ozone Monitoring Instrument, dat van uit de ruimte de ozonlaag in on ze atmosfeer in de gaten gaat houden. Daarnaast ontwikkelt het bedrijf een geavanceerd en van Berkel, beter bekend Kees, is boos. De van het levenslied is ét op alle fietsers die maar jier licht door Leiden scheu- En ietsje minder boos is hij le politie, omdat die er niet ii optreed. ge week liep Kees op een ad, na een bezoekje aan nissen, met zijn vriend en »er Wïm van der Sluis op luwenkerkkoorstraat. r vanaf de Lange Mare een fietsster zonder hoek om. Kees kon nog net opzij maar zijn manager werd geschampt door de tweewieler en viel. Gelukkig bleef het bij wat schaafwonden. Maar het had erger kunnen zijn. Reden voor Leidse Kees om een actie te beginnen voor goede fietsverlichting. „Op de eerste plaats ben ik ge schrokken van de manieren van de mensen tegenwoordig. Word je aangereden, zeg je er wat van en dan krijg je een grote bek op de koop toe. Verschrikkelijk, wat een mentaliteit! Niet nor maal meer! En dat mens stapte niet eens af om zich om Wim te bekommeren." „Ik was zo boos, dat ik meteen naar het politiebureau op de Langegracht ben gelopen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Fietsers moeten beter op hun verlichting letten, vindt zanger Leidse Kees. Fotö: Dick Hogewoning Wordt er niet meer gecontro leerd op fietsverlichting, heb ik gevraagd. Er was een heel aar dige agent, die precies begreep wat ik bedoelde, maar die zei dat ze niet alle fietsen kunnen controleren. Dat ze er maar van uit gaan dat de binnenstad vol doende verlicht is. Snap je dat nou? Onverlichte fietsen zijn le vensgevaarlijk op de weg, om dat automobilisten ze ook niet of nauwelijks zien." „Na het ongeluk ben ik gaan tellen op en rond de Haarlem merstraat en wat blijkt? Van de tien fietsen rijden er acht zon der licht. Een heleboel gaan er naar de kroegen op of achter de Haarlemmerstraat en naar de Beestenmarkt. Daar laten ze zich helemaal vollopen met bier of andere dure drank, maar een paar euro voor goede ver lichting kan er blijkbaar niet af." „Het wordt de hoogste tijd dat de politie gaat optreden. Als je ergens je auto neerzet in het centrum om iets af te geven, dan heb je al een parkeerbon te pakken. Ze liggen bij wijze van spreken in de dakgoot op je te loeren. Dan kunnen ze ook die fietsers zonder licht aanpakken. Vijftig euro boete, dat zal ze le ren. Dan rijdt volgende week ie dereen op een fiets die wel ver licht is." Voor de politie heeft fietsver lichting, vertelt een woordvoer der, geen prioriteit. Alleen bij gevaarlijke situaties wordt er opgetreden. Incidenteel wordt de verlichting van fietsen van schoolgaande kinderen gecon troleerd. Als het aan Leidse Kees ligt komt daar snel veran dering in. Eric-Jan Berendsen Een belangrijke bron van inkomsten voor Dutch Space is het assembleren en testen van zonnepanelen. Hiervoor beschikt Dutch Space over een twaalf meter hoge clean room. Foto: Dick Hogewoning uiterst gevoelig instrument dat het beeld van twee grote tele scopen van de European Sou thern Observatory in Chili kan koppelen. Een eerste staat al op :ch Space legt laatste hand aan project van 180 miljoen filfred Simons Soms voelen de technici itch Space in Leiden zich is miskend. In de Verenig en is ruimtevaart een na- topbelang, al was het al- aar voor het bouwen van gesatellieten. In Europa - maal in Nederland - is de stelling voor die industrie iuI. Onterecht, vindt mar- •manager G. Mennenga. r ruimtevaart zou onze sa ring niet werken. Er zou- en snelle data- en tele- irbindingen zijn, geen be- >are weerberichten, geen plaatsbepaling op zee. maart is het zover. Dan i de technici ERA, de Eu- i Robotic Arm, na vijf jaar voorgoed vaarwel. De meter lange robotarm voorzichtig ingepakt en per vrachtwagen naar iische lanceerbasis Bai- voor transport naar het International Space Station ISS. Daar wordt hij bevestigd aan het Russische deel van het ruimte station voor het verrichten van klusjes. De robot kan zonnepanelen in stalleren, uitklappen en vervan gen, lasten vasthouden, kosmo nauten ondersteunen en met zijn videocamera de 'huid' van het ISS inspecteren. Opmerke lijk is het vermogen van de arm om vrij over het oppervlak van het ruimteschip te 'wandelen', terwijl hij zich 'vastgrijpt' aan vantevoren aangebrachte steun punten. Normaal gesproken produceert Dutch Space, dat 300 werkne mers telt, vooral onderdelen als onderaannemer van grotere be drijven. Bekend is het onderstel voor de raket Ariane 5, oftewel het 'koffiefilter', zoals het perso neel van Dutch Space het 'Main Stage Engine Thrust Frame' graag noemt. Het prototype staat in de tuin van het ruimte vaart bedrijf in Leiden en is van af de Plesmanlaan goed te zien. Het onderstel bevat de hoofd motor van de Ariane, draagt tij dens de lancering maar liefst 160 ton en kan temperaturen tot 800 graden Celsius verdragen. De ontwikkeling en het testen van de robotarm deed Dutch Spaceals hoofdaannemer. Met zijn totale waarde van 180 mil joen euro, opgebracht door ESA, is het een uitzonderlijk groot project voor het kleine bedrijf. „Het probleem is vooral de aan sprakelijkheid", legt Mennenga uit. „Als je product niet werkt, moet je een boete betalen die soms buitensporig hoog is. Op drachtgevers gaan alleen met je in zee als ze weten dat je die kunt betalen. Dat betekent dat je groot moet zijn. Daarom zoe ken wij een partner om samen sterker te staan." De kans dat Dutch Space een boete moet betalen voor ERA lijkt echter niet groot. Alle me dewerkers lijken doordrongen van één gedachte: hij moet per fect werken, want als hij een maal boven is, kan hij niet meer naar beneden. Ruim tien jaar geleden zette de ontwerpafde ling van Dutch Space de eerste potloodstreep op papier en zo'n vijf jaar geleden kwamen de eer ste onderdelen binnen. Ruim twee jaar geleden werd de ro botarm geassembleerd en sinds- smonauten van ISS krijgen een koffer mee met een knoppenbord om de ERA In de ruimte te bedie- >e functie van alle knopjes staat er in Engels en Russisch op, zodat beide nationaliteiten de werking pen. De hekjes op het bord moeten voorkomen dat de kosmonauten in de gewichtsloze ruimte per uk het verkeerde knopje omstoten. Foto: Dick Hogewoning l De robotarm in een proefopstelling in de nieuwe testfaciliteit van Dutch Space aan de Newtonweg. Het ronde onderstel op de voorgrond is een soort hovercraft, waarmee de arm in twee richtingen zonder wrijving kan bewegen. In het midden, met witte jas, staat directeur Mennenga. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15