REGIO 'De sociëteit is eigenlijk één grote speeltuig Meningsverschil met een flitspaal GERECHT V DINSDAG 3 DECEMBER NAVRAAG Dieven zijn bewakers vaak een stap voor. Enkele jaren geleden sloeg 'het gilde' toe bij de start van de Ter Speckeloop in Lisse. Terwijl de deelnemers het in korte broek op een lopen zetten, gapten onverlaten hun persoonlijke bezittingen uit de kleedkamers. Sindsdien houdt de organisatie bij de start een oogje in het zeil, maar de rovers zijn ook niet van gisteren. Zondag verschenen zij doodleuk een half uur eer- der op sportpark Ter Specke. Terwijl de atleten buiten hun warming- up afwerkten en de bewakers nog niet ter plekke waren, doorzochten zij.de kleedkamers. Een dag eerder stroopten dieven tijdens een drukbezochte bosloop ook al de kleedkamers af rond de Leidse atle tiekbaan. PIETER VINK, politieagent uit Noordwijkerhout en als scheidsrechter in het betaalde voetbal geen onbekende in de kleed kamer, zou onsportieve bezoekers van sportparken graag de voet dvyars zetten. Komt het vaak voor dat dieven het hebben gemunt op nietsver moedende vrijetijdssporters? „Ja, ik ken dit soort verhalen al vanaf 1987, toen ik bij de politie kwam. Dieven maken het zich graag zo gemakkelijk mogelijk." Zijn dieven nou zo slim of zijn hardlopers zo dom? „Ik zou het anders willen uitdrukken: dieven zijn sluw en hardlo pers naïef. Nietsvermoedend laten zij hun eigendommen onbe heerd in de kleedkamer achter. Want, denken ze, zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Helaas gaat dat anno 2Ö03 niet meer op." Heeft u nog tips voor be wakers van kleedkamers? „Mijn tips zijn eerder ge richt aan de sporters. Neem vooral geen dure spullen mee. Probeer wat met de organisatie te re gelen en laat zeker geen waardevolle bezittingen in de kleedkamer achter. Van vrijwillige bewakers mag je niet te veel ver wachten. Zij lopen ook wel eens even weg." Lezen dieven kranten of websites? .Alleen junks komen nog wel eens bij toeval langs. Maar de rest van het dievengilde leest aanplakbiljetten en kan goed overweg met de - al dan niet gestolen - computer. Bij dit soort massale eve nementen lopen zij bijna nooit tegen de lamp. En krijg je er één te pakken, dan zegt hij altijd - hoe onwaarschijnlijk dat ook klinkt - (jat hij het in zijn eentje heeft gedaan. Zo rol je nooit de hele bende 'op." Zqlfnog trek om aan een hardloopevenement deel te nemen? Miyee, maar dat heeft niets te maken met die diefstallen. Ik ben niet zq'n hardloper. Als ik beter in mijn vrije tijd zit, wil ik in Leiden QQit nog eens de halve marathon lopen. Mijn eerstvolgende loop is de verplichte Coopertest voor scheidsrechters op 28 januari. Wij moeten er zes per jaar doen en gelukkig heb ik de vorige net achter rug." Archieffoto: Mark Lamers Tékst: Tim Brouwer de Koning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1952, Woensdag 3 December LEIDEN - Een van de in ons land hoogst uitzonderlijke grote giften voor zuiver wetenschappelijke arbeid werd hedenochtend in Leiden gerealiseerd door de overdracht van de uitbreiding en nieuwe outilla ge van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, mogelijk gemaakt door •een schenking van een millioen gulden door de Bataafse Petroleum Maatschappij. Het BPM stelde het geld in 1946 beschikbaar voor onderzoek van de materie bij uiterst lage temperaturen, een onder- zbekingsveld waarop dit laboratorium zich een wereldnaam heeft ver- yyorven. Dank zij deze modernisering van de apparatuur kunnen naar verwachting nog koudere temperaturen worden opgewekt, dan tot nu toé in dit laboratorium reeds werden geregistreerd. Het Kamerlingh Onnes Laboratorium stond reeds bekend als het koudste plekje ter aarde, misschien zelfs in het heelal. Hét bereiken van zeer lage temperaturen is van uitermate groot ge wicht voor het onderzoek der materie. Naarmate de stof een lagere temperatuur heeft, bewegen de moleculen, zeer kleine eenheidjes, minder, en zonder op technische details in te gaan kan gezegd wor den, dat velerlei eigenschappen van de materie beter kunnen worden bestudeerd wanneer de stof zoveel mogelijk in rust verkeert, wanneer derhalve zo koud mogelijk is. Abno 1977, zaterdag 3 december NOORDWUK - Van het authentieke Noordwijkse grand-hotel Huis ter Duin blijft steeds minder overeind. Nadat enige maanden terug, korte metten werd gemaakt met de legendarische keizer- en spiegel zaal, moet sinds gisteren het niet minder bekende Kurhaus er aan geloven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op "gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaats ing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraa 182 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van 'der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl "HOOFDKANTOOR i Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 'familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 ".Errïiail: abonneeservice@hdc.nl ABPNNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) - "p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tót het automatisch afschrijven van het - 'abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting 1 -'pér betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 "ur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Sticht ing Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling .Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Ouintus-voorzitter Frank Renooij: „Slaan is absoluut niet geoorloofd. Het maakt niet uit wat voor verhaal iemand erbij kan vertellen; als je iemand slaat ga je eruit. Wat dit onderwerp betreft hebtf een zero tolerance-beleid." Foto: Hielco Kuipers n Voorzitter Frank Renooij over mores studentenvereniging Quintus De negenhonderd leden van de Leidse studentenvereniging Quintus hebben geen moeite met huisregels. Sterker nog: ze houden er wel van. „Wij heb ben geen last van normvervaging", zegt voorzitter en rechtenstudent Frank Renooij. Ouinten 'nemen hun verantwoordelijkheid' en tonen res pect voor hun meerderen. Wie zich aan de regels houdt heeft een grote vrijheid. „Als je zin hebt om een emmer water over iemand te gooien, dan mag dat." Huiskamer „We pretenderen een tweede huiska mer voor onze leden te zijn en daar horen ook regels bij. Die regels heb je nodig om het werkbaar en beheers baar te houden. We zijn hier als vrienden onder elkaar, als één grote familie. Asociaal gedrag tolereren we niet, daar zijn we strikt in. We trekken duidelijke lijnen en wie daar over heen gaat, wordt daarop aangespro ken. Het klinkt misschien gek, maar ern stige dingen gebeuren hier zelden. Een bierglas kapotmaken en in ie mands gezicht drukken zal nooit ge beuren. Dat doe je gewoon niet. Dat vinden wij proletengedrag. En het groepsgevoel is groot. Wij hebben wat in de maatschappij verdwenen is: sociale controle. In ons hele bestaan, sinds 1979, zijn er maar vijf leden tot persona non grata ver klaard. Dat is onze ultieme straf en dan moet je het wel écht bont heb ben gemaakt, wil het zover komen. Wij hebben een heel duidelijk nor- men-en-waarden-verhaal. En dat is vrij constant. Je kunt niet zeggen dat de Quinten van 1980 heel anders wa ren dan de Quinten van nu." Speeltuin „De sociëteit is eigenlijk één grote speeltuin. Je moet veel dingen zien in de sfeer van grappigheid. In principe kan hier alles. Dat is, denk ik, een van de aantrekkelijke kanten van een stu dentenvereniging. In deze besloten ruimte mogen meer dingen dan in een kroeg. Als je bijvoorbeeld zin hebt om een emmer water over ie mands hoofd te gooien, dan mag dat. We zooien hier. En dat betekent bij voorbeeld ook dat het bij een verbale twist tussen twee personen is toege staan om elkaar bij de revers te pak ken en tegen de grond te gooien. Zie zoiets als een fysieke uiting van een twist. Het hoort bij onze 'mores'. Net zoals de regel dat de verliezer van zo'n twist de winnaar een biertje moet aanbieden. Ze moeten zich weer verzoenen." Ordecommissie „We hebben een ordecommissie die toezicht houdt op het naleven van de REGELS VAN HET HUIS Regels zijn er om je aan te houden. Als wapen tegen de chaos. Maar over 'normen en waarden' valt te twisten. Wie de regels bedenkt, weet dat maar al te goed. Op de pagina Regio 2 verschijnt wekelijks de serie 'Regels van het Huis'. In deze interviews vertellen personen over (het handhaven van de regels in hun 'huis'. In aflevering 3: Frank Renooij voorzitter van de Leidse studentenvereniging Ouintus. regels. Als twee mannen zo'n fysieke twist uitvechten dan kijkt een lid van de ordecommissie toe of het wel goed gaat. Het is geen politie, maar ze hebben wel boetebevoegdheid. In tegenstelling tot sommige brave borsten bij de politie geniet de orde- commissie aanzien bij de leden; ze tonen hun respect voor de ordecom missieleden. Bij conflictbemiddeling bedenken ze vaak ludieke straffen. Zo is een keer de voet van een jongen geschorst Hij had een paar bierglazen kapot ge schopt. Toen mocht zijn voet er een tijdje niet meer in. Dat betekende dus dat hij met zijn ene voet de vloer niet mocht raken en daar een schoenen doos omheen deed. We hebben een aantal regels die we sirikt naleven. Zo is slaan absoluut niet geoorloofd. Het maakt niet uit wat voor verhaal iemand erbij kan vertellen: als je iemand slaat ga je er uit Wat dit onderwerp betreft heb ben we een zero tolerance-beleid. En wie het niet met de sanctie eens is moet zich melden bij de Raad van Beroep. We hebben onze eigen rechtspraak. Voor niet-leden is dat soms raar, dat we alles zelf oplossen, maar dat hoort bij ons streven naar zelfwerkzaamheid. De politie bellen is wel het laatste wat we zouden doen als er iets misgaat." Opvoeding „Een beetje opvoeding zit er wel bij. Je moet het zo zien dat je studie je een aantal hard skills geeft en dat je binnen de sociëteit een hoop soft skills leert. Je leert hier heel goed in groepen met mensen om te gaan, je aan afspraken te houden en je ver antwoordelijkheid te nemen." Student „Drugs zijn verboden. De leden ge- P« uk bruiken geen drugs. Wij vinden niet passen bij het idee dat wij een student hebben. En het djL ook een stempel op de sfeer. Jf hol beïnvloedt de sfeer ook, m 1 is toch anders. Quinten mogen alles dragen, r geen sportschoenen, geen petjla geen jassen. Een student draaj sportschoenen. En jassen of pP% zijn niet gepast, omdat je hier fit soort huiskamer bent. Dan is fen vreemd als je je jas aanhoudt, ei Ja, vies of kapot mag de kledinfe zijn. Dat krijg je vanzelf, bij hel 1 en. Vaak is het ook een stukje it om een jasje met afgescheurd* J mouw niet uit te trekken. Dat 01 chalante hoort ook bij het studi' koze. Eigenlijk hoort het er all da heel netjes uit te zien, maar tej kertijd steken we de draak erm= Respect Elkaar tijdens officiële gelegen met 'u' aanspreken hoort ook studentikoze idioom. Zo begii mijn speeches ook niet met 'h maar met 'waarde Quinten'. J( elkaar met een beetje respect delen. Zo geven we elkaar ook netjes een hand. Maar het is natuurlijk ook alle e een beetje theater. Zo geef je 1 e maal wat meer cachet. Het is $1 groot deel van de grap." Erna Straatsma Een Hillegommer rijdt samen met zijn vrouw in de auto naar huis. Als hij bijna bij zijn woning is aangeko men, wordt hij geflitst. Merkwaardig, vindt de man. Hij kent de straat waarin hij woont op zijn duimpje: „Ik rijd nooit te hard en kijk voor de ze kerheid altijd even op de meter als ik de flitspaal passeer." Thuis realiseert de man zich dat de brommobiel die rechts op het fietspad reed, hem ter hoogte van de flitspaal met meer dan 50 kilometer per uur heeft ingehaald. Zou die bromfietser dan misschien zijn geflitst?, vraagt hij zich af. Als blijkt dat hijzelf voor de boete voor te hard rijden moet opdraaien, raakt de man geïrriteerd. Resoluut weigert hij de boete van 27,13 euro te betalen. Samen met zijn advocaat pleit hij er op het kantongerecht voor om de boete niet ontvankelijk te laten ver klaren. „Mijn cliënt heeft niet de ge woonte om te hard te rijden", luidt het pleidooi van zijn advocate. Om het verhaal met de te hard rijdende bromfietser te staven, toont ze de rechter de flitsfoto's: „In de linker- •fr hoek ziet u een vaag licht, dat is de bromfietser." De rechter bestudeert de foto uitvoerig maar kan nauwelijks een andere weggebruiker naast de Hillegommer zelf onderscheiden: „Ik zie hier iets, maar als dat de brom fietser is dan kan hij uw cliënt nooit hebben ingehaald. Daarvoor is hij te ver weg." Die uitleg van het beeldmateriaal had de advocate duidelijk niet verwacht. Ze wordt er even door van haar stuk gebracht. „Ik denk dat de foto uit een rare hoek is genomen", vervolgt ze even later aarzelend, terwijl ze onder tussen snel de foto terugpakt. „Ik denk dat de flitspaal te scherp stond afgesteld. Dat komt vaker voor. Op internet heb ik zelfs nog een foto ge vonden van een geflitste eend." Ook dit 'bewijsmateriaal' wordt getoond. De officier van justitie onderdrukt zijn lach. Hij kan het verhaal van de eend onmogelijk serieus nemen: „Als twee voertuigen tegelijkertijd worden geflitst, geeft het apparaat automa tisch een foutmelding", legt hij uit. „Dat is in dit geval niet gebeurd. Ik zal aan de politie moeten vragen of het mogelijk is dat u geflitst bent ter wijl de bestuurder van de brommer de overtreding begaat." De rechter is sceptisch: „Ik betwijfel ten zeerste of de gevoelige lus die de snelheid meet ook onder het fietspad ligt. Ik denk zelf van niet, maar wie weet ben ik wel dommer dan ik denk." Ze besluit de zaak daarom voor onbepaalde tijd aan te houden. Voorsorteren Een automobilist wil na een bezoekje aan de notaris zo snel mogelijk huis waarts. Het regent die dag alleen pij penstelen. Hierdoor zijn de pijlen op het wegdek slecht zichtbaar. De man is onbekend in Leiden en rijdt via het Lammenschansplein de snelweg A4 op. Althans, dat is de bedoeling, maar hij heeft de voorsorteerborden gemist en komt bij de eerste verkeerslichten op de rechterhelft van het wegdek uit. Hij herstelt zijn fout door zich, met zijn linkerknipperlicht aan, aan te sluiten bij de rij bestuurders op de linker voorsorteerstrook. Een politie agent slaat de manoeuvre gade en slingert de man zonder pardo H bon. Een onterechte beslissing, aid j automobilist. Voor de rechter zijn bezwaar toe: „Op het krui ben ik van richting veranderd, dus niet over een doorgetrokk streep van het ene vak naar h( re gereden." De officier van ju wil de man best tegemoetkom heeft uw richtingaanwijzer aai daan en netjes ingevoegd. Hie geen gevaar ontstaan. Ik vraag om aan de rechter om de boet j matigen tot de helft." De rechl voelt daar daarentegen helemi i niets voor. „Ik heb niet zoveel dogen met u. Als u fout heeft sorteerd, hoort u die baan te v en verderop te keren. Ik acht i zwaar ongegrond", oordeelt z< „Daar ben ik het niet mee een werpt de man nog tegen. Het mag niet baten. Volgens d ter is de zaak voldoende afgeh „Het is jammer voor u. Tot zie Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14