LEIDE door voordracht Groen 5 'Er zijn al mensen van de trap gedonderd' Zelf installeren keukengeiser leidde tot dood Leids stel' 'Onbekend maakt onbemind' PvdA VOClt zich OVCrVctllcil REGIO R1 Sinterklaas bezuinigt niet WD-leider De Lange: 'Raadslidmaatschap is geen verlengde stage' Provincie: bouwen tussen Oude Rijn en Rijksweg 11 1-2-3-4TNT UW KOERIER dinsdag 3 DECEMBER 2002 Justitie brengt klussende vader voor de rechter enul' doet hen aan ikamer dt uit Een slaapkamer in een aan de Kooihof is gis- 1 voor het grootste deel nd. Vermoedelijk ont- •t vuur door kortslui- voners van aangren- aizen moesten tijdens werkzaamheden tijdelijk ling verlaten. itroof in kerstraat Een 52-jarige Hagenaar tvond kort na half ze- e Druckerstraat, tussen Jer Werfstraat en Oude zijn mobieltje be- idat hij zijn telefoon reeg hij plotseling een Sjn nek waardoor hij daarna pakte de on- dader de telefoon en amen met een maat op iter vandoor. ijding op hoterweg n 34-jarige vrachtwa- feur uit Leiden zag Idag te laat dat het op de kruising van de ^terweg en de Roose- it op rood stond. Daar- ite hij achter op een een Voorschotenaar ^doorschoof tegen een een 38-jarige vrouw rdorp. De vrouw is met nek en schouders ziekenhuis gebracht. je bachelors IMC Het nieuwe bachelors- itudiesysteem is offici- it studiejaar van start |maar toch heeft het iversitair Medisch een primeur: donder- t zij al bachelordiplo- aan 24 Leidse studen- nedische Wetenschap- 1 gaat om doctoraalstu- "*die in 1999 zijn begon- die hun doctoraalstudie omgezet in een bachel- Zij doen dit vooral iet bachelorsdiploma -üonaal bekend en er- Zij kunnen nu nog twee -♦rstuderen voor hun stitel'. den haag/leiden - Doordat hij zelf een keukengeiser installeer de is een 60-jarige Voorschote naar volgens Justitie schuldig aan de dood van zijn 27-jarige zoon en diens vriendin. Omdat de man door dit verlies reeds zwaar is getroffen, eiste officier van justitie I. Degeling gisteren bij de Haagse rechtbank schul digverklaring zonder straf. Wel wil de officier dat de vader de begrafeniskosten - ruim 4600 euro - van de vriendin van zijn zoon vergoedt Officier Degeling liet de zaak voorkomen ter genoegdoening van de familie van de vriendin en als waarschuwing om zorg vuldig om te gaan met geisers. De zoon en zijn vriendin kwa men op 28 november vorig jaar door koolmonoxidevergiftiging om het leven in hun flat aan de Willem de Zwijgerlaan in Lei den. De politie vond hen dood in de douche nadat de buren 's morgens om half zes hadden geklaagd over een lekkage. De vader had de geiser vier jaar geleden geplaatst en daarna zelf het onderhoud gedaan. Volgens de officier had de man dit aan een erkend installateur moeten overlaten. Zij wees de vader te recht omdat hij in strijd met de voorschriften een keukengeiser had geïnstalleerd, die ook het water voor de douche verwarm de. „Door zijn onachtzaamheid zijn twee jonge mensen om het leven gekomen", zei de officier. Voor de Voorschotenaar had de dood van zijn zoon en diens vriendin grote gevolgen. De fa milie van de vriendin hield de man verantwoordelijk voor haar dood en stelde geen prijs meer op contact. Zelf kwam de ver volging door het openbaar mi nisterie zo hard aan bij de man dat hij een jaar later nog niet aan rouwverwerking is toegeko men. Advocate M. de Meijer zei dat de Voorschotenaar pas over de te lefoon van de dood van zijn zoon vernam toen een van diens vrienden hem condoleerde. De vader dacht het slachtoffer te zijn van een misplaatste grap. Toen het onheil tot hem door drong stapte hij op de fiets naar de flat van zijn zoon in Leiden. Daar zag hij dat een nieuw slot op de deur gezet was en deze verzegeld was. Op het politiebu reau kreeg hij vervolgens een za kelijke mededeling over de ge beurtenissen, waarna hij met een werd verhoord over de gei ser. In de ogen van de advocate heeft het openbaar ministerie geen redelijk belang bij de ver volging van de al zwaar geteis terde man. Daarom pleitte zij ervoor om het openbaar minis terie niet ontvankelijk te verkla ren. In het geval dat de recht bank de zaak toch wil beoorde len, wil de advocate vrijspraak omdat achteraf niet vaststaat dat de gebreken van de geiser aan de vader zijn toe te schrij ven. Als volwassen man was de zoon zelf verantwoordelijk voor het onderhoud van de geiser. Uitspraak volgt over twee we ken. leiden - Druilerig winketweer, tanend consumentenvertrouwen, de komst van de euro, een kwakkelende beurs: het heeft blijkbaar geen enkele invloed op de bestedingen voor pakjesavond. Ondanks de sombere verwachtingen gaat volgens de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat de omzet tot nu toe gelijk op met voorgaande jaren. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - De Leidse politiek is niet onder de indruk van wat Leidenaars vinden van Harry Groens aanstaande benoeming tot burgemeester. Het meren deel van de bevolking ziet de komst van de WD'er niet zitten, logisch, reageert een aantal fractievoorzitters, gezien de ne gatieve beeldvorming rond zijn persoon. De gemeenteraad droeg Groen vorige week als enige kandidaat voor. De oud-wethouder van Amsterdam is omstreden. Be halve zijn gedwongen vertrek uit de hoofdstad heeft de atletiek- bond (KNAU), waarvan hij voor zitter was, hem weggestuurd en moest hij opstappen bij het noodlijdende topsportbedrijf Omniworld. WD, Groenlinks, CDA en Leefbaar Leiden menen dat de criticasters te zwaar tillen aan die zaken. Van alle Leide naars die op de hoogte zijn van Groens voordracht, wil acht op de tien niet dat hij burgemeester wordt „Ik neem daar kennis van", meldt de kandidaat zelf. „Ik heb mij voorgenomen nergens op te reageren voordat ik ben be noemd." Groen zegt verder dat hij nog 'helemaal gaat voor Lei den'. „Maar natuurlijk!" „Onbekend maakt onbemind", reageert fractieleider L de Lange van de WD op de uitslag van een steekproef die in opdracht van deze krant is uitgevoerd. „Er is heel veel beeldvorming zon der dat Harry Groen zichzelf kan presenteren. De stad zal kennis Vindt u het terecht dat de gemeente het beloofde burgemeestersreferendum heeft afgeblazen? Is deze gemeenteraad in staat een goede burgemeester te selecteren? De percentages bij twee vragen uit de enquête. In de uitslag zijn de mensen die geen mening hebben, niet meegenomen. Illustratie: Fred van Gelderen met hem maken als hij be noemd is. En dan is mijn stellige overtuiging dat als deze peiling een paar weken later nog een keer wordt gehouden, je een he le andere uitslag krijgt" „Harry Groen is voor Leiden een prima kandidaat", benadrukt De Lange nog eens. „Iedereen heeft wat over hem gezegd, en iedereen heeft er een mening over. De stad reageert nu via een poll, maar heeft geen reëel beeld van hem kunnen vormen. Wij hebben een compleet beeld." „Dat is het nare", vindt fractie voorzitter D. Sloos van Leefbaar Leiden. „Iedereen valt over hem heen. Ik weet zeker dat als hij benoemd is, hij alle twijfel weg neemt Mensen worden ver keerd voorgelicht Het zijn al leen maar negatieve berichten. Het is wroeten, wroeten, wroe ten en niks positiefs. Daar ben ik heel boos over. Harry Groen is heel innemend. Hij is een prima boy. Ik ben altijd voor het Leidse volk, maar nu ben ik even te gen." „Hij zit nu klem in de wet", zegt D. van den Bosch (Groenlinks). „Pas zodra hij benoemd is, kan hij de vragen die nu allemaal le ven, beantwoorden. Hij kan zich niet publiek verantwoorden en dat zou een hoop ruis wegha len." „Hij kan de minister niet voor de voeten lopen", beaamt CDA- leider W. Bleijie. Hij wijst erop dat je lef hebt als je met een om streden verleden een referen dum over de burgemeestersbe noeming aandurft Ook als dat was doorgegaan, zou zijn verle den zijn opgerakeld, zegt Bleijie. „Harry Groen heeft een goed verhaal, maar je moet het uit zijn mond horen. Hoe sneller die handtekening onder zijn be noeming is gezet, hoe sneller dit allemaal uit de wereld kan wor den geholpen." door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - PvdA'ers voelen zich 'overvallen' door de vertrou wenscommissie met de voor dracht van Harry Groen voor het burgemeesterschap van Leiden. Volgens PvdA-raadslid H. Jansen was er vorige week dinsdag, tij dens een besloten vergadering, nauwelijks tijd om de declaratie perikelen te doorgronden waar mee de WD'er bij herhaling in opspraak is geraakt Vooral over de affaire bij Omni world in Almere is maar weinig verteld, meent Jansen. Ze zegt dat ze nog heeft gevraagd of Lei den er wel verstandig aan doet om Groen voor te dragen. Ze kreeg te horen dat Groen van al le blaam was gezuiverd. Volgens Jansen is de gemeenteraad door de vertrouwenscommissie niet voorbereid op de uiterst nega tieve reacties die de voordracht al sinds dinsdag losmaakt Met deze kritiek raakt ze ook haar ei gen fractievooiziiter, C. Broeyer, die voorzitter is van de vertrou wenscommissie. Jansen vindt de vraag of Groen al dan niet terecht van alle Harry Groen. Foto: Rien Zilvold blaam is gezuiverd, niets eens meer interessant „Echt, dit kan Leiden, waarover al zoveel nega tieve beeldvorming is, er niet nog eens bij hebben. We kun nen zo'n man met zo'n imago niet gebruiken." Haar fractiegenoot en vice-frac- tievoorzitter L. Hesselink erkent dat de PvdA-fractie de afgelopen week door burgers en partijge noten veelvuldig is gevraagd: 'Hoe hebben jullie dit nu kun nen doen?' „Wij kunnen niet volledig verantwoordelijk wor den gehouden voor de discussie die nu overal in de stad is ont staan", aldus Hesselink, die er kent dat ook deze uitlating erop neerkomt dat de PvdA afstand neemt van de burgemeesters kandidaat Raadsleden van andere partijen, zoals G. Gruting (WD), P. Peper (Leefbaar Leiden) en G. van Hees (Groenlinks) hebben geen klachten over de manier waarop de gemeenteraad is geïnfor meerd. Van Hees: „Ik heb geen enkele aanleiding om terug te komen op het besluit." P. Boots- ma van D66 echter zegt zich te kunnen voorstellen dat Jansen en haar fractiegenoten zich voor het blok gezet voelden. „Er zat wel degelijks iets van een over- valtechniek in. Maar ik denk dat dat de enige manier is om zoiets voor elkaar te krijgen. Als mijn fractievoorzitter zegt dat Groen een goede kandidaat is, wie ben ik dan?" CDA-fractievoorzitter W. Bleijie vindt dat de kwestie nu vooral een probleem is tus- sen Broeyer en haar fractie. WD-fractievoorzitter L de Lan ge wilde gisteravond eerst bellen met PvdA'ers alvorens hij van ochtend commentaar gaf op het gedraai van de PvdA. Hij ont wijkt vragen over de betrouw baarheid van de PvdA als colle gepartner en zegt dat hij 'bij de feiten wil blijven'. „En die zijn dat er een unaniem raadsbesluit is gevallen over een unanieme voordracht van de vertrouwens commissie. Maar schrijf vooral op wat de PvdA nu allemaal roept" De Lange erkent dat het ook een feit is dat de PvdA afstand neemt van Groen en dat die fractie in toenemende mate de behoefte voelt om dat kenbaar te maken. De Lange haalt ver volgens op afgemeten toon kei hard uit naar de PvdA-fractie. „Het raadslidmaatschap is geen verlenging van de stageperiode. Het zou geen kwaad kunnen als de raadsleden zich eens vooraf verdiepen in de procedure die komt kijken bij de benoeming van een burgemeester. Dan kun je weten dat er eens een mo ment komt dat je een besluit moet nemen en dat je daar niet zomaar van terug kunt komen." Fietsersbond zamelt klachten in over nieuwe stalling Stationsplein van Schoonhoven Gebruikers zijn niet on- -d positief over de gloed- fietsenstalling op bet -Splein. Dat blijkt uit een ninventarisatie die de -afdeling van de Fietsers- eeft gehouden. -fiek treft de te steile en te hellingen en de te hoge T Rem- en versnellingska- irden stukgetrokken om- sen aan elkaar blijven ha- I ze in de bovenrekken i geplaatst Ook wijzen ;n gebruikers op de te capaciteit van de stal- )m acht uur 's ochtends ie al vol", schrijft de Fiet- ïd in een klachtenlijst die tthouder Ron Hillebrand geboden. Elsbeth Klink, rslid van de Fietsersbond: jt gebeurt er als je je fiets lar tegen het muurtje zet? jeldt het principe Fiets ets weg. Je krijgt dan dat n de fiets van iemand an- t het rek halen en hun ei- ts ervoor in de plaats zet- ider bezwaar dat de bond egen de stalling is de ver- iioom op het Stations- Er is geen scheiding aan- nt tussen fietsers, taxi's itgangers. Voor de taxi's et de 'verkeersremmende maatregelen' genomen waar de bond in de aanloopfase op had aangedrongen. „Misschien had den we een ongeluk moeten en sceneren tijdens de officiële opening", oppert Klink. „Moe ten we dan wachten tot een taxi een fiets aanrijdt?" Ook gevaar lijk is volgens haar de steilheid van de trappen. „Er zijn al men sen vanaf gedonderd. Dat kdn gewoon niet" Frank Vos van de gemeente Lei den wijst erop dat de trappen aan de kant van het Schutters veld minder steil zijn dan die bij het station. Ook de andere pun ten van kritiek wil hij weerleg gen. Als de stalling vol is, zegt hij, kunnen fietsers op andere plekken rond het station terecht zonder dat hun fiets wordt ver wijderd. Bijvoorbeeld op de taxi standplaats aan de zeezijde van het station. Voor de klacht dat fietsers en voetgangers elkaar dwarszitten op het Stationsplein is Vos ook niet gevoelig. „Het plein is een voetgangersgebied, waar je niet mag fietsen. We gaan ervan uit dat mensen zich aan de regels houden en afstap pen." Schade aan fietsen in de rekken is nooit helemaal te ver mijden, denkt hij. Met een af stand van 39 centimeter vol doen ze ruimschoots aan de norm, die mede is opgesteld door de Fietsersbond. leiden/usse - Gedeputeerde Van der Sar hoopt de woningnood van de Leidse regio te lenigen door meer huizen neer te zetten tussen Alphen aan den Rijn en Leiden, in het gebied tussen de Oude Rijn en de Rijksweg 11. Het bouwprobleem neemt aan zienlijk toe nu het kabinet Mari nevliegkamp Valkenburg heeft geschrapt als nieuwbouwloca- tie. Het gebied tussen rijksweg en Rijn wordt algemeen gezien als een landschappelijk rommelig gebied. „Je kunt dat fasegewijs ontwikkelen met woningbouw, bedrijventerreinen en kantoor- gebieden", zei Van der Sar giste ren tijdens een werkbezoek in Lisse. „We zijn dat momenteel aan het onderzoeken." Bebou wing van de Grote Polder bij Zoeterwoude sluit hij overigens uit als mogelijkheid vanwege de grote natuurwaarde van het ge bied. Grootschalige extra bouw in de Duin- en Bollenstreek is volgens Van der Sar (CDA) niet aan de orde. Zijn collega Norder opper de eerder de bouw van huizen in het geplande kassengebied bij Rijnsburg, maar Van der Sar re lativeerde gisteren die suggestie. „Soms moet je wéfeens iets zeg gen om een discussie op gang te brengen." (advertentie) Volgens de Fietsersbond is er nogal wat aan te merken op de gloednieuwe fietsenstalling. Foto: Hielco Kuipers u belt 0800 -1234 ^2} wij halen op WANNEER u dat wilt wij bezorgen WAAR u dat wilt en op het MOMENT dat u dat wilt 0800 - I 234 uw manier \T

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13