LEIDE PvdA gefrustreerd over tumult rond Harry Groen REGIO s TST in Leiden: smelt zwaard om tot ploegschaar Oude knuffels vliegen weg Lii D66 wil opheldering over procedure R1 Voorpret iristenUnie wil behoud van GGD-posten Wazig Leiden Afscheidsdienst voor Leids slachtoffer Bali maandag 2 DECEMBER 2002 uydtwijck wil |e by e-fiets' 'andalen uden huis Koudekerk eeshop vallen Een coffeeshop aan de I cerkgracht is gisteravond I ar tien uur door twee ge- de en gewapende man- »rvallen. De twee kwa- nnen, dreigden met een I ipen en een op een gelijkend voorwerp Kn een greep in de kassa. ama werd in de Mors en 25-jarige man zonder oon- of verblijfplaats kt. Deze bleek echter iet de overval te maken >en. Wel werden er drugs gevonden. landeling in [eergarage - Een 48-jarige vrouw uit /vijk is vrijdagmiddag in rkeergarage aan de Witte mishandeld door een nde man. Zij werd door gevolgd tot in de gara- i :n hij haar riep, draaide om. Meteen begon de slaan. Op het gegil van iw kwam een getuige af, i de dader de garage uit- ?n wegfietste richting eindeplein. De vrouw n gebroken neus op en kneuzingen in het ge- n aan een hand. door Wïm Koevoet leiden - De Leidse PvdA-fractie is 'gefrustreerd' over het 'tumult' rond de voordracht en de aan staande benoeming van WD'er Groen tot burgemeester. De soci aal-democraten uiten hun onge noegen in een digitale open brief aan hun partijgenoten, de kiezers en de criticasters. In niet één pas sage in de brief valt enthousias me over Groen te bespeuren. „Ook wij hadden ons de uit komst van de zoektocht naar twee goede burgemeesterskan didaten anders voorgesteld en ook wij hebben moeite met de rol van applausmachine die voor de gemeenteraad is wegge legd bij de selectie en benoe ming van de burgemeester." Toch is ook de PvdA-fractie ak koord gegaan met de Leidse voordracht. Nu de kritiek is los gebarsten op Groen en op het feit dat er maar één kandidaat geschikt is bevonden waardoor het beloofde referendum van de baan is, kiest de fractie vooral partij voor haar fractievoorzitter er invloed r de berm - Een 22-jarige Leidenaar rdagochtend rond vijf de Plesmanlaan aange- n wegens rijden onder d. Agenten zagen dat zijn en lekke band had, een ïitlaat en lakschade van l\. Bovendien lag een lerplaat van de auto. De ïrder verklaarde dat hij weg was geraakt en ver is door de middenberm •reden. Hij bleek onder d van alcohol. door Robbert Minkhorst leiden - De statenfractie van D66 speelt met de gedachte om Commissaris van de Koningin J. Franssen opheldering te vragen over de aanstaande benoeming van Harry Groen als burgemees ter van Leiden. Aan de voor dracht lijkt een luchtje te zitten, geeft D66-fractieleider L. Schaap aan. Statenleden hebben normaal gesproken geen bemoeienis met burgemeestersbenoemingen, zegt bestuurskundige Schaap. In dit geval overweegt hij echter om een uitzondering te maken. De gevolgde procedure in Lei den roept vragen op. „Dat hij een man is met enige vlekjes, had ik wel begrepen", verklaart Schaap. ,A1 moet je daar altijd voorzichtig in zijn. Hij is geen veroordeeld iemand. De gemeenteraad heeft wel be sloten om hem een geschikt ie mand te vinden. Waar ik dan van schrik, is dat een stad als Leiden, het is verdikkie geen dorp, maar één geschikte kandi daat naar voren kan schuiven." Vreemd vindt de D66'er het dat Franssen maar 'een beperkt aantal kandidaten heeft doorge stuurd'. Hij vraagt zich af of Lei den wel zicht heeft gehad op wie er allemaal gesolliciteerd hebben. Schaap vindt dat de stad daar recht op heeft. Uit de twaalf sollicitanten selecteerde de Commissaris van de Konin gin er vier met wie de leden van de Leidse vertrouwenscommis sie mochten praten. Op verzoek van die commissie werd later nog met een vijfde persoon ge sproken. „Je kunt hooguit vermoeden dat er van tevoren wat is afgespro ken over de voordracht van Groen", geeft Schaap aan. „Om te achterhalen of er wellicht af spraken zijn gemaakt, zullen we misschien de Commissaris van de Koningin moeten bevragen." Voor hij dat doet, maakt hij als voorbehoud, wil hij eerst intern het een en ander nagaan. „Dit zijn toch delicate kwesties." Oud-statenlid en tegenwoordig Kamerlid F. Vergeer (SP) uit Lei den ziet op dit moment niet hoe zij of een partijgenoot bij minis ter J. Remkes van binnenlandse zaken aan de bel moet trekken. Of er sprake is van WD-gema- nipuleer' rond de voordracht van Groen - hij, Remkes en Franssen zijn partijgenoten - 'weet ik niet goed', zegt ze. Wel is ze ongelukkig met Groens voordracht. „Het was een una nieme voordracht, maar hij is wel omstreden. Het was op het randje. Mijn eerste impuls is dat je geen burgemeester moet be noemen die over de tong gaat, die in opspraak is. We hebben in Leiden juist een hele krachti ge man nodig, liefst een vrouw zelfs, van onbesproken gedrag." C. Broeyer, en niet zozeer voor Groen. „Zij heeft op geen enkel moment gedurende de proce dure gemorreld aan een moge lijk referendum. Als het toege staan was geweest verder te zoe ken naar andere kandidaten voor het referendum, had zij dat zeker gedaan. Maar de hele pro cedure en onze rol daarin is wettelijk bepaald. Wij mochten niet alsnog mensen uitnodigen die niet voor 1 oktober hadden gesolliciteerd. De suggestie dat wij diep in ons hart blij zijn met deze uitkomst is onzin." En: „De gang van zaken in Leiden maakt eens te meer duidelijk dat de wet snel anders moet: een burgemeester met politieke ver antwoordelijkheid en dus de mocratisch gekozen. Niet zoals nu, vlees noch vis en met een flinke kater." WD-fractievoorzitter L de Lan ge is hoorbaar niet blij met 'de toon waarvoor de fractie van de PvdA kennelijk heeft gekozen'. Zijn gevoelens daarbij houdt hij voor zich. Hij vertelt dat er bin nen de WD wel enthousiaste geluiden zijn waarvan hij er vele heeft opgevangen tijdens het congres van zijn partij, dit week einde in Noordwijkerhout. Ook WD'ers uit Groens Amsterdam se tijd, waarin hij vanwege een declaratiekwestie in opspraak kwam, zijn volgens De Lange vol lof over Groen. „Leiden heeft een goeie aan Groen", is de boodschap die De Lange heeft meegekregen uit Noordwijker hout. „De WD'ers die ik heb ge sproken hebben er geen goed woord voor over dat in de media zelfs partijgenoten terugkomen op oude zaken waarvan inmid dels vaststaat dat het geen zaken waren. Dat wordt weinig chic gevonden" Ook de Leidse gemeentesecreta ris P. van den Wijngaart neemt het op voor Groen. Hij heeft het ambtelijke apparaat bestookt met een e-mail waarin Groens kwaliteiten breed worden uitge meten. Woordvoerder T. van Manten van het ministerie van binnen landse zaken laat weten dat de hevige kritiek op de procedure en op Groen zelf voor minister J. Remkes (WD) geen reden is om af te wijken van de Leidse voor dracht. leiden - Kerstpoesieplaatjes, maar ook aanstekers met naaktmodellen. Kerstservetten, maar ook 'Uw naam op een rijstkorrel'. Kerstmutsen met en zon der licht, maar ook droge worst en wondercrèmes tegen cellulitis en eksterogen. Wat was er niét te koop op de Kerstmarkt, afgelopen weekeinde in de Groenoordhallen? De luidspreker bij de draaimolen wenst op discobeat 'een heel gelukkig kerstfeest, voor jou, voor mij, voor iedereen'. Verderop zingt het Zuid-Hollands Operakoor stemmig Stille Nacht, Heilige Nacht in het Duits. Volgens de organisatie zochten meer dan tienduizend mensen in de Groenoordhallen de voorpret van de kerst op. De drukte gaf wat problemen op de parkeerplaats. Me dewerkers kregen een aantal klachten van automo bilisten over de lange wachttijden bij het wegrijden. „Ze klaagden dat ze twintig minuten moesten wachten", aldus een parkeerwacht. „Dat was na tuurlijk wat overdreven. Maar druk was het wei. De attractie van de kerstbal, hè?" Foto: Taco van der Eb'», regio - De GGD moet in k en Alphen aan den Rijn Dat vindt de Leidse enUnie. De fractie is het ens met het plan van de ïstingscommissie. Die wil ebouw voor de gezond- iienst in heel Zuid-Hol- loord. GGD-panden in Katwijk jhen verdwijnen, moeten ïers uit die plaatsen en ving reizen voor inentin gen en onderzoeken. Als het nieuwe gebouw, dat hoogst waarschijnlijk in Leiden komt, erg ten koste gaat van de bereik baarheid en de kwaliteit van de GGD-zorg in de regio, zou er een tweede regiokantoor moe ten komen. Dat komt dan in Al phen. Katwijk verliest dus so wieso zijn vestiging. En dat is tegen het zere been van de Christenunie. Klantge richtheid en bereikbaarheid worden ondergeschikt gemaakt aan kosten en praktische over wegingen, concludeert de partij. Klantgerichtheid zou juist de norm moeten zijn bij het lokale gezondheidsbeleid. Vandaar dat de partij wil dat de GGD zowel in Katwijk als in Alphen blijft. „Dit kost ongetwijfeld meer geld dan bij de huidige plannen, maar dat zijn we aan onze bur gers verplicht", aldus fractie voorzitter F. van As. leiden - Is dat niét Jack the Ripper, in de Londense ochtendnevel op zoek naar een nieuw slachtoffer? Nee, misschien is het wel een student die na een doorwaakte nacht op de sociëteit zijn bed opzoekt. Of iemand die voor dag en dauw naar zijn werk gaat. Deze eenzame fietser trapt op zaterdagochtend door dichte mist van de Doezastraat naar het Steenschuur. De mist maakt van de Leidse binnenstad een sprookjesstad, die doet verlangen naar oude tijden. Foto: Frans Roomer leiden - Ruim anderh; maand na de verwoestend! bomaanslag in Kuta op Bali, de 34-jarige Leidenaar Norbei Freriks nog altijd vermist. Dal hij bij de terroristische aanslag om het leven is gekomen staat- voor iedereen vast. Maar zijn li© chaam is nog altijd niet gevon-;'. den. Zondag houdt zijn familie een herdenkingsbijeenkomst. „Door een herdenkingsdienst te organiseren, kunnen we de cir- kei sluitend maken. Maar het blijft afschuwelijk om het verlies van Norbert af te moeten sluiten zonder lichaam. Dat we hem geen laatste plekje kunnen ge ven", laat vader H. Freriks we- ten. Op 12 oktober vond bij disco theek Sari Club in Kuta op het Indonesische eiland Bali een bomaanslag plaats. Ruim twee honderd mensen, voornamelijk westerse toeristen, verloren daarbij het leven. Onder hen de Leidse student Sander Hars kamp (23) die met zijn jaarclub op vakantie was, en de Leide- naar Norbert Freriks die met een vriend door Indonesië trok. Vrij snel na de bomaanslag wis- ten vrienden van Norbert zijn li-, chaam met grote waarschijnlijk- heid te identificeren aan de hand van enkele attributen. De-; ze identificatie is echter niet rechtsgeldig omdat daarvoor; een medische identificatie aan de hand van DNA-materiaal of gebitsgegevens nodig is. ïolieren onderhandelen bloedserieus op Stedelijk Gymnasium op niet-winkeldag f Reinders - Het meisje uit de twee- pakt een briefje van een in pak en brengt het :n tafeltje voor in de zaal. lurig gekleed meisje be let briefje. Daarna brengt naar een andere jongen, in pak, elders in de zaal. lier gebeurt? Overleg en ndelingen over een ont- igsresolutie waar het Model United Nations een besluit over moet Plaats van handeling: tedelijk Gymnasium aan de an. De jongens in pak ïolieren uit Nederland en jsland, die doen alsof ze af- lardigden van lidstaten van Jerenigde Naties zijn. Het ije dat het papiertje leest, is ide screeningscommissie. [zorgt dat er niet al te veel in rondgaat. [meisje op hakken is een ad- l een hulpje. Door briefjes i te brengen, kunnen de lan- itijdens de toespraken ge- over resoluties onder in. „Ik heb haar gevraagd ze dat volhoudt op die hak- zegt Maijette van Kope- ..Blijkt dat ze twee weken geoefend." Marjette is de lager van het LEMUN. ;kt PR uit als 'pie-aar', alles moet in het Engels, afgevaardigde die z'n plaats Op het Stedelijk Gymnasium in Leiden werden wereldproblemen opgelost tijdens het naspelen van de Verenigde Naties. Foto: Hielco Kuipers z'n colbert tot bijna op z'n knie- en hangen. „Nette kleding is verplicht", zegt Marjette beslist. Als je niet in pak komt, word je naar huis gestuurd." Het naspelen van de Verenigde Naties gebeurde de afgelopen drie dagen voor het eerst op het' ger mee aan VN-imitaties op an dere scholen. Maar nu ze het zelf organiseert, kunnen er scholen deelnemen die elders geen kans maken. „Omdat ze geen ervaring hebben, komen ze er simpelweg niet tussen", zegt Magerte. Zo'n 250 leerlingen mee in Leiden. De kwestie: het probleem dat minder ontwikkelde landen achterblijven omdat ze te veel geld in wapens steken. De op lossing uit de resolutie: minder wapenleveranties aan deze lan- dënensubsidies omwapens in smelten. Suriname zegt dat het omsmelten 'very important' is. Bosnië-Herzegovina is tegen. „Landen hebben het recht om zich te verdedigen." Mee eens; zegt Noord-Korea. En: „Wapen leveranties zijn nodig voor ont wikkeling." Bovendien: „Hoe kun je nou kernwapens tot landbouwwerktuigen omsmel ten?" De Zweedse afgevaardigde zet zich te kijk door enigszins hakkelend aan Korea te vragen waarom Singapore de oorlog heeft verklaard. Niemand be grijpt waar hij het over heeft. Van een oorlogsverklaring is geen sprake. Gegeneerd glimla chend druipt hij af. En de admins, allemaal tweede klassers ('Het kost ze een week einde, maar ze vinden het prachtig') maar heen en weer lopen met briefjes. Marjette ver telt dat de voorzitter van de ver gadering het onderhandelen met briefjes even heeft verbo den. „Het ging nergens meer over. De een schreef Wat saai, ik zit hier uit m'n neus te vre ten.' Een ander: 'Heb je gehoord dat die met een andere is ge gaan.' Dat soort dingen." Voor de rest gaat het er bloedse rieus aan toe. Als een afgevaar digde een grapje probeert te maken, grijpt de voorzitter kei hard in: „Wil de afgevaardigde alstublieft serieus blijven?" Het LEMUN neemt de ontwape- solutie a door Floor Ligtvoet leiden - Knuffelbeertjes zonder strik, baby-kangoeroes en van kleur verschoten Pink Panthers. Samen met honderden andere afgedankte knuffels werden zij zaterdag ingezet in de strijd te gen overconsumptie op de in ternationale niet-winkeldag. Na een grondige reiniging en voor zien van het briefje 'Dankzij het gulle geven, ben ik toe aan een nieuw leven' verkondigden deze snoezige en gratis kindervriend jes op het Stadhuisplein de boodschap van het bewust ko pen. Het charme-offensief van de speelgoedbeesten werpt meteen zijn vruchten af. Direct nadat de beesten op de kar worden gela den, wroeten zowel opa's en oma's als kleine kinderen driftig in .de pluchen knuffelhoop. Grootouders zijn op zoek naar een geschikt sinterklaascadeau voor hun kleinkind. De boodschap van consumin- deren slaat aan. De uitgekozen knuffel vervangt het cadeau uit de winkel helemaal of wordt er als extraatje bijgegeven. „Ik vind het enig dat je ze zomaar mee mag nemen", vertelt C. Loh- meijer terwijl ze meerdere knuf fels onder haar arm klemt. „Sin terklaas kost al zoveel geld. Ik heb-voor mijn vier kleinkinde- ren een leesboek gekocht. Meer niet, want het wordt echt te gek. Het moet toch ergens ophou den." Het bewust kopen is aan kinde ren een stuk lastiger uit te leg gen. Welk kind wil er nu niet zo veel mogelijk cadeaus ontvan gen op pakjesavond? J. de Coo, raadslid LWG/De Groenen, waagt zich er niet aan. Hij kijkt rustig toe terwijl de ene knuffel na de andere onder zijn ogen verdwijnt. De negenjarige Mark Blok grijpt zijn kans. Na flink wat sjorren heeft hij de knalgele knuffelkanarie Tweety te pak ken. Met moeite tilt hij zijn nieuwe aanwinst van een meter uit de kar. De knuffel is bijna even lang als hij zelf. Dit soort consuminderen bevalt hem wel. Aan de partytent naast de knuf- felkar hangt een bord. Daarop staat met grote letters 'Koop niets!' geschreven. Vrijwilligster W. Regeer voelt zich door deze oproep persoonlijk aangevallen. „Dit is een regelrechte aanflui ting!", briest ze de organisatoren toe. „Ik doe vandaag de bood schappen van anderen en loop mijn zolen kapot voor de mede mens. Is dit nu een geval van overdaad?", roept ze kwaad ter wijl ze naar haar volle bood schappentas wijst. Boos fietst ze weg. De Coo schrikt van de hef tige factie die het protestbord oproept: „Dat 'Koop Niets' is natuurlijk een beetje sterk uitt drukt", legt hij uit. „We willen alleen maar dat mensen bewust kopen, en niet goederen aan schaffen die ze niet nodig heb ben." Toch staat Regeer niet al leen in haar mening. De Leidse winkeliers hebben de oproep om hun winkel te sluiten op de ze zaterdag voor sinterklaas massaal naast zich neergelegd. Marktkoopman A. Schooten vindt de niet-wink^iag dan ook 'flauwekul'. ,Als ilc vandaag de tent zou sluiten, koopt de con sument de producten morgen wel", voorspelt hij. „Klanten willen luxe spullen. Ze kopen bij mij allerlei lekkers, terwijl ze voor hetzelfde geld brood voor drie dagen kunnen aanschaffen. Die ene niet-winkeldag in het jaar heeft geen enkele zin. Ik verkoop vandaag net zoveel als anders." De verandering in koopgedrag zal dus bij de consument moe ten plaatsvinden. Maar van een omslag is bij hen nog bar weinig te merken. Net als ieder jaar staan lange rijen voor de kassa's van Intertoys. „Met name spel computers als x-box en Playsta tion verkopen deze maand goed", zegt winkelmedewerkef Issan Chabab. Voor deze pro ducten worden bedragen rond de 260 euro neergeteld. De gra tis knuffels tegen overconsump tie hebben dus nog een bittere strijd te voeren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9