Run op sterke dranken verwacht ECONOMIE NS vrezen acties tijdens feestdagen Schikking Mobilcom en France Telecom is rond Ben en AH vechten om gunst prepaid-klanten IB Wie graag thuis wil werken mag het niet Sint doet 700 miljoen in de schoen Door accijnsverhoging vanaf 1 januari 18 procent duurder AKZO K Transportorganisatie TLN: Alleen 'dure' files oplossen Jungle-net bij Akzo-Nobel KPN-dochter in België naar Scarlet Massachusetts in beroep tegen schikking Microsoft OOf— il-topman >n fusie Fiat m - Opel-topman Carl-Pe ster is tegen een fusie j i kwakkelende branche- j t Fiat. Het Amerikaanse j trconcern van de Duitse buwer, General Motors, is 20 procent eigenaar van L_jaanse autofabrikant en t belang in 2004 tot 100 it vergroten. Het is vol- orster echter waarschijn- j lat Fiat in dat geval een inkelijk merk blijft bin- groep, zo zei hij in een 'i ew met het tijdschrift Der 6 I. Het Italiaanse bedrijf I loge schulden, verkoopt 5 lig auto's en schrapte on- 0 uim 8000 banen. 1 itregelen bij 8 ted Airlines q hgton - De stewards en dessen van de noodlij- Amerikaanse luchtvaart - 14 rhappij United Airlines io weekeinde akkoord ge- iet versobering van hun 'o svoorwaarden. Ze stem- to met een pakket maatre- -an in totaal 412 miljoen 6 lan besparingen. Alleen 2 inici moeten nog instem- iet de reorganisatie. !f ing speciale j foonnummers >8 ag - Drie Saudische za- nnen hebben tiendui- i dollars betaald voor een )o telefoonnummer. Saudi m, het nationale tele- ;o drijf, veilde zaterdag vier io lere nummers, bestaan- j-j icht dezelfde cijfers, zo- 30 55555. De nummers 14 ïn bedragen variërend 000 tot 80.000 dollar op. \l te wegens afspraken ,5 l - De Amerikaanse ledfabrikant Hasbro an de Britse kartelwaak- 5o 1FT een boete gekregen 34 prijsafspraken. Hasbro tien winkelketens zijn 50 led in Groot-Brittannië 3® ;n bepaalde prijs te ver- 30 De OFT heeft de boete 15 teld op 4,95 miljoen 7,7 miljoen euro). De boette alleen Hasbro de producent het initia- n tot de prijsafspraken. lien zette het de Britten iruk. gifte tegen oorzitter AND 60 '3 )am - AND International 50 lers, producent van elek- oo lie wegenkaarten, heeft jo 2 gedaan tegen een voor- 24 bestuursvoorzitter we- ens declaratiegedrag. ordvoerder van het be- 60 eft dit bevestigd. De u onder meer posten 39 i opgevoerd die geen re- 36 bben met zijn werk- 75 ;den. De man en zijn ian waren niet bereik- or commentaar. maandag 2 december 2002 nijmegen/gpd-anp - Groothandel en slij- bovendien kost nog niet verkochte voor- tje." Er zijn afnemers die een vooi nijmegen/gpd-anp - Groothandel en slij ters verwachten deze maand een run op sterke drank, die na i januari door de ac cijnsverhoging fors duurder wordt. Produ centen draaien op volle toeren. Distilleer derijen en bottelarijen laten het personeel overwerken om aan de sterk gestegen vraag te voldoen. Door de drank nog dit jaar in te slaan, ontlopen groothandel en slijters de accijnsverhoging die inclusief de BTW zo'n 18 procent bedraagt. Menig groothandel koopt een extra voor raad jenever, whisky, wodka en likeuren in omdat zij de hogere accijns ook vol gend jaar van nu ingekochte voorraad niet aan de fiscus hoeven af te dragen. „Die 18 procent is meer dan je van de bank krijgt", aldus voorzitter Korendijk van de Slijtersunie waarin 700 slijterijen zijn verenigd. Een aantal groothandels heeft hiervoor extra opslagcapaciteit in gehuurd. Maar volgens de Vereniging van groot handels in gedistilleerd, Grohad, gebeurt dat niet op grote schaal. Opslag kost geld, bovendien kost nog niet verkochte voor raad rente. „Het is een kwestie van calcu leren of het zin heeft een grote voorraad extra in te slaan", aldus woordvoerster De Zeeuw. Grote producenten als Hooghoudt in Groningen, Sonnema Berenburg in Bols- ward, Dirkzwager in Schiedam en Aven- dis in Zoetermeer draaien overuren. „Veel van onze afnemers, zoals slijterijen en grootwinkelbedrijven, slaan nu grote re voorraden in", aldus directeur Hoog houdt van de gelijknamige destilleerderij. „Terwijl ze eerder voor een tot twee we ken inkochten, doen ze dat nu bijvoor beeld voor twee maanden." De directeur verwacht dat Hooghoudt een maand ex tra omzet kan realiseren. Beerenburgfabrikant Sonnema stookt honderdduizenden liters extra om aan de vraag te voldoen. „En nog kunnen we de vraag niet aan", aldus manager Van Eu- nen. „Sommige detaillisten nemen een extra hypotheek om voor de jaarwisseling zoveel mogelijk sterke drank te hamste ren. Het is natuurlijk ook een goudmijn tje." Er zijn afnemers die een voorraad van vier tot vijf maanden willen inslaan. Aan die vraag wil Sonnema echter niet voldoen. Van Eunen: „Dat zou ten koste gaan van de kwaliteit." Sterke drank wordt per 1 januari door de accijnsverhoging rond de 1 euro per fles duurder. De hoogte hangt af van het al coholpercentage. Hoe hoger dat is, hoe hoger de verhoging. De verhoging geldt niet voor bier en wijn. De slijters zijn daarover des duivels. „Wij krijgen dage lijks huilende slijters aan de lijn die het niet meer redden. Vooral in de grensstre ken zullen de gevolgen catastrofaal zijn", aldus voorzitter Korendijk van de Slijters unie. Door de accijnsverhoging wordt sterke drank in Duitsland tot bijna vijf euro per fles goedkoper dan in Nederland. De prijs van een fles gedistilleerd bestaat straks voor 75 procent uit accijns, in Duitsland is dat 27 procent lager. Door het grenseffect met Duitsland heeft De nemarken onlangs besloten de accijns met 45 procent te verlagen. Ook vergele ken met België prijst Nederland zich straks uit de markt. De Kamer besloot tot de accijnsverho ging om zo de consumptie van de razend populaire breezers onder jongeren te ontmoedigen. Maar deze mixdrank bevat zo'n 5 procent alcohol, waardoor de ac cijnsverhoging nauwelijks aantikt. Een breezer wordt naar verwachting 10 tot 15 cent duurder. „Dat zal het gedrag van de jeugd niet beïnvloeden", sneert de slij tersbranche. Zij hopen dat de Eerste Ka mer volgende maand de verhoging als nog terugdraait. De afzet van sterke drank loopt overigens al jaren terug. Vorig jaar werd bijna 53 miljoen liter Nederlands gedistilleerd verkocht, een afname van 2,4 procent. Nog eens 28 miljoen liter wordt geïmpor teerd. De afeet van breezers is daarente gen geëxplodeerd van 10 naar 28 miljoen liter. Het meest wordt nog steeds jonge jenever gedronken, met een aandeel van 28,6 procent. Maar de afzet daalt al jaren. Goede tweede is whisky met 13,7 pro cent, een lichte stijging. parijs/anp - De strijd tussen France Telecom en zijn Duitse partner Mobilcom is voorbij. Le veranciers Nokia en Ericsson en de banken van Mobilcom heb ben ingestemd met het voorstel waarin het Franse concern on geveer 6 miljard euro schuld overneemt van het Duitse be drijf. De partijen hadden tot af gelopen zaterdag de tijd gekre gen om in te stemmen. France Telecom en Mobilcom kwamen de schikking ruim een week geleden overeen na een maandenlange twist. Het bete kende de redding voor Mobil com dat in zijn voortbestaan werd bedreigd. Oorzaak van het conflict was de weigering van het met schulden overladen France Telecom om de Duitse deelneming - 28,5 procent - de helpende hand te bieden. Uit eindelijk moest de Duitse over heid bijspringen om Mobilcom en daarmee 5500 banen te red den. oen haag/anp - Mobiel tele foonbedrijf Ben gaat de concur rentie aan met supermarktketen Albert Heijn. De mobiele opera tor kwam vandaag met prepaid- kaarten voor de mobiele tele foon die goedkoper zijn dan die van AH Mobiel. Albert Heijn dook vorige maand onder de prijs van prepaid-kaar- ten van KPN Mobile. Op de AH Mobiel prepaidkaart zit stan daard 10 procent meer belte goed dan op de reguliere KPN- kaart. Ben geeft tussen de 20 en 35 procent meer beltegoed, afhan kelijk van de prijs van de pre paidkaart. In Nederland hebben ongeveer 7 miljoen mensen een prepaidtelefoon. Met zo'n kaart koopt een beller van te voren een bedrag aan beltegoed in. Volgens Albert Heijn zijn de te lefoonkaarten van AH Mobiel een enorm succes. Het super marktconcern geeft geen ver koopcijfers. „Maar het verkoopt boven verwachting goed", aldus een woordvoerster. Korting op de prepaidkaarten is de nieuwste slag om de gunst van mobiele bellers. Eerder be sloot operator 02 de subsidie op telefoontoestellen af te schaffen en een goedkoper abonnement aan te bieden. Dutchtone geeft tot 1 minuut gratis bellen aan de klanten als het gesprek wegvalt door netwerkproblemen. Met vijf aanbieders van mobiele telefonie in Nederland, is de markt erg vol, zo erkennen ana listen en de telecombedrijven. Ze speculeren al tijden over wel ke aanbieders uiteindelijk het loodje leggen. Zeker omdat de financiële positie van de tele combedrijven niet sterk is. I verlaagt idstofprijzen ac - Shell heeft zaterdag esprijzen voor benzine el verlaagd. Benzine is ve cent goedkoper. Een ro ongelood kost aan de iu 1,105 euro. Voor su- s betalen automobilisten oro. Diesel komt 1 cent t. Een liter kost 0,789 ïell, marktleider in Ne- met ongeveer 650 tank- i, volgt de internationale tnoteringen, waarop de rijzen zijn gebaseerd. licht Britse marshals' - De Britse regering egt gewapende veilig- nctionarissen te laten igen op Britse passa- istellen. Deze 'sky mars- uden passagiers moeten men tegen terroristi nslagen en kapers. Be- aar zwichtte de rege- iir nog voor het verzet [ïtvaartmaatschappijen e plannen. Vooral de isten en het risico dat ige wapens in verkeerde komen waren bezwaar- r de maatschappijen, e aanslagen in Kenia ige week staat de veilig- ti reizigers weer hoog op da. British Airways zou pen steunen. ook meer betalen", aldus TLN. Omdat dit systeem er volgens TLN voorlopig nog niet is, wü de organisatie dat op korte termijn de belangrijkste economische locaties in Nederland, zoals ha vens en grote bedrijventerreinen met elkaar worden verbonden via provinciale, gemeentelijke en rijkswegen. De overheid moet knelpunten op dit 'kwaliteitsnet', zoals TLN het noemt, oplossen met geld uit de algemene middelen. Als het systeem van de kilometer- prijs is ingevoerd, kan de over heid het kwaliteitsnet weer op heffen. „Dit is dan overbodig", aldus de woordvoerster. Uit een recente enquête van TLN blijkt dat alleen al de file- kosten voor vervoersbedrijven 1,2 miljard euro per jaar bedra gen. Vrachtwagens staan gemid deld 10 procent van de reistijd vast. zoetermeer/anp - De overheid moet files alleen oplossen als de economische schade hoger is dan de kosten om het probleem op te lossen. „Het is onmogelijk om een einde te maken aan alle files", zei voorzitter Van der Harst zaterdag op het jaarcon gres van de koepelorganisatie Transport en Logistiek Neder land. „Het gaat om wegen waar veel vrachtwagens rijden. Daar zijn de kosten ook het hoogst", licht te een woordvoerster van TLN toe. Op wegen waar alleen va kantiegangers komen, is het vol gens de zegsvrouwe niet nodig om het fileprobleem aan te pak ken. „Dat heeft economisch ge zien geen zin." De gebruikers van de belangrij ke wegen moeten zelf voor de verbetering van de infrastruc tuur betalen via een heffing per kilometer. „Wie meer rijdt, moet arnhem - Actievoerders van Milieudefensie hebben vanochtend een 'jungle-net' gespannen bij de ingang van het hoofdkantoor van Akzo-No bel in de Gelderse hoofdstad. De milieugroepering protesteert daarmee tegen het massaal kappen van tropische bossen in Indonesië. Akzo-No- bel levert volgens Miliieudefensie bleek-chemicaliën om het tropisch hout te verwerken in een pulpfabriek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden utrecht/gpd - Bijna zes van de tien werkne mers die thuis mogen werken van de baas doen het niet. En ruim de helft van de men sen die niet mogen, zouden het wel willen. Dat blijkt uit onderzoek van de universitei ten van Utrecht en Amsterdam voor de Ne derlandse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO). Sociologen van de Universiteit Utrecht en de Universiteit van Amsterdam ondervroe gen 849 werknemers die voor hun werk een computer gebruiken. Een kwart van de res pondenten, 202 personen, blijkt thuis te mogen werken. Maar het grootste deel, 116 personen, doet dat niet. De grote meerder heid, 647 mensen, mag niet thuis werken van de baas. Maar meer dan de helft, 350 mensen, zou juist wel willen. Werknemers die thuis werken, doen dat vooral omdat ze dan in een rustige omge ving kunnen werken. Reistijd, parkeerkosten en het combineren van werk en privé blij ken veel minder een rol te spelen. Opval lend is dat werknemers van 45 jaar en ouder vaker thuis werken dan hun jongere colle- Ongeveer 5 procent van de ondervraagden (46 mensen) mag én wil niet thuis werken, maar doet dat toch, waarschijnlijk omdat ze daartoe worden gedwongen door de om standigheden, zoals het ontbreken van kin deropvang. De resultaten van de enquête zijn opgeno men in een boek dat woensdag wordt over handigd aan het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP). De bevindingen worden mee genomen in een NWO-onderzoek naar tele werken dat nog tot 2005 loopt. De schikking bestaat naast de overname van een deel van de miljardenschuld door France Telecom ook uit de stopzetting van Mobilcoms umts-activitei- ten(nieuwe generatie mobiele telefonie. De Fransen nemen 580 miljoen euro voor hun reke ning dat het beëindigen kost, maar krijgen 90 procent van de eventuele opbrengst uit de ver koop van het project. Daaronder valt ook de peperdure vergun ning. KPN heeft interesse in een deel van het umts-netwerk. „We be kijken de opties om een deel van Mobilcom over te nemen", aldus een woordvoerster van KPN. Het gaat daarbij om maxi maal een kwart van het netwerk. KPN's Duitse dochter E-plus bouwt zelf ook aan een umts- netwerk in Duitsland. Mobilcom maakte in het derde kwartaal een verlies van 2,9 miljard euro en schreef 9,9 miljard af op de umts-activiteiten. den haag/anp - KPN heeft de Belgische dochteronderne ming KPN Belgium verkocht aan de Nederlandse concur rent Scarlet. Dat heeft KPN vanochtend voor de opening van de Amsterdamse effecten beurs bekendgemaakt. Partijen doen geen mededelingen over de overnamesom. KPN Belgium biedt via het vas te net telecomdiensten aan voor zakelijke gebruikers. Tij dens de presentatie van de halfjaarcijfers in augustus gaf KPN aan dat het bedrijfsonder deel in de problemen zat. KPN heeft zelfs sluiting van het be drijf overwogen. KPN Belgium heeft ongeveer tweehonderd werknemers. Die treden in dienst bij Scarlet. De Belgische mededingingsautoriteiten moeten de transactie nog offi cieel goedkeuren. KPN maakte eind oktober be kend in gesprek te zijn met Scarlet Het bedrijf voert ook gesprekken met Scarlet en an dere partijen over de verkoop van internetbedrijf Planet In ternet België. Wordt dat ook verkocht, dan is KPN in België alleen nog actief in mobiele te lecommunicatie met dochter Base. Scarlet zit sinds 1992 op de Nederlandse markt met de merken Scarlet en OneTel. In België opereert het bedrijf on der de naam Netnet. Scarlet biedt diensten op het gebied van vaste telefonie, internet en internationale telefoonkaarten. De verkoop van het Belgische onderdeel maakt deel uit van een groot kostenbesparings plan van KPN. Door het afsto ten van een groot aantal 'niet- kemactiviteiten' wil het tele- comconcem de enorme schul denberg die het heeft inkrim pen. In het derde kwartaal was KPN erin geslaagd de schuld met 1,1 miljard euro te ver minderen tot 13,9 miljard eu- washington/anp - De slepende kartelzaak tegen softwaregigant Microsoft is nog niet voorbij. De Amerikaanse staat Massachu setts gaat opnieuw in beroep te gen de schikking die Microsoft vorig trof en waarmee vervol ging van de baan leek. Begin deze maand wees de Amerikaanse rechter de protes ten tegen de regeling af waar mee een einde kwam aan de al jaren durende rechtszaak tegen Microsoft. Het bedrijf zou de concurrentie dwars zitten door gebruik te maken van de enor me marktpositie die het had op gebouwd. Door die monopolistische hou ding zouden ook de belangen van de consument geschaad worden. Dat leidde in 2000 tot het oordeel dat Microsoft zich moest opsplitsen, maar dat werd in beroep weer terugge draaid. De oplossing kwam vorig jaar via een schikking met justitie. Microsoft deed een aantal toe zeggingen waardoor andere softwarebouwers producten voor het besturingssysteem van Microsoft, Windows, konden maken. Ook beloofde het ande re softwaremakers niet meer ka pot te concurreren. Begin november wees de rech ter alle protesten tegen de schik king af. Zeven van de negen sta ten die protest aantekenden, lie ten eerder al weten niet meer in beroep te gaan tegen dat besluit, maar Massachusetts laat het er niet bij zitten. Vandaag besluit ook de negende en laatste staat West Virginia over een eventueel nieuw beroep. Op de allerlaatste koopzondag voor Sinterklaas was het extra druk in de grote steden, zoals hier in Am sterdam. Vooral in de warenhuizen werd ijverig gezocht naar trendy cadeautjes. Foto: ANP/Juan Vrijdag delft/anp - Sinterklaas stopt dit jaar voor 700 miljoen euro aan cadeautjes in de schoenen van Nederlandse kinderen. De ver kopen zijn circa 5 procent hoger dan vorig jaar, toen de groei echter nog 8 procent bedroeg. Dat heeft de Nationale Winkel- raad van MKB-Nederland ge meld na een enquête onder de aangesloten branches in detail handel en winkelambacht. Voor het ondeïzoek zijn tot en met vrijdag winkeliers in allerlei irfgenamen van oprich-^J^ranches-onaervraagd. Voor de PierrePeugeotm^de--^ uitkomst is ook een schatting familie Peugeotheeft gemaakt van de inkopen daarna, d een belang van 28 Gezien de verkopen stonden op in de onderneming. veel verlanglijstjes artikelen van e Peugeot overleden jPierre Peugeot, de voor in de raad van toezicht franse automobielfabri- A. Peugeot Citroën, is i op 70-jarige leeftijd en, zo heeft het concern gemaakt. Peugeot leidde 188 de raad van toezicht bedrijf. Hij was een van Bob de Bouwer, de meiden groep K3 en Legoproducten. Ook marsepeinen figuren van Harry Potter blijken in de smaak te vallen. Wat sieraden betreft, blijkt er grote vraag naar kruizen met stenen. Volwassen Nederlanders kunnen naast hun schoen dit jaar ook wasmachines, drogers en ander witgoed verwachten. Bij de aankoop speelt mee dat de premies voor deze energie zuinige apparaten verdwijnen. De top-3 van de elektrotechni sche detailhandel bestaat uit dvd-spelers, belkaarten en luxe koffiezetapparatuur. Net als vorig jaar koopt Sint meer boeken. Veel belangstel ling is er voor nieuwe Neder landse uitgaven. De boekentop- 3 bestaat deze week uit 'Het platte land' van Youp van 't Hek, 'De geboorte van een gezin' van Daphne Deckers en 'De Cock en de dood van de Helende Mees ters' van Baantjer. Populair zijn verder de cd 'Onderweg' van Marco Borsato en de film-dvd 'Spider-man'. De belangstelling voor dure le derwaren- en reisartikelen blijft dit jaar wat achter, zo blijkt uit onderzoek. De belangstelling beperkt zich tot kleinere leder waren als portemonnees, kin- derrugzakjes en damestassen. utrecht/gpd - De directie van de Nederlandse Spoorwegen is bang dat acties op het spoor tijdens de feestdagen eind deze maand on vermijdelijk zijn, als de vakbon den bij hun looneisen blijven. Volgens NS kan aan die eisen niet worden voldaan, zelfs al zou het bedrijf dat willen. Woordvoerder Jonker: „Er is in Nederland een centraal akkoord dat uitgaat van 2,5 procent loonstijging. De spoorwegvak bonden eisen 4,6 procent. Dat is buiten elke realiteit. We zitten als bedrijf zwaar in de proble men, we gaan mogelijk de rode cijfers in. En dan wordt zoiets geëist. Ongelofelijk." Vorige week stelden WMC, FNV Bondgenoten en CNV aan NS een ultimatum. Als niet voor 16 december een beter bod wordt gedaan dan de 3 procent loons verhoging, volgen acties. Eerst 'publieksvriendelijke' - zoals het niet controleren van treinkaart jes. Maar daarna worden harde re acties, zoals stakingen, niet uitgesloten. De drie bonden reageren ver baasd op de voorspelling van de NS-directie'dat tijdens de feest dagen actie wordt gevoerd. W- MC-woordvoerder Cijs: „Daar denken we op dit moment niet aan. Er is massale actiebereid heid onder het personeel. Er is een ultimatum. Tel daar drie a vier dagen bij - om de acties ver der te organiseren, het bedrijf en de reiziger te informeren - dan heb je het over 20 december." Berghuis van FNV Bondgenoten doet schamper over de opvat tingen van de NS-leiding.Actie voeren met de feestdagen? Dan zou ik dat toch moeten weten. Er is een ultimatum en we zijn uiteraard bezig met de voorbe reidingen van acties maar je denkt toch niet dat ik nu al ga vertellen hoe die er precies uit gaan zien? Ik vind het een dom me actie van NS om hiermee naar buiten te komen. CNV'er Kusters zegt dat NS nog 14 da gen de tijd hebben om te onder handelen en dat er daarna acties volgen 'die vooralsnog een ver rassing blijven'. NS-zegsman Jonker is op zijn beurt verbaasd over de reacties van de drie bonden. „Als ze een ultimatum stellen, dat 16 de cember afloopt, eerst publieks vriendelijke acties voeren en daarna stakingen aankondigen, dan kan ik niet anders uitkomen dan rond de feestdagen. Overi gens: het woord 'publieksvrien delijk' alleen al. Vergelijk het met supermarktpersoneel dat zegt, rijdt u maar gratis met uw wagentje door de winkel. Dat kan toch niet?" De werkgever biedt vanaf 1 ja nuari volgend jaar 3 procent loonsverhoging en 1,5 procent in 2004. „Dat is bovenop de goudgerande CAO van vorig jaar. Vergelijk het salaris van de mensen van de NS eens met dat van buschauffeurs. Dat scheelt zo 20 procent. Meer bieden kan echt niet, gezien de slechte posi tie van de NS", aldus Jonker. De drie bonden vergaderen van avond over de aanstaande ac ties.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7