Burgerpatrouilles gaan gewoon door és BUITENLAND Slachtoffers van aanslagen in Kenya begraven Liefdadigheidsbeleid Saudi's strenger Huiszoekingen bij AEL-leden in Antwerpen - >- U: Tientallen doden door discobrand in Venezuela Aanval overschaduwt wapeninspecties in Irak Premier Dmovsek wordt president van Slovenië li zelfmoorden -Hiese vrouwen - Volgens een Chinees- Ejakaans onderzoek maken y ir 287.000 Chinese vrou- en eind aan hun leven. In flan 80 procent van de ge- gaat het om plattelands- ren die in een opwelling, it door een geestelijke S'is, tot hun daad komen, ierzoek naar 519 zelf- en, waarvan de geleer- ^.„'rslag doen in het Britse iche tijdschrift The Lancet, dat 84 procent daarvan jpleegd in dorpen en dat y cent van de plegers vrou- •aren. China is het enige taar meer vrouwen dan en zelfmoord plegen. ling winter tol in Moskou eu - In de Russische tad Moskou zijn dit inde bij een temperatuur i graden Celsius onder ker tien mensen doodge- l Het totale aantal men- t sinds oktober in Mos- doodgevroren komt hier- p 137. Gisteren werden nsen met bevriezingsver- jelen in ziekenhuizen op- jen. De meeste slachtof- (n daklozen. dschok in tkenland 522of - Een krachtige aard- Bheeft vanmorgen het i van Griekenland getrof- zijn berichten over enige aan gebouwen, maar den zijn tot dusver niet i. De beving, die zich 7.00 uur voordeed, had s het Geodynamisch In- in Athene een moment - tude van 5,8. Het epicen- ig in de Ionische Zee, het eiland Zakynthos en enstad Kilini. galezen in ligte vertrapt - Zeker 42 mensen, on- s 26 vrouwen en vier kin- rijn gisteren in Bangla- ertrapt in een menigte ïer dan 10.000 armen die irdrongen voor kleren die uitgedeeld. Nog eens :00 mensen raakten ge- aldus de politie. De uit was georganiseerd door ce fabriekseigenaar uit de Gaibandha, die volgens nitische traditie aan het 'an de ramadan een goe- d wilde doen. ironken voor kaanse kust - Voor de Afrikaanse in zaterdag en zondag en mensen verdronken gaal Europa binnen wil- men. Op de kust van de ijke Sahara vonden de kaanse autoriteiten de li- n van 32 mensen. Voor van Libië verdronken igavond zeker twaalf n. Een vissersboot met «sen aan boord zonk in :ien doden bij rwerkfabriek _- Een ontploffing in een vuurwerkfabriek in het festen van China heeft levens geëist. De ont- g deed zich zaterdag Je slachtoffers werden en onder een stenen ge- jan drie verdiepingen dat |)lg van de explosie volle- el vernield. De fabrieks- r is na de ontploffing op itorfiets gevlucht. sheren slaags Fghanistan In het westen van Af- lan zijn aanhangers van fcjiekse krijgsheer Ismaïl laags geraakt met die van 3. ia an Am an uil ah Khan. de gevechten zaterdag- a I Jaat bij de stad Shindand len, hebben in ons kamp flers de dood gevon- O fldus Amanullah Khan a tegen het Franse pers- AFP. Beide kampen be- gen elkaar ervan met n te zijn begonnen. Ook g zijn weer tanks en ar- ingezet. B-52 bommen- s kwamen gisteren in ac- [n het gebied. Een Ame- je commando-eenheid [ebied raakte in het ge in riep luchtsteun in. tsbisdom wil Issement' - Het aartsbisdom van |overweegt faillissement [ragen. Dat meldde de jaanse krant The Boston jisteren. De kerk zou zich [wijze willen bescher- gen de ongeveer 450 uers die seksueel mis- pjn door geestelijken en ptszaken tegen het aarts- zijn begonnen. De ka- p kerk van Boston is al i een jaar in het mid- kvan een^groot pedofi- maandag 2 DECEMBER 2002 brussel/anp - De aanhouding van voorman Abou Jahjah van de radicale Arabisch-Europese Liga (AEL) in Antwerpen leidt niet tot uitschake ling van de beweging. Volgens hun tweede man Azzuz gaat de AEL vandaag door met burgerpa trouilles om de Antwerpse politie te controleren op mogelijk racisme tegen jonge Marokkanen. Daarnaast blijft de organisatie deelname aan de Kamerverkiezingen van volgend jaar voorberei den. Op de Vlaamse publieke televisiezender VRT herhaalde Azzuz dat justitie in Antwerpen nauwelijks bewijzen heeft tegen 'politiek ge vangene' Abou Jahjah. Hij verwacht dat deze morgen weer op vrije voeten komt. De organi- satie dient overigens vandaag officiële klach ten wegens smaad in tegen de Belgische pre mier Verhofstadt en minister Duquesne van binnenlandse zaken. Zij zijn volgens Azzuz buiten hun boekje ge gaan door de AEL in het parlement te om schrijven als 'criminele organisatie'. Ook mis bruikten zij hun macht door de aanhouding al enkele uren voordien aan te kondigen. Azzuz ontkent dat grote Arabische financiers achter de AEL zitten. „Ons geld is alleen afkomstig van onze leden." Justitie in Antwerpen onder zoekt momenteel hoe de financiële stromen bij de AEL verlopen. Op verscheidene plaatsen in België zijn giste ren bij AEL-leden huiszoekingen verricht. In Charleroi werd de woning van de penning meester van de organisatie doorzocht, aldus advocaat Michael Verstraeten die Abou Jahjah verdedigt. Ook bij de broer van de AEL-leider is een huiszoeking uitgevoerd. Volgens de raadsman zijn computers, mobiele telefoons en rekeningafschriften in beslag genomen. Hij verklaarde verder dat de pers binnenkort inza ge krijgt in de financiering van de AEL. Azzuz had eind 2000 een onverkiesbare plaats op de lijst van de Vlaamse socialisten bij de ge meenteraadsverkiezingen in Temse bij Ant werpen. Hij zegt zelf te zijn opgestapt. Voorzit ter Janssens van de Vlaamse socialisten zegt dat Azzuz uit de partij werd gezet. Hij om schrijft hem en Abou Jahjah als 'politieke py romanen, die alle kansen voor migrantenjon geren bederven'. „Zo zien organisaties van ge matigde allochtonen dat zelf ook." Janssens is het overigens eens met voorman Dewinter van het extreemrechtse Vlaams Blok in Antwerpen dat Justitie Abou Jahjah al in april na rellen bij een demonstratie tegen Isra el had moeten aanhouden. Hij werd donder dag opgepakt op verdenking van het aanstich ten van rellen na de dood van een Belg van Marokkaanse origine. Dewinter dient vandaag in de gemeenteraad van Antwerpen een voor stel in om de burgerpatrouilles van de AEL on middellijk te verbieden. De Blok-aanvoerder zei in een debat op de VRT dat hij geen tegenstander is van 'integratie van diegenen die zich aan onze normen en waar den aanpassen'. ,Abou Jahjah moet echter worden geïsoleerd en teruggestuurd naar Liba non. Hij is hier alleen naar toe gekomen om de problemen van het Midden-Oosten naar Ant werpen te exporteren." Dewinter zegt dat Egyptische financiers achter de AEL zitten. Ook vindt hij het verdacht dat Abou Jahjah, die een Belgisch en Libanees paspoort heeft, regelma tig de Syrische ambassade in België bezoekt. mombasa-tel aviv/afp-rtr-ap - Slachtoffers van de zelfmoord aanslag in Kenya zijn gisteren begraven. Drie Israëliërs en drie Kenyanen die donderdag om het leven kwamen bij de explo sie in een hotel even ten noor den van de havenstad Momba sa, werden in hun eigen land begraven. Honderden Israëliërs woonden de teraardebestelling van de 14- jarige Dvir Ante en zijn 12-jarige broertje Noy bij op de begraaf plaats Yarkon bij Tel Aviv. De moeder van de twee kinderen raakte ernstig gewond door de aanslagen en kon de begrafenis niet bijwonen. Het derde slacht offer, de 60-jarige Albert de Ha- villa, werd gisteren eveneens bij Tel Aviv begraven. „Deze kinderen zijn alleen ge dood omdat ze joods zijn", ver klaarde minister Benjamin Ne tanyahu van buitenlandse zaken tijdens de plechtigheid. Hij riep de internationale gemeenschap op zich te mobiliseren om te vechten tegen 'de fanatiekelin gen overal ter wereld'. In Mombasa woonden ongeveer duizend mensen gisteren in de rooms-katholieke kathedraal van de Heilige Geest een ge bedsdienst bij voor de slachtof fers van de aanslagen. In het dorp Mawezmi, enkele kilome ters van het Paradise Hotel, kwamen honderden mensen op de been voor de begrafenis van drie leden van een Kenyaanse volksdansgroep die op het mo ment van de aanslag in het hotel was om nieuwe Israëlische gas ten te verwelkomen. Bij de cere monie in het dorpje waren geen vertegenwoordigers van de Ke- nyase of Israëlische autoriteiten aanwezig. De vrouw van de leider van de dansgroep beschuldigde de Ke- nyase en Israëlische regering er van de behoeften van de nabe staanden te negeren. De stoffe lijke resten van Dama Savari, Charo ya Mangi en Riziki Baya waren tot nog toe niet vrijgege ven omdat overheidsfunctiona rissen steggelden over de vraag wie de kosten van de secties en opslag zou betalen. ►jwj* •"'vdti'Sj Een Kenyaan maakt een salto bij de begrafenisceremonie in het dorpje Mawezmi op enkele kilometers van het Paradise Hotel. Drie leden van een dansgroep werden daar begraven. Foto: Reuters/Antony Njuguna De Kenyase regering zag giste ren af van de vergoedingen en stelde een voertuig beschikbaar zodat de lichamen naar het dorp konden worden overge bracht voor de begrafenis. Een strandhotel overhandigde de nabestaanden van de dansers 1350 dollar voor de begrafenis kosten. Daarvan was 350 dollar bijeengebracht door westerse toeristen die in het hotel verblij ven. De Kenyaanse politie heeft za terdag twee gearresteerde bui tenlanders vrijgelaten. De twee, een Amerikaanse vrouw en haar Spaanse echtgenoot, waren op gepakt omdat zij argwaan had den gewekt door kort na de aan slag op het Paradise Hotel uit een nabijgelegen hotel te ver trekken. De onderzoekers in Kenya heb ben na drie dagen nog geen spoor gevonden dat naar de ple gers van de aanslagen kan lei den. Aanwijzingen dat de ter reurorganisatie al-Qaeda van Osama bin Laden er iets mee te maken heeft, zijn er niet. Een radicale moslimleider in Groot-Brittannië, Abu Hamza al-Masri, heeft zaterdag gezegd te geloven dat al-Qaeda, de ter reurorganisatie waar hij zelf banden mee zou onderhouden, betrokken is geweest bij de aan slagen van donderdag. Hulpverleners in de weer bij de uitgebrande disco in de Venezuelaanse stad Caracas. De meeste slachtof fers bezweken aan rookvergiftiging. Foto: Reuters/Kimberly caracas/rtr-anp-afp - Door een brand in een nachtclub in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad Caracas hebben za terdagnacht zeker 47 mensen de dood gevonden. De lokale brandweer meldde gisteren dat de meeste slachtoffers waren bezweken aan rookvergiftiging. De nooduitgangen zouden alle maal op slot gezeten hebben. „Helaas zijn er 47 doden te be treuren", verklaarde brandweer commandant Rodolfo Briceno tegen het Venezolaanse televi siestation Globovision. Acht mensen liepen levensgevaarlijke, brandwonden op door het vuur dat rond middernacht (vijf uur Nederlandse tijd) ontstond in de volgepakte nachtclub La Goaji- ra. Van de slachtoffers stikte onge veer 80 procent door de giftige rook, aldus Briceno. Plastic dat in de oude discotheek als deco ratie werd gebruikt, zorgde voor de dikke verstikkende rook. „Toen we arriveerden was de brand al hevig en hing er een grote rookkolom", aldus de brandweercommandant. Veel slachtoffers moeten temidden van een onvoorstelbare paniek vertwijfeld tegen de geblokkeer de nooduitgangen gelopen zijn", verklaarde de brandweer commandant tegen lokale me dia. Op het moment van de brand bevonden zich ongeveer twee honderd mensen in de disco. De brandweer evacueerde uit voor zorg ook vijfhonderd omwonen den en gasten van een hotel. Een defecte elektriciteitsinstalla tie is volgens de eerste conclu sies van de brandweer vermoe delijk de oorzaak voor de brand. Nader onderzoek moet echter meer duidelijkheid geven. Getuigen verklaarden dat er kort voordat de brand uitbrak een schietpartij zou zijn geweest in de tot disco omgebouwde kel der. Brandstichting kan volgens de brandweer ook nog niet wor den uitgesloten. De tot disco omgebouwde kelder voldeed in ieder geval niet aan de voor schriften, verklaarde comman dant Brecino. washington/afp - De Saudische regering komt binnenkort met strengere regels voor liefdadigheidsfondsen. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek van vandaag geeft de regering toe dat tot nu toe miljoenen euro's niet goed terecht zijn gekomen. Ook gaat er geen geld meer naar families van Palestijnse zelfmoorde naars. „Onze goede doelen kregen enorme hoe veelheden geld, zonder enig idee waar dat geld allemaal naar toe ging", aldus de Saudische regeringsadviseur Adel el-Jub- eir. Wegens het ontbreken van financiële controles en infiltratie door kwaadwillen den ontstond toen een 'massale fraude uit naam van de religie'. „We willen er zeker van zijn dat niemand voordeel heeft van onze liefdadigheid, van onze gulheid", al dus Adel al-Jubeir, een Saudische rege ringsadviseur. Newsweek noemde overi gens geen liefdadigheidsfondsen bij naam. Het land geeft ook geen geld meer aan de families van Palestijnse zelfmoordenaars. „We geven het geld voortaan aarytiet Pa lestijnse Rode Kruis, het Internationale Rode Kruis en aan VN-organisaties." El- Jubeir benadrukte dat Saudi-Arabië men sen niet aanmoedigt om zelfmoordaan slagen te plegen. Saudi-Arabië, een trouwe bondgenoot van de VS, probeert met de nieuwe regels volgens Newsweek meer aansluiting te vinden bij de anti-terreurstrijd van de Amerikanen. De Duitse krant Die Welt meldde onlangs dat het land steun ver leent aan de radicale Palestijnse groepen Harnas en Islamitische Jihad. Newsweek schreef recentelijk dat via de bankreke ning van de vrouw van de Saudische am bassadeur in de VS onlangs geld naar stu denten is gegaan die enkele zelfmoordka pers van 11 september zouden hebben geholpen. Het ambassadeursechtpaar zou volgens Newsweek onschuldig zijn. Time Magazine meldde recentelijk dat de terreurgroep al-Qaeda aanslagen binnen Saudi-Arabië wil plegen. Mogelijke doelen zijn de petroleum- en oliedepots en hui zen van westerlingen. Saudi-Arabië is 's werelds grootste olieproducent. bagdad/anp-afp-rtr - Ameri kaanse en Britse gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren een aan val uitgevoerd op een olie-in stallatie in het zuiden van Irak. Het bombardement overscha duwde de vierde dag van de wa peninspecties van de Verenigde Naties en het Internationaal Atoomenergie Agentschap. Volgens een Iraakse militaire woordvoerder kwamen als ge volg van de aanval op de Sou thern Oil Company zeker vier mensen om het leven en raak ten 27 gewond. Op het moment dat de twee raketten insloegen waren zeshonderd tot zeven honderd werknemers op het be drijf aanwezig. Het Centrale Commando van de Amerikaanse strijdkrachten meldde dat het een communi catiefaciliteit in de stad had ge bombardeerd nadat eerder vliegtuigen op patrouille in de noordelijke no-fly zone onder vuur waren komen te liggen. Burgerdoelen worden nooit als doel gekozen, aldus de VS. Amerikaanse en Britse toestellen patrouilleren in twee zogeheten no fly-zones van Irak. Die wer den ingesteld na de Golfoorlog van 1990-1991. Ze zijn bedoeld om de Koerden in het noorden en de sji'ieten in het zuiden te beschermen tegen aanvallen door de Iraakse luchtmacht. Het regime van president Sad dam Hussein erkent de no-fly zones niet. Bagdad omschrijft ze als 'staatsterrorisme en moed willige agressie'. Volgens de krant al-Thawra van de regeren de Baathpartij zijn er meer aan vallen in deze gebieden sinds de wapeninspecteurs hun werk zaamheden hebben hervat na een gedwongen pauze van bijna vier jaar. De inspecteurs van de Verenig de Naties en het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) hebben gisteren hun speurtocht naar massavernieti gingswapens voortgezet. Ze be zochten een vliegveldje van het ministerie van landbouw en een raket- en vliegtuigmotorenfa- briek. Unmovic-inspecteurs on derzochten ten noorden van de hoofdstad in Khan Beni Saad aantijgingen dat sproeihelikop- ters en -vliegtuigen zijn omge bouwd voor biologische of che mische oorlogsvoering. De wa gens van de Unmovic reden met hoge snelheid het terrein op en blokkeerden de in- en uitgang. Tijdens de missie mocht nie mand de faciliteit in of uit. Een ander team van wapenin specteurs bracht intussen een bezoek aan de Bin Fimass en al- Quds fabrieken op het enorme al-Taji militair complex even buiten Bagdad. Invasie Irak kan VS 200 miljard dollar kosten Wanneer Amerika Irak zou binnenvallen, zou de oorlog de VS 100 tot 200 miljard dol lar kunnen kosten. Dat blijkt uit schattingen van het Ame rikaanse Congres, zo meldt de krant Washington Posf gis teren. Als de strijd lang duurt of Saddam Hussein zijn olie velden in brand steekt, kun nen de kosten nog oplopen en nog jarenlang een negatie ve invloed hebben op de Amerikaanse economie. De Golfoorlog in 1990 kostte de Amerikaanse belastingbetaler 7 miljard dollar, een fractie van de werkelijke kosten. An dere landen betaalden ook mee aan de totale rekening van bijna 80 miljard. Een nieuwe oorlog zou Amerika veel meer kosten, omdat veel landen deze keer niet zo gre tig zijn om een deel van de rekening te betalen. door onze correspondent Cees van Zweeden Budapest - Janez Dmovsek (52) heeft gisteren de presidentsver kiezingen gewonnen in Slove nië, dat in 2004 tot de Europese Unie toetreedt. Dmovsek kreeg volgens de eerste peilingen 58 procent van de stemmen, 16 procent meer dan zijn rivaal Barbara Brezigar. Met de verkiezingen van Dmov sek tot president blijft het land op hetzelfde kompas varen. Dr- novsek is nu premier, een func tie die hij deze week neerlegt. Hij wordt naar verwachting op gevolgd door Anton Rop, de mi nister van financiën. Dmovsek wordt meer dan ie mand anders in Slovenië geas socieerd met het succes van het land. Hij kwam bovendrijven in 1991, toen het Joegoslavische Nationale Leger de aanval op Slovenië had geopend. Dmov sek slaagde erin middels onder handelingen met de generaals de bezetting te doen beëindi gen. Hij werd in 1992 bij de ver kiezingen beloond met een klin kende overwinning. Sindsdien heeft hij met enkele onderbre kingen de Sloveense regering geleid. Onder zijn beleid groeide Slove nië uit tot het meest welvarende ex-communistische land. Met een inkomen van 16 duizend euro per hoofd (op koopkracht basis) is het bijna even rijk als Portugal en Griekenland, die al vele jaren tot de EU behoren. Het land heeft een lagere werk loosheid dan Frankrijk, en min der staatsschuld dan Duitsland. Tweederde van zijn bruto bin nenlands product komt uit de export, vooral naar de EU. Dmovsek gaat door voor een wat gesloten man, die echter zes talen spreekt. Drie jaar geleden leken zijn dagen geteld, toen kanker bij hem werd vastge steld. t'aar hij liet een nier ver- Janez Dmovsek Foto: EPA/Antonoi Bat wijderen en hervatte zijn dage lijkse sportactiviteiten. Die vari eren van joggen tot skiën en fietsen. Dmovsek had drie weken gele den de eerste ronde van de pre sidentsverkiezingen al gewon nen, maar slaagde er niet in de vereiste vijftig procent van de stemmen te halen. Zijn tegen standster was gisteren Barbara Brezigar, een 49-jarige officier van justitie. Brezigar speelde in de jaren negentig een belangrij ke rol in de strijd tegen corrup tie en georganiseerde misdaad.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5