Zalm wil premier worden s/?3& SLIPS, s/°S& Dutchtone geeft garantie op grappen. 4* BINNENLAND DE 4E GRATIS 'Toerist interessant doelwit van terroristen' Rutte: Geen bijstand voor agressievelingen 3 SLOGGI Liberale leider ziet CDA nog steeds als beste coalitiepartner Balkenende zet CDA in hoek van nieuwe politiek Onderzoek naar corruptie bij bouw EBI CDA bereid tot hoger tekort op begroting Dreiging met aanslagen tunnels was loos alarm ilsema wil n jeugdbeleid haag - GroenLinks-lijst- cker Halsema wil de staats- retaris van binnenlandse za- ii inruilen voor een staatsse- itaris voor jeugdzaken. Een windspersoon die zich uit- eijtend op jeugdzaken richt, tafbreekt maar is wel hard no- liq, liet zij gisteren weten. Nu irm drie departementen met dit vi|lerwerp bezig. Het ministe- igjvan volksgezondheid doet jeijeugdhulpverlening, Binnen- idse Zaken zorgt ervoor dat at gdige verdachten worden r?krresteerd en Justitie is ver- letwoordelijk voor preventie en nj opleggen van straffen aan fninele jongeren. randbom treft loskee in Venlo Mlo - Een moskee in Venlo is ide vroege zaterdagmorgen troffen door een kleine indbom. Het projectiel werd ïd half zeven door de dader gegooid op de trap van het bedshuis. Een moskeebezoe- r die juist arriveerde, kon de ind snel doven. Op het mo- |nt van de aanslag waren istens tien mensen aanwe- in de moskee. ngen (14) rijdt ar Duitsland lte - De politie in het Duitse brücken heeft gisteren een arige jongen uit Raalte in de ig gevat toen hij daar reed in luto van zijn vader. De jon- was donderdag van huis okken na onenigheid met ouders. De jongen had pro- men op school. Na een eizaam verlopen gesprek een leerkracht en met zijn Iers ging hij er vandoor in de d van zijn vader. iking na lishandeling (advertentie) JACOB JENSEN Bel voor dichtstbijzijnde dealer: 020-6794633 (tijdens kantooruren) noordwukerhout/anp - De WD kreeg bij de verkiezingen van mei een behoorlijke afstraf fing, maar lijsttrekker Zalm wei gert weg te lopen voor zijn paar se verleden. Hij herhaalde zater dag tijdens een congres van zijn partij in Noordwijkerhout moei teloos de slogan van de paarse coalitie: Werk, werk en nog eens werk. De verslechterende econo mie vraagt om een stabiele rege ring en wat Zalm betreft, met hem zelf als minister-president. .Acht jaar minister van financi en is een prima vooropleiding voor minister-president", zo be toogde Zalm vol zelfvertrouwen. Zijn zelfverzekerdheid staat in schril contract met de relatief slechte positie van de WD in de peilingen. Met Zalm als lijsttrek ker blijft de WD bijvoorbeeld ver achter bij regeringspartner CDA Zalm relativeerde het belang van peilingen door erop te wij zen dat de helft van de kiezers nog geen voorkeur uitspreekt. Een zetel winst volgens de laat ste peilingen, noemde hij dan ook een tijdelijk dipje. Ook ver wees hij naar de vorige campag ne. Toen zag het er naar uit dat PvdA en WD zouden strijden om de koppositie, maar kwam uiteindelijk het CDA als grote winnaar uit de bus. Dat zou nu met de WD kunnen gebeuren, zo opperde Zalm. De liberale leider ziet nog steeds het CDA als beste coalitiepart ner. Minister Remkes (binnen landse zaken), de nummer twee op de WD-lijst voor de Tweede Kamer, is daar wat stelliger in. Wat hem betreft is het of rege ren met het CDA, of de opposi tie in. Remkes hield tijdens het con gres een vurig pleidooi voor de gekozen burgemeester. De kie zers hebben op 15 mei duidelijk uitgesproken dat zij afwillen van besloten instituties. De benoe ming zoals dat nu gaat, komt volgens Remkes dicht bij die van Hirsi Ali steelt show Ze hebben het geweten bij de WD, de komst van Ayaan Hirsi Ali naar de liberalen. De partijleden moesten zich zaterdag onge kende veiligheidsmaatregelen laten welgevallen om het congres van de WD binnen te komen. De veiligheidsmaatregelen hiel den verband met de doodsbedreigingen aan het adres van Hirsi Ali. De van oor tot oor glimlachende Hirsi Ali werd met drie zoe nen door een niet minder glunderende Zalm verwelkomd. Ook Henk Kamp, demissionair minister van VROM, was zichtbaar in zijn nopjes. Voor Hirsi Ali zelf was het een soort thuiskomst meldde ze. „Ik ben altijd aanhanger geweest van de liberale de mocratie." een door de gemeenteraad be noemde burgemeester. Het congres wilde zich echter nog niet uitspreken over een geko zen burgemeester, zoals het partijbestuur had voorgesteld. Wel is besloten de discussie voort te zetten. De WD-kandidatenlijst is bijna niet veranderd. Na Zalm en Remkes volgt Schultz van Hae- gen-Maas Geesteranus (staats secretaris van verkeer en water staat). Zij wordt gevolgd door Kamerlid Terpstra, Nijs (staats secretaris van onderwijs) en Kamp (minister van VROM). Hoogste nieuwkomer van bui ten het Binnenhof is Laetitia Griffith op de twaalfde plaats. Zij is nu nog beleidsmedewerker op het ministerie van justitie. 1 - Buschauffeurs van exxion hebben zaterdag isaal het werk neergelegd lat een collega op het Cen- d Station in Amsterdam ir twee jongens in elkaar was plagen. De Zaanse buschauf- ir had woorden gehad met Te jongens in Amsterdam- lord. De jongens wachtten hi bij het Centraal Station op sloegen de man in elkaar. ederlandse »od in Australië sbane - Een 23-jarige Neder- b dse toeriste in Australië is a dag om het leven gekomen een ongeluk met een ter- IC nwagen. Ook een Japanse )uw kwam om het leven en ir andere toeristen, uit Ne- rland, Groot-Brittannië en nada raakten gewond. Tlle brand Schiphol iiphol - In een splinternieuw lencomplex van de mare- lussee op Schiphol heeft in nacht van vrijdag op zater- 5 een grote brand gewoed, t vuur vernielde een corn et cellenblok. Van de hon- 1 d cellen gingen er 24 in mmen op. Nog eens 24 an- 1 e cellen liepen aanzienlijke k- en waterschade op. Alle ïn waren leeg. Het complex over twee weken in gebruik rden genomen. Ayaan Hirsi Ali werd zaterdag door de WD enthousiast binnengehaald. Foto: ANP/Marcel Antonisse (advertentie) den haag/gpd - Bijstandsge rechtigden die zich agressief ge dragen tegenover medewerkers van de sociale dienst moeten tij delijk geen uitkering meer krij gen. Deze sanctiemogelijkheid wil staatssecretaris Rutte (socia le zaken) opnemen in de nieuwe bijstandswet die over een jaar in moet gaan. Agressie is een enorm probleem voor ambtenaren bij de sociale dienst (tegenwoordig CWI). Meer dan 70 procent van hen komt wel eens in aanraking met agressief gedrag, een vijfde met daadwerkelijk lichamelijk ge weld. Wethouders klagen al ja ren dat zij te weinig wettelijke mogelijkheden hebben om de daders aan te pakken. Hen kan nu wel de toegang tot de sociale dienst worden ontzegd, of er kan aangifte worden gedaan. Rutte vindt dat niet voldoende. „Bedreiging en intimidatie is een enorm probleem", zegt hij. „Ik ben me kapot geschrokken van de verhalen op de werk vloer. Het gaat van scheldpartij en tot erger. Het probleem is dat de echte kwaadwilligen nu niet in hun portemonnee kunnen worden gepakt. Want als hen de toegang tot de sociale dienst wordt ontzegd, hoeven zij bij voorbeeld ook een tijdje geen sollicitatiebrieven te overleggen. Zo worden ze als het ware be loond voor geweld." In de nieuwe bijstandswet wor den de straffen voor het moed willig niet meewerken aan het zoeken naar een baan al opge schroefd. Nu kan de uitkering alleen worden gekort, straks kan die ook tot een maximum van drie maanden worden stopge zet Rutte wil deze sanctiemoge lijkheid straks ook kunnen op leggen aan agressievelingen. r Mare Brink haag - Volgens defensiedes- ïdige Rob de Wijk zijn toeris- een interessant doelwit voor roristen. De aanslagen van vo- 2 week in Kenya zijn het zo- :1ste voorbeeld. „Er is een pa- on", zegt De Wijk. De reisbran- hoopt dat de toeristen zich e<\\. laten opjutten. »ig< jens Rob de Wijk, defensie- ecialist van Clingendael, vor- :n toeristen een 'interessant lelwit' voor terroristen. „Ter- isten hebben het niet langer ij sluitend gemunt op autoritei- De aanslagen op toeristen ssen bij het streven om de sterse maatschappij te ont- ichten en de westerse invloed verminderen in de islamiti- ie wereld." hoogleraar wijst op recente bloedige aanslagen. Na de bom aanslagen in de discotheek vol toeristen op Kuta Beach (Bali) met 185 doden vielen vorige week dertien doden bij een bomaanslag op een hotel in de Kenyase hoofdstad Mombasa. Dezelfde dag mislukte een ra- ketaanval op een Israëlisch chartervliegtuig dat uit Kenya vertrok. Het verwondert De Wijk dat het zo lang heeft geduurd dat een chartervliegtuig met raketten op de korrel is genomen. „Die mo gelijkheid is er al lang, want in tegenstelling tot militaire vlieg tuigen is de burgerluchtvaart daar niet tegen bestand", aldus De Wijk. De kans dat de KLM zijn vliegtuigen daartegen gaat wapenen is uitgesloten. „Daar wordt bij ons niet over gespro ken", aldus een KLM-woord- voerder. Volgens Ton van Egmond, do cent aan de Hogeschool voor Toerisme in Breda (NHTV), heb ben de recente aanslagen geen invloed op het reisgedrag van Nederlandse toeristen. „Vergele ken met andere landen, maken Nederlandse toeristen zich niet zo snel bezorgd over hun reis- bestemming. Toeristen vergeten snel. Dat wordt anders als in korte tijd meer aanslagen ko men op dezelfde locaties. Zeker als daarbij Nederlandse slacht offers vallen", zegt Van Eg- mond. De calamiteitencommissie waarin onder meer de ANWB is vertegenwoordigd bepaalt mede of een land na een aanslag nog veel Nederlandse vakantiegan gers lokt. Dat kan met een nega tief reisadvies waardoor toeris ten er alleen onverzekerd op va kantie kunnen gaan. Zo'n maat regel werd genomen na het bloedbad op Bali. De commis sieleden kwam er speciaal snel voor bijeen. Dat is niet gebeurd na de recente aanslagen in Ke nya. „We hebben elkaar toeval lig informeel getroffen en beslo ten dat er geen reden is voor een negatief reisadvies", zegt com missie-secretaris Peter Silber- mann. De commissie handhaaft het oude advies om 'persoonlijk waakzaam' te zijn. Silbermann constateert met 'heel veel zorg" dat terroristen het op toeristen hebben ge munt. „Maar we staan machte loos. Je kunt niet verwachten dat er beschermende maatrege len worden genomen. Want er is geen patroon. Het zou pas een ramp zijn als dat patroon er wel zou zijn want dan kun je nog veel aanslagen verwachten", al dus Silbermann Toerisme-docent Van Egmond en defensiedeskundige De Wijk vinden daarentegen wel dat er een patroon is. Bij dat patroon vormen vooral Amerikanen en Israëliërs een mikpunt. Wie als Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) van 1 t/m 31 december 2002 of .0 zolang de voorraad strekt zwolle/gpd - De tegenstelling tussen linkse en rechtse partijen is voorbij, als het aan het CDA ligt. Lijsttrekker Balkenende ver weet in zijn toespraak tot het partijcongres afgelopen zater dag de linkse partijen te veel na druk te leggen op individualis me en de markt, een thema dat ze hebben overgenomen van de rechtse partijen. Voor het CDA is de sociale samenhang in de maatschappij juist belangrijk. Tijdens het congres werden het verkiezingsprogramma en de kandidatenlijst voor de verkie zingen bij acclamatie goedge keurd. In zijn eerste speech als officiële lijsttrekker zette Balke nende in op het thema van de nieuwe politiek. Het CDA ziet een nieuw tweestromenland in de politiek ontstaan. „Het is ma terieel versus immaterieel. Ne derland als BV versus de betrok ken samenleving. Individualis me versus de sociale cohesie." Het CDA staat dan voor de im materiële kant van de samenle ving, de normen en de waarden. De linkse en rechtse partijen zijn volgens Balkenende te veel in de materiële kant van de zaak blijven steken. „Sterker nog: op zoek naar profiel vallen de par- vught/gpd - De inlichtingen- en opsporingsdienst van het minis terie van VROM onderzoekt of er bij de bouw van de extra be veiligde inrichting (EBI) Nieuw- Vosseveld in Vught sprake is ge weest van corruptie. Bouwer Hazenberg zou een ambtenaar van de Rijksgebouwendienst hebben gepaaid met een reisje naar Amerika. Aanleiding voor het onderzoek is een anonieme brief aan het voormalige Tweede-Kamerlid Leers (CDA). In de brief wordt gesproken over 'corrumptieve en frauduleuze handelingen'. Ook oud-directeur Koehorst van de EBI zou op kosten van het bouwbedrijf zijn meegegaan naar Amerika. Koehorst noemt die aantijging schandelijk: „Ja, we hebben een studiereis gemaakt naar Ameri ka. Naar Florence, in Colorado, waar de strengste gevangenis van Amerika staat. Maar alles is betaald door het ministerie." Volgens NRCJHandelsblad, dat het corruptie-onderzoek onthul de, werd bij beide aanbeste dingsprocedures afgeweken van de Europese regels. Zo werd al leen aan Hazenberg een offerte gevraagd. Volgens Koehorst is dat 'uit vei ligheidsoverwegingen' gebeurd. „Een openbare aanbesteding betekent dat je net zo goed in de krant kunt zetten hoe de gevan genis eruit komt te zien. Dat leek ons niet zo slim." Bij het besluit om ook de verbouwing aan Hazenberg te gunnen, speelden volgens hem dezelfde veiligheidsoverwegingen een rol. Directeur Baltussen van bouw bedrijf Hazenberg zegt niets te weten van het corruptie-onder- zoek. „Ik weet alleen dat ik nooit in Amerika ben geweest." tijen ter linkerzijde juist weer te rug op de oude sociaal-econo mische tegenstellingen. Daarbij de discussie over bezuinigingen en sociale zekerheid gretig aan grijpend." Tijdens het congres werd veel nadruk gelegd op het sociale ge zicht van het CDA Beknibbelen op het budget van ontwikke lingssamenwerking is onbe spreekbaar, liet Balkenende we ten. Het congres drong in een resolutie ook aan op een huma ner asielbeleid, een oproep die het hoofdbestuur ondersteunde. Over de vorming van een kabi net wilde de leider van het CDA zich niet uitlaten. Eerder gaven CDA en WD aan graag samen verder te willen. „We hebben goed samengewerkt met de WD. De kiezer moet een nieu we samenwerking wel mogelijk maken", aldus Balkenende. Volgens de laatste peilingen ko men CDA en WD niet meer op een meerderheid uit. Dat bete kent dat de deelname van de LPF noodzakelijk wordt. „Laat die partij eerst maar met een lijst en een programma komen. Dan zien we na 22 januari wel verder", aldus De Geus, demis sionair minister (sociale zaken). maandag 2 DECEMBER 2002 zwolle/gpd - Investeren in zorg, onderwijs en veiligheid is voor het CDA belangrijker dan een sluitende begroting. Als de economische groei achter blijft, is voor de christendemocraten een hoger begrotingstekort tot maximaal een procent accepta bel. „Het begrotingstekort mag tot maximaal één procent oplo pen", aldus J.M. Hessels, schrij ver van de financiële verant woording van het CDA-verkie- zingsprogramma. Voor dit jaar wordt een tekort van 0,7 pro cent verwacht. Met de nieuwe koers geeft de partij gehoor aan de kritiek van haar financieel economische adviseurs. De hoogleraren Eijf- finger en Bovenberg riepen Bal kenende op prinsjesdag al op het financieringstekort te laten oplopen. De hoogleraren we zen er op dat bezuinigingen en lastenverzwaringen juist tot minder economische groei lei den. Het laten vieren van de financi ële teugels stuit op verzet bij de beoogd coalitiepartner, de WD. „Het is geen goed sig naal", zegt vice-fractievoorzitter De Grave. (advertentie) GEWOON DOEN. STAATSLOT IN JE SCHOEN. KANS OP €1,6 MILJOEN! NOG 3 DAGEN! TREKKING 5 DECEMBER K||k voor godlctrtoo on moor MooAn op www.otMtslofov1j.ii4/slnt. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. den haag/gpd - Een commissie van het Nationaal Coördinatie Centrum (NCC) is bijeen ge weest nadat woensdag bij een politiebureau telefonisch werd gedreigd met aanslagen op tun nels in Nederland. Volgens mi nister Remkes (binnenlandse zaken) werden 'passende maat regelen' genomen, maar ging het om loos alarm. Hij zei dat zaterdag in het tv-programma Nova. De minister van binnenlandse zaken kreeg gisteravond bijval van zijn partijgenoot Van Aartsen. De voormalige minister van buitenlandse zaken zei in het programma Netwerk dat hij sinds de aanslagen in de Ver enigde Staten 'minstens vijf keer' was gewaarschuwd voor dreigende aanslagen in Neder land. Die waarschuwingen kwa men onder meer van de Ameri kaanse CIA In alle gevallen ging het om loos alarm. Het is dus bepaald niet voor het eerst dat gedreigd is met een aanslag in Nederland. Vorig jaar ontving het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) een brief waarin werd gedreigd met aanslagen op tunnels in Amster dam en Rotterdam. Speciale eenheden van politie en leger wierpen blokkades op bij de Be nelux- en Botlektunnel in Rot terdam. Dat gebeurde ook bij de Coen- en Zeeburgertunnel in Amsterdam. Bij de aanpak van de dreige menten werd een belangrijke rol gespeeld door het Nationaal Co ördinatie Centrum (NCC) dat sinds 1998 wordt gevormd door vertegenwoordigers van de mi nisteries van binnenlandse za ken, buitenlandse zaken, justitie en defensie. Het NCC komt er aan te pas als sprake is van een bijzondere dreiging op landelijk niveau. (advertentie) Nederlandse toerist in een hotel belandt met deze 'risicogroe pen' loopt dus meer gevaar. „De reisbranche leeft nu bij de dag. Dit gegeven is nog niet aan de orde. Maar na een paar aansla gen zou het weieens een hot item kunnen worden waardoor inkopers van accommodatie de typisch Amerikaans of Israëlisch getinte accommodatie overslaan en uitwijken naar meer neutrale hotels." Coby van Dongen, directeur van De Jong Intra Vakanties, denkt niet dat het zo ver zal komen. „Volgens mij zijn we goed bezig. Bij de inkopers staat veiligheid van de consument in het geheu gen gegrift. Aanslagen zijn niet uit te sluiten. Die gevaren neem je niet weg door hotels te mij den met gasten uit een zoge naamde risicogroep. De toerist weet zo langzamerhand wel dat er overal iets kan gebeuren. Ook al blijft hij in eigen land." NetwerkGarantie Waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat, in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot 1 gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen, www.dutchtone.ni Goed bezig. dutchtone ai cun vuiuiiiuiiig

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3