'Stilte is dood in strijd tegen aids' GESPREK VAN DE DAG cii-L-1 Beschuitoorlog: 'Het rijke bedrijf tegen het uitvindertje' Waarschuwingen en voorlichting op Wereldaidsdag Tienminutengesprek HDC152 MENSELIJK Zanger LIAM GALLAGHER van de Britse popgroep Oasis heeft samen vier andere leden van de band de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht in een politiecel in Mün- chen. Het voor zondagavond geplande optreden in de Zuid-Duitse stad moest daardoor worden afgelast. Volgens een woordvoerder van de politie waren de bandleden za terdagavond opgepakt na betrokken te zijn geweest bij een 'grote vechtpartij' in de hoofdstad van Beieren. Het vol gende optreden van Oasis staat voor vandaag in Hamburg op het programma. Foto: EPA De 66-jarige Brit Gordon Husband kreeg de schrik van zijn leven toen zijn HOND tijdens de dagelijkse wandeling niet met de door hem weggegooide stok kwam terugrennen, maar met een scherpe GRANAAT in zijn bek. Husband slaagde er echter in de driejarige collie Shadow het explo sief te ontfutselen en er op te letten dat de pen op zijn plaats bleef zitten. „Shadow komt altijd met spullen uit de rivier aanzetten. Maar meestal zijn het rubberballen. Doordat ik in militaire dienst heb gezeten, wist ik wat het was", vertelde Husband aan de krant The Sun. Nadat hij de granaat voorzichtig naar zijn huis had gebracht, alar meerde hij de explosievenopruimingsdienst, die de gra naat tot ontploffing bracht. De van een auto-on geluk herstellende Amerikaanse filmster Zsa Zsa Gabor wil van de veroorzaker van het ongeval een be drag van 100 MIL JOEN DOLLAR eisen als SCHADEVERGOE DING en smarten geld. „Zo'n bedrag is bij de Amerikaanse rechtspraak wel pio- gelijk", zei de man van de hoogbejaarde diva, prins Frederic von Anhalt tegen de Duitse zondags-" krant Bildam Sonntag.De man die volgens hem schuldig is aan het ongeval, is haar kapper. Die reed de filmster na een afspraak van zijn salon naar huis. Door nog onopge helderde oorzaak raakte hij een lantaarnpaal op Sunset Boulevard. Zsa Zsa Gabor liep zulke ernstige verwondin gen op dat zij in coma raakte. Inmiddels is de actrice uit haar coma ontwaakt. Ze zou ook niet meer in acuut le vensgevaar zijn. De kapper liep door het ongeluk ook ver wondingen op. Foto: AP De Amsterdamse student Mick Rijnders heeft een ont werpwedstrijd van de vijftigjarige Efteling gewonnen. Zijn ontwerp, een (W)ONDERWATERSUITE, is uit 1000 inzen dingen gekozen en wordt in de komende maanden in het Efteling Hotel gebouwd. De derdejaars student - en harts tochtelijk Eftelingfan - koos voor een zeemeerminnensui- te, omdat 'De kleine zeemeermin' zijn favoriete sprookje is. De kamer wordt liefelijken stoer tegelijk en bevat on der meer restanten van het galjoen van de prins uit het sprookje. Op 1 april moet de kamer - die zo'n 50.000 euro gaat kosten - afzijn. De eerste gast is dan Mick Rijnders. De voormalige Beatlesgitarist GEORGE HARRISON heeft een vermogen van bijna 100 miljoen pond (154 miljoen euro) nagela ten. Dat werd duidelijk uit vrij dag - een jaar na zijn dood - door een rechtbank gepubliceerde do cumenten. Volgens de BBC heeft Harrison in zijn testament be paald dat het geld moet worden verdeeld tussen zijn vrouw Oli via, andere familieleden en een aantal liefdadige instellingen. Qe erfgenamen moeten over de nalatenschap 40 procent belas ting betalen. Foto: AP Het lijkt een opleiding tot inbreker: LOCKPICKING ofwel wie kan zo snel mogelijk zonder sleutel een slot schadevrij openen. Het eerste Dutch Open lockpicken werd gisteren jn Sneek gehouden. Oliver Diederichsen uit Duitsland ver sloeg de 29 andere deelnemers. Hij wist in de kortste tijd van 40 minuten zeven sloten te openen. „De politie heeft ook al eens bij ons geïnformeerd. Maar een baksteen of een koevoet is veel effectiever. Een deurslot openen kost toch al gauw een kwartier.", zegt woordvoerder Tieke van de organiserende Nederlandse lockpickvereniging Toool (The Open Organisation of Lockpickers). Slotenfabrikan- ten weten Toool inmiddels te vinden voor het testen van nieuwe sloten. Ook de advocatuur heeft een van de leden inmiddels een keer aangezocht om in een rechtszaak als getuige-deskundige op te treden. EDWARD BEACH, een Amerikaanse marinekapitein die in 1960 een nog altijd niet gebroken record vestigde door in 86 dagen de wereld rond te varen in een kernonderzeeër, is gisteren overleden. Hij is 84 jaar geworden. Beach werd behalve met zijn record bekend als schrijver van de duik bootthriller Run Silent, Run Deep, dat de botsingen be schrijft tussen een op wraak beluste kapitein en zijn be manning. Het boek werd in 1958 verfilmd met in de hoofdrollen Clark Gable en Burt Lancaster. Foto: AP MAANDAG 2 DECEMBER 2002 Bij Theo Tempels zijn de beschuiten van Bolletje vaste prik op de ontbijtta fel. De Apeldoomse uitvinder heeft im mers de inkeping bedacht, waarmee de beschuiten zich gemakkelijk uit de rol laten pakken. Zestien miljoen rollen per jaar verkoopt Bolletje. Met elk dertien beschuiten, al lemaal voorzien van Tempels' handige handgreepje. Maar de relatie tussen Bolletje en de uitvinder is inmiddels stevig verziekt. De beschuitbakker wil het octrooi via de rechter nietig laten verklaren. De zaak komt, zoals het zich laat aanzien, op 8 januari voor. Tem pels is niet bepaald onder de indruk. Hij geeft Bolletje weinig kans. „Het is een goed octrooi", verzekert hij. Tem pels begrijpt dan ook niets van de hou ding van de beschuitbakker. Waarom ging het mis? Tussen het be drag dat Bolletje biedt voor het octrooi en de vergoeding die Tempels ervoor wil hebben, ligt een blijkbaar onover brugbare financiële kloof. „Het bod van Bolletje was niet serieus te nemen." Tempels, zo eist Bolletje verder in de dagvaarding van het kort geding, moet voortaan ook zijn mond houden tegen journalisten. De fabrikant vreest name lijk voor 'reputatieschade'. Daar be grijpt de gepensioneerde Tempels ook al niets van. „Toen Bolletje liet weten met we te willen praten, heb ik zelf een mediastop afgekondigd. Daar kreeg ik, spontaan, van het bedrijf nog compli menten voor. En ook voor de terug houdende en professionele omgang met de media. Ik doe op dit moment niet anders!'.' Hij vreest de rechtszaak niet. In het we reldje van octrooideskundigen wordt de zaak met grote aandacht gevolgd, weet Tempels. Ook het Bureau voor In dustriële Eigendom, de vroegere oc- trooiraad, volgt de ontwikkelingen op de voet. Tempels denkt Bolletje te doorzien: „Mij de mond snoeren en het ene proces na het andere voeren. En maar hopen dat ik er op een gegeven moment de brui aan zal geven vanwege de hoge kosten. Het rijke bedrijf tegen het uitvindertje!" Maar dan kennen ze Tempels nog niet. Hij heeft het scenario al doorgesproken met zijn advocaat, mr. Van Wijngaarden van octrooigemachtigdenbureau Arnold Siedsma. Hij overweegt namelijk om zelf een geding aan te spannen tegen Bolletje. De irizet: een verkoopverbod en het terughalen en vernietigen van al le ingekeepte beschuiten. Bolletjes poging om zijn octrooi nietig te laten verklaren, vergt volgens de uitvin der een bodemprocedure waarmee zo'n anderhalfjaar is gemoeid. „Maar Bolle tje heeft in 1999 al inzage gehad in het octrooi, dan hadden ze zo'n procedure toch al eerder kunnen aanspannen?" v Ondanks het beschuitconflict komt eijl nog elke dag Bolletje bij Tempel op taf fel. Maar er zijn al vrienden en familie, leden die een ander merk kopen, zon der inkeping. Uit solidariteit. De uit\ der vindt de ruzie allerminst pleziert „Ik ben een consensus-type. We mot ten er gewoon samen uit zien te ko men. Al die procedures, daarmee laatk toch een spoor van vernieling achterai Bolletje heeft laten weten niet te willej reageren op de octrooi-affaire, zo lai de zaak 'onder de rechter is'. Bob Gevers Wereldaidsdag is gisteren in Zui delijk Afrika en Azië aangegre pen voor waarschuwingen en voorlichting van de bevolking. De aids-epidemie in de landen ten zuiden van de Sahara is de grootste ter wereld, maar in Azië dreigt de ziekte nog omvangrij ker vormen aan te nemen. Zuid-Afrika is het land met de meeste seropositieven in de wereld. Ruim twee jaar geleden waren er volgens de Zuid-Afri kaanse regering 4,7 miljoen mensen besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, maar dat aantal ligt inmiddels veel hoger. Wereldwijd zijn er 42 miljoen mensen seropositief, heeft de VN-organisatie UNAIDS berekend. De Zuid-Afrikaanse regering weigerde tot voor ko# maatre gelen te nemen tegen de aids- epidemie, maar dit jaar heeft zij het aidsbestrijdingsbudget ver hoogd tot een miljard rand (108,5 miljoen euro). Volgend jaar wordt het bedrag bijna ver dubbeld tot 1,8 miljard rand (195 miljoen euro). Tony Leon, leider van de oppo sitiepartij Democratische Alli antie, vindt dat echter nog te weinig. Hij wijst erop dat de le vensverwachting van Zuid-Afri kaanse vrouwen de komende tien jaar zal afnemen van 54 naar 38 jaar. Verwacht wordt dat meer dan twee miljoen kin deren wees worden door aids. In de meeste Afrikaanse landen werden gisteren slechts kleine bijeenkomsten georganiseerd ter gelegenheid van Werel daidsdag. In Malawi, waar 9 procent van de bevolking sero positief is, waarschuwde de re gering dat aids het aantal werk nemers bij de overheid en in het bedrijfsleven decimeert. „Elke dag begraven we onze ambtenaren, onze docenten, onze artsen en mensen uit an dere beroepsgroepen", ver klaarde vice-president Justin Malewezi bij de presentatie van een onderzoek naar de invloed van aids in Malawi. Uit het on derzoek blijkt dat jaarlijks 77 procent van de docenten op middelbare scholen moet wor den vervangen omdat ze ziek zijn of overlijden. In Swaziland zette koning Ms wati m advertenties in de kran ten met de oproep aan zijn on derdanen om zich te bescher men tegen aids en aidspatiën- ten te verzorgen. In Mozambi que werden debatten gehou den op radio en televisie en be togingen om de bevolking be wust te maken van het pro bleem. President Robert Muga be van Zimbabwe erkende dat 2,2 miljoen van de dertien mil joen inwoners van zijn land se ropositief zijn en dat 700.000 kinderen hun beide ouders hebben verloren. In Aziatische landen werd op grotere schaal aandacht be steed aan de bewustwording van de gevaren van aids. Ge zondheidsorganisaties waar schuwden dat het aantal sero- HP1 In veel landen werd gisteren aandacht gevraagd voor de aids-probllcj matiek. Met de klok mee, vanaf linksboven: Acteur Serge Henri Va ke verkocht gisteren tassen in de Amsterdamse Bijenkorf om geld i e( te zamelen voor Stop Aids Now! Een man in India had op zijn gezic n, leuzen en het rode strikje, symbool voor de strijd tegen aids, gesch Du derd. Zo'n vijfhonderd fietsers reden in Peking mee in een tocht ge,r; organiseerd door het Rode Kruis. In Nairobi kregen belangstellend r|£ uitleg over het gebruik van een condoom. Foto's: EPA en ANP positieven in India in 2010 wel 25 miljoen kan bedragen. De Verenigde Naties maanden Chi na, dat de ziekte in het verleden heeft genegeerd, de aidsbestrij- ding snel ter hand te nemen. Het aantal seropositieven komt daar in 2010 mogelijk uit op tien miljoen. In Hanoi en Bangkok ging dui zenden mensen met spandoe ken de straat op om de gevaren van aids onder de aandacht te brengen. India, waar nu vier miljoen mensen besmet zijn, or ganiseerde een marathon onder de titel Ren voor Aids. Bestuur ders van de oostelijke stad Bhubaneshwar ontrolden een spandoek van zes kilometer lang met slogans over aidspreventie en 100.000 handtekeningen. De Chinese regering organiseer de een bijeenkomst in de Grote Hal van het Volk in Peking. Het Rode Kruis organiseerde een fietstocht voor studenten in Pe king en in het hele land zetten popartiesten en acteurs aidsbij- eenkomsten luister bij. „Stilte is dood als het gaat om de bestrijding van HIV en aids, zei VN-medewerker Jordan Ry an op een bijeenkomst in Ha noi. „Het is tijd om de muren van stigmatisering en stilte af te breken." Amnesty International riep re geringen op te werken aan pu blieke bewustwording en het doorprikken van mythen en vooroordelen over aids. Volgens de mensenrechtenorganisatie is de handhaving van fundamen tele mènsenrechten van cruciaal belang voor de strijd tegen aids. Mensen die gediscrimineerd worden en verstoken blijven van onderwijs, fysieke integriteit, ge zondheidszorg en sociale zeker heid zijn het kwetsbaarst, aldus Amnesty. In veel samenlevingen lopen vrouwen het grootste vaar omdat ze gedwongen wo den onbeschermde seks te he ben. Staatssecretaris Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) pleitte op de bijeenkomst Co lourful Women in Amsterdam voor meer openheid over seks en aids. Niks zo beangstigend leeg en beklem mend stil als de hal van een basis school voor het begin van het tienmi nutengesprek. Voor de deur van groep zeven staan tivee stoeltjes en een laag tafeltje, waarop een intimiderende stapel lesmateriaal ligt uitgespreid. Mijn tweede stoeltje blijft leeg. 'Dringende vergadering', had mijn eega zich, met de handen verontschuldigend in de lucht, bij mij geëxcuseerd. Daar moet je als man eens mee aankomen. Dan krijg je een week lang te horen welke marginale rol je speelt in de op voeding van je bloedeigen kinderen. Ik pak een boekje van de stapel. 'Hier en daar', heet het, en pas als ik het opensla zie ik dat het over aardrijkskunde gaat. Veel blanco kaartjes met een paar stip pen, in de gekste uithoeken van Europa. Op de stipjes moet je namen van steden invullen die je zelfs op de buitenlandpa gina's van de International Herald Tribu ne tevergeefs zult zoeken. Ik weet er niet één, ontdek ik tot mijn schrik Ik ben nog niet eens binnen en kan nu al niet meekomen met het niveau van groep zeven. Ik spring een meter van m 'n stoel als zo'n bel begint te rinkelen die bij penitentiaire inrich tingen wordt gebruikt om aan te geven dat het licht uitgaat. Hier blijft het branden. Wel hoor ik om de hoek van de gangdeuren opengaan en ouders afscheid nemen van de leerkracht. Mijn deur blijft dicht. Geen mid del laat groep zeven onbenut om mij te laten voelen hoe klein ik met mijn 1.95 meter wel niet ben. Dan komt de moeder die drie minuten van mijn tienminutengesprek heeft afgesnoept, naar buiten en mag ik plaatsnemen op de stoel die normaal aan mijn dochter toebe hoort. Ze is de langste tienjarige van haar groep en heeft zich bij mij al beklaagd over de hoogte van haar bankje. Dat herinner ik me weer als ik mijn knie pijnlijk stoot tegen haar la. Daar wordt wat aan gedaan, belooft de leerkracht van groep 7. Maar niet in de zes minuten die mij nog resteren. Daarin neemt hij methodisch de schoolresultaten door van mijn oudste nazaat, een modelleerling die een dag van slag was doordat ze een zeven voor verkeer op haar rapport had. Een zeven! Op zo'n manier was ze nog nooit door het Nederlandse onderwijssysteem vernederd. Ie dereen die beweerde dat ze met al haar ach ten en een tien toch een mooi rapport had, keek ze aan alsof hij of zij tijdelijk ontoereke ningsvatbaar was geworden. Ik neem afscheid van groep zeven en maak mij op voor het zwaarste gesprek van de avond, in groep 3. Onze zoon is in alles de te genpool van zijn zus en hoewel zijn eerste kerstrapport ons zwaar meeviel, ben ik voor zijn tienminutengesprek door mijn vrouw uitgebreider geïnstrueerd dan luitenant-gene raal Van Baal voor zijn gesprek met de Sre- brenica-commissie. Opheldering moet ik krij gen voor de matig" bij netheid, cle 'voldoende' bij gedrag en de 'ruim voldoende' bij algeme ne indruk. In het verhullend taalgebruik dat ze in rapporten voor leerlingen van groep 3 hanteren, zijn dit kwalificaties die hem in t ogen van mijn eega rijp maken voorde LOl school of het spinhuis (of allebei). Tien min ten heb ik, om een cruciale wending in zijn ven te bewerkstelligen. i Op het pygmeeënstoeltje van mijn zoon kijl t tussen mijn gebogen knieën door naar de ti e juffen die met veel liefde vertellen hoe ze zie amuseren met het weinig gestructureerde of' treden van mijn zoon en de grote moeite dit c hij - vaak tevergeefs - doet om hen maar vo al in alles te behagen. De ene juf kijkt wel et door het raam naar het speelplein als mijn zoon in het vuur van het voetbalspel als eni een afwezige indruk maakt en gedachteloos bal komt ophalen op het moment dat een E ploeggenoot net een penalty mag nemen. „Hij kan niet voetballen", zegt ze. „Daar ga ik aan werken", beloof ik. Drie dagen kostte het me thuis, om duideliji1 te inaken dat dit toch echt het belangrijkste was uit het tienminutengesprek. Reageren?: column@dlckvandcrplas.nl f

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2