SPORT Joris van den Bergh: de pen als slagzwaard Super-Roy LINKS BUITEN Van ijsheks tot profbokser Memphis - 'Ilsheks' Tonya Har ding maakt van een 'liefhebbe rij' haar beroep. De voormalige kunstrijdster debuteert op 22 februari als profboksster. Zij staat in het voorprogramma van het gevecht tussen Mike Tyson en Clifford Etienne in Memphis. Tonya Harding was in 1991 tweede van de wereld in het kunstrijden. In januari 1994 stond zij dagelijks in het we reldnieuws na een staafinci- dent. Haar toenmalige echtge noot sloeg Tonya's rivale Nancy Kerrigan in de aanloop naar de Olympische Winterspelen van Lillehammer met een ijzeren staaf op de knie. Kerrigan raak te gewond, maar kwam toch uit op de Winterspelen en won zil ver. Kwade genius Harding reikte niet verder dan de acht ste plaats. Harding werd in mei 2000 veroordeeld tot drie dagen cel en tien dagen taakstraf bij de reinigingsdienst op een kerkhof, nadat zij onder invloed van alcohol haar ex-echtgenoot met een fietshelm in het gezicht had geslagen. De man verklaar de: „Zij raakte mij met een hoek waar Tyson jaloers op zou zijn." Burgemeester koopt voetbalclub barnsley - De in financiële nood verkerende voetbalclub Bamsley is gered. De burge meester van de gelijknamige stad heeft een akkoord bereikt over de overname van de club. Bamsley, waar de Nederlander Dean Gorré voetbalt, degra deerde in 1998 uit de Premier League en is inmiddels afge daald naar de tweede divisie. De club heeft een schuldenlast van meer dan vijf miljoen euro. De burgemeester is een bemid deld man met een verleden in de olie- en gasindustrie. Kaartjes Athene veel goedkoper athene - Toeschouwers van de Olympische Spelen van 2004 in Athene betalen minder voor hun entreebewijs dan tijdens de vorige editie van het grootste sportevenement van de wereld in Sydney. Het Griekse organi satiecomité heeft vastgesteld dat 68 procent van de in totaal vijf miljoen kadrtjes voor 30 eu ro wordt verkocht. Volgens de organisatoren van de komende Olympische Spelen waren de entreebewijzen in Sydney ge middeld 34 procent duurder. De kaartjes komen in mei vol gend jaar op de markt. Bobslee op universiteit enschede - De Universiteit Twente gaat onderzoek doen naar een nieuwe bobslee die bij de Olympische Spelen van Tu rijn in 2006 voor Nederlands succes moet zorgen. Het onder zoek spitst zich toe op zowel de vormgeving als de stabiliteit van de slee. Het NOC'NSF heeft hierover al contacten gelegd met de vakgroep Oppervlakte technologie en Tribologie van de UT. Die houdt zich specifiek bezig met de wrijvings- en slij- tageverschijnselen van loop- vlakken. Maradona begint restaurantketen buenos aires - Diego Maradona gaat zich toeleggen op de gas tronomie. De voormalige ster voetballer opent binnenkort een internationale restaurant keten. Volgens manager Guil- lermo Coppola komt het eerste 'Mundo Maradona' in Buenos Aires. Daarna volgt de rest van de wereld, te beginnen in Na pels. De restaurants van Mara dona worden opgeluisterd met foto's van hoogtepunten uit zijn carrière. De Argentijn is ook van plan een reizend Mara- donamuseum te beginnen. Koude douche voor Grobbelaar londen - Acht jaar deed Bruce Grobbelaar er over om zijn naam in juridisch opzicht te zuiveren. Smartengeld kreeg de voormalig doelman van Liver pool slechts in de vorm van de symbolische 1 Engelse pond. Afgelopen week werd de Zim- babwaan in Londen door de hoogste rechterlijke instantie veroordeeld tot het betalen van de juridische kosten ter hoogte van 1,5 miljoen euro. Sinds 1994 was Grobbelaar in juridi sche strijd verwikkeld met de krant The Sun over aantijgin gen dat hij tegen betaling de uitslagen van wedstrijden beïn vloedde. Grobbelaar werd in 1997 vrijgesproken. Dat vonnis werd in januari door het hof van beroep verworpen. Het hof twijfelde er niet aan dat Grob belaar steekpenningen had aangenomen, alleen was er geen bewijs. De Law Lords be paalden dat Grobbelaar twee derde van de juridische kosten van The Sun voor zijn rekening moet nemen. maandag 2 DECEMBER 20 Maar weinig sportjournalisten uit de vorige eeuw zijn in de herinnering blijven voortle ven. De naam Herman Kuiphof zal menigeen nog bekend zijn, ouderen zullen nog wel weten wie Han Hollander, ir. A. van Emmenes en Aad van Leeuwen waren. Maar er is er één die wat beteke nis voor de ontwikkeling van de sportjournalistiek betreft boven hen allen uittoomt: Johannes Anto- niüs Amoldus 'Joris' van den Bergh (1882-1953). Zijn naam is al enkele malen in deze rubriek ge noemd. Tijd om hem eens wat uitvoeriger te be schrijven. Van den Bergh was aanvankelijk rijksambtenaar, maar de sportjournalistiek oefende een steeds grotere aantrekkingskracht op hem uit, vandaar dat hij zich op zeker moment op wachtgeld liet zetten om de vrije hand voor zijn liefhebberij te hebben. Hij schreef voor talloze bladen. Zijn leven lang bleef hij freelance om zijn onafhankelijkheid te bewaren. Van den Bergh ontwikkelde zich tot een expert op wielergebied, hoewel hij zelf vond dat zijn kennis zich tot talloze takken van sport uitstrekte, want bescheiden was hij niet bepaald. Terwijl zijn colle ga's in het eerste kwart van de vorige eeuw zich beperkten tot het beschrijven van de buitenkant van sportwedstrijden en dus niet veel meer dan notulisten waren, keek hij naar de binnenkant. Anders gezegd: hij zocht naar oorzaken waarom de dingen gegaan waren zoals ze gegaan waren. Dat is nu de gewoonste zaak van de wereld, dat was het toen niet. Zijn analyses waren opmerke lijk. Als eerste drukte hij op het belang van de mentale voorbereiding van de sportman: de geest moest heersen over de spier. Hij schreef er een boek over dat nog altijd als een klassieker geldt 'Mysterieuze krachten in de sport'. Jarenlang trok hij op met de veelvoudige wereldkampioen baan- wielrennen Piet Moeskops en liet daar een even eens beroemd gebleven boek over verschijnen: 'Temidden der kampioenen'. Als polemist had hij een grote naam. Als hij vond dat iets niet deugde gebruikte hij zijn pen als slag zwaard. Van den Bergh was ook heel praktisch ingesteld. Hij zorgde er in 1936 voor dat Nederlandse ren ners aan de Tour de France konden meedoen en trad daarbij (tot 1949) als ploegleider op. Ook gold hij als ontdekker van talent, al zat hij er wat dat betreft wel eens grondig naast. Soms was hij ook merkwaardig kortzichtig en conservatief. Hij zag niets in vrouwenatletiek CVrouwen die aan atle tiek doen zijn als slakken die een zoutkeet binnen kruipen: zij verliezen hun vormen'), hij moest niets hebben van de invoering van het stopper- spilsysteen en bij het schaatsen toonde hij zich een tegenstander van het rijden op schema Zijn houding in de oorlogsjaren was niet vlekke loos. Al in de jaren dertig was hij onder de indruk van de plaats van de sport in nazi-Duitsland. „Of ik nu Hitleriaan ben? Wat kan het u trouwens schelen wat ik ben. Als bij mijn gedachtengang de welstand van de sport maar in de eerste plaats komt." Al een paar dagen na de capitulatie meen de hij voordelen aan de bezetting te zien: „Ik houd rekening met de mogelijkheid dat er winst in kan zitten door het organiseren van wielerwed strijden daar waar zij tot nu toe niet rijn gehou den. En let op! Dat er dan plotseling geen bezwaar meer zal bestaan over den Rijksweg te rijden." Ook liet hij zich verleiden tot het houden van een lezing op een door de bezetter gehouden bijeen komst. Daar sprak hij bijkans in nazi-jargon over 'de mannelijke, bloedversterkende sport'. Hij kwam er na de bevrijding opmerkelijk gemakkelijk mee weg. Joris van den Bergh stierf in 1953 met de pen in de hand. In het blad Sportief verscheen gelijk met rijn laatste artikel rijn necrologie. Ruud Paauw Dit is de 42ste aflevering van een serie over de geschiede nis van de sport Joris van den Bergh. Karikatuur: Bob Uschi. SPORT IN BEELD "Cmvh, Bob de long tijdens de marathon overmand door vermoeidheid. Amsterdam. November 2002. Honderd kilometer uit de, in Costa da Morte hernoemde, kust van Galicië drijft dinsdag met angstaanjagende snelheid van 10 mijl per dag een olievlek van 27 keer de omvang van de stad La Coruna op La Coruna af- én het regent. Toch is er als je de voorpagina van La Voz de Ga- licia als graadmeter neemt die dag in de wereld maar één zaak van essentieel belang. Scoort Roy Makaay? Bijna de hele voorpagina van genoemde krant is besteed aan een levensgrote foto van een (de tong nabij de rechtermondhoek uit de mond hangend, de ogen niet op de bal maar op het doel gericht) scorende Makaay. Staat er behalve de foto óók nog een artikel op de voorpagi na? Ja, Wat heet? Wel twee! Het eerste artikel bestaat uit vier woorden en wordt in onze krantencultuur een kop ge noemd. Makaay busca el ré cord. Makaay jaagt op record. Het tweede artikel vult het eer ste aan en wordt bij ons een 'chapeau' genoemd. In dit geval is de Spaanse journalist niet zuinig geweest met woorden. Veertien maar liefst! Vrij ver taald is de strekking van het 'verhaal' als volgt: Makaay lost Bebeto af als Europees topsco rer van Deportivo als hij scoort tegen Juventus. Je kunt maar tot één conclusie komen. Als de wereld de adem inhoudt voor een voor jaren vervuilde Galicische kust en de slachtoffers van deze milieuramp zélf tegelijkertijd de adem inhouden omdat één hun ner op het punt staat in Galicië voetbalhistorie te schrijven, dan moet Roy Makaay wel een feno meen zijn. Dat is hij ook De taxichauffeur die mij maandag oppikt op het vliegveld van La Coruna begint geen gesprek over de gezonken 'Prestige', maar vraagt naar mijn herkomst en als hij mijn antwoord begrijpt over schrijdt hij op weg naar mijn hotel uit enthousi asme de toegestane maximumsnelheid met een kilometer of 50 en hangt een onafgebroken betoog op van een woord of2000 waarvan ik er twee versta Super. Roy. Super-Roy. Wij weten dat Roy Makaay de goaltjesdief van Vi tesse was. Wij weten dat hij ook voor zijn eerste Spaanse club Tenerife veelvuldig het net wist te vinden en wij weten dat hij zelfs voor het hoger aangeschreven Deportivo La Coruna meer dan eens scoort. Goaltjesdief. Net weten te vinden. Meer dan eens scoren. Zolang wij in deze termen aan Roy Makaay blijven denken, zal hij de nagedachtenis aan Willy van der Kuijlen nooit óverstijgen. Ik zeg w Ik ben een fan van Ruud van Nistelrooy, maar als Makaay voor Manchester United zou spelen, dan zou Van Nistelrooy slechts een over gang naar Manchester City resten, ook geen schande trouwens. Roy Makaay is topscorer van de zelfs door Louis van Gaal hoogst aangeschreven competitie van Europa én heeft in de Champions League dit seizoen méér goals gemaakt dan Ajax. Méér dan Feyenoord. Méér dan PSV. Makaay liet Oli ver Kahn drie keer vissen in ne gentig minuten, maar voor een vaste plek in (de selectie van) Oranje is dat niet genoeg. Hoe veel goals had MiXaay dan te gen Bayem moeten naken om onmisbaar te zijn; vier, vijf, zesentwintig? In de negende minuut maakt Diego Tristan uit een voorzet van linksback Capdevilla kop pend 1 -0. Makaay leidde door vrij te lopen bij de tweede paal behendig de aandacht van een tweetal verdedigers af. Twee minuten Later zijn de rol len omgekeerd. Tristan leidt af, Makaay rondt af. Het is zijn veertiende Europese goal voor Deporti vo La Coruna De voorzet komt weer van links en is zo strak dat menig mid voor de bal het stadion uit had geschoten. Maar Makaay raakt de bal precies goed. Het lijkt een 'kus des doods' voor Juventus, maar de Italianen beschikken die avotid over nog een tweede leven. Het wordt 2-2. Een uur na de wed strijd wil Makaay de straat tegenover het stadion oversteken om nog een hapje te gaan eten in zijn favoriete pizzeria Dat had hij gedacht. Eerst nog met 46 van de al lerleukste bakvisjes die Galicië te bieden heeft een fotosessie ondergaan en drie keer zoveel handte keningen uitdelen. Want Roy Makaay uit Wychen is een fenomeen, in La Coruna wel Frank Snoeks UIT HET OOG Petra de Bruin maakte in 1979 in eens naam. De wielrenster eiste in 1979 in een sprint-a-deux op 17-jarige leeftijd de wereldtitel op de weg voor zich op. Dertien jaar later nam zij tijdens 3 okto ber in Leiden met vele nationale titels op zak afscheid van het wielerpeloton. De Bruin (40), die inmiddels als achternaam Mank heeft, woont in Ter Aar en is moeder van twee kinderen: Jeantien (8) en Marchal (6). „Het was pas mijn tweede WK. Keetie van Oosten-Hage was toen de topper en ik mocht als jonkie meedoen. Doordat alle ogen op haar waren gericht, kreeg ik de ruimte. Het was een mooie koers in Valkenburg, die hard werd gemaakt door de Ne derlandse ploeg. Doordat ik niet zo goed bergop kon rijden, ontsnapte ik in een afdaling. In de derde ronde was ik al een keer weg met een groepje, maar werden we teruggepakt. Net voor de laatste ronde probeerde ik het nog een keer, samen met de Belgische Jenny de Smet. Mijn enthousiasme kostte mij in de finale bijna de titel. Ik ging zo'n twintig meter voor de finish al juichen, maar De Smet had meer snelheid in de laatste meters. Ik hield gelukkig nog 38 centimeter over, maar voor de toeschouwers was het wel schrikken. Een sporter groeit normaal naar zijn top toe. Bij mij ging het achterstevoren. Ik was ineens een topper. Terugkijkend is het misschien jammer dat die titel niet wat later kwam, maar het gevolg was wel dat meteen de deur open stond naar allerlei etappekoersen. Bovendien ben ik door die prestaties lid gewor den van Club 48, een vereni ging met allemaal toppers uit het wielrennen, zoals Jan Jans sen, Gerrie Knetemann, Jan Raas en Keetie van Oosten-Ha ge. Het is een club waarvan je geen lid kan worden, maar waarvoor je wordt uitgenodigd. De WK-titel is niet het enige hoogtepunt. Ik won niet lang daarna brons tijdens het we reldkampioenschap op de baan. In de kwartfinale achter volging versloeg ik Jeannie Lon- go. Ja, die reed toen ook al. Ik heb ook aan de eerste Tour de France voor vrouwen meege daan. Wij mochten toen voor de mannen het laatste deel van het parcours rijden. Ik won drie etappes en een jaar later nog een. Ik heb vijf keer aan de Tour meegedaan. Als rijdster koos ik graag voor de aanval. Daarnaast had ik een redelijke tijdrit in de benen. Ik ben een keer of vijf Nederlands kampioen achter volging geworden. Mijn eerste nationale titel haalde ik op het omnium, een combinatie van een punten- en afvalkoers en de achtervolging. Ik deed de sport naast mijn werk. Ik kreeg wel eens hon derd gulden startgeld, maar dat geld was je bij wijze van spre ken al aan de benzine kwijt. Ik werkte vijftien uur per week in de zwakzinnigenzorg. Ik trainde het liefst met een groep man nen. Zo hard mogelijk rijden, want het waren allemaal fiets- gekken. Dan gingen we richting Haarlem en via de duinen naar Katwijk en dan terug. In 1992 was mijn laatste sei zoen. Ik heb mijn eigen feestje georganiseerd. Enkele weken ervoor werd ik tijdens een trai- ningsrit door een gefrustreerde automobilist aangereden. Hij vond de groep waarschijnlijk te groot en sneed mij af. Ik heb met een dikke knie naar de race op 3 oktober gekeken en had een paar vriendinnen uit het peloton uitgenodigd. Ik mis het wielerleven helemaal niet. Als je niet meer hoeft te fietsen is de druk er meteen af. Sport is, als je het doet, alles voor je, maar als je bent ge stopt, zeg je: "Was dit nou alles'. Je bent verzadigd als je van je 13de tot je 32ste hebt gefietst. Dan heb je het gezien, heb je het gehad. Ik kijk nu van een afstandje Petra de Bruin in de regenboog trui. Archieffoto naar het vrouwenwielrennen. Toen ik nog reed was de subtop heel breed. Tegenwoordig is Le- ontien van Moorsel een topper en rijn er maar een paar subtoppers. Haar team over heerst het ploegenspel waar door de koersen een beetje dood worden gemaakt. Het zou mooi rijn als er meer gezichten in beeld komen. Daarom is het jammer dat Mirjam Melchers tijdens het WK viel. Het is alles of niets. Je hebt rijke ploegen die kunnen rijden waar en wan neer ze willen, maar daarnaast heb je ook nog meiden die aan hun vader moeten vragen of die ze eventjes naar Assen kunnen brengen. Dat wordt vaak niet gezien. Ik heb voor die sporters net zo veel respect als voor Le- ontien die in de watten wordt gelegd." UIT GESPROK éLeo Beenhak technisch dir van Ajax, in S week: „Je hebt Bassi Adriaan, je hebt Hepie er en je hebt Koeman en Kr FC Utrecht-verdediger Vreven in Nieuwe Revu Leonardo van Feyenoor zit in de categorie: geef h schop en hij begint metei mekkeren. Tegen de sche rechter, tegen mij. Hij is die zich volledig uit zijn laat halen door fysiek ge En als je twee zinnen teg zegt, raakt hij de kluts ki Idem: „Ik geef niet hoog van m op, maar ik denk dat er linkerspits in Nederland denkt: nou, vandaag ga ker tegen die Vreven ball Idem: „Tegen Ajax, PSVofFeye kom je als FC Utrecht tei en tactisch gewoon fófcorffl toch een kans maken orr, winnen, dan moet je dat re wilskracht doen, en dt met unfaire middelen. Rafael van der Vaart in Straatvoetbal is niet de van alle techniek. Pracht wat Jermaine Vanenbuq neefje van Gerald, allem kan, maar op het veld ki niet ver mee. Dan krijg een een schop. Functiom niek is een bal aannemei perfect doorspelen, niet t hooghouden en een hakj Idem: „Koeman heeft gelijk als dat ik mijn rechterbeen 1 trainen, maar eigenlijk 1 dat niet nodig. Ik heb een heel goed been, dan lijkwaardige." Idem: „Ik heb ook wel eens de 1 om iemand aan te pakkt deel ik uit, maar alleen 1 nog geen gele kaart heb. nooit met rood het veld Idem: „Ik hoef geen Ferrari. Ik g het fantastisch voor Midh ik zou me er in schamerm beer te blijven wie ik berm eindelijk heb je daar het j Idem: „Er is een verschil tussen balintelligentie en intelln die je nodig hebt op de 11* teit. In dat opzicht ben ifc slimste, dat weet ik ook 1 School kon me altijd wo> stolen, ik had een gruwe.1 kei aan leren. Menser vaak dat voetballers don^ maar ze vergeten dat voc voetbal het enige is dat te1 a Monique Velzeboer uit cl wijk, die in 1993 door en shorttrack-ongeval aam benen verlamd raakte, te Algemeen Dagblad: „Ik vond het heel erg wd& had, maar ik heb nooit g. Waarom ik? Ik heb heush moeilijke momenten gele) Maar ik heb nu een gelul] ven, het gaat best goed m B! Idem: n „Ik denk dat mijn hands) eerder in mijn hoofd zitk mijn lichaam. Ik kan er ven. Natuurlijk heb ik ea dicap, maar het voelt nie Idem: n „Op een feest gaan mens serieuze gesprekken met' aan, waarschijnlijk omw een rolstoel zit. Krijg ik im te horen over de ergste fid ziektes. Dat komt waarsb ook door mijn studie ps) gie. Ik straal het waarsch uit, hahaha. Maar op ee zit je daar niet altijd op wachten. Vroeger stond tv dansvloer, hoefde ik geeis sprek te voeren. Ik kon b dig dansen. En ik weet ni cies hoe dat voelde. Rolstt) sen? Da's toch geen gezicï 9 Idem, over haar nieuw* vriend: te „Ik heb hem ontmoet opy baan, toen ik daar moess graferen. Ook hij heeft et% dicap. Nul, geloof ik.r\ s De Amsterdamse FC U» speler Dave van den Be Sportweek over zijn Spat periode bij Rayo VallecE „We deden er alles aan d de tegenstander zo moei gelijk te maken. Het vela hobbelig het gras stond Een maand voordat Read celona kwam, werd er gK met maaien. o Idem: 10 „Ik wist niet datAmsten mers zo gehaat zijn I in Utrecht, omdat het andersom niet zo |e is. Ik heb dat een d beetje onderschat." It 11

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24