Prijsstijging bij crèches 'schandalig' Galicië eist ontslag regering na nieuwe oliegolf PvdA beschadigde Van Agt doelbewust 'Vier van de tien telers in Bollenstreek redden het niet' Nieuwe stadhuis Alphen kandidaat voor Bouwprijs Lange files door gekantelde vrachtwagen Miljoenenroof uit Haags museum Hm I i i i r Leidsch Dagblad ALGEMEEN tilte is lood in strijd tegen aids roeristen zijn nteressant doel Van terroristen VN in Leiden: Smelt zwaard om :ot ploegschaar taad Oegstgeest wil meningen >p de markt /an der Vaart naakt weer liet verschil rOP laat het liggen tegen nieuwkomer Cousin 'olwassen worden: iets waar je je hele leven -oor nodig hebt )MMENTAAR PREMIER ZALM verkiezingscampagne is be- onen en dat is te merken ook. lien doorzichtige poging het leorale tij te keren, heeft WD- {trekker Zalm zich gekandi- trd voor het premierschap. Als B-minister van financiën tott hij daarvoor de goede pa ton te hebben. Het optimisme iZalm is aandoenlijk. De pre- tr wordt doorgaans geleverd Ir de grootste partij en dat is CDA. In de peilingen zijn de isten-democraten zelfs twee r zo groot als de liberalen. WD maakt de vlucht naar en. Anders dan het CDA pro- ert de WD nauwelijks van de Qakeling van de LPF. Waar ^lijsttrekker Balkenende Bb van zelfvertrouwen, mpt Zalm met een onbetrouw- «r imago. Veel LPF-kiezers s in Zalm de Brutus-figuur, bet kabinet willens en wetens doodsteek toebracht Echte luynisten zullen zich wel keer bedenken, voordat zij i steun aan de WD geven, i oproep om hem tot minis- ipresident te kiezen, kan nau- Bjks verhullen dat Zalm wei gert rouwen heeft in een goe- ecrldezingsuitslag. *r CDA en WD staat er veel 'bet spel Het is twijfelachtig of amen goed zijn voor een Ka- eerderheid. Al wekenlang Banceren zij rond de 75 zetels, b is aannemelijk dat CDA en ID een derde partij nodig heb- h om een coalitie te kunnen Beden. Daarbij zouden zowel 16 als de Christenunie als bij- Bgen kunnen dienen, bde mislukte lancering van de ft schiet nu een andere komeet lucht in: de SP. In de peilin- B staat de partij van Marijnis- n op ruim twintig zetels. Hier i daar wordt al voorzichtig ge codeerd op een links meer- oieidskabinet met PvdA, ""enlinks en D66. Maar na het "Btuur met de LPF overheerst 'behoefte aan politieke rust b ligt daarom meer voor de Bd dat de PvdA - als de kiezer •vraagt - CDA en WD aan een fale meerderheid helpt In het tósbelang. V Schneider NR. 43095 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Het nieU- we stadhuis in Alphen aan den Rijn, dat vorige week in gebruik is genomen, is kandidaat voor de Bouwprijs van 2003. Uit 91 inzendingen heeft de jury acht nominaties bekendgemaakt. Het ontwerp van Erick van Egeraat van architectenbureau EAA en bouwer HBG hoort daarbij. De winnaar wordt op 3 februari be kendgemaakt tijdens een gala in de jaarbeurs in Utrecht. Het Alphense stadhuis krijgt on der meer concurrentie van het entreegebouw Hollandrama in het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem, het kunstpa viljoen De Verbeelding Kunst Landschap Natuur in Zeewolde, het hoofdkantoor van de ING in Amsterdam en de brug over de Zuid-Willemsvaart in Veghel. De Nederlandse bouwprijs is een tweejaarlijkse prijs die in 1991 is ingesteld om de bouwkwaliteit in Nederland te bevorderen. Bij het Alphense stadhuis heeft de jury met name lovende woor den voor de gevel, die duidelijk laat zien dat er zeer experimen teel kan worden gebouwd. „Door de staalconstructie heeft het gebouw een vrije vorm ge kregen en zit het technisch mooi in elkaar. Van belang is verder dat de waterdichtheid van het dak gegarandeerd is", zo staat in het rapport. Het stadhuis is het opvallendste gebouw van Alphen. Het pand wordt niet alleen door de ge meente, maar ook door andere instanties gebruikt hoogmade - Drie ongelukken zorgden vanmorgen op verschillende autowegen voor enorme files. De ANWB meldde halverwege de ochtend een totaal van 280 kilometer stilstaand verkeer. Op de rijksweg A4 richting Leiden kantelde rond half zeven door nog onbekende oorzaak een vrachtwagen met stenen bij Hoogmade. Omdat de politie een rijbaan afsloot, stond het verkeer hier over een lengte van twaalf kilometer stil. Ook op de andere baan stond een lange file, met kijkers. Op de A12 richting Den Haag botsten rond half zeven ter hoogte van Bleiswijk zeven auto's op elkaar nadat een motorrijder onderuit was gegaan. Omdat de politie beide rijbanen moest afsluiten, ontstond daar rond acht uur een file van 26 kilometer. Op de A2 Den Bosch-Utrecht stond 22 kilometer na een ongeval bij het knooppunt Oudenrijn. Foto: Hielco Kuipers PvdA roept Phoa naar Kamer Een met olie besmeurde dode vogel aan het kruis. Hiermee protesteerde deze man gisteren tijdens een massale demonstratie in Santiago de Compostela. De demonstranten verwijten de Spaanse regering te hebben gefaald bij de aanpak van de olieramp voor de kust van Galicië. AP/X. Rey door onze correspondent Henk van den Boom Madrid - Terwijl gisteren een nieuwe oliegolf de kust van Gali cië bedekte, eisten vissers het ontslag van de regering tijdens een massale demonstratie in de Galicische hoofdstad Santiago de Compostela. Ruim 200.000 mensen trotseerden de regen om hun boosheid te uiten over de olieramp en de wijze waarop de Spaanse regering de bestrij ding heeft aangepakt. Ook in Madrid verzamelden zich dui zenden betogers tegen de mi lieuramp. Het afgelopen weekeinde werd de noordwestelijke kust van Spanje geteisterd door een tweede oliegolf uit de Griekse tanker Prestige die twee weken geleden is gezonken. Duizenden vrijwilligers probeerden de smurrie met alle mogelijke mid delen tegen te houden. Bestrij- dingsschepen konden voorko men dat de olie in sommige in hammen stroomde waar uitge strekte mosselbanken de be langrijkste bron van inkomsten vormen voor de bevolking in die regio. Gisteravond bestond nog grote onzekerheid over de zoge naamde 'Rias Baixas', de meer zuidelijk gelegen inhammen, die tot nu toe bespaard gebleven zijn. .Alles zal afhangen van de windrichting", aldus vice-pre- mier Mariano Rajoy die samen met zijn collega van milieu naar de getroffen deelstaat was geko men om de oliebestrijding te co- ordineren. De harde en steeds weer draaiende wind heeft de 9 duizend ton olie die al een paar dagen voor de kust dobbert, uit een gejaagd in kleinere vlekken, die op diverse plaatsen de kust bereiken. Ook de komende da gen zullen steeds weer nieuwe olievlekken hun vervuilende werk doen. De demonstratie gistermiddag was bijeen geroepen door de vissers met als thema 'Nooit Meer'. Ook de vakbonden en verschillende politieke partijen ondersteunden het protest. Op het hoofdplein van Santiago werden leuzen geroepen tegen de regering en sprekers eisten het ontslag van premier Aznar. Vandaag zal koning Juan Carlos de provincie bezoeken. Premier Aznar zelf heeft zich nog niet laten zien. De kritiek op de bestuurders neemt elke dag toe. Steeds duidelijker wordt dat de crisis in de begindagen volle dig is onderschat. Volgens de vakbonden van de omroepen hebben ook de media onder druk van de regering de eerste dagen het nieuws over de ramp bewust afgezwakt. Het begrip 'marea negra' (zwarte vloed) mocht niet worden gehanteerd. De bonden hebben een klacht ingediend bij de omroepbazen. leiden/den haag -De Tweede Kamer wil opheldering over de explosieve prijsstijging van crè ches, met name in de Randstad. Voor volgend jaar bedraagt de gemiddelde tariefstijging in Ne derland dertien procent, met uit schieters tot dertig, veertig pro cent in de grote steden. In Leiden zijn bij kinderdagverblijven geen prijsverhogingen bekend die het landelijk gemiddelde ver voorbij schieten. PvdA-Kamerlid Hamer roept morgen staatssecretaris Phoa naar de Tweede Kamer om uit leg te geven over de prijsvor ming in de kinderopvang. „Een tariefstijging van dertig a veertig procent in de grote steden kan ik niet verklaren. Phoa moet zo snel mogelijk met de bonden en werkgevers om de tafel om dit tot de bodem uit te zoeken." Ook WD en CDA vinden de prijsstijgingen verdacht. WD- Kamerlid De Grave vraagt zich af of crèches in de grote steden, waar tekorten zijn, misbruik maken van hun monopoliepo sitie. „De schaarste kan een rol spelen. Want stijgende loonkos ten en de kosten van extra re gelgeving kunnen de soms forse prijsstijgingen niet rechtvaardi gen ".Het bemiddelingsbureau Kintent trok vorige week aan de bel toen bleek dat centra in de randstad hun tarieven per 1 ja nuari fors zouden verhogen. In Deventer bedraagt de tariefstij ging zelfs 46 procent. De Centrale Organisatie Kinder opvang Leiden, waar een twin tigtal kinderdagverblijven onder valt, verhoogt de prijzen met niet meer dan vijf procent. Van collega's kent directeur Louis Schuerman prijsstijgingen van 10 tot 15 procent, maar, zegt hij, die stijgingen zijn daar ook no dig in de aanloop naar 2004. Met de invoering van de Wet op de kinderopvang krijgen de kin derdagverblijven in dat jaar te maken met strengere normen rond hygiëne en veiligheid. Schuerman: „Vanaf 2004 wordt de kinderopvang een heel ande re sector. Dan ontstaat ook meer concurrentie en zouden de prijzen eventueel ook weer kunnen dalen." Het Kamerlid Hamer vindt dat argument ver gezocht „Die wet moeten we nog in de Kamer gaan behande len! Ik vind het een raar ver haal." Een woordvoerder van het Leid- se kinderdagverblijf De Kresj spreekt schande van de prijsstij gingen. „Dan kunnen werkende moeders maar beter weer thuis blijven. Bij ons stijgen de prij zen maar een paar procent, maar wij werken vanuit puur idealisme. We hebben dan ook een wachtlijst tot zegmaar 2010." Zware beveiliging tijdens proces tegen vier vermeende moslimterroristen rotterdam/anp - Onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen is vanochtend voor de recht bank in Rotterdam het proces begonnen tegen vier vermeende moslimterroristen. Voor het eerst buigt een Nederlandse rechtbank zich inhoudelijk over mogelijk terroristische activitei ten uit extremistisch-islamiti- sche hoek. De politie arresteerde drie van de vier verdachten twee dagen na de aanslag op het World Tra- de Center in New York op 11 september vorig jaar. De vierde werd afgelopen zomer in Cana da opgepató.In de rechtbank zijn speciale politie-eenheden om het proces te beveiligen. Ook is de rechtszaal in Rotter dam gecontroleerd op explosie ven. De zaak begon door de zware maatregelen met vijftig minuten vertraging. (advertentie) WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! door Oscar Vermeer vufhuizen - De PvdA heeft tij dens de Menten-affaire doelbe wust getracht minister Van Agt (KVP, justitie) te beschadigen. Toenmalig fractievoorzitter Ed van Thijn spoorde zijn justitie- woordvoerder Aad Kosto aan Van Agt hard aan te pakken, zonder dat het kabinet-Den Uyl zou sneuvelen. Dat heeft Van Thijn laten weten aan Vijfhuize- naar Ed Koster, die werkt aan een boek over de politieke loop baan van Van Agt. Koster is universitair docent cul turele antropologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en CDA-raadslid in Haarlemmer meer. Aan de hand van inter views met mensen die direct met Van Agt te maken hebben gehad, probeert Koster de poli tieke gedragingen van de Nij meegse jurist in kaart te bren gen. Van Agt kwam eind 1976 in grote politieke problemen toen de van oorlogsmisdaden be schuldigde Blaricummer Pieter Menten bleek te zijn wegge vlucht, terwijl de minister van justitie in Roemenië vertoefde. Vooral de kritiek van de PvdA was genadeloos. Kosto speelde daarbij erg op de man. Toch weigerde hij het aftreden van Van Agt te eisen, omdat hij het kabinet-Den Uyl niet in gevaar wilde brengen. Van Thijn zegt nu over die actie tegen Van Agt: „We hebben hem onheus be handeld. Kosto deed dat op mijn instigatie. Onze houding was toen jezuïtisch: we hebben geen vertrouwen in je, maar we gaan toch met je verder. Ik heb hem daar jaren later op een congres mijn verontschuldigin gen voor aangeboden." NOORDWUK - Vier van de tien telers in de Bollenstreek redden het op termijn niet Hun bedrijven zijn te klein om te kunnen voortbestaan. Om de overblijvende on dernemingen voldoende perspectief te geven, moeten die meer omzet maken dan nu het geval is. Aangezien de open ruimte steeds schaarser wordt en er steeds meer claims op de grond komen voor onder meer woningbouw en recrea tie, moet die extra omzet komen uit teelt in kassen en schuren. Dat betekent dat de openheid van de streek nog verder wordt aangetast. Dat zegt Piet Dijkzeul, sectordeskundige voor de Rabobank, vandaag in een inter view met deze krant. Uiteindelijk ont komt de streek er niet aan om te kiezen tussen openheid van het bollengebied of het behoud van het agrarisch complex in de streek. Alle twee behouden, zoals de doelstelling van het Pact van Teyiingen is, kan volgens hem niet Hij stelt vast dat gemeenten zich dat moeten realiseren, maar betwijfelt of daarvoor voldoende kennis aanwezig is: „Er is een maatschappelijk belang, een economisch belang en een cultuurhisto risch belang. En je kunt niet alle drie die belangen tegelijk dienen. De gemeenten den haag/anp - Dieven heb ben vannacht voor enkele miljoenen euro's aan diaman ten en juwelen gestolen uit het Museon in Den Haag. De directie van het onderwijsmu seum maakte vanochtend be kend dat topstukken ontbre ken uit de tentoonstelling Diamant die sinds 5 oktober is te zien. Volgens directeur Bert Mols- bergen hebben de dieven in gebroken en wisten ze waar ze moesten zijn, omdat ze zich op de kostbaarste stukken richtten. Het is nog niet dui delijk hoe ze ongemerkt langs de beveiligingscamera's zijn gekomen. Het zou gaan om onder meer colliers, tiara's en oorbellen van andere musea en particu lieren. Molsbergen verwacht later op de dag meer bijzon derheden te kunnen geven. zitten natuurlijk in een hele moeilijke po sitie. Maar ik heb ook de indruk dat bij gemeentebestuurders te weinig achter grondkennis aanwezig is. Kijk, van mij mogen ze alle kanten op. Maar het zou me een lief ding waard zijn als ze de ge volgen zien van de keuzes die ze maken." Pagina R5: 'Kiezen voor kassen is kiezen voor bollen' Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bf automatische beteüng is mjn bank-graxfraner V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1