Van der Vaart maakt weer het verschil Oranje kan het ook zonder oortjes ijff blesseert tper Canizares Twee treffers van toptalent compenseren offday Amsterdammers ven duperen ten in ie en Leiden icteur NRB de dijk gezet b Femke Kooijman: een van de elf Gekke Henkies in Perth maandag 2 DECEMBER 2002 ia - Jordi Cruijff heeft gis- ^doelman Santiago Cani- I van Valencia geblesseerd, -ederlander van Alaves I tijdens de wedstrijd te- je landskampioen in bot- net de doelman, die daar- I linkerknie verdraaide. In ste minuut moest Caniza- tt veld verlaten. Vandaag tgaat de keeper een onder- iOm te zien of de knieban- [ijn aangetast. De 32-jarige han mist mogelijk de vol- p wedstrijd in de Cham- I League, over anderhalve bij Arsenal. HDC981 SPORT door And ré Hoogeboom HOEN - Dieven hebben rdloopplezier vergald van deelnemers aan wed- ti in Lisse en Leiden. Gis tend ontvreemdden on- len portemonnees en tas- it kleedkamers van De an in Lisse, terwijl de atle- di voorbereidden op de eckeloop. Een dag eerder et gilde' ook al toegesla- ij een prestatieloop van i Atletiek in de Leidse is oud-voorzitter Wim van ogt van De Spartaan zijn ~len al voor de start om elf eemd. „Een jaar of ze- leden", zei Van der Krogt, n we bij De Spartaan iets ilijks meegemaakt. Toen er tijdens de start spul stolen. Toentertijd zijn er ïensen opgepakt. Sinds- ijn er enkele vrijwilligers diens de start de kleedka- >ewaken. Ook nu was dat val, maar sloegen ze een ^r voor de start toe." ^anisatie van de drukbe- loop deed aangifte bij de Eén van de gedupeerden je negentienjarige Rijns- Pascal Noort, de winnaar 5 kilometer. Zijn over ig was op slag niets meer toen het tot hem door dat zijn sporttas met in- vas gestolen. In geleende keerde hij ontgoocheld larts. erdag was er tijdens een in de Leidse Hout spra- een soortgelijk incident "id Ingrid Wieffering leiden Atletiek vermoedt (eerdere dieven de kleed- fe rond de atletiekbaan Ji doorzocht. „Want het rj ontvreemde sporttassen, nonnees en dergelijke is dan één persoon onge- jkan meenemen." jeniging heeft geen aangif- aan. Wel komt de diefstal 4>nd tijdens een bestuurs- "lering aan de orde. - De Nederlandse Rugby (NRB) heeft zich met on- ïllijke ingang ontdaan van eur Lub Nieuwenhuis. De eur verschilde van me- aet Ab Ekels, de voorzitter 5 bond, over betaling van aheffing van de belasting- aangaande het Nationaal (centrum. Eigenlijk zou Irenhuis, die al op gespan bet met de nieuwe voor leefde, pas aan het einde |t seizoen plaatsmaken. In [ief aan alle clubvoorzit- raarin Nieuwenhuis door geroemd werd om zijn in- i hetgeen hij als directeur fhad, werd met.geen gerept over het verschil lening dat uiteindelijk tot Imiddellijke vertrek leid- leen reactie geeft Nieu- bis aan de gang van zaken teuren, maar hij wil ver- jen commentaar geven, tvoorzitter Ekels was niet (baar voor een nadere toe- - Opnieuw en ten overvloede heeft Rafael van der Vaart aangetoond dat niemand meer om hem heen kan. Ook de bondscoach niet. Op het moment dat Ajax tegen FC Twente niet meer geloofde in een goede af loop stond Van der Vaart pal om een voorzet van invaller Mido fraai koppend af te ronden: 2-1. De blessuretijd liep op dat mo ment al en Ajax stevende op kostbaar puntenverlies af. De treffer van Van der Vaart, zijn ze vende dit seizoen, betekende dat de Amsterdammers de leiding in de eredivisie terug hebben. Misschien was het de vermoeid heid, misschien was het de vol waardige tegenstand van FC Twente, maar Ajax speelde een moeizame wedstrijd. Slordig, soms niet scherp genoeg - Toom', zei Van der Vaart later - onnauwkeurig en onsamenhan gend. Niet een team dat bezig is Europa te veroveren. Ajax is jong, Ajax is frivool, maar ook soms onzeker en weifelend. Mits goed aangepakt kunnen de Amsterdammers zomaar uitglij den. FC Twente pakte Ajax goed aan. Zeker de tweede helft En Ajax was niet goed, omdat een aantal spelers niet voldoende gewicht in de schaal wist te leg gen. Trabelsi bijvoorbeeld speel de één van zijn slechtste wed strijden van dit seizoen. Van der Meyde speelde met meer en thousiasme dan inzicht. Sikora was onder de maat Coach Ro nald Koeman zag het, maar wenste zijn jonge groep niet af te vallen. „We hadden deze zege misschien niet verdiend op ba sis van deze wedstrijd. Maar de ploeg vertoont wel vechtlust en enthousiasme tot en met de laatste seconde. Dat is een com pliment waard en misschien is zo'n overwinning ook wel het geluk van de kampioen." Hij besefte de lichte verspreking en moest erom lachen. Want Ajax is nog lang geen kampioen. De competitie is nog lang en vormverlies is fataal in een pe riode waarin elke wedstrijd be langrijk is. Woensdag moet Jong Ajax met enkele krachten uit het eerste voor de beker tegen Wil lem n, dein speelt het elitekorps uit tegen De Graafschap, dan AS Roma voor de Champions Lea- en Van der Vaart treffend inkop te. De ontlading was enorm, eu forisch en spontaan en dat maakte een mislukte wedstrijd meer dan goed. Trainer Ronald Koeman wil ove rigens nog niets van weten van een vertrek van Cristian Chivu: „Ik denk wel dat hij weggaat, maar er staat nog helemaal niets vast" Koeman reageerde verrast, zei hij na de wedstrijd tegen FC Twente, toen hij werd gecon fronteerd met berichten dat zijn aanvoerder zeker zou vertrek ken. „Ik heb hem ernaar ge vraagd en hij ontkende dat alles al zeker is. Het is allemaal voor barig. Dat zei hij met de hand op zijn hart. Ik heb de afspraak met hem dat hij open kaart speelt, dat vertrouwen heb ik in hem, ja." De directie van Ajax (Jeroen Slop en Arie van Eijden) liet zich stellig ontvallen dat Chivu zeker vertrekt na dit sei zoen en dat zijn volgende club Real is. Koeman is niet blij met dergelijke uitspraken. „Het tech nische deel ligt op mijn bord. Trouwens, zij hebbèn dat niet Rafael van der Vaart heeft in blessuretijd Ajax de 2-1 winst bezorgd. Victor Sikora feliciteert hem als eerste. Van der Meyde en Mido zijn onderweg. De Ajax-coaches Koeman en Krol zijn blij, Twente-trainer Vandereycken berust. Foto: Ron Pichel gue, vervolgens PSV en als laat ste wedstrijd voor de winterstop Excelsior uit Het is de vraag of de frisheid van de jeugd bestand is tegen de druk. Vooralsnog wel. Omdat er een heel grote selectie in Am sterdam rondloopt. Koeman gaat niet uit van een vaste ploeg, maar wisselt voortdurend. Te gen FC Twente speelden Nigel de Jong en Victor Sikora. Max well en Litmanen zaten op de bank. Het is een luxe waar Ajax volop van profiteert Van mentale druk lijkt Rafael van der Vaart geen last te heb ben. Hij had het moeilijk tegen Twente, al kreeg zijn eerste goal, al vroeg in de wedstrijd, weer ty pisch zijn signatuur. Met een halve omhaal wist hij het doel te vinden. De rol van de midden velder verandert langzaam. Van assistent-spits naar vormgever. Het bevalt hem goed. „Ik vind het prima. Als ik maar wel kan blijven scoren." Dat wil de trai ner ook, maar die wil de creatie ve inbreng van zijn vedette ver groten. „Hij was al belangrijk vanwege zijn doelpunten, maar hij wordt nu ook belangrijk van wege zijn passing." Koeman roemde het tweede doelpunt van het toptalent „We mogen onze handen dichtknijpen dat hij bij Ajax speelt Die tweede goal was fantastisch. Hij bezit kwaliteiten die weinig voetbal lers hebben." Ajax dankte de zege aan Rafael van der Vaart, maar ook aan in valler Mido. Want Ajax zat lang zo vast als een huis. Nadat FC Twente via een penalty, benut door Polak, langszij was geko men, domineerden de Tukkers de tweede helft en waren zij veel dichter bij een treffer dan de Amsterdammers. De gelijkma ker verlamde de thuisclub. FC Twente opereerde als team, Ajax als een stel getalenteerde éénlin gen. Ibrahimovic was onzicht baar, al had hij wel de grootste kans om voor 2-0 te zorgen. Hij kopte onnauwkeurig naast Di- dulica, de held van Valencia, hield ook in de ArenA stand. Bij de inzet van Van der Paar was zijn reflex perfect. De 1-1 uitslag leek onvermijdelijk naarmate de tijd verstreek. Zeker toen ook nog Chivu geblesseerd uitviel en het elftal een tiental werd, om dat de wissels al waren ver bruikt Tot Mido - in het veld gekomen voor Ibrahimovic - de bal vanaf de linkerkant voorzette Zeker is wel dat Chivu afgelopen zomer al naar de Koninklijke kon. Real zoekt versterking voor de defensie. De Spaanse groot macht deed wel een bod, maar dat sloeg Ajax af omdat het de speler per se wilde behouden. Real trok toen Ronaldo aan, top scorer van het WK Nu staan de zaken er anders voor. Voor een bedrag van ruim twintig miljoen euro kan Real Madrid de Roe meen inlijven. Saillant is dat Chivu door de club is uitgeno digd voor een wedstrijd tegen een wereldelftal, op 18 decem ber. Ajax heeft dringend geld nodig. De clubleiding zou het liefst als vervanger de transfervrije Frank de Boer halen van Barcelona, maar Koeman rekent erop dat hij zeker eenderde van de af koopsom kan besteden. AJAX: Didulica; Trabelsi, Bergdolmo, Chivu en De Jong (46. Maxwell); Gala- sek, Pienaar (64. Litmanen) en Van der Vaart; Van der Meyde, Ibrahimovic (60. Mido) en Sikora. FC TWENTE: Boschken Grujic, El Bra- zi, Pothuizen en Heubach; Ouedraogo, Cziommer, Van de Paar (82. De Witte) en Polak; Cavens (64. John) en Cairo (90. Vertinden). Miek van Geenhuizen in duel met de Australische Ngaire Smith. Ne derland won knap met 3-1. Foto: Reuters perth/anp - Of ze nu willen of niet, de Nederlandse hockey- sters zijn bij het wereldkampi oenschap in Perth uitgegroeid tot titelfavoriet De manier waarop Oranje gisteren ook van het hoog genoteerde Australië won (3-1), maakte grote indruk. De verrassende ploeg van bondscoach Mare Lammers speelde vastberaden en gedisci plineerd, bleef uitstekend over eind in het traditionele geweld van het gastland en maakte fraaie doelpunten (Donners, Van Geenhuizen, Smabers). „Maar we moeten nu niet gaan denken, dat we er al zijn. Dan gaat het alsnog hartstikke mis met ons", waarschuwde verde digster Minke Booij. „We heb ben tegen Australië bewezen, dat we ook zware tegenstanders aankunnen. Maar het grote doel hebben we nog lang niet be reikt We zijn hoogstens een stapje dichteibij gekomen." Lammers, die vandaag tegen zijn oude ploeg Spanje aan een gelijkspel voldoende heeft voor een plaats in de halve finales, wilde in het weekeinde niets meer horen over de rel rond de oortelefoontjes. Nadat de inter nationale hockeyfederatie (FIH) vrijdagavond rond middernacht het protest van Nederland tegen het verbod op het gebruik van de elektronische hulpmiddelen had afgewezen, was de affaire voor de Brabantse bondscoach en zijn vertrouwlingen een ge sloten boek. Zes speelsters van Oranje had den tijdens de eerste vier (ge wonnen) WK-duels een appa raatje in hun oor, waarmee ze in direct contact stonden met Lammers. Alleen bij strafcor- ners, zo stelde de inventieve hockeytrainer met nadruk, gaf hij informatie door over de ma nier waarop de korte hoekslag moest worden uitgevoerd of verdedigd. Coaches van de andere teams spraken schande van het heime lijke communicatieproject van Nederland. Ze stonden, niet ge heel onbegrijpelijk, vierkant achter de maatregel van toer nooidirecteur Janet Ellis om de oordopjes in elk geval tot na het WK te verbieden. Vooral de Australische coach David Bell haalde zaterdag hard uit naar collega Lammers. „Met die oordopjes heb je een groot voordeel op de andere teams", benadrukte hij. „Ik zou ook wel op die manier willen communiceren met mijn speel sters bij een strafcomer. Hoe groot het voordeel van Neder land is geweest in de eerste vier wedstrijden zullen we nooit we ten. Maar het paste absoluut niet in de geest van het speL" Het topfitte Oranje kon het gis teren tegen de wereldkampioen (1994 en 1998) en olympisch ti telhouder (1996 en 2000) ook zonder de veelbesproken oorte lefoontjes. De fiere koploper in groep B (15 punten en een doel saldo van 16-2) had aanzienlijk minder balbezit en kwam ook veel minder in de aanvalscirkel, maar het rendement van Neder land was opnieuw opvallend hoog. „Dat was het grote ver schil met Australië", legde Lam mers uit. „Zij waren misschien dan wel de betere ploeg, maar wij waren veel scherper in de af werking." door Gertjan van Geen perth/leiden - Ze begon als wisselspeler aan het eerste senioren-WK van haar le ven. Maar na drie wedstrijden is Femke Kooijman uit Leiden ineens basisspeler geworden in het Nederlands hockey team, dat gisteren ook zijn vijfde groeps wedstrijd won. Thuisland Australië, te vens regerend wereldkampioen, werd met 3-1 verslagen. „We durven nog niet te veel vooruit te kijken, maar het kan ei genlijk niet meer misgaan richting fina le", zegt Kooijman. Vrijdag tegen Ierland (6-0) kreeg de Leid se haar eerste basisplaats. Kooijman had zich al verzoend met haar rol als vliegen de wissel. „Ik vond het terecht dat ik niet speelde en was daarom een beetje ver baasd dat ik in de basis stond. Wat heeft geholpen is dat ik na de Champions Tro phy in plaats van middenvelder aanvaller ben geworden." Ze nam de positie als rechterspits over van Kim Lammers. Een complete verras sing was het echter niet, dat bondscoach Mare Lammers meer gebruik van Kooij man ging maken. „Onze spitsen zijn links georiënteerd. Op de training had ik al gemerkt dat hij met mij iets wilde pro beren." Dat ze niet alleen mocht opdraven tegen het zwakke Ierland om anderen rust te gunnen, bleek gisteren tegen Australië. Achteraf bezien werd het duel tegen de titelverdediger de eerste echt serieuze test, terwijl Nederland verre van favoriet voor de titel was. Het idee dat er iets moois groeit in Perth neemt toe. „Ieder een zit in de lift", zegt Kooijman. „Elke wedstrijd gaat het beter. Maar we zitten nog lekker in de luwte. Argentinië is favo riet en wij doen nog steeds net of we 'Gekke Henkie' zijn." In de aanloop naar de Champions Tro phy in China wist de bij Roomburg be gonnen hockeyster nog niet eens zeker of ze wel mee mocht naar de grote toer nooien. Eind juni twijfelde ze nog open lijk aan haar mogelijldieden. De 24-jarige studente communicatiewetenschappen die zo snel naar de top was opgeklom men, had door een intensief studentenle ven weinig progressie meer geboekt. Het was daarom dat ze niet voor de vertegen woordigende teams werd uitgenodigd. Na twee landstitels met HGC leefde ze bij HCKZ weer op. Met Klein Zwitserland promoveerde ze naar de hoofdklasse en als dragende speelster werd ze met de club vorig sei zoen vijfde in de competitie. Nu ze het 'professionele' hockeyleventje weer heeft opgepakt, is de absolute top in zicht Kooijman:,Na de Champions Trophy heb ik twee weken kunnen relati- veren wat daar was gebeurd. Ik ben er achtergekomen, dat ik dit heel graag wil. Iedereen heeft zijn studie opgegeven of onbetaald verlof genomen. Op het mo ment dat het rustiger is met hockey, kan ik studeren of op vakantie gaan." Nu Nederland door de overwinning op het gastland heeft aangetoond dat het nog steeds tot de absolute hockeytop moet worden gerekend, komt het ultie me doel ineens erg dichtbij. „Maar aan een wereldtitel durf ik nog niet te den ken. Voorlopig hebben we nog twee pou lewedstrijden te gaan." Vanochtend speelde Nederland tegen Spanje. Een ge lijkspel tegen de nummer drie in de pou le zou een plaats in de halve finale garan deren. Femke Kooijman wacht het rustig af. „Ik weet zelfs niet of ik tegen Spanje weer in de basis sta. Het kan best zijn dat de bondscoach weer iets anders in ge dachten heeft." De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de Champions League-wedstrijd Valencia-Ajax in de herhaling. „Toen ik jong was, nam mijn vader me mee naar het voet balstadion, zoals alle vaders dat deden. Ik heb Abe gezien. Faas Wilkes en de goal van Bep Bakhuys op een foto. In die tijd droomde ik weg bij televisie beelden van het Braziliaanse voetbal, met Va- va, Didi, Pelé en Garincha. Je kunt het je bijna niet voorstellen, maar ik werd toen ook fan van Feyen- oord. In De Kuip genoten we van de fantastische schijnbewegingen van Coen Moul- ijn en van het lekkere aanval lende voetbal. Totdat het publiek zich te bui ten ging aan fysiek en verbaal geweld, toen was de lol er snel af. Feyenoord werd bovendien een schopploeg met types als Laseroms in het elftal. Tegelijkertijd kwam Ajax op zetten, met Keizer, Cruijffen Swart. Dat werd mijn cluppie. In Amsterdam werd er nooit gezeurd, altijd hield men vast aan de huisstijl Wie er ook trainer was, de clubcultuur werd gerespecteerd. Ze hadden maling aan de mening van anderen. Maar die tijd is geweest. Wat een deceptie was het om Ajax in een soort 5-4-1-variant te zien spelen, met een verbin dingsspeler als diepste spits, bij mijn weten hadden ze dat nog nooit gedaan. De tegenstander leek daardoor sterker dan 'ie in feite was. Ajax' prestatie was wat mij betreft een historisch dieptepunten een stuitende vorm van volksverlakkerij. Maar wellicht nog erger dan de manier van spelen vond ik de re acties in de bladen en op televisie. Waar bleef Cruijjfmet zijn betwete rige kritiek, waarom kwam Johan Derksen dit keer niet ach terzijn rook gordijn van daan, waar om hield de chef-Sport van De Tele graaf zich stil waarom lieten Bamnd en Van Dorp hun gezeik nu eens ach terwege? Waarom zwijgt ieder een over dit lafhartige optre den van Ajax? Het komt door de trainer. Ro nald Koeman is een idool, net als Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud GulliL En idolen pak je nu eenmaal niet aan. Geef mij maar de nuchte re, eerlijke vakman, het type Adriaanse en Van Gaal. Die blijven tenminste trouw aan hun visie en die maakt het niet uit wat de buitenwereld daar van vindt. Die zijn niet be zorgd om hun imago. Topvoet- ballers, filmsterren, zangers, dat kunnen idolen zijn. Een voetbaltrainer niet. Ruud Bröring uit Noordwijk is trai ner van FC Lisse.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17