REGIO Vernielingen in Koudekerk Kiezen voor bollen is kiezen voor kassen Alphenaar Ubink wint NK bonaken in Leimuiden Poolbiljarten voor het goede doel jemeente laat ons in de kou staan' Bosmolen van zijn plaats Kluwer levert in w maandag 2 DECEMBER 2002 ihandeld j aan den rijn - Een ne- enjarige vrouw uit Alphen en Rijn heeft gisteravond fte gedaan van mishande- £ij was daarvoor door een kende aangevallen bij een n de Van Mandersloo- De vriend van het slacht - vocht nog met de man. De v moest met een been- 1 per ambulance naar het ind Ziekenhuis in Leider- itduizend euro »r gastvrouwen en aan den rijn - De ge- ïte heeft 8.000 euro over de aankleding van de gast- wen in het nieuwe stad- Bij de ontvangstbalie van ervice Centrum voor be ers werken vijf medewerk- De kleur van de kleding is iciet met witte blouse. Het ijf Nieuwenhuis uit Mon- steekt de vrouwen in nieu- leren. Katwijker schenkt opbrengst van toernooi aan Wereld Natuur Fonds door Rob Onderwater katwijk - Katwijker Adriaan Kuyt keek in de spiegel en vroeg zich af: Doe ik het allemaal wel goed, is dit wat ik wil? Dan zit er maar één ding op: het ondergaan van een be wustwordingscursus. Kuyt voerde allerlei gesprekken. De uitkomst was: doe de din gen waar je goed in bent. En Kuyt organiseerde een poolbiljarttoer- nooi, waarvan de opbrengst gaat naar het Wereld Natuur Fonds (WNF). Komende zondag wordt dat toernooi gehouden. In het ene, poolbiljarten, is de Katwijker goed, en voor het andere, het WNF, heeft hij veel be langstelling. Eén van de conclusies van de bewustwordingscursus was: probeer die dingen te combineren. Kuyt: .Achteraf denk je: dat had ik zelf ook kunnen verzinnen, maar daar heb ik dus nooit bij stilgestaan." Kuyt is in Katwijk een bekende poolbiljarten Geen nationale top, zegt hij, maar hij kan aardig met de keu overweg. Het begon alle maal met een bedrijfsuitje. Daardoor ging hij vaker poolbiljarten. En nadat hij ook nog was gaan trainen, begon hij aan toernooien. Momenteel gaat biljarten wat moeilijk, want Kuyt is geblesseerd. Oorzaak: rsi, mede ver oorzaakt door zijn werk bij het ministerie van justitie in Den Haag. Daarom kan hij zich met volle overgave storten op de organisatie van het toernooi. Het toernooi wordt niet alleen in Katwijk, maar ook indrie andere plaatsen gespeeld: Arnhem, Leiden en Den Haag. Kuyt hoopt op 500 deelnemers. Die zorgen voor 1.500 euro inschrijfgeld. Kuyt wil hetzelfde bedrag aan sponsorgeld ophalen om zo het WNF met een bijdrage van 3.000 euro te verblij den. Inmiddels staat de organisatie als een huis. Maar er zijn momenten geweest dat de Kat wijker dacht 'waar ben ik aan begonnen' en 'heb ik niet te veel hooi op mijn vork geno men'. „Want dit is de eerste keer dat ik zo iets doe." En dan valt het niet mee. Maar Kuyt kreeg hulp van snookervrienden, voor al uit Leiden. Daar wordt op 26 januari de grote finale georganiseerd, in poolcentrum Het Dijkje. Net als in Leiden stellen de ande re poolcentra hun tafels gratis ter beschik king. Kuyt had liever gezien dat er meer poolcentra meededen aan het toernooi. Dat kan trouwens altijd nog. Als de voorrondes maar voor 26 januari zijn afgewerkt. De lan delijke winnaar krijgt een geldbedrag van 450 euro. Misschien dat de winnaar nog meer krijgt, zoals een WNF-pakket. De mensen van het natuurfonds zijn enthousiast, al kostte het de nodige moeite de juiste personen te tra ceren. De reden was dat de afdeling Leiden van het WNF is opgeheven. Kuyt: „Ik heb nu contact met de regio Den Haag/Zoetermeer. Ze hebben toegezegd dat ze een stand neer zetten bij de wedstrijden." Hoe dan ook: het toernooi is in poolcen trum The Pocket aan de Badstraat in Kat wijk in gang gezet. t behulp van Kangoo's worden de tegels van de badrand gebikt. Foto: Hielco Kuipers e Kleine Oase in Leimuiden sleutelt aan kapotte badrand >r Janneke Dijke huiden - De Kleine Oase is deze zaterdag niet rustige zwemparadijs dat je bij die naam zou wachten. Met grof geschut hakken zeven vrij- ligers de tegels van de badrand weg. Het sner- ïde geluid is in de omgeving van het Leimui- ïse buitenbad goed te horen. „Onze technische willigers zijn hier eigenlijk helemaal niet voor. willen dingen opbouwen, niet afbreken", zegt n Uilenberg, voorzitter van de Stichting Vrien- i van De Kleine Oase. arom ze dan toch staan te bikken, voor de zo- lste keer op hun vrije zaterdag? Uilenberg wijt aan onredelijkheid van de gemeente Ja- iswoude, die eigenaar is van het bad maar wei- t klus te betalen. Om die reden had Uilenberg •r deze zaterdagochtend de voltallige gemeen- lad uitgenodigd. Koffie en speculaasjes staan ir. „Ik had ze willen uitleggen dat zij verant- ordelijk zijn voor dit zwembad." Maar de dsleden laten het massaal afweten. „Ze laten in de kou staan", is de reactie van Uilenberg, embad De Kleine Oase werd in 1996 grondig geknapt door bouwbedrijf Gesman uit Alphen i den Rijn. De verbouwing verliep allesbehalve irspoedig. De bouwer maakte een fout bij het rten van beton. Algauw verschenen er bruine ;pen op de zwembadwanden. „Roestvorming i de ijzeren bewapening. Doordat de voegen t goed zijn, krijgt het ijzer contact met water en ht en gaat het roesten", legt bestuurssecretaris iuter van Puffelen uit. De gemeente, de op- chtgever van de renovatie, gaf het zwembad na )op over aan de Stichting Vrienden van De ine Oase. Afgesproken werd dat de 'vrienden' rlijks een bedrag zouden krijgen van de ge- ente voor onderhoud en het bad als een vrij- ligersorganisatie zouden runnen, gevolg van de bouwfouten lieten deze zomer iter de tegels van de badrand van het diepe bad „We hadden mazzel dat het in de uiterste ek was", zegt Uilenberg. „Je moet er niet aan nken dat het gebeurt in het midden van het d, waar alle kinderen langs rennen." t opperhoofd van de technische vrijwilligers, Theo van Ieperen, smeerde de gaten dicht en zet te de hoek af. Zo kon het bad openblijven, tegen de veiligheidseisen van de provincie in. „We zijn door het oog van de naald gekropen", aldus Van Puffelen. „Het gebeurde in juli, en na die tijd heeft de provincie niet meer gecontroleerd." Was dat wel gebeurd, dan had De Kleine Oase de deuren wel kunnen sluiten voor de rest van het seizoen. „Wat ons betreft was het veilig, anders hadden we het niet gedaan." Om de badrand weer in goede staat te brengen, deden de 'vrienden' een beroep op de gemeente. Die weigert en vindt dat de kosten voor rekening van de stichting moeten komen. Onjuist, betoogt Uilenberg. „Het geld dat wij jaarlijks krijgen is be doeld voor exploitatie en onderhoud. Het normale onderhoud zoals bestrating, groenonderhoud en de vervanging van de pompen in de machineka mer, betalen we daarmee en daarvoor sparen we. We hebben geen geld voor dit soort onverwachte dingen." Maar nog belangrijker is het dat het bestuur vindt dat het de verantwoordelijkheid is van de ge meente. „Die is eigenaar en dus verantwoordelijk voor dit soort gebreken. Vooral omdat het voort vloeit uit de bouwfout. En de gemeente was op drachtgever bij de verbouwing." Schade verhalen op de aannemer kan niet meer, omdat Gesman inmiddels failliet is. „Dat is niet ons probleem, maar dat van de gemeente", meent Uilenberg. Alleen oppositiepartij WD wil de klus betalen, maar ook die weet niet waar de gemeente de 12.000 euro vandaan moet halen. Uilenberg en Van Puffelen blijven hopen. „Het sloopwerk doen we zelf, zodat de kosten laag blijven en we geen tijd verliezen. Als de gemeente in de aankomende raadsvergadering ja zegt, kan een aannemer na de vorst aan de slag en kunnen we in mei gewoon open. Zo niet, dan heeft Leimuiden geen zwem bad meer." Dat doemscenario vinden te belachelijk voor woorden. „We zijn een gezonde organisatie en hebben alles op orde. 125 vrijwilligers zorgen er voor dat jaarlijks 20.000 mensen komen zwem men. Alleen die bouwfout uit het verleden maakt het ons moeilijk. Daar moeten wij niet op afgere kend worden." door Sjaak Smakman vervolg van voorpagina noordwijk - Het is het duivelse dilemma voor de komende jaren. Behoud van het open landschap in de Bollenstreek bete kent het einde van de Bollenstreek als centrum voor het bollencomplex. Als de Bollenstreek die centrumfunctie wil be houden, dan betekent dat het einde van het open landschap. Dat zegt Piet Dijkzeul, kredietadviseur- /sectordeskundige voor de bloembollen teelt, vaste planten en boomteelt voor de Rabobank Noordwijk/Noordwijkerhout. Dijkzeul weet waarover hij praat. Hij stu deerde in Wageningen af op de bedrijfs economische vraagstukken in de bollen teelt en de Bollenstreek in het bijzonder. Vijf jaar was hij economisch adviseur voor accountantsbureau LTB, tien jaar geleden vertrok hij naar de Rabobank. Dijkzeul wijst op de cijfers van de bollen- bedrijven in de Bollenstreek. In 1980 tel de het gebied tussen Wassenaar en Hille- gom nog 1668 agrarische bedrijven, twee jaar geleden waren dat er nog maar 964. In 2010, verwacht Dijkzeul, zijn dat er nog eens ruim 200 minder. De kleine be drijven leggen het loodje. In 1980 waren er volgens een onderzoek ruim duizend bedrijven die naar bedrijfseconomische maatstaven onvoldoende toekomstper spectief hadden, nu zijn dat er nog 'maar' 350. Het aantal grote(re) bedrijven nam in die periode daarentegen sterk toe van ruim 250 tot ruim 400. Meer dan tachtig procent van de bollenteelt is ge concentreerd op bedrijven die groter zijn dan 25 hectare. Dat er nog zoveel kleine bedrijfjes zijn, schrijft Dijkzeul toe aan drie factoren. De eerste is dat de meeste nauwelijks lenin gen hebben lopen, waardoor de vaste lasten laag zijn. De tweede is dat het vaak gaat om familiebedrijven: de teler die er mee stopt, laat zijn geld in het bedrijf zit ten om zijn zoon een kans te geven. De derde reden is dat veel kleine bedrijfjes een vluchtweg hebben: of ze grenzen aan grotere bedrijven, of ze liggen in gebie den Mak om de dorpskernen heen. In beide gevallen zijn er veelal wel liefheb bers - collega's of projectontwikkelaars - die bereid om de gangbare grondprijs van 180.000 euro of meer per hectare te betalen. „En dat is toch een aardige hoofdprijs." Dijkzeul ziet dat ook in de praktijk, zegt hij: kleine bedrijven die wachten tot ze worden uitgekocht. Jam mer? „Voor de sector als geheel zeker", beaamt hij, „maar ik geef iedere onder nemer die de kans krijgt, vanuit zijn per soonlijke perspectief groot gelijk." Politie houdt twee mannen aan Spannende ontknoping in café Keijzer door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Van dalen hebben huisgehouden in Koudekerk aan den Rijn. Vooral rondom het multifunctioneel centrum De Ridderhof pleegden zij het afgelopen weekeinde veel vernielingen. De politie hield gis terochtend twee mannen aange houden. Eén van hen, een negen tienjarige Koudekerker is weer vrij. De ander, een zeventienjari ge plaatsgenoot zat vanochtend nog vast. De Koudekerker die vastzit, wordt verdacht van een poging tot inbraak in een café aan de Dorpsstraat. De politie arres teerde hem en zijn plaatsgenoot gisterochtend korte tijd na de melding in de buurt van het ca fé. De politie onderzoekt nog of hij ook iets te maken heeft met de vernielingen rondom De Rid derhof. Omstreeks half zes 's morgens rukte de brandweer uit omdat er op de parkeerplaats een auto in brand stond. Getui gen meldden dat kort voor de brand twee nog onbekende jon gens aan de auto hebben zitten rommelen. Verder zijn in de nacht van za terdag op zondag vijf ruiten van spel wil winnen: via een misère, een zwabber of een bonaak. Van de 88 deelnemers speelde Ubink het spelletje het slimst. Hoewel hij nog nooit aan de Nederland se kampioenschappen had meegedaan, beviel deze ervaring in een ander café met veel sup porters hem goed. De 38-jarige Ubink genoot zijn 'opleiding' in het Ter Aarse café De Brug. Hij wist dat hij het spel goed beheerste, maar meteen Nederlands kampioen worden, was ook voor de nuchtere Al phenaar teveel. Bij het omhan gen van de gouden medaille en het horen van het Wilhelmus kon hij niets anders meer roe pen dan: „Dat mij dit mag over komen, dat mij dit mag overko men." Het bleef daarna nog lang onrustig in Leimuiden. bibliotheek De Boekenhof en drie ruiten van de aangrenzende sporthal van De Ridderhof aan diggelen gegaan. De ruiten zijn inmiddels met hout dichtgetim merd. Een medewerker van De Ridderhof was vanochtend druk bezig om een glaszetter te vin den die de ruiten zo spoedig mogelijk kan herstellen. „Maar tot nu toe lukt het niet", zei ze. „Ze hebben het allemaal hart stikke druk. Volgende week woensdag kan er pas iemand komen." De bibliotheek gaat deze week gewoon open. In dezelfde nacht wilden in Koudekerk ook nog twee jon gens een bushokje vernielen. Toen een getuige hen aansprak, gingen ze er vandoor. Daarnaast was er een vechtpartij bij een manege aan de Hoogewaard. „Al stelde dat niet zoveel voor", aldus de politiewoordvoerster. „Drie mannen kregen onenig heid. Maar toen de politie ter plaatse kwam, wilde geen van drieën zeggen wie er was begon nen." Ten slotte vernielden vandalen een scooter die in een niet afge sloten schuur bij een woning aan De Tas stond. De politie stelt een onderzoek in naar alle vernielingen. LEiDERDORPDe kop is er af. De wieken, de trap en de schoorbalken zijn vanmorgen uit de Leiderdorpse Bosmolen getakeld om te worden verplaatst naar Koudekerk aan den Rijn. Volgende week maandag wordt ook het bovenhuis in zijn geheel opgehesen, om in de werkplaats van molenmaker Verbij in Hoogmade te worden gerestaureerd. De monumen tale molen moet weg omdat hij te dicht op de ho gesnelheidslijn (hsl) komt te staan. Op de nieuwe plek in de Lagewaardse polder in Koudekerk kan de molen zijn oude taak weer gaan vervullen: overtollig polderwater naar de boezem wateren malen. De kosten van de verplaatsing ko men voor rekening van rijkswaterstaat, de gemeen te Leiderdorp betaalt de restauratie. Na de opknap beurt wordt de molen eigendom van de Rijnlandse Molenstichting. Foto: Henk Bouwman alphen jvan den rijn - Het kantorencomplex van de projectontwikkelaar Maarsen Groep langs de spoorlijn tussen Alphen aan den Rijn en Leiden wordt straks maar voor driekwart benut door Klu wer, dat komende zomer drie andere panden in Al phen verlaat. In tegenstelling tot het oorspronkelij ke plan huurt het voormalige Samsom van de 25.000 vierkante meter slechts 18.000 vierkante meter bedrijfsruimte. Oorzaak is een reorganisatie, waardoor geen 800 maar 600 mensen werk vinden in het nieuwe ge bouw. Wie de rest van het pand van vier gebouwen gaat huren is volgens woordvoerder Bos van de Maarsen Groep nog niet bekend. Het imposante on derkomen van architect Diederik Dam gaat zeven verdiepingen tellen en is de blikvanger aan het ein de van de Laan der Continenten. Foto: Wim Dijkman leimuiden - Het was een zinde rende finale bij het derde Ne derlands kampioenschap bona ken. Zaterdagmiddag in het 150 jaar oude café Keijzer in Leimui den hadden de outsiders Jan Reumerman en Dick Zaal uit Leimuiden en Leen Zemel en Erik van Haestrecht uit Roelof- arendsveen tegen het avonduur het loodje gelegd. Vier doorge winterde bonakers, Fred Ubink uit Alphen aan den Rijn, Leo van Zanten en Nico Beuk uit Leimuiden en Hennie van den Berg uit Hazerswoude-Rijndijk mochten strijden om het Neder lands kampioenschap. Ubink won de nek-aan-nek-race. Bonaken is een ingewikkeld kaartspel, waarbij de speler bij de kaartafgifte een bod doet. Ook geeft hij aan hoe hij hét

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13