LEIDEN REGIO Blik of reuzenballon als sinterklaassurprise edden Leythenrode moeten vol Zuydtwijck wil 'side by side-fiets' Raad Oegstgeest wil meningen op de markt Extra subsidie redt speelzalen Nieuw dierenverblijf Weipoort krijgt 'hooiberg-achtig' uiterlijk rtilie bezorgd over vertrek artsen Terug naar de natuur Wedde >nellavrij hoten - De douches van ad Het Wedde zijn weer .jcelijk voor het publiek. "Tovember werd een te mcentratie van legionel- riën in het douchewater en. De douches werden ;esloten. De afgelopen zijn ze chemisch gedes- »rd, waardoor de con- ie bacteriën sterk ge- L Bezwaren in woontorens orp - Tussen de 100 en roners van Leiderdorp eii bezwaar gemaakt bij de pjite tegen het plan voor Qontorens aan de Laan I derzorg. Zij zijn bang ttra verkeer, voor scha- ^rking van de 45 meter eits en voor waardedaling liggende woningen, ast vinden zij de hoge /en lelijk en een aantas- ,Qi het vlakbij gelegen Houtkamp. De ge- 1 heeft nog niet gerea- e^)mdat de termijn pas vo- j^k is verstreken. >1; ïestraaltje kt het warm d( r »de - Baby's, kleuters en ots van het kinderdagver- '.onnestraaltje in Roelof- hfeen zitten regelmatig in ai De oude verwarmings- acijn onbetrouwbaar. De mite, eigenaar van het ge- eeieeft 10.000 euro gege- iiir de nieuwe ketels, die dijn om de bezoekers van lelestraaltje warm de win der te helpen. bl oegstgeest - Een politieke, gods dienstige of morele overtuiging verkondigen? Op de markt van Oegstgeest is dat niet toege staan. Volgens het marktrede- ment mogen op het plein alleen goederen verhandeld worden. Maar op initiatief van Progres sief Oegstgeest heeft de voltalli ge gemeenteraad aan burge meester en wet houders ge vraagd het marktreglement aan te passen. Als er op dins dag markt is in Oegstgeest, is er geen politiek ac tivist die het in zijn hoofd haalt om zijn partij te promoten. Niet-commerciële activiteiten tussen de stands zijn ten streng ste verboden. Maar honderd meter verderop mag wél gefol- derd worden. „De markt is ook een ontmoetingsplaats waar mensen voor de gezelligheid naar toe gaan, om anderen te ontmoeten en ideeën uit te wis selen", vindt PrO-raadslid Van Gelder, die met succes geijverd heeft voor vrije meningsuiting op de markt. Dat de zaak ging rollen, was ei genlijk een kwestie van toeval. De raadsleden kregen onbe doeld een ambtelijke notitie over aanpassing van het markt reglement in hun mailbox. Daaruit bleek dat het reglement weliswaar gemoderniseerd werd, maar dat de beperking van de vrijheid van meningsui ting bleef bestaan. Reden voor de fractie van PrO om het marktreglement op de agenda van de gemeenteraad te zetten. Van Gelder „Wethouder De Ruijter wees nog op het risico dat extreem-rechtse partijen misbruik kunnen ma ken van de vrijheid. Maar ook die hebben nu eenmaal het recht om zich te uiten in een de mocratie. Behalve als zij racistische leuzen verspreiden, natuurlijk. Of op een andere manier kwetsend zijn. Maar als zij dingen doen die de wet verbiedt, kan de poli tie optreden." De reglementswijziging is nog geen feit, want formeel valt die onder de bevoegdheid van bur gemeester en wethouders. Het is echter onwaarschijnlijk dat B en W de wens van de voltallige raad naast zich neer leggen. „Wet houder De Ruijter zei nog dat het marktreglement van Oegst geest identiek is aan dat van de omliggende gemeenten", aldus Van Gelder. „Onze collega's moeten dus ook maar eens kri tisch kijken naar hun eigen re gels." Steun voor initiatief Progressief Oegstgeest leiderdorp - Sinterklaas is nog steeds in, maar surprises zijn een beetje uit. Onze creativiteit stoppen we nog wel in gedich ten, maar kliederen met stroop en watten of geduldig een voet balheld van papier-maché ma ken, dat gebeurt niet meer zo vaak. Jammer, vindt reclamebu reau Online. Het bureau ver zorgt de feesten in het Leider- dorpse winkelcentrum Winkel hof. Behalve Piet-schminken en een zwartepietenorkest stond er zaterdag een stand in het win kelcentrum waar je je cadeautje voor een paar euro op een gekke manier kon laten verpakken. Veruit favoriet is het blik, zegt Bob van Dijk van Online. Zijn stand lijkt daarom een beetje op een ballengooitent op de ker mis. Voor één euro blikt Bob je cadeautje in. Maar is dat nou echt creatief? Ja hoor, vindt hij. „Je helpt de mensen een handje. Wij zijn eigenlijk een verleng stuk van hun creativiteit. Er was net een mevrouw die een blik erwtensoep in de winkel koopt en straks terugkomt met de wik kel. Die doe ik om haar cadeau tje, en dan is het net alsof het echt een blik erwtensoep is." Een andere blikvanger in de stand is de reuzenballon. Voor twee euro stopt Bob je cadeautje in de ballon. Daarvoor heeft hij een apparaat dat de ballon va cuüm zuigt. De opening van de ballon is zo groot dat er net een cd in past. Wel uitkijken dat die de ballon niet lek prikt natuur lijk. Wil je iets dat steviger is Ademloos luisteren naar de muziek van het zwartepietenorkest. Foto: Hielco Kuipers maar wel doorzichtig, dan neem je gewoon een melkfles met confetti voor een euro. Tenslotte heeft de reclameman nog goud en zilverkleurige doosjes in de aanbieding. „Dat vinden vooral oudere mensen leuk." De echte surprisefreak trekt Bob niet over de streep met zijn stand. Irma Snel uit Leiderdorp staat te kijken met haar zoontje, die weg is van de ballon met pe pemoten erin. Zelf vindt ze zo iets saai. „Ik vind het leuker om zelf iets te bedenken. Maar he laas kan dat niet dit jaar, want wij vieren het met andere men sen die geen surprises wilden." Het gedicht is wel vaste prik. „Ik moet er nog zes schrijven." Stichting kan voorlopig nog een jaar vooruit door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het drei gende faillissement van de stichting peuterspeelzaken Al phen (SPA) is van de baan. De gemeente Alphen aan den Rijn geeft het komend jaar 80.000 euro extra subsidie. Daardoor komt de totale tegemoetkoming voor 2003 op ruim 240.000 euro. De financiële zorgen van de stichting zijn daarmee voorlopig opgelost. Als de gemeente nu niet met meer geld over de brug komt, zou de SPA in de zomer van vol gend jaar het loodje leggen. De stichting was namelijk al van plan vanwege te hoge perso neelskosten per 1 januari het faillissement aan te vragen. Dat is nu niet meer nodig. De gemeente Alphen draagt de verantwoordelijkheid voor de peuterspeelzalen. Zij bepaalt daarom ook zelf het beleid. En ook of ze de peuterspeelzalen al of niet wil behouden. Het rijk stelt geen geld beschikbaar. De stichting heeft zestig betaal de krachten in dienst voor 500 peuters op zes verschillende plekken. Ontslag van de profes sionele krachten zou onder an dere leegstaand van drie ge meentelijke panden betekenen. Dat brengt extra kosten met zich mee, waarvan de hoogte nog niet duidelijk is. Wethouder Klaas Tigelaar maakt duidelijk dat de raad zich over de toekomst van het peuter- speelzalenwerk moet buigen; „Voor 2003 houden we de peu terspeelzalen nog op de been. Het is nog niet duidelijk hoe het verder gaat. Van cruciaal belang is welke afspraken er worden gemaakt tussen Rijk, provincies en gemeenten over het te voe ren beleid voor nul- tot zes-jari gen. De gemeente voert welis waar de regie, maar de stichting behoort op eigen benen te staan." Tigelaar benadrukt dat er een structurele oplossing gevonden moet worden. Mogelijke samen werking met de Stichting Kin deropvang Alphen (SKA) zou een oplossing op termijn kun nen zijn, maar ook dat gaat ex tra geld kosten. Er vindt in ieder geval onderzoek naar plaats. Duidelijk is wel dat een samen werking daarom geen oplossing voor de financiële problemen van de SPA op dit moment is. zoeterwoude - De familie Van der Lubbe mag van de gemeen te Zoeterwoude aan de Wei- poortseweg een nieuwe stal bouwen met een hooiberg-ach- tig karakter. Buurman J. den Blanken die het ontwerp 'kitsch' en 'gemaakt-landelijk' noemt, vond bij de gemeente geen ge hoor voor zijn bezwaren. Het ja-woord van de gemeente is de laatste stap naar legalise ring van de veelbesproken stal aan het eind van de Weipoortse- weg. Een jaar of zes geleden zet ten de Van der Lubbes, tegen de regejs in, op hun land een ver blijf neer voor hun 'hobby-die- ren': een koe, een geit, een ezel, een hangbuikzwijn, een paard en een paar schapen. In 1999 kondigde de gemeente aan dat het illegale bouwsel moest ver dwijnen. De gemeentebestuur ders waren bang een precedent te scheppen als ze de stalling zouden toestaan. Verwacht werd dat dan meer bewoners van de Weipoort zouden gaan bouwen in strijd met het be stemmingsplan. In gesprekken wist de familie Van der Lubbe de gemeente er ruim twee jaar geleden echter van ;e overtuigen, dat het die- rem ^rblijf uit recreatief oogpunt van belang is. Het fungeert als een soort kinderboerderij voor de vele fietsers die voorbijko men. De gemeente besloot het be stemmingsplan te veranderen en de stal aan te merken als een 'beperkte kinderboerderij'. Wel werd afgesproken dat Van der Lubbe een onderkomen zou bouwen dat beter in het land schap past. Na veel overleg kwam de Zoeterwoudenaar met een bouwplan dat aanvaardbaar is voor de gemeente. Het nieu we dierenverblijf wordt van hout gemaakt en krijgt een rie ten kap. ineke Dijke orp - De bedden in het srpse verpleeghuis Ley- le zijn nog steeds niet al- bezet. Volgens een af- net het Zorgkantoor, dat »n voor ouderenzorg ver- loet de capaciteit voor i volledig benut zijn. Deze tonden er dertig van de den leeg, inmiddels zijn ijftien. Het is niet zeker of sproken datum wordt ge- rootste probleem voor irode bij het bezetten bedden is het tekort aan jeL Een wervingsactie le- e afgelopen maanden vijf ïieuwe medewerkers op, voordvoerster J. Schrijne- s. „Er komen nog steeds i binnen, maar de be ring in het Leidsch Dag- an de afgelopen dagen atuurlijk niet mee." emaekers doelt daarmee nieuws dat de vier ver- la: pleeghuisartsen hun vertrek hebben aangekondigd, uit on vrede over de werksfeer en de reorganisatie. De directie van Leythenrode wil pas reageren op dat nieuws, na een gesprek dat woensdag met de artsen wordt gehouden. Volgens Schrijnemaekers is niet te zeggen of alle bedden op 1 ja nuari bezet zijn, omdat niet dui delijk is hoeveel extra personeel daarvoor nodig is. Het verpleeg huis is ook nog bezig met een reorganisatie. „We zijn aan het onderzoeken hoe we de mede werkers nog efficiënter kunnen inzetten. Daarom is niet te zeg gen hoeveel vacatures we heb ben." Het leegstaan van enkele bedden heeft vooralsnog geen gevolgen voor het saneren van de schuld die het verpleeghuis heeft, meldt een woordvoerder van het College Tarieven Ge zondheidszorg, dat over de schuldsanering gaat. Familieleden van demente Ley- thenrode-bewoners maken zich inmiddels veel zorgen, sinds zij in deze krant hebben gelezen dat de vier verpleeghuisartsen van plan zijn op te stappen. Dat merkte de Leiderdorpse M. Ti- chler toen zij zondagmiddag bij haar moeder op bezoek ging in de psycho-geriatrische afdeling De Vlindertuin. „Iemand vroeg aan de verpleging of ze een arts kon spreken over haar moeder, en toen begon de verpleging te lachen. Verder kregen we niets, te horen." Er is veel onduidelijk voor de fa milieleden. Ze zijn wel op de hoogte van het nieuws, maar tasten in het duister over de oorzaak. „Hoe komt het? Wat is er gebeurd? Bij ons zijn het alle maal vraagtekens. Als alle vier de artsen tegelijk opstappen, dan moet er wel heel wat aan de hand zijn. Als arts heb je toch een sterk verantwoordelijk heidsgevoel", aldus Tichler. Leythenrode wil bewoners en familie pas informeren na het gesprek met de artsen. „Ik be grijp dat het vervelend is voor die mensen, maar dat is de juis te volgorde", aldus Schrijne maekers. Tichler ziet het niet gebeuren dat het Leythenrode-personeel nog meer gaat presteren. „De mensen lopen nu al op de top pen van hun tenen. Wij maken ons er ontzettend veel zorgen over dat de bedden voor 1 janu ari allemaal vol moeten. Krijgen onze ouders nog wel de zorg waar ze recht op hebben?" Vol gens haar moet, als er nieuw personeel is gevonden, de zorg aan de aanwezige bewoners eerst verbeteren voordat er nieuwe bewoners worden toe gelaten. „De volgorde is ver keerd." Zorgen over acute problemen heeft ze niet als er geen artsen meer zijn. „Als iemand een hart aanval krijgt, komt er echt wel iemand. Het gaat meer om de continuïteit van zorg. Die valt weg." Datzelfde probleem heeft zij met het aanstellen van een interim-manager. „Die zet nu alles op, maar straks is zij ook weerweg." wassenaar - De Hertenkamp aan de Jagerslaan in Wassenaar wordt 'verbouwd' tot natuurgebied. Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) geeft het voormalig bollengebied terug aan de natuur. Het bedrijf probeert er een binnenduinzoomrand van te maken, die aansluit op de rest van de duinen. In het nieuwe landschap moeten plantensoor ten als de orchidee een kans krijgen. DZH denkt dat het werk volgen de week klaar is. Daarna mag de natuur het overnemen. Het gebied wordt toegankelijk voor bezoekers. Foto: Wim Dijkman de medepassagier in de gaten houden, maar het is ook gezel lig en sociaal. Dat is toch an ders dan op een tandem fietsen of achter een rolstoel lopen, waar toch een bepaalde afstand is en je steeds moet omkijken als je iets tegen je begeleider wil zeggen." De side by side-fiets is van alle gemakken voorzien. „Er is één iemand die stuurt maar het an dere stuur kan meebewegen. Daardoor lijkt het net alsof de ander ook stuurt Datzelfde geldt voor de rem. Er zitten op klapbare armsteunen aan, die omhoog kunnen bij het instap pen en neergeklapt worden bij het fietsen. Dat is comfortabel en veilig. En er zit een koker op voor het meenemen van de wandelstok. Uiteraard volgt er voor familie of vrijwilligers die meefietsen eerst een instructie. In voorkomende gevallen heb ben we dan geen taxi of rol stoelbus meer nodig, maar kun nen de mensen lekker op de fiets naar buiten." De ervaringen met de fiets op proef waren positief. De fiets stond bij de receptie en kon door gebruikers worden afge schreven. „Er zijn uitstapjes ge maakt naar winkels in de buurt, naar familielede,n maar ook ge woon een ritje langs het water van de Korte Vliet beviel ieder een goed, omdat het daar zo lekker rustig is. Helaas, moest de fiets weer terug. We hebben er geen geld voor." Zuydtwijck probeert via de Wet Voorzieningen Gehandicapten bij de gemeente een bijdrage te vragen voor een eigen fiets. „Of dat lukt, moeten we natuurlijk afwachten", aldus Smelt. „Daarom zijn we ook op zoek naar een Rotaryclub of Busi nessclub die een donatie wil doen. Misschien zijn er ook wel particulieren die iets willen bij dragen." Eén side by side-fiets met alles er op en er aan kost 3500 euro. Mensen die willen reageren kunnen Zuydtwijck bellen on der nummer 5798217. Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van TimoteuS Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De side by side-fiets vergroot de sociale actieradius, maar is te duur voor Zuydtwijck Foto: Hielco Kuipers t\ er<ts was een week op proef, uitstekend, maar is we- jeldgebrek toch weer te- ïar de leverancier. En daar bij verpleeghuis .wijck, dat valt onder de ing Zorgcentra Vlietlan- ibsoluut niet blij mee. *1de side by side-fiets was root succes, zowel bij pati- en hun familie als het le by side- fiets? Ja, een tandem maar dan met 'helen en de twee fietsers niet achter, maar naast Niet nieuw, wel heel 8^ke Smelt weten. „Een reime aanvulling voor 1^-Hvijck, omdat de mensen 1 dle fiets iets verder de we reld in kunnen." Volgens Smelt is de fiets vooral bedoeld voor de psycho-geria trische patiënten, zeg maar de in meer of mindere mate de menterende bewoners van het verpleeghuis. „Die mensen zijn vaak best nog mobiel, maar ze kunnen niet in hun eentje weg. Dat kan alleen met een ver trouwd iemand. Ze kunnen bij voorbeeld gaan fietsen met een kind of kleinkind, maar ook met één van onze vrijwilligers." De speciale fiets heeft vele voordelen en vergroot de socia le actieradius. „Denk maar aan activiteiten buitenshuis zoals boodschappen doen en bezoek aan familie en vrienden", aldus Smelt. „Het naast elkaar zitten op de fiets is belangrijk. Je kunt

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11