Benoeming Groen is al beklonken GRATIS Zondag open! Inspectie eist opheldering over crisis Leythenrode 'Winkeliers mogen dief zelf boete geven' Leidsch Dagblad jjsBSSjj algemeen Standpunt minister onwrikbaar f d fó Antwerpen neemt afscheid Gratis naar film over 3 oktober a h q a upen aag Nationale recherche in zomer 2003 operationeel 40% korting* hem IKEA Onze prijzen liegen niet! AledialÊAIarkt Leiden Houd Leiden schoon Riskeer geen boete rTT Leidsch Dagblad NR. 43094 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 zaterdag 30 NOVEMBER 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 lieuwe olievlek edreigt kust ran Spanje IDA en WD verliezen neerderheid omos gaat ol gas lit het dal Leidsch iÉÜ Dagblad bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWECi 51 LEIDEN www.immo-rijnstede.nl abaret is lotstuk van leveringaweek ethter niet op e hand van rakers Stathuys cus houdt zich met aneelskorting MMENTAAR m hooi door Roelf Reinders leiderdorp - De Inspectie voor de Ge zondheidszorg komt in actie bij de crisis bij verpleeghuis Leythenrode in Leider dorp. De Inspectie wil opheldering over de ontstane situatie nu de vier verpleeg huisartsen zijn opgestapt uit onvrede over de directie. De Inspectie is op de hoogte van de crisis bij het verpleeghuis, aldus woordvoerder R. Salet. „We willen naar aanleiding van de vertrekkende artsen een gesprek met Leythenrode." De vier artsen stappen op omdat ze geen vertrouwen meer hebben in de organisatie. Ze vinden dat het slecht gaat met de reorganisatie en zijn boos omdat de directie nooit goed naar hen heeft geluisterd toen zij vorig jaar de noodklok luidden over de chaos in het tehuis. Eén arts is al weg, de andere drie hebben al een andere baan en zijn bin nenkort vertrokken. Huisarts M. Landsmeer, voorzitter van de huisartsen in Leiderdorp, schrikt van de ontstane situatie. Hij vreest dat de huis artsen moeten opdraaien voor de zorg van de bewoners als er voor het verstrij ken van de opzegtermijnen geen nieuwe artsen in het tehuis werken. „Zonder arts kan een verpleeghuis niet bestaan", zegt Landsmeer. „Ik neem aan dat er al adver tenties zijn geplaatst. Misschien dat pas opgeleide artsen die nog geen praktijk hebben er willen werken. Maar dat is ze ker geen ideale oplossing. Landsmeer gaat er vanuit dat de directie de huisartsen informeert als er geen en kele arts meer in het tehuis werkt. „Dan moeten we om de tafel zitten om tot een oplossing te komen. Een verkoudheid kunnen ook wij wel behandelen. Maar de chronische, intensieve zorg die veel be woners nodig hebben, kunnen huisart sen niet op lange termijn volhouden. De Leiderdorpse huisartsen hebben met ge middeld 2600, 2700 patiënten al overvolle praktijken. We laten niemand in de steek, maar op nog meer patiënten zitten we niet te wachten. R. de Bruin, één van de verpleeghuisart sen, weigert de brief van de vier artsen toe te lichten en verwijst naar de raad van bestuur. Maar woordvoerster J. Schrijnemaekers weigert nog langer op de kwestie in te gaan. Eerder zei ze dat er volgende week een gesprek plaatsvindt tussen de raad van bestuur en de artsen om uit te wisselen 'wat er precies aan de hand is'. Pagina R5: Schuldsanei nog onduidelijk Schuldsanering bij Leytenrode ijk door Wim Koevoet leiden - Het staat vast dat Harry Groen tot burgemeester van Lei den wordt benoemd. De uiterst negatieve reacties op de voor dracht van de Leidse gemeente raad doen daar niets aan af, me nen minister van binnenlandse zaken J. Remkes en commissaris van de koningin J. Franssen. Remkes en Franssen hielden er al bij voorbaat rekening mee dat Groens kandidatuur op veel weerstand zou stuiten. De twee WD'ers zijn er beiden van over tuigd dat Groen - ook een WD- 'er - geschikt is als burgemees ter van Leiden. Ook kan volgens de twee liberalen Groens om streden declaratiegedrag de toets der kritiek doorstaan. Remkes en Franssen hebben deze opvattingen niet zelf naar buiten gebracht, maar uit be trouwbare bronnen valt te ver nemen dat Franssen in besloten kring te kennen heeft gegeven dat hij en Remkes, net als de eensgezinde Leidse gemeente raad, als één man achter Groen staan. Leefbaar Nederland heeft inmiddels aan Remkes Kamer vragen over de kwestie gesteld. In de optiek van Franssen en Remkes is alle deining over de claratieperikelen bij de gemeen te Amsterdam en onlangs bij NV Omniworld in Almere irrelevant. Groen heeft geen regels overtre den en heeft ook geen enkel strafbaar feit gepleegd. Franssen (advertentie) SREBRENICA nde week volgt voor de par itaire enquêtecommissie een dag van verhoren van het schijnt voornamelijk nlandse getuigen. Daarna ïn zich aan het op papier van de eigen bevindingen, ii zal volgend jaar de Twee nier het finale oordeel over van de Nederlandse mili- in Srebrenica uitspreken. Iiquêtecommissie heeft drie n lang een inkijk gegeven in enkwereld en de achter van de politieke en mili- ifdrolspelers in het dra deze vredesoperatie uit- Bjk werd. Het werd een niet even verheffend vergezicht dat was ook niet echt ver erlij k, omdat de feiten veel al hun schrilheid al lang en op tafel waren gelegd, parlementaire democratie niet functioneren zonder Irolspelers die hun verant- delijkheid op de juiste ma in op het juiste moment ne- Maar het is misschien nog belangrijker dat diezelfde Irolspelers in alle open- leid verantwoording afleg- 3e feiten waren dan wel in lijnen bekend, maar we in nog geen openbare ver- lording mogen meemaken, daarin ligt de waarde van ten de afgelopen drie weken t volgen. Het was lastig voor immissie om in alle open de gebruikelijke enquêtelijn waarheidsvinding om te bui aar verantwoordelijkheids- ng. Daar is ze tot nu toe in agd en in die zin was sprake ten voor onze parlementaire cratie ongekend gezonde itie. De vraag of deze open- verhoren daarom niet veel hadden moeten plaats- n, is daarom ook lastig te woorden. Er kan immers jrake zijn van verantwoor- heidsduiding als de feiten ideels op tafel liggen. Dat ijkt veel tijd te kosten. Op ipenbare verantwoording n we niet meer te wachten, bevindingen van de com- en het oordeel van de e Kamer nog wel. eert Majoor A LIFE LESS ORDINARY Het theater thuis met de BeoVision 3 De televisie waar u altijd op heeft gewacht. De breed- beeld-beeldbuis van 81 cm is omgeven door een sierlijk passe-partout in een door u te kiezen kleur. Een werkelijk groots geluid komt uit de vier actieve luidsprekers, elk met hun eigen versterker, die zorgen voor het gevoel middenin de film te zitten. Nog mooier wordt het als u gebruikmaakt van de optionele Dolby* Digital decoder en extra BeoLab luidsprekers voor een fan tastisch Home Theater effect. BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN en Remkes zijn van mening dat Groen hooguit 'onhandig' is ge weest. Groen was al door een speciale onderzoekscommissie van alle blaam gezuiverd van de Amster damse declaratie-affaire, waarbij de WD'er op kosten van de ge meente zijn vriendin had mee genomen op een dienstreis. Toch hebben Franssen en Rem kes deze kwestie en die in Alme re nog eens 'tot op de bodem' uitgezocht. De Leidse vertrou wenscommissie heeft zelf geen onderzoek verricht. Dat is vol gens voorzitter C. Broeyer (PvdA) ook niet toegestaan. Broeyer blijft het opnemen voor Groen die volgens haar volko men ten onrechte als 'crimineel' wordt afgeschilderd door pers en publiek zonder dat Groen zich hiertegen kan verdedigen. „Hij is immers nog niet be noemd en het referendum, waarbij hij zich had voorgeno men zélf over zijn declaratiege drag te beginnen, gaat niet door." Broeyer vindt dat de minister zijn mening over Groen alleen maar hoeft te herzien als er 'nieuwe feiten' boven zouden komen. De Leidse voordracht intrekken vanwege de extreem negatieve beeldvorming is voor Broeyer geen optie zo lang deze is gebaseerd op 'verhalen uit de oude doos'. Pagina R2: Lezersbrieven over Groen Antwerpen - Marokkaanse geestelijken en familieleden dragen de kist van de dinsdag neergeschoten Mohammed Achra door de straten van Antwerpen. De dood van de 27-jarige Marokkaanse Belg leidde de afgelopen dagen tot ernstige rellen. Tijdens de massaal bezochte be grafenis gisteren bleven ongeregeldheden echter uit. De spilfiguur rond de rellen, voorman Dyad Abou Jahjah van de radicale Arabisch- Europese Liga (AEL), moest verstek laten gaan tijdens de ceremonie. Hij blijft na zijn aanhouding, donderdagavond, voorlopig vastzitten op verdenking van 'weerspannigheid in bende, mishandeling van een agent en belemmering van het verkeer*. Pagina Buitenland: Waardig afscheid van vermoorde Marokkaan. In Erbij: Jahjah - de stem van de Arabisch Europese Liga. Foto: EPA/Olivier Hoslet (advertentie) door Theo de With leiden - Leidenaars kunnen op zondag 15 december gratis naar de film. In filmtheater Trianon aan de Breestraat wordt die dag om 15.00 uur een nieuwe docu mentaire over de viering van 3 oktober in Leiden vertoond. Daama wordt deze film op dvd uitgebracht. De documentaire is vorige maand gemaakt en is de eerste productie van de Euromedia Groep in Hilversum. „Het is mooi beeldmateriaal", zegt woordvoerder Jan Kroon. „Daarom willen we het aan zo veel mogelijk Leidenaars laten zien. Waarom? Om ze blij te ma ken. Bovendien is het een mooie reclamestunt voor de dvd die een dag later in de winkels ligt." Voor de vertoning van de ander half uur durende film over het Ontzet van Leiden is de keuze gevallen op Trianon. Exploitant Jan Boer: „Ik heb de grote zaal beschikbaar gesteld en heb dus plaats voor 383 be zoekers. Ik hoop op een volle bak." hogeschool «non Hao 9.30-12.00 uur vrijdag 6 december Opleiding leraar basisonderwijs Alleen informatie over de voltijdopleiding Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst Auto schept vijf brandweerlieden LORioL - In het zuidoosten van Frankrijk zijn gisteravond vijf brandweerlieden omgekomen bij een ongeluk op de snelweg A7 bij Loriol. Dat heeft de Fran se zender TF1 gemeld. De brandweerlieden verleenden hulp bij een eerder gebeurd on geval toen ze werden geschept door een auto. De 81-jarige be stuurder daarvan raakte zwaar gewond. Gewonden bij gasexplosies toulouse - Bij twee explosies in de Zuid-Franse stad Toulouse zijn gisteren 23 mensen ge wond geraakt, drie van hen ern stig. Bij de explosies, waar on geveer een kwartier tussen zat, werden twee panden vernield. Onder de gewonden waren vijf brandweermannen, zes agen ten en een reddingswerker. Vol gens de politie zijn de ontplof fingen waarschijnlijk veroor zaakt door een gaslek. Euretco neemt Mijnders over lisse - Winkelorganisatie Euret co neemt het merendeel van de meubelwinkels over uit de fail liete boedel van de Mijnders Groep in Lisse. Deze onderne ming was onder meer franchi senemer voor winkels uit de Trendhopper- en Profijtketens. Begin december moet duidelijk worden hoeveel winkels en per soneelsleden van Mijnders zul len overgaan in de dochteron derneming Euretco Wonen. Pagina Economie (advertentie) L OOOi spn DO i "111" r DO Je kunt méér dan je denkt. Beter wapen tegen zware criminaliteit (advertenties) SPETTERENDE EINDEJAARSACTIE 1 OH Ut ZS KtUKtNS /O OP KEUKB4- EN BADMEUBELS Vroog in de winkel naar de voorwaarden Keuken en Dad Horn keuken en bad Lammenschansweg 130 Leiden TEL 071 5320487 Amsterdam, Duiven, Groningen, Heerlen, Hengelo, Sliedrecht en Utrecht Op zondag 1 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10 - 17 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. 2a 9 - 18 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) mm 28-80/75-300 mm. objectief O Dynax 5 |j M I J.PM Spiegelreflexcamera loot compacte en licht, snelle autolocus gtoot AF meetveld 7 sensoren, supeisnelle scherpstelling met oogstarttunctle. spot autolocus. programmastond met 5 onderwerp pictogrammen, sluitertijdvoorkcuzc diatragmavoorkeuze. geheel handmatige instelling den haag/gpd - Winkeliers moeten de mogelijkheid krijgen om een op heterdaad betrapte dief direct een 'boete' op te leg gen. De diefstal wordt wel aan de politie doorgeven, zodat de naam van de dief in het politie register komt te staan. Gaat de winkeldief een tweede keer in de fout, dan komt het wel tot een proces-verbaal. Dat plan lan ceerde CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen gisteren tij dens een werkbezoek in Zwolle. WD en PvdA zien weinig in het idee. Het CDA verwacht dat het direct opleggen van sancties veel klei ne winkeldiefstallen voorkomt. De geïncasseerde boetes mag de winkelier in eigen zak steken. Weigert de winkeldief de schik king, dan wordt er wel aangifte gedaan. Het CDA baseert het plan op een proef in Rotterdam, die af gelopen zomer van start is ge gaan. Alleen winkeldieven die voor het eerst tegen de lamp lo pen kunnen na een schikking van vijftig euro de winkel verla ten zonder dat er aangifte wordt gedaan. De resultaten van die proef worden op dit moment nog geëvalueerd. De PvdA noemt 'de schikking' een fout plan. De partij vindt dat de kleine winkeliers in de steek worden gelaten, omdat zij deze verantwoordelijkheid niet op zich zouden kunnen nemen. „Het is bovendien voorbarig, want de conclusies van de proef in Rotterdam zijn nog niet be kend", meent Kamerlid Van Heemst van de PvdA. Ook de WD bekijkt het plan met arg waan. De winkelier kan in de ogen van de WD beter aangifte doen bij de politie, zodat de officier van justitie vervolgens de zaak kan afdoen. „En die mag van ons meer ruimte krijgen om winkel dieven te straffen", zegt Kamer lid Comielje van de WD-fractie. De inzet van particuliere bewa kers in supermarkten kan op meer sympathie rekenen in de Kamer. In Rotterdam zijn sinds deze week beveiligers inge huurd, die toezicht houden in enkele supermarkten. (advertenties) den haag/anp - De nationale recherche is vanaf zomer 2003 operationeel. Vanaf dit tijdstip kan Nederland criminele groe peringen beter en effectiever bestrijden, verwachten de mi nisters Donner van justitie en Remkes van binnenlandse za ken. De belangrijkste taak van de landelijke recherche wordt het bestrijden van zware en georga niseerde misdaad met een lan delijk of internationaal karakter. De nieuwe recherchedienst zal ook speciale aandacht besteden aan de prominente rol van Ne derland in de illegale XTC-han- del. Nederland staat bekend als de grootste fabrikant van deze synthetische drugs. Dat pro bleem vraagt volgens de betrok ken bewindslieden om een na tionale aanpak. Het openbaar ministerie (OM) stuurt de nationale recherche rechtstreeks aan. De nationale recherche wordt samengesteld uit de huidige zes kernteams, het landelijk recher cheteam, de unit synthetische drugs, de unit mensensmokkel en de XTC-teams. De nationale recherche wordt op verschillende lokaties in Ne derland gehuisvest. Dat gebeurt om beter informatie te kunnen uitwisselen en om het samen werken met de politieregio's ef fectief te kunnen doen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Bied uw afval op de juiste wijze en juiste tijden aan. Volgende week ontvangt u een handig geheugensteuntje met de belangrijkste regels. Geef zwerfvuil geen kans! Samen ruimen we Leiden op. Doe mee! Postcode Telefoon controle nabezwging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling e min Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■lA'.'HrHI.W.l'BIAim.'R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1