België pakt omstreden Jahjah op BUITENLAND Uit of thuis, Israëli's voelen zich nergens veilig Opkrabbelend Borgerhout in één klap terug bij af 'Leger van Palestina' claimt aanslag Kenya Zege van Sharon door aanslag overschaduwd Jakarta: Bashir is medeschuldig aan aanslag Bali naakt het niet Chirac t Britse premier Tony een gebaar gemaakt oeide relatie met de sident Jacques Chi- tellen. In een open t Franse weekblad :/i prijst hij Chirac, ag 70 is geworden. Blair vlogen elkaar md in de haren. De e toen bezwaar tegen Duits akkoord over landbouwsubsidies, ir als Chirac bediende jespierde taal'. De bo- jegde daarop een re- ins-Britse top af. i journaliste a ongeldig' secretaris-generaal ge Raad voor Islami- 1 en in Nigeria heeft de moord op een jour- oordeeld en moslims i oproep niet te vol- ad, het hoogste isla- rgaan in het land, er dat de deelstaat elemaal geen gezag eligieus-juridische i te doen. De regering lstaat liet deze week aak of fatwa uitvaar- telt daarin dat jour- ima Daniel gedood len omdat ze de pro- nmed zou hebben i een artikel over de Iverkiezing die in Ni- uden zou worden. ^Ivoorkust jfn de aanval ia zes weken wapen - jn de gevechten in frikaanse Ivoorkust üingsgetrouwe troe- tandelingen gisteren regering heeft van de t front gebruik ge baar kracht te ver- gevechtshelikopters gen De opstandelin gen het grootste deel unitische noorden ust, terwijl de rege ls ristelijke zuiden in ludt. De opstand be- ,a september met een u oging president h te zetten. i Aghajari doodvonnis p )e advocaat van de C roordeelde Iraanse f""shem Aghajari zal kenen. De hervor- e historicus heeft steeds pertinent ge- v aar wil geen verdere tt land. Het vonnis ag 29 NOVEMBER 2002 door onze correspondent Pascale Thewissen antwerpen - Dyab Abou Jahjah, de leider van de omstreden Ara bisch Europese Liga (AEL), is gis teravond gearresteerd. Nog on duidelijk is op welke gronden. Jahjah werd er de afgelopen da gen van beschuldigd dat hij rel schoppers in de Antwerpse wijk Borgerhout had opgehitst na de moord op een 27-jarige man van Marokkaanse afkomst door een 66-jarige Belg. Een auto waarin Jahjah zat werd rond negen uur klemgereden in de buurt van zijn woning in de Antwerpse deelgemeente Deur- ne. Daar werd gisteravond huis zoeking verricht. Mogelijk heeft de arrestatie te maken met het onderzoek naar de financiering van de AEL. In een reactie op de arrestatie van Jahjah liet de tweede man van de AEL, Ahmed Azzuz, gis teravond weten dat hij de ach terban heeft opgeroepen niet de straat op te gaan. „Wij laten ons niet intimideren en niet provo ceren." In Borgerhout bleef het rustig. De politie was in groten getale aanwezig om nieuwe on geregeldheden te voorkomen. In de wijk sloeg dinsdagavond na de moord de vlam in de pan. Migrantenjongeren gingen mas saal de straat op en richtten ver nielingen aan. Volgens de fami lie van het slachtoffer handelde de dader uit racistische motie ven, maar er wordt ook gespro- ai el itot felle studenten- De procureur-gene- de eerder deze week innis wegens gods- n( herzien, omdat er p was aangetekend, deelde daagde de :f-religieuze rechter- uit zelf maar uit te de veroordeling niet vel trs: Bandje ■iien is nep j onlangs opgedoken l waarop Osama bin bren zou zijn is niet j, Dat zegt het Zwit- iiut voor Perceptuele ntelligentie (Idiap). tv-zender gaf het in dacht gaf de band te ;n. Het instituut nd vergeleken met Here opnames van de eider. Op de band i Laden over recente De Amerikaanse vei- nsten gaan er van uit 1 waarschijnlijk wel k Laden is. brand op in Cairo de Citadel van Cairo >pen nacht een grote >ed. De Citadel, ge le twaalfde eeuw, tn als een van de be- historische plekken De brand'brak rond it uit in een grote Its en was enkele inder controle. De en in de omgeving n schade hebben De Citadel werd ge- de stad te bescher- de kruisvaarders. In staan enkele mos- usea. va <ns Irak nu jisen thuis' te1e Iraakse leider Sad- neqin heeft honderden paatijn staf opgedragen oofn van massavernie- gelpis bij hen thuis te sse[Dat melden enkele ten vandaag. Ze ba ander meer op uit- n anonieme functio- ■Je kranten schrijven I «Ti wetenschappers, h en boeren heeft vitale onderdelen ps te verstoppen, ouden de spullen t moeten zijn voor eninspecteurs. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Sharon heeft zijn rivaal Ne tanyahu gisteren ruim verslagen in de verkiezing om het leider schap van de rechtse Likud. Vanmorgen werd bekendge maakt dat Sharon 56 procent van de stemmen heeft gekregen, tegen Netanyahu 40 procent. De verkiezing, waaraan bijna de helft van de ruim 300.000 Likud- leden deelnam, werd overscha duwd door een Palestijnse aan slag op een stembureau van de 'partij in het noordelijke stadje Beit Shean. Zes mensen kwa men om en meer dan veertig raakten gewond, toen twee Pa- lestijnen het vuur openden op stemmers. Opiniepeilingen gaven Sharon al wekenlang een ruime voor sprong, maar hij was bang dat een geringe opkomst hem par ten zou spelen. Zijn overwin ningsbijeenkomst in Tel Aviv droeg door de teneuractie in Beit Shean een sober karakter. De zaal was bijna leeg. Sharon voorspelde dat Likud bij de ken van psychische stoornissen. Daags na de rellen beschuldigde de Antwerpse burgemeester Leona Detiège Jahjah er van op ruiende taal te hebben gebruikt. Jahjah ontkende dat. In de Gazet van Antwerpen beweerde hij gisteren dat de gevolgen vele malen erger zouden zijn ge weest als de AEL niet aanwezig was geweest. „De jongeren gin gen door het lint. We hebben ze opnieuw gekalmeerd en naar de moskee geleid", aldus Jahjah. De leider van de AEL wordt vaak getypeerd als 'de Arabische Mal colm X' of 'een ayatollah in maatpak'. De 31-jarige voorzit ter, die in 1991 in België asiel aanvroeg, wordt vaak verweten de spanningen in Vlaanderen op de spits te drijven. Zo joeg hij heel autochtoon Antwerpen in de gordijnen met zijn voorstel Arabische patrouilles op pad te sturen. Die zouden de Antwerp se politie moeten controleren, omdat zij zich schuldig zou ma ken aan racisme jegens Marok kaanse jongeren. Het openbaar ministerie onder zoekt momenteel of die pa trouilles in strijd zijn met de wet op de privé-milities. Er is ook een onderzoek gaande naar de AEL. Premier Verhofstadt ant woordde gisteren op Kamervra gen dat de AEL wat hem betreft wordt verboden als dat nodig is. „De Liga wil de stad terrorise ren. Ze wil de politie verjagen en probeert greep te krijgen op wij ken om daar haar misdaadacti viteiten voort te zetten." mombasa/anp-rtr-afp-dpa - De tot dusver onbekende groep 'Le ger van Palestina' heeft gisteren de verantwoordelijkheid opge ëist voor de bloedige aanslag op Israëliërs in een hotel en de mis lukte aanval met raketten op een Israëlisch verkeersvliegtuig, beide in het Oost-Afrikaanse land Kenya. De groepering zegt de 'stem van de Palestijnse vluchtelingen' te willen laten horen. De groepering bracht in een Arabisch gestelde verklaring de aanslag direct in verband met het feit dat het vandaag 55 jaar geleden is dat de VN-Veilig- heidsraad middels resolutie 181 instemde met de deling van Pa lestina in een Israëlisch en een Palestijns deel. De Palestijnse Autoriteit van Yasser Arafat heeft vanmorgen gezegd dat de aanslagen geen Palestijnse ac ties waren. De aanslagen hadden gisteroch tend vrijwel gelijktijdig plaats nabij de havenstad Mombasa. Drie zelfmoordenaars reden een met explosieven geladen jeep de volle lobby binnen van het Para dise Hotel, dat in Israëlische handen is. Er vielen zeker vijf tien doden, onder wie de daders en drie Israëlische toeristen. Cir ca veertig mensen raakten ge wond. Het hotel in Kikambala Beach werd voor een groot deel ver woest door de aanslag en de brand die daarop volgde. Oog getuigen maakten melding van verspreid liggende lichaamsde len. De politie pakte twee perso nen op, volgens de minister van veiligheidszaken van 'Arabische orgine'. Arabische media zeiden dat het ging om de Egyptenaar Abdullah Achmed Abdullah en de Kenyaan Fayed Ali Sayam. Kort voor de aanslag op het ho tel werden twee raketten afge- vuuurd op een toestel van de Is raëlische maatschappij Arkia. Dat was zojuist met 264 passa giers en elf bemanningsleden opgestegen van de luchthaven van Mombasa. De projectielen misten hun doel. De Israëlische minister van transport zei dat een aantal Israëlische passa giersvliegtuigen is uitgerust met een systeem waardoor raketten kunnen worden afgeleid. Het is niet duidelijk of het betrokken toestel deze voorziening aan boord had. Volgens de piloot scheelde het in elk geval weinig of ze waren geraakt. De passagiers hadden aanvankelijk ook niet in de ga ten dat ze aan de dood waren ontsnapt. Ze kregen pas drie uur voor de landing in Tel Aviv te horen wat er was gebeurd. De Kenyaanse politie vond later de schouderwapens waarmee de raketten zouden zijn afgevuurd. Op dezelfde plek was eerder een witte jeep gezien. Andere bron nen meldden vanmorgen dat een vrouw met een Amerikaans paspoort is aangehouden, om dat ze gisteren in de jeep zou zijn gezien. Volgens de Israëlische krant Haaretz vermoeden bronnen binnen de veiligheidsdiensten dat Osama bin Laden achter de aanslagen schuilt. De voorman van het al-Qaeda-netwerk kan volgens de Israëliërs bogen op een 'uitgebreide infrastructuur' in oostelijk Afrika. Ook terroris- me-experts zeiden dat al-Qaeda de aanslagen vermoedelijk heeft gepleegd. De Amerikaanse pre sident Bush vond het nog te vroeg om conclusies te trekken. De Calamiteitencommissie, on derdeel van het Calamiteiten- fonds Reizen, vaardigt waar schijnlijk geen negatief reisad vies voor Kenya uit. In de com missie zitten vertegenwoordi gers van het ministerie van bui tenlandse zaken, ANWB en de vereniging van reisorganisaties ANVR. „De commissie gaat er voorlopig van uit dat de bom aanslag een incident was", al dus een woordvoerster van de ANVR. Volgens haar zijn mo menteel circa honderd Neder landers op vakantie in Kenya. Knessetverkiezing op 28 januari het aantal zetels zal verdubbe len. Alle opiniepeilingen wijzen in die richting. Hij zei dat de Palestijnen door terreuracties zullen proberen de uitslag van de verkiezingen te beïnvloeden, en kondigde aan dat Israël jacht zal maken op ie dereen die het bloed van zijn burgers vergiet. Vanmorgen ver woestte het leger al de huizen waar de plegers van de aanslag woonden. De daders werden gisteren doodgeschoten. De Aq- sa-brigade, een gewapende arm van Yasser Arafats Fatah-bewe- ging, heeft laten weten de aan slag te hebben uitgevoerd. Het zou een wraakneming zijn voor de dood van Ala al-Sabag, de commandant van de Aqsa- brigade in het vluchtelingen kamp van Jenin, die dinsdag nacht omkwam bij een explosie in het kamp, samen met de plaatselijke commandant van de gewapende vleugel van Harnas. De Palestijnen zeggen dat de twee slachtoffer waren van een Israëlische aanslag. Israël houdt het erop dat ze omkwamen bij de fabricage van een bom. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Even de dagelijkse span ning van Israël vergeten. Met dat doel hadden 261 Israëlische vakan tiegangers een zorgeloze week in Ke nya doorgebracht. Kort voor hun ver trek van het vliegveld van Mombasa reden terroristen gisterochtend ech ter een jeep met explosieven het ho tel binnen waar een aantal van de Is raëli's vakantie had gevierd. En toen ze net waren opgestegen, ex plodeerden twee luchtdoelraketten pal naast hun vliegtuig. Bij hun veili ge terugkeer in Israël was het eerste nieuws dat ze hoorden dat vijf men sen waren omgekomen bij een aan slag door Palestijnen op een Likud- stembureau. Welkom thuis. Zijn Isra ëlische burgers dan nergens veilig? Officiële woordvoerders legden er gisteren de nadruk op dat terreuror ganisaties het niet alleen voorzien hebben op Israël, al is de joodse staat het favoriete doelwit. Iedereen loopt gevaar en daarom is wereldwijde ac tie geboden, was de boodschap. „Ik herinner u er aan dat in de jaren zes tig en zeventig de kapingen door Ara fats PLO zich eerst richtten tegen Is raël, en daarna een wereldwijde epi demie werden", zei minister van bui tenlandse zaken Netanyahu. Volgens hem zijn luchtdoelraketten onderdeel van het arsenaal van ter reurgroepen. Hij noemde 'de Pales tijnse organisaties' en de Hezbollah. „Het is een kwestie van tijd voor ter roristen er in slagen een verkeers vliegtuig neer te halen. En het begint altijd met Israël, maar het eindigt nooit met Israël. Daarom is dit niet alleen onze strijd, het is een geza menlijke strijd tegen het wereldwijde terreurnetwerk, waarvoor president Bush krachten verzamelt in de be schaafde wereld." Voorlopig voelen vooral Israëli's zich het slachtoffer. Voor hen is reizen naar het buitenland altijd een meng sel geweest van het afwerpen van de dagelijkse zorgen en extra oplettend heid. Ze krijgen de raad zich in het buitenland vooral niet opvallend te gedragen. Dus geen Israëlische stic kers op de koffer, niet luid He breeuws spreken en een honkbalpet op het hoofd in plaats van een kep peltje. Reizen ze in groepen, zoals schoolkinderen, dan worden ze niet zelden vergezeld door lijfwachten. De toeristen in Kenya zondigden te gen die ongeschreven regels. Ze na men hun intrek in een geheel door Israëli's geleid en bevolkt hotel, dat geïsoleerd ligt en waarin zelfs de richting naar het zwembad in het Hebreeuws op een bord staat. En dat in een land waarvan een kwart van de bevolking uit moslims bestaat. Aan de kust, waar het drama zich voltrok, is de Arabische invloed nog groter. Volgens de eerste berichten lieten de veiligheidsmaatregelen zeer te wensen over. De jeep met explo sieven kon zonder veel problemen de lobby binnenrijden. Gevaarlijk of niet, het reizen zullen Israëli's nooit opgeven. En Afrika blijft een populaire bestemming, die jaarlijks 40.000 Israëlische toeristen trekt. De helft van hen bezoekt Kenya en volgens Paradise Geographic, de grootste reisagent die zich op dat land richt, blijft dat zo. „Heel veel mensen hebben ons gebeld om te vertellen dat ze hun reis niet afzeg gen", zei een woordvoerder gisteren over de boekingen voor de komende weken. „Niemand heeft laten weten dat hij niet zal gaan. Sterker, ik heb vandaag honderd nieuwe boekingen mogen noteren." Slecht nieuws dus voor minister van toerisme Levy, die de aanslag aan greep om de bevolking op te roepen om thuis vakantie te vieren. „We zul len het publiek niet afraden naar het buitenland te reizen. Maar ik raad aan vakantie te houden in Tiberias, op de Golan-hoogte of aan de Dode Zee. Daar is het veiliger, en het eten is er beter." Driekwart Palestijnen voor eind aan geweld Ruim driekwart van de Palestijnen (76 procent) is voor een einde aan het geweld tussen Israël en de Palestijnen. Dit blijkt uit een enquête die de afgelopen week is gehouden door een Pales tijns onderzoeksbureau. Er is ook een meerder heid onder de ruim 1.300 ondervraagden (56 procent) die vindt dat de Palestijnse Autoriteit in actie moet komen tegen iedereen die een mogelijke afspraak met Israël over een wapen stilstand schendt. De Palestijnen steunen nog wel aanslagen tegen Israëlische kolonisten en tegen militairen in de Palestijnse gebieden (res pectievelijk 53 en 90 procent). Bij een soortge lijk onderzoek in augustus waren veel minder Palestijnen voor een vermindering van het ge weld; 48 procent. In mei was 86 procent van de ondervraagden nog tegen het arresteren van Palestijnen die betrokken zouden zijn bij zelf moordaanslagen. De populariteit van de Pales tijnse president Yasser Arafat is de afgelopen periode niet verminderd, zo blijkt uit de enquê te. Van de ondervraagden staat 35 procent ach ter hem. Op de tweede plaats (21 procent) staat Fatah-leider Barghouti, die in Israël terecht staat Fatah krijgt de steun van 27 procent van de ondervraagden en de islamitische groepe ringen 25 procent 43 procent zegt geen ban den met partijen te onderhouden. door onze correspondent Pascale Thewissen Antwerpen - In de Antwerpse probleemwijk Borgerhout sloeg dinsdagavond de vlam in de pan na de moord op een 27-jarige Belg van Marokkaanse afkomst. Volgens de familie van het slachtoffer ging het om een racis tische moord. Boze migranten jongeren gingen de straat op en trokken een spoor van vernieling. Portret van een buurt onder stroom. Twee dagen en twee nachten lang hielden rellen tussen mi granten en de politie Borger hout in de greep. Het was de voorlopige climax in de al maandenlang oplopende span ningen tussen allochtone en au tochtone Antwerpenaren. Twee dagen na de moord op de 27-ja- rige islamleraar Mohammed Achrak door een 66-jarige Belgi sche bovenbuurman is de sfeer nog steeds grimmig in Borger hout, of Borgerokko, zoals het rechts-extremistische Vlaams Blok de buurt heeft gedoopt vanwege het grote aantal Ma rokkaanse inwoners. Dat uitgerekend hier de vlam in de pan sloeg, mag geen veras sing heten. De problematiek van Borgerhout is in veel opzichten exemplarisch voor achter standswijken in de Belgische grote steden. Het verval werd in de jaren '70 ingezet. De econo mische crisis liet diepe sporen na en de leefbaarheid holde achteruit. Jonge gezinnen trok ken weg, de buurt vergrijsde. De verloedering sloeg toe en de cri minaliteit rees de pan uit. En toen de migranten kwamen, werd er prompt niet meer geïn vesteerd in Borgerhout. Dat was 'electoraal niet interes sant', want van de huidige 40.862 inwoners van Borgerhout zijn er 12.000 van buitenlandse origine. De wijk telt 92 verschil lende nationaliteiten. Er wonen 24.000 kiesgerechtigden, onder wie slechts duizend allochto nen. De anderen hebben geen Belgisch paspoort en mogen dus niet stemmen. Of, zoals Vlaams Blok-voorman Filip De- winter het placht te zeggen: „Wie geen lid is van de vogelpik- club mag ook niet met de pijltjes gooien." Bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen in oktober 2000 stem de in Borgerhout ruim 35 pro cent - meer nog dan het het toch al niet misselijke Antwerp se gemiddelde - van de kiesge rechtigden op extreemrechts. De wijk is voor Dewinter en de zijnen hét bewijs dat de multi culturele samenleving gedoemd Een oudere allochtone inwoner van Borgerhout praat na de rellen van woensdag met een agent van de mobiele eenheid. Foto: Belga/Wim Hendrix is te mislukken. Toch is er de voorbije jaren veel gedaan om de buurt weer leefbaar te ma ken. Er werd geïnvesteerd in huisvesting en meer groen. „Borgerhout was op weg weer een leuke woonbuurt te worden. Jonge gezinnen voelden zich hier weer thuis. Al dat werk is nu in één klap teniet gedaan", zegt een neergeslagen Walter van den Branden. De christen-de mocratische voorzitter van de districtsraad van Borgerhout heeft de gebeurtenissen van de voorbije dagen met lede ogen gevolgd. De moord, de rellen, de vernielingen. Alles wat we de voorbije jaren hebben ondernomen om Bor gerhout er bovenop te helpen, is nu voor niks geweest. Het is ver schrikkelijk. Ik was gisteren, tij dens de rellen, aanwezig bij de moskee. Ik heb met eigen ogen gezien wat daar gebeurde en kan me voorstellen dat mensen bang zijn. De tegenstelling zijn opnieuw aangescherpt. Vreem delingenhaat steekt de kop op. Ik was even 'op café'. Daar zei iemand aan de toog: ze zouden ze allemaal beter afschieten. Ik werd er angstig van." De relschoppers koelden hun woede op de politie, journalis ten en de plaatselijke midden stand. De Belgische eigenaar van volkscafé De Pauw werd dinsdagavond naar eigen zeg gen bewusteloos getrapt en ge slagen door allochtone jonge ren. Langs de Tumhoutsebaan werden winkelruiten, ook die van Marokkaanse middenstan ders, ingeslagen. Bussen en trams van De Lijn werden met stoeptegels bekogeld. De chauf feurs besloten prompt in staking te gaan. Meer dan 160 oproer kraaiers werden door de politie opgepakt. Het merendeel is in middels weer op vrije voeten. Het Antwerpse stadsbestuur heeft 'nultolerantie' afgekon digd. Nieuwe onlusten worden niet getolereerd. „We moeten zorgen dat de boel niet opnieuw escaleert", benadrukt burge meester Leona Detiège, die op de avond van de moord haar verjaardagsfeestje - ze werd 60 - ruw verstoord zag. Ze legt de schuld voor de gebeurtenissen deels bij de Arabisch Europese Liga (AEL) van de inmiddels ge arresteerde Dyab Abou Jahjah, die in plaats van de gemoederen te bedaren de jongeren dinsdag avond ophitste. De AEL zelf ont kent, en heeft een klacht tegen Detiège ingediend wegens smaad. De aartsvijand van de AEL, het Vlaams Blok, houdt zich intus sen opmerkelijk gedeisd. Dat de partij garen spint bij de rellen is wel zeker. „Ik vrees dat dat in derdaad het bijzonder negatieve gevolg is van de gebeurtenissen van de voorbije dagen", ver zucht Walter van den Branden. „Het Blok heeft het tactisch bij zonder slim gespeeld. Heeft zich opgesteld als een vredelievende partij die het liefst de rust zo snel mogelijk ziet weerkeren. Of dat ook echt zo is, waag ik te be twijfelen. De voorbije maanden heeft het Blok er samen met de AEL alles aangedaan om de spanningen tot een kookpunt te brengen." jakarta/ap - Abu Bakar Bashir, de gedetineerde geestelijk leider van de aan al-Qaeda gelieerde moslimgroep Jemaah Islamiyah, is waarschijnlijk betrokken ge weest bij de bomaanslagen op Bali waarbij vorige maand zo'n 190 doden vielen. Dat heeft de Indonesische minister van de fensie gezegd. De hoofdverdachten Hambali, Imam Samudra en Amrozi wa ren alledrie leölingen van Bas hir, zei minister Matori Abdul Jalil. ,Als een organisatie zo veel activisten heeft die bij bomaan slagen betrokken zijn, is het on mogelijk dat een leider daar niets van weet." Samudra en Amrozi zijn inmiddels aange houden, Hambali is nog op vrije voeten. Matori zei ervan overtuigd te zijn dat de verdachten niet al leen hebben gehandeld, maar dat al-Qaeda de leiding heeft ge had, omdat alleen die groep vol gens hem over de mogelijkhe den beschikt om grote aansla gen als die op Bali te beramen en uit te voeren. Een bron bij de inlichtingendienst zei dat de re chercheurs geloven dat al-Qae- da minstens twee vertegen woordigers naar Indonesië heeft gestuurd om de plaatselijke ver dachten te helpen bij de uitvoe ring van de aanslagen. Israëlische forensische experts zijn vanmorgen in Mombasa aangekomen, waar ze meteen begonnen met hun onderzoek op de plaats van het grotendeels verwoeste Paradise Hotel. Foto: Reuters/Anthony Ngunja

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7