Fietsfabrikanten verdacht van maken prijsafspraken ECONOMIE Brits euro-kaarsje wil maar niet oplichten Wat u moet weten over de postwissel Grote verschillen in premies voor autoverzekering Mijnders lijkt toch ger Doek valt nog dit jaar voor vijf vrouwenvakscholen Incomplete top bij FNV Bondgenoten C&A gaat ook met guldens stunten In 2003 statiegeld op Duitse blikjes Reorganisatie bij Laurus in België Protest bij WTO 1 werkdruk tegen Fel verzet tegen afslanking UAL Heijmans neemt Britse bouwer Leadbitter over Als spinnen in een web EU-topbeambte is in opspraak Landbouwministers ee over etiketten genvoed n< I Postbank» den haag - De bestuurscrisis bij FNV Bondgenoten is nog niet helemaal opgelost. Gisteren werd de enige kandidaat voor het secretarisschap wegge stemd door het bondscongres. Wel werd H. van der Kolk met een grote meerderheid tot vooratter gekozen. Het nieuwe bestuur - met W. Noordman als penningmeester en A. Jong bloed als CAO-coördinator - moet uiterlijk over twee weken met een nieuwe kandidaat ko men voor de positie van secre taris. Door een begrotingstekort moet Bondgenoten 200 van de 750 personeelsleden ontslaan. Amsterdam - Nadat eerder al in Duitsland de mark van stal werd gehaald is vanaf morgen ook de gulden terug bij C&A. Als reclamestunt kan bij ruim 80 vestigingen van kledingwa- renhuis de komende dagen be taald worden met guldens. Zo wel papiergeld als muntstukken worden geaccepteerd. De actie was volgens een C&A-woord- voerder In Duitsland 'een enorm succes'. De confectieke- ten vemoedt dat er nog een flink kapitaal aan oude munten in de huishoudens aanwezig is. De Nederlandsche Bank beves tigt dat: 1,7 miljard aan guldens is nog niet terug. berlun - De Duitse regering houdt vast aan de invoering van minimaal 25 eurocent statie geld op blikjes en andere weg werpverpakkingen per 1 januari 2003. Minister Trittin (milieu) riep gisteren de drankenindu strie op het verzet te staken. Hij deed dat nadat zijn tegenstan ders een nederlaag leden voor de rechtbank in Münster. De rood-groene regering wil met de maatregel hergebruik van verpakkingen stimuleren en zwerfafval terugdringen. Tegen standers vrezen een enorme bureaucratische rompslomp. den bosch - De Belgische vak bonden zijn gisteren akkoord gegaan met de reorganisatie van de Belgische tak van Lau rus. Het supermarktconcern sluit twee distributiecentra en stoot 14 winkels af. Daarbij gaan 180 banen verloren. Eind oktober legden werknemers van de distributiecentra tijdelijk het werk neer. Laurus heeft 77 eigen winkels in België, 350 franchisenemers en er werken 2700 mensen. vrijdag 29 NOVEMBER 200 geneve - Werknemers van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève protesteren tegen te hoge werkdruk. Ze ma ken geen extra uren meer, om zo de lidstaten te laten voelen dat ze te hard moeten werken om de organisatie draaiende té houden. Inmiddels stapelen de dossiers zich op. Het protest is een reactie op de weigering van de grootste WTO-lidstaten om extra geld beschikbaar te stel len. De directie pleitte vergeefs voor 12 nieuwe banen en 8 pro cent meer loon. Chicago - De overlevingskansen van United Airlines zijn geslon ken doordat een aangekondig de reorganisatie op fors verzet stuit bij een deel van de werk nemers. Het technisch perso neel stemde gisteren tegen het plan om de komende 5,5 jaar 5,8 miljard dollar te bezuinigen op de salarissen van alle 83.000 werknemers en om 9000 banen te schrappen. De reorganisatie is voor de op een na grootste luchtvaartonderneming in de VS voorwaarde om een miljar denlening los te krijgen van de regering-Bush it KATWlik/r.pn - Mfiihplrnnrprn nipuwp vpcficrincr Arpni ff n door Rien van der Steen den haag - De premies voor autoverze keringen lopen sterk uiteen. Dat con cludeert de Consumentenbond na 70 polissen van bijna 50 verzekeraars met ruim 3500 rekensommetjes te hebben doorgelicht. In de decembergids, die vandaag verschijnt, neemt de Consu mentenbond de autoverzekeringen on der de loep. Welke de goedkoopste is, kan de bond niet zeggen, dat hangt van teveel facto ren af. Zoals het type auto, de nieuwprijs, leef tijd, woonplaats bestuurder (m/v), kilo- metrage en het aantal schadevrije jaren. De bond heeft tientallen verschillende situaties als uitgangspunt genomen voor de berekening van de duurste en de voordeligste polis. Een 22-jarig stedeling moet voor een WA-polis (de verplichte wettelijke aan sprakelijkheid) voor zijn bejaarde Cors- aatje 1243 euro betalen. Als hij even winkelt, kost de goedkoopste polis hem 563 euro. Een man van 40 uit de pro vincie (de verzekeraars hebben Neder land opgedeeld in regio's met elk hun eigen tarief) betaalt voor dezelfde Corsa 289 euro voor de duurste en 134 euro voor de goedkoopste polis. En een 40- jarige ambtenaar uit de kop van het land is voor zijn splinternieuwe Vectra voor een volledig casco een premie van 838 euro kwijt, maar als hij goed rond kijkt en vergelijkt hoeft hij voor de goedkoopste polis maar 381 euro te be talen. De Consumentenbond vindt het rond uit discriminerend, dat jongeren tot 24 jaar meer premie moeten betalen en soms dubbel gepakt worden omdat ze ook nog eens ongunstig op de bonus- malus-ladder geplaatst worden. Som mige mensen en beroepsgroepen krij gen bovendien privileges. Ambtenaren, artsen en bijvoorbeeld ziekenhuisperso neel hoeven bij sommige verzekeraars minder premie te betalen. En in stillere regio's gelden lagere premies dan in bij voorbeeld de Randstad. De bond stelt vast dat verzekeringspremies 'beperkt houdbaar' zijn, want ze worden het he le jaar door verhoogd en dan niet door alle maatschappijen tegelijk. In het algemeen concludeert de Consu mentenbond dat overstappen van de ene naar een andere verzekering veel gemakkelijker is dan menigeen denkt. De voorwaarden voor een verzekering zijn bij de meeste verzekeraars gelijk, zeker voor de WA-polis. En alles over wegend heeft de autorijder bij Ineas, Sterpolis en Univé de meeste kans op een voordelige autoverzekering, aldus de bond. katwijk/gpd - Meubelconcem Mijnders lijkt gered. Curator mr. Muller verwacht dat 'een grote marktpartij' het concern dezer dagen bijna in z'n geheel over neemt. Details wilde hij niet ge ven. ,,Het streven is zoveel mo gelijk banen te behouden. Ook voor de klanten is de overname goed nieuws. Wat besteld is, wordt geleverd en afspraken ten aanzien van garantie worden nagekomen." Vorige week vroeg Mijnders Be heer surseance aan, waardoor 250 banen op de tocht staan. Het concern is in problemen door de slechte economische si tuatie en tegenvallers in de nieuwe vestiging ArenA sterdam). Verder mist Mi omzet omdat het op koi dagen dicht is. De nieuwe eigenaar zal derdelen' rekening houde 1 de christelijke achtergron, het bedrijf. Mijnders Beheer is eigc11 van Mijnders Meubelen (5 'e gingen) en Droomdomize vestigingen), 2 vestiginge111 Trendhopper (Amsterda Utrecht) en van Profijt J (Capelle a ld IJssel en Slier Naar verluidt maken de^3 tigingen een doorstart. De ge winkels van deze twee staan buiten de problem® den bosch/anp - Bouwer Heij mans neemt het Britse Leadbit ter over. Dit bedrijf is met drie vestigingen (Oxford, Bristol en Bracknell) met ruim 300 men sen actief in het zuiden van En geland. Leadbitter denkt in 2003 een omzet te halen van 160 mil joen euro. Heijmans betaalt de overname contant, maar noemde gisteren geen bedragen. De zittende di rectie die nog drie jaar aanblijft, gaat een deel van de koopsom gebruiken om een belang in Heijmans te verwerven. Deze certificaten mogen de eerste drie jaar niet worden verkocht. Leadbitter is vooral actief in pu blieke sectoren als sociale wo ningbouw, scholen, gezond heidszorg en recreatie. Hier wordt 90 procent van de omzet behaald. Leadbitter wil de ko mende jaren flink groeien en dat was een van de redenen om een sterke partner te zoeken. De winstgevendheid van Leadbitter ligt rond het gemiddelde bij Heijmans. Voor 2003 voorziet het Nederlandse concern een effect van elf eurocent op de winst per aandeel. den haag/gpd - Consumenten in Nederland betalen veel te veel voor een nieuwe fiets omdat pro ducenten onderling prijsafspra ken maken. Dat zegt de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) na twee jaar onderzoek. De fabrikanten ontkennen de aantijging ten stelligste en heke len de werkwijze van de NMa. Volgens de NMa zijn de fabri kanten Gazelle, Accell (met mer ken als Batavus, Koga en Sparta) en Giant betrokken bij de af spraken. Samen hebben zij 70 tot 80 procent van de markt in handen. Naast de verboden prijsafspraken zouden zij elkaar tweemaandelijks op de hoogte houden van allerlei ontwikkelin gen in de markt. Dat zou er op wijzen dat de fabrikanten ook in het aanbod van het assortiment de markt verdelen. Daarbij zou den de deelnemers ook bepalen wie wel en niet mag toetreden tot dit systeem. De NMa kreeg in het najaar van 2000 argwaan toen bleek dat veel fietsen plotseling flink in prijs waren gestegen. Directeur Dantuma van Gazelle ontkent de beschuldigingen. „Wij heb ben nooit een prijspolitiek ge voerd, nu niet en nooit niet Dat de prijzen in het najaar van 2000 flink stegen, klopt Veel fietson derdelen komen uit het Verre Oosten, Shimano is bijvoorbeeld de grootste leverancier. In de zomer van 2000 zakte de euro stevig in waarde ten opzichte van de dollar en de yen en dat zijn de valuta waarmee wij die leveranciers moeten betalen. Voor iedereen werden de onder delen dus veel duurder." Bestuursvoorzitter Takens van het beursgenoteerde Accell voegt toe: „In september 2000 viel die prijsstijging op omdat in onze branche dan het nieuwe seizoen begint met de lancering van veel nieuwe modellen. Elk jaar zijn er in die periode min of meer gelijktijdige prijsstijgingen te zien, maar die houden meest al tred met het inflatieniveau. Dan hoor je niemand. De beschuldiging over het gege vens uitwisselen noemen beide topmannen lachwekkend. „Hier wordt gedoeld op de tweemaan delijkse rapportages van het bu reau Gfk", reageert Takens. „Dat is een wereldwijd opererend on derzoeksbureau dat voor ons de ontwikkelingen in de markt bij houdt en rapporteert. Daar is niets strafbaars aan; het zijn rapportages op basis van open bare gegevens. Daarom deelt een aantal fabrikanten samen de kosten. Niet vreemd, want Gfk is niet goedkoop." De NMa beschuldigt ook de brancheverenigingen Bovag en de Nederlandse Christelijke Bond van Rijwiel- en Motorhan delaren (NCBRM). Zij zouden er bij rijwielhandelaren op hebben aangedrongen niet in zee te gaan met twee grote aanbieders van bedrijfsfietsen. Ook zouden beide organisaties algemene adviezen en richtlij- Nog voor de sint zijn in een web staan de verjaardag heeft gevierd is in een flink aantal tuincentra in ons land de verkoop van kerstbomen al begonnen. Als spinnen plastic netten gehulde blauwsparren opgeslagen voor de verkoop. Foto: Hans van Weel nen hebben gegeven over de prijzen voor onderhouds- en servicebeurt. „Ik heb het rapport met stijgen de verbazing gelezen en vraag me af of de NMa niets beters te doen heeft", reageert Bovag- woordvoerder Boon, die ook na mens de NCBRM spreekt „Wij hebben onze leden (de rijwiel handelaren red.) er inderdaad op gewezen dat ze moeten op letten voor de zeer agressieve aanbieders van bedrijfsfietsen. Dat zijn bedrijven die namens een grote onderneming of in stelling fietsen inkopen. Ze klop pen dan aan bij rijwielhandela ren en omdat het om grote aan tallen gaat, zetten ze die fiets handelaren vervolgens het mes op de keel. Wij hebben gewaar schuwd dat de rijwielhandela ren wel hun marges in de gaten moeten houden." Zowel de vier fietsfabrikanten als de brancheorganisaties sto ren zich mateloos aan de in hun ogen lange duur van het onder- brussel/anp - Een topambte naar van de Europese Commis sie is in opspraak geraakt na zijn overstap naar Microsoft. De ambtenaar werkte als deskundi ge op het gebied van informatie technologie mee aan een onder zoek van EU naar het mogelijk afschermen van de markt door de computergigant. Ambtenaren van de Europese commissie kunnen drie jaar 'verlof nemen om tussentijds elders te gaan werken. Daarna kunnen zij terugkeren in hun oude functie. De commissie hoopt dat hoge ambtenaren daardoor meer binding krijgen met de maatschappij. De amb tenaar die overstapt naar Micro soft maakt ook gebruik van deze regeling. Officieel gaat de amb tenaar bij Microsoft werken als beveiligingsexpert voor Europa, Afrika en het Midden-Oosten. „Dat staat los van het onder zoek", zo zei een woordvoerder van de Europese Commissie gis teren. Critici van de verlofrege ling vrezen dat de ambtenaar zijn nieuwe werkgever toch in formatie verstrekt over het lo pende anti-kartelonderzoek. utrecht/gpd - De vijf vrouwenvakscholen in Nederland zijn binnenkort failliet. De missionair minister De Geus (sociale za ken) heeft de geldkraan dichtgedraaid. De rechtbank heeft de Utrechtse advo caat Groenewegen aangesteld als be windvoerder om te redden wat er te red den valt. Groenewegen denkt echter dat faillissement 'onafwendbaar is'. De vrouwenvakscholen ontstonden in de jaren tachtig, op initiatief van vrouwen uit vakbeweging en PvdA. Vrouwenvak school (WS) Alida de Jong in Utrecht was de eerste. De school bood opleidin gen voor herintredende vrouwen. Door dat de schooltijden en -vakanties gelijk liepen met de tijden van de basisscholen was de WS een uitkomst voor moeders. Voor de allerkleinsten was er bovendien kinderopvang. Dat was een succes. Overal schoten de scholen en dependances uit de grond. Ze werden vernoemd naar strijdbare vrou wen zoals Alida de Jong en Lena de Graaf. Nu zijn er nog vijf. Naast Utrecht ook in Den Haag, Amsterdam, Assen en Nijmegen. Per jaar volgen er zo'n 1.200 vrouwen een opleiding. Tachtig procent vindt hierna een baan. Volgens De Geus zijn er de tientallen commerciële reïntegratiebedrijven die zich op de herintredende vrouwen heb ben gestort. En de scholing kan volgens door onze correspondent Harm Harkema londen - „Elke minuut die we nog wachten is schadelijk voor onze werknemers, zakenpartners, klanten en voor onszelf." Sir Ni cholas Scheele, een van de hoog ste bazen van autofabrikant Ford, wond er begin deze week in een toespraak geen doekjes om: Groot-Brittannië dient zo snel mogelijk toe te treden tot de Eco nomische Monetaire Unie. Door overwaardering van het pond ten opzichte van de euro is export naar het continent op het ogenblik 25 procent te duur. Het is dan ook geen wonder, al dus Scheele, dat de handels stroom tussen Groot-Brittannië en de eurozone sinds 1998 rela tief is gedaald, terwijl in diezelf de periode de handel tussen eu rolanden onderling met twintig procent is toegenomen. Maar Scheele kan roepen wat hij wil, Groot-Brittannië maakt vrij wel zeker geen haast met toetre ding. De Fordbaas kon zelfs zijn eigen gehoor, een zaal vol werk gevers, niet overtuigen. Uit peilingen blijkt dat slecht twee van de tien Britse bedrijven zo snel mogelijk willen toetre den tot euroland. Vier van de tien willen alle op ties open houden, en drie van de tien willen het pond sterling nimmer kwijt. Dit komt ruwweg overeen met cijfers uit peilingen onder alle Britten, die sinds 1998 constant een vrij ruime meerderheid tegen toetreding te zien geven. Bij menig tegenstander speelt een door twee wereldoorlogen gescherpt wantrouwen jegens Europa een rol, al dan niet in combinatie met de overtuiging dat Groot-Brittannië als (voor malige) wereldmacht zeer goed in staat is zijn eigen boontjes te doppen. Voor deze tegenstanders van de euro is de afstand tussen Dover en Calais verder dan die naar de VS of Australië en ze vertellen el kaar graag gruwelverhalen over de Brusselse regelknechterij, de nakende ontploffing van pensi oentijdbommen in Rome, Parijs en Berlijn, de te hoge belasting druk aldaar en de starheid van de economische verhoudingen. En 's nachts schrikken ze wak ker van de nacfrtmërrie dat ie mand als Wim Duisenberg van uit nota bene Frankfurt ver gaande beslissingen neemt over de Britse economie. Met enig leedvermaak zien de tegenstanders nu dat de Euro pese grootmachten Frankrijk en Duitsland niet of nauwelijks be stand lijken tegen de economi sche koudegolf die over de we reld trekt. Groot-Brittannië, we ten ze, slaat zich er totnogtoe veel beter doorheen. Zegt Dominic Cummings van de NEE-tegen-de-euro-campagne: „De werkloosheid in Groot-Brit tannië is twee keer zo laag als in de eurozone. We hebben de op vier na grootste economie ter wereld. Waarom zouden we de controle weggeven aan Brussel en Frankfurt?" De Conservatieve leider Iain Duncan Smith - fel anti-euro - heeft niet voor niets gesuggereerd dat hij het liefst zou toetreden tot de Amerikaan se vrijhandelzone. Nu met name euromotor Duits land zo worstelt -de grotendeels euro-sceptische Britse pers be richt er met graagte over- krij gen voorstanders van toetreding hun boodschap steeds moeilij ker over het voetlicht. Premier Tony Blair is zo'n voor stander, maar de vorig jaar vrij algemene verwachting dat de regering op afzienbare termijn het aan het volk beloofde euro- referendum zou houden, is in middels bijgesteld. Een regering organiseert alleen een referen dum als zij denkt dat ze het kan winnen. En omdat dat op het ogenblik niet erg aannemelijk lijkt, is de vraag onderhand of er deze regeringsperiode (die nog drie of vier jaar doorloopt) wel een referendum wordt gehou den. Vast staat dat de zeer machtige minister van financiën Gordon Brown juni volgend jaar ver schillende vragen naar de eco nomische voor- en nadelen van de euro gaat beantwoorden. Worden die vragen positief be antwoord, dan volgt een refe rendum, zo niet dan wordt het waarschijnlijk verder uitgesteld. Anders dan de eurofiele Blair, koestert Brown zijn reserves je gens de euro, zij het niet op ideologische gronden. Laat Brown nu net deze week de be noeming van de nieuwe gouver neur van de Bank of England hebben aangekondigd. Net als Brown heeft Mervyn King ern stige bezwaren tegen het huidi ge euroregime. De anti-eurolob by is dan ook bijzonder blij met zijn benoeming. Fietsen in de lakstraat bij de Giant-assemblagefabriek in Lelyst SE Archieffoto: PR zoek, namelijk ruim twee jaar. „Dat is voor ons een normale periode waarbinnen zo'n onder zoek plaatsvindt", zegt woord voerster Roest van de NMa In houdelijk gaat de NMa niet in op de reacties van de bf ns digden. „Zij hebben nu re,uc weerwoord en dan ons definitieve standpu °g zijn zij dus nog slech! dacht." brussel/anp Genvoedsel wordt op termijn toegelaten op de Europese markt. De EU-mi- nisters van landbouw gingen gisteren akkoord met afspra ken over de verplichte etikette ring van levensmiddelen en diervoeders met ingrediënten afkomstig van genetisch gewij zigde gewassen. Voor Nederland, zo zei minis ter Veerman, weegt het zwaarst dat daarmee een einde komt aan het jaren oude verbod op de introductie van nieuwe gen- gewassen. Lidstaten als Frank rijk, gesteund door milieuorga nisaties, stelden lange tijd strenge eisen aan de traceer baarheid. Genvoedsel is voor 70 procent van Amerikaanse origine, maar ook Nederlandse producenten lopen voorop bij de ontwikke ling van dit soort moderne landbouwproducten. Het Eu ropees Parlement moet nog met de afspraken instemmen en de milieuministers buigen zich er volgende week over. Het akkoord houdt in dat een ;eI etiket nodig is als in een ingrediënten meer daiEl procent genmateriaal zit garantie dat voedsel 100 cent 'puur' is, is niet te door bijvoorbeeld verme tijdens transport of omi voedersilo's nooit volledi P] zijn. Voor dit soort niet-< telijke vervuiling ligt de 1 pel op 0,5 procent. Vee zei dat Nederland lang t\ de aan deze afspraak. Ove! jaar wordt bekeken of (j moet blijven. |f J De Britten, Oostenrijkefj Luxemburgers hadden oiUC eenlopende reden geen met de afspraken en stel°r uiteindelijk tegen. Veerm|^ hoog op van het belang afspraken voor de consi Hij was het roerend eei zijn groene Duitse colleu nast dat de consument; geweldige dienst wordt zen' omdat die een scheid kan maken tussei ducten met of zonder tisch gewijzigde ingrediëi, [De tsl D (advertentie) hem ook door de regionale opleidingcen tra gebeuren. Bij de vijf scholen werken 114 mensen. De directie en locatiemanagers willen niet reageren op de teloorgang. De directie en de bewindvoerder probe ren een partij te vinden die het werk van de scholings- en reïntegratieactiviteiten van WS wil voortzetten. Groenewegen denkt dat nog dit jaar duidelijk is of dat lukt. de >pe let en i his D hti ts e ind D( de de sta lus De internationale postwissel voldoet niet meer aan de huidige eisen va een financieel product. En omdat steeds minder landen de postwissi accepteren, halen wij dit product vanaf 1 januari 2003 uit ons assortiment Natuurlijk kunt u vanaf 2003 nog wel geld sturen naar vrienden, familiP^ of zakenrelaties in het buitenland. Met Money Transfer van WesterL jj Union stuurt u, gewoon vanaf het Postkantoor, contant geld naar meejjn dan 100.000 locaties in bijna 200 landen. Meestal binnen een paatijn minuten. Heeft de begunstigde een bank- of Girorekening, dan kunt u oofn giraal betalen. Dat is voor u verreweg de voordeligste manier om gel£ns over te maken. Ontvéngt u wel eens geld via de internationale postwissep a brengt u de betaler dan op de hoogte van de huidige mogelijkheder^ Voor meer informatie kijkt u op postbank.nl of ga naar het post kantoor en vraag naar de folder 'Internationaal betalen'. onderdeel van INGJka) nai l/l/XAA h ei

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6