Plan om 17-jarigen te laten rijden positief ontvangen BINNENLAND 2 Kok weerhield Voorhoeve van aftreden Fred Spijkers gelooft nieuwe realiteit nog niet Website oorlogsgraven Remkes: Straks drie stemmen per kiezer Balkenende waarschuwt voor 'versoaping' politiek 'Nederland blijft loyaal' erzoek naar 11' in Stein acHT - Justitie stelt een htelijk onderzoek in interne machtsstrijd in at heeft het openbaar rie in Maastricht giste- endgemaakt. Burge- Meijer van de gemeen- nijustitie om een onder vraagd nadat hij hoorde i 'zwarte lijst' van amb- De mensen op de lijst gewipt moeten worden. burgemeester zelf zou deze geruchten op deze - [ijst staan. zoek naar column Het OM in Zwolle stelt oek in naar de straf- vrijdag 29 NOVEMBER 2002 |d van uitlatingen van nist in het krantje istelijke Hogeschool in Zwolle. In de werd de Hitlergroet ge il werd gesproken van - iet christenhonden' en ake van godsdiensthaat, ege van bestuur van heim en de redactie van noemden de inhoud jolumn 'kwetsend en atbaar'. De columnist de zich in de tekst over jat hij geen reacties op ragen ontvangt. Door te iren wilde hij juist reac- ikken. iger met projecten g - Jongeren die zich maken aan relatief dicten, mogen niet be- irden via een HALT- Aldus minister Donner in een brief aan de Kamer. Bij HALT-pro- rorden jongeren op een ijke, pedagogische ma- orrigeerd in hun ge- ïgeren die zwaardere plegen moeten volgens bijvoorbeeld een taak- gen. dagen er gas >oppen ikzuchtig' - De rooms-katholieke im.bpen tonen zich 'on- rtig en wraakzuchtig' esters en ongehuwde te dreigen met ontslag iitzetting uit het ambt jl^un partnerschapsre- niet beëindigen. Dat ov£ vernieuwingsgezinde Beweging gisteren in iur laring. De Beweging urTeelt de 'onnodige oeka- 30 e bisschoppen als 1cj jfön het eigen perso- em - Driehonderd be- van het Betuwse dorp em hebben twee dagen ;as gezeten. Dat ge- ladat een aannemer bij het slaan van een en nieuwbouwwijk een aakte, waardoor 50.000 er in de hoofdgaslei- i. „Die mensen konden douchen, niet koken en geen verwarming", n Nuon-woordvoerder. ils heeft bijna iedereen jn: Schenders en land uit g - Asielzoekers die in van herkomst betrok- geweest bij de schen- mensenrechten, zou- erland moeten worden Minister Nawijn elingenzaken) zei dit in het tv-programma Nawijn vindt dat die cers tot ongewenst per- teten worden verklaard, nd probeert al wel de rs van mensenrechten Dren en te berechten, t is nog nooit gebeurd. ide man ronken owaard - Een vijftigja- lide man is gistermid- jn woonplaats Heerhu- 1 verdronken. De man t zijn elektrische invali- :n over een fietspad en e in een naastgelegen loot. Een voorbijganger er niet in de man uit Er te krijgen. Met hulp randweer lukte dat vel, maar toen bleek de overleden. ind van ervatieven.nl g - De fractiemedewer- Groep De Jong hebben ial ;enomen van hun par edewerkers kunnen vinden in het verkie- gramma van de Con- !0 ren.nl, de nieuwe naam er zij werken. Verder i de medewerkers aan svatbaarheid van de enamerlid Cor Eberhard k besloten geen activi- Weer voor de Conserva- e li ontplooien. soestduk - Prins Bernhard neemt de website van de Oorlogsgravenstichting in gebruik. Hij deed dit giste ren thuis, in paleis Soestdijk, met de druk op de knop van een computer. De stichting onderhoudt de Ne derlandse oorlogsgraven.Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/anp - Minister Rem kes van binnenlandse zaken kan zich voorstellen dat kiezers straks drie stemmen te vergeven hebben in plaats van één. Dat zei hij gisteravond bij de behan deling van zijn begroting door de Tweede Kamer. Het kabinet werkt aan een brief voor de Kamer over een nieuw kiesstelsel. Remkes ziet wel brood in drie stemmen per kie zer, omdat het de betrokkenheid van de stemmers bij de politiek en bij de volksvertegenwoordi gers kan vergroten. „De kiezer kan zijn stemmen uitbrengen op bijvoorbeeld zowel de lijst trekker als op kandidaten uit zijn regio, of op vrouwen dan wel jongeren." „Deze vergroting van de keuze mogelijkheden van de burger versterkt volgens mij op een goede manier de representativi teit van de Tweede Kamer, ter wijl er geen sprake is van ingrij pende herziening van het be staande stelsel", aldus Remkes. Hoewel er nog geen echt plan is, kunnen naar verluidt volgens een van de varianten de stem men ook allemaal op één kandi daat worden uitgebracht of zelfs op verschillende partijen. Remkes wil verder dat giften aan politieke partijen in de toekomst vanaf 2000 euro al openbaar zijn, ongeacht of die giften af komstig zijn van personen of or ganisaties. den haag/gpd-anp - De politiek mag geen 'soap' worden. Poli tieke partijen moeten bij het aanwijzen van kandidaten niet afgaan op hun amusements waarde. En de media zouden zich moeten afvragen of alle aandacht voor de presentatie van Emile Ratelband als kandi daat-lijsttrekker van Leefbaar Nederland nog wel iets te ma ken heeft met serieuze journa listiek. Premier Balkende uitte zijn zorg over de 'versoaping' van de Ne derlandse politiek gisteren tij dens een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren in Den Haag. De politiek draait volgens hem uiteindelijk niet om de vraag wie de meest mediagenieke politi cus is en wie het beste in de pei lingen scoort. Het gaat om het programma waar een partij voor staat, aldus de premier. „Hordes camera's in Akersloot voor driehonderd lege stoelen en de presentatie van Ratelband als kandidaat-lijsttrekker van Leefbaar Nederland heeft niet met politiek te maken, maar met amusement", aldus Balkenende. Hij meent dat Ratelband niet meer is dan een instrument om stemmen te winnen en hoger in de peilingen te komen. „We lo pen het risico dat transfers in de politiek straks net zo gewoon zijn als in de voetballerij. Alles lijkt immers mogelijk in de strijd om mediagenieke koppen." Volgens de minister-president hebben de media een grote maatschappelijke verantwoor delijkheid, die niet altijd wordt waargemaakt. Zo zijn de media naar de mening van Balkende te gretig in het tonen van fysiek en verbaal geweld en vraagt hij zich af of deze tendens bijdraagt aan de verschuiving van normen en waarden en de verharding van de samenleving. Ook journalisten zouden zich deze vraag moeten stellen, aldus de premier. De media hebben weliswaar niet primair een op voedende rol, maar Balkenende vindt dat zij zich bij de uiteinde lijke keuze van 'het belangrijkste nieuws' meer bewust moeten zijn van hun maatschappelijke rol. „Persvrijheid kan niet zon der verantwoordelijkheid. De media zijn medeverantwoorde lijk voor de manier waarop we in Nederland met elkaar om gaan", aldus de minister-presi dent. Hij riep de media daarom op zich niet alleen te richten op de incidenten, maar vooral aan dacht te besteden aan wat er werkelijk onder de bevolking leeft. In een verwijzing naar de peri kelen binnen de LPF en Leef baar Nederland vroeg hij zich af of „de grote aandacht voor per soonlijke conflicten wel recht doet aan de maatschappelijke realiteit, de grote problemen waar ons land voor staat." door Mare Brink den haag - Jongeren zouden in de toekomst niet tot hun acht tiende hoeven te wachten om te beginnen met autorijden. Minis ter De Boer (verkeer) vindt dat ze al een jaar eerder achter het stuur van een gewone auto mo gen. Brancheorganisaties 3VO en ANWB zijn enthousiast over het voornemen. Door het plan kun nen jongeren onder toezicht van een ervaren automobilist die hen wegwijs maakt routine opbou wen. „Het is een heel goed idee om hiermee de huidige kloof aan er varing van automobilisten te overbruggen", aldus ANWB- woordvoerder Markus van Tol. „Je moet voorkomen dat ie mand al na enkele rijlessen zon der veel ervaring en zonder toe zicht aan het verkeer deel neemt", zegt directeur Joop Goos van de organisatie voor verkeersveiligheid 3VO. Volgens het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) moet goed worden nagedacht over de eisen waaraan de 'toe zichthouder" moet voldoen om naast de bestuurder te mogen zitten. „Het is een uitstekend plan. Maar het is van groot be lang dat degene die toezicht houdt aan bepaalde eisen vol doet. Ervaring alleen is niet ge- Roze papiertje wordt roze kaart Het 'roze papiertje' heeft zijn langste tijd gehad als rijbewijs. Minister De Boer is voorstander van een plastic rijbewijs op creditcard-formaat. De nieuwe 'roze kaart' kan in 2006 worden ingevoerd. Dat staat in de discussienota 'De Rijbewijsrevolutie'. Het rijbewijs werd ongeveer een half jaar geleden voor het laatst vernieuwd en werd onder meer voorzien van een extra plastic folielaag. De nieuwe versie moet gemakkelijker hanteerbaar zijn en zou beter bestand zijn tegen slijtage. Bovendien zou de fa bricage goedkoper moeten uitvallen. Het is technisch mogelijk om het nieuwe rijbewijs te voorzien van een chip voor de op slag van informatie. Maar zo'n 'intelligent rijbewijs' heeft vol gens de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) slechts een ge ringe meerwaarde. De kosten voor afleesapparatuur en beveili ging zouden hoog zijn. Ook staan de Europese regels zo'n rijbe wijs nog niet toe. Het is wel mogelijk om het nieuwe plastic rij bewijs geschikt te maken voor latere inpassing van een chip. noeg. Want ook iemand met ja renlange ervaring kan een brok kenmaker zijn. En zo'n automo bilist is natuurlijk niet de aange wezen persoon als begeleider", aldus CBR-woordvoerder Hans Fontijn. De aanpak moet een aanvulling zijn op officiële rijlessen met een instructeur. Die lessen zijn nu alleen mogelijk voor leerlin gen vanaf achttien jaar. De Boer wil het begeleid rijden combine ren met de onlangs begonnen Rijopleiding in Stappen (RIS), waarbij de automobilist een op leiding volgt door middel van af zonderlijke lesonderdelen en toetsen. Voor het behalen van het rijbewijs blijft achttien jaar de minimumleeftijd. Deze aanpak, beschreven in de discussienota 'De Rijbewijsrevo lutie', moet de veiligheid in het verkeer verhogen, want volgens het ministerie hebben jonge au tomobilisten de meeste kans op een verkeersongeluk. Daarbij wreekt zich vooral de gebrekkige ervaring en een 'gering besef van gevaar'. In de huidige opzet legt een beginnende automobi list zo'n duizend kilometer af voordat hij of zij het rijbewijs kan behalen. Met de nieuwe op zet zou een automobilist al en kele duizenden kilometers heb ben afgelegd voordat hij met een rijbewijs zelfstandig op weg mag. Volgens het ministerie zijn er goede ervaringen met dit sys teem in Zweden. Onder de be ginnende bestuurders die had den gekozen voor 'begeleid rij den' daalde het aantal ongeval len met 35 procent. Het ministe rie benadrukt ook dat er goede resultaten zijn met een vergelijk bare opzet in Amerika, Australië, Canada, Oostenrijk en Frankrijk. Over het algemeen is het aantal ongevallen tijdens het begeleid rijden niet hoger dan gewoon lijk. Het is wel noodzakelijk om de wettelijke aansprakelijkheid voor verzekeringen aan te pas sen. In de discussienota wordt ook aandacht besteed aan de mini mumleeftijd van brom- en snor fietsbestuurders. Die zou van zestien naar zeventien moeten. Hiermee verwacht De Boer het aantal bromfietsers in de meest riskante leeftijdscategorie dras tisch te beperken. Hij denkt ook dat veel jongeren door de leeftijdsverhoging de bromfiets 'overslaan' en van de fiets overstappen op de auto of motor. den haag/gpd-anp - Voormalig minister-president Wim Kok heeft zijn minister van defensie Joris Voorhoeve in 1996 afge houden van aftreden na de ramp met het Hercules-vliegtuig op de vliegbasis Eindhoven. Voorhoeve vond de fouten en tekortkomingen van de militaire brandweer en luchtverkeerslei ding bij het ongeval zo ernstig, dat hij zijn uiterste verantwoor delijkheid wilde nemen. De oud-minister vein defensie vertelde dit gisteren tegen de parlementaire enquêtecommis sie Srebrenica. Volgens Voor hoeve overtuigde premier Kok hem dat aftreden onverstandig was. „Hij vond dat er wel vaker ernstige ongelukken gebeurden onder ministeriële verantwoor delijkheid en dat die niet altijd aanleiding gaven tot aftreden. De minister van verkeer en wa terstaat hoefde toch ook niet af te treden bij een treinongeluk? Bovendien dacht Kok dat mijn aftreden door de buitenwacht direct zou worden geïnterpre teerd als excuus voor Srebreni ca, dat ik de kans greep om er tussenuit te knijpen." Voorhoeve erkende gisteren dat hij na het Srebrenica-drama en kele keren aan opstappen heeft gedacht. Dat deed hij niet om dat het dan zou lijken alsof Ne derland verantwoordelijk was voor de val van de enclave en de dood van ruim 7000 moslim mannen. De premier was het met hem eens. Kok zei gisteren tijdens zijn ver hoor dat hij het verstandiger vond dat Voorhoeve aanbleef zodat hij zich kon verantwoor den 'met alles wat hij te bieden had als volwaardige minister'. Bijna zeven uur werd Voorhoeve door de commissie verhoord. Nimmer liet zijn geheugen hem parlementaire tenquête SREBRENICA in de steek. Het verhoor van Voorhoeve was een schets van het drama dat hem als bewinds man overkwam. Dutchbat I zat al in de enclave toen Voorhoeve minister werd. De problemen rond de eenheid stapelden zich op. De bevoorrading staakte omdat de Bosnische Serviërs de weg blokkeerden. Ruim een jaar later, in de zomer van 1995, wordt Dutchbat III dat al maan den noodrantsoenen at, overlo pen door de Bosnische Serviërs. Oud-premier Wim Kok tijdens het verhoor gisteren. Foto: GPD/Phil Nijhuis Voorhoeves situatie was niet te benijden. Hij zat met een weinig coöperatieve bevelhebber bij de koninklijke landmacht, wat hem vooral de maanden na de val duidelijk werd. Internationaal had Voorhoeve allang gemerkt dat hij als minister van een klein landje weinig in de melk te brokkelen had. Plannen om zijn militairen te evacueren strand den op de weigering van de gro te landen om materieel en per soneel in te zetten. En zónder die hulp kon het niet. Samen met zijn collega van bui tenlandse zaken Hans van Mier- lo smeekte en bedelde hij bij de internationale overlegorganen om aandacht voor Dutchbat en voor de ongeveer 40.000 bewo ners en vluchtelingen in de en clave Srebrenica. Tevergeefs. Het leidde tot zijn eigen veron derstelling dat het allemaal an ders zou zijn gelopen als er mili tairen van een groot land in de enclave hadden gezeten. Verde digen kon het te kleine en te licht bewapende Dutchbat zich niet. Een middelgrote bondgenoot van Nederland was overigens al in juni 1995 op de hoogte dat de Bosnisch-Servische generaal Mladic van plan was binnen af zienbare tijd de drie oostelijke moslimenclaves in Bosnië op te rollen. Zo zei Voorhoeve giste ren. De militaire inlichtingen dienst kreeg de informatie pas binnen toen Srebrenica al lang en breed was gevallen. Voorhoe ve, die vanwege de wet op de staatsgeheimen de naam van de bondgenoot niet mocht noe men, zei dat de informatie af komstig was van een Servische militaire bron. Hij noemde het bijzonder spijtig dat die infor matie niet sneller gedeeld kon worden. Voorhoeve voelt nog steeds de verantwoordelijkheid van toen. „Ik heb de beker van de ministeriële verantwoorde lijkheid ten volle leeg gedron ken." Slepend arbeidsconflict met Defensie beslecht in Tweede Kamer Kok: Compassie met Srebrenica culemborg/gpd - De afgelopen achttien jaren waren on werkelijk. En nu de meer dan Kafkaiaanse 'affaire-Spij kers' achter de mg is heeft de hoofdrolspeler, Fred Spij kers uit Culemborg, nog steeds het idee dat het allemaal niet echt waar is. „Ik wil nu eerst die handtekening en 1,6 miljoen euro op mijn giro zien. Er is mij te veel over komen om nu te geloven dat het echt is afgelopen", al dus Spijkers gisteren nadat bekend was geworden dat hij alsnog ruim anderhalf miljoen euro schadevergoe ding van Defensie krijgt. Spijkers, voormalig maatschappelijk werker bij Defen sie, weigerde in 1984 te liegen tegen de weduwe Ovaa uit Zandvoort over de dood van haar man als gevolg van een ontploffende mijn. Het ministerie van defensie wil de dat Spijkers ging vertellen dat mijnenspecialist Ovaa een foutje had gemaakt. Maar Spijkers kwam er achter dat Ovaa was gedood door een oude en ondeugdelijke AP 23-mijn die allang niet meer mocht worden gebruikt, een blunder die het ministerie van defensie trachtte te verdoezelen. Omdat Spijkers weigerde te liegen, kreeg hij het hele mi nisterie, een deel van de rechterlijk macht en politici van diverse pluimage tegen zich. Zo probeerde Defensie 'de staatvijandige Spijkers' zelfs voor gek te laten verkla ren. Ook stelde een hoge rechter Defensie in het gelijk in zijn ontslagaffaire. Toen er geen beroep meer moge lijk was, bleek dat deze rechter allerlei banden had met de defensieambtenaren met wie Spijkers het aan de stok had. De geplaagde Spijkers kreeg zelfs het stempel 'poli tiek crimineel'. „De schade die mij is aangedaan is im mens groot", zei Spijkers gistermiddag. En dan spreekt hij niet over de financiële schade. Jarenlang zat hij op een minimumloon en de laatste jaren zelfs zonder inko men. Twee weken terug kreeg hij van het Rijk al 1,6 miljoen euro schadevergoeding aangeboden, maar toen weiger de staatssecretaris Van der Knaap van defensie toe te geven dat zijn ministerie de afgelopen achttien jaar Spij kers had bedonderd. De bewindsman ging gisteren ech ter onder druk van de Tweede Kamer onder aanvoering van het SP-Kamerlid Van Velzen overstag. Op zich al bij zonder omdat het vrij zelden voorkomt dat in de Twee de Kamer over 'individuele gevallen' wordt gepraat. Van der Knaap gaf gisteren na afloop in de wandelgan gen toe dat hij het schaamrood op de wangen kreeg toen hij zich in de 'affaire-Spijkers' verdiepte. Twee we ken geleden ging de weduwe Ovaa al akkoord met een schikking van 1,6 miljoen, plus voor elk van haar beide kinderen een half miljoen euro, waarmee Defensie in totaal 4,2 miljoen mag betalen. De afgelopen jaren was Spijkers een bekend beeld in de Culemborgse straten geworden. Een oude Gazelle, een nog oudere versleten blauwe jas met kapotte rits boven een zwarte broek, een Duits schipperspetje en een pijp in de mond. Uit allerlei verwachte en onverwachte hoe ken kreeg hij hulp. Niettemin hebben hij en zijn omge ving de afgelopen achttien jaar ernstig geleden. Het heeft niet veel gescheeld of Spijkers was inderdaad de gek geworden die Defensie van hem probeerde te ma ken. Pas toen eind jaren negentig de Nationale Om budsman het gedrag van het ministerie 'onthutsend' noemde, keerde de zaak in de goede richting. Eerder deze week zag Spijkers de dag van gisteren nog zeer somber in, want hij 'kon maar geen Kamermeer derheid ontdekken'. „Maar gisteren kwam Van der Knaap onverwacht met de mededeling dat hij de zaak wilde afronden. Toen nam het debat een wending die ik in mijn stoutste dromen me niet kon voorstellen. Alsof ik naar een film zat te kijken waarin ik zelf de hoofdrol speel. Uiteindelijk stemde de hele Kamer voor Spijkers." De afgelopen weken kreeg Spijkers diverse keren de suggestie dat hij als de centen binnen zouden rollen, maar eens moest beginnen met de aankoop van een nieuwe lekkere warme jas. „Ik weet het echt niet hoe mijn leven nu verder zal gaan. Mijn jas ziet er dan wel niet uit, maar hij zit nog steeds goed. Ik ga nu eerst pro beren om tot rust te komen en ik hoop dat ik mijn leven nog een_bpetje kan oppakken. Maar ik realiseer me dat het verdomd moeilijk zal gaan worden. Nogmaals, de schade die aan mij en m'n omgeving door mijn voor malige werkgever is toegebracht is immens groot." den haag/gpd - Nederland heeft niet als enige land de verant woordelijkheid tegenover de na bestaanden van de Srebrenica- slachtoffers, ook niet financieel of staatsrechtelijk. Die verant woordelijkheid dragen alle lan den binnen de Verenigde Naties (VN), vindt voormalig premier Wim Kok. „Wij hebben zeer loy aal ons aandeel genomen", zei hij gisteren tijdens rijn verhoor door de parlementaire enquête commissie Srebrenica. Kok reageerde daarmee op een financiële claim die door een groep nabestaanden bij de Ne derlandse regering wordt inge diend. Kok zei wel te hopen dat de 'compassie met de nabe staanden en het gebied' blijft bestaan. Nederland heeft volgens hem een speciale verantwoordelijk heid omdat Nederlandse mili tairen in opdracht van de VN de mensen van Srebrenica moes ten beschermen. In juli 1995 veroverden de Bosnische Ser viërs echter de enclave en ver moordden ruim 7000 moslim mannen. Nederland heeft aan die massanMjord echter geen schuld, aldus Kok. „Dat rijn de Bosnische Serviërs." Koks kabinet trad op 16 april dit jaar af, een week na de publica tie van het rapport van het Ne derlands Instituut voor Oorlogs documentatie (NIOD). Hij vond dat hij niet anders kon doen 'ge zien de loop der dingen'. Het was voor hem het moment van de waarheid. Het NIOD publiceerde het rap port immers kort voor de verkie zingen en Kok zou niet meer te rugkeren in de politiek. „Som migen vonden het niet konink lijk dat ik eerst de verantwoor delijkheid nam door af te treden en pas later de verantwoording aflegde hier bij de commissie. Maar wat had ik dan moeten doen? Hier zitten en zeggen: als ik nog minister-president was geweest, was ik afgetreden? Wat is de relevantie daarvan?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5