gevallen van syfilis en HIV BINNENLAND 1 Kortstondig sociaal akkoord tegen wil en dank NS en weekblad weigeren actie Dierenbescherming Steed-S meer Studenten geven hbo's en universiteiten rapportcijfer Bergingswerk in Beekbergen Doodsoorzaak ongeboren kind vaak onduidelijk Voor Ratelband begint victorie in Almelo 'Psycholoog Rocheiie schoot tekort' OV-reisinformatie in gevaar Danish Design Titaniur 'Melkertiers' in actie erlanders met s vast in Peru Vermoedelijk vier Neder- ien een Britse zijn giste- de luchthaven van de nse hoofdstad Lima ge- erd wegens bezit van in 0 kilo cocaïne. Twee n en twee vrouwen met •es klinkende namen 1 Nederlandse paspoor- tich. De aangehouden •laars zeiden dat ze niet wat er in de pakjes zat. Nitdekt bij mratie Hortus dam Tijdens de restau- n de oranjerie van de in Amsterdam zijn de ngen ontdekt van tropi- ssen uit het einde van -eeuw. Nadat de restau- eind vorige week de in de oranjerie hadden erd en de grond hadden ven. zijn ze gestuit op lergronds gewelvenstel- bakstenen. De werk- eden zijn tijdelijk stilge- dat de Amsterdamse cheoloog de vondsten kan onderzoeken. waardelijk mkz-rellen m De rechtbank in Arn- ieft gisteren vier deelne- an de rellen tijdens de en klauwzeercrisis ver- d tot voorwaardelijke fen variërend van drie ot twee maanden. Ook rechtbank een van hen ite van 1.000 euro op. waren volgens de rech- ig jaar april tijdens de isis betrokken bij bedrei- brandstichting. en stijgen 3,2 procent ig - De huren gaan vol- lar gemiddeld met 3,2 omhoog. Dat heeft mi- amp (volkshuisvesting) i aan de Tweede Kamer ven. Dit jaar steeg de i middeld met 2,8 pro- I intiende procent minder I s verwacht. In 2003 is dit ndat de inflatie dit jaar i dan vorig jaar. net wil geen endum EU ig - Het kabinet voelt tor een referendum over eiding van de Europese en volksraadpleging zou eiding van de EU met uwe lidstaten kunnen en. Dat schrijven de mi- lemkes (binnenlandse tn De Hoop Scheffer andse zaken) in een no- het kabinet vandaag Een Kamermeerder- wel een referendum. ercardioloog langer vast r - De kindercardioloog ge week dinsdag werd ouden naar aanleiding L dood van een baby in I helmina Kinderzieken- MJtrecht, is gisteren vrij- Dat heeft het openbaar lie in Utrecht bekend st. De cardioloog, die ■er in het WKZ werkt, I rorig jaar maart een fa- erbehandeling uit, de zeven maanden ou- Charlotte Floor om het ir, iram. plantage op jde grond acht - Bij een drugsac- iree woonwagenkampen bracht afgelopen ag heeft de politie een y ide ontdekking gedaan: i troffen in een kerkje K ëssionele wietplantage n otaal ontmantelde de eertien kwekerijen. -! r eis van 18 'Ivoor moord ch - Voor de rechtbank losch is gisteren op- m chttien jaar cel geëist en 56-jarige man uit op verdenking van Dp zijn echtgenote en ot doodslag op zijn ge- pte dochter. Het slacht en neurologe, werd vorig :din huis doodgeschoten, i'i jarige dochter raakte efcwond. De rechtbank te 12 december uitspraak. ot ïmestop ziekenhuis II ott - De Inspectie voor de Tt tieidszorg heeft gisteren 'i-Ict een opnamestop in- raioor de IJsselmeerzie- rtten in Lelystad en Em- 'eiAanleiding is een 'U Destuurscrisis, die is vi i omdat zowel de voor- n de raad van toezicht g terim-directeur kort na jn opgestapt. Volgens ictie is de patiëntenzorg •selmeerziekenhuizen nieuwe crisis niet lan- aarborgen. den haag/gpd - Het aantal be smettingen met syfilis en HIV is de eerste zes maanden van dit jaar fors gestegen. Syfilis nam met 74 procent toe van 58 naar 101 geregistreerde gevallen, HIV met 67 procent van 27 naar 45 gevallen. Dit blijkt uit voorlopige halfjaarcijfers van het Rijksinsti tuut voor volksgezondheid en milieu (RIVM). De uitkomsten worden vandaag gepresenteerd op een congres van de stichting Soa-bestrijding en het Aids-fonds. Ze bevestigen de tendens van de afgelopen ja ren dat mensen weer onveiliger zijn gaan vrijen. De grootste toe name van soa's is te vinden on der homomannen. Syfilis komt vooral voor bij homo- en bisek suele mannen. De aandoenin gen gonorroe en Chlamidia, die minder sterk groeiden dan in voorgaande jaren, komen vooral voor bij jongeren onder de 25 jaar en mensen met een Suri naamse of Antilliaanse achter grond. Volgens een woordvoerder van de stichting Soa-bestrijding is het totale aantal besmettingen niet groot, maar zijn de stijgin gen zeer verontrustend. „Ze sig naleren vooral een trend, en die is niet gunstig. Als deze besmet tingen niet snel worden inge damd, gaat het van kwaad tot erger. Vorig jaar was de toename bij syfilis bijvoorbeeld nog 'slechts' 22 procent." Uit een onderzoek van het Nivel (Nederlands instituut voor on derzoek van de gezondheids zorg) blijkt tevens dat één op de tien mensen met klachten die op een geslachtsziekte wijzen geen hulp zoeken. Degenen die dat wel doen gaan meestal naar de huisarts. Jaarlijks constateren de huisartsen bij 70.000 mensen een sociaal overdraagbare aan doening. Deze aandoeningen zijn niet uitgesplitst, maar wij zen er volgens de stichting Soa- bestrijding op dat het werkelijke aantal besmettingen vele malen hoger ligt dan uit de cijfers van het RIVM blijkt. 2001/2002 sluiten de Universi teit van Amsterdam (UvA) en Delft de rij. Studenten van de UvA (Amster dam) geven deze instelling op zes van de tien onderdelen de slechtste score. Delft presteert volgens de lijst wat betreft zelf standig leren en denken, roos ters en tentamens, niveau van de studie en bibliotheek en computers het slechts. Bij de hogescholen zijn de ver schillen tussen de instellingen groter dan bij de universiteiten. Bij de 'brede' scholen (met veel studierichtingen) komt de Ho geschool 's-Hertogenbosch als winnaar naar voren. Studenten zijn het minst te spreken over Hanze Hogeschool in Gronin gen. Van de kleine instellingen hebben Ede, Rijswijk en de Ge reformeerde hogeschool in Zwolle de meest tevreden stu denten. Kerstcampagne met heilige maagd Maria en stervend konijn in haar armen beekbergen - Medewerkers van de politie hebben gisteren een van de slachtoffers ge borgen die omkwamen bij een brand in een zorginstelling voor dak- en thuislozen in Beekbergen (gemeente Apeldoorn). Een 44-jarige vrouw uit Beekbergen overleed kort nadat ze uit het pand was gehaald. Het tweede slachtoffer, een 70-jarige man uit Beek bergen, kwam om het leven in de zorginstelling. Wegens instortingsgevaar is zijn li chaam gisteren geborgen met behulp van een kraan. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Foto: ANP/Koen Verheyden den haag/gpd - Studenten van de Universiteit Twente zijn het meest tevreden over hun oplei ding. Bij de brede hogescholen scoort de Hogeschool 's Herto genbosch het best. Dat blijkt uit de gisteren verschenen Keuze gids Hoger Onderwijs 2002/2003. In de Keuzegids Hoger Onder wijs worden achthonderd ver schillende opleidingen met el kaar vergeleken. Door middel van enquêtes gaven studenten een mening over de kwaliteit van het onderwijs. Daarnaast werden ook de organisatie en faciliteiten onder de loep geno men. Net als vorig jaar komt de Universiteit Twente als winnaar uit de bus. Tweede is Maas tricht, gevolgd door de universi teiten van Eindhoven, Wagenin- gen, Tilburg, Nijmegen, VU Am sterdam, Leiden, Groningen, Rotterdam en Utrecht. Net als in aandacht vragen voor de 'verborgen bio- industrie'. Het gaat daarbij om onder meer eenden, kalkoenen en konijnen. Volgens de Dierenbescherming kiezen veel consumenten konijn of eend voor het kerstdiner met het idee dat ze dan vlees eten van dieren die in elk geval nog in het wild hebben geleefd. In negen van de tien gevallen is dat volgens de Dieren bescherming niet het geval. Ze komen re gelrecht van mesterijen en hebben nog nooit daglicht gezien. De Dierenbescher ming realiseert zich dat het beeld van de madonna met een stervend konijn de nodige discussie los maakt. Woordvoer der Dorland: „We hebben gezocht naar een contrasterend beeld dat mensen wakker moet schudden. Het is uiteraard niet onze bedoeling het geloof ter discus sie te stellen of gelovigen te schofferen. De Dierenbescherming ziet in de ma donna een symbolisch figuur die ook staat voor ontferming over de zwakkeren, waaronder de dieren." Dorland heeft bij NS en HP/De Tijd nagevraagd wat de re den is van hun weigering de posters op te hangen en de advertentie te plaatsen. „Bij NS kreeg ik te horen dat ze destijds bij de campagne van de KRO, waarbij een vrouw een borst ontbloot om haar baby te laten drinken, veel kritische reac ties kregen. Daar hebben ze niet zo'n zin meer in omdat het imago toch al niet zo best is. HP/De Tijd heeft de advertentie geweigerd omdat die geplaatst zou moe ten worden in een dubbeldik nummer met veel aandacht voor culinaire zaken. Ze waren bang dat adverteerders negatief zouden reageren op onze campagne." utrecht/gpd - De Dierenbescherming begint volgende week haar jaarlijkse kerstactie met een poster waarop de hei lige maagd Maria een stervend konijn in haar armen houdt. De NS hebben echter al laten weten geen toestemming te ge ven de posters op stations te hangen. Het weekblad HP/De Tijd weigert een ad vertentie met de omstreden afbeelding te plaatsen in een dubbeldik kerstnummer. Het motto van de kerstactie is 'Zalig kerstfeest, maak het niet te wild'. Met de campagne wil de Dierenbescherming door Gerard Akkerman groningen - Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) houdt een grootschalig onder zoek naar de oorzaken van het overlijden van baby's tijdens de zwangerschap. In bijna de helft van de gevallen blijft de oorzaak onbekend en staan artsen met de handen in het haar. Meer duidelijkheid kan ouders helpen bij de rouwverwerking. „De dood van een ongeboren kind heeft een enorme impact op de ouders, vergelijkbaar met de dood van ieder kind. Mensen denken er jaar in jaar uit iedere dag aan", zegt gynaecoloog Er- wich van het Academisch Zie kenhuis Groningen. In deze tijd van hoogwaardige medische technologie hebben mensen er bovendien grote moeite mee te accepteren dat een kind tijdens de zwanger schap kan sterven, zonder dat iemand er iets aan kan doen of dat de oorzaak bekend is. Over die oorzaken probeert Erwich de komende jaren meer te we ten te komen. En mogelijk dat die kennis uiteindelijk kan hel pen een aantal van deze sterfge vallen te voorkomen. „Toch zul len er altijd gevallen blijven waarvan we de oorzaak nooit kunnen achterhalen." Erwich is een van de mensen achter het grootschalige onder zoek naar de oorzaak van de dood van kinderen tijdens de zwangerschap. Jaarlijks sterven 1.000 tot 1.500 bijna volgroeide kinderen in de buik van de moe der. Dat is evenveel als het aan tal verkeersslachtoffers in een jaar en vier keer zoveel als het aantal kinderen dat sterft aan wiegendood. Arts-onderzoeker Korteweg reist het hele land af om ziekenhui zen over te halen mee te doen. Het is de bedoeling om in drie jaar tijd 1.800 vrouwen en hun overleden baby's te onderzoe ken. „Het kost de ziekenhuizen veel extra werk, waar ze niet voor krijgen betaald. Er zijn bloedtesten, weefselkweken en obducties nodig en er moeten extra formulieren worden inge vuld", aldus Korteweg. Toch zijn veel ziekenhuizen bereid mee te doen. „Het is een onderwerp dat mensen raakt." aumelo/gpd - In eerste instantie was de grote zaal van het Thea terhotel in Almelo gereserveerd. Daar kunnen 800 mensen in. Maar toen Emile Ratelband, door het bestuur van Leefbaar Nederland voorgedragen als lijsttrekker, gisteravond veel te laat in Almelo arriveerde, wacht te er precies één belangstellende op hem: A. Geels uit Enter, lid van Leefbaar Nederland. De 'entertrainer' annex politicus in de dop liet zich echter niet uit (advertentie) het veld slaan. „Het is altijd be langrijk naar Almelo te rijden, ook al is het maar voor één man. U krijgt nu alle aandacht." De voorlichter van Leefbaar Ne derland in een reactie: „Noem mij één kandidaat-lijsttrekker die dit voor één lid doet." Voor zijn ene toehoorder maak te Ratelband een uitgebreide politieke tour d'horizon, waarin hij tal van ideeën spuide: een uniforme straf van zes weken in een leegstaande kazerne voor winkeldieven, loonsverhoging, onderwijzers weer aanspraken met meneer of mevrouw en elke schooldag beginnen met het Wilhelmus. Het optreden in Almelo was niet tevergeefs, want na een uur 'col lege' te hebben gehad schreef Geels voor de LN-voorlichter een machtiging uit om op de le denvergadering van 8 december namens hem voor Ratelband te stemmen. DANISH DESIGN Voor dealeraoressen: 020-6794633 (tijdens kantooruren) utrecht/gpd - De reisinformatie via telefoonnummer 0900-9292 dreigt in Nederland te verdwij nen. Van de zes callcenters die de landelijke organisatie Open baar Vervoer Reizigersinforma tie (OVR) telt, staat de helft op de nominatie om te worden op geheven. Vervoersbedrijf Connexxion heeft in oktober als eerste het centrum voor publieksinforma tie in Zaandam gesloten. De NS hebben nu soortgelijke plannen door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest den haag - Een akkoord dat niemand wilde, maar dat er uiteindelijk toch kwam. Zo zal het gisteren bereikte sociaal akkoord tussen kabinet, werkgevers en werknemers volgens premier Balkenende de geschiedenis in gaan. In het akkoord staan afspraken die simpelweg wel ge maakt moesten worden. Omdat de eco nomie anders in elkaar dreigt te klappen. De huidige economische toestand stemt niemand vrolijk. Iedere maand verliezen 8.000 mensen hun baan. De Nederlandse economie groeit dit jaar naar verwach ting met minder dan 0,5 procent. Van herstel lijkt voorlopig geen sprake. De in flatie blijft hoog in vergelijking met ande re Europese landen. En de loonkosten liggen hier veel hoger dan in de ons om ringende landen. Bovendien kampen de pensioenfondsen met enorme tekorten; om die aan te vullen moeten de premies voor werkgevers en werknemers fors om hoog. Tijd om in de grijpen, vonden afgelopen zomer zowel werkgevers, werknemers als het toen net aangetreden kabinet-Balke nende. Toch konden de drie partijen het niet eens worden over een akkoord om de lonen voor meerdere jaren achtereen te matigen. De vakbeweging vond het onverteerbaar om zich voor langere tijd vast te leggen op een loonstijging die ge lijk was aan de inflatie, of daar zelfs on der lag, terwijl het kabinet in het regeer akkoord ook nog met tal van maatregelen kwam die fors inhakken op de koop kracht van alle Nederlanders. De belangrijkste afspraak van het na jaarsoverleg is dat de bonden volgend jaar tijdens CAO-onderhandelingen maximaal 2,5 procent loonsverhoging ei sen. Dit is even hoog als de geschatte in flatie voor 2003. Met dit besluit heeft de vakbeweging een flinke veer moeten la ten, want deze afspraak staat gelijk aan koopkrachtverlies voor alle werknemers. Een loonstijging van 2,5 procent is niet genoeg om alle stijgende kosten voor bij voorbeeld de ziektekostenverzekering en de pensioenpremies op te vangen. Daar komt bij dat werknemers belastingvoor deel verliezen met de beperking van het spaarloon. Voor deze lage looneis krijgt de vakbewe ging echter wel wat terug. De arbeidskor- ting gaat volgend jaar omhoog, zodat werknemers minder loonbelasting beta len. Ook wordt het spaarloon minder uit gekleed dan het kabinet van plan was. Ook heeft de regering de vakbeweging en de werkgeversorganisaties geholpen de pensioenproblemen waar zij mee kam pen grijpbaar te maken. Het kabinet heeft toegezegd dat het de wettelijke ka ders waaraan pensioenfondsen moeten voldoen niet te rigide zal toepassen. Veel pensioenfondsen lampen met tekorten door het instorten van de beurs. Wettelijk moetêrize voldoende geld in kas hebben amsterdam/anp - Psycholoog W. Wolters is ernstig tekortge schoten bij de uitvoering van het onderzoek naar Rochelle Rikkers, het zusje van de ver moorde Rowena Rikkers. Dat heeft het College van Toezicht van het Nederlandse Instituut voor Psychologen geoordeeld, na een klacht van de vader van de meisjes, Martin Huisman. Wolters krijgt van het college een officiële waarschuwing op gelegd. Het college verwijt de psycholoog dat hij na zijn on derzoek niet voldoende maatre gelen heeft genomen voor de nazorg van Rochelle bij de ver werking van haar traumatische ervaringen. Ook heeft hij Huis man onvoldoende mogelijkheid geboden om zijn rapportage in te zien. Uit het rapport blijkt voorts niet langs welke methode Wolters de bevindingen van de pleegmoeder heeft getoetst. Wolters kreeg de opdracht voor het psychologisch onderzoek van de Raad voor de Kinderbe scherming. De klacht van Huisman dat de psycholoog specifieke details over Rochelle in de pers zou hebben gebracht wees het colle ge af. Ook het feit dat Wolters het meisje vertelde dat haar zus dood was zonder toestemming van haar familie, vond het colle ge niet verwijtbaar. met callcenters in Utrecht en Hengelo. Het voortbestaan van de overige telefooncentrales (in Groningen, Heerlen en Rotterdam) is hier mee onzeker geworden, zegt OVR-woordvoerder Meijling. „Service kost geld. In deze tijd van bezuinigingen is het logisch dat bedrijven hun bedrijfsplaatje regelmatig tegen het licht hou den. We weten nog niet welke gevolgen een en ander voor het publiek zal hebben." om alle pensioenaanspraken op ieder moment te kunnen nakomen. De rege ring heeft nu toegezegd dat de fondsen de tijd mogen nemen om de tekorten aan te vullen. Tot slot heeft het kabinet de vakbeweging op twee punten de hand gereikt op het punt van armoedebestrijding en op dat van de Melkertbanen. Gemeenten krijgen extra geld om mensen en gezinnen die moeilijk kunnen rondkomen van hun bijstandsuitkering iets extra's te geven. Ook hebben gemeenten en instellingen volgend jaar recht op overheidssubsidie, als ze een werknemer met een Melkert- baan een vaste baan bieden. Alleen met deze toezeggingen kan de vakbeweging het aan haar achterban ver kopen dat de looneis op maximaal 2,5 procent blijft. „Per slot van rekening is het kabinet verantwoordelijk voor het koopkrachtverlies", sneerden FNV- woordvoerder De Waal en werkgevers- voorman Schraven gisteren in koor. Rotterdam - Een demonstratieve optocht van een paar duizend werk nemers met een gesubsidieerde baan legde gisteren het centrum van Rotterdam gedeeltelijk lam. De demonstratie was het voorlopige sluit stuk van de Rotterdamse acties van de vroegere banenpoolers en werknemers met een Melkertbaan. Dergelijke gesubsidieerde banen stonden op de tocht, maar bij het najaarsoverleg werd besloten dat er een tijdelijke regeling komt voor het behoud van 10.000 Melkertba nen. Foto: ANP/Koen Suyk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3