GESPREK VAN DE DAG Het geheim de poepende van pop Harry Slinger ontkent notoire afzegger te zijn Een vogel? Een vliegtuig? zijn JVRZKTKR Ouders van Baby Born-moeders de komende jaren nog niet uitgekocht I" P1 jd HDC152 MENSELIJK Een website over DNA. Daarmee hebben leerlingen van het Stanislas College in Delft de hoofdprijs gewonnen van ThinkQuest, een WEBSITEWEDSTRIJD voor scholie ren. De prijs, een geldbedrag van 10.000 euro, hebben zij gistermiddag in Den Bosch gekregen. In de categorie boven de 16 jaar sleepte een team van het Zwijsen Colle ge in Veghel een eerste prijs in de wacht met een site over Koning Arthur en de middeleeuwse literatuur. In de categorie van 12- tot en met 15-jaar ging de eerste prijs naar leerlingen van het Maurick College in Vught. Die maakten een website om beginners te helpen bij het le ren van Latijn en Grieks. ThinkQuest is een activiteit van Kennisnet, een instelling die het gebruik van internet op scholen stimuleert. De Griekse EX-KO- NING CONSTAN- TIJN II moet snel 13,7 miljoen euro krijgen voor het ver lies van zijn eigen dommen in Grieken land. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg heeft dit gisteren bepaald. Het hof oordeelde dat Constantijn ver goeding moet ont vangen voor landerij en en paleizen die in 1994 door de Griekse staat zijn overgenomen. De staat bood bij de afschaffing van de monarchie in 1974 naar de huidige maatstaven omgerekend 350.000 euro aan als compensatie, maar de Griekse koninklijke familie ging daar niet op in. Het in Straatsburg vastgestelde be drag is aanzienlijk lager dan de 500 miljoen euro waar Constantijn en onder anderen zijn zus Irene en zijn tante Ekaterini om hadden gevraagd. Foto: AP Het woord SINTERKLAAS is liefst acht keer vastge legd in het Benelux MER KENREGISTER. Dat heeft het merkenbureau Consi- dine uitgezocht. Het merk 'Sinterklaas Vla' is bijvoor beeld ingeschreven door zuivelfabriek Menken Van Grieken BV als merk voor vla-producten. De stich ting Amersfoortse contact commissie heeft het merk 'Sinterklaas Stad' laten noteren voor de organisatie van evenementen. Opval lend is verder 'Speculient- je, het nichtje van Sinter klaas', dat bedoeld blijkt voor reclame en promotie. 'De echte Sinterklaas' heeft als diepere achter grond beeld- en geluiddra gers aan de man te bren gen en eveneens 'ontspan ningsdiensten'. Het mer kenregister behandelt de goedheilig man niet altijd met het nodige respect. Onder registratienummer 666703 is hij bijvoorbeeld terug te vinden als 'De zak van Sinterklaas en andere erotische verhalen'. Het merk 'Zwarte Piet' is nog geheel vrij van rechten. Hij staat geen enkele maal ge registreerd. De bejaarde Amerikaanse ac trice ZSA ZSA GABOR is door een auto-ongeluk in coma geraakt. Haar toestand is ernstig, aldus woordvoerders van haar Duitse echtgenoot, prins Frederic von An- halt. Het ongeluk gebeurde woens dag. Gabors chauffeur zou te hard hebben gereden op Sunset Boule vard in Hollywood. De auto botste op een lantaarnpaal. De in Hongarije geboren Gabor heeft altijd geheimzinnig gedaan over haar leeftijd. Ze is waarschijnlijk op 6 febru ari 1917 geboren. Gabor ging na de Tweede Wereldoor log naar de VS waar ze filmactrice werd, maar weinig rol len in belangwekkende producties kreeg. Ze genoot wel veel aandacht in de media, vooral door haarvele huwelij ken. Ze was onder meer getrouwd met hotelmagnaat Con rad Hilton, de industrieel Herbert Hunter, deTexaanse oliebaron Joshua Cosden en de uitvinder van de Barbie pop John Ryan. In augustus 1986 trouwde Gabor met Von Anhalt. Foto: EPA De toegang tot de kloostergang van de KATHE DRAAL VAN GLOUCESTER in het zuidwes ten van Enge land is beperkt nadat vandalen op 17 november vierentwintig waardevolle Victoriaanse glas-in-loodramen vernielden. De kosten voor de reparatie, die de verzekering van de kerk betaalt, bedragen 40.000 pond (64.000 euro). De bij toeristen altijd al populaire kathedraal trok nog meer bezoekers sinds ze bekend werd als decor voor de Zwein- stein Hogeschool voor Hekserij en Hocus Pocus uit de Harry Potter-films. Enkele deuren naar de kloostergang zullen nu gesloten worden, waardoor de stroom toeristen naar dat gedeelte van het gebouw beperkt kan worden. Volgens de Nationale Groep voor Kerktoerisme heeft de ervaring echter uitgewezen dat gesloten kerken meer last hebben van vernielingen dan degenen die bezoekers ver welkomen. Foto: AP BACKSTREET BOY BRIAN is vader ge worden. Zijn zoontje Baylee Rhomas Wy- lee is dinsdag in At lanta in de Ameri kaanse staat Georgia geboren, meldde de nieuwszender CNN gisteren. Baylee is het eerste kind van de 27-jarige Brian Littrell en zijn 33-ja- rige vrouw Leighan- ne. De twee zijn in augustus 2000 ge trouwd. Foto: Reuters Daniel Baraniuk, een 27-jarige werkloze Pool uit Gdansk, heeft het WERELDRECORD PAALZITTEN verbeterd. Hij zat 196 dagen en nachten op een paal in het pretpark in het Noord-Duitse Soltau, maar werd het zitten uiteinde lijk beu. Baraniuk heeft met zijn recordpoging 22.800 euro verdiend. Hij begon op 15 mei samen met negen te genstanders, van wie de laatste in oktober van zijn paal af viel. De deelnemers mochten hun zestig bij veertig centimeter metende zitplaats elke twee uur tien minuten verlaten. Het record zal worden opgenomen in het Guin ness Book of Records. Baraniuk zei te hebben opgegeven uit verveling, omdat het aantal bezoekers van het pret park in verband met de dalende temperatuur flink af nam. Nee! Het is Superkerm'it, zwevend boven Broadway. Daar werd gisteren voor de 76ste keer de jaarlijkse Mac/s Thanksgiving Day parade gehouden. Kermit de Kikker kreeg gezelschap van twaalf andere bal lonnen. Foto: Reuters/Jeff Christensen ik binnenkort ook geen tovervisje te verwach ten. Er is meer nodig. Ik sta dan wel ingeschreven bij de woning bouwvereniging mcuir dat heeft pas effect als je inscljrijvingstijd gelijk is aan de bouwtijd van een piramide. En ik hoef geen piramide, geen paleis of grachtenpand, maar gewoon een kamer zou fantastisch zijn. Het eisenpakket waarmee ik mijn zoektocht begon; niet teveel huisgenoten, een eigen keukentje en meer van dat soort hoogdravende wensen, is geslonken tot de voorwaarde dat ik staand én liggend in de kamer pas. Nu ben ik blij met elke bezem- kast die zich in de buurt van het centrum be vindt. Een raampje voor frisse lucht zou een aangename luxe zijn. Behalve de bureaucratische weg waarbij het nog niet eens lukt om van het kastje naar een daadwerkelijke kamermuur gestuurd te wor den, is er nog de 'tamtam' van Amsterdam. Maar via via hoor ik steeds hetzelfde goedbe doelde hopeloze verhaal: 'Jee, wat vervelend. Moeilijk, ik weet nu ook niets, maar het is jammer dat je het niet een maand of twee gele den hebt gezegd, want toen heb ik nog iemand aan een kamer geholpen." Men is duidelijk welwillend, maar de kans om vlak achter el kaar succesvolle woningdeals tot stand te bren gen in een overvolle stad als Amsterdam, is zo iets als twee keer winnen bij de postcodeloterij. En het klinkt misschien raar en een beetje mis plaatst in deze context, maar ergens is er dan ook nog de drempel van trots om iedereen die je kent maar aan te klampen met het zielige woningnooddramaverhaal. Wat dat betreft is dit therapeutisch gezien een ongekend grote stap, hopelijk in een zinvolle richting. Pas als zekerheid verdwijnt, blijkt wat echt be langrijk is. En een eigen kamer valt zonder twijfel in de categorie der primitieve levensbe hoeften. Geen huis, is geen thuis. Geen plek om te rusten dus je bent steeds op reis. Tenvijl veel leeftijdsgenoten vrijwillig met een rugzak de wereld verkennen, ziet het ernaar uit dat ik n5 op bpz totc pte binnenkort zal moeten backpacken dttn n« land om mijn familie, vrienden en ke in 1: lastig te vallen met een slaapzak en vi jari Grote kans dat ik, eindelijk weer op stek, geen vrienden meer over heb. De studentenkamers zijn niet groot genoi hoffelijke gastvrijheid, al is het goed t ben ik een flexibel aanpassende huisg Drink je koffie of thee, slaap je 's nach overdag ik ben bereid me te vormen t wenst huisdier, maar ik denk niet dal 1 - mand werkelijk op zit te wachten dat heir liet tijdelijk, in z'n aura kom hangen, c De tijd dringt. Geach te lezer, het won zoo en de straten van Amsterdam zijn hal en i veilig. Het wordt kerst. Help de kindei 1. Aj Bangladesh naar school en als het qu Des werk, connecties, sympathie en welwi 1 or binnen uw vermogen ligt, help deze ji n di vrouw dan aan een kamer. Wat een g teri nieuwjaar zal het dan zijn! jn c ctit isel VRIJDAG 29 NOVEMBER De babypop Baby Bom staat al jaren in de top tien van meest verkochte Sinter klaascadeaus. Dit jaar verwacht de Sint er duizenden weg te geven. Kinderen die een Baby Born krijgen zijn de komende jaren nog niet uitgemoederd en de ou ders niet uitgekocht. „Help, Mina plast!" gilt dochterlief (3) vanaf de achterbank van de auto. Mina, haar Baby Bom-pop heeft inderdaad een grote natte plek in haar spijker broek. Om een grotere ravage te voor komen moet de luier van Baby Bom bij het eerste het beste benzinestation worden verschoond. Daar kan ze ook meteen even poepen op haar potje. Anders krijgt ze een verstopping van de pap die ze in de ochtend heeft gegeten. Baby Bom, de pop die drinkt, plast, eet, poept, huilt, piept en spuugt zonder dat daar elektronica aan te pas komt, staat ook dit jaar weer op veel verlang lijstjes. De Sint verwacht er op 5 de cember vele duizenden weg te geven. De Baby Bom is al elf jaar lang de meest verkochte pop in Europa. Inmid dels lopen er zo'n tien miljoen Baby Bom-moedertjes rond. Baby Bom wordt gemaakt door het be drijf Zapf Creation. In 1932 begon de onderneming als een familiebedrijfje van Max en Rosa Zapf in het Duitse plaatsje RodentaL Pas 26 jaar later wor den de poppen ook geëxporteerd naar andere Europese landen. Als Zapf in 1991 de Baby Bom op de markt brengt, raakt het bedrijf in een groeiversnelling. In 1999 waagt het de sprong naar de (Duitse) beurs. De volgende uitdaging is het veroveren van een plek op de Amerikaanse markt. Om een beeld te krijgen van de getallen die omgaan bij de poppenfabrikant: tussen januari en september van dit jaar heeft Zapf Creation een omzet ge boekt van ruim 139 miljoen euro. En dat was goed voor een (bruto)winst van 18,6 miljoen, 15 procent meer dan het jaar daarvoor. Zapf Creation heeft in Duitsland een marktaandeel van 63 procent in de poppenmarkt. In Nederland is dat iets lager, maar is de onderneming wel marktleider. Het bedrijf maakt niet al leen de Baby Bom, maar heeft inmid- Dit is geen geheimtaal. Dit is een ad vertentie, een noodkreet, misschien zelfs een wanhoopsdaad. Angst dwingt tot dwaze daden en ik ben bang. Bang dat ik dakloos wordt. Niet wegens schofterig wan gedrag, maar door contractuele opeising voor eigen gebruik, sta ik in januari op straat. Het vooruitzicht van een kar tonnen stulpje op een Am sterdamse stoep is geen prettig toekomstbeeld. Ook al hang ik mijn klamboe aan een lantaarn paal erboven, echt comfortabel zal het niet zijn. Maar een nieuwe kamer is niet iets dat je tussen een goed boek en een warme sjaal op je verlang lijstje voor sinterklaas dropt en aangezien ik niet in een Keulse pot woon, zoals Piggelmee, hoef Zanger Harry Slinger voert een rechtszaak tegen twee journalis ten en de voormalige uitgever van het blad Nieuwe Revu. Slin ger werd in augustus vorig jaar in dat blad genoemd als één van de artiesten die horeca-onder- nemers beter niet kunnen boe ken, omdat hij geneigd zou zijn op het laatste moment af te zeg gen. Slinger bestrijdt dat en eist schadevergoeding. In het artikel over notoire afzeg gers waar de Horecabond een zwarte lijst van op zou stellen, werd de exploitant van een dis co in Gilze geciteerd die Harry Slinger en André Hazes als voor beelden noemde. De man ont kent echter dat hij Slinger op één lijn heeft gesteld met Hazes. Hij zou alleen hebben gezegd dat Slinger een keer te laat was gekomen, in 1993. Hij vroeg om rectificatie, maar Nieuwe Revu wees dat af. Om een rechtszaak te voorkomen kreeg Harry Slin ger een interview in het blad aangeboden, maar daar voelde hij niets voor. De Drukwerkzanger heeft ver klaringen aan de rechtbank overhandigd van een groot aan tal boekingsbureaus, die hem een betrouwbare artiest vinden. Nu is het aan VNU en de jour- dels ook andere populaire poppen op de markt gebracht zoals Chou Chou en Baby An- nabell. Toch lukt het lukt het nog geen enkele pop de verkoop cijfers van Baby Bom te overtreffen. „Het geheim van deze pop is dat er geen elektronica aan te pas komt", zegt Pieter Uittenbroek, manager van de Nederlandse poot van Zapf Creation. Alle andere poppen die levensechte functies hebben, werken op batterijen. Dat kost niet alleen extra geld, maar daardoor kan er ook sneller iets kapot gaan. „Baby Bom is een heel degelijk stuk speelgoed. En dat is iets wat ou ders belangrijk vinden." Een tweede verklaring voor het succes is dat Zapf Creation een hele wereld om de pop heen heeft gebouwd. Alles wat voor een echte baby te koop is, is ook te krijgen voor Baby Bom zoals eten (speciale pap), een zuigfles, fles- senwarmers, spenen, luiers, allerlei modellen kinderwagens, wipstoeltjes, bedjes en zelfs een fiets. Ook komt er steeds weer nieuwe kleding uit. Bad pakjes, en jurkjes voor de zomer. Trui en, oorwarmers en skipakken voor de winter. Al die pro ducten worden via tv-recla- me voortdurend onder de aandacht ge bracht van de kinderen. Kortom: kinde ren die een Baby Bom krijgen zijn de komende jaren nog niet uitgemoederd en de ouders niet uitgekocht Zapf Creation verwacht daarom ook de komende jaren flink te groeien. En die groei moet vooral komen uit alle acces soires om de pop heen. „We kunrien niet verwachten dat een pop waarvan er al zoveel zijn verkocht in hetzelfde tempo verder blijft verkopen. Op een gegeven moment hebben bijna alle kinderen er één", zegt Uittenbroek. Kinderen die al een Baby Bom hebben, kopen ook zelden een nieuwe. „Ze Als Baby Born moe is v^am je op de Baby Born-loo staat het Baby Born-le< met Baby Born-mobile Born-flesje klaar. Foto's: GPD/Phil Nijhui gaan maar niet stuk." Bovendi dat kinderen helemaal geen ni pop willen hebben. Als hun 'bi trQ. kapot gaat, willen ze dat die wi gemaakt. Daar verdient Zapf n Sterker nog: het bedrijf heeft pendokter in dienst die alle po gratis maakt, hoe oud ze ook z is een dure pop (rond de 46 ein en dus mag de eigenaar er ook. voor verwachten.I" Sylvia Marmelstein j"S( chtt Harry Slinger. Foto: GPD nalisten om te bewijzen dat zij de discobaas juist hebben geci teerd. Kunnen ze dat niet aanto nen, dan hebben ze onrechtma tig gehandeld en zijn ze aan sprakelijk voor de schade die Slinger hierdoor lijdt, stelt de rechtbank in een tussenvonnis. Kunnen ze wel aantonen dat de woorden correct zijn weergege ven, dan komt de bal bij de geci teerde horecabaas te liggen. Ook hij is door Slinger, Volendam Music en Muziekprodukties Drukwerk voor de sleept en zal de vergoeden als blijkt gewraakte uitspraken gedaan. In dat geval mocht znni worden verwerkt in dat niet specifiek Slinger. Dat de weerwoord is de publicatie bank niet enk] Pauline van der Mije

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2