TOERISME Paradijs verveelt Stilte VRIJDAG 29 NOVEMBER 20 Dat treft. Het loopt al tegen de winter, maar bij brasserie 'Bran- daris' in West-Terschelling staan de stoeltjes nog buiten. Niet dat er vanaf het verwarmde terras veel valt te zien. Voorbijgangers zijn er op deze zondagmiddag nauwelijks en aan de overkant gaapt koud, wit en blinkend de schoongeboende winkel van sla gerij Groenewoud. Daar blijk je zo voor het avondeten nog een hele boom over te kunnen opzetten. Wat er nou triester uit ziet: een nachtclub in de ochtend, een openluchtzwembad in de winter of een slagerij in het weekeinde. De laatste wint Omdat het zo veel weg heeft van een operatie kamer. Het is - zoals wel vaker - ruw maar helder weer op Terschelling. Tien graden boven nul zo ongeveer. Ui ensoep, rode wijn en de warme gloed van een rij tje aan het pla fond opgehangen straalkachels. 'Zal ik u nog een keer tje inschenken?' Ja, natuurlijk. Rozig heid kent geen tijd. We zijn net terug van de 'Bosch plaat', die naakte leegte voorbij Oos terend. Waar onze voetstappen nog etmalen lang als stempels in het zand zullen blijven staan. Waar meeu wen murmelend als kleine kin deren door het helmgras schar relden. Waar het zo stil was, dat de mensen elkaar vriendelijk zouden hebben gegroet als ze elkaar tegen waren gekomen. Maar dat waren ze niet. Ze had den elkaar niet eens gezien. Was het de afgelopen zomer ook zo rustig op de 'Boschplaat'? „Ja hoor', had Peter Winter van de VW gezegd, terwijl hij in het Wrakkenmuseum' in Forme- rum een vorkje in zijn cranber rytaart dreef. Eigenlijk was het op Terschelling nog rustiger ge weest dan anders (minder vechtpartijen, minder vernielin gen) en hadden de problemen zich beperkt tot de campings. Waarop een paar meisjes zich een alcoholvergiftiging hadden gedronken. Ook vervelend na tuurlijk, maar nu leek heter op of het op het hele eiland een bende was geweest. Ze - de journalisten - hadden het nogal uitvergroot Met in scène gezette televisiereportages bijvoorbeeld. Eerlijk gezegd wil de Winter het er liever niet meer over hebben. Wat maakte het alle maal uit? Dat drankprobleem was toch niet op te lossen. Ga maar na. Als. het al begint bij de ouders, wat kun nen wij dan nog doen?" Hij had zijn schouders opge haald en zwij gend zijn taartje opgegeten. Vol gende zomer - daar kon je nu al vergif op in nemen - zou den meisjes van 14 zich op nieuw een deli rium zuipen. Opge zweept door laveloze vriendjes en vriendinnetjes en niet in het minst geremd door moeders die in de tent ernaast sliepen. „Er naast! Is gebeurd! Echt waar! Af gelopen zomer! Dat meisje De aan stripheld Kapitein Rob gewijde plaquette in de duinen van Terschelling. De 'Boschplaat'. Een twaalf kilometer lange, onafzienbare ruimte van zand, zand en noggereens zand. moest uiteindelijk met een heli kopter naar het ziekenhuis in Leeuwarden worden gebracht anders was ze misschien wel ge storven." Winter had zich voor het eetst verontwaardigd ge toond. Maar niet voor lang. Be rustend: „Die rotzooi duurt ge lukkig nooit langer dan vier tot zes weken. Daarvoor en daarna wonen we weer gewoon op het mooiste eiland van de wereld." Een opmerking waartegen we niet veel hadden kunnen in brengen. Jawel, toevallig kenden we nóg een aantal 'mooiste ei landen van de wereld.' Maar niet na die dag waarop we - het was nog vroeg - eerst langs die aartslelijke Zeevaartschool wa ren gefietst om vandaar via de Westerdijk en de Stortumerdijk naar Kinnum te rijden. Bij noor denwind is ons land op z'n mooist. En Terschelling in het bijzonder. Links verborg een strak dijkje de tot aan de duinen doorrollende polders; rechts glinsterde het bollende, door een web van zilveren draden doorsneden wad waarop - heel in de verte - wat mensen dwaal den. De enigen die we in lange tijd zouden zien. De massa gaat waar de massa is. En die bevindt zich 's winters nooit op de Stortumerdijk. Of in Kinnum. Of in Seeryp. Iets druk ker pas werd het in Midsland. Waar een kruidenier bewijst, dat je geen hersens hoeft te hebben om een oud dorpsplein toch fi naal te verstieren. Niets ont ziend schilderde hij zijn winkel knalrood. Aan de andere kant: wie heeft daar ooit toestemming voor verleend? Heeft er op dit eiland nog iemand de leiding? Als Hessel (dè Hessel) in café 'De Groene Weide' (een paar ki lometer verderop, in Hoom) 'Je komt altijd weer terug naar Ter schelling, zingt, zal hij toch niet in de eerste plaats aan dat plein tje in Midsland denken. Maar veel eerder aan de schuin oplo pende straatjes van West-Ter schelling. Of aan de stoere Bran- daris, de waker van de Wadden. Of aan het lugubere en daar door zo verrukkelijke Stiyper kerkhof met zijn scheefgezakte grafzerkjes. Of aan de eindeloze Noordsvader, waar vanaf je zo mooi Vlieland ziet liggen. Of - dèt ongetwijfeld - aan die ge heimzinnige Boschplaat. Zand, zand en noggereens zand, die Boschplaat, tot ver voorbij de horizon. Hier en daar een kleine welving, een plas water, kale bramenstruiken en wat ver pieterd riet. Een lege, onafzien bare ruimte die zich langs de stuifdijk uitrolt van paal 19 tot 20, van 20 tot 21 en dan hele maal verder tot 28 en 29 toe. Pas dan sta je voor het Amelander Gat Wij waren zover niet geko men. Nog voor het drenkelin genhuisje al, waren we terugge keerd. Te kort dag en teveel op dringend water. Bovendien wil je - omdat je zoveel ziet - op de Boschplaat altijd zijn waar je niet bent. Hetgeen de koers nogal grillig maakt. En als je dan diep in het duin, ook nog een gedenkplaat ontwaart met daar op de beeltenis van een zeeman, zijn pijp en zijn hond Nee maar: kapitein Rob en Skip. Helden uit de fameuze, in dag blad Het Parool gepubliceerde strip. Tekeningen: Peter Kuhn; tekst: Evert Werkman. 1947 Of daaromtrent. Dit was dus de plek - voor alle zekerheid haal den we er later de flaptekst van 'Het Geheim van de Bosplaat' (zonder ch) nog even bij - waar zich tegen het einde van de oor log een groep oud-nazi's had in gegraven om de geallieerden 'een laatste vernietigende klap' toe te brengen. Kapitein Rob en zijn vrienden zouden deze aan slag natuurlijk verijdelen, 'maar voordat het zover was stonden hen nog heel wat ontberingen te wachten.' Een onvervalste Aha-Erlebnis. Zeer zeker, de Boschplaat veran dert elke dag van gezicht. Maar nu kwam elk duintje - zo had Kuhn het immers ook getekend - ons plotseling bekend voor. Was het geen eilander die ginds, op een fiere, gitzwarte Fries vro lijk spattend langs de vloedlijn draafde, maar Kapitein Rob. En was het geen ijzeren paaltje dat boven het in de wind golvende helmgras uitstak, maar een peri scoop van de nazi's. En was het geen driemaster die voorzichtig zijn weg zocht over het geribbel de Wad, maar 'De Vrijheid' tfan onze held. Het zaligste moment van die stille, stille dag op dat stille, stille eiland. Dat moment, waarop we liggend in het lage winterzonnetje, niet ver van paal 19 alleen de donder van de branding hoorden. En aan de horizon van onze gedachten Ka pitein Rob zagen opdoemen. En Peer de Schuymer. En professor Lupardi. Terschelling in de winter. Ter schelling op z'n best. Rob van den Dobbelsteen Meer informatie: VW Terschelling, tele foon os 62 4513 45 en/of internet- ww- w.vw-wadden.nl e-mail: vwter@euro- netnl Tips voor avonturiers Waarheen? - Een van de treurigste land ter wereld is Sierra Leone. Andere lan den op het no go-lijstje van Arnold Karskens: Afghanistan, Colombia, Con go, Burundi, Tsjetsjenië, Israël en de Palestijnse gebieden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken geeft gedetail leerde reisadviezen voor zo'n 90 lan den: www.minbuza.nl of telefoon 070 348 64 86. Voorbereiding - Handig zijn de SAS Survivalgidsen 'De basis' en 'Berg- en poolgebieden' (uitgeverij Elmar, 2002). Hierin staat wat je moet dragen op de Noordpool en hoe je een hert slacht. In 'The World's Most Dangerous Places' geeft Robert Young Pelton reistips voor 38 gevaarlijke landen. (Ook op internet: www.comebackalive.com.) Dit najaar verschijnt Arnold Karskens' Reizen langs de frontlijn (Meulenhoff). Inspiratie - www.henkdevelde.nl (met Henks online dagboek) en www.global- unlimited.com (online expedities van Maaike Kallenborn en Peter Stuiven- berg). De boeken van Henk de Velde en van Maaike en Peter verschijnen bij uitgeverij Elmar (www.uitgeverijel- mar.nl), die van Arnold Karskens bij uitgeverij Meulenhoff (www.meulen- hoff.nl). 'Een oorlogsgebied heeft één groot pluspunt: er ko men nauwelijks toeristen.' Beroepsdeformatie? Een onbedwingbare zucht naar avontuur? Hoe dan ook oorlogsjoumalist Arnold Karskens vierde zijn vakan tie dit jaar in de Noord-Indiase staat Kashmir. Daar vechten vrijheidsstrijders al jaren voor een onafhan kelijke staat. Kashmir is uitdrukkelijk géén vakantie land - en dus ging Karskens daarheen, en niet naar Marmaris, Nice of Porto. En het was er gevaarlijk maar prachtig, schrijft Karskens in zijn reisverslag in de Nieuwe Revu: 'Het is inderdaad zoals een reis gids het ooit omschreef: 'Kashmir is de mooiste plek op aarde die je wellicht nooit zal bezoeken.' Doen wat niemand anders durft, komen waar ver der niemand komt, is dat de drijfveer van de avon turier? Één ding is zeken een gewoon vakantieland of een tropisch eiland kan solozeiler Henk de Velde niet boeien. Vanaf zijn boot op 1000 mijl van Hawaï mailt De Velde: „Zonnige, paradijselijke eilanden zijn erg mooi, erg verleidelijk... maar je valt in slaap het gaat vervelen, je zoekt het in andere, extreme re streken. Je bent in je hart de ontdekker, je zoekt iets nieuws." En daarom is Van de Velde in zijn een tje op weg naar de Bering Straat en bereidt hij zich voor op 7 maanden overwinteren in Alaska. Ook Arnold Karskens verveelt zich snel: „Ik zat vroe ger wel eens een paar weken in één plaats, maar op een gegeven moment heb je de sociologische door snede van zo'n dorp wel door. In een oorlogsgebied zijn de mensen vaak interessanter, ze hebben een drive om te overleven." Verveling kan dus een motief zijn voor de trek naar broeinesten en brandhaarden. Gevaarlijke, extreme situaties kunnen het uiterste van een mens vragen. En tijdens die flow, de totale concentratie die nodig is voor een topprestatie, is de mens het gelukkigst. Zo'n moment van geluk ervaart de reiziger vreemd genoeg niet in het paradijs, constateert schrijver Alain de Botton. Hem lukt het in ieder geval niet om zich op het droomeiland Barbados aan het moment over te geven: „Mijn geest bleek zich vooral bezig te houden met angst, verveling, vaag verdriet en finan ciële zorgen." (De kunst van het reizen). Nieuwsgierigheid jaagt de avonturiers Maaike Kal- lendorn en Peter Stuivenberg voort: „We hebben de hele globe voor nop bij de geboorte gekregen. Vind je het niet vreemd dat je in een enorm huis woont en niet de eerste en tweede verdieping bekijkt? Weet je, die wereld is zo verrekte groot en mooi dat we het van de daken willen schreeuwen." Maaike en Peter reizen sinds vijfjaar dwars door alle continen ten. Op dit moment bereiden zij zich voor op een ontmoeting met de Yanonami indianen bij de Co lombiaanse grens. Het avontuur overkomt ze meestal gewoon: „Dat is in al zijn facetten best wel grappig. Alleen toen Maaike per se met een vuurpijl iemand in de Sahara wilde doodschieten om de stress, de agressie en de spanning af te reageren, hadden we zo iets van oeps, dit wordt even te gek." Vrijheid heeft ook een grote aantrekkingskracht. Henk de Velde: „Je moet keuzes maken, jezelf dwin gen tot vrijheid, zogenaamde zekerheden weg schuiven, doen... Thuis blijven zitten, is blijven dro men en aan dromen heb je niets! Ik heb verschillen de relaties geprobeerd maar zelfs de liefste meiden geven me niet de voldoening van het onderweg zijn." Onderweg maar ook erbij willen zijn, is een sterke Iris Pronk drijfveer. Arnold Karskens: „Ik wil graag een deel van de wereldgeschiedenis zijn. In een oorlogsge bied ben ik zeer welkom bij gewone mensen, ik ver tegenwoordig de wereld die geïnteresseerd is in hun lot. Ik vind dat een hele dankbare taak." Avontuur is een keuze, avonturieren doe je fulltime. Dat stelt Robert Young Pelton, schrijver van de anti reisgids 'The World Most Dangerous Places': „Na tuurlijk moet het leven avontuurlijk zijn! Het is im mers geen baan?!" Dat klinkt leuk en romantisch. Maar intussen: wat heb je eraan om jaren uit een rugzak leven, in je eentje ijsberen te trotseren, onder geweervuur te liggen? Henk de Velde: „Ik leer de wereld kennen, het universum, God, de mens, me zelf... maar in het dagelijkse leven, in de zogenaam de samenleving heb je niets aan die kennis. Ik ben rijk maar je blijft materieel arm... dat heb je er ook voor over... Je hebt niets, maar je bent iets. Je bent jezelf!" Voor avonturiers in spe hebben de die hards wel wat adviezen. Arnold Karskens, die binnenkort een handleiding voor oorlogsjournalisten publiceert: „Begin een jaar van tevoren met je voorbereidin gen." Minder behoedzaam zijn Maaike Kallenborn en Peter Stuivenberg: „Vertrek, garantie tot het eind van de straat! Vrees niets behalve de angst." En we reldzeiler Henk de Velde mailt vanaf zijn boot: „Doe het niet, weet waar je aan begint... En blijft de eeu wige drang in je hart, maak de keuze, ontheem, breek, ga, doe het en geniet van elke dag.... Morgen zal altijd beter zijn!" REISBERICHTEN Kruiden Ongeveer veertig restaurants in de omgeving van Metz (F rijk) nemen vanaf eind november deel aan de gastronom campagne Moselle Courmande. In die periode worden spe menu's aangeboden, waarin geurige kruiden, zoals anijs neel, kruidnagel, foelie, steranijs en kardemon de hoofdrol len. Iedere gast die het speciale menu bestelt, ontvangt bij trek een kruidig cadeautje. De lijst met deelnemende rei rants is aan te vragen bij: De CDT Moselle, CDT Moselle - Service Loisirs Accueil, Hotel du Départ - BP 11096 F-57036 Metz cedex 1, telefoon 00 33 38 73 75 763. o Porseleinschat In de fameuze Zwinger van Dresden is na een omvangrijke jaar durende renovatie de wereldberoemde 'porseleins weer opengesteld voor het publiek. Te bewonderen zijn a meer voorwerpen uit de Chinese Ming-dynastie en topstu uit de beroemde fabriek van Meissen in Dresden, De Duitse dankt de beroemde verzameling aan August de Sterke, vorst van Saksen en koning van Polen, die zijn hartstocht de kostbare en breekbare schatten zelf ironisch omschret een 'maladie de porcelaine'. In 1721 omvatte zijn collectie al 14.500 stuks - voornamelijk afkomstig uit China, Japan et naburige Meissen.Meer informatie: Staatlichte Kunstsammlungen, ger, Dresden, telefoon 00 49 35 14 9146 22 en/of Internet: www.staatlj sammlungen-dresden.de o Zweten Vanaf eind dit Jaar kunnen bezoekers van Bad Fussing in eren zweten en ontspannen in een museum. Het nieuwe ness-centrum is ondergebracht in historische, uit het R overgebrachte boerderijen uit de 17e en 18e eeuw. In het plex komen ook enkele sauna's. Saunabezoekers hebben 1 toegang tot een bassin dat wordt gevoed door het gei krachtige water van Bad Füssing. Meer informatie: Kurverwaltung, Rathausstrasse 8, D-94072 Bad Füssii lefoon: oo 49 85 31 97 55 00 en/of internet: www.bad-fuessing.de o Souvenirmuseum In het voormalige theatergebouw bij Tranekr Slot op het rtjar se vakantie-eiland Langeland (ten zuidoosten van Funen) i Souvenirmuseum geopend. Er zijn in het nieuwe museumj totaal meer dan 700 souvenirs uit de hele wereld te zien, v^iai onder een flink aantal oude en zeldzame. De meeste zijn gebracht door Deense reizigers. Meer informatie: Souvenariet, Slotsgade 84B, DK-5953 Tranekr, telefo 45 62 59 1718 en/of internet: www.souvenariet.dk en Deens Verkeersb s Postbus 266, 2300 AC Leiden (op werkdagen van 09.-30-12:00 uur) te 071 52115 44; internet: www.visitdenmark.com ET Schaakcruise Tussock Cruising organiseert volgend jaar van 17 tot en m 6 4 mei een zogeheten 'schaakcruise'. De Amersfoortse touro p|! tor die al bijna 20 jaar lang tochten aanbiedt met klasi ev« Turkse zeilschepen tussen voornamelijk Bodrum en Manier ziet deze trip als een welkome aanvulling op het al uitgeb v*r pakket themareizen waarin vooral de kookcruise (met Cas j.oi kers) de natuurtocht (met Bob Ursem) en de jeugdreizen 55 grote populariteit genieten. Voor de schaakcruise is interi tei naai meester Hans Böhm aangezocht. Nieuw in het progra is ook een literaire cruise (met Annemarie Oster) en een afs cruise volgens de Bea Pols-methode. Meer informatie: Tussock Cruising, telefoon 033 422 00 55 en /of ii www.t u ssockc r u ising.com Oman Het sultanaat Oman heeft in zijn ambassade in Den Haag een toeristisch infor matiebureau ge opend. Hoewel reizen naar het land al geruime tijd door Neder landse touropera tors worden aan geboden, bleef het aantal belang stellenden be perkt tot hoog stens 2500 per jaar. De verwach ting is echter dat dit getal - mede omdat nu ook De Jong Intra het land in zijn programma heeft opgenomen - snel zal toen tot ongeveer 6000. Het verkeersbureau van Oman is aan de Kongininnegracht 27 in Den Haag en het telel mer is 070 361 58 00. Fort Rostaq in Oman. Foto: Rob van den Dobbelsteen Onder de titel 'Kleine Atlas van de Stilte' verscheen b geverij Lannoo onlangs een boekje waarin Laurens I zer 23 'stil makende' plaatsen in België beschrijft. Hei juweeltje. Waarin de Belgische journalist dagdroomt het Leopoldkanaal, in de Abdij van Westvleteren 'wel de stilste uren en dagen van zijn laatste persoonlijke nium' meemaakt en op het strand van Oostduinkerki dekt hoe je de stilte warempel kan opgraven. Niettemin: bestaat hij nog? De stilte? Niet op de Moufc rest in elk geval. Daar stonden dit jaar, schrijft De Ke# op een mooie meidag 54 mensen op de top. Vierenvi Of er in Nederland nog plekken te vinden zijn, waar 1 stil is, dat je de sneeuw kunt horen vallen? Ik dacht d j een paar wist. Maar toen ik er was, viel het tegen. Ho het gezoem van de N247 (Waterland), hoorde ik de n zager van Staatsbosbeheer (Schoorlse Duinen), hoort "8^ de tractor van boer Bakker (Wïeringermeer). Toch doet de Wet Geluidhinder van 1979 vermoeden in Nederland stiltegebieden bestaan. Gebieden dus minstens enkele vierkante kilometers groot, waarin deyyj luidbelasting door toedoen van menselijke activiteitei ladio laag is, dat de in het gebied heersende natuurlijke gelic, niet of nauwelijks worden verstoord. NC Maar als het gerucht van scheper, honden en blateni de op het Dwingelderveld de door de jeneverbesstrui ruisende wind overstemt, is dat dan het gevolg van '1 lijke activiteiten?' Ja, letterlijk genomen wel. Maar ëei progr; dringender stilte dan daar, op die late herfstmiddag i Dwingelder Veld, heb ik in Nederland nadien niet meer meegemaakt. Soms moet de stilte wor den verbroken om de stilte te horen. Rob van den Dobbelsti van 22.0 00.0 ziek. Voetstappen blijven op de Boschplaat etmalen lang als stempels in het zand staan. Foto's: Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24