WEG WIEL 2 •rus richt vizier meer op auto-industrie Jonge klassieker rukt op AVERKEERSKRANT iibbele ontsteking op boxers BMW 'WSh i I Ti m HOC 308 VRIJDAG 29 NOVEMBER 2002 •r van Hove Staalconcern Co- ikansen op het ge- de productie van lichte, rke materialen voor au- rdelen. De onderneming toe de samenwerking met •bielindustrie intensive- centrale positie in deze is weggelegd voor een door Corus ontwikkelde aste buis, de zogeheten Blank. wordt op een nieuwe Dp het Business Park jaarlijks zo'n 2500 kilo- eproduceerd, maar het is eling dat de capaciteit dt uitgebreid. De auto- ndustrie is een belangrij- narkt voor Corus. Om iteeds hogere eisen van jranche te voldoen (lich- vere, maar ook veiliger cties met lager energie- 0 heeft het concern een len dochteronderming fo opgericht. ?o heeft daarbij inmid- ichikking over een au- •bureau in het Engelse een onderzoekscen- IJmuiden en een pro- itiging aan de Staal- Velsen-Noord. In totaal op beide locaties onge- personeelsleden. een afkorting van het En- igrip hydroforming, een ^4» f De Tubular Blank-machine maakt in enkele stappen van plakken dun staal buizen met een diameter van 90 millimeter. Foto: Corus manier waarop stalen buizen on der hoge waterdruk wordt ver vormd tot auto-onderdelen (bumpers, motorophangingen en carrosseriedelen) die lichter zijn dan de gebruikelijke. Het procé dé wordt sedert de jaren '90 op grotere schaal toegepast door onder meer Opel en Ford. De af gelopen acht jaar zijn de Corus- fusiepartners British Steel en Hoogovens bij de ontwikkeling betrokken geweest. Het onder zoek resulteerde in de Tubular Blank en specifieke Hydrovorm- proceskennis. Een voordeel van de buis is dat Belangstelling voor lichte en sterke buizen deze niet scheurt bij verwerking en goed presteert in de auto, legt Corus Hyfo-directeur M. van Giezen uit. Naast de automo bielproducenten zelf, vertonen de ook toeleveranciers voor de auto-industrie belangstelling voor de nieuwe Tubular Blank. De aandacht leidde vorig jaar tot een grote opdracht van de Itali aanse autoproducent Lancia voor de levering van motorop hangingen gemaakt van 'hoge sterkte staal' voor de recentelijk geïntroduceerde Lancia Thesis. Met de productie is aanvankelijk een start gemaakt bij Corus- dochter ATB (Automotive Tail ored Blanks) in Bunschoten, maar enkele maanden geleden is de Tubular Blank-machine verplaatst naar het nieuwe pand van Hyfo op het industriegebied Business Park IJmond. Het in drukwekkende apparaat, ge maakt in Zwitserland, maakt in enkele stappen van plakken dun staal buizen met een diameter van 90 millimeter. Per minuut verwerkt de machine, afhankelijk van de dikte van het staal, tussen de drie en tien meter aan plaat. Een ijzeren rol (een soort deeg- rol) plet meerdere malen de plakken en vervormt deze tot een holle rol. Vla een transport band verdwijnen deze naar een laser die deze naadloos dichtlast. De Tubular Blanks worden ver volgens per truck overgebracht naar de Lancia-fabrieken in Mi laan waar deze met behulp van buigmachines en hydrovorm- persen worden verwerkt tot de zeer sterke en lichte motorop hangingen. Volgens Hyfo-medewerker N. Thomas zijn andere toepassin gen buiten de automobielindu strie ook mogelijk. Te denken valt volgens hem aan het maken van superlichte en sterke verpak kingen. Maar voorlopig richt Co rus zich vol aandacht op de au tobranche, en dan vooral de lu cratieve Noord-Amerikaanse markt. In mei van dit jaar is het staalbe drijf een joint-venture aange gaan met Novamerican Steel voor de productie van de ultra- dunne buizen. Het samenwer kingsverband opereert onder de naam Nova Hyfo. Binnenkort opent Nova Hyfo een vestiging in het Canadese Mississauga, een strategische plek met de be langrijke autostad Detroit onder handbereik. Klassieker van de toekomst: Opel Ascona. Foto: Opel b van Cinneken iwieler-afdeling van BMW I op een aantal dikke tweeci- ïodellen over naar een dub- tekingssysteem. De motoren uiterlijk herkenbaar aan de Bng '2-spark' op de cilinder- Eind november rollen de nplaren van de band, be nd jaar is de omschakeling ductie compleet, en de boxers R1100S, R ,R1150R, R1150RS en T dus twéé bougies per cilin- tuurlijk heeft het Duitse merk meer motorvarianten in huis, maar bij het horen van de merknaam BMW moet de motorrijder als vanzelf aan twee cilinder boxermotoren denken. Zo als iedereen bij een Harley-David- son aan een V-twin denkt. De overstap naar de „Doppelzün- dung" werd in het verleden al eens gemaakt om extra power in BMW racemotoren te stoppen, maar deze keer is de doelstelling heel anders: het verbeteren van de uitlaatemissie. Zegt de fabriek tenminste. Want het verhaal gaat feitelijk een stap verder. De brandstoftoevoer van de grote boxers is vandaag de dag heel schraal afgestemd om aan de nieuwste milieunormen te kunnen voldoen en dat heeft als vervelend bijverschijnsel dat de motoren bij rustig rijden soms onregelmatig gaan lopen. Een hortend effect dus. Met de toepassing van een extra bougie wil BMW dat beter onder controle krijgen. Overigens hebben de techneuten kennelijk eerst alles uit de kast ge trokken om het probleem anders op te lossen, zonder deze kostbare nieuwe technieken. De overstap wordt zeer plotseling en volkomen onaangekondigd genomen. Luttele weken voor de nieuwe Euro pese milieunormen van kracht wor den. BMW gaat zijn boxermotoren uitrusten met twee bou gies per cilinder. Foto: GPD door Quirijn Visscher De Citroën Visa is bijna uitge storven in het straatbeeld. Is dat erg? Ja, heel erg. Het is zuur. De jonge klassieker rukt op. En ze zijn bijzonder betaalbaar. Een klassieke auto is voor de belastingdienst 25 jaar of ouder. Nu zijn we nog in de seventies met klassieke modellen als de Mercedes S-klasse, de Alfa Ro meo Alfetta, de Fiat 130 Coupé en de reusachtige Amerikanen van voor de oliecrises. Het laat ste Dafje telt misschien ook mee. Eenden, kevers en Mini's waren er toen volop. Die stier ven, op de Mini na, in de jaren tachtig een stille dood. De auto's die momenteel bij het demontagebedrijf belanden, zijn veelal rijp voor de restaura tie, niet voor de sloop. Het zijn meestal modellen uit de jaren tachtig die helemaal aan het eind van hun levenscyclus zijn en nahijgen van een arbeid zaam leven. Denk bijvoorbeeld aan pre-composterende Ci- troëns BX en CX, Alfa Romeo's 33,75 en 90 en Lancia's Delta, Prisma en Thema. Maar ook de authentieke eerste versie van de Sierra uit 1982 is al lange tijd een klassieker zonder liefheb bers. Twintig jaar is het ooit zo futuristische beestje inmiddels. Wie ziet ze nog rijden, de Opeis Welke klassieker? Welke auto uit de jaren tach tig is volgens u een klassieker in spe? Stuur uw top-5 naar. Redactie Weg Wiel, post bus 507,2003 PA Haarlem. Mailen kan ook: hdwegen- wiel@damiate.hdc.nl Ascona en Rekord, de Fiats Rit- mo en Regata, de Renault 25 of de Ford Granada? Slimme autoboeren slaan mas saal de klassiekers van de toe komst op. Voor een habbekrats kopen ze de auto's op bij slope rijen en boedelverkopen. Onge repte sportmodellen hebben ze het liefst. De jaren tachtig zijn het decennium geweest van de hebbedingetjes voor de young urban people, yuppies, die toen hun opwachting maakten. Denk aan de Audi Quattro, Ford Sier ra Cosworth, Mercedes 190E, MG Maestro Montego, Nissan Silvia, Peugeot 205 GTI, Pontiac Fiero en Toyota MR2. De ordinaire gebruiksauto's ver dwijnen veel eerder dan de sportieve of exclusieve automo biele tieners en twintigers. Een gebalsemde Ford Escort 1.3 Bravo uit 1984 is een stuk zeld zamer. Een Citroen Visa 11 RE bestaat domweg niet meer. En waar zijn de Austins en Talbots gebleven? Foetsie! Gelukkig biedt internet de mo gelijkheid een beetje nostalgie in de huiskamers terug te bren gen. Het is ook een mooie ma nier om de vergeten klassieker, de auto van alledag uit de jaren tachtig, terug te vinden voor een schappelijke prijs. Zo'n mooie hemelsblauwe Ford Escort Ca briolet XR3i bijvoorbeeld met witlinnen kap. Of een Peugeot 604 GTI. Sommige modellen zijn alweer helemaal hip. Vooral de latere series van de barrelige Citroën CX (geboren in de jaren zeven tig) zijn momenteel aan de prijs. Tien jaar geleden bezorgde de aanblik van de Franse limousine autoverkopers nog een heftige depressie. Nu is de auto 'klas siek'. De Citroën Visa is een raar eitje op wielen. Hij had zelfs een Roemeense kloon, de Axel. Die werd door antieke, doch poten te techniek uit de GS/GSA aan gedreven. Ook deze auto's zijn inmiddels door roestduivel of slopershamer van de aardbo dem gevaagd. Auto's van alle dag verdwijnen, de museum exemplaren blijven. Dat is erg. Dat is heel zuur. 3. Fietspad Industrieweg Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl ^°GV A) Industrieweg B) Jan Evertsenlaan C) Kon. Julianalaan D) Biltlaan E) Haringkade Katwijk - Het fietspad langs de Industrieweg tussen de Koningin Julianalaan en de Jan Evertslaan wordt herbestraat. De werkzaamheden duren naar verwachting tot vrijdag 20 december. 4. Herbestrating Langeweg A) Langeweg B) Alkemadelaan k C) Stationstraat 6. Verkeerswijziging vanwege afsluiten Molenstraat 7. Oranjebuurt A) Molenstraat B) Lisbloemstraat C) Tulpenstraat D) Oranjelaan E) Gladiolenstraat F) Kanaalstraat G) Nassaustraat H) Grachtweg I) Koninginneweg 9. Stoeplaan tijdelijk afgesloten in verband met snoeiwerkzaamheden Leiden - In de Kettingstraat werkt men aan de aanleg van een verhoogd verkeersplateau, ter hoogte van de Hoge Rijndijk. De werkzaamheden worden in twee fasen uitgevoerd, zodat het verkeer, met enige hinder, doorgang kan vinden. A) Kettingstraat B) Hoge Rijndijk C) Kanaalweg Roelofarendsveen - Tot aan de kerst wordt de Langeweg, ter hoogte van de huisnummers 72 t/m 90, herbestraat en is daar om tijdelijk afgesloten voor het verkeer. 5. Reconstructie Produktieweg/Eikenlaan Lisse - Op zaterdag 7 december worden de betonstraatstenen op de kruisingsvlakken in de Molenstraat vervangen. Naar ver wachting zijn de werkzaamheden nog dezelfde dag afgerond. Tijdens deze werkzaamheden wordt de Molenstraat voor het doorgaand verkeer afgesloten. Door het éénrichtingsverkeer in de Molenstraat tijdens de afsluiting op te heffen blijven alle percelen gewoon bereikbaar. Tijdens de afsluiting blijft fiets- en voetgangersverkeer via de trottoirs gewoon mogelijk. Op zaterdag 7 december wordt tevens de verkeerssituatie in de Lisbloemstraat en de Tulpenstraat tijdelijk gewijzigd. Op deze dag wordt het éénrichtingsverkeer in de Lisbloemstraat en de Tulpenstraat opgeheven. Hierdoor wordt het mogelijk de Lisbloemstraat via de Hilpenstraat te verlaten. Na de openstelling van de Molenstraat wordt de oorspronkelijke verkeerssituatie weer hersteld. Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e mail dan naar: info@verkeerskrant.nl D) Christinastraat E) Nassaustraat F) Oranjelaan Lisse - De Koningstraat wordt aangesloten op de Oranjelaan. Het verkeer komende uit de Koningstraat moet hierbij voorrang verlenen aan het verkeer op de Oranjelaan. Aan de zuidoost-zijde (even nummers) van de Koningstraat wordt een parkeerverbod ingesteld. Van 2 t/m vrijdag 6 december worden de volgende straten afgesloten: Koning straat, Irenestraat, Juliana- straat en de Christinastraat. Voor meer informatie zie: www.verkeerskrant.nl A) Stoeplaan B) Wittenburgerweg C) Wilhelminaplein D) Gr. Haesebroekseweg E) Oud Wassenaarseweg F) Buurtweg Oegstgeest - Op woensdag 4 december start de gemeente met het snoeien van de bomen op de Stoeplaan, tussen het Wilhelminaplein en de Wittenburgerweg. De Stoeplaan wordt tijdelijk afgesloten voor doorgaand verkeer. Het verkeer wordt omgeleid tijdens de werkzaamheden voor de duur van twee dagen. 8. Herbestratingswerkzaamheden Kamphuizenlaan A) Kamphuizenlaan B) Rhijngeesterstraatweg C) Willibrordlaan D) President Kennedylaan E) Lange Voort F) Grunerielaan www.verkeerskrant.nl têli ismimssSS ïstrating wordt terug lacht op oorspronkelijke hoogte. erkzaamheden duren veer vier weken. Tijdens de ering kan misschien niet gebruikelijke plaatsen len geparkeerd. Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. iiiiiaSi! A) Eikenlaan B) Produktieweg C) Pr. Beatrxlaan D) Leidse Schouw Alphen aan den Rijn - De reconstructiewerkzaamheden in de Produktieweg /Eikenlaan worden in december afgerond. Omleidingen zijn met borden aangegeven. Oegstgeest - De Kamphuizenlaan is in verband met herbestratings werkzaamheden afgesloten van 2 tot en met 13 december voor doorgaand verkeer. 10. Parkeerstroken Secretaris Varkevisserstraat 11. Herinrichting Vrouwvenneweg Oude Ade - Tot begin december 2002 worden werkzaamheden verricht t.b.v. de herinrichting van de Vrouwvenneweg en om geving. Van 2 t/m 6 december wordt gewerkt aan de kruising Zwarteweg/Vrouwvenneweg. Men wordt ve Acht de auto niet in de straten te parkeren tijdens de werkzaamheden. OUDE ADE (ALKEMAlj)|E) (10) r A) Secr. Varkevisserstr B) Duinstraat C) Schoolstraat D) Annastraat Katwijk - De komende vier weken worden diverse parkeerstroken aan de Secretaris Varkevisserstraat herbestraat. A) Vrouwvenneweg B) Dirk Thomasstraat C) Abdij van Rijnsburglaan D) Zwarteweg E) Pastoor Gortzstraat

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21