Artsen Leythenrode stappen op Leidse prominenten moeten Harry Groen niet Leidsch Dagblad "y Burgemeester Koopmanschap ruilt Zoeterwoude voor Diemen Surprise! WINKELHOF REGIO Cieba Lijsttrekkers extra bewaakt Minister De Boer pakt tweede tariefstijging treinkaartje aan Leidsch Dagblad Afrika blinde vlek in strijd tegen terreur Reuzenkwallen voor Japanse kust Fietsen volgens NMa veel te duur België arresteert omstreden Jahjah Spijkers krijgt eerherstel NR. 43093 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 n: het i van de ende pop verschillen smies verzekering [standplaats stalling met irwerk open I kan niet van het ekerijplein el Zafira OPC w sportieve itevaarders Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 29 NOVEMBER 2002 P5BSP De gróótste selectie t-_ kantoormeubelen T 2000 m2 showroom! fantoormeubelen den haag/gpd-anp - Het minis terie van binnenlandse zaken heeft de komende verkiezings campagne extra oog voor de be veiliging van de lijsttrekkers van de verschillende politieke partij en. Het kabinet besluit vandaag dat van alle lijsttrekkers een zo geheten risico-analyse zal wor den gemaakt. Op basis hiervan wordt besloten of extra beveili ging nodig is. Nu is het nog zo dat alleen bij leden van het kabinet, de frac tievoorzitters van de partijen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer voortdurend wordt bekeken of extra veilig heidsmaatregelen nodig zijn. Andere politici kunnen ook ex tra beveiligd worden (zoals het kandidaat-Kamerlid voor de WD Hirsi Ali), maar alleen na dat zij zelf aan de bel hebben getrokken. Mede naar aanlei ding van de moord op Pim For- tuyn vindt het kabinet het ver standiger als de veiligheidsdien sten ook de lijsttrekkers in de verkiezingscampagne bij voor baat controleren op mogelijke gevaren. Volgens Binnenlandse Zaken is het nooit de bedoeling mensen extra te beveiligen als daar geen directe aanleiding voor is. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan bijvoorbeeld besloten worden tot het uitlenen van een lijfwacht, een gepantserde auto of het installeren van een poli tiepost bij de woning van be trokkene. De uiteindelijke bevei ligingsmaatregelen hangen af van de uitslag van een analyse die Binnenlandse Zaken maakt door Janneke Dijke leiderdorp - Alle vier de artsen van het Leiderdorpse verpleeg huis Leythenrode stappen op om dat ze geen vertrouwen meer hebben in de organisatie. De ver pleeghuisartsen schrijven in een brief op poten aan de raad van bestuur dat zij vrezen dat de pati ëntenzorg in gevaar komt. De werksfeer noemen zij 'vreselijk'. De vier artsen klagen er in hun brief over dat de reorganisatie in het verpleeghuis niet goed wordt voorbereid. De verande ringen zijn nodig om de chaos op te lossen die ontstond onder de vorige directeur, J. Wagenaar. Werksfeer bij verpleeghuis in Leiderdorp 'vreselijk' De artsen, van wie er één een stageplaats bezet, vinden het kwalijk dat er nooit goed naar hen is geluisterd toen zij hier over eind 2001 de noodklok luidden. Daarnaast vinden de artsen dat er geen inhoudelijke discussies mogelijk zijn met de huidige interim-directeur J. Ver hagen en de raad van bestuur. Eén van de vier verpleeghuisart sen is al weg. De drie anderen hebben een andere baan gevon den en vertrekken binnenkort. Het zijn de enige artsen in het verpleeghuis. In totaal werkt er 400 man personeel. Leythenro de heeft 180 bedden en een af deling dagbehandeling met 17 plaatsen. De actie van de verpleeghuisart sen is opvallend omdat interim directeur Verhagen deze zomer nog meldde dat het weer de goede kant op ging met het ver pleeghuis. Het ziekteverzuim onder het personeel nam af en de financiën voor het lopende jaar waren weer op orde. Het enige blok aan het been was nog de schuld uit het verleden van 725.000 euro. Leythenrode wacht nog steeds met smart op de toezegging van het College Tarieven Gezondheidszorg dat dit exploitatietekort wordt gesa neerd, zodat het verpleeghuis weer kan investeren. Volgens in terim-directeur Verhagen is er op alle overige fronten verbete ring. In verband met ziekte kan Ver hagen niet reageren. Ook een ander lid van de raad van be stuur, C. Mulder van verpleeg huis Oudshoom in Alphen aan den Rijn, reageert niet De raad van toezicht verwijst door naar de Raad van Bestuur. Leythen- rode-woordvoerster J. Schrijne- maekers bevestigt slechts dat de brief is binnengekomen. „De artsen hebben hun voornemen kenbaar gemaakt het verpleeg huis te verlaten. Om die reden heeft de raad van bestuur vol gende week een gesprek met hen. Dat gesprek is bedoeld om uit te wisselen wat er precies aan de hand is." In afwachting van het gesprek geeft de woord voerster verder geen commen taar. Pagina R5: 'Verpleeghuis kan niet zonder artsen' ,j 1ED SPIJKERS lopen regelmatig stuk op leid. Klagen helpt meest- J procederen soms. Want rerheid tekortschiet is de irger een ongelijke partij l grote bureaucratie. Al- e in het bezit is van ge- uithoudingsvermogen bondgenoot in de Na- mbudsman. Maar ook het nog lang duren voor zegeviert defensieambtenaar kreeg gisteren defi- gelijk na een arbeids- met zijn werkgever dat liefst zestien jaar epte. Spijkers krijgt van een schadevergoeding miljoen euro en van het rie de schriftelijke erken- Defensie zich te buiten aan misleiding, ed Spijkers overkwam van een kafkaëske ge- üs. Als maatschappelijk >ij Defensie weigerde hij we van een mijnenspeci- r te liegen dat haar man gekomen als gevolg van iiten. Spijkers weerstond van het defensieappa- Btitie en een deel van de Maar daarvoor was hij ftt zijn baan kwijt, bijna Haard en ook nog te boek als 'politiek crimineel', nterventie van de Natio- mbudsman kwam de I terug op haar schreden, na zware druk van de Kamer erkende de zit- batssecretaris van defen ds der Knaap, gisteren dat 5. sterie zich in deze affaire ;h heeft gemaakt aan niet g lan misleiding. neer dan fair dat Fred j financieel wordt gecom- voor de geleden scha- 1 het is nog belangrijker zijn morele gelijk heeft l Met zijn geduld en j ingsvermogen heeft ,a aangetoond dat de over ijl niet alles kan permitte- met zijn opstelling van heeft de Tweede Kamer -c n dat de volksvertegen- ng uiteindelijk een oot is van de burger. Al- politieke en ambtelijke tan Defensie mag zich a e affaire nog een hele schamen. der Malen door Judy Nihof zoeterwoude - Burgemeester Amy Koopman schap van Zoeterwoude wordt met ingang van volgend jaar de nieuwe burgemeester van Die men. De 50-jarige Koopmanschap was vijfenhalf jaar burgemeester van Zoeterwoude. De burge meester van Diemen, een 24.000 inwoners tellen de gemeente onder de rook van Amsterdam, ging onlangs met pensioen. Een zeer geëmotioneerde Koopmanschap kondigde haar vertrek gister avond aan in een vergadering van de raadscom-- missie grondgebied. De mededeling viel veel raadsleden rauw op het dak. Koopmanschap begon haar loopbaan in de ver pleging. Ze pakte later een studie bestuurskunde op en vond werk als ambtenaar bij de provincie Zuid-Holland. Tot haar overstap naar Zoeterwou de was ze wethouder voor Groenlinks in het Am sterdamse stadsdeel De Pijp. „Na 25 jaar Amster dam wil ik nu wel eens de stad uit en naar het platteland trekken", verklaarde ze destijds tegen over deze krant. In Zoeterwoude ging een wereld voor haar open, zegt Koopmanschap nu. Toch vindt ze dat het ac climatiseren in het dorp met 8.000 inwoners haar 'makkelijk' is afgegaan. Ze is na vijfenhalf jaar niet uitgekeken op Zoeterwoude, stelt ze met klem vast Al is ze ook niet het type dat ergens jaren en jaren blijft. „We zouden net het traject van herbe noeming ingaan. Daar heb ik wel eerlijk bij ge zegd: als zich iets leuks voordoet, zal ik daar zeker naar kijken." Pagina R3: Koopmanschap zoekt nieuwe grensuitdaging Burgemeester Amy Koopman schap. Foto: Henk Bouwman den haag/gpd - De tariefsverho ging die de Nederlandse Spoor wegen per 1 juli volgend jaar willen doorvoeren, mag niet doorgaan. Die mededeling doet minister De Boer (verkeer) vol gende week aan de directie van de NS, na zware druk vanuit de Tweede Kamer. Alle fracties noemen deze tweede tariefstij ging in een halfjaar tijd ernstig en maken zich zorgen over het imago van het openbaar ver voer. De Kamer wil dat De Boer naar de rechter stapt, als de NS de ta riefstijging op 1 juli toch door zetten. De Kamer heeft juridisch advies ingewonnen, waaruit door Wim Koevoet leiden - Gezocht: een andere burgemeester dan Harry Groen. De Leidse gemeenteraad moet een betere kun nen vinden. En Groen zelf doet er maar het beste aan zich terug te trekken. Die boodschap verkondigen pro minente Leidenaars uit het bedrijfs-, universitaire en maatschappelijke leven zonder omhaal van woorden. K. Klerks, ondernemer en voorzitter van Leiden Promo tie, is uiterst scherp in zijn commentaar. Dat hij moge lijk 'verder' moet met Groen weerhoudt hem niet van een vernietigend oordeeL „Groen aanbevelen en benoe men is waanzin", zegt hij. „Beneden alle peil." En: „Dit is bekokstoofd door de WD die altijd de bal in de ploeg houdt. Wat een enge partij is dat aan het worden. En de Leidse gemeenteraad heeft zich Groen door de strot la ten duwen." „Een keer gedonder met declaraties, dan zeg ik: kan ge beuren. Bij de tweede keer begin ik te fronsen. Bij de derde keer zeg ik; krijg het lazerus. En wie zegt mij dat dit niet slechts het topje van de ijsberg is? Leiden ver dient dit niet, van die bestuurders die er voor zichzelf zitten en niet voor de stad. Als Groen verstandig is, trekt hij de conclusie dat terugtrekken de verstandigste zet is." Ook C. Verplancke, de directeur van de Stichting Stads- parkeerplan Leiden en tot voor kort de voorzitter van de belangenclub van de markten in Leiden en omgeving, moet niets van Groen hebben. „Ik bedoel niet de per soon, want ik ken hem niet eens. Van zijn cv ben ik niet zo onder de indruk, het ambt van burgemeester is toch vooral een mensenbaan. Als er iemand is die dat de af gelopen maanden duidelijk heeft gemaakt, is het Wolter Lemstra." Volgens Verplancke zal het Groen nooit lukken om ge zag af te dwingen in Leiden. De verhalen over zijn de- blijkt dat weinig rechters sym pathie hebben voor 'de truc' van de NS. Die truc houdt in dat de NS de prijzen van de kaartjes op oudejaarsavond met gemiddeld 4,9 procent verhogen en op 1 ju li nog een keer met 4,15 procent. Omdat de NS volgens de afspra ken één keer per jaar de tarieven mogen verhogen, zou dat con tractueel gezien kloppen. zaterdag 30 november 11.00 16.00 uur Surprise Stand Zwarte Pieten Band Zwarte Pieten Speelplein Hulp Zwarte Piet schminken www.winkelhof-leiderdorp.nl claratiegedrag zijn funest. „Het is waar dat je niet voor de rest van je leven mag worden afgerekend op een fout. Maar Groen zelf voegt telkens nieuwe hoofdstuk ken toe aan het verhaal." Verplancke zegt dat hij de krantenverhalen aanvankelijk niet zo maar voor zoete koek wilde slikken. Maar na te lefoontjes met bekenden uit Landsmeer, waar Groen in terim-burgemeester was, weet hij het zeker: „Leiden moet niet aan Groen beginnen. De mensen die ik spreek, begrijpen niet waar die Leidse voorkeur voor Groen vandaan komt." „Iemand met zo'n reputatie, hoe kan die nu over goede netwerken in het Haagse en elders beschikken? Het am bassadeurschap van Groen houdt direct al op bij de ge meentegrens van Voorschoten." Pagina Ri: Kritiek op keuze Groen zwelt aan Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. m v n,y Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: €19,60 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling e mijn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rijswuk/anp-rtr - Afrika is de blinde vlek in de internationale strijd tegen terrorisme. Armoe de, maatschappelijke onrust, politieke instabiliteit, corruptie en slechte veiligheidsmaatrege len spelen potentiële terroristen in de kaart. Dat zeggen verschei dene terrorisme-deskundigen naar aanleiding van de aansla gen in Kenya van gisteren. Vooral Oost-Afrika, waar ook Kenya is te vinden, is volgens de deskundigen extra gevoelig, om dat in deze regio veel buiten landse toeristen verblijven. „Al- Qaeda is aanwezig van Somalië via Kenya en Tanzania tot Zuid- Afrika", zegt Magnus Ranstorp van het Centrum voor Studie van Terrorisme van de Schotse universiteit van St. Andrews. „Er zijn in dat gebied gemakkelijk te traceren westerse doelen en er is ook een moslimbevolking." Volgens de Franse deskundige Roland Jacquard circuleerden er de afgelopen drie weken al be richten binnen de westerse vei ligheidsdiensten dat het Jemeni- tische hoofd van al-Qaeda in dit deel van Afrika een aanslag wil de gaan plegen. Ook Australië heeft ruim twee weken geleden gewaarschuwd voor aanslagen in Kenya. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken werd gewaarschuwd om vooral voor zichtig te zijn in Mombasa. Vlakbij deze havenstad kwamen gisteren bij de aanslag op een hotel zeker vijftien mensen om en raakten er tientallen gewond. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken presenteer de in januari van dit jaareen rapport over terrorisme in Afri ka. Het document omschrijft Afrika als het werelddeel dat 'mogelijk de nieuwe sleutelrol krijgt' in de strijd tegen terroris me. Pagina Buitenland: Meer over de aanslagen Tokyo - Voor de Japanse kust zijn de afgelopen tijd talloze reusachtige kwallen aange troffen, met lichamen tot vijf meter groot. Het is tientallen jaren geleden dat de reuzen- kwallen in zulke grote aantallen de kustlijn aandeden, meldde de plaatselijke instantie voor de visserij gisteren. De kwallen zijn ongeveer een meter breed en wegen 150 kilo. Ze doemen sinds half augustus weer op in de Japanse Zee. Een mogelijke verklaring is de abnormaal hoge temperatuur van het water. Het gif in de tentakels van de stomolophus nomurai is niet dodelijk voor mensen. Veel vissers hebben geklaagd dat de kwallen hun vangst met meer dan de helft hebben doen teruglopen. De andere vissen en garnalen in de netten zijn bovendien verkleurd of ziek doordat ze gestoken zijn door de kwallen. De meeste kwallen die de laatste tijd gevangen zijn, waren al dood, wat er mogelijk op wijst dat hun aantal vermindert. In de Chinese keuken worden gedroogde en behandel de kwallen vaak gebruikt, maar in de Japanse keuken slechts zelden. Foto: AP den haag - Gerenommeerde fa brikanten van fietsen als Gazel le, Giant en Batavus hebben onderling afgesproken hoeveel ze voor een bepaald model vra gen. Die beschuldiging komt van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). De NMa zegt na onderzoek dat vier fa brikanten prijsafspraken maak ten en concurrentiegevoelige gegevens uitwisselen. Pagina Economie Antwerpen - Justitie in België heeft gisteren Abou Jahjah, de omstreden leider van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL), aangehouden. Het is nog niet bekend wat precies de reden van zijn arrestatie was, maar eerder deze week werd zijn AEL ervan beschuldigd Marokkaan se jongeren te hebben opge stookt tijdens de rellen die in de Antwerpse wijk Borgerhout uit braken na de dood van een 27- jarige Marokkaan. Pagina Buitenland den haag - Voormalig maat schappelijk werker Fred Spij kers krijgt eerherstel en 1,6 mil joen euro van zijn vroegere werkgever, het ministerie van defensie. Dat zijn staatssecreta ris Van der Knaap (defensie) en de Tweede Kamer gisteren overeengekomen. Achttien jaar geleden kwam mijndeskundige R. Ovaa uit Zandvoort om het leven bij een incident met een omstreden mijn van het type AP-23. Spijkers moest de wedu we vertellen dat het toch zijn ei gen schuld was geweest. Spij kers weigerde dat. Pagina Binnenland 2 (advertenties) A

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1