ï£>°fnt"ie LEIDEN REGIO Koopmanschap vindt nieuwegren suitdaging' hristiaan de Witt stopt a 27 jaar met bakken Politiek Oegstgeest mild over Vuil kan niet weg van Kwekerijplein procedurefout woontorens warmte van de ovens zal ik missen' 'Dit gedoe stamt nog uit de pré-Meesterperiode' Oegstgeestenaar krijgt Poolse onderscheiding HOC 972 -Twee nieuwe centra croepsoriëntatie CHOOZ, ionsplein lb en in het im voor Werk en Inko- Leiden, zijn gisteren 66-wethouder Pechtold ld. Iedereen die informa- ct over een (beroeps)op- cursus, training of ogelijkheden kan zich in l laten adviseren. Z is een initiatief van het eiden, dat daarmee in- op een groeiende be- voorlichting. Vooral »en in het voortgezet on- hebben moeite met de an een vervolgopleiding nsjaten daarom zonder di- de school. De centra zijn werkdag van 09.00 tot eiiur geopend. door Judy Nihof vervolg van voorpagina zoeterwoude - Wat burgemeester Amy Koop manschap het meeste aantrekt in haar nieuwe woon- en werkplaats Diemen is de mix van het stadse met nog een beetje platteland. „Het is een gemeente aan de rand van Amsterdam. Je hebt er steeds te maken met de bedreigingen van die stad. Een grote stad wil nu eenmaal altijd uitbreiden. Die grensproblematiek en ik zou haast zeggen: het spel dat daarbij hoort, spreekt me aan." Dat 'spel' speelde Koopmanschap ook zo graag in Zoeterwoude, als Leiden weer eens naar de Grote Polder lonkte. Het was voor haar een uitdaging om de stadsbestuurders ervan te overtuigen dat ze op de verkeerde weg zaten. „Jullie willen zo graag bij ons bouwen? Besef wel wat je wegdoet. Kom maar eens bij ons kijken, was mijn reactie dan. Ze vindt dat ze er haar steentje aan heeft bijgedra gen om Zoeterwoude 'op een goede manier in beeld te brengén'. „We hebben ons nadfukkelijk geprofileerd. Als een gemeente die het zelfonder zoek niet schuwt. En als een gemeente die zelf standig wil blijven, maar ook naar de toekomst kijkt en daarin reëel wil opereren." De Zoeterwoudse politiek gunt Koopmanschap de nieuwe baan, maar voor Zoeterwoude is het jam mer dat ze vertrekt, vinden de raadsleden van de coalitiepartijen CDA en WD en van Progressief Zoeterwoude (PZ). Volgens B. Koppenol en J. Gahrmann van het CDA is Koopmanschap een prima burgemeester. „Écht een ambassadrice",' zegt Gahrmann. „En ze is geliefd bij de bevolking. Ze liet overal haar gezicht zien." Koppenol: „Wat ik zo positief vond was dat ze als vrouw kon op treden als een kerel." W. Ooijendijk van PZ betreurt het dat de gemeen te 'een zeer bekwaam voorzitter' en een open be stuurder kwijtraakt. WD-fractievoorzitter I. San ders is ronduit lyrisch over Koopmanschap. „Groenlinks is niet mijn partij. Maar als we hier een gekozen burgemeester hadden, dan zou ik haar gekozen hebben. Ze is daadkrachtig en com municatief uitstekend." De raadsleden gaan er zonder meer van uit dat Zoeterwoude een opvolger krijgt Niemand is bang dat het vertrek van de burgemeester wordt aangegrepen om de zelfstandigheid van de ge meente ter discussie te stellen. Volgens de raads leden heeft Zoeterwoude zijn bestaansrecht in middels voldoende bewezen. „De volgende bur gemeester komt in een gespreid bedje. Alles loopt goed hier," aldus Ooijendijk van PZ. „Nu is het nog zaak een opvolger te vinden die gelooft in groen en in kleinschaligheid." WIJK LADDER MAREwiJK - In het Diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn is morgen van 11.00 tot 16.00 uur een actiedag om geld in te zamelen voor dakloze gezinnen in het Roemeense dorp Trei Sate. Er wordt infor matie gegeven over dit project, er zijn Roemeense souvenirs te koop en er is een rommelmarkt met Rad van Avontuur. pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 kan zondag om 13.30 uur bingo worden gespeeld. De zaal is al om 12.00 uur open. morskwartier - Sinterklaas vergeet ook de ouderen niet. In buurthuis Morschwijck is don derdag 5 december van 9.30 tot 12.00 uur een Sinterklaasfeest. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het buurthuis aan de Topaaslaan 19, telefoon 5765656. dy Nihof Toen supermarkt Kon- Den Haag in de jaren ze- tokbrood naar Frans re- itroduceerde, wilde de jakker Christiaan de Witt iterblijven. „Ik dacht: dat ook." De Witt liet een st uit Frankrijk overko- e hem de fijne kneepjes Het bleek een gouden )e mensen stonden in de echt Franse stokbrood n. 002 kun je overal een ba- öf een pistolet kopen. De van stokbrood mag dan zijn, de winkel van an de Witt in winkelcen- e Kopermolen loopt nog s een trein. Vooral op za- het bomvol in de zaak. is ervan overtuigd dat lijft, als de bakkerij per 1 in andere handen over- e Zoeterwoudse bakker Blok heeft de zaak en de personeelsleden overge- en gaat werken volgens formule. d het heel belangrijk dat loneel kon blijven. Óc heb in de medewerkers te Als je op vakantie ging i zij ervoor dat de zaak i doordraaide. Sommi- i rken hier al zo lang. Een bakkers is hier al 27 jaar. int altijd als eerste. Nog Dat waardeer ik zo." 58-jarige De Witt is het lijna in zicht. Hoewel hij k nog altijd met veel ple- oet, heeft hij de knop een geleden al omgezet. „Ik el actief lid van een bak- H! inisatie en daar wordt rteld: als je wilt stoppen met werken, begin er vroeg aan en wacht niet tot je iets gaat mankeren. Een paar jaar gele den ben ik al gaan kijken wat ik wilde." Aan sommige dingen merkt De Witt dat hij een dagje ouder wordt. „De regels waaraan je moet voldoen worden steeds strakker. Met de lonen en din gen als zorgverlof wordt het ook steeds ingewikkelder. Jongè on dernemers hebben daar minder moeite mee. Maar denk nou niet dat ik loop af te tellen. Zelf standig ondernemer zijn is prachtig. Als ik het over mocht doen, zou ik het zo wéér doen." De Witt is telg uit een Noord- wijkse bakkersfamilie. Dat hij het vak in zou gaan, was van zelfsprekend. Zelf heeft hij geen opvolger. Zijn drie dochters sloegen allemaal een andere weg in. Aan de ene kant had het leuk gevonden als een dochter de zaak had overgenomen. Maar dan was het wel een stuk moeilijker geworden om afstand van de zaak te nemen. Zevenentwintig jaar geleden kregen De Witt en zijn vrouw de kans om in de Kopermolen een eigen bakkerij te beginnen. De Merenwijk was toen voor de helft klaar. Over klandizie zou hij niet te klagen hebben, werd hem voorspeld. De bank had er vertrouwen in. Ook in een ander opzicht had De Witt de wind mee. De warme bakker was in de jaren zeventig weer in op komst. De mensen waren het fa- brieksbrood van de supermark ten beu. De eerste tijd had De Witt in het winkelcentrum het rijk alleen. Maar op een gegeven moment vestigde zich een filiaal van een andere bakkerij. „Die concur rentie was alleen maar goed. We gingen dingen nog beter doen, besteedden nog meer aandacht aan onze producten. Als je con currentie hebt, slaap je niet in." De concurrent redde het uitein delijk niet. Toch moest De Witt op zijn hoede blijven. Super markten begonnen steeds meer vers brood van goede kwaliteit te verkopen. „Nu hebben we erg veel concurrentie van de super markten. Je moet proberen je te blijven onderscheiden. Dat doen we onder meer door niet al vroeg te stoppen met bakken, maar op de dag zo lang mogelijk door te bakken. We maken ook veel. We gooien liever brood weg, dan dat we 'nee' moeten verkopen." In de jaren tachtig begon De Witt een kleine croissanterie in de Haarlemmerstraat. Een voor die tijd unieke formule, die ge weldig aansloeg. „Mijn vrouw zei na een jaar of twee: nu moet je in de buurt van de Hema een groter pand nemen. Wij zaten in het wat stillere deel van de Haarlemmerstraat. Maar ik durfde niet. Had ik dat wel ge daan, dan had het misschien kunnen uitgroeien tot een win kel als Bakker Bart" Toen overal in de binnenstad croissanterië- en verschenen, viel het doek voor zijn zaakje. De Witt is niet rouwig om hoe het is gelopen. Het runnen van meerdere filialen heeft hem nooit erg getrokken. Begin jaren negentig nam hij weliswaar het Friese bakkertje over aan de Groenhazengracht, maar een jaar later verkocht hij de zaak al weer. „Ik kwam er te weinig, ter wijl ik juist graag nauw bij een Bakker Cristiaan de Witt: „Het was een feest om te bakken voor 3 oktober." Foto: Hielco Kuipers zaak betrokken wil zijn. Ik wil al les in de gaten kunnen hou den." De Leidse ondernemer is niet van plan om het bakkersvak vol gend jaar helemaal vaarwel te zeggen. Hij is betrokken bij PUM, dat staat voor Project Uit zending Managers. Deze organi satie zendt vakmensen uit naar landen in bijvoorbeeld het voor malige oostblok, waar ze wat ex tra vakkennis goed kunnen ge bruiken. De Witt is blij dat hij op deze manier nog feeling kan houden met het vak. Bovendien houdt hij veel van reizen. Toch verwacht hij dat hij regel matig met enige weemoed zal terugdenken aan de bakkerij. „Wat ik erg zal missen is de warmte van de ovens. Waarom? Dat kan ik niet uitleggen. Daar moet je bakker voor zijn." Ook beseft de ondernemer dat Lei- dens Ontzet straks niet meer hètzelfde is. De Witt is een van de vijf bakkers die het witte brood bakken, dat op 3 oktober gratis aan Leidenaars wordt uit gereikt „Dat was een feest. Een hele eer ook. Je kan je toch niet voorstellen dat dat brood uit een fabriek uit Den Haag komt? Dat moet door Leidse bakkers gebakken worden." meerburg - In buurthuis Matilo wordt woensdag 4 december van 14.00 tot 16.00 uur sinter klaas gevierd. Kinderen kunnen alleen deelnemen als ze vooraf zijn ingeschreven. Deelname kost 2,50 euro. Inschrijfformu lieren zijn af te halen bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126. sinterklaas - Sinterklaas brengt morgen een bezoek aan een aantal wijken in Leiden. Op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van nummer 114, komt hij met zijn pieten om 12.00 uur aan. Ook het Vijf Meiplein vereren zij morgen met een bezoek. Daar zijn zij om 14.15 uur. Ver volgens vertrekt het gezelschap naar het Bevrijdingsplein, waar het om ongeveer 14.45 uur aan komt. De pieten zijn dit jaar ge specialiseerd in acrobatiek. Maar er worden natuurlijk ook sinterklaasliedjes gezongen en spelletjes gedaan. slaagwijk - Volwassenen kun nen zondag om 14.00 uur kla verjassen in buurthuis Op Ei- fen Wieken aan het Valkenpad Per persoon bedragen de kosten 1,60 euro. Voor 55-plus- sers is er maandag 2 december om 14.00 uur bingo. Voor vijf spelronden zijn de kosten 3 eu ro. merenwijk - In het Kerkelijk Centrum de Regenboog aan de Watermolen 1 is morgen van 10.00 tot 16.00 uur een auto- en treinenbeurs. Bij heel veel standhouders kunnen auto's en treinen worden gekocht of ge ruild. Ook wordt informatie verstrekt over deze oude hobby. En voor kinderen is er een leu ke verrassing. door Nancy Ubert oegstgeest - De Raad van State is niet alleen van mening dat de woontorens in Poelgeest niet hoger dan zes verdiepingen mo gen worden, maar vindt ook dat burgemeester en wethouders van Oegstgeest in strijd met de wet op de ruimtelijke ordening hebben gehandeld. Zij hadden de gemeenteraad moeten vra gen om het bestemmingsplan zo aan te passen, dat de bouw van de woontorens mogelijk werd. De Raad van State consta teert dat dat niet is gebeurd. Dat deze procedurefout ook be tekent dat de raad onvoldoende is ingelicht, daar ligt een meer derheid van de raad niet wakker van. Het enige gevolg is, dat Oegstgeest opdraait voor de proceskosten. Die zijn niet hoog, maar advocaat Besselink van de bewoners was wel tevre den dat hij op dat punt gelijk kreeg. De vraag is wat de Oegstgeestse politici met dit 'nieuws' gaan doen. Totaal onverwacht komt het niet, want wethouder Mees ter heeft de raad al eerder laten weten dat er 'waarschijnlijk' procedurefouten zijn gemaakt. Fractievoorzitter Klaver van Pro gressief Oegstgeest, Meesters ei gen partij, vindt mede daarom dat er verder niet meer over ge praat hoeft te worden. „Nu nog iets doen met een fout uit het verleden? Dan wil je er alleen maar politieke munt uit slaan." Feit is wel dat de Raad van State officieel bevestigt, dat de ge meente haar werk niet netjes heeft gedaan. CDA-fractievoor- zitter De Kok reageert met de woorden 'dom, onhandig en onnodig'. „Maar dit gedoe stamt nog uit een pré-Meesterperio- de", vergoelijkt hij. „Dus ik kan en wil het de huidige wethouder niet aanrekenen. Meester weet' als geen ander hoe gevoelig Poelgeest ligt. Dit toont weer eens aan dat we missers, ook op dit administratieve niveau, ab soluut niet kunnen hebben. Ik hoef haar daarvan niet te over tuigen. Dat weet ze zelf wel." „We houden de wethouder nog even uit de wind", aldus Eegde- man, fractievoorzitter van Leef baar Oegstgeest. „Maar in janu ari wordt het spannend. Dan moet ze ons de exacte cijfers van Poelgeest overleggen, en als daarbij ook maar iets niet klopt zijn wij geen aardige coalitie partner meer. Meester zit ge woon met een heel vervelende erfenis. Steeds als we denken dat we alles boven water heb ben, komt er weer iets aan de oppervlakte drijven. En dan zit ten we in de raad weer tegen el kaar te blazen. Wat die procedu refout betreft: laten we er alsje blieft van leren. We moeten veel voorzichtiger worden. Eerlijk ge zegd maak ik me veel meer zor- gen over een andere kwestie die met de woontorens heeft te ma ken. Als de omwonenden door procederen, kan ons zwaar weer boven het hoofd hangen. In het hoger beroep over de eerste bouwvergunning hebben ze hun gelijk gehaald, wat gebeurt er met die tweede rechtsgang?" Huizing, fractievoorzitter van oppositiepartij WD, is de pro blemen in Poelgeest meer dan zat. „De problemen in Poelgeest worden alleen maar groter. Vo rige week die bodemvervuiling van Kwaakhaven, en deze week dit weer. Dit alles bevestigt onze eerdere stelling dat wethouder Meester niet alleen de proble men niet weet op te lossen, maar zelfs {poter maakt. Ik heb regelmatig gevraagd om alles op tafel te leggen, zodat de raad kan helpen het een en ander in goede banen te leiden. Helaas heeft de WD geen meerderheid. En de coalitiepartijen geven de wethouder nog steeds het voor deel van de twijfel." oegstgeest - De 57-jarige Jan Hein la Rivière uit Oegstgeest heeft woensdag in Warchau uit han den van de Poolse minister van binnenlandse za ken een onderscheiding in zilver gekregen vanwe ge zijn inzet voor de Poolse politie. In het Nederlands vertaald luidt de naam van de onderscheiding: 'voor ondersteuning, gegeven aan de Poolse Politie'. Het was de eerste keer in de geschiedenis dat een niet-Poolse ingezetene de onderscheiding kreeg. Ook Jan Wiarda, regiochef van de politie Haaglanden en Bert Lowenthal en Pawel Mflicki van het Nederlands Politie Instituut kregen een onderscheiding. La Rivière werkt bij de korpsleiding van Hollands Midden in Leiderdorp en is accountmanager ex terne contacten. Hij begeleidt de Poolse politie naar het intreden in de Europese Unie. De Oegst geestenaar wordt in de loop van de dag weer thuis verwacht. „Vanavond vieren we feest", zegt zijn trotse vrouw Monique la Rivière. al jaren de grootste erger- de bewoners van het rijplein, achter de Zijlsin- drie vuilcontainers wor- et geleegd, omdat de wa an de reinigingsdienst JSI :in niet kunnen opdraai- ;u t parkeerprobleem in de jf is daar de oorzaak van. )t0 larkeerde wagens in de straat en de auto's bij de van het Kwekerijplein meren de doorgang. Daar HLeen superchauffeur aan. ipaar telefoontjes naar en Beheer wordt de bak j ïl een paar dagen later 53 leegd, als er wél een I mg is voor de vuilnis- ;r' m. pari 2001, een kleine twee ;(j leden dus, namen de be- s contact op met de ge- e. Toenmalig wethouder irier was de spreekbuis, april 2001 liet Laurier weten de kwestie te hebben aangekaart bij Milieu en Be heer. De bewoners gingen ook nog naar de buurtmobiel om het probleem uit te leggen. Er werd één keer een auto wegge sleept. Maar voor het legen van de container moesten de bewo ners de gemeente maar bellen. Het werd dus een gebed zonder eind, ook omdat de witte krui sen die op de straat werden ge schilderd om parkeerders af te schrikken niet hielpen. En om een lang verhaal kort te maken: laatst hebben de bewoners weer hun nood geklaagd in de raadscommissie Ruimte en Groen. De bewoners van het Kwekerij- plein zien het liefst dat de vuil containers verhuizen naar de hoek van het plein en de Waardstraat. De bewoners van de Waardstraat op hun beurt zien de bakken liever niet voor hun deur. Een patstelling dus? „Het probleem is bekend en er wordt regelmatig overlegd met de bewoners", zegt een woord voerder van de gemeente. Het einde van alle ellende is in zicht. „Want de lantaarnpaal op de hoek van de Waardstraat en het Kwekerijplein wordt ver plaatst, waardoor de draai rui mer wordt. Daarover is overleg met Nuon. Daarnaast wordt nu bekeken hoe we de verordening kunnen veranderen, zodat de parkeerpolitie daar bonnen kan uitdelen. Want een vak met een kruis betekent dat wij liever niet hebben dat daar niet wordt ge parkeerd, maar wij mogen niet bekeuren. Nog niet. Daar moet verandering in komen. Mensen die hun auto verkeerd parke ren, moeten daar voortaan een bon kunnen krijgen." Leidenaars zijn slim Leidenaars zijn dom, vaak werkloos, verdienen dus weinig en drinken veel. Pa komt lave loos thuis en vrouw en kinde ren lijden honger. Dat stereoty pe beeld over 'ons' bestaat nog steeds bij een deel van Neder land. Vroeger was dat mis schien zo, maar die tijd is al lang voorbij. Vergeleken met de rest van het land heeft de Leidse bevolking een goed opleidingsniveau en is de arbeidsparticipatie hoog. Dat blijkt uit de folder Kerncij fers Leiden 2002. Zo heeft 45 procent van de Leidenaars een hoog opleidingsniveau, 29 pro cent middelbaar en 26 procent laag. De landelijke cijfers zijn respectievelijk 22, 39 en 39 pro cent. De folder leert ons ook, dat 72 procent van de bevolking tussen de 15 en 64 jaar werkt. Landelijk is dat 67 procent. Per 31 december 2001 telde Lei den 117.183 inwoners en in de brochure wordt berekend dat dat er in 2012 121.418 zijn. Verder leren we dat in het Bos- en Gasthuisdistrict de meeste mensen wonen (19.306) en rond het Centraal Station (1.936) en in het Boerhaavedis- trict (3.935) de minste. Tot slot staat nu zwart op wit, dat de meeste mensen in Leiden wer ken in de gezondheids- en wel zijnszorg (11.889) en in het on derwijs: 7.628. De folder Kerncijfers Leiden 2002, met allerlei andere leuke weetjes, is gratis af te halen bij het Stadsbouwhuis en het stad huis. Eric-Jan Berendsen De wijkcontainers op het Kwekerijplein zijn vaak onbereikbaar voor vuilniswagens. Die kunnen name lijk de draai niet maken er als er op het witte kruis auto's geparkeerd staan. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13