Kamernood schuld van afgestudeerden REGIO Kritiek op Groen zwelt aan Oprit taxistandplaats nu al verstopl lemST Joodse gemeenschap kampt met kosten begraafplaats atverlichting tje te laat ALLICHT, .FTINK RAMEN Muziek 1 voor het oog *WAAK(Rj Landal www.autoheemskerk.com www.landal.nl RT Muller yoghurt snacks x Uitgekeken op uw B college's :>aan de Ttt zal warmte n ovens missen Oegstgeest lid over fout woontorens - De straatverlichting in oot deel van Zuid-Hol- s gisteren ruim een uur la- n gewoonlijk ontstoken, kwart voor vijf had de ïting automatisch moeten an maar door een storing netwerk gebeurde dit Jiteindelijk is even voor ïr het signaal voor de ver- ïg handmatig gestart. In senliggende periode deed aatverlichting het niet in n en de regio, Alphen aan ijn en omgeving en delen e Duin- en Bollenstreek, iebedrijf Nuon had van- id nog geen verklaring storing. (advertenties) geen ander raam kan tippen fc kwaliteitsramen van Lieftink. ■Jgen fabriek vervaardigd uit waardige Schüco profielen, laar in tal van uitvoeringen in ninium of kunststof en met D-keur als kwaliteitsgarantie, elkom in onze showroom. owroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: g t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur terdag van 10.00 tot 16.30 uur eoSound Ouverture is een ileet muzieksysteem. Met :M-radio met RDS, cd-speler en ttedeck Maar er is meer te illen over het plezier dat de ound Ouverture u geeft. rir SJ dichterbij met uw hand en de 'atjes glijden geruisloos opzij. Een licht overstraalt het gehele •el Zo heet de BeoSound rture u welkom in een muziek- 'W ld die alle zintuigen boeit, hikt voor alle Bang Olufsen ve luidsprekers I F E LESS ORDINARY M A Qelulér VjR O 1 I op|f< celhof 81, Leiderdorp, foon 071 541 24 97 fJG 6. OLUFSEN OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUT©=K:geiWgflftE R K Leiden Roelofarendsveen L. (071)-5310811 R. (071 >-3312866 (Nu 4-8 parken midden in de vrije pfetuur -rr-~~ ^223 In december geeft Slager Stegeman een j Nationale Bioscoopbon van 2,50 bij aankoop van twee Stegeman droge worsten (kijk voor i de voorwaarden op het actie-etiket) Zoekt u een verbazend smakelijk tussendoortje, een lekkere hongerstiller of een opvallend hapje bij cocktails of aperitief? Probeer dan één van de nieuwe Stegeman topcervelaten! Het assortiment bestaat uit drie bijzondere varianten, namelijk: Ardenner Cervelaat, Kalkoen Cervelaat, Peper Cervelaat. Daar hou ik van! LEIDEN door Wilfred Simons leiden - Steeds meer afgestu deerden blijven in Leiden wonen. Maar liefst een derde van alle studenten besluit al tijdens de studie in de stad te blijven. Dat blijkt uit een enquête van ROOS, het jongerennetwerk van PvdA- Leiden onder 459 studenten. ROOS Stelde vooral vragen over hun woonsituatie en -wensen. Veel studenten blijken zéér onte vreden over het hospiteersys- teem van de SLS. Uit de enquête van ROOS blijkt opnieuw dat het gebrek aan stu dentenkamers te maken heeft met het gebrek aan doorstro ming. Afgestudeerden blijven soms jaren op hun studentenka mer wonen, ook als zij allang een baan hebben. Het voorne men van minister Kamp van VROM om afgestudeerden zon der pardon op straat te zetten, kan echter niet op brede steun van de studenten rekenen. Afge studeerden moeten ophoepe len, zeker, maar alleen als er ge schikte woonruimte is. Uit de enquête blijkt ook dat de studenten zich te gemakkelijk slachtoffer van het woningtekort voelen. Ze willen wel in Leiden blijven, maar ondernemen niets om dat mogelijk te maken. Nét twintig procent van hen schrijft zich tijdens de studie in bij een woningcorporatie. Vrij onthut send' noemt ROOS dat. „Dat bevordert de doorstroom op het moment van afstuderen natuur lijk niet." De oplossing moet een '3 in 1'-systeem zijn, waar mee in Utrecht wordt geëxperi menteerd. Studenten registreren zich dan eenmalig voor studen tenhuisvesting, woningbouw en particuliere kamermarkt. Het voordeel is dat zij 'direct een overzicht krijgen van de moge lijkheden en de eisen waar zij aan moeten voldoen'. Studenten hebben veel kritiek op hun kamers. Ze vinden ze te duur. Vooral particuliere kamers zijn slecht onderhouden. Tege lijkertijd zijn ze erg gelukkig in de stad, zo blijkt. Maar liefst ne gentig procent van alle geën quêteerden vindt Leiden 'een prettige stad om in te wonen'. De aanwezigheid van andere studenten speelt daarbij een rol. Zonder studenten is 'de Leidse binnenstad niet langer de Leidse binnenstad'. Niet verbazend dat 34 procent van hen al tijdens de studie besluit in Leiden te blij ven, terwijl nog eens 50 procent dit overweegt. Zij nemen na hun studie een besluit. ROOS vindt dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) weer kamers moet verde len met behulp van een wacht lijst. Alleen de bovenste tien stu denten op een wachtlijst zou den het recht op hospiteren moeten krijgen. Op de bonne fooi hospiteren, zoals nu, werkt niet langer. „Dat systeem is in gevoerd in een tijd dat de SLS op sommige plekken zelfs met leegstand te kampen had." Vooral studenten die geen lid zijn van een studentenvereni ging vinden moeilijk een kamer. Eén van de meer opmerkelijke voorstellen van ROOS is de her invoering van de hospita. In Amsterdam en Utrecht wordt elk jaar een campagne gehou den om particulieren tot het verhuren van een kamer te be wegen. ROOS wil dat de ge meente Leiden ook zo'n cam pagne houdt. Er moet een stich ting komen waar particulieren zich kunnen melden. 'Het zou van wijsheid getuigen als hij zich terugtrekt' door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De kritiek op de voor dracht van Hany Groen als bur gemeester zwelt in de hele stad aan. Daarbij gaat het niet alleen om de persoon Groen, maar ook om de procedure die de ver trouwenscommissie hanteert. Weliswaar noemt staatsrechtge leerde Joop van den Berg die 'een rommeltje', want een com promis tussen drie zeer verschil lende politieke opvattingen, maar hij moet toch gevolgd worden, meent hij. Van den Berg zegt dat de Leidse gemeenteraad er het beste aan doet Groen nu niet te benoe men, maar de sollicitatieproce dure te verlengen. „Leiden heeft een goede waarnemer, dus dat scheelt." Hij vindt dat Leiden er onverstandig aan doet zichzelf 'de keuze voor een goede burge meester te ontnemen'. „Een burgemeester blijft lang en heeft een gevoelige portefeuille, waar in een hoop mis kan gaan. Dan moet je echt de keuze hebben en geen genoegen nemen met de enige kandidaat die op dat moment voorhanden is." Volgens Van den Berg zijn er ook formele redenen om de hui dige gang van zaken af te keu ren. „De gemeenteraad heeft de bevolking een referendum be loofd. Die belofte wordt ge schonden door met maar één kandidaat te komen. Ook moet de minister kunnen kiezen uit twee kandidaten, dat is nu een maal zo afgesproken." Dominee Anton Dronkers, tot voor kort intensief betrokken bij diaconaal centrum De Bakkerij, schrijft in een brief aan deze krant dat Leiden zichzelf een slechte dienst bewijst door Groen te benoemen. „Hoe is het mogelijk om akkoord te gaan met een burgemeesterskandi daat die zozeer omstreden is vanwege aanvechtbaar declara tiegedrag in diverse functies?" Dronkers is ervan overtuigd dat Groen, als hem juridisch niets te verwijten valt, toch 'langs de rand van het toelaatbare is ge gaan waarbij het eigen voordeel voorop stond'. „De overheid heeft een voorbeeldfunctie. Bur gemeester Job Cohen heeft daarover deze week in de Cleve- ringa-lezing behartenswaardige opmerkingen gemaakt." Ook meent Dronkers dat het referen dum 'op ondemocratische wijze om zeep is geholpen'. „Het zou van wijsheid getuigen als Hany Groen zich terugtrekt als kandi daat voor het ambt van burge meester van Leiden." De afbrokkeling van kostbaar erfgoed door Ilse Keuenhof VRIJDAO 29 NOVEMBER 2002 leiden - Verscholen in het groen ligt aan de Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn het 'jodenbolwerk', de begraafplaats van de joodse gemeente in Leiden. In 1758 be taalde de joodse gemeenschap per jaar tien gulden erfpacht. Maar tijden veranderen en het le ven, maar ook de dood, wordt duur betaald. De begraafplaats moet gerestau reerd worden. Kosten: 150.000 euro voor de grafzerken en de ommuring. Veel geld, zeker voor de kleine joodse gemeenschap in Leiden, eigenaar van het rijks monument, die slechts tachtig zielen telt. Over een paar maan den moet duidelijk worden of de Rijksdienst voor Monumen tenzorg een deel van de kosten op zich neemt. Dat geld komt er volgens secre taris Leo Levie wel, maar de wachttijd voor dit geld is zeven jaar. Dan moet de gemeenschap nog de rest van het geld bij el kaar sprokkelen. Afhankelijk van de grootte van de subsidie gaat dit volgens Levie minimaal twee jaar duren. Tot die tijd staan de stenen op de begraafplaats te verloederen. Over veel van de verzakte zerken groeit het korst mos lagen dik. In een 49 pagi na's tellend restauratierapport staan alle gebreken treurig op een rij: haarscheuren en diepere scheuren in de stenen, afbrok keling van stenen, scheefstaan de en omgevallen zerken, over woekerende begroeiing, enzo voort. Alleen het beheerders huisje dat al in 1981 onder han den werd genomen, staat er puik bij. Verspreid over Nederland liggen ruim tweehonderd joodse be graafplaatsen. Vooral na 1945 werden veel joodse gemeenten opgeheven omdat in de plaat sen geen joden meer leefden. Slechts een klein deel van de be graafplaatsen is nog in gebruik. Zo ook de begraafplaats in Kat wijk. Een joodse begrafenis hangt aan elkaar van rituelen. Nabestaan den wassen de overledene voor de begrafenis. Drie keer gieten zij het water over het lichaam uit, terwijl zij Leviticus 16:30 uit spreken: 'En op die dag zal men verzoening voor jullie krijgen, om jullie te louteren: van ai jul lie zonden zullen jullie tegen over de Eeuwige rein worden'. Daama krijgt de overledene de tachrichiën aan. Deze eenvoudi ge doodskleding wordt met de hand gemaakt van wit linnen of katoen. De tachrichiën maken duidelijk dat de dood geen on derscheid maakt tussen arm en rijk. De kist is, net als de begrafenis, eenvoudig. De hesped, de rouw- Reservering of brochure: Q800-0309 (gratis) PvdA-wethouder Hillebrand wordt verwelkomd door vier danseressen, nadat hij in een limousine naar de nieuwe taxistandplaats bij Leiden Centraal is gereden. Foto: Dick Hogewoning door Esther Hartenberg leiden - De nieuwe taxistand plaats boven op de fietsenstal ling bij Leiden Centraal was de eerste ochtend na de officiële opening al verstopt. Tientallen taxichauffeurs gaven gistermid dag na 17.00 uur blijk van grote scepsis over de 'gebruiksaanwij zing' van hun nieuwe plaats aan het Schuttersveld. „Volgens mij kunnen hier nog geen dertig taxi's staan", vreest W. Koenes. .Achter het station was het al een puinhoop, maar hier ont staan ook opstoppingen." Het leek gistermiddag nog zo idyllisch. Met vuurwerk en thea ter opende PvdA-wethouder Hillebrand (Ruimtelijke Orde ning) de taxistandplaats en de fietsenstalling, door in een witte limousine het dak van de stal ling op te rijden. De muzikale begeleiding van de Vivo's en vier danseressen met ballonnen aan hun haren zorgde voor een op vallend schouwspel. De wet-, houder noemde het project er een met een 'lange adem', maar is tevreden over het resultaat. „Het is goed een mijlpaal als de rede, wordt gehouden terwijl naasten iets vertellen over de overledene. Nabestaanden, bij gestaan door leden van de ge meente, dragen de kist naar het graf. Ten slotte zeggen de fami lieleden de kaddiesj, een gebed waarin de naam van God wordt geheiligd, en werpen de aanwe zigen drie scheppen aarde op de kist. Een jaar na het overlijden komt de grafsteen op het graf. De joden in de streek hebben de nodige problemen met hun laatste rustplaats gehad. Oor spronkelijk bevond de begraaf plaats zich in Leiden, waar nu het centrale faciliteitengebouw van de universiteit staat. De be graafplaats lag er vanaf 1719, maar in 1750 maakten Leidse grafschenners het leven van de joódse nabestaanden zuur. Van af toen werd gekeken naar een betere plaats. Katwijk aan den Rijn had nog wel een stukje duinterrein en jachtgebied over. In 1758 was de Katwijkse be graafplaats een feit. De begraafplaats is belangrijk voor de joodse gemeenschap. Volgens de Talmoed (de joodse wet) is het één van de basisvoor waarden voor een joodse ge meenschap, nog belangrijker dan de synagoge. Joodse graven mogen nooit worden geruimd. Die mooie religieuze opvatting heeft één knelpunt. Normaal kunnen nabestaanden meehel pen met het onderhoud. Voor de Tweede Wereldoorlog telde de joodse gemeente Leiden 369 leden, na mei 1945 meldden slechts 113 overlevenden zich b;j de synagoge. Morgen vindt u de baan die bij u past in De joodse begraaf plaats in Katwijk is hard toe- aan groot onderhoud. Foto: Dick Hogewo ning Omdat veel joden de oorlog niet hebben overieefd, kwam de zorg zwaarder te rusten op de schou ders van de uitgedunde ge meenschap. Levie: „De begraaf plaats is onderdeel van onze ge schiedenis. De Tweede Wereld oorlog heeft er een stempel op gedrukt, de begraafplaats is een schakel." De joodse gemeenschap is al sinds de jaren tachtig bezig met plannen voor de restauratie van het erfgoed. Maar geld van bui ten is hard nodig. „We doen ook een beroep op de plaatselijke bevolking, maar wie geeft er nou geld voor een begraafplaats?", vraagt Levie zich met treurrim- pels in zijn voorhoofd af. „Kat wijk is ons goed gezind, maar om voor zoiets de portemonnee te t;ekken..." feur R. Bontje. „Draaien wordt een probleem en dan komen we klem te zitten." Na een paar mi nuten stonden de eerste taxi's inderdaad al in de file. Ook van ochtend blokkeerden de wach tende taxi's het fietspad, waar door er opstoppingen ontston den aan de kant van het Schut tersveld. De chauffeurs zijn wel blij dat de taxi's eindelijk aan de voor zijde van het station staan. „Lei- denaars wisten weliswaar dat zij aan de achterkant moest zijn", aldus Bontje. „Maar iemand uit Lutjebroek loopt automatisch naar de hoofdingang." De chauffeurs maken zich zor gen over de fietsers die langste afrit rijden. Voor ouderen ten rolstoelgebruikers wordt de stei le wand een hindernis, denken de chauffeurs. „Ouderen die slecht ter been zijn, kunnen toch moeilijk bij vorst met zware koffers die helling op kruipen", aldus Koenes. Het ruwe glas, is echter uitgebreid getest, vertelt Hillebrand. „Met ijs, bladeren en water. Leiden heeft trouwens bruggen die veel steiler zijn." De bouw van de taxistandplaats en fietsenstalling heeft ruim een jaar geduurd en kostte 4,5 mil joen euro. (advertenties) De nieuwe plezierige tussendoortjes. In vrijwel alle supermarkten staat iets volstrekt nieuws in het koelvak: Froop, Froop Corner en Crema Duo. Negen unieke en voedzame yoghurt snacks voor elke dag. Het is écht nieuw. Probeer het maar. Het Is Muller Zuivel plezier. ze te markeren", sprak hij het publiek toe. Tijdens de opening verzamel den tientallen taxichauffeurs zich op het dak van de stalling. Behendig zetten enkele chauf feurs hun wagens achter elkaar op de banen. „Denk maar niet dat alle chauffeurs zo netjes blij ven staan", waarschuwt chauf- (advertentie) Zuivel plezier

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11