ECONOMIE Energiebedrijf Remu naar Eneco Ruzie over verhoging kabeltarief laait op Zeeuws Delta en Nuon vissen achter het net Bundeling ABN Amro en verzekeraar Delta Lloyd Startgeld voor nieuwe winkels in woonwijk chnici KLM n af van :uwe acties Maxima komt boven Chipfabriek ASML gaat twee weken dicht Werknemer raakt luxe extraatjes snel kwijt Explosieve groei verkoop software spelcomputers Brussel opent aanval op potverterende landen Schreeuwende mannen verdwijnen biele groei i consumptie burg - De huishoudens in rland hebben in het derde aal 1.1 procent meer uit- n aan voedsel, drank en zaken. Dat blijkt uit cij- het Centraal Bureau le Statistiek (CBS). Het It vast dat toename van itedingen de afgelopen iden stabiel is. Nederlan- ;n vooral meer uit aan ngs- en genotmiddelen. In rste negen maanden van zijn de uitgaven aan sel, drank en sigaretten weer even hoog als vóór het jaar waarin de toena- okte. donderdag 28 NOVEMBER 2002 ichten over roepsziekten roam - Het Bureau Be- iziekten van de FNV heeft ledrijven aansprakelijk ge- omdat werknemers een «psziekte hebben opgelo- Het gaat onder anderen 5 mensen met RSI, en 50 3j0PS (de zogeheten schil- uekte, waarbij de hersenen 3 angetast door chemische leien). Het aantal zaken is maal zo hoog als vorig jaar. >ns directeur P. Ulenbelt dit doordat slachtoffers 5 ureau beter weten te vin- derzoek naar 1 ulden minima kk>rn De overheid wil J i hoe de schuldenlast van 5 en met een smalle beurs jntwikkelt. Het Centraal ui voor de Statistiek is ge ld daar onderzoek naar te Dat begint volgend jaar :ht zich op huishoudens ten inkomen tot 150 pro- joven de bijstandsnorm, die groep is gekozen om- ïensen met lagere inko- eerder in de financiële emen raken dan mensen ;en hoger inkomen. id pakt reizen ir Birma aan 0 irdam - De vakcentrales en CNV hebben bij het mi- rie van economische zaken 2 lacht ingediend tegen ze- jeisbureau's die vakanties liseren naar Myanmar, het ere Birma. Het gaat om ïg Aap, Asian Way of Life, Tours Nederland, Fox Va- es, Namaste Reizen, Sum- en VNC Travel. Volgens ojkcentrales handelen deze 0 ganisaties in strijd met q eleid van de Nederlandse ïng en de Europese Unie tiandel te drijven met Bir- Indirect steunen ze met akanties het militaire be- aldaar dat mensenrechten ndt; bijvoorbeeld met 0 igarbeid", aldus CNV- lbestuurder R. van Splun- C&A betalen 5t Duitse mark cfurt - Wie in Duitsland leren koopt bij C&A, kan zondag tijdelijk weer met ïitse mark betalen. Dit is ?ld als service voor men ie thuis nog marken heb- ggen, maar geen tijd heb- m ze in te wisselen. Beta- let euro's en marken tege- inook. utrecht/gpd-anp - Het Utrechtse energiebedrijf Remu wordt ver kocht aan het Rotterdamse Eneco Energie. De aandeelhouders van Remu hebben gisteren hun voor keur uitgesproken voor overna me door Eneco. Ook Nuon en het Zeeuwse Delta waren voor Remu in de markt. De nieuwe combinatie Eneco - /Remu denkt op het gebied van energie een leidende rol te kun nen gaan spelen in de Randstad, met ruim 2,1 miljoen klanten (3,6 miljoen aansluitingen elek triciteit, gas en warmte) en een gezamenlijke omzet van ruim 3 miljard euro. Hoeveel Eneco be taalt willen de partijen nog niet bekend maken. De komende maanden worden de details van de verkoop nader uitgewerkt. De verwachting is dat in het eerste kwartaal van volgend jaar definitief zaken worden gedaan. Delta en Nuon vissen achter het net. Delta wilde aanvankelijk met Tennet, de beheerder van het landelijk hoogspanningsnet, Remu overnemen. Tennet kreeg echter geen toestemming van het ministerie van financiën, Bank besteedt activiteiten uit amsterdam/gpd - ABN Amro gaat samen met verzekeraar Delta Lloyd verzekeringen aan bieden op de Nederlandse markt. Beide partijen richten hiervoor een nieuw gezamenlijk verzekeringsbedrijf op. De ver zekeringen worden onder de merknaam van ABN Amro ver kocht. Delta Lloyd krijgt op deze manier toegang tot het distribu tienet van de bank in Neder land. Voor het belang van 51 procent in de joint venture betaalt Delta Lloyd, dochter van het Britse Aviva, 262,5 miljoen euro aan ABN Amro. Door dit nipte meerderheidsbelang komt het dagelijks bestuur in handen van de verzekeraar. ABN Amro krijgt een belang van 49 procent. Met de nieuwe onderneming, die nog geen naam heeft, willen ABN Amro en Delta Lloyd hun positie op de verzekeringsmarkt verder uitbouwen. ABN Amro is nu klein op die markt. De pre mie-inkomsten bij de verzeke- ringtak Leven bedroegen vorig jaar in totaal 705,5 miljoen euro. Bij schade was dat 112,1 miljoen euro. Dat is een marktaandeel van 1,1 procent. Ter vergelijking: bankverzekeraar ING heeft 10,2 procent marktaandeel. Het aan deel van ABN Amro alleen is 'te klein om echt concurrerend te zijn', aldus de bank. De bundeling met Delta Lloyd is een aanzienlijke versteviging. De verzekeraar is nummer vier op de markt van schadeverzekerin gen. Delta Lloyd miste volgens bestuursvoorzitter Hoek echter het distributiekanaal via een bank. Concurrent Interpolis maakt bijvoorbeeld gebruik van het bankennet van Rabo. De sa menwerking met ABN Amro verschaft de verzekeraar een nieuw verkoopkanaal. Met de joint venture zet ABN Amro de verzekeringsactivitei ten op afstand. Dit past in de lijn die de bank heeft ingezet om 'niet-kemactiviteiten' uit te be steden. Onlangs werd een deel van de ICT-diensten afgestoten. Het verzekeringspersoneel dat nu bij ABN Amro werkt krijgt de keus 'mee te verhuizen' naar dc nieuwe onderneming. In totaal gaat het om zo'n 600 medewer kers. Bevalt het niet, dan krijgen de werknemers gedurende twee jaar de gelegenheid om terug te keren naar de oude werkgever. Het hoofdkantoor van de joint venture blijft in Zwolle geves tigd. Volgens beide partijen val len er door het samengaan geen gedwongen ontslagen. Be stuursvoorzitter Hoek van Delta Lloyd verwacht dat de verzeke ringsactiviteiten in de toekomst zelfs meer werkgelegenheid zul len opleveren. elveen - De kans op acties technici van de KLM is geslonken. Bestuurslid R. ft van de Nederlandse Ver- ïg van Luchtvaarttechnici 0 verwacht dat een schrif- stemming over het CAO- Drd niet zal leiden tot een ing. De NVLT heeft giste- met de achterban verga- willen de leden dat het bestuur met de KLM gaat over de voorwaarden Dnder grondwerktuigkun- jaarlijks recht hebben op extra loonsverhoging van rocent. Zij kunnen dit doen in eigen tijd te studeren en na's te halen, zo is afge- en in het principe-ak- gste kou lijkt uit de lucht KLM de NVLT sinds kort formeel erkent als vak- Ook het vertrek van -voorzitter Van der Hout 1 KLM heeft daartoe bijge- n. De KLM schorste hem hij in de pers twijfels had over de veiligheid van •toestellen. Van der Hout KLM zijn onlangs een ver- ;eling overeengekomen, ieeste problemen zijn nu wereld", aldus Scherft, illen nu de verhoudingen le KLM weer gaan normali- Een moeilijk punt blijft ladevergoeding die de eist van deelnemers aan 1de staking afgelopen zo waardoor duizenden pas- strandden. den haag/gpd - Ondernemers die een winkel of een ambachte lijk bedrijf willen beginnen in een woonwijk kunnen in de toe komst tijdelijk een beroep doen op rijksondersteuning. Daar zorgt een kamermeerderheid van CDA, WD en LPF voor. Het initiatief komt van Kamerlid Rietkerk (CDA). Hij hoopt ermee de leefbaarheid in wijken te ver beteren. Rietkerk wil dat er met de rege ling eerst wordt proefgedraaid in enkele achterstandswijken. „Daar dreigt de stadsvernieu wing een beetje te verzanden doordat economische activitei ten moeizaam van de grond ko men. Door tijdelijk bij te dragen in loonkosten, verbouwing en inrichting zouden we onderne mers kunnen stimuleren naar de woonwijken te trekken", zei Rietkerk gisteren bij de behan deling van de begroting binnen landse zaken. waarna Delta alleen een bod deed. Eneco, met de gemeenten Rot terdam, Dordrecht en Den Haag als grootste aandeelhouders, verwacht door de overname sterker te staan in de liberalise rende energiemarkt. Het bedrijf heeft tot nu toe geen Europese aspiraties aan de dag gelegd. Het wil zich ook na de overna me blijven richten op de Neder landse markt, in afwachting van de verdere liberalisering van de Europese energiemarkt na 2004. „Op termijn willen wij aanslui ting zoeken bij een grote Euro pese speler. Dat is steeds onze strategie geweest", aldus de woordvoerder. Remu, met de provincie Utrecht en de gemeente Utrecht als grootste aandeelhouders, stond ook geruime tijd in de belang stelling van het Spaanse ener- gieconcem Endesa. De Span jaarden wilden circa 1,1 miljard euro betalen. De deal ging niet door nadat het ministerie van economische zaken onder druk van de Tweede Kamer strengere voorwaarden had gesteld. Remu ging toen op zoek naar een Ne derlandse gegadigde. Nuon betreurt het dat Remu aan zijn neus voorbij gaat. „Het had gepast in onze groeistrate gie." Ook Delta is teleurgesteld. Het bedrijf zegt niet uit te slui ten dat de politieke strubbelin gen rondom de deelname van Tennet ervoor hebben gezorgd dat de overname niet doorging. De Consumentenbond vreest dat de overname zorgt voor een stijgend aantal klachten over de energierekeningen. „De admini stratieve chaos wordt er alleen maar groter op bij een overna me van deze omvang", aldus een woordvoerder. De CDA-politicus vindt dat de maatregel straks ook moet gel den voor ondernemers die zich in nieuwbouwwijken willen ves tigen. „Door de dure grond is de beschikbare winkelruimte vaak erg kostbaar. En ze blijft nogal eens lang leeg staan. Dat is evenmin goed voor de leefbaar heid." Het is niet de bedoeling dat grote levensmiddelencon- cems onder de regeling gaan vallen. Hoe hoog de bijdragen zullen uitvallen, staat nog niet vast. Rietkerk wil dat minister van binnenlandse zaken Remkes met zijn collega's van financiën en economische zaken een re geling opstelt die rekening houdt met concurrentieregels en Europees Beleid. Het voorstel heeft de instem ming van werkgeversorganisatie VNO/NCW en het Ondernemers Platform Stedelijke Vernieu wing. groessen - De 'Maxima' gedoopte boormachine werkt gestaag door aan de tunnel onder het Panner- densch Kanaal. Bij Groessen is Maxima boven gekomen, midden in een zandplas. Omdat de machine niet in water kan boren is speciaal voor de tunnel een zanddijk gestort. De aanleg van de tunnel voor de Betu welijn verloopt overigens voorspoedig. De bouw ligt een halfjaar voor op het schema. Foto: ANP/Ton Borsboom veldhoven/gpd - ASML, producent van chipma chines, gaat eind dit jaar voor een periode van twee weken dicht. Naast de gedwongen vakantie wordt van de werknemers een loonoffer gevraagd. De maatregelen houden verband met de aanhou dend slechte markt voor productiesystemen voor halfgeleiders. Een woordvoerder van de Veldho- vense onderneming sprak gisteren tegen dat half december een nieuwe reorganisatie wordt be kendgemaakt. De vakbonden willen in ruil voor het loonoffer een garantie voor werkgelegenheid. „Die garantie wilde ASML niet geven, omdat naast deze eenma lige ingrepen ook structurele maatregelen nodig zijn om de kosten te verlagen. Daaruit maak ik op dat er een reorganisatie komt", zegt J. Hubert van FNV Bondgenoten. De maatregelen maken volgens de woordvoerder van ASML deel uit van een in september aange kondigde bezuinigingsoperatie die voor eind vol gend jaar een besparing van 500 miljoen euro moet opleveren. Eerder schrapte ASML al 1500 banen waardoor het aantal arbeidsplaatsen zakte tot 6800. breda/gpd - Veel werknemers in Nederland leveren fors in, om dat werkgevers het mes zetten in secundaire arbeidsvoorwaar den zoals mobiele telefoons, lease-auto's, bonussen, pensi oenen en kinderopvang. Dat blijkt uit onderzoek van advies bureau Hay Group uit Zeist bij 230 ondernemingen met in to taal 350.000 werknemers. Reden voor de bezuinigingen is het in zakken van de economie. Hay Group stelt vast dat bijna tweederde van de onderzochte ondernemingen kort op secun daire arbeidsvoorwaarden die goed zijn voor twintig tot veertig procent van de totale loonkos ten. Ruim een kwart van de bedrij ven stelt een maximum aan de vergoeding voor de mobiele te lefoon. Eenderde wil de pensi oenbijdrage van de werknemers verhogen en driekwart scherpt de regels aan voor kinderop vang. Daarnaast zijn er forse kortingen op bonussen en op de winstdelingsregeling. Gemid deld krijgt een werknemer op CAO-niveau 200 euro minder aan bonussen, terwijl zijn direc teur het met 2000 euro minder moet stellen. Volgens de Tilburgse hoogleraar sociaal recht A. Jacobs, en hij wordt daarin gesteund door de onderzoekers van de Hay Group, is de op zichzelf logische reactie op economische terug gang nu heviger dan bij vorige gelegenheden. Dat heeft volgens de hoogleraar te maken met de grotere flexibiliteit van het belo ningssysteem. „Ook toen het zes jaar lang economisch goed ging, zijn de bonden hun looneisen blijven matigen. Dat was de vrucht van het poldermodel. Er werd echter wel geld gestopt in aanvullende regelingen en ex tra's. Dat wordt er nu weer van af gehaald", aldus Jacobs. rotte rdam/anp - De verkoop van software voor spelcompu ters is in de eerste helft van dit jaar met 70 procent gestegen. Consumenten gaven in totaal 46 miljoen euro uit aan de software voor spelcomputers als PlaySta tion 2 en Xbox. In de eerste zes maanden van 2001 was dat nog 27 miljoen euro. Dat blijkt ut onderzoek van het Rotterdamse bureau Blauw Research. Ondanks de verslechterde eco nomie blijven liefhebbers nieu we spellen kopen voor hun 'ge wone' en spelcomputers. De to tale omzet (CD-roms en soft ware) kwam in het eerste half jaar uit op 92 miljoen euro, 30 procent meer dan in dezelfde periode in 2001. Afgezet tegen spelletjes op CD-rom is de soft ware voor spelcomputers bezig met een sterke opmars. Voor het eerst hebben beide producten een gelijk aandeel (50 procent) in de omzetcijfers. Onderzoeker F. Sibbel verwacht dat de omzetgroei in software voor spelcomputers voortgaat. In heel 2001 kwam de omzet uit op 75 miljoen euro, een stijging van 63 procent. „De omzet in 2002 valt zeker hoger uit", voor spelt Sibbel. Toch blijkt ook dat de kopers de aanschaf van spelcomputersoft- ware een dure grap vinden. „Maar dat weerhoudt ze er niet van om nieuwe spelletjes aan te schaffen", concludeert Sibbel. Volgens hem heeft de spellief- hebber ook niet veel alternatie ven. „Er is wel wat verschil in prijs, maar dat wordt dan ge compenseerd door bijvoorbeeld de kwaliteit van de grafische vormgeving van een spel." Stabiliteitspact niet ter discussie door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De Europese Com missie opent de aanval op het 'verjubelen' van meevallers door regeringen als het economisch meezit. Extra uitgaven zijn al leen toegestaan bij kerngezonde overheidsfinanciën. Landen met een hoge staatsschuld zoals Ita lië en België worden als het aan de Commissie ligt hard aange pakt. Commissievoorzitter Prodi en commissaris Solbes (economi sche zaken) hamerden gisteren op grotere financiële discipline bij de lidstaten van de Europese Unie. De oude afspraken in het Stabiliteitspact die een harde euro moeten waarborgen, staan volgens hen niet ter discussie. Wel zijn er nadere maatregelen nodig om de eurolanden bij de les te houden. Volgens Prodi moeten de lidsta ten eventuele meevallers gebrui ken voor het aflossen van hun staatsschuld. Italië, met een schuld van 110 procent van het bruto nationaal product, België (105 procent) en Griekenland (105 procent) dienen een plan op te stellen voor het verlagen van deze schuldenberg. De 'gele'(waarschuwing) en 'ro de' (aanbeveling) kaart voor lan den met een begrotingstekort hoger dan drie procent, blijft be staan. Wel is de Commissie be reid bij het berekenen van dit tekort, incidentele tegenvallers minder zwaar mee te wegen. Ui terlijk in 2006 moet de begroting in alle twaalf eurolanden in evenwicht zijn. De voorstellen van de Commis sie vormen het voorlopig hoog tepunt van een al maanden du rende discussie over de euro-af spraken. Frankrijk en Italië drin gen aan op meer souplesse bij het toepassen van het Stabili teitspact. Commissievoorzitter Prodi haal de onlangs alle voorpagina's toen hij het Pact als 'dom' beti telde. In de 'verduidelijking' van de euro-afspraken die de Com missie presenteerde, is weinig van Prodi's kritiek terug te vin den. De EU-ministers van financiën zullen de voorstellen volgende week voor het eerst bespreken. De Commissie hoopt op een ak koord komend voorjaar. Consumentenbond vreest prijsstijging van 20 procent Amsterdam - Beursplein 5 gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Als op 6 december alle beurshandel is ge automatiseerd, maken de beurshandelaren plaats voor bouwvakkers. Het Damrak wordt omgetoverd in een nieuwscentrum voor de financiële sector. De opkomst van de schermenhandel heeft de afgelopen vijf jaar al veel handelaren overbodig gemaakt. In de nieuwe opzet van Beursplein 5 blijft de beursvloer het do mein voor 150 handelaren die in stilte aan de computer hun werk doen. Verhuisplannen zijn van de baan. Op 6 december roepen de handelaren voor het laatst elkaar toe en is het tijdperk van een financieel jargon met flippen (Philips), bieren (Heineken) en jeptse („je hebt ze", verkocht) voltooid verleden tijd. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Het is oorlog tussen de Con sumentenbond en de kabelbedrijven. Volgens de Consumentenbond willen de kabelaars de kijkers laten opdraaien voor de verdere digita lisering van het kabelnet via een forse tariefs verhoging. De Vecai, de vereniging van kabel bedrijven, noemt de beschuldiging van de Consumentenbond 'tamelijk onzinnig' en 'uit de lucht gegrepen'. Eerder deze week liep overleg tussen de Consumentenbond en de kabelaars over de kwestie stuk. Volgens de Consumentenbond omdat de kabelaars blijven weigeren te be loven dat de televisiekijker binnenkort niet fors veel meer moet gaan betalen voor het zelfde pakket. De Consumentenbond vreest dat de kabelaars de tarieven binnenkort met 2 euro per maand willen verhogen. Bij een gemiddeld abonnement van 10 euro per maand komt dat neer op een tariefsverho ging van 20 procent. „Dat soort bedragen hebben de kabelaars de afgelopen tijd zelf genoemd in interviews in de media en in gesprekken met ons", zegt woordvoerder Van Kouwen van de Consu mentenbond. De opslag van 2 euro per maand willen de kabelaars volgens hem ge bruiken om te investeren in de verdere digi talisering van het kabelnet en het mogelijk maken van nieuwe diensten via de kabel. Met verdere investeringen in het kabelnet heeft de Consumentenbond geen moeite, maar wel met de mogelijkheid dat de con sument die investeringen moet financieren via hogere tarieven. „De kabelaars zijn mo nopolisten. De kijker heeft geen keus als ze de tarieven met 20 procent verhogen. Voor 2 euro per maand ga je niet verhuizen of een schotel plaatsen. Het is een machtsstrijd en de ka belaars vertonen puur monopolistisch ge drag", zo voegt hij er aan toe. Directeur Van Esch van de Vecai, de vereni ging van kabelexploitanten, begrijpt niet waarom de Consumentenbond zoveel her rie maakt over de zaak. „Het conflict tussen de kabelaars en de Consumentenbond is niet nieuw. De Consumentenbond speelt volgens ons een spelletje en giet oude wijn in nieuwe zakken". De bewering van de Consumentenbond dat de kabelaars onderling al hebben afgespro ken de tarieven op korte termijn met 20 pro cent te verhogen, is volgens Van Esch onzin. „Wat wel klopt, is dat We als kabelaars naar een nieuwe, eerlijke tariefstructuur streven. Dat is nodig om met een bedrijf als KPN te kunnen concurreren op het gebied van snel internet (ADSL-red.) en bellen via de kabel Met de Opta (de toezichthouder op tele- comgebied-red.) zijn we daarover in ge sprek". De bewering van de Consumentenbond dat de kijker moet gaan opdraaien voor nieuwe investeringen van de kabelaars, is volgens Van Esch 'volstrekt voorbarig'.Als er een nieuwe, eerlijke tariefstructuur komt die ge baseerd is op onze kosten plus een redelijk rendement, komen er vanzelf nieuwe inves teerders". De Consumentenbond vindt dat soort ver halen van de kabelaars te vaag en te vrijblij vend. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de bond gisteren geëist dat in de nieu we telecommunicatiewet die medio volgend jaar van kracht wordt, vastgelegd wordt dat de televisiekijker niet als investeerder mis bruikt kan worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9