BUITENLAND Opnieuw rellen in Antwerpen Aids-epidemie gaat jongeren Rusland genadeloos hard treffen Berlijn en Washington botsen weer over Irak Inspectie van Iraakse industrie Loeiende sirenes zorgen voor paniek in België 'Bin Laden voorspelde duizenden slachtoffers' Schizofrene oud-agent kaapt opnieuw vliegtuig 'Saudi's steunen Harnas en de Islamitische Jihad' nas zou jihad liet plannen IGELES - De militante isla- lie beweging Harnas heeft iaar volgelingen op aan- igen een driedaags elek- h offensief tegen joodse (es te beginnen. Dat heeft berikaanse afdeling van [non Wiesenthal Centrum g gemeld. Het centrum, hjdt tegen racisme en an- [tisme, meldde dat op krabische websites een b is gedaan massaal in te h op joodse internetpagi- let offensief zou morgen n beginnen. >r explosies [uid-Afrika «n - Een brug bij een va toord in de Zuid-Afrikaan- ïcie KwaZulu-Natal is jrgen door twee explosies r beschadigd. De politie er rekening mee dat extremisten verantwoor- ren. Er vielen geen ge- i. De beschadigde brug rivier Mtamvuna ver- Ie provincies KwaZula m Oostkaap. In de zwarte jweto bij Johannesburg n vorige maand negen ies plaats, volgens velen rk van blanke extremis- jrt daarna waarschuwde ce militante groep dat het vakantieseizoen op- r bommen zouden explo- ifaatstaat I verboden - De islamitische Kalif at blijft in Duitsland ver- 4. Dat heeft de hoogste jank van de bondsrepu- bepaald. Ze bevestigde lee het verbod van eind ICalifaatstaat is een radi- loslimorganisatie die zich (is Berlijn tegen de demo- keert. Leider is de Turk i Kaplan. Hij zit vier jaar Kens moord. Duitse me iden eerder dat de organi- het verbod onder- is gegaan, ook in Neder- )e inlichtingendienst 'op de hoogte van acti- i van de Kaplanbewe- ssitieleider aat Ivoorkust - De belangrijkste op leider in Ivoorkust, Alas- lattara, is het West-Afri- land met Franse hulp it. Hij verbleef al sinds iber in de Franse ambas- een vermeende poging vermoorden. Ouattara jens veel Ivorianen ach- recente opstand van mi- DRi, die het land in tweeën Kdeeld. Het is niet duide- Ouattara in balling- lat. Volgens Franse —en gaat hij niet naar een ^es land. Het was giste- ik weer onrustig in Ivoor- "".eger en rebellen beschul- mmi elkaar van het schenden Sm fragiele wapenstil- 14 02 _jr raketaanval egerbasis VS 36 - Onbekenden hebben ig een raket afgeschoten I Amerikaanse basis in Af- ,azltan, bij de grens met Pa- e a. Er vielen geen slachtof- l*[®jet voertuig van waaraf bjectiel was afgeschoten je er in te ontkomen. Het tweede aanval op de ba rter dagen. Zaterdag werd ^ntal raketten afgescho- *n ervan belandde op de p veroorzaakte kleine |es. Maandag en dinsdag er raketaanvallen in en (bul. senkelingen bij ^ialië opgevist lesiri - Franse en Duitse ma- 3 M hepen hebben 96 mensen S50Golf van Aden gevist, na- es^Somalische dhow waar- v laten was gezonken. Ze- Tvarenden zijn verdron- an .et schip was op weg van 'J®Të naar Jemen. De dhow ^joordat er veel te veel ner)in aan boord waren. De j^ise schepen patrouilleren >olf van Aden in het ka- Preti de internationale actie - p[jiet terrorisme. Ze moe- 5l2frkomen dat extremisten Dmalië vluchten. REI Vinger leidt uelc erzoek 11-9 ^^liCTow - Henry Kissinger ,ursud-minister van buiten ge zaken van de VS, leidt oèderzoek naar mogelijk fa- de inlichtingendiensten lanslagen van 11 septem- esident Bush benoemde "^steren. Washington ver- )Q(lch eerst tegen zo'n on- n aj|k. Het Congres stuitte tij- ^r^HOorzittingen echter op aanwijzingen van ver- tzaamde waarschuwin kje wezen op een ophan- ïde aanslag, waarop een e commissie in het leven Hlproepen. donderdag 28 NOVEMBER 2002 Woedende Marokkaanse demonstranten werden in Borgerhout tegengehouden door de Belgische ME. Foto: Belga/Olivier Hoslet door onze correspondent Pa scale Thewissen Antwerpen - In de Antwerpse wijk Borger hout is het gisteren opnieuw onrustig ge weest als gevolg van de moord, een dag eerder, op een 27-jarige man van Marok kaanse afkomst. Ondanks een oproep van de familie van het slachtoffer om kalm te blijven, kwam het opnieuw tot onlusten tussen migrantenjongeren en de politie na afloop van een bijeenkomst in de moskee. Meer dan negentig jongeren werden op gepakt. „We hopen dat er niet opnieuw rellen uitbreken en dat er geen misbruik ge maakt wordt van de gebeurtenissen", zei een broer van het slachtoffer gisteren tij dens een persconferentie, in een poging de verhitte gemoederen onder de buurt bewoners te bedaren. Een dag eerder had zijn vader al vergeefs geprobeerd om jonge relschoppers tot de orde te roepen. Mohammed Achrak, een jonge islamdo- cent, werd dinsdag doodgeschoten door een 66-jarige buurman. Volgens de fami lie van de 27-jarige Marokkaanse Belg en de Marokkaanse verenigingen gaat het om een racistische moord. Het openbaar ministerie wilde dat niet bevestigen, om dat het motief nog niet vaststaat De be jaarde Belg had ook psychische proble men. De moord is de voorlopige climax in de oplopende spanningen in Antwerpen. Eerder dit jaar waren er tijdens een pro- Palestijnse betoging ook al rellen. De mi litante Arabisch-Europese Liga (AEL) en haar 31-jarige voorman Abou Jahjah, een Libanees die in 1991 in België asiel aan vroeg, wordt verweten de spanningen op de spits te drijven. De veifigheidsadviseur van premier Verhofstadt kondigde giste ren gerechtelijke stappen aan. „De AEL heeft op een onaanvaardbare manier aangezet tot rellen", zei hij. Meteen na de moord kwam het dinsdag tot zware rellen in Borgerhout. Winkelra men, autoruiten en bushokjes gingen aan diggelen, en etalages aan de drukke Turnhoutsebaan werden geplunderd. Er werden drie mensen aangehouden. Gis teren was het opnieuw raak. Met name journalisten moesten het ontgelden. Ook werden trams en bussen met stenen be kogeld. Het stadsbestuur heeft intussen aange kondigd geen nieuwe onlusten te tolere ren. De politie voert een 'nultolerantie'- beleid en treedt hard op. Burgemeester Detiège duldt ook geen nieuwe betoging van de AEL, omdat Jahjah opruiende taal zou hebben gebezigd. Hij ontkent dat, en zegt dat de AEL juist heeft geprobeerd de gemoederen te bedaren. Tegen Jahjah lopen twee aanklachten wegens het aanzetten tot haat tegen jo den. Zo omschreef hij Antwerpen eerder als 'een stad waar bendes Sharon-aan- hangers en zionistische fanatiekelingen de wet dicteren'. Jahjah zelf wijst alle aantijgingen van de hand. Sterker nog: hij gaat gewoon door met provoceren. Zo heeft hij al laten weten deel te willen ne men aan de Belgische verkiezingen en ook een Nederlandse afdeling van de AEL op te willen richten. Lijnrecht tegenover de AEL staat het ex treemrechtse Vlaams Blok, de grootste partij in Antwerpen. Leider Dewinter kondigde gisteren aan dat hij op 5 de cember een extra gemeenteraad bijeen roept naar aanleiding van de gebeurte nissen. Hij liet ook weten af te zien van een demonstratie tegen de bouw van een nieuwe moskee, omdat hij 'geen olie op het vuur wil gooien'. Hij betuigde ook zijn medeleven met de familie van het slachtoffer. Morgen wordt een herden kingsplechtigheid gehouden voor Achrak. door onze correspondent Wlerd Duk Berlijn - Na weken van diplo matieke inspanningen om de verstoorde relaties te herstellen, dreigt een nieuw Duits-Ameri kaans conflict. Dit keer gaat het over de inzet van Duitse wapen systemen bij een mogelijke Amerikaanse aanval op Irak. De Verenigde Staten en Israël heb ben Duitsland om concrete wa- pensteun gevraagd. Bondskanselier Schroder (SPD) maakte gisteren na een ontmoe ting met de fractievoorzitters in de Bondsdag duidelijk dat hij slechts gedeeltelijk aan die vraag tegemoet zal komen. Zo krijgen de VS niet de beschikking over zes in Koeweit gestationeerde Fuchs-pantservoertuigen van de Bundeswehr. Met deze voertui gen kunnen radioactieve of che misch besmette bodemmon sters worden geanalyseerd. Ook de 52 soldaten die tot de Fuchs-eenheid behoren, mogen alleen in actie komen binnen het mandaat van de strijd tegen het internationale terrorisme, zei Schroder. Aan de Ameri kaanse vraag naar niet nader ge specificeerde luchtafweer-raket- systemen komt Berlijn evenmin tegemoet. Schroder staat Washington wel het gebruik van het Duitse luchtruim voor Amerikaanse en geallieerde toestellen toe. Bo vendien stemt de Duitse rege ring in met Amerikaanse en ge allieerde legertransporten door Duitsland, en met het gebruik van Duitse vliegbases. „Maar we zijn niet van plan nog meer middelen ter beschikking te stel len, laat staan personeel", zo bakende Schroder de grenzen van de Duitse solidariteit af. De Duits-Amerikaanse betrek kingen raakten verstoord tijdens de campagnes voor de Bonds dagverkiezingen. Schroder ha merde er toen veelvuldig op dat Duitsland niet militair zou deel nemen aan een oorlog tegen Irak. De sociaal-democraat wist met die anti-oorlogsretoriek veel weifelende kiezers voor zich te winnen. Kennelijk blijft de kan selier bij dit standpunt. Anders dan Amerika krijgt Israël wél de beschikking over Fuchs- pantservoertuigen en over twee Duitse batterijen Patriot-raket- ten 'ter-bescherming van de ei gen bevolking'. „We hebben ten opzichte van Israël een histori sche en morele verplichting", legde Schroder uit. „Bovendien gaat het hier om wapens voor zuiver defensief gebruik." bagdad - In gezelschap van Iraakse begeleiders lopen VN-wa- peninspecteurs (met petjes) over het terrein van een fabriek voor raketmotoren in Amariyah, zo'n veertig kilometer buiten Bagdad. De inspecteurs toonden zich gis teren na hun eerste werkdag te vreden over de medewerking van de autoriteiten. Irak is sinds de Golfoorlog van 1991 verplicht zich controleerbaar van zijn massaver nietigingswapens te ontdoen. Het internationaal toezicht op die ontwapening werd vier jaar gele den door Bagdad onmogelijk ge maakt. Na grote druk zijn de in specties nu met steun van de on langs aangenomen resolutie 1441 van de Veiligheidsraad hervat. Overigens voorlopig op beschei den schaal: er kwamen gisteren nog geen twintig experts in actie. De rest volgt later. De inspecteurs werden begeleid door horden verslaggevers en camerateams, die zo'n vijftig wagens ter be schikking hadden. Op sommige plaatsen ontstonden hierdoor zelfs verkeersopstoppingen. De VN-teams bezochten gisteren ook twee militaire installaties en enkele industriële complexen waar de productie van wapens werd vermoed. Foto: AP/Jerome Delay door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Een actie van de Belgi sche civiele bescherming voor meer loon is gisteren flink uit de hand gelopen. In het Gentse ha vengebied, het Antwerpse pol derdorp Doel en in Tihange bij Luik loeiden minutenlang de si renes en kregen omwonenden van de kerncentrales het advies ramen en deuren dicht te hou den. Niet beseffend dat het om een actie ging, grepen enkele mensen naar een jodiumtablet. Minister Duquesne van binnen landse zaken reageerde gisteren woedend op de actie. Hij heeft een onderzoek gelast naar het 'misbruik' van de sirenes. Die loeien normaal gesproken alleen in geval van nood. Niet alleen de omwonenden maar ook de hulpdiensten waren niet op de hoogte van de actie. Zo rulrie de brandweer van Huy bij Tihange voor niets uit. Een woordvoer der sprak na afloop van 'een on smakelijke grap'. Op het noodnummer 100 kwa men tientallen verontruste tele foontjes binnen. Zwangere vrouwen die in paniek een jodi umtablet innamen en moeders die borstvoeding geven, kregen het advies contact op te nemen met hun arts. Jodiumtabletten beschermen de schildklier tegen het opnemen van radioactief materiaal, maar kunnen in som mige gevallen schadelijk zijn, bijvoorbeeld voor zuigelingen en voor mensen die lijden aan een schildklieraandoening. Bij de civiele bescherming in België werken zo'n 700 mensen. Zij eisen een hogere vergoeding voor nachtwerk en een gevaren- premie. De acties, die vier dagen gaan duren, volgen op mislukte onderhandelingen met Duque sne op dinsdag. Boze werkne mers bezetten gisteren ook de militaire basis in Koksijde. Daar door konden twee vrachtwagens met materieel voor het oprui men van de oliesmurrie voor de Spaanse kust gisteren niet ver trekken. hamburg/ap - Osama bin Laden heeft zijn aanhangers vorig jaar enkele maanden voor de aansla gen van 11 september opgeroe pen de VS te 'vernietigen', en voorspeld dat er op korte ter mijn duizenden slachtoffers zouden vallen. Dat heeft een ge tuige gisteren verklaard in het proces tegen Mounir el Motas- sadeq (28), een Marokkaan die in Duitsland vervolgd wordt we gens medeplichtigheid aan de aanslagen. Volgens de 25-jarige Jordaniër Shadi Abdellah heeft El Motas- sadeq in mei 2001 een trainings kamp van al-Qaeda in Afghanis tan bezocht, en heeft hij daar ook de toespraak van Bin Laden gehoord. El Motassadeq ontkent Bin Laden ooit ontmoet te heb ben of deel uit te maken van diens terreurnetwerk. El Motassadeq staat terecht we gens lidmaatschap van een ter reurorganisatie en medeplich tigheid aan moord op 3.116 mensen. Tot de Hamburgse ter reurcel waar hij volgens het openbaar ministerie toe be hoorde, zouden ook de zelf moordpiloten Mohammed Atta, Marwan al-Shehhi en Ziad Jar- rah en het in onlangs in Pakis tan opgepakte brein achter 9-11, Ramzi Binalshibh, hebben be hoord. lyon/ap - Een man die in 1999 een Frans vliegtuig kaapte, heeft gisteren weer toegeslagen op een vlucht van Alitalia van Bo logna naar Parijs. Hij dreigde het vliegtuig met 57 passagiers en 7 bemanningsleden op te blazen. Bij een tussenlanding in Lyon gaf hij zich over. De Italiaan Stefano Savorani (29), een voormalige politie agent met psychische proble men, beweerde gisteren boven Zwitserland dat hij een lid van het al-Qaedanetwerk was. Hij zwaaide met een afstandsbedie ning die volgens hem verbon den was met een bom. Hij eiste dat de piloot naar Lyon zou vliegen en dat hij daar jour nalisten te woord kon staan. In Lyon liet hij de passagiers in twee groepen gaan, waarna hij werd gearresteerd. De politie vond geen explosieven aan boord van het vliegtuig. Savorani kaapte in 1999 op soot- gelijke wijze een toestel van Air France, en dwong dat naar een vliegveld in Parijs te vliegen. Daar hield hij enkele passagiers nog drie uur gegijzeld. In 1998 ondernam hij al een poging tot treinkaping met een namaakwa pen. Het Italiaanse persbureau Ansa citeerde zijn moeder, die zei dat hij wordt behandeld we gens schizofrenie. Volgens Ansa trad Savorani na zijn schooltijd in 1992 in dienst bij de politie. Hij werd gestatio neerd in een dorp buiten Turijn, maar het ging niet zo goed met zijn carrière. In 1997 kreeg hij van een dokter de raad om me dische hulp te zoeken, en werd hij uiteindelijk om gezondheids redenen ontslagen. berlun/dpa-anp Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Ver enigde Staten, verleent steun aan de de radicale Palestijnse groepen Harnas en de Islamiti sche Jihad. Dat meldt de Duitse krant Die Welt vandaag. De krant zegt zich te baseren op Saudische documenten die de Israëlische strijdkrachten heb ben gevonden tijdens een actie in de Palestijnse stad Tulkarem op de Westoever. De Saudische hulp bestaat voor al uit financiële steun aan de nabestaanden en sympathisan ten van Palestijnse zelfmoorde naars. Sinds het begin van de tweede intifada is volgens Die Welt 140 miljoen euro 'uitge keerd'. Een groot deel van dat geld vond via dertien 'liefdadig heidsinstellingen' zijn weg naar de Palestijnen. Vooral Hama9 zou hiervan hebben geprofi teerd. De Verenigde Staten zeiden juist dinsdag dat Saudi-Arabië meer moet doen in de strijd tegen het terrorisme. The Washington Post meldde deze week dat de Natio nale Veiligheidsraad er bij presi dent Bush op heeft aangedron gen de Saudi's drie maanden te geven om op te treden tegen za kenlieden verdacht van financi ële steun aan terrorisme. Wordt hier niet aan voldaan, dan volgt eenzijdige Amerikaanse actie, aldus de krant. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In de voormalige Sov jetunie grijpt de aids-epidemie sneller om zich heen dan waar ook ter wereld. In 1998 waren er in Rusland slechts 11.000 mensen besmet met aids, nu is dat aantal al opgelopen tot meer dan 215.000. 'Afrikaanse toestanden' dreigen, maar voor de Russische overheid is de bestrijding van de epidemie geen prioriteit. Voor het eerst sinds jaren had ^ennadi Onisjtsjenko, topamb tenaar van het ministerie van volksgezondheid, aan de voor avond van Wereld Aidsdag iets positiefs te melden. Het aantal HIV-besmettingen is dit jaar in Rusland minder sterk gestegen dan voorheen. In de eerste tien maanden van 2002 kwamen er 'slechts' 41.000 nieuwe seropo- sitieven bij, terwijl dat er in 2001 nog ruim 80.000 waren. „Helaas kunnen we niet zeggen dat de afname zich zal doorzetten", al dus Onisjtsjenko. „We moeten juist rekenen met een verdere toename." Specialisten breken zich het hoofd over de reden van de ver minderde stijging in 2002. Eén itfp de verklaring is dat de aids- epidemie zich in Rusland in een overgangsfase bevindt. De ko mende jaren zal de verspreiding van het virus vooral via seksueel contact plaatsvinden, terwijl tot dusver drugsgebruik de belang rijkste oorzaak is. Tussen die twee fases zit een 'pauze', zo is gebleken in Oekraïne, het land in Oost-Europa waar de epide mie het snelst groeit. Twee jaar geleden had 90 procent van de geïnfecteerden een drugsverle den, inmiddels is dat nog maar 70 procent. In Rusland zal waar schijnlijk hetzelfde gaan gebeu ren. „De daling van het aantal nieu we aids-gevallen in Rusland is in e'i geval niet het gevolg van adequate actie door de autori teiten", zegt Iran van de Braak, algemeen directeur van de Ne derlandse Aids Foundation East-West (AFEW) in Moskou. De aids-epidemie krijgt in Rus land amper politieke aandacht. De vijf miljoen dollar die be schikbaar is voor de bestrijding, is een schijntje vergeleken met de bestedingen in andere lan den. De door Artsen zonder Grenzen, de Soros Foundation en Neder landse overheid gefinancierde AFEW heeft met een budget van 4 miljoen dollar al bijna net zo veel te besteden als de hele Rus sische staat. „Er is een veel glo- t)élere aanpak nodig van de overheid, want op deze manier zullen er in 2005 vijf miljoen mensen met aids zijn", aldus Van de Braak. „Dat zal dramati sche gevolgen hebben. Het land kan zoveel zieken niet aan." De ernst van de situatie is nog niet doorgedrongen tot het Kremlin. „Daar kijken ze naar dat getal van 200.000 en denken ze: we hebben grotere proble men", meent Van de Braak. „Het probleem is dat het werke lijke aantal besmette mensen nu al vijf keer zo hoog is als uit de statistieken blijkt." Rusland geeft het merendeel van het budget uit aan aidstests, terwijl volgens Van de Braak VC45I meer aandacht aan voor lichting en preventie gegeven moet worden. AFEW heeft als goed voorbeeld 41 centra opge zet waai" junks hun naalden kunnen inwisselen. Dat is lang niet genoeg, want Rusland heeft zo'n 2,5 miljoen jongeren die spuiten, aldus Van de Braak. „In Nederland experimenteren jon geren met joints en pillen, in Rusland is de eerste stap drugs gebruik door injecties." Rusland reageerde op de explo sie in het drugsgebruik door de wetgeving strenger te maken. De maatregel heeft een ave rechts effect gehad, want door de instroom van jonge junkies zijn de gevangenissen het epi centrum van de aids-epidemie geworden. Inmiddels zijn 36.000 gedetineerden besmet, en ook dat aantal stijgt elk jaar. Aids is in Rusland een ziekte van jongeren, wat het gevaar op een snelle verspreiding via seksueel contact groot maakt. Op Russi sche scholen is er nog steeds geen seksuele voorlichting, en ook Postbus 51 spotjes zijn vol ledig onbekend. „Wij hebben al le spotjes die op de Russische televisie te zien zijn betaald", zegt Van de Braak. „We willen de autoriteiten laten zien wat de beste manieren zijn om het pro bleem aan te pakken, maar uit eindelijk zal de Russische over heid het moeten gaan do.en."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7