FNV: Alsnog meer geld voor spaarloon m - 15% KORTING BINNENLAND 1 OP ALLE GEUREN Hammerstein scoort in kort geding voor LPF Voorhoeve wilde generaal Couzy ontslaan Justitie wil criminaliteit effectiever aanpakken Najaarsoverleg van start gegaan Peper: Justitie slecht geleid Landelijke iftar ♦56 j ONnrav Vliegtuiggeluid verstoort slaap van tienduizenden a Jsel beheerst den-toptien Ellende in de voedsel- d^k dit jaar zichtbaar in n van meest gebruikte Jederlandse woorden, crisis vorig jaar, werd iet woord nitrofen of i het meest gebezigd, uit de toptien van lederlandse woorden reeks staat vermeld in Taal van het jaar Ton den Boon, hoofd- van de Grote Van woord is niet nieuw eerste het nieuws eni- de toptien leeft Pim voort met het woord it'. In de serie staan «rlofknip, levensloop- duurzaamheidstop, ruimte, asiel- en ille- ustrie en crisispost. verdacht van i zoontje n - De politie heeft ige inwoner van Apel- ïgehouden op verden- het doden van zijn inden oude zoontje, de politie vandaag be te baby overleed eind tek in een ziekenhuis iam. Uit sectie bleek nd een onnatuurlijke rf. De vader is aange- ip verdenking van of zware mishande lde dood als gevolg. n bij brand izenzorg - Twee personen iet leven gekomen brand vannacht in astelling voor dak- en i in Beekbergen (ge- "Wpeldoom). Een vrouw Verschijnselen van jiftiging in het zieken- (er de oorzaak van de D over de identiteit van slachtoffers is nog niet In de instelling waren Drand uitbrak, veertien Éaanwezig. lop eest - Een fetisjfeest in de sgelegenheid de mag geen doorgang le rechter heeft giste lten dat de exploitant veiak geen vergunning iigpr dergelijke seksfees- p gemeente had om het zijievraagd. Vorig jaar viel eekdode, een politie lij een soortgelijk feest l De organisatie van st is druk bezig een :f te verzinnen. )Oli „gig aantal troeven stqs - Het aantal dierproe- s n|2001 gedaald met 4 mgDat zijn 30.615 dier- ekjminder dan in 2000. veijuit het gisteren gepu- B jaarverslag van de rle^rproeven van de Keu- Dujist van Waren. In totaal Set 2001 714.449 proeven ffeleerd, waarbij 692.045 mtfjn gebruikt. Bijna de kkjprocent) van die proe- 1 Men gedaan voor we- n hppelijk onderzoek naar nitieeld de oorzaak en be- lik^g van ziekten bij de JvQals kanker en hart- en Eiten. Ruim 40 procent ie 4laan voor de ontwikke- stafroductie van medicij- ijkf mens of dier. In twee- eigln de gevallen ging het Eten en ratten, m donderdag 28 NOVEMBER 2002 den haag/anp - Premier Balke nende en zes ministers zijn van ochtend in Den Haag begonnen aan het najaarsoverleg met de voorzitters van de vakcentrales en werkgeversorganisaties. „Ik ben niet pessimistisch", merkte minister De Geus (sociale zaken) voorafgaand aan het overleg op. Ondanks uitgebreid vooroverleg resteren nog enkele moeizame punten. Dat gaat onder meer om een tegemoetkoming voor de koopkracht van minima, be houd van Melkertbanen en de precieze formulering van de tijd waarbinnen pensioenfondsen hun reserves op orde moeten hebben. De resultaten van het najaars overleg raken bijna elke Neder lander direct in zijn portemon nee. Tijdens vooroverleg is al af gesproken dat de Ionen in nieu we CAO's voor 2003 hooguit met 2,5 procent mogen stijgen en hoeven pensioenpremies niet snel omhoog. Bovendien blijft het spaarloon voor een numegen/gpd - „Justitie is be hoorlijk lek, is de weg kwijt en wordt slecht geleid. De crisis in het justitiële apparaat is groter dan men wil toegeven. In de top van het openbaar bestuur zitten veel mensen wier enige ma nagementcapaciteit eruit be staat dat ze ooit een secretaresse hebben aangesteld." Dat zei Bram Peper, oud-minis ter van binnenlandse zaken en oud-burgemeester van Rotter dam, gisteren in een gastcollege aan het Katholiek Instituut voor Massamedia in Nijmegen. Vol gens Peper zit het fout in de re latie tussen justitie, media en mensen die in opspraak raken. Peper „Het openbaar ministerie doet aan stemmingmakerij, ook de serieuze media verroddelen en kiezen heel snel partij. De rol van de onpartijdige rechterlijke macht die tussen de aanklager en de beschuldigde behoort te staan, is deels overgenomen door de media." Peper voorziet dat deze scheef groei net als in de Verenigde Staten leidt tot forse schade claims, ook tegen journalisten, van mensen die ten onrechte van iets zijn beschuldigd. „De zorgvuldigheid is daar mee ge diend." Die ontwikkeling is slechts af te wenden als de rech terlijke macht wat 'robuuster' gaat staan tussen de beschuldig de en degene die beschuldigt. Het strafrecht moet de beschul digde, hangende het onderzoek, beschermen. Maar Peper meent dat de rechterlijke macht in ons land door een falende leiding niet meer in staat is te staan voor de rechten van de beschul digde. „Het openbaar ministerie doet vaak vrolijk mee om een sfeer van verdachtmaking voor bepaalde personen op te roepen door zogenaamd persbeleid. Justitie is behoorlijk lek", zei hij. (advertentie) S AVONDS EEN VENT; S MORGENS EEN VENT! Hei TABAC ORIGINAL: Natuurlijk, mannelijk, kruidig. Onnavolgbaar. De complete verzorging voor de man. fTABAC ORIGINAL. DÉ GEUR VOOR MANNEN? deel behouden. Een woordvoerder van de vak centrale FNV meldde gisteren dat het kabinet alsnog bereid zou zijn om 550 miljoen euro uit te trekken voor het spaarloon. Dit zou gisteravond zijn geble ken tijdens onderhandelingen, voorafgaande aan het feitelijke najaarsoverleg. Minister Hoogervorst van finan ciën liet de Tweede Kamer twee weken geleden nog weten 422 miljoen euro te willen uittrekken voor het gedeeltelijke behoud van het spaarloon. De vakbewe ging reageerde teleurgesteld en verbaasd omdat De Geus kort daarvoor een bedrag van maxi maal 550 miljoen euro zou heb ben toegezegd. Die 550 miljoen euro is nu alsnog op tafel geko men, aldus de FNV-woordvoer- der. Het extra geld zou volgens bron nen in Den Haag voor een deel afkomstig zijn uit een reserve ring voor lastenverlichting en voor een deel uit een potje van het ministerie van sociale zaken. De voorzitters van de verschil lende organisaties hebben ge mengde gevoelens over het te verwachten resultaat van het najaarsoverleg. H. de Boer van werkgeversorganisatie MKB-Ne- derland vanochtend: „De loon matiging is minstens een jaar te laat. De CAO's die zijn afgeslo ten zitten aan het maximum wat we afgesproken hebben." Voorzitter Terpstra van het CNV meent dat in het vooroverleg al enige zaken zijn binnengehaald, 'die we nu niet als zand door de vingers mogen laten glippen'. Volgens hem zitten er nog wat 'lontjes' in de ontwerpteksten, zoals de formulering hoe pensi oenfondsen hun reserves moe ten herstellen. Voor het gebouw van het Soci aal-Economische Raad waar het overleg plaatsvindt, demon streerden ruim veertig mensen met gesubsidieerd werk, de zo geheten Melkertbanen. Zij rie pen leuzen om hun werk te be houden, zoals 'Stop de vacatu restop'. door Erwin Tuil Rotterdam - Voor LPF-advocaat Oscar Hammerstein is het in de rechtbank van Rotterdam een dubbele overwinning. Als 's middags het kort geding van twee LPF-leden tegen het partij bestuur begint, weet hij de pre sident van de rechtbank zover te krijgen zich terug te trekken. Hammerstein steekt breed grijn zend zijn duim omhoog naar de publieke tribune. Daar wordt de stemming met een beter. Een twintigtal LPF-le- den en de Kamerleden Van As en Stuger zien het schouwspel met genoegen aan. Een fors ver schil met een uurtje daarvoor als een paar leden hun enorme ongenoegen uiten over de LPF- leden Koenen en Witvoet. Zij hebben alle ellende veroorzaakt door kort gedingen aan te span nen tegen voorzitter Ed Maas - 'de redder van de LPF' - en Hammerstein. „Die Koenen moet maar eens veertien dagen achter een speedboot gehangen worden," meent een van hen. „Ik zeg het je, Pim ligt helemaal voor niets in zijn graf in Italië," vindt een ander. „Die gasten maken de boel kapot." Kamerlid Janssen van Raaij laat terloops vallen dat hij een bureau heeft ingescha keld om uit te zoeken wie de Advocaat en LPF-lid Koenen in afwachting van de uitspraak. Foto: ANP/Jasper Juinen stille man achter Koenen en Witvoet is. „Ik wil weten wie be taalt en wie opdracht geeft." Een half uur na de eerste over winning van Hammerstein krijgt Koenen, niet alleen dissident LPF-lid maar ook advocaat, het woord van de rechtbankpresi dent. Hij begint zijn betoog en vraagt de rechtbank hulp om grotere chaos bij de LPF te voor komen. Bovendien wil Koenen dat de rechtbank een datum, agenda en voorzitter aanwijst om tot een nieuw bestuur te ko men. Ook eist hij een dwang som van tien miljoen euro als Maas tegen de uitspraak van de rechter in gaat. Zijn medeklager Witvoet mag ook wat zeggen. „Boos ben ik, want het enige wat ik wil is de mocratie en openheid." En daar ontbreekt het aan bij de LPF. Vooral de manier waarop het bestuur van Maas in het zadel is gekomen is een doom in het oog van Koenen en Witvoet. „Het is minachting voor de Ne derlandse rechtsstaat", zegt Wit voet geëmotioneerd. Hij wordt bedreigd en Hammer stein en Maas doen er niets te gen. Koenen wil dat deze twee stappen ondernemen. Witvoet waarschuwt nog maar eens. „Wij moeten in dit land vrezen voor een regelrechte dictatuur als dit bestuur verder mag." Janssen van Raaij heeft ergens een toga gevonden en is naast 'zijn confrère' Hammerstein gaan zitten. Met enige regelmaat fluistert hij de advocaat wat in. Ook Van Raaij kan zijn misnoe gen met Koenen maar moeilijk verbergen. Als Koenen hem iets vraagt, zegt hij: „Met u praat ik niet, meneer." De president van de rechtbank heeft anderhalf uur nodig om tot een oordeel te komen. Alle eisen van Koenen en Witvoet worden afgewezen. De publieke tribune applaudis seert. De LPF'ers hebben hun dag en Hammerstein zijn twee de zege. „Wat Koenen wilde was volsla gen belachelijk," zegt Hammer stein als hij bij zijn auto staat „We hebben op 3 en 7 decem ber een ledenvergadering. Het bestuur is een formaliteit. Er moeten alleen nog wat kleinig heden weggewerlrt worden. Maar Maas zal nu gewoon de kandidatenlijst indienen bij de Kiesraad." den haag - Respect voor alle mensen. Die boodschap stond gisteravond centraal tijdens een gezamenlijke ramadan-maaltijd in Den Haag, waarbij onder meer de Amerikaanse ambassadeur Sobel, oud-minister De Vries en vertegenwoordigers van islamitische, christelijke, joodse en hindoestaanse organisaties aanwezig waren. Het was voor het eerst dat islamitische organisaties tijdens de vastenmaand een landelijke iftar (feestelijke maaltijd) organiseerden. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp-gpd In de jaren na de val van de moslimenclave Srebrenica in juli 1995 heeft de toenmalige minister van defen sie, Voorhoeve, herhaaldelijk overwogen de bevelhebber van de landmacht, generaal Couzy te ontslaan. Maar de bewinds man zag daarvan af omdat Cou zy belangrijk was voor de reor ganisatie van de landstrijd krachten. Bovendien zag Voor hoeve op tegen een juridische procedure om van de lastige ge neraal af te komen. Voorhoeve zei dat gisteren tegen de parlementaire enquêtecom missie Srebrenica. „De generaal was zeer terughoudend in het melden van slecht nieuws", stel de Voorhoeve vast. Maar dan volgde er een goed gesprek of erkende de bevelhebber dat hij een fout had gemaakt. Couzy volhardde volgens Voorhoeve echter in zijn lijn: kritiek op de Koninklijke Landmacht door kruiste de opbouw van een nieuwe landmacht zonder dienstplichtigen en met een po sitief imago, dat nodig was om nieuwe rekruten te werven. Achteraf, na lezing dit voorjaar van het Srebrenica-rapport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD), ziet Voorhoeve genoeg aangrij pingspunten waarmee hij Couzy had kunnen lozen. „Ik ben ge schrokken van het vele dat ik daarin aantrof. Ik heb geen re den om eraan te twijfelen." In het NIOD-rapport wordt de top van de landmacht beticht van onwil om de minister goed te informeren. Toch was die conclusie voor Voorhoeve's opvolger De Grave geen aanleiding om onderzoe ker Van Kemenade af te vallen. Deze was in 1998 tot de slotsom gekomen dat er weliswaar veel niet deugde aan de informatie verstrekking, maar dat gegevens niet doelbewust en moedwillig door de legerleiding werd ver donkeremaand. Van Kemenade hield voor de commissie vast aan dat standpunt, terwijl NIOD-directeur Blom de onwil en onkunde gisteren breed uit mat. Door semantisch goochel werk zwakte hij dat begrip 'on- den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Nederland wil zich de komende vier jaar alleen bezighouden met werkzaam heden die de criminaliteit daadwerkelijk verminderen. Van andere inspanning moet worden afgezien. Dat stelt het OM in het meerjarenplan 'Per spectief op 2006', dat minister Donner van justitie gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Als speerpunten voor de komende jaren worden landelijk de thema's drugs, terrorisme, mensenhandel en -smokkel en wapenhandel aangegeven. Ook de bestrijding van milieucriminaliteit en fraude verdient landelijke aandacht, meent de opsporings- en vervolgingsinstan tie. De nationale recherche die geformeerd gaat worden, moet in de toekomst meer sa menhang brengen in het aanpakken van de georganiseerde misdaad die zich schuldig maakt aan de geselecteerde vergrijpen. In mei gaf de baas van het OM, procureur- generaal J. de Wïjkerslooth, al een voor- proefje dat zijn organisatie duidelijke keuzes gaat maken. In een brief aan toenmalig mi nister van justitie Korthals schreef hij bij voorbeeld dat 'de aard van individuele fiet sendiefstallen niet rechtvaardigt dat de aan pak ervan ten koste zou gaan van het aan pakken van zwaardere criminaliteit'. Het OM denkt dat er veel te winnen valt bij de 'strafrechtelijke aandacht' voor veelple gers. De aanpak van jeugd die hier vatbaar voor lijkt, krijgt daarbij prioriteit. Deze men sen zijn in de ogen van justitie de stelselma tige daders van de toekomst Het OM wil de politie bovendien meer en structureler aan te sturen bij het bestrijden van criminaliteit. Justitie wil daarbij betere keuzes maken door te zorgen dat er meer gedetailleerde informatie beschikbaar komt over misdaad. Uit eerder onderzoek bleek dat het aansturen van de politie en de infor matiepositie zwakke punten van het OM zijn. Het OM wil ook meer zake? buiten de rech- (advertentie) i GEWOON DOEN. STAATSLOT IN JE SCHOEN. KANS OP €1,6 MILJOEN! TREKKING 5 DECEMBER Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. wil' echter behoorlijk af. Onwil was niet meer dan een gebrek aan goede wil bij het nemen van initiatief om de minister te in formeren. „Dat had hij mij wel eerder mogen vertellen," zei De Grave. Na ruim twee weken verhoren meldde Voorhoeve als eerste dat er een geschreven opdracht be staat voor de uitvoering van de debriefing in 1995 over de erva ringen van Dutchbat. Alle mili tairen en ambtenaren die wer den ondervraagd, ontkenden het bestaan daarvan. Voorhoeve onthulde dat de opdracht in de kluis van de minister ligt. De in houd van de kluis maakt de commissie nieuwsgierig naar nog meer materiaal. amsterdam/anp - Door vlieg tuiggeluid slapen tienduizenden omwonenden van Schiphol on rustiger dan normaal. Dat blijkt uit een vandaag gepresenteerd onderzoek van TNO, dat onder deel is van de Gezondheidskun- dige Evaluatie Schiphol (GES). Voor het onderzoek zijn 418 mensen in vijftien woongebie den rondom de luchthaven ge durende elf nachten gevolgd. Zij vertegenwoordigen ruim twee miljoen omwonenden in een gebied van 55 bij 55 kilometer rondom SchiphoL Van hen slaapt bijna 7 procent onrustig, van wie de helft (ongeveer 72.000) door vliegtuiggeluid. Het aantal mensen met meer dan vijf gezondheidsklachten is 5 procent (110.000) hoger dan bij mensen waar 's nachts geen vliegtuigen passeren. Naar schatting 3900 mensen gebruikt slaapmiddelen die ze zonder vliegtuiggeluid niet zouden ge bruiken. Het geluid van een overkomend vliegtuig blijkt de kans op moto rische onrust (bewegen) tijdens de slaap te vergroten. Die onrust begint al toe te nemen als in de slaapkamer het geluidsniveau van een vliegtuig 32 decibel is. Mensen die nabij het vliegveld wonen, reageren vaak minder sterk als een vliegtuig passeert, maar slapen daarentegen 's nachts wel minder goed. Ook blijkt dat mensen op het mo ment dat een toestel overvliegt vaker even wakker worden dan anders. Deelnemers tot 45 jaar gebrui ken weinig slaapmiddelen. Ou deren nemen wel vaak iets in om beter te slapen. Normaal is dat onder 80-jarigen ongeveer 5 procent, bij mensen waar vlieg tuigen overkomen is dat 17 pro cent. Ook voelen mensen die veel last hebben van vliegtuigge luid zich 's ochtends vaaik slape riger en duurt het langer voor dat ze inslapen. De helft van de deelnemers staat 's ochtends la ter op dan zeven uur, terwijl vanaf zes uur het vliegverkeer een stuk drukker wordt. Daar door draagt het vliegverkeer in dat uur aanzienlijk bij aan de verstoring van de slaap. Het doel van de GES is inzicht krijgen in de gezondheidstoe stand van mensen die in de om geving van Schiphol wonen. Ook willen de opdrachtgevers, de ministeries van volksgezond heid, ruimtelijke ordening en verkeer of er een relatie is tussen milieubelasting door de lucht vaart en gezondheidsproble- (advertentie) ter om regelen. Dan kan de beschikbare ca paciteit beter worden benut. Het OM gaat daarom meer dan voorheen zelf straffen op leggen: geldboetes en taakstraffen. Ook moeten zaken sneller worden afgehandeld, vindt de top van het OM. „Het overgrote deel van de zaken wordt binnen zes maan den afgedaan", stelt justitie zich tot doel. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt het 'ongelukkig' dat het OM nu pas met de toekomstnota komt, terwijl de Kamer bij de begrotingsbehandelingen al met de minister heeft gediscussieerd over de toekomst. Frac tiewoordvoerder Van Heemst vindt dat het OM de indruk wekt zich aan het politiek de bat te willen onttrekken. Hij zegt de kwestie maandag in de Kamer te bespreken. Dan verdedigt Donner het veiligheidsplan van het kabinet. PvdA en WD vinden het vooral belangrijk dat het OM zich inzet voor be strijding van criminaliteit 'waar burgers last van hebben', zoals straatroof, mishandeling en inbraak. De korting geldt voor i parfum, eau de toilette ontvangt u 10% extra De Bijenkort zet de toon.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3