Dubbele aanslag in Kenya Louter kritiek op voordracht Groen Leidsch Dagblad -O- HMENTAAR Gratis fruit voor leerlingen van Leidse basisscholen Visserij furieus over plannen van de Europese Commissie Zeker elf doden bij explosie op Israëlisch hotel in kustplaats Mombasa Rotterdamse doodgestoken Zaterdag weer niet-winkeldag Afscheid van Büch Rooie Buurt Katwijk grotendeels behouden TL Leidsch Dagblad Swingend sinterklaasfeest NR. 43092 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 28 NOVEMBER 2002 nieuw rellen na od Marokkaan irknemer kt extraatjes •I kwijt t Mak nt het leven zien een maaltijd. Je et de dag niet brokken, je moet i proeven Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DE ANDERE JUWELIER ^n-e/iers^' w.vanGemer.com 'Een klein Leids Pepertje' door Wim Koevoet leiden - De keuze voor WD'er Harry Groen als de enige kandi daat voor het burgemeesters ambt in Leiden, leidt tot een vloedgolf van negatieve reacties. Buiten het stadhuis lijkt nie mand begrip te hebben voor de Leidse voorkeur voor de uiterst omstreden Groen, die geregeld in het nieuws is vanwege dubi eus declaratiegedrag. De Leidse gemeenteraad wordt door de critici weggehoond. En dat doet pijn, nog geen jaar na dat het tv-programma Zembla de lokale politici voor schut zet te omdat ze van de raadzaal een groot door- Harry Groen. Foto: Rien Zilvold men. C. Broeijer, de Leidse PvdA- ff actievoorat- ter en tevens de voorzitter van de ver trouwenscommissie die verant woordelijk is voor de omstreden voordracht toonde zich gister middag dan ook aangeslagen en 'verrast' door de overheersende anti-Groen-houding die nu al om wordt ingenomen. Ze ont houdt zich van verder commen taar omdat niet de Leidse ge meenteraad aan het woord is, zegt ze, maar de minister, die Groen nog moet benoemen. „Ik wacht dat verder af. Ik lees, ik luister en ik registreer, maar zeg nu verder even niets." Op de website van de Leidse PvdA, die een centrale rol heeft gespeeld bij de voordracht, ont houdt haar achterban zich ech ter niet van commentaar. Er ko men overwegend uiterst nega tieve reacties binnen. Ook de e- mails die naar het Leidsch Dag blad werden gezonden, nog voordat de krant goed en wel op de deurmat plofte, zijn ook maar weinig vriendelijk voor Groen en de Leidse gemeente politiek. E. van der Veen, oud-PvdA- raadslid en de digitale columnist van de partij laat ook geen spaan heel van de vertrouwens commissie. „Elke zoekmachine spuugt na het intikken van Groens naam een schrikbarende hoeveelheid negatieve publica ties uit. Ik snap niet hoe je ver rast kan zijn door het onthaal dat hem nu wordt bereid. Ik vind Groen ook helemaal geen indruk wekkend be stuurder. Hij is maar twee jaar wethouder in Amsterdam ge weest en moest daar gedwon gen weg. Het is geen Bram Pe per, alleen qua declaratiege drag lijkt hij op hem. Ik zie in Groen niet meer en niet minder dan een klein Leids Pe pertje." Groen zelf blijft rustig en vrien delijk onder de zoveelste golf van negatieve publiciteit. Hij wil eigenlijk niets zeggen omdat hij nog niet officieel is benoemd. Maar zodra het woord 'declara ties' valt, zegt hij: „Meneer, er zijn geen declaratiezaken, er zijn louter krantenverhalen en voor al die in het Parool zijn perti nente leugens." En (lachend): „Ja, ik houd er ernstig rekening mee dat mijn benoeming rond komt Dan praten we verder." Pagina Ri: Vertrouwenscommissie staat achter haar keuze GROEN keuze voor WD'er Harry de enige kandidaat burgemeestersambt, Leidse gemeenteraad ïerkelijke stap gezet De "louder van Amsterdam belast verleden dat zich t door een buitensporig iegedrag en een reeks lijke affaires. Dat kostte E kop als wethouder en l zeer recent nog, een li zijn bestuursfunctie bij leerse topsportvereniging Drld en het voorzitter- ran de Koninklijke Neder- (Vtletiek Unie. |se gemeenteraad is daar- I heilig overtuigd van de Eiten en de integriteit van En schuift het bezwaar dat )'er wel erg vaak in op is geraakt, opzij. De raad let zelfs van 'bestuurlijke getuigen door op deze tegen de stroom in te gemeenteraad die zelf zijn schoenen staat, is e wellicht te verdedi- een stadsbestuur dat ne tijd onder vuur ligt, niet aan het type Groen i wagen. Dat is de goden Leiden lijdt net als i negatieve beeldvor- het recente onderzoek leigen bestuurskracht be- ch vooral ontluisterend Ee voor Groen brengt ook (h mee dat het referen- at een raadsmeerderheid root vertoon had afge- in, met één pennenstreek fgelasL Tussen de andere ritanten zou geen tweede te kandidaat zijn te vin- het tegen Groen kan op- Dat moet de kiezer dan lloven. Het besluit om het dum af te gelasten lijkt voort te komen uit de lat de omstreden Groen erendum in vrijwel alle I als verliezer zou hebben en. Ise gemeenteraad bewijst bepaald geen dienst met te voor Groen. In Wolter I heeft Leiden momenteel ltstekende waarnemend eester. Laat hem dat Oog even blijven, terwijl leenteraad de procedure r n der Malen leiden - Kinderen op Leidse ba sisscholen krijgen vanaf volgend jaar bij wijze van proef gratis fruit op school. Vanaf 1 januari krijgen kinderen twee stuks fruit per week. Staatssecretaris Ross van volkgezondheid, welzijn en sport heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het ministerie houdt het experi ment in zeven grote steden. Met Leiden en Den Haag zijn al af spraken gemaakt. Het idee voor gratis fruit is afkomstig van het Kamerlid Atsma. De CDA'er denkt kinderen op deze manier vette snacks als patat laten staan en gezonder gaan eten. Toen malig minister Borst van volks gezondheid had haar medewer king begin dit jaar al toegezegd, omdat ze vond dat schoolfruit gezonder is voor opgroeiende kinderen dan schoolmelk. Het experiment beslaat een periode van drie jaar. Het ministerie van VWS en het Productschap Tuin bouw nemen samen de kosten voor hun rekening. Het is nog niet bekend welke Leidse scholen er aan het expe riment gaan deelnemen. door Ed Blaauw/ANP brussel - De Nederlandse visse rij is furieus over de voorstellen van de Europese Commissie. Die wil met een rigoureuze vangstbeperking van veertig procent op schol en tong de ka beljauw van uitsterven redden. Kabeljauw is een zogeheten bij vangst van schol en tong. Min der tong en schol vangen, bete kent ook minder kabeljauw in de netten. „De voorstellen zijn onacceptabel en disproportio neel", aldus een woordvoerster van het Productschap Vis. De vangst van kabeljauw, wij ting en schelvis moet met tach tig procent omlaag, vindt euro commissaris Fischler. Hij kwam gisteren met zijn drastische maatregelen naar buiten. „Zelfs een rasoptimist wordt hier niet vrolijk van", aldus secretaris G. Hiemstra van de Vissersbond. „Deze plannen", zo laat Pro ductschap Vis weten, „raken de achilleshiel van de Nederlandse visserij, handel en verwerking." Het productschap en de Vissers bond onderschrijven dat de zorgwekkende stand van de ka beljauw om drastische maatre gelen vraagt. „Maar deze voor stellen gaan veel te ver", aldus Hiemstra. Eurocommissaris Fischler liet onlangs al doorschemeren, dat hij afziet van een totaal verbod op de kabeljauwvangst. De ka beljauwvissers kunnen daardoor blijven vissen, zij het op zeer be- leiden - Ruim tweeduizend kinderen vierden gistermid dag in de Leidse Groenoordhallen een swingend sinter klaasfeest. Zanger Mike Peterson (foto), de Vengaboys en Kabouter Plop waren de gasten van de goedheilig man. 'We're going to Ibiza' zongen de Vengaboys sinterklaas toe. Hij kon de lokroep weerstaan en verzekerde nog ze ker een week in Nederland te blijven. Sinterklaas werd gisteren vergezeld door liefst veertig zwarte pieten en een fanfareorkest. Nog opmerkelijker was dat hij op zijn Leidse verjaardagspartijtje ook de Vengaboys en Kabouter Plop had uitgenodigd. „Ze zijn alle drie populair onder kinderen", verklaart organisator Richard Neuteboom. Zijn bedrijf Fun Party's is vooral bekend van het halfjaarlijkse discofeest dat voor dertigers en veertigers wordt gege ven. „We richten ons nu voor het eerst op de kroost van de discogangers." De opkomst viel hem een beetje tegen. „We hadden meer kinderen verwacht. Sommige mensen vinden de entreeprijs van 13,50 euro te hoog. Maar ja, topacts als de Vengaboys en Kabouter Plop kosten niet weinig. Misschien moet men er nog aan wennen. In Ahoy' zijn de sinterklaasfeesten volledig uitverkocht en is de en treeprijs nog hoger. Ach, bij het eerste discofeest hadden we ook een half volle zaal. Zoiets heeft tijd nodig om uit te groeien tot een traditie." Foto: Hielco Kuipers door onze correspondent Ad Bloemendaal mombasa - Zeker elf mensen zijn vanmorgen omgekomen bij een terreuraanslag op een Israëlisch hotel in de Kenyaanse kustplaats Mombasa. Volgens de politie be staan de slachtoffers uit zes Ke- nyanen, twee Israëli's en de drie daders van de aanslag. Er zijn ve le tientallen gewonden, onder wie een aantal kinderen. De meesten komen uit Israël. Ongeveer om dezelfde tijd werd bij het vliegveld van Mombasa een net opgestegen Israëlisch chartervliegtuig met zo'n 270 passagiers aan boord beschoten met twee raketten, die allebei doel misten. De gezagvoerder constateerde geen schade, en besloot na overleg door te vlie gen naar Tel Aviv. De Israëüsche veiligheidsdienst denkt dat de coördinatie van de acties wijst op een grote terreurorganisatie, mogelijk al-Qaeda. Kenya is een populaire vakan tiebestemming voor Israëliërs. Met de Chanoeka-vakantie voor de deur waren afgelopen nacht veel gezinnen naar Mombasa vertrokken met een Boeing-757 van de chartermaatschappij Ar- kia. Na aankomst gingen ze naar het Paradise Hotel aan het strand. Het hotel, dat vier ver diepingen en 54 kamers telt, is Israëlisch eigendom. Om acht uur verzamelde een aantal gasten zich in de lobby voor het begin van een excursie. Op dat moment werd de aan slag uitgevoerd. Een zelfmoord terrorist reed een auto met ex plosieven tegen de gevel. Het hotel stond meteen in brand en is grotendeels verwoest. De meeste doden vielen op de bo venverdiepingen. De brandweer doorzoekt de restanten van het voornamelijk uit hout opgetrok ken gebouw. Het aantal doden kan nog oplopen. Toen de aanslag op het hotel perkte schaal. „Bijzondere situa ties vragen om moedige beslui ten", aldus Fischler. Hij spreekt van een 'morele plicht' om de kabeljauw niet net als voor de oostkust van Canada te laten verdwijnen. „Maar we hebben ook een sociale plicht om onze kustgebieden, die afhankelijk zijn van de visvangst, te be schermen." De Europese Commissie wil dat de lidstaten zelf de schepen aanwijzen die een bepaald aan tal dagen mogen uitvaren. Brus sel stelt een controle op deze re geling voor via inspecteurs in havens. Deze week bespreken de visserijministers de voorstel len. Volgende maand worden de definitieve vangsthoeveelheden vastgesteld. (advertentie) werd uitgevoerd, stond het Ar- kia-vliegtuig klaar om terug te vliegen naar Tel Aviv. Een paar seconden na de start zag de ge zagvoerder links van de start baan een lichtflits. Grondperso neel zag dat er raketten werden gelanceerd. De passagiers heb ben niets van het incident ge merkt. De Israëlische oud-minister van transport Sneh bevestigde van morgen dat Israëlische verkeers vliegtuigen zijn uitgerust met af weersystemen, maar hij wilde niet ingaan op bijzonderheden. Volgens andere bronnen zijn de systemen vergelijkbaar met die van de Airforce One, het Ameri- rotterdam/gpd - Bij een steek partij in Rotterdam is gister avond een 34-jarige vrouw om het leven gekomen. Zij werd neergestoken door een 31-jarige man,eveneens uit Rotterdam. De 14-jarige zoon van de vrouw probeerde de dader tegen te houden en raakte zwaargewond. Het andere kind van de vrouw, een baby van een jaar, bleef on gedeerd. Het motief ligt volgens de politie 'in de relationele sfeer'. De man en de vrouw kre gen ruzie op straat. Hij trok een mes en stak de vrouw neer. De dader vluchtte direct na het in cident, maar meldde zichzelf la ter op de avond. kaanse presidentiële toestel. Mi nister van buitenlandse zaken Netanyahu zei dat de lancering van raketten 'een nieuwe fase in de terreur inluidt'. Er was in Israël vanmorgen veel kritiek op het ontbreken van vei ligheidsmaatregelen bij het ho tel in Mombasa. De Israëlische eigenaars bieden goedkope va kanties in Kenya aan. Dat zou ten koste gaan van de veiligheid. Israël beschouwt Kenya als een bestemming met een hoog risi co. In 1998 pleegde al-Qaeda bomaanslagen op de Ameri kaanse ambassades in Kenya en Tanzania. Daarbij vielen 224 do den. leiden - Met veertien andere steden vormt Leiden zaterdag het decor voor de internationa le niet-winkeldag. Ludieke ac ties moeten consumenten ertoe bewegen het winkelen een dag te laten voor wat het is. De stichting Omslag, 'werkplaats voor duurzame ontwikkeling' uit Eindhoven, organiseert sinds 1995 niet-winkeldagen als protest tegen de westerse over consumptie en de invloed van reclame op het dagelijks leven. De niet-winkeldag is tien jaar geleden in Canada ontstaan. Behalve Leiden doen aan de niet-winkeldag gemeenten als Amsterdam, Arnhem, Rotter dam en Maastricht mee. Amsterdam - De kist met het lichaam van Boude- wijn Büch wordt het West-Indisch Huis in Amster dam binnengedragen. Vanochtend konden mensen hier afscheid nemen van de zaterdag overleden schrijver, televisiemaker en verzamelaar. Na dit openbare rouwmoment is Büch vanmiddag in stilte begraven. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Saskia Buitelaar katwijk - De Rooie Buurt in Katwijk blijft groten deels behouden. De eigenaar van de monumenta le woonwijk, de Katwijksche Bouwvereeniging (KBV), wil 177 van de 232 huizen ingrijpend reno veren. De andere 55 huizen worden gesloopt. Daarvoor in de plaats bouwt de KBV 63 koopwo ningen, om een deel van het miljoenenproject te rug te verdienen. De KBV heeft ruim vier jaar getwijfeld over wat er met de Rooie Buurt moest gebeuren. De tachtig jaar oude wijk in Katwijk aan Zee verkeert in zeer slechte staat. De Rooie Buurt (zo genoemd vanwege de ken merkende, vuurrode daken van de huizen) is ont worpen door de Leidse architect Jesse, van wie in Katwijk meer is terug te vinden. Hij ontwierp on der meer de Nieuwe Kerk. Voor zowel de bewoners als de KBV en de ge meente was behoud van de monumentale wijk al tijd een belangrijk uitgangspunt in de toekomst plannen. Onderzoeken wezen echter uit dat een volledige opknapbeurt niet te betalen was. De woningcorporatie komt dan in de problemen met onderhoudsprojecten in andere wijken. De nu gekozen variant - de Nieuwe Rooie Buurt ge doopt - is de meest realistische, denkt de KBV. Burgemeester en wethouders steunen het plan. Als ook de gemeenteraad toestemming geeft voor de sloop, wordt het binnenkort samen met een nog onbekende architect verder uitgewerkt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2Tl&eken gratis. NaamM V tl/. Postcode Telefoon n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automated* betalng b mjn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TTTTTK ÏAVHIH.'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1