REGIO emade: Schaatsen hoort in Hoogmade hij de rovincie is gengereid Kerstmarkt bij Jottem slaat aan emade steunt speciaal onderwijs A Rijnwoude zoekt inwoners op WE Sa-IJVt WINKELT, KOOPT PIJ ZEEMAN! vafenisfoto's I kind gestolen n aan den run - Van een jt Alphenaar zijn foto's fijn overleden kind gesto ft zijn auto bij de Ooster plaats aan de Verlengde ide miste hij zondag een e rugtas met een fotoca- jmet opnamen van de be ds. De gedupeerde hoopt e dader het fotorolletje af- fbij de politie in Alphen. jen Rijn. temade peilt 'jonbehoefte ,rl farendsveen - Alkemade inderzoek doen naar de behoefte in verband met Hijbouwing van het veiling- ■m n in Roelofarendsveen. De ente wil weten of er meer Tefte is aan huur- of koop ijl ïgen. Een onafhankelijk |u voert het onderzoek uit. n ehand daarvan bepaalt e meente wat zij gaat doen iet bouwterreinen. Een f bordgroep van bewoners j, iert de gemeente. donderdag 28 NOVEMBER 2002 'We kunnen de vraag naar houten spullen bijna niet aan' De kerstmarkt van het Oegstgeester activiteitencentrum voor verstandelijk gehandicapten Jottem was een succes. „We moeten oppassen, want we kunnen de vraag bijna niet aan." Foto: Henk Bouwman oegstgeest - Korven vol knapperend haard vuur in de tuin moeten de kopers het ge bouw inlokken. Eenmaal binnen zorgen twee vrouwelijke muzikanten voor nog meer sfeer in de versierde zaal. Het is 27 no vember en kerstmarkt bij Jottem, het activi teitencentrum voor verstandelijk gehandi capten aan de Louise de Colignylaan in Oegstgeest. Een kerstmarkt terwijl sinter klaas nog in het land is? „Zo pak je twee dingen tegelijk. Je hoopt dat de mensen wat voor sinterklaas kopen en alvast wat voor de kerst", zegt medewerker Petra van Munste- ren. Buiten staat een groep mannen handbe schilderde bloempotten te verkopen. Ze hebben te horen gekregen dat ze de klanten niets mogen opdringen, maar dat zijn ze even vergeten. Enthousiast roepen ze door elkaar heen. „Mevrouw, deze?", vraagt Aart terwijl hij zijn creatie in de handen van een potentiële klant drukt. Deze verkooptech niek heeft succes, want diverse potten dra gen al een 'verkocht'-sticker. „Er zit wel een gat onderin", waarschuwt Bart bij het afre kenen. „Je moet er een schotel onder zet ten." Het is de eerste keer dat Jottem een kerst markt houdt. Voorheen verkocht het activi teitencentrum rond de kerst zelfgemaakte spulletjes, cakes, taarten en andere lekker nijen via het postorderbedrijf. Van Munste- ren: „Maar daarmee bleven we in het krin getje van ouders en bekenden. We wilden het eens wat grootster aanpakken met een kerstmarkt. We hebben persberichten ver stuurd, flyers in de bus gedaan en we zijn naar de markt gegaan om flyers uit te de len." Die promotiecampagne heeft succes gehad. Bij vrijwel alle kraampjes is het dringen ge blazen. De zakken haardhout, de gevulde speculaas en de kerstkaarten zijn niet aan te slepen. Alle producten zien er tiptop uit. Zo vermoedt niemand dat de kleurige kaarsen zijn gemaakt van stompjes die door kerken zijn afgedankt. „Kwaliteit staat voorop bij ons. Het moet er mooi uitzien." Het populairst zijn de beschilderde houten voorwerpen, zoals speelgoedkisten en dien bladen. Het succes van deze artikelen dreigt Jottem zelfs boven het hoofd te groeien. „We moeten oppassen," zegt Van Munste- ren. „Want we kunnen de vraag bijna niet aan. En je moet wel constant aan je deelne mers denken. Je kunt niet teveel van ze vra gen." De kerstmarkt zou volgens Van Munsteren wel eens een traditie kunnen worden. „We hebben gezegd: als het een succes wordt, dan doen we het volgend jaar weer. En dat ziet er wel naar uit. Het loopt als een trein." Plaatselijke ijsclub viert eeuwfeest iris Rietbroek iRendsveen - De gemeen- nade heeft moeite met tuurgebiedsplan Bollen- Ade - Rijnstreek Noord deputeerde Staten van illand. Het plan zou strij- met de ontwikkelingen in {gebied. De hoofdbestem- >or het Adegebied is na- duurzame landbouw ge- eerd met natuur en recre- provincie heeft dit ge- haar nieuwe plan als na- bied aangewezen. it om 519 hectare nieuwe tussen de Oude Rijn, Lei en Alphen aan den Rijn, 1170 hectare in het Ade- 99 hectare in de Rijn- 250 hectare in de Bol- ek Ook natuurvereniging en de Aanpassingsin- »Ade dienen hun beden- in bij de provincie, lege vindt het vreemd dat ade en andere betrokken nten niet bij de plannen trokken. Het is volgens de nte onaanvaardbaar dat ider overleg andere plan nen voor hetzelfde gebied door dezelfde overheid worden voor gelegd, nog afgezien van de wij ze waarop." Dit schrijft Dé- moed, hoofd afdeling Wonen en Milieu in Alkemade, aan de ge meenteraad. Démoed is tevens lid van de Provinciale Staten voor het CDA. De landinrichtingscommissie Ade is ook niet gelukkig met dc gang van zaken. In een brief aan Gedeputeerde Staten maakt voorzitter Koopmanschap, bur gemeester van Zoeterwoude, duidelijk dat de commissie het betreurt dat er nauwelijks over leg met de provincie is geweest tijdens de opstelling van het plan. „In onze brief van januari 2002 geven wij advies over de provinciale natuurdoelen. Tot onze spijt heeft de provincie hier geen reactie op gegeven. Nu ligt het ontwerpnatuurge- biedsplan kant en klaar op tafel. Over deze gang van zaken zijn de agrariërs in de streek zeer ontstemd." Daarnaast stelt Koopmanschap dat het plan de herverkaveling- procedure in Ade in de proble men brengt arendsveen - Alkemade draagt bij aan de realisering van een dOK lesplaats (voortgezet speciaal onderwijs voor zeer moei- roedbare kinderen) in Leiderdorp. Dit besloot de gemeente- iteravond. Dit jaar geeft de gemeente bijna 26.000 euro uit project. De lesplaats moet op 1 januari van start gaan en jevestigd aan de Touwbaan in Leiderdorp, toe was de Leo Kannerschool in Oegstgeest de enige VSO- school in de regio. Er ontstond steeds meer behoefte aan een lesplaats, omdat er een lange wachtlijst is ontstaan bij de nnerschool. Hier is plaats voor 31 leerlingen, zodat 53 andere n moeten uitwijken naar scholen buiten de regio. kjde - De PvdA in Rijn- belegt de komende da- eenkomsten met de in- van in alle kernen. Zij allerlei zaken aan de orde De raadsleden van de tellen ideeën en proble- e ze op de bijeenkomsten aangereikt aan de orde fractie en in de gemeen- ommissies of gemeente- Het eerste beraad heeft van avond plaats in café De Egelan tier in Hazerswoude-Dorp. Maandag zijn er bijeenkomsten in Het Anker in Hazerswoude- Rijndijk en in De Tas in Benthuizen. Al deze bijeenkom sten beginnen om 20.00 uur. Op woensdag is de laatste bijeen komst in De Ridderhof in Kou dekerk aan den Rijn. Deze be gint om 20.30 uur. door Tim Brouwer de Koning hoogmade - Zo op het eerste ge zicht is de IJsclub Hoogmade in honderd jaar weinig veranderd. Voorzitter Van Rijn en secretaris Van Wieringen bezetten, net als hun overgrootvaders op 28 no vember 1902, sleutelposities. Hun grootste wens voor de komende winter is, net als elk jaar: ijs. De contributie, vier euro, is nog altijd laag en wordt handje contantje thuis opgehaald. Maar dat er in een eeuw ook wat is veranderd in het dorp aan de Does, bewijst het derde bestuurslid in de huiska mer van Van Rijn, Piet van Schie. Hij is tevens trainer van een grote jeugdgroep, die in strenge en zachte winters wekelijks rondjes rijdt op Leids of Haags kunstijs. Aan de vooravond van de hon derdste verjaardag verschillen de nazaten van de oude garde en nieuwkomer Van Schie soms van mening. Voorzitter Henk van Rijn en secretaris Koos van Wieringen kennen vooral hun klassieken. Van Schie, door zijn huwelijk in Hoogmade beland, legt minder nadruk op het verle den. De gedreven trainer richt zijn blik op heden en toekomst. De IJsclub Hoogmade, zo'n 600 leden groot, grossiert in jonge schaatsers. Af en toe één breekt een talent door, zoals mara thonschaatser Ruud Borst of Helen van Goozen, oud-wereld- kampioene allround bij de juni oren. Door de grote jeugdafdeling (volgens Van Schie op de kop af 89) telt de ijsclub mee in de re gio. „Schaatsen hoort in Hoog made bij de opvoeding zegt Van Wieringen trots. Volgens Van Schie melden hele school klassen zich aan voor de trainin gen van oktober tot half maart. „Een enkele keer levert dat de club een groot talent op. Vaker schaatsen scholieren maar en kele jaren. Dan krijgen zij de sport toch onder de knie. Vriest het eens een keer en houden we kortebaanwedstrijden, dan win nen de kinderen die schaatsles hebben." Op dit punt grijpt voorzitter Van Rijn in. „Daar is het ons niet al leen om te doen. Wedstrijden op natuurijs zijn er voor ieder een. Het liefst organiseer ik die pas als het ijs er al even ligt, dan heeft iedereen kunnen oefe nen." Uitstel van wedstrijden heeft Moeder Kapteijn en kinderen op het ijs in de Bospolder omstreeks 1920. Op de achtergrond woning, werkplaats en schuur van de familie, links de brug naar de Van Klaverweijdeweg. Foto: IJsclub Hoogmade nog een ander voordeel. In een vorstperiode wordt de kans op wakken met de dag kleiner. „Ik heb het wel meegemaakt dat er na een schaatstocht een kind even zoek was. Als zo'n kind ook in het donker onvindbaar zou blijven, weet ik zeker dat ik 's nachts geen oog zou dichtdoen. Want wie een schaatstocht orga niseert, voelt zich verantwoor delijk voor het verloop. Wij zet ten weliswaar controleurs in, maar die kunnen ook niet alles zien. Bovendien staan vooral stadse mensen steeds minder stil bij de risico's van natuurijs. Vroeger duurde het dagen voor zij zich op het ijs waagden, maar nu binden zij als het vriest met een de schaatsen onder. Vaak zijn zij beledigd als ik hun dat ontraad of voor him eigen best wil stukken met lint afeet." Ook vroeger namen schaatslief hebbers in Hoogmade soms te grote risico's. „Onze contro leurs", zo verhaalt Van Rijn vro lijk, „zijn bij een keuring van poldersloten eens door het ijs gezakt. De ongelukkigen, onder wie de vader van secretaris Van Wieringen, konden het gelukkig nog navertellen. Met het mo bieltje van de voorzitter vragen de bestuursleden Wim van Tol naar het precieze verhaal. „Jullie kregen toen toch een pet, Wim, als pechvogels van de week?" Van Tol bevestigt dat, maar zegt er meteen bij dat hij die prijs kreeg van de Leidse Courant en niet van het ijsclubbestuur. Dat bestuur houdt elke winter rekening met vorst. Verlichting, stempelhokjes, koek en zopie, alles is onmiddellijk beschikbaar als Koning Winter zich aandient. Daalt het kwik, dan kan het be stuur met zijn vrijwilligers met een wedstrijden uitschrijven. Ligt de Does nog niet dicht, dan dienen de brede poldersloten als podium voor kortebaanwed strijden. „Al denk ik dat wij nu extra hulp zouden moeten in roepen", zegt Van Rijn. „Vrijwil ligers of betaalde krachten. Want bestuursleden kunnen zich steeds moeilijker vrijmaken De harde kern van IJsclub Hoogmade: Koos van Wieringen (links), Henk van Rijn (midden) en Piet van Schie.Foto: Henk Bouwman om wedstrijden en tochten uit te zetten. Alleen boeren, zoals ik, of mensen met een eigen be drijf slagen daar nog in." Vroeger, in de tijd van zijn over grootvader Dirk van Rijn, selec teerde de ijsclub haar bestuurs leden naar beroep. Boeren en andere arbeiders hadden als het vroor weinig werk en maakten van de nood een deugd. Zij veegden de bevroren sloten schoon en schreven wedstrijden uit. De prijzen in natura kwa men soms ten goede aan arme dorpsbewoners. Onderlinge wedstrijden hadden daarbij het voordeel dat Hoogmade zijn hoofdprijzen niet kwijtraakte aan gehaaide schaatsers uit an dere dorpen. Die rivaliteit met de buren valt ook op kunstijs te bespeuren. Bij de jaarlijkse jeugdwedstrijden om de A11 dries Kwik-bokaal in de Leidse ijshal neemt Hoogma de het als dorpsclub op tegen Alkemade, dat zijn schaatsers kan rekruteren uit meerdere dorpen. Voor de gelegenheid koppelt IJsclub Hoogmade zich dan los van de schaatsers uit Woubrugge, met wie zij één trai ningsgroep vormt. Die combinatie komt voort uit initiatieven van Woubruggenaar Henk de Jeu en Hoogmadenaar Jan Jansen, die zo'n dertig jaar geleden de kunstijsbanen in de omgeving ontdekten. Daaruit vloeiden gezamenlijke trainin gen voort die busladingen vol schaatsers trekken. „Wij hebben samen 24 trainers", zegt Van Schie trots. „Ze vroegen mij er ook voor, hoewel ik niet wist of ik training zou kunnen geven. Wel schaats ik graag en had ik jonge kinderen die het wilden leren." Door het florerende jeugd- schaatsen worden ook in zachte winters in het hele dorp weke lijks de schaatsen uit het vet ge haald. Het komende weekeinde is daarvoor minder tijd, want ter ere van de honderdste verjaar dag is het vrijdag en zaterdag feest. De verwachtingen van de drie bestuursleden zijn hoogge spannen. .Alleen jammer dat oud-bestuurslid Jan van Leeu wen dit niet meer kan meema ken", zegt de voorzitter zacht. „Dat betekent voor mij een domper. Hij was ons oudste be stuurslid en had zich zo op het eeuwfeest verheugd, maar hij overleed helaas dit voorjaar." J ubileump rogr amma Vrijdag 29 november voor de jeugd: 9.00 - 11.00 uur poppen kast, 13.00 -16.00 uur groep 4 tot en met 8 naar Leidse ijshal en aansluitend maaltijd in bar-bi- stro De Kromme Does, 21.00 - 1.00 uur disco voor jeugd van 13 tot en met 17 jaar. Zaterdag 30 november: 14.00 - 17.00 uur receptie voor genodig den en overhandiging jubileum boek in De Kromme Does en vanaf 20.30 uur jubileumfeest. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17