LEIDEN REGIO IvK zit gemeente eiden in de weg De wetenschap en de haardroger slachtoffer criminaliteit krijgt wél een boete Voorschotense raad kiest voor veiligheid en verzorgd uiterlijk R3 *ip aan het Stationsplein directeur zorgcentra Oegstgeest Meer zenders op de kabel donderdag 28 NOVEMBER 2002 tbbert Minkhorst De Kamer van Koophan- opnieuw dwars bij het van plannen voor het Sta tin in Leiden. Daarover be- PvdA-wethouder R. Hille- van ruimtelijke ordening Kamer begrijpt niet waar pnd het over heeft. jaar mislukte een poging de plaats van het kantoor Kamer, de Rabobank en je Club 70 iets nieuws te jammerlijk. De ge en de ondememersor- ie kregen ruzie over de Hillebrand legde de bij de Kamer. Nu pro- Ie gemeente zonder de van Koophandel een maken, maar heeft de een voet tussen de deur. lor kunnen de gemeente abobank niet verder, obleem begon met een nieuwbouwplan van de van Koophandel. Dat is 5rek aan kwaliteit' niet oorgelegd aan de wel standscommissie (ARK). Hille brand ging zich persoonlijk be moeien met de zaak en nodigde architect F. Verheijen uit. Die ontwierp een eerste plan waar bij zowel het ondememerskan- toor als de Rabobank tegen de vlakte zouden gaan. Het monu mentale pand tussen de bank en Club70 in, zou worden 'om armd' door een nieuwe flat. De Kamer van Koophandel wei gerde echter in te stemmen. Op de begane grond van haar nieu we onderkomen moest een grand-café komen. 'Te zot voor woorden', zei directeur A. Berk hout vorig jaar. Zijn organisatie wilde niet geassocieerd worden met een horecagelegenheid. De Kamer besloot tot een interne verbouwing. De gemeente wil graag het mo nument naast het vroegere Club70 van de Rabobank kopen om zo nieuwe plannen kans van slagen te geven. De Kamer van Koophandel heeft echter een eerste recht op koop bedongen, omdat ze het Rabobank-pand moet terugverkopen aan de bank. „De Kamer weigert dat af te staan. Het zit klem", aldus Hillebrand. Doelbewust maakt de wethouder de houding van de ondernemersorganisatie pu bliek, zegt hij, omdat de Kamer 'een democratisch orgaan is en de leden haar kunnen corrige ren'. Daar hoopt hij dan ook op. Berkhout is verbaasd. „Nog nooit heeft iemand mij gevraagd dat recht af te staan. Als de ge meente iets wil, moet ze toch een keer komen praten. Ik heb meneer Hillebrand al tijden niet meer gesproken. Ik vind het een verwarrend verhaal en kan er helemaal niets mee." De direc teur wijst erop dat Hillebrand praat over een 'private overeen komst tussen twee partijen' waar de gemeente verder niets mee te maken heeft. „En Hille brand weet dat dondersgoed." Berkhout weet niet of de Kamer bereid is het recht op koop op te geven. „De panden grenzen aan een groot parkeerterrein. Dat is van ons. Als we daar in de toe komst iets willen, moet dat kun- e Dijke - Verpleeghuis Van oth en de zorgcentra torch en Hofwijck in st krijgen een geza- f directie en een geza- bestuur. Dat staat in een ng die de bestu- de raden van toezicht i getekend. Uiterlijk op 1 is 2004 moet de samen- gestalte krijgen. instanties denken voor hebben van een grotere atie. Aan de andere kant ze er koste wat het kost rgen, dat de drie huizen am en identiteit behou- in een fusie waarbij de |izen in een grote smelt- ïjnen willen de drie directeuren niets weten. je eenheidsworst, en in we absoluut voorko- Idus W. Boerée, direc- el|n Zorgcentrum Rusten- „Er moet wat te kiezen zowel voor de cliënten het personeel." Hoewel ^51 katholieke Rustenborch vaensen wonen die niet tl kerk gaan en in het al- huis Hofwijck ook men sen die wel geloven, hebben de drie huizen toch elk hun eigen sfeer, vinden de directeuren. Directeur B. van Kampen van verpleeghuis Van Wijckerslooth is, als alles volgens plan ver loopt, na 2005 het enige direc tielid. Boerée en haar collega C. van Raalte van Hofwijck zijn van plan tegen die tijd te stoppen met werken. „Maar we gaan er pas uit op het moment dat Van Kampen het alleen kan", bena drukt Boerée. Het jaar 2003 wordt het jaar van de waarheid: hoe kunnen de drie organisaties zo goed moge lijk worden samengevoegd? Be paalde ideeën hebben de direc ties daar al wel over. De werving en bijscholing van personeel ge beurt nu soms samen, en straks altijd. De directies verwachten personeel makkelijker over de streep te trekken door een bre der arbeidsvoorwaardenpakket aan te bieden. Ook kunnen plannen voor nieuwbouw beter op elkaar worden afgestemd. Andere zaken als gezamenlijke inkoop, automatisering en des kundigheid op managementsge- bied bieden nog meer voordeel en besparing. Van het geld dat daarmee wordt 'verdiend' kan personeel worden aangetrok ken. De drie centra willen met name uitbreiden in de zorg die bui tenshuis wordt gegeven, de zo genoemde extramurale zorg. „Dat mensen niet meer hoeven verhuizen naar een zorgcen trum, dat is het ideaal", aldus Boerée. Het plan voor vergaande sa menwerking tussen de drie Oegstgeestse huizen is in histo risch perspectief nogal bijzon der. De vorige directies konden niet met elkaar overweg. Be stuurlijke problemen bij Rusten borch verergerden dit alleen maar. Sinds Rustenborch en Van Wijckerslooth op 1 januari een nieuwe directeur kregen, loopt de samenwerking ge smeerd. Dat valt directeur Van Raalte van Hofwijck het meest op, omdat zij de oude situatie heeft meegemaakt. „Dat het nu zo goed gaat, komt door twee nieuwe directieleden die onbe vangen aan het werk gaan en niet achterom kijken." Het per soneel van de drie huizen kon volgens de directeuren altijd al goed met elkaar opschieten. „Zo moeten jullie mij voortaan noemen: weledelgestrenge heer J.F. van Kampen." Foto: Charel Van Tendeloo Oegstgeestenaar Jaap van Kampen wint afstudeerprijs door Saskia Stoelinga enschede/oegstgeest - Het Was een lachwekkend afstudeerpro ject De geluidsproductie van een haardroger verminderen. Toch heeft Oegstgeestenaar Jaap van Kampen (24), inmiddels werktuigbouwkundige aan de universiteit van Twente, met veel plezier aan de opdracht ge werkt. Vanmiddag is hij in Haar lem beloond door de Hollandse Maatschappij der Wetenschap pen voor zijn mooie föhngeluid. „Als je haar maar goed zit, gloort de wetenschap", zegt de veelbelovende prijswinnaar droogjes. Er zijn heel veel grappen en grollen over zijn afstuderen ge maakt. Jaap van Kampen woont nog op de campus van de uni versiteit. „Dan moet je daar te gen kunnen. Het is hier heel ge zellig. En je ziet: we studeren goed." Pas toen hij drie weken geleden een brief kreeg met de aanhef aan 'de weledelgestrenge heer J.F. van Kampen' („Ik zei nog voor de grap: zo moeten jullie mij dus voortaan noe men") kwam er bewondering. „In die brief stond dat mijn af studeerproject was bekroond met een prijs van 12.000 euro. Niet zomaar wat" Jaap van Kampen heeft, zoals een goede wetenschapper be taamt, met visie aan de droger gesleuteld. Hij ontwierp twee speciale halve buizen rond de ventilator. Hierdoor wist hij de voor de consument zo irritante hoge fluittoon van de Philips- föhn met 40 decibel terug te brengen, waardoor er nauwe lijks nog iets te horen is. Denk niet dat de toen-nog-stu- dent deze klus in een avond had geklaard. Negen maanden deed hij erover. „Je moet heel metho dologisch te werk gaan. Je moet alles kunnen verantwoorden. Ik heb heel veel modellen ontwik keld om de geluidsvelden in de buizen te berekenen. Dat is no dig om de toon die ontstaat door de ventilator weg te kun nen filteren. Ik heb in die buizen een akoestische spiegel ge maakt, waardoor de fluittoon niet naar buiten komt. Hij wordt als het ware weggefilterd door de resonantie." Inderdaad, als je haar maar goed zit. De winnaar had het kunnen zeggen. In elk geval vonden het Centraal Instituut Voor Industrie Ontwikkeling (CIVI), dat de geldprijs ter be- schiklöng stelde, en de jury van de Maatschappij der Weten schappen het een hele mooie vinding. Het vanmiddag voorge lezen rapport is lovend. „Ik wist niet dat je aan de hand van zo iets eenvoudigs als een haardro ger zo'n mooie fundamentele studie kunt doen die niet alleen een verbeterd ontwerp oplevert, maar ook nog toepasbaar is op andere systemen", luidt het commentaar van één van de juryleden. Zijn interesse voor techniek werd gewekt door zijn natuur- kundeleraar Slingerland aan het Bonaventuracollege aan de Leidse MariënpoelstraaL „Die man legde het allemaal zo goed en aantrekkelijk uit. Dus ik wist dat ik deze kant op moest. Het werd niet elektrotechniek, zoals ik aanvankelijk in mijn hoofd had. En geen Delft, Eindhoven of Groningen. Twente trok mij vanwege het campusleven en het projectonderwijs. Werktuig bouwkunde, omdat het een bre de studie is. Het goede is, dat je hier praktijk en kennis aan el kaar kunt paren." Zijn moeder in Oegstgeest was de eerste die hoorde van de prijs. „Ze is berentrots. Nee, ze krijgt geen föhn, ik ga vanavond met haar uit eten. En van een gedeelte van het geld ga ik naar de andere kant van de wereld. Mijn vriendin, die hier toege paste communicatie doet, loopt daar stage." Inmiddels is Van Kampen al weer een jaar bezig met zijn promotieonderzoek. En zoals dat hoort in de wetenschap kan hij zijn opgedane kennis bij de föhn ook weer gebruiken bij schonere verbranding van gas in gasturbines in vliegtuigen. „Vlammen in gasturbines ma ken heel veel lawaai. Soms zo hard dat de verbrandingskamer kapot kan gaan." Of hij een ta lent is weet hij niet. „Er zitten hier zoveel mensen die wat kun nen." oj ijkt op Leiden. Met deze hoopt het gemeentebe- raze fraaie stad te pro- 11 .Volgens een bewoner L' Burgemeesterswijk lijkt i Leiden inderdaad hele- lergens meer op. Hieron- Igt het relaas over zijn er en met criminaliteit in k', vanaf het begin van dit ke -n 2002 is nog niet eens au ■ek nijn bank kreeg ik begin een overschrijvingsbiljet za met de mededeling dat liti racht niet kon worden 1 n Derd wegens onvoldoen- tli o. Dat klopte, want het le( een opdracht die kenne- iee een postbus was 'getast' bij irop zowel de begunstig- di i veranderd als het be- in. lat was met 10.000 euro r g gd! Uiteraard blokkeerde it v ikening en deed aangifte, n i herche heeft de fraudeur vo st gevonden." 1 h r an ïtp SC D ■f^l ve ive jde od „In april kwam mijn vrouw 's avonds terug van haar zangkoor in de Waalse Kerk aan de Bree- straat. Op de Hogewoerd werd haar tas uit de fietsmand gegrist door twee jongens op een bromfiets. Naast alle betaalpas- jes waren ook de huissleutels weg. Dus nieuwe sloten op de deuren. Dat kostte honderden onverzekerde euro's. Uiteraard aangifte gedaan, maar de dader is nog steeds niet gepakt" „In juni stond mijn vrouw met haar fiets aan de hand op de Breestraat in een etalage te kij ken. Plotseling werd haar fiets tas, die met twee haken aan de bagagedrager was bevestigd, van de fiets getrokken. Dit keer had ze de sleutels in haar jaszak maar waren geld en pasjes weg. Wederom een onverzekerde schadepost Ook hiervan is aan gifte gedaan, maar ook deze dief loopt nog vrij rond." „Zondagavond 17 november leiderdorp - Het abonnement op de kabeltelevisie in Leider dorp wordt in maart volgend jaar een beetje duurder. Daar staat tegenover dat inwoners kunnen kiezen uit 34 kanalen, vier meer dan nu het geval is. Ook wordt in de toekomst digi tale televisie via een decoder mogelijk en is de kans groot dat Leiderdorpers eind 2003 inter net via de kabel krijgen. De veranderingen zijn een ge volg van een nieuw contract dat burgemeester en wethouders met kabelexploitant Casema willen afsluiten. Inwoners kun nen straks kiezen uit een basis pakket van 17 zenders of een uitgebreid pakket van 34 zen ders. Audiovisueel gehandicap ten die door de stijging in geld problemen komen, kunnen een beroep doen op de afdeling so ciale zaken van de gemeente Leiderdorp. 'Alle winkeliers moeten betalen voor activiteiten door Esther Hartenberg leiden/regio - De Rijnlandse Kamer van Koophandel (KvK) wil alle winkeliers laten meebe talen aan activiteiten van winke liersverenigingen. De KvK laat onderzoeken of de gemeenten de kosten, net als in Haarlem, via verhoging van de precario of een doelbelasting kunnen in nen. Dit bleek tijdens een on langs gehouden 'werkwinkel' van winkeliersverenigingen in de Leidse regio. Het lidmaatschap van een win keliersvereniging is vrijwillig. Hoe minder leden zo'n vereni ging heeft, hoe moeilijker het wordt om acties op touw te zet ten. „Een steeds kleiner clubje draait voor alle kosten op", al dus adjunct-directeur B. Schut tenbeld van de KvK. Van de tweehonderd winkeliers in de Leidse Haarlemmerstraat zijn er maar zeventig lid van de vereni ging. De jaarlijkse bijdrage ligt tussen de vier- en vijfhonderd euro. „Grote filiaalhouders van Vendex, KBB of Blokker doen niet mee", aldus bestuurslid G. Wisse van Winkeliersvereniging Haarlemmerstraat. „Ze verwij zen me door naar het hoofdkan toor. Het is een compleet circus voordat ik duidelijkheid krijg." Bestuurslid T. Elderhorst van Winkeliersvereniging Breestraat vindt de acties belangrijk voor de stad. „De Breestraat wordt gezelliger en ziet er verzorgd uit" De feestverlichting kost de vereniging 10.000 euro per jaar. „Nog niet de helft van de negen tig winkeliers betaalt mee", al dus Elderhorst. Hij vindt de houding van de grote filiaalhou ders onredelijk. „Ze zijn toch één van ons. Ook zij moeten ge woon de ramen zemen." Woordvoerder B. Lindhorst van Vendex KBB, met werkmaat schappijen als Vroom en Drees- man en Dixons, ontkent dat fili aalhouders wordt verboden lid te worden van een winkeliers vereniging. De werkmaatschap pijen mogen zelf beslissen. Zij op hun beurt laten de keuze over aan de bedrijfsleiders van de filialen. Als het aan woord voerster I. de Boer van Blokker in de Haarlemmerstraat ligt, wordt de zaak onmiddellijk lid. „In de zeven jaar dat ik bij Blok ker werk, zijn we nooit bij een vereniging aangesloten." Een verhoging van de onroe rend zaakbelasting (ozb) is vol gens Schuttenbeld geen optie. „De Leidse regio staat al aan de top van wat het bedrag mag zijn." Hij denkt aan de verho ging van de precario, zoals ook in Haarlem succesvol is geble ken. „Via de gemeente innen we het geld, dat naar een speciaal fonds gaat. Uitvoering van dit plan lijkt me een prima taak voor de nieuwe centrummana ger", aldus Schuttenbeld. Wisse van de Haarlemmerstraat vindt het jammer dat het zover moet komen. „Verplichting is het laatste middeL Laten we eerst creatief zijn, voordat ieder een met de hakken in het zand staat. Want dat lijkt me niet goed voor de sfeer." De vereni gingen moeten eerst hun krach ten bundelen, vindt ook Schut tenbeld. „De sfeer is nu ook slecht, omdat leden met argus ogen naar niet-leden kijken." Hij hoopt dat de winkeliers ak koord gaan met het plan. „Na tuurlijk blijven er altijd een paar die sowieso niets willen." WD pleit voor cameratoezicht De politie zou wel eens meer boeven mogen vangen, vindt een bewoner van de Burgemeesterswijk. Archieffoto: Hielco Kuipers idi ~7 eu de W.V- ■h.- 11 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 was er een dienst in de Waalse Kerk. De kerk was overvol en le den van het koor hadden hun jassen in de kerkbank gelegd. Na afloop was er koffie in ae zaal naast de kerk en bij terug komst bleek een flink aantal jassen, tassen en zelfs een fiets uit de kerk te zijn gestolen. Ook de jas van mijn jongste zoon met daarin, u raadt het al, de huissleutel was weg. Dus maar weer nieuwe sloten laten aan brengen dus weer een kosten post. Als lid van het kerkbestuur ben ik tot laat bezig geweest met diverse aangiften bij de po litie. Agenten gaven ons weinig hoop op oplossing van de dief stallen. Overigens was er kort hiervoor een ook schilderij uit de kerk gestolen. Aangifte ge daan, nog niks van gehoord. „Ik zal het verder maar niet meer hebben over de moedwil lige beschadiging van mijn au to, kosten 900 euro, die wel door de verzekering werden ge dekt, over de gestolen fiets van mijn zwager of over zijn nieuwe fiets die moedwillig in elkaar is getrapt" „Het zou echter flauw zijn te veronderstellen dat ons rechts gevoel in Leiden nooit meer wordt bevredigd. Laatst ging ik naar de fysiotherapeut op de Lammenschansweg, omdat ik watmoeilijk loop. Er bleek geen 'hele' parkeerplaats vrij, en ik zette de auto met de achterwie len op de stoep. Gelukkig was de politie er als de kippen bij om mij, overigens terecht, een bon te geven. Toch goed dat er politie is om je te corrigeren als je de wet overtreedt. Daar be taal je met plezier 40 euro voori Afgezien van deze 'positieve' er varing moet ik toch conclude ren, dat het in Leiden nergens meer op lijkt." De politie laat weten zeer bin nenkort contact op te nemen met het 'slachtoffer'. „Dan kun nen we zijn kant van het ver haal aanhoren." Eric-Jan Berendsen door Coen Polack voorschoten - De gemeente raad van Voorschoten wil dat burgemeester en wethouders voorrang geven aan aan de vei ligheid en het uiterlijk van de gemeente. Een eerste stap daar in is dat graffiti op gemeentelijke gebouwen binnen 24 uur ver wijderd moet worden, zodat Voorschoten er verzorgd uitziet en een veilige uitstraling heeft. Veiligheid was gisteravond tij dens de behandeling van de be groting een speerpunt in de al gemene beschouwingen van verschillende partijen. Zo liet de WD weten dat de partij geen problemen heeft met het plaat sen van toezichtscamera's. WD-fractievoorzitter Leeuwen- burgh: „Wat ons betreft hoeven we niet terughoudend te zijn ten aanzien van aantasting van pri vacy in openbare ruimten." Het CDA wees erop dat het fei telijk gezien met de criminaliteit best mee kan vallen, maar dat daarmee het onveilige gevoel nog niet is weggenomen. Frac tievoorzitter Horlings: „Ik denk bij onveiligheid niet aan inci denten zoals onlangs in Venlo, maar aan de dreiging die uitgaat van hangjongeren, van graffiti, van kleine vernielingen. Die dreiging wordt niet alleen erva ren door 'bange oudjes'. Vorige maand bleek tijdens het Jeugd- debat dat ook jongeren dat zo ervaren." Burgemeester Verver vroeg zich af of het gevoel van onveiligheid wel veroorzaakt wordt door de Voorschotense woonomgeving of dat het voortkomt uit de be richten over problemen elders in het land. „In Voorschoten zijn de problemen die er in het verleden waren met hangjonge ren gelukkig afgenomen. Dit zijn geen kwesties die simpel op te lossen zijn." Verver gelooft niet dat cameratoezicht iets bij draagt aan het veiligheidsgevoel van de Voorschotense burgers. D66-fractievoorzitter Blommers werd door de rest van de raad en het college teruggefloten, toen hij zijn beschouwing begon met de constatering dat Voor schoten aan de rand van struc turele verpaupering staat Vol gens D66 zijn er in de gemeente veel slecht onderhouden wegen, 4» wordt het openbaar groen een wildernis en staan er veel ge bouwen leeg. Volgens Blom mers is deze achteruitgang te wijten aan de stilstand en ge brek aan geld voor nieuw beleid. Wethouder Draijer „We moeten natuurlijk de vinger aan de pols houden, want Voorschoten moet er goea uit blijven zien. Er mogen misschien wat onvolko menheden zijn, maar van ver paupering is absoluut geen sprake. Ik vind Voorschoten nog steeds een parel van een ge meente." Burgemeester en wethouders kunnen de komende tijd weinig beginnen, omdat ze pas nieuwe plannen gaan maken zodra er meer duidelijkheid is over de fi nanciële situatie van de ge meente. De begroting die gister avond besproken werd is dan ook een zogenaamde 'beheers- begroting', een overzicht van de kosten om voorlopig de boel draaiende te houden. De ge meenteraad kon weinig meer doen, dan het college de op dracht meegeven om sommige zaken bovenaan de prioriteiten lijst te zetten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15