'oordragen één indidaat onwettig Pelikaanhof krijgt bewakingscamera's REGIO Groen was doorlopend in opspraak' Vertrouwenscommissie staat pal voor haar keuze Stakingscomité waarschuwt voor meer en langere acties in LUMC Olympische taferelen in De Zijl ijer maakt zich geen zorgen stelling! Mooi cadeau van SieMatic. n de overheid werkt n het spoor, jamheden moeten treinen e route of dienst- n. Als er geen treinen t, zet NS bussen in. Houdt ;t een langere reisduur. De SLS is al anderhalfjaar bezig met een leefbaarheidsoffensief voor de Pelikaanhof. Foto: Hielco Kuipers •Utrecht C en 1 dec idhoven/Nijmegen/ d/Kaldenkirchen en 1 dec ('Internationaal) roningen en 1 dec Winterswijk yntus) ten? Teletekstpagina 754. www.ns.nl. folder aan een NS-loket. 0 - 9292 0,50 p.m.). 0-92% (€0,25 p.m.). werkers staan u graag door Silvan Schoonhoven leiden - Het Leidse studenten complex de Pelikaanhof krijgt binnenkort camera's in alle vier de toegangshallen. Ook komt er een systeem met elektronische sleutels, die niet zijn na te ma ken en die direct zijn te deacti- veren als een bewoner verhuist. De ingrepen moeten rond de jaarwisseling zijn uitgevoerd, zo heeft de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) be kendgemaakt. De Pelikaanhof heeft al lange tijd te kampen met overlast. Triest dieptepunt vormde de nacht van 18 op 19 oktober toen een onbekende man binnen drong in de kamer van een 18- jarige studente, waarna hij haar zwaar mishandelde. Ze overleef de de aanval ternauwernood. Bewoners dringen al een tijd aan op meer toezicht rond het pand. Na het incident hield de SLS een voorlichtingsavond, waarop de bewoners hun klach ten konden uiten. Die avond verliep volgens een aantal be woners teleurstellend. „De slechte manier waarop de SLS reageert op onze gevoelens en suggesties werkt eigenrichting in de hand", schreven bewoners in een brief aan deze krant. SLS-directrice L Johnson noem de het ophangen van camera's toer» nog een 'vergaande maat regel' omdat 'bewoners zich vrij moeten voelen om in en uit te gaan'. W. Bots, hoofd wonen bij SLS, denkt wel te weten wat er mis is gegaan op de voorlich tingsavond. „Bewoners dachten dat er twee weken na het inci dent al een volledig pakket con crete plannen klaar zou liggen. Dat kan natuurlijk niet." Volgens Bots is de stichting al anderhalf jaar bezig intensief bezig met de leefbaarheid rond de Pelikaanhof, een operatie die op het moment dat het incident plaatsvond al een half miljoen euro had gekost. „De binnen kant van het gebouw heeft een nieuwe uitstraling gekregen, het int^comsysteem is verbeterd, gangdeuren zijn van spionnetjes voorzien en van hufterproof deurdrangers. Voor de deur is het onaantrekkelijker gemaakt als hangplek. Beveiligingsmen sen komen nu twee keer per nacht kijken. Ook het toelatings beleid is omgegooid: de Peli kaanhof is zo weer een echte studentenflat geworden." De camera's en de elektronische sleutels vormen nog niet het sluitstuk van het leefbaarheids offensief rond de studentenflat, zegt Bots. Op een nieuwe bij eenkomst worden de bewoners binnenkort ingelicht over de maatregelen. Ze kunnen dan ook voorstellen doen voor een nog^etere leefbaarheid. Bent u bang voor stakingsmoe heid? „Daar moeten we echt voor wa ken. We moeten blijven praten en uitleggen dat het belangrijk is wat we doen. Ik merk dat de specialisten in het ziekenhuis steeds meer beseffen dat het er gens om gaat. De kloof met de inkomens van collega's in de al gemene ziekenhuizen moet klei ner. Artsen verlaten de academi sche ziekenhuizen omdat ze in de andere ziekenhuizen meer kunnen verdienen. De opleiding van nieuwe artsen en het me disch onderzoek in Nederland lijden onder de leegloop." Komen er nieuwe acties? „De directies van de academi sche ziekenhuizen zijn aan zet. Als ze zich stil houden, en ik heb nog geen signalen dat er een doorbraak aanstaande is, ko men er nieuwe acties. En die kunnen wel eens harder van ka- rakt^zijn." lachtoffer linaliteit is •d voor boete Hoogmade i irt schaatsen fde opvoeding nici zoeken r waspoeder Chemici van de Uni- Leiden krijgen bijna oen euro voor onder- r schone oxidatiereac- chemische- en was- nindustrie. Deze E.E.T- (Economie, Ecologie, Dgie) is beschikbaar ge- or de ministeries van V en VROM. De onder- oep Coördinatie- en rganische Chemie zoekt onder leiding van aar Jan Reedijk een ka- die wasprocessen effi- naakt. LEIDEN Verbazing in Amsterdam over Leidse voorkeur door Wim Koevoet leiden - De krant waarmee be oogd burgemeester Groen in de twee jaar als wethouder in Am sterdam veel te stellen heeft ge had, het Parool, bracht gisteren onder de kop 'In Leiden zien ze Groen wel zitten' een uiterst cy nisch stuk over de Leidse keuze. De krant kan niet begrijpen dat Leiden deze man, die door re cente declaratie-affaires bij zo wel de NV Sportvereniging Om- niworld in Almere als de KNAU, de atletiekbond, functies moest beëindigen, zo verschrikkelijk graag in huis wil halen en daar voor zelfs het beloofde burge meestersreferendum de nek omdraait. Met grote gretigheid wordt ge memoreerd aan de destijds door het Parool aan het licht ge brachte declaratie-affaire. Groen zou zich op een dienstreis op kosten van de gemeente Am sterdam door een vriendin heb ben laten vergezellen. De chef van de stadsredactie van het Pa rool wenste gistermiddag zijn collega's van deze krant veel plezier met Groen toe. „Aan ko pij zullen jullie geen gebrek heb ben." Jos Verlaan, raadsverslaggever bij het Parool toen Groen wet houder in Amsterdam was en inmiddels chef binnenland bij NRC Handelsblad, sloeg zo'n beetje stijl achterover toen hij gisteren vernam dat Leiden de 58- jarige WD'er als burge meester heeft voorgedragen. „Iedereen die over Groen begint te praten, noemt altijd de decla raties. Maar Groen was doorlo pend in opspraak. Zo kreeg hij het vreselijk aan de stok met Marjanne Sint, de toenmalige gemeentesecretaris en de voor malige voorzitter van de PvdA, bij een compleet mislukte reor ganisatie van de ambtelijke top. De Amsterdamse WD was in een mum van tijd op hem uitge keken en heeft na zijn vertrek als wethouder alles in het werk ge steld om een terugkeer in het openbaar bestuur tegen te hou den." Verlaan, schrijver van het boek Chaos aan de Amstel, noemt verder nog een gouden hand druk voor een bevriende direc teur van een organisatie waarin de gemeente Amsterdam parti cipeerde en die Amsterdam promotie verzorgt en een 'di neetje' van enkele tienduizen den guldens ter gelegenheid van het afscheid van een ook al be vriende directeur van de Kamer van Koophandel. „Op kosten van het havenbedrijf waarvoor Groen als wethouder verant woordelijk was." Verlaan vraagt zich hardop af of de Leidse vertrouwenscommis sie haar werk wel goed heeft ge daan en zelf op onderzoek is uit geweest. Vooralsnog gaat hij er van uit dat de negen fractievoor zitters die de commissie vor men, te goed van vertrouwen zijn geweest en alle geruststel lingen van de commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen, voor zoete koek hebben geslikt. „Maar dan nog begrijp ik niet dat Leiden niet aan het denken wordt gezet door de recente pe rikelen bij Omniworld. Het kan toch niet bestaan dat die voor de KNAU reden zijn om te bre ken met haar voorzitter en dat hij dan een paar dagen later de ambtsketen in Leiden krijgt om gehangen?" Volgens Verlaan is overigens 'nagenoeg uitgesloten' dat Groens declaratiegedrag voort komt uit 'doelgerichte zelfverrij king'. „Hij heeft een gigantisch eigen vermogen dus hij hoeft zich helemaal niet rijk te decla reren. Het is gewoon dom van hem." leiden - Klasgenootjes moedigen elkaar aan tijdens de schoolzwemwedstrijd in zwembad De Zijl. Leerlin gen van vijftien Leidse basisscholen zwommen gisteren om het hardst. Bij de meisjes wonnen de zwem sters van de Apolloschool, bij de jongens bleken de leerlingen van Roomburg het hardst te kunnen zwem men. De Apolloschool kwam als absolute winnaar uit de bus. Tweede werd Roomburg en de derde prijs ging naar De Dukdalf. Foto: Henk Bouwman t Minkhorst en haag - De voordracht y Groen als burgemees- ïiden blijkt in strijd met )at geeft de minister van ndse zaken het recht om mingsprocedure ongel- klaren, of om heel ge- iemand anders aan te in de WD'er. Groen is Leidse kandidaat. lenscommissies in ge dragen twee kandida- Dat is wettelijk zo ge- het geval van Leiden Ie politiek om de bevol- een referendum een twee te laten kiezen, gemeenten vrij in. Niet irdracht van het aantal en. Sowieso wijst de van binnenlandse za- u Remkes (WD) - de esters aan, maar omdat ilechts één kandidaat erde, heeft Remkes zijn handen helemaal vrij. Het oud-PvdA-raadslid E. van der Veen zegt vandaag in deze krant dat Remkes Leiden ook moet corrigeren. Hij ziet de komst van Groen niet zitten. Voorlichter T. Manten van het ministerie van binnenlandse za ken laat in het midden of Rem kes zoiets zal doen. Hij kan ook niet aangeven wat de bewinds man zal doen, omdat die nu zijn eigen afweging moet maken. „Het staat de minister vrij om naar eigen goeddunken te han delen. Veel meer kan ik er niet over zeggen." Voorzitter C. Broeijer van de vertrouwenscommissie maakt zich geen zorgen. Zij rekent erop dat het allemaal goed komt De commissie was zich bewust van de 'overtreding' die ze zou gaan maken. Maar de voordracht van slechts één kandidaat is van te voren uitgebreid doorgesproken met zowel commissaris van de koningin WD'er J. Franssen, als met Remkes zelf. „Dit is dus voor hem geen verrassing." De PvdA-ffactievoorzitter ver volgt: „Het haalt de zaak niet onderuit. In bijzondere omstan digheden kan een minister in stemmen met een enkelvoudige benoeming. We hebben vol doende onderbouwd waarom we maar met één kandidaat konden komen. Ze moeten ook geschikt bévonden worden." De woordvoerster van Franssen be vestigt dat uitzonderingen mo gelijk zijn. Franssen moet de voordracht van Leiden van ad vies voorzien, voordat die naar Remkes gaat Dat advies is niet- openbaar. Een uitzondering op de dubbele voordracht was het Zuid-Hol landse Nootdorp-Pijnacker. De enige kandidaat voor die ge meente was R. Buddenberg, burgemeester van Sassenheim. CDA'er Buddenberg is gewoon benoemd in de fusiegemeente bij Den Haag. 'Kiezen voor ten onrechte omstreden man getuigt van Leidse moed' (advertenties) tlgocdprijzen i van Sinterklaas iibetaalbaar feest f uw mening Hfl ik niet!' Bel: 589 88 87 door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De aanstaande benoe ming van WD'er Harry Groen tot burgemeester van Leiden heeft een vloedgolf van negatie ve reacties veroorzaakt. De le den van de vertrouwenscom missie proberen hun keuze krampachtig te verdedigen. C. Broeijer, de Leidse PvdA-frac- tievooizitter en voorzitter van de vertrouwenscommissie, wap perde direct na het bekendma ken van de naam Groen fier met een recent artikel uit NRC Han delsblad waarin Groen goed naar voren komt en tal van aan tijgingen weerlegt. Dat kranten knipsel is een dag later bedolven onder oude en nieuwe verhalen over Groen. Ze weet zich er geen raad mee, maar zegt achter haar keuze te blijven staan. Ook WD-voorman L de Lange zegt dat de anti-Groenverhalen hem niet van zijn stuk brengen. „Er is rond Groen een negatieve beeldvorming ontstaan, maar de vertrouwenscommissie heeft zich bij de voordracht gebaseerd op de feiten. Wij hebben alle vermeende kwesties tot op de bodem uitgezocht en de conclu sie is dat hij juridisch gezien niet één keer over de schreef is ge gaan. Zijn integriteit staat wat ons betreft niet ter discussie." Fractievoorzitter D. Sloos van Leefbaar Leiden blijft eveneens vierkant achter Groen staan. Alle Parool- en andere publicaties doet hij af met 'een hetze, een samenzwering van de pers en bepaalde politici'. En: „Wat de Volkskrant heeft gedaan met Pirn Fortuyn, deed het Parool met Harry Groen. Groen heeft ook met Fortuyn gemeen dat hij voortvarend is, dat hij dingen dóórdrukt. Mouwen opstropen en aan de slag. Met zo'n opstel ling maak je niet alleen vrien den. In Leiden hebben we dat echter hard nodig. Zodat we niet nog een jaar moeten lullen voordat er op de Nieuwe Bees tenmarkt wordt ingegrepen." „Groens naam is in zijn Amster damse tijd volledig gezuiverd door de toenmalige burgemees ter S. Parijn", zegt De Lange. „De notulen van de raadsverga dering zeggen mij meer dan alle Parool-publicaties. Ik vind het van Leidse bestuurlijke moed getuigen om toch voor deze ten onrechte omstreden man te kie zen. In alle gevallen, ook die van Omniworld, heeft Groen zijn verantwoording gedragen. Naar mijn smaak overtuigend. Hij kiest als hij onder vuur ligt voor de openbaarheid. Het zou mij ook niet verbazen als hij in Lei den begint ipet een verklaring voor pers en publiek." Oud-PvdA-raadslid E. van der Veen vindt de keuze onbegrijpe lijk. „Iemand die zoveel in dis krediet is gebracht, of dat nu te recht is of niet, is ongeschikt voor de functie van burgemees ter van Leiden. Hij zal altijd ui terst kwetsbaar blijven. Deze man zou het referendum ook nooit winnend hebben afgeslo ten. Het publiek moet niets heb ben van declaratie-gedoe. Het is echt te hopen dat de Leidse voordracht op regeringsniveau wordt gecorrigeerd." (advertentie) Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom 'f Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Alphen a/d Rijn. tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic in Leiderdorp QinM ofir Meubelplein 11Leiderdorp, tel. 071 - 541 2615 iJIcItIuIIC door Roelf Reinders leiden - Alweer lege wachtka mers in het LUMC. De medisch specialisten in het Leidse acade mische ziekenhuis hebben gis teren voor de tweede keer dit jaar gestaakt voor meer geld. Geen geplande operaties, geen afspraken in de poliklinieken, geen les aan geneeskundestu- denten. Radioloog Wim Ober- mann, lid van het actiecomité in het LUMC, geeft een toelichting. Hoe is het dit keer gegaan? „Goed. Ik heb geen wanklank gehoord. Er is geen enkele pati ent die heeft geklaagd." Bij de eerste stakingsdag op 1 oktober trokken tot uw verras sing veel artsen op de afdeling cardiologie zich niks van de ac ties aan en deden gewoon hun werk. Nu weer? „Ja, voor een deel hebben ze daar doorgewerkt. Maar dit keer niet omdat ze het niet met de staking eens waren, maar omdat ze niet alle afspraken konden verplaatsen. Patiënten die niet konden worden berejkt om op de hoogte van de acties te wor den gebracht, zijn gewoon ge holpen. Dat is ook op andere poli's gebeurd. Maar bij cardio logie zijn ze er nu ook van over tuigd dat ze mee moeten doen." Wat betekent dat? „Dat we niet één dag maar meerdere dagen achter elkaar staken." Nog een patiënt gezien? „Ja, één, voor een acute behan deling. Ik heb een abces van een jongetje gedraineerd. Jaap heet- ie. Door een ontsteking aan z'n blinde darm was er een abces met pus in z'n buik gekomen. Het is in orde nu. Ik heb hem maar plaatselijk hoeven ver doven. Kranig ventje, die Jaap." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13