BUITENLAND Wapeninspecties Irak begonnen RIJPLEZIER! Beatrix kan betere gasten hebben dan Nazarbajev Poetin geeft het Russische leger zijn rode ster terug Iraanse justitie weigert doodvonnis te herzien Arafats tweede man vraagt einde intifada Rellen na dood Marokkaan in Antwerpse wijk Peuk veroorzaakt bosbrand VS: Saudi's moeten meer ondernemen tegen terreur lelprijswinnaar jchop Belo weg )e Oost-Timorese bis- Carlos Belo is om ge- eidsredenen afgetreden, ohannes Paulus II heeft itslag van de bisschop van 1 nvaard. Belo ijverde ja- - ig voor de mensenrechten ,x beschikking op het ei- I foor zijn inspanningen -j Belo (54) samen met de j 'imorese verzetsstrijder 1( amos-Horta in 1996 de 0 prijs voor de Vrede. Oost- de vroegere Portugese e die in 1976 door Indo- 0 verd geannexeerd, is 1 nei onafhankelijk. js arresteert l dlangers Reid - De Franse politie heeft jm Parijs acht personen - houden in verband met mschoenzaak'. Onder de inten is een imam. Het :oek richtte zich op twee eën, die vooral door Pa- ;n worden bezocht. De verdenkt de arrestanten lip bij de voorbereiding n aanslag met een 'bom- Ji' in december 2001 op icht van Parijs naar Mia- Brit Richard Reid pro- t toen een vliegtuig op te i met in zijn schoen ver- explosieven. Reid zit in vast en heeft bekend. ebrge Bush is randdebiel' a - Fran^oise Ducros, de unicatiechef van de Ca- 1 premier Chrétien, is af- nadat ze de Ameri- president Bush een *1 ebiel' had genoemd. De kingen tussen de buur- i zijn al geruime tijd ge- ïn en kranten in Canada n van 'blijvende schade' e olg van de opmerking. e s maakte haar opmerking w cader van Irak vorige de NAVO-top in Praag. e Iraakse media citeer- 5 ar dankbaar, e okkanen dood plensbuiten - Zeker 37 mensen zijn in ko omgekomen door omingen die volgden op ;egenval. In de regio Set zuiden van Casablanca ;n dertig mensen om. L :ag viel daar binnen drie ier dan 76 millimeter re- it water veroorzaakte rtsluiting in een olieraffi- bij Mohammedia, waar land ontstond. Hoewel idweer de vlammenzee h ider controle had, kon irden voorkomen dat l€ lensen omkwamen. In- s regent het niet meer. fd al-Oaeda Jerdachte Bali ^a - Imam Samudra, het sfedelijke brein achter de njnslagen van 12 oktober el heeft toegegeven te samengewerkt met de persoon van al-Qaeda dj. Samudra bekende eali, de vermoedelijke iaioneel leider van de aan toa gelieerde groep Je- 4slamiyah, in Maleisië te h ontmoet. Eerder had de flal bekendgemaakt dat i%a heeft bekend betrok- ^eijn geweest bij de bom den op Bali, waarbij meer ufc mensen omkwamen. tentenis bevestigt de ver lig dat Jemaah Islamiyah "ijlde aanslagen zat. maliste verlaat fcria na fatwa 3'| De Nigeriaanse jouma- 1 e het 'godslasterlijke' ar- rper de Miss- Worldverkie- ^hreef dat aanleiding was Joedige onlusten tussen _ps en christenen in het ~tn van Nigeria, is het Dtvlucht. Eerder op de )jrd bekend dat een noor deelstaat een 'fatwa' te- gpma Daniel had uitge- gd. Moslims werden op- ien haar te vermoorden. Aschreef dat de profeet ehmed graag had willen to met een deelneemster ^verkiezingen. De vijf da- hérende rellen kostten 215 lp het leven. <etbal blijkt ■siaat: 3 doden ar - Een granaat die voor 1 Cketbal werd aangezien, 'disteren drie schooljon- efl het Indiase deel van ittir het leven gekost. Een rifclachtoffer raakte zwaar- dü. Volgens een ooggetui- $n de jongens na school- spelletje cricket aan het t I toen de bal in een rijst- n (landde. Een van de jon- djhg de bal halen, maar Iper ongeluk een granaat 'igwas zich in eerste in- xjniet bewust van de ver ify en gooide de 'bal' naar fyii zijn vriendjes. Die haal- ijihet zijn slaghout, waar- Hvapen explodeerde. woensdag 27 NOVEMBER 2002 antwerpen/anp-belga - In de Antwerpse deelgemeente Bor- gerhout zijn gisteravond relletjes uitgebroken nadat een 66-jarige man op de straat voor zijn huis van dichtbij een 27-jarige inwo ner van Marokkaanse afkomst had doodgeschoten. De dader kon snel door de politie worden overmeesterd. Onduidelijk is of zijn motieven van racistische aard zijn of dat hij misschien psychisch ge stoord is. Het slachtoffer was de zoon van een buurman van de dader, zo zei een woordvoerster van justitie in de Scheldestad. In Borgerhout wonen veel al lochtonen. Na de schietpartij verzamelden zich enkele tiental len jongeren op de plek van het misdrijf, maar al snel werden dat er enkele honderden. Zij hinderden aanvankelijk alleen het verkeer, maar later gooiden zij ook enkele etalages en auto ruiten in. Volgens de VRT-radio werd de stemming grimmiger toen Abu Jahjah van de militante Ara- bisch-Europese Liga kwam op dagen. Voor burgemeester Leo- na Detiége van Antwerpen was dat reden om de AEL-voorman ervan te beschuldigen dat hij de jongeren doelbewust kwam op hitsen. Onlangs werd bekend dat de AEL ook in enkele grote Nederlandse steden afdelingen wil oprichten. De Liga kwam onlangs in het nieuws omdat zij met eigen mensen de politie in Antwer pen, die beschuldigend van dis criminatie van jonge Marokka nen, 'schaduwt'. De politie slaagde er na enkele uren in de gemoederen te beda ren. De chef van de politie was samen met de wethouder veilig heid naar Borgerhout gekomen. De jonge betogers trokken zich uiteindelijk terug in een wijk- moskee, waar een imam ze zou toespreken. sydnev - Een Australische brandweerman bestrijdt een bosbrand bij Sydney, die zo'n 4.000 hectare bos in de as heeft gelegd. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door een weggegooide peuk. De bossen in Australië zijn momenteel kurkdroog, omdat op het Zuidelijk Halfrond de zomer voor de deur staat. Foto: EPA/Mick Tsikas door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - President Noersoeltan Nazarbajev van Kazachstan is vandaag begonnen aan een tweedaags staatsbezoek aan Ne derland. De leider van de voor malige sovjetrepubliek gold ooit als de meest verlichte leider van Centraal-Azië, maar ontpopt zich steeds meer als potentaat. De op positie verdwijnt in de gevange nis, het parlement heeft niets meer te zeggen en kritische jour nalisten worden in elkaar gesla gen. Koningin Beatrix is wel eens in beter gezelschap geweest. De 62-jarige Nazarbajev heerst al dertien jaar over een grondge bied van ruim 65 keer Neder land. In het westen van Kazach stan strekken zich onder de zee spiegel de Kaspische Depressie en de laagvlakte van Toeran uit, in het oosten bij de grens met Kirgizië, Mongolië en China doemen de reusachtige bergen op. Daartussen liggen de 'hon- gersteppes', waar het in de win ter ijskoud is en in de zomer zeer warm en droog. In dit on herbergzame gebied, even groot als West-Europa maar met een bevolking van amper 15 miljoen inwoners, is Nazarbajevs woord wet. Sergej Doevanov weet daar in middels alles van. De kritische journalist was uitgenodigd om in Europa en de VS lezingen te geven over de schendingen van mensenrechten in Kazachstan, maar de reis ging op het laatste moment niet door. Een paar da gen voor zijn vertrek werd Doe vanov gearresteerd. Hij zou een meisje hebben verkracht, aldus bagdad/anp-afp-rtr - Teams van Unmo- vic, de Waarnemings-, Observatie en Veri ficatiemissie van de Verenigde Naties, en het Internationale Agentschap voor Atoomenergie IAEA zijn vanmorgen be gonnen met hun eerste inspecties in Irak. Zeventien inspecteurs deden vroeg in de ochtend twee plaatsen aan in en even bui ten Bagdad. Elf Unmovic-wapeninspecteurs vereer den onder massale mediabelangstelling een militair industrieel complex ten noordoosten van de stad met een be zoekje. Het complex had vroeger dienst gedaan als vrouwengevangenis. Zes afge vaardigden van de IAEA namen een ge bouw in een voorstad onder de loep. Secretaris-generaal Kofi Annan liet weten dat de inspecties 'goed zijn begonnen'. Hij hamerde er op dat het Iraakse be wind 'blijvende medewerking' moet ver lenen. Dimitri Perricos van Unmovic in Bagdad benadrukte nog maar eens dat het mandaat van de inspecteurs verstrek kend is. Alle deuren moeten open, ook die van de presidentiële paleizen van president Saddam Hussein. De experts zijn uitgerust met de nieuwste technologie en ze beschikken over be langrijke informatie van inlichtingen diensten. „Je kunt lege kamers binnen gaan, monsters nemen en ontdekken dat de kamer toch niet zo leeg is als je wel dacht", aldus Perricos. .Activiteiten uit het verleden kunnen aan het licht wor den gebracht." Gegevens moeten vervol gens samen met computerbestanden te gen het licht worden gehouden om te kij ken of de verzamelde stoffen wel in over eenstemming zijn met de officiële be stemming van het pand. De VN- en IAEA-experts beschikken over betere technische mogelijkheden dan vier jaar geleden, toen ze hun activiteiten in Irak noodgedwongen moesten staken. Ze zijn niet alleen in staat sneller stoffen te analyseren, maar apparaten zijn ook handzamer geworden. „Gelukkig zijn ze draagbaar gemaakt en niet alleen ver voerbaar", aldus Perricos tegen CNN. De inspecties beperken zich voorlopig tot plekken die eerder ook al zijn bezocht. Het vervoer gaat tevens nog alleen per terreinwagen, omdat de helikopters naar verwachting pas medio december zullen arriveren. Volgens Perricos zal het aantal inspecteurs halverwege december zijn gegroeid tot bijna driehonderd, afkom stig uit ongeveer 45 landen. De teams worden vergezeld door Iraakse functionarissen, die door VN-fiinctiona- rissen al zijn gebombardeerd tot 'voog den'. Het regime in Bagdad spreekt liever van 'gidsen'. Zij hebben evenwel geen enkele invloed op het onderzoek van de inspecteurs, verzekeren de VN. Ze zullen van tevoren niet op de hoogte worden gesteld van de plannen. Alle bezoekjes zijn 'verrassingsinspecties'. De inspecteurs zijn ook voorbereid op pogingen van Irak om de bezoeken te moskou/ap - De Russische pre sident Vladimir Poetin heeft gis teren toestemming gegeven om de rode ster in ere te herstellen als het officiële embleem van het Russische leger. De ster is het symbool dat door het com munistische Rode Leger na de revolutie van 1917 werd geadop teerd, en dat daar door veel Rus sen nog steeds mee wordt geas socieerd. Juist daarom is het besluit van Poetin volgens veel critici twij felachtig. Het voedt de nostalgi sche gevoelens van veel oudere inwoners, maar jongeren en te genstanders van het voormalige communistische regime zullen er een onwenselijke terugkeer naar het verleden in zien. Bij de conservatieve Russische leger top zal het opnieuw in de armen sluiten van de rode ster wel en thousiast .worden begroet. Het is niet het eerste symbool uit het verleden dat opnieuw wordt omarmd. Eerder werd onder meer al het volkslied in ere hersteld, al werd er wel een nieuwe tekst voor geschreven. Ook de wit-rood-blauwe Russi sche vlag heeft een verleden. Deze was met de dubbele ade- laarskop het symbool van het tsaristische Rusland, dat door de communisten van de wereld kaart geveegd werd. De rode vlag van de revolutie is enkele jaren geleden als vaandel van het leger ook al in ere hersteld. Het zijn allemaal besluiten om de hang naar het verleden te be vredigen, aldus Ljoedmila Alek- sejeva, een dissidente uit de sov- jettijd en tegenwoordig hoofd van een toonaangevende men- washington/afp - Het Witte Huis wil dat Saudi-Arabië meer doet in de strijd tegen het terro risme. Volgens president Bush' woordvoerder Ari Fleischer werkt een speciaal team aan een plan om Riyads bijdrage aan de wereldwijde campagne tegen de terreur uit te breiden. „Saudi-Arabië is een goede part ner in de oorlog tegen het terro risme, maar kan meer doen", zei Fleischer. „Het is de taak van de VS om samen te werken met de Saudi's en hen te stimuleren meer te doen." The Washington Post meldde dat een commissie van de Na tionale Veiligheidsraad er bij de autoriteiten. Diverse internationale organisa ties en enkele Amerikaanse se natoren hebben het inmiddels voor de dissident opgenomen, maar de Kazachse autoriteiten geven geen krimp. Doevanov was tenslotte al gewaarschuwd. De eerste keer dat hij voor lezin gen naar Europa wilde, werd hij aan de vooravond van zijn ver trek op brute wijze in elkaar ge slagen. Zijn koppigheid zal hem nu vermoedelijk een aantal jaar gevangenisstraf opleveren. Tegenstanders van het regime in Astana - de door Nazarbajev uit de grond gestampte hoofdstad - moeten rekenen op 'geweldda digheden, strafrechtelijke ver volgingen en andere manieren van onderdrukking', aldus de mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch (HRW) in haar meest recente rapport. De lijst met slachtoffers lijkt elk jaar langer te worden. Twee op positieleiders verdwenen deze maand voor zes en zeven jaar in de gevangenis wegens 'corrup tie', een favoriete aanklacht van de Kazachse autoriteiten. Nazar bajev verkoopt de vervolging van politieke tegenstanders het liefst als een strijd tegen corrup tie. „We zullen deze oorlog voortzetten, zelfs als mensen deze proberen af te schilderen als een oorlog tegen dissiden ten", zei de president onlangs tegen de Washington Post. Nazarbajev is altijd al een goede prater geweest. In het begin van de jaren negentig gold de voor malige eerste secretaris van de communistische partij in Ka zachstan als een liberale hervor mer. Staatsbedrijven werden onder zijn leiding geprivati seerd, de vrijheid van menings uiting floreerde, en de toege stroomde buitenlandse inves teerders, onder wie veel Neder- Bush op heeft aangedrongen Riyad drie maanden de tijd te geven tegen zakenlieden die worden verdacht van financiële steun aan terroristen. Wordt hier niet aan voldaan, dan volgt eenzijdige Amerikaanse actie, aldus de krant. Fleischer zei dat het verhaal van de krant slechts de mening van één persoon ver tegenwoordigt. The Washington Post schrijft verder dat de Ame rikaanse inlichtingendiensten een lijst hebben samengesteld van negen rijke individuen die de belangrijkste financiers van islamitische terroristische groe peringen zouden zijn. Onder hen zijn zeven Saudi's. Russische militairen met rood vandel en rode ster bij de herdenking van de inval door de Duitsers in 1941. Foto: AP/Michail Metzei senrechtenorganisatie. „Ieder een is tevreden gesteld. De com munisten hebben hun volkslied, de conservatieven hun adelaars symbool en de democraten hun driekleur. Maar het roept wel de vraag op welke ideologie dit land aanhangt" teheran - De Iraanse procureur- generaal Namazi weigert het doodvonnis wegens godslaste ring tegen de hervormingsgezin de historicus Hashem Aghajari te herzien, tenzij de veroordeel de zelf in beroep gaat. Aghajari, een bondgenoot van president Khatami, weigert dat pertinent. De historicus heeft de conserva tief-religieuze rechterlijke macht uitgedaagd door te stellen dat die zelf moet uitvinden dat de veroordeling wegens godslaste ring niet deugt. Na talrijke betogingen voor de vrijlating van Aghajari bepaalde de geestelijk leider van het land, ayatollah Khamenei, dat het vonnis moet worden herzien, maar Namazi zegt dat daarvoor een beroep van veroordeelde landers, zagen Kazachstan als de meest veelbelovende voor malige sovjetrepubliek. De enorme olie- en gasvoorra den leken een garantie voor suc ces, maar na een veelbelovende start groeide de onvrede. De werkeloosheid groeide gestaag, de corruptie nam schrikbarende vormen aan en door een gebrek aan pijpleidingen leverde de olierijkdom veel minder op dan verwacht. De tegenslagen waren voor Nazarbajev aanleiding om alle macht naar zich toe te trek ken. In 1995 herschreef hij de grondwet, en sindsdien heerst hij per decreet. In 1999 wist hij de verkiezingen te winnen door zijn belangrijk ste tegenstander op grond van een bureaucratische futiliteit buitenspel te zetten. Kort daar voor had hij de presidentiële ambtstermijn verlengd tot zeven jaar. Nazarbajev mag nu blijven zitten tot 2006. Veel te vrezen heeft de leider niet, want hij heeft zichzelf le venslange immuniteit voor strafrechtelijke vervolging gege ven. Dat komt goed uit, want Zwit serse autoriteiten doen inmid dels onderzoek naar geheime bankrekeningen van Nazarbajev en zijn handlangers. In totaal zou er een bedrag van 1 miljard dollar, verdiend bij de privatise ring van de olie-industrie, naar Zwitserse rekeningen zijn ge sluisd. In Kazachstan wordt amper over dat zaken bericht. De be langrijkste media zijn in handen van Nazarbajevs dochter. Voor het kleine aantal onafhankelijke journalisten heeft de president een speciale wet in het leven ge roepen. Op het bezoedelen van de 'eer en waardigheid van de president' staat een gevangenis straf. vertragen en te dwarsbomen. Bij de in 1998 gestaakte inspecties bleek bijvoor beeld dat de inspecteurs bij de ingang van een fabriek werden beziggehouden, terwijl mogelijk gevaarlijk materiaal el ders op het terrein werd verborgen of weggereden. Door direct alle ingangen te blokkeren en het gebouw en de aanwezi gen 'te bevriezen' moet dat nu worden voorkomen. Voorwaarde is uiteraard wel dat er genoeg inspecteurs aanwezig zijn om een echte 'verrassingsinval' mogelijk te maken. Commentatoren tekenden eerder al aan dat de Iraakse machtheb bers ook vier jaar de tijd hebben gehad om hun afleidingsmanoeuvres te verfij nen. In de Iraakse hoofdstad Bagdad ging vanmorgen het luchtalarm even af. Tien minuten later werd het sein veilig gege ven. Volgens een Iraakse functionaris van de luchtverdediging bevonden er zich westerse vliegtuigen boven de stad. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie sprak dat tegen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Yasser Arafats tweede man, Abu-Mazen, heeft de Pa- lestijnen opgeroepen hun gewa pende opstand tegen Israël on middellijk te staken en onder handelingen te beginnen met premier Ariel Sharon. In een toespraak, afgelopen maandag, op een besloten bijeenkomst met leiders van de Fatah-bewe- ging in de Gazastrook, noemde hij het Palestijnse geweld van de afgelopen twee jaar 'een fout die het Palestijnse volk duur is ko men te staan'. Zijn gematigde taal wekte de woede van zijn gehoor, waaron der militiecommandanten en le den van de Palestijnse volksco mités die de opstand leiden. Abu Mazens toespraak viel sa men met een oproep van de Egyptische regering aan de Pa lestijnse Autoriteit het geweld een halfjaar lang te staken om zo een mogelijkheid te schep pen voor onderhandelingen. Het in Londen verschijnende pan-Arabische dagblad al-Hayat publiceerde gisteren de volledi ge tekst van Abu-Mazens toe spraak in Gaza. .Alles wat we hadden opge bouwd is in de afgelopen twee jaar verwoest", zei hij onder meer. „In Gaza en op de Weste lijke Jordaanoever leven we on der de armoedegrens, en ons volk gaat gebukt onder honger en ander lijden. De oorzaak daarvan is dat veel mensen rea geerden op de Israëlische pro vocaties, waardoor de intifada is afgeweken van haar natuurlijke pad." Het gebruik van vuurwapens heeft de opstand veranderd in wat hij noemde 'een militaire veldtocht', die niets meer te ma ken heeft met de volksopstand waarmee de Palestijnen hun massale verontwaardiging ken baar hadden willen maken. „U ziet dat nu alle steden op de Westelijke Jordaanoever dage lijks lijden onder verwoestende acties doordat Israël het Pales tijnse geweld uitbuit," zei hij. Volgens hem had het Palestijnse leiderschap allang onderhande lingen moeten beginnen met Sharon, die hij omschreef als 'de belangrijkste leider die de zio nistische beweging heeft gehad sinds Theodor Herzl, die niet eens de tachtig procent steun genoot waarop Sharon kan bo gen'. Abu-Mazen is officieel nog altijd Arafats tweede man, maar zijn gematigde opstelling heeft hem binnen het Palestijnse Bestuur veel vijanden bezorgd. Ook Ara fat distantieert zich steeds meer van zijn oude vriend, niet in de laatste plaats omdat hij in hem een bedreiging ziet. Als Israël en de VS spreken over een 'alterna tief Palestijns leiderschap' doe len ze met name op Abu-Ma zen. (advertentie) noodzakelijk is. Politiemannen in burger arres teerden gisteren in Teheran ze ker vier studenten die uit protest tegen het vonnis de laatste tijd grote betogingen hebben geor ganiseerd. Daarbij werden her vormingen geëist. Politieke waarnemers menen dat hun ar restatie kan leiden tot hernieuw de onrust op de universiteiten. Studenten boycotten de laatste twee weken bijna dagelijks de lessen en hielden betogingen waaraan meer dan 5.000 men sen meededen. Dat is een groot aantal voor Iraanse begrippen. Khamenei heeft de studenten protesten veroordeeld, en zei dat ze waren georganiseerd door 'pro-Amerikaanse vijanden van de islamitische staat'. Toyota Avensis Verso. Vanaf 26.150,-/€ 525,- p.mnd. Met stip één van de best verkochte MPV's in het segment. Geen wonder, want hij rijdt als een sportwagen. Strak design. En ruimte tot wel 7 man. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. Leaseprijs (Toyota lease) o b v tuil operational lease. 48 mnd en 20.000 km p e«d BTW en brandstol Gecalculeerd met 7i% no (laan Pnjs ind. BTW. exd kosten rijklaar maken en wtw^dermgsbijdfage. Brand stel» erbni'k vaneen van 6.5 L/100 km (15.4 km/U lot 8,91/T00 km (11,2 km,l). COj 173 213 gr/km Wijzigingen voorbehouden Dist/ louwman ts Parqui BV TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7